BERICHT RECHTZAKEN AGENDA STADS NIEUWS MAANDAG 20 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? OM HET VRIESPUNT. De BUI seint: Verwachting: Zwakke tot matige Noord- Oostelijke tot Zuid-Oostelijke wind, neve lig tot zwaar bewolkt, aanvankelijk wei nig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst des nachts, over dag temperatuur ora het vriespunt. Laagste barometerst.: 750.6 te Isafjord. "He depressiekern, welke Zaterdagmor- nog over onze omgeving lag, vulde o*. en het gebied van hoogen luchtdruk over Scandinavië breidde zich ook over onze omgeving uit, doch in Noord-Scan- dinavië nam het aanzienlijk in beteekenis af. Op den Oceaan naderde uit het Westen een diepe depressie, waarvan het centrum thans bewesten Ierland ligt. Ook in Oost- Europa bleef de luchtdruk betrekkelijk laag. In Scandinavië waaien zwakke win den, met meest betrokken lucht en plaat selijk zeer strenge vorst. Ook op het Oos ten van de Britsche Eilanden en in onze omgeving heerscht hetzelfde weertype, echter veelal met nevel, hier is de tempe ratuur meest even onder het vriespunt. Het Westen van de Britsche Eilanden staat echter reeds onder invloed van de depressie op den Oceaan. Er waaien krachtige Zuid- Oostelijke winden met regen en tempera tuur tusschen vijf en tien graden Celsius. In Frankrijk, Midden-Europa en Duitsch- land is het stil weer met nevelig tot zwaar bewolkte lucht en temperaturen even on der nul, alleen in Noord-Duitschland ligt een gebied,waar de temperatuur tot bo ven het vriespunt steeg, hier valt plaatse lijk nog lichte sneeuw. In het Oostzeege bied waaien matige Noordelijke winden, met plaatselijk veelal sneeuw Het Alpen station Jungfraujoch meldt sneeuw en mist, met matigen Noord-Westelijken wind eh een temperatuur van 23 graden Celsius onder hul. Voor onze omgeving wordt tot ruimende wind verwacht met ne velig tot zwaar bewolkte lucht en aanvankelijk weinig of geen neer slag. Voor vannacht wordt nog vorst verwacht, morgen overdag temperatuur om het vriespunt. LUCHTTEMPERATUUR. 0.0 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.! Van Maandagnamiddag 4.18 uur tot Dinsdagmorgen 7.37 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 21 Dec. voorm; 4.56 en nam. 5.16 uur. .Maan op: 19.46 uur Maandagavond, on der: 10.15 uur Dinsdagmorgen. Zij die zich per 1 Januari a.s. op „De Leidsche Courant" abonneeren, ontvangen de voor dien datum verschijnende nummers GRATIS. DE ADMINISTRATIE van 18 December het geval van den ge gijzelden journalist C. L. Hansen te 's-Gra- venhage in den breede besproken. Het bestuur meenden nogmaals b\j uw college te mogen aandringen op een voor den heer Hansen gunstige beschikking. Het bestuur veroorlooft zich ter onder steuning van zyn verzoek op het volgende te wijzen: le. Het door den heer Hansen gepubli» I ceerde is opzichzelf van geringe beteeke- nis en heeft het openbaar belang niet ge- schaad. 2e. Waar de heer Hansen te goeder trouw I overtuigd is, dat zijn eer als journalist ver biedt, zijn zegsman te noemen, veroorlooft deze, algemeen door zijn vakgenooten ge- deelde, opvatting hem niet een andere hou- i ding aan te nemen. 3e. Hoe langer de gijzeling duurt, hoe zwaarder het leed wcrdt tegenover hetgeen den heer Hansen ten laste wordt gelegd. Het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring meent zijn verzoek met temeer aandrang tot uw college te mogen richten, omdat, indien de justitie van mee ning mocht zijn, dat de heer Hansen nog niet voldoende gestraft is, de mogelijkheid blijft bestaan hem op grond van artikel 192 wetboek van strafrecht te vervolgen, waar door aan de hardheid van de gijzeling eer. eind zou komen". i HAAGSCHE POLITIERECHTER. Vier overtredingen achtereen gepleegd. Een getuige a décharge ingesloten. M. D., expediteur te A1 p h e n a. d. R ij n, was met zijn auto by 's-Molenaars= brug gekomen en had daar een oneenig- heid gekregen met den brugwachter P. J. van Zijl. Deze wilde hem vo ir het een of anoei tegen houden, maar dit was niet naar den zin van verdachte geweest, want hij was begonnen met den brugwachter met doodslag te bedreigen door hem de minder nette woorden toe te voegen: ,Ik rij je te bals je niet opzij gaat" Toen de brugwachter aan deze vrien delijkheid geen gehoor gaf, had verdachte hem nogmaals met den dood bedreigd door aan te bieden hem tegen een l-oi-m te pletter te rijden. Maar de brugwacn- t*r. ook niet bang, had ook aan deze twee de aanbieding geen