Lancé Laatste berichten TELEGRAMMEN Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN MAANDAG 20 DECEMBER 1937 nE LE'DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Gemeenteraad Hedenmiddag te 2 uur zette de Raad de vorige week Maandagavond geschorste zit ting voort ter afhandeling van de onvol tooid gebleven agenda. Aan de orde is thans: 41o. Voorstel tot het wijzigen Van de verordening op het Bouwen en Sloopen. Hierbij komt aan de orde het voorstel- Schüller. lo. De voorgestelde verordening „niet" aan te nemen. 2o. Te besluiten dat B. en W. verorde ningen van bijzondere achtergevelrooilij nen ontwerpen, en aan de Raad ter goed keuring voorleggen. De heer S c h 11 e r (S. D. A. P.) zet zijn bedenkingen tegen het voorstel van B. en W< uiteen en verdedigt zijn voorstel tot het vaststellen van bijzondere (dus gen alge- meene) achtergevelrooilijnen. Hierdoor be reikt men, dat rekening kan worden gehou den met de belangen van alle huiseigena ren. In verschillende plaatsen bestaan naast de algemeene achtergevelrooilijnverorde- ning ook bijzondere regelingen. Van onbil lijkheden is daar geen sprake. Het voor stel van B. en W. is oogenschijnlijk zeer on- schudig, doch spr. betoogt, dat hier de schijn bedriegt, hetgeen hij met verschil lende voorbeelden aantoont. Hij staaft zijn betoog met uitspraken van de colleges van B. en W. van Rotterdam, Breda en Arnhem. Het voorstel van B. en W. is niet in over eenstemming met c.e stedebouwkundige ontwikkeling van de stad. De heer M anders (R.-K.) merkt op, dat deze kwestie ook in de Comm. van Fabricage breedvoerig is besproken, waar na de Comm. tot de conclusie is gekomen, dat het voorstel de beste oplossing is. De heer Schüller heeft zich in zijn betoog te gengesproken. De beste stedebouwkundige oplossing is die van het onderhavige voor stel n.l. door een uniforme regeling. Wij moeten rekening houden met de bijzondere bouw van de stad. Bijzondere rooilijnen zouden geen goede oplossing brengen, in tegendeel zij zouden schade toebrengen aan verschillende eigenaren. De heer v. E c k (S. D. A. P.) merkt op, dat Leiden als oude verstingstad nauw bebouwd is. De verordening op het bou wen en sloopen heeft daartegenover mo derner eischen gesteld in verband met de volksgezondheid. Doch nu gaat men de ver ordening slapper maken. Dat is een stap achteruit en daarom verklaart spr. zich te gen deze wijziging. Wethouder Wilbrink (C.-H.) heeft evenals de heer Manders een tegenstrij digheid ontdekt in het betoog van den heer Schüller. Wij streven naar het betere, doch kunnen dat niet altijd bereiken en dan moe ten wij het goede niet in gevaar brengen. De heer Schüller wil komen tot een be hoorlijke afbakening, doch dat bereikt inen juist niet door bijzondere achtergevelrooi- lijnen. Dit voorstel is zoowel zakelijk als rekening; houdend met stedebouwkundige begrippen. Leiden is een oude vestingstad en stelt dus bijzondere eischen. Vandaar dat hier onmogelijk is wat elders wel mo gelijk kan zijn. Als wij hier afzonderlijke regelingen zouden maken, zouden wij tel kens voor moeilijkheden komen te staan. Wij hebben hier tal "an bouwblokken van minder dan 40 M. diepte en daarvoor moet de verordening zich kunnen aanpassen aan de omstandigheden. Een algemeene rege ling met gebreken is beter dan bijzondere regelingen, welke in een enkel geval mis schien beter zouden zijn, maar aanleiding zouden geven tot willekeur. In Amsterdam zijn de bijzondere bepalingen in elk geval nog slechter dan de algemeene regeling, welke hier ontworpen is. Het voorbeeld van Rotterdam zou spr. niet gaarne vol gen. Wij moeten niet zien naar andere ste den, maar naar hetgeen hier noodig is. Bij Bouw- en Woningtoezicht heeft men ge tracht achtergevelrooilijnen vast te stel len, doch men is gestuit op tallooze moei lijkheden. Het voorstel-Schüller zou de verbetering in de binnenstad absoluut in den' weg staan. De heer Schüller (S. D. A. P.) repli ceert. De heer Manders heeft betoogd, dat een uniforme regeling niet mogelijk is. Vol komen juist, maar het voorstel van B. en W. bevat een uniforme regeling. Spr.'s vooi- stel houdt rekening met de oude stad en voorkomt, dat verschillende eigenaren ge dupeerd worden. Men moet nu eenmaal rekening houden met de bestaande toestanden in de ver schillende bouwblokken. Wil men geen bij zondere verordeningen, dan zou men in ieder geval de algemeene verordening kun nen verdeelen in zones, doch zelfs dat idee is niet voldoende onder de oogen gezien. De heer Manders (R.-K.) kan niet in zien, dat de eigenaren door bijzondere re gelingen minder gedupeerd zullen zijn dan door de voorgestelde algemeene verorde ning. Dit is geen uniforme regeling, want zij past zich aan bij elke bouwbreedte. Met alles is rekening gehouden, ook met de volksgezondheid. Wethouder Wilbrink (C. H.) zegt, dat het juister is te spreken van een unifor me „norm". Met de uniforme normen van de voorgestelde verordening is practisch het beste te werken. Een verbetering van de volkshuisvesting wordt hierdoor het best bereikt. Zónes hebben wij hier al, n.l. binnen en buiten de Singels. (Wordt vervolgd). Zaterdag slaagden te Den Haag voor het examen Machineschrijven: Mej, E. Bakels, Gr. v. d. Mark en J. Staats. Eveneens voor het examen stenografie: Mej. Gr. Dieben, M. Cuppen, T v. Harte- velt, M. van Koppen, I. Neuteboom en T. Secrève allen leerl.ngen van de Maria- school Haarlemmerstraat. Voor liet .accountants-examen, onderdeel organisatie en techniek van den handel is geslaagd de heer G. J. Baayens, alhier. STUDIE-VEREENIGING VAN SOCIALE WERK(ST)ERS. Lezing door mr. H. M. L. II. Sark over „De \rmenwet". Zaterdagmiddag hield mr. H. M L. H. Sark, secretaris van den Armenraad te 's-Gravenhage, een inleiding over „De Armenwet". Na een kort openingswoord verleende de waarn. voorzitter, de heer J. P. Willems, het woord aan mr. Sark. Spreker opende het eerste gedeelte van zijn lezing over de Armenwet met een his torisch overzicht van de Armenzorg, be handelde daarna de geschiedenis der Ar menwet, hierbij wijzende op het bepaalde in de Staatsregeling van 1798, in de Grond wet van 1814, terwijl de grondwet van 1848 de „regeling van het Armbestuur" bijeen wet eischte. Als uitvloeisel daarvan kwam het wetsontwerp van Miss. Thorbecke, wat door aftreding van Miss. Thorbecke niet in behandeling is genomen. Onder het mini sterie van HallDonker Curtius werd door Miss. van Reenen een ontwerp van wet in gediend, dit werd 28-6-1854 tot wet ver heven. Deze wet werd in 1870 gewijzigd. In 1880 brak zich een strooming baan tot verbetering van de Armenzorg, veel op gang maakte het z.g. „Ebberfelder Stelsel". Deze opleving van de particuliere Armen zorg had het gevolg dat in 1901 Min. Goe man Borgesius een ontwerp van een nieuwe, op tal van punten gewijzigde wet indiende. Dit kwam echter niet in behande ling. Tenslotte werd door Miss Th. Heems kerk een ontwerp ingediend, dat de wet van 27 April 1912 is geworden. Hierna lichtte spr. het begrip Maat schappelijk Hulpbetoon toe, zooals dit door de