gevolg gegeven en was niet afgedropen. Verdachte had topn zi'jn derde strafbare feit begaan door den brugwachter uit te gaan maken voor al wat mooi en leelijk is. En toen ook dit geen tastbare en merkbare geve .gen had afgeworpen, was verdachte uit zijn auto gekomen en had den brugwachter mis handeld door hem te slaan en te s'om- pen, waarmee de vierde overtreding ge boren was. De brugwachter als getuige gehoord bevestigde een en ander, maar verdachte ontkende alles pertinent, daar in bijgestaan door een getuige a décharge. De politierechter geloofde de verklaring van dezen getuige niet erg en wees hem herhaalde malen op het gevaar van mein eed. Getuige bleef echter bij zijn verkla ring, reden voor den politierechter om zijn verklaring op schrift te laten stellen wegens ernstig vermoeden van meineed. De getuige v. d. S. uit Alphen werd daar op dadelijk ingesloten, waarna de zaak voor onbepaalden tijd werd aangehouden. Diefstal van ijzeren riooldeksels. Zekeren N., zonder vaste woon- o£ ver blijfplaats, thans uit andere hoofde gede- j tineerd in het huis van bewaring, had te 1 Leiden en Oegstgeest ijzeren riool- deksels weggenomen om deze niet te be houden als souvenir maar om ze ten gel de te maken. Hij was tegen de lamp geloopen en hoorde hedenmorgen een eisch tegen zich van 4 maanden gevangenisstraf, waarbij rekening werd gehouden met het feit, dat verdachte reeds meerdere malen veroor deeld is geworden. Ook de politierechter voelde niet veel voor clementie, daar heeft verdachte het niec naar gemaakt. De uitspraak werd dan ook conform den eisch 4 maanden onvoorwaardelijk. Rijwieldiefstal. G. H. Z., opkooper te Noordwtfk had daar ter plaatse een rijwiel wegge nomen. Het rapport was gunstig en vroeg een voorwaardelijke straf. De Officier voelde daar wel iets voor, maar wilde er eenige bijzondere voor waarden aan verbinden. Spr. eischte een voorwaardelijke ge vangenisstraf voor den tijd van zes maan den met een proeftijd van 3 jaar, maar met de bijzondere voorwaarden dat ver dachte gedurende 3 jaar geen café's mag bezoeken en in dien tijd geen bier of an dere alcoholhoudende dranken mag drin ken. Verdachte was het daar mee eens en beloofde zulks te doen, waarna de politie rechter hem veroordeelde conform den eisch. Het geldkistje was leeg. M. K., loopjongen te Hazerswoude, had ten nadeele van de gymnastiekvereeni- ging „Hou Vast" een bedrag van 40, welk bedrag hij onder zijn berusting had, ten eigen bate aangewend. Verdachte zeide heel nuchter, dat er niets te bewijzen was. Wat de politierechter deed opmerken, dat hij daarmede zijn zaak niet veel goed deed. Een getuige verklaarde, dat bij controle het geldkistje leeg was aangetroffen. Verdachte: „Het kistje was altijd leeg, want ik bewaarde het geld er niet in". Politierechter: „Neen, dat geloof ik graag, u bewaarde het in uw beurs en gaf het uit". Een andere getuige, v. d. S. uit Hazers woude, verklaarde, dat verdachte bij hem in dienst was geweest en toen een geldsom van 20 had toegeëigend. Deze getuige weet de verduisteringen aan geldgebrek, aangezien verdachte veel geld besteedde in café's aan gok-automaten. De Officier van Justitie, jhr. mr. Asch van Wijck, achtte het ten laste gelegde be wezen. Verdachte heeft zich vergrepen aan de vereenigingskas en bovendien v. d. S. benadeeld. Steeds is verdachte van het standpunt uitgegaan: bewijs het mij maar. Zelfs ter terechtzitting komt verdachte met bolle zeilen aanstuiven met de woorden: bewijs het my maar eens. En alhoewel het rapport aandringt op een voorwaardelijke straf, wil spr. daar niet met mee gaan, gezien de houding van de verdachte. Spr. eischt daarom een ge combineerde straf en wel een gevangenis- straf van 3 maanden en bovendien een voorwaardelijke straf van 3 maanden met een proeftijd van 3 jaar. Op het laatste moment zei verdachte: „Ja meneer, het is zoo, ik heb het gedaan". De politierechter prof. mr. van Bemme- len wilde verdachte nog een kans geven en veroordeelde hem tot een geldboete van 30 subs. 30 dagen en een voorwaardelijke gevangenisstraf voor den tyd van vier maanden met een proeftijd van drie jaar. De steun benadeeld voor 470. A. B. W., bakker te Voorschoten, had tijdens de week van 2025 September aan de steunverleening te Voorschoten op gegeven, dat hij 75 cent verdiend had. Dit bedrag was echter ƒ6 geweest. Maar het muisje had voor verdachte nog een staartje gekregen, want er was uitgekomen, dat verdachte al langen tijd