Armenwet 1912 wordt beheerscht Bii de behandeling van de verschillende onderwerpen uit Hoofdstuk I der wet stond spr. uitvoerig stil zooals: de lijst van in stellingen van weldadigheid, toezicht op het beheer dier 'nstellingen, de verplichte opgave van ondersteuning, de verplichte opgaven voor de statistiek, de subsideering van instellingen van weldadigheid, toe zicht op de openbare inzamelingen en de verdeeling der armengelden. Vervolgens besprak hij uit Hoofdstuk IV de samenwer king tusschen de instellingen van weldadig heid in den Armenraad, de taak en werk wijze van den Armenwet, de samenhang van de armenzorg met andere vormen van maatschappelijk werk, zooa.ls politie, jus titie. voogdijraad e.d. Vormen van Maatschappelijk Hulpbe toon als blindenzorg, zorg vor gebrekki- gen, ouden van dagen, kinderen, kwamen hierna ter sprake, terwijl een uiteenzetting werd gegeven van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden. Ten slotte eindigde spreker dit eerste ge deelte van zijn inleiding, waarvan het twee de gedeelte, waarin spreker de burgerlijke armenzorg hoopt te behandelen, wordt ge houden op 15 Januari 1938, met een uiteen zetting van de toepassing en het recht van verhaal, de werkzaamheid van de commis sies inzake onderhoudsplicht en enkele ju ridische vragen betreffend' het verhaal van werkloozensteun. Na een dankwoord aan den inleider, sloot de voorzitter, den heer Willems, met een tot wederziens op 15 Januari a.s. deze ver gadering. DE KONIJNENSHOW VAN L. E. O. EN HET VEERTIGJARIG JUBILEUM VAN DEN N. K. B. De tentoonstelling door de Konijnenfok kersver. LEO, in de Stadsgehoorzaal ge houden, heeft uit alle deelen van het land bezoekers getrokken. Reeds Zaterdagmid dag vroeg stond een autobus met bezoe kers uit Dinteloord voor de Gehoorzaal en gisteren zag men wagens uit nagenoeg alle provinciën des lands. Wel een bewijs, dat deze expositie er een yan bijzondere be- teekenis is geweest. Het beste konijn der tentoonstelling hebben we elders in ons nummer van heden een plaatsje op een plaatje gegeven. Het bestuur van den Ned. Konijnenfok- kersbond hield Zaterdagmiddag in een der nevenzalen van de groote Stadszaal recep tie. Velen kwamen mede ter gelegenheid van de tentoonstelling, het jubileerende be stuur hun gelukwenschen aanbieden. Tal van vereenigingen, o.m. LEO zelf, Het Noorden uit Rotterdam, Ons Genoe- gen uit Dinteloord, Avicorni uit Amster dam, de afdeelingen Zwolle, Hengelo, Hil versum e.a. hadden afgevaardigden ge stuurd en tal van telegrafische en schrif telijke gelukwenschen kwamen binnen. Ook de heer C. Karstens uit Soest, oud voorzitter en thans eerebestuurslid, kwam zijn gelukwenschen aanbieden. Maar de voorzitter, de heer Wassink, vond dit jubileum een gereede aanleiding om namens het bestuur den heer Karstens te huldigen voor hetgeen hy in de aller moeilijkste jaren voor den bond gedaan had. Als herinnering bood spr. hem een ets aan. De heer Karstens dankte hiervoor en uitte slechts den wensch, dat dergelijke moeilijke jaren niet terug zouden keeren. Dan zou het den bond goed gaan! TENTOONSTELLING „EIGEN FOK". Zaterdagmiddag 2 uur verscheen reeds een talrijk publiek op de tentoonstelling in Hotel Bremmer, dat door den voorzitter werd welkom geheeten. Daarna dankte hij alle schenkers van de zeer waardevolle eereprijzen, bracht zijn dank aan de jury voor de serieuze keuring, gezien de over eenkomst met inzendingen op andere nat. tent. behaald en bedankte allen, die tot wel slagen van deze tentoonstelling hadden medegewerkt. Deze tentoonstelling van 200 dieren der vereeniging toonde een grooten vooruitgang c i in de kwaliteit door doelmatige voorlichting der leden sinds den vorigen show. De keurmeesters, de heeren Brack uit Deventer en Blok uit Woerden waren ook zeer tevreden over de prima kwaliteit van de meeste der dieren. Zeer groot is ook de belangstelling van het publiek geweest, zoodat er beide dagen een aangename drukte heerschte. De prijswinnaars zijn: P. Vintges hoogst aantal punten der tentoonstelling. M. J. Belt, mooiste konijn der tentoonstelling, P. Vintges, mooiste op 1 na. J. P. Slechten- horst, mooiste op 2 na. W. P. Slechtenhorst mooiste op 3 na. C.^. v. d. Steen, mooiste op 4 na. J. J. La ter veer, mooiste op 5 na. Verder: P. Vintges 4 eerste met Vlaam- sche Reuzen, L. Schouten 1 eerste met idem; J. Straathof 1 eerste met idem; C. J. v. d. Steen 1 eerste met idem; J. P. Slech tenhorst 4 eerste met idem; R. Sonius 1 eerste met idem; H. Stoof 1 eerste met idem; J. Groene veld 1 eerste met Lotha- ringers Zd. B.; P. Vintges 1 eerste met idem; J. J. Laterveer 1 eerste met idem; T. ten Wolde 3 eerste met Lotharingers BI. B.; P. Vintges 5 eerste van Fransche Lang oor; M. J. Klein 1 eerste met Belgian Ha res; P. Vintges 1 eerste met Papillon Zw. B.; L. Ruis 1 eerste met idem; W. P. Slech tenhorst 1 eerste met Havanna; J. J. Later veer 1ste met Zilvervos bl.; M. J. Belt 1 eerste met Chincilla; P. Vintges 2 eerste met Blac and Tan; P. Vintges 1 eerste met Hollander Zw. B.; J. J. Laterveer 1 eerste met idem; M. J. Belt 2 eerste met Zilver L. Blauw; C. Castelein 1 eerste met idem; P. Vintges 2 eerste met Zilver Geel; M. J. Klein 2e eerste met Zilver Russen; M. J. Belt 4 eerste met idem; C. Castelein 5 eerste met Polen roodoog; J. Kuiper 1 eerste met idem; J. Kuiper 1 eerste met Marter; C. Castelein 1 eerste met Cavia; J. Nivaart 1 eerste met VI. Reus En.; K. Ravensber- gen 1 eerste met idem; J. Straathof 1 eerste met Loth. En.; D. Meijer 1 eerste men Chincilla En.; J. C. Laterveer 1 eerste met Zilver Geel. VEREEN. VAN MATHESIANEN. Zaterdag j.l. hield de heer Th. H. v. d. Starre, in de colegezaal van het K. O.-la- boratorium, een lezing voor de V. v. M. over: radio-actieve verschijnselen en rönt genstralen. In 1895 ontdekte prof. Röntgen de, naar hem genoemde, stralen; een ontdek king, die voorbestemd was om de natuur kunde in geheel nieuwe banen te leiden en door toepassing de "menschheid van dienst te zijn. Wanneer de antikathode, van een röntgenbuis gebombardeerd wordt met zeer snelle electronen, dan ont staan röntgenstralen. Bij de botsing ver liezen de electronen hun arbeidsvermo gen. ^oor een deel .wordt dit omgezet in waimte, voor een ander deel in de ener gie der röntgenstralen. Röntgenstralen zijn electro-magnetische golven, overeen komstig het licht echter met kortere golf lengte (100-0, 1 Ag). Deze golflengte is te meten met kristaltralie's, volgens Laue, Bragg èn Debije-Scherrermethode, welke berusten op buigings- en intergetentie verschijnselen. Het specti-um bestaat uit een continu- en een karakteristiek spec trum; het laatste ontstaat als de snelheid der kathodestralen boven een bepaalde kritische waai-de gelegen is. Gelijk een e.'ejient licht van uepaalde kleuren uit- zendi, zoo zendt het geheel beoaal le Ka rakteristieke röntgenstralen de z.g. K, L, M, N-stralen uit. Uit de atomen van het antikathodemateriaal worden door de bot singen der snelle kathodedeeltjes de bin nen electronen verwijderd. In de ontstane leege plaats stort zich één der meer naar buiten gelegen electronen van het atoom, onder uitzending van stralen. Verschillen de eigenschappen en soorten röntgenbui- zen werden nog besproken, waarna spre ker overging tot de radio-actieve ver schijnselen. Radioactiviteit, ontdekt bij Uranium, daarna gevonden bij Thorium en in zwak ke mate bij Kalium en Rubidium, heeft geleid tot de ontdekking en afzondering van nieuwe elementen (Radium. Actinium, Polonium, etc.). Zij openbaart zich o.a. in Phptografische werking, ionistie der lucht, fluorcensie. De uitgezonden stralingen zijn drieërlei: Alphastralen, Betastralen en Gammastralen. Alpha- en Betastralen worden aangetoond door afwijking in een magn. of elect, veld. De Gammastralen zijn het meest doordringend. De -adio- actieve straling gaat gepaard net een reeks van stoffelijke omzettingen, waar bij telkens een element in een ander, na tuur- en scheikundig verschillend, over gaat; enz. Radium is afgezonderd uit Uraanertsen en is Uranium de moeder- stof van de R-reeks. Radiumstraling gaat steeds gepaard met warmte-ontwikkeiing; van groot belang voor de geologische tijd rekening. Bij het onderzoek der radio actieve verschijnselen zijn vele instru menten ontwikkeld, o.a. de Geigerteller en Wilsoncamera, waarmee de snelle parti kels geregistreerd en hun banen gefoto grafeerd kunnen worden. Ten slotte be handelde de spreker kunstmatige radio activiteit en transmutatie der elementen door^ atoomverbrijzeling, waarvoor hoog spanningsgeneratoren van *millioenen volt bestaan. Dit onderzoek naar den bouw der atoomkern heeft de belangstelling van alle wetenschappelijke laboratoria. Handelsregister K. v. K. Nieuweinschr ij v i n g: 7082. Exped. en Autobevrachtingkantoor „Holland" (B. P.) Voorschoten, Burg. de Kempenaerstr. 15. Venn.: N. A. Korswagen, Voorschoten en J N. Korswagen, Leiden. PROVINCIALE AANBESTEDINGEN. Vernieuwing van den Vadoekweg te Zoetermeer. Vanwege Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland is hede naanbesteed de verbete- img van een gedeelte van den weg Zoeter meerLeiden (wegvak Zoetermeer-Siomp- wijk), bestaande in het omleggen en ver soogen van den bestaand en weg, het. op breken en aanbrengen van een puinfun- rieeling en klinkerbestrating, het graven van slooten, het maken van een duiker- brug en het verrichten van bijbehooren- de en bijkomende werken in de gemeente Zoetermeer. Laagste inschrijver is A. J. Iesta te Rot terdam voor 22.100. Aanbesteed is het onderhouden van we gen: DelftPijnackerZegwaart, nieuwe rijksweg 's-Gravenhage/UtrechtPijnacker BerkelBergschenhoek gedeelte: Pijn ackerBerkelBergschenhoeknieu we rijksweg Rijswijk Rotterdam—Berkel Fuurtschap Katwijk met zijtak naar de vei ling Rodenrijs (gedeelte: BerkelBuurt schap Katwijk), HillegersbergKruisweg P enthuizenHazerswoudeHoogen Rij n- diik met zijtak naar Boskoop (gedeelte: Hil legersbergKruisweg) en 's-Gravenhage nieuwe rijksweg Rotterdam/Bodegraven. Laagste inschrijfster was de fa. De Geus en Stramproot te Stompwijk voor 27.700.—. Voorts werd aanbesteed het onderhou den van de wegenWassenaarNoord- Hollandsche grens, Rongvaart Haarlemmer- meerpolderHillegomDe Zük, Sassen- heimNoordwijkerhout en VoorburgDe Vink met zijtak naar den Deijl, ged. het jaar 1938. Laagste inschrijver: C. J. Kiebert te Sassenheim voor 16.961. Ook is aanbesteed het onderhouden van de wegen: LeidenRijpwetering, Nieuwe Wetering, LeiderdorpHoogmadeWou- bruggeHeeren weg, AlphenRijnsaters- woude en van de Van der Va1 Bouman- laan in de gemeente Woerden, gedurende het jaar 1938. Laagste inschrijver: Fa. Van Halem en Doornik te Leiden voor ff 15.180. KERST-VERRASSING VOOR DE MIJNWERKERS. Aan de arbeiders van de Limburgsche mijnen, die vóór 1937 in dienst zijn getre den en op 25 December a.s. nog in dienst zijn. zal een Kerstgratificatie worden uit gekeerd ten bedrage van acht gulden voor hen, die op genoemden datum den leeftijd van achttien jaar hebben bereikt en van vier gulden voor personen beneden dien leeftijd. Bovendien zal aan de gehuwden dezer arbeiders voor ieder kind, waarvoor zij ingevolge de loonovereenkomst toeslag genieten, een bedrag van twee gulden wor den uitbetaald. De op 25 December a.s. in dienst zijnde arbeiders, die in den loop van 1937 in dienst zijn getreden, ontvangen een gratificatie tot de helft van bovengenoemd bedrag. De uitbetaling der gratificatie ^al op 23 December a.s. geschieden. AUTO-AANRIJDING TE ARNHEM. Slachtoffer overleden. De heer J. Kau uit Eist, die gisteravond bij een verkeersongeluk op den Apeldoorn- schen weg ernstig werd gewond, is van morgen in het Diaconessenhuis te Arnhem, waarheen hij was overgebracht aan de be komen verwondingen overleden. Een auto op weg naar Apeldoorn, reed op een stilstaande auto. Achter dezen laat- sten wagen stond de heer Kau. Hij werd tegen den grond gesmakt met bovenstaand gevolg. GROOTE HOEVEELHEDEN LEVENS MIDDELEN ONTVREEMD. Dieven en helers aangehouden. De Alkmaarsche politie is er aan het einde van den afgeloopen week in ge slaagd vier personen aan te houden, die er hun werk van maakten levensmiddelen te stelen. De laatste weken werd Alkmaar onvei lig gemaakt door eenige onbekenden die uit vrachtwagens en opslagplaatsen, waar goederer voor verzending door de goede rendiensten lagen opgeslagen, groote hoe veelheden levensmiddelen ontvreemdden. Bovendien werden eenige diefstallen ge pleegd o.a. in de fabriek van de firma Rin gers. waar chocolade en suiker werd ge- sto'en. In de afgeloopen week betrapte de Alk maarsche recherche zekeren van V., op heeterdaad, bij het stelen van een vat met 50 K.G. boter, uit een stalhouderij. Bij een door de recherche in het huis van van V. ingestelde huiszoeking wer den groote hoeveelheden levensmiddelen gevonden, welke van diefstal afkomstig waren. Naar aanleiding hiervan werden de kostbaas van van V., zekere M., en diens schoonvader D., terzake van opzettelijke heling, gearersteerd. Voorts werd nog aan gehouden zekere V. uit Koedijk. De vier aangehoudenen zijn vanmorgen in het huis van bewaring te Alkmaar op gesloten. DE STRIJD IN CHINA. De terugroeping van schout-bij-nacht Moetsoenami. TOKIO, 20 Dec. (A. N. P.). De woord voerder van het Japansche ministerie van LEIDEN. Ondertrouwd: J. Selie- jm. 28 jaar en C. de Meij jd. 26 jaar H. Binnendijk jm. 24 jaar en M. van Polanen jd. 18 jaar F. v. d. Woerd jm 22 jaar en S. J. Velt- huijzen jd. 22 jaar. F. v. d. Meer jm. 37 jaar en C. Th. Dreef jd. 31 jaar J. F. Vonhout gesch. 42 jaar en N. Timmers wed. 37 jaar. Geboren: Gerardus Simon, zoon van G. F. van Dorp en J. Klein Franciscus Paulus Maria, zoon van H. Martijn en H. C. Devilee. O v e r 1 e a e n C. A. M. v. d. Werf, zoon 3 jaar. buitenlandsche zaken heeft bevestigd, dat schout-bij-nacht Teizo Moetsoenami, de be velhebber der Japansche marine-lucht macht uit Sjanghai teruggeroepen is in ver band met het incident met de „Panay" en andere schepen. Hij voegde hieraan toe, dat dit de ernstigste moreele straf voor een bevelvoerend Japansch zee-officier is, dien men zich kan denken. De schade te Tsingtao. TOKIO, 20 Dec. (A.N.P.) De branden te Tsingtao, waardoor tal van Japansche spin nerijen in de asch zijn gelegd, zouden voor een bedrag van 200 millioen yen schade hebben aangericht. Uittocht uit Kanton. HONGKONG, 20 Dec. (A.N.P.) De uit tocht uit Kanton, naar aanleiding van de geruchten over een aanstaanden Japanschen aanval op de stad, heeft hedenmorgen groote afmetingen aangenomen. De bevol king vlucht naar Hongkong of Macao en op de kaden heerscht groote drukte. Chineesche aanval op Japansche concessie te Hankau? TOKIO, 20 Dec. (A.N.P.) Volgens be richten uit Sjanghai zouden de Chineesche autoriteiten besloten hebben, met geweld de beschikking over de Japansche concessie te Hankau te hernemen en alle Japansche eigendommen in beslag te nemen. Eenzelf de lot zou den Japanschen eigendommen te Koekiang, Tsjangsja, Itsjang, en Tsjoeng- king, aan den bovenloop van de Jangtse wachten. SPOORWEGONGELUK IN BELGIë. Eén doode GENT, 20 Dec. ANP.). Hedenochtend is op het station Langerbrugge de perso nentrein in Eecloo-Gent tegen een stilstaan- den goederntrein geloopen. De locomotief en twee wagons van den personentrein sprongen uit de rails. Eén persoon werd gedood en een twin tigtal menschen werd gewond. DE VIOLIST HUBERMANN TE MILAAN. MILAAN, 20 Dec. (A.N.P.) De beroemde violist Bronislaw Hubermann, die by het vliegongeluk van de „Specht" is gewond heeft eenige weken in een sanatorium te JVeenen vertoefd, en is thans te Milaan aangekomen, waar hij zich onder behande ling heeft gesteld van een specialist. Deze heeft een nieuw chirurgisch ingrijpen niet noodig geoordeeld, doch acht een electro- therapeutische behandeling voldoende. Hu bermann voelt zich vrij goed en is voorne mens, binnenkort zyn werk te hervatten. Ludendorff wordt in het Tannenberg- monument bijgezet. MüNCHEN, 20 Dec. (ANP). Men acht het zeer waarschijnlijk dat het stof felijk overschot van generaal Ludendorff op staatskosten zal worden bijgezet in het Tannenberg-monument in Oost-Pruisen, waar ook het stoffelijk overschot van Hindenburg rust. Wederom twee dooden in Palestina HAIFA, 20 Dec. (ANP.) Wederom telt Haifa vandaag twee dooden. De één is een Jood, die verleden week bij een aanval op een autobus door Arabieren werd gedood, de ander is een Arabisch politie- inspecteur, die vanochtend in de oude stad werd overvallen. AMSTERDAM, 20 Dec. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 540 vette koeien, waarvan de prijzen waren 7280, 6270 en 5060 cent per kg. slachtge- wicht; 64 melk- en kalfkoeien 180250 per stuk; 92 vette kalveren 2e kwal. 6874 cent en 3e kwal. 5866 cent per kg. slacht gewicht; 49 nuchtere kalveren 815, 71 schapen en lammeren 1930 per stuk, 629 varkens: vleeschvarkens, wengende van 90110 kg. 73—74 cent, zware en vette 7273 cent per kg. slachtgewicht; 5 paarden 1.001.60 per stuk. Aange voerd 5 wagons geslachte runderen uit De nemarken. ROTTERDAM, 20 Dec. Vee. Aanvoer 2846 totaal, 548 vette runderen, 259 vette kalveren, 10 nuchtere kalveren, 1441 scha pen en lammeren, 588 varkens. Prijzen per kg. Vette koeien 78, 70 en 5256 cent. vette ossen 74, 70 en 5256 cent, vette kalve ren 1.25, 1.10 en 8085 cent, varkens (levend gewicht) 62, 61 en 60 cent. scha pen 54 49 en 44 cent, lammeren 62. 58 en 53 cent. Prijzen per stuk: schapen 3026 —23, lammeren 201715. DELFT, 18 Dec. Kaas. Aangevoerd 7 stapels komijnen kaas, wegende 1253 kg. Prijs 41 en 42 cent per kg. Handel kalm.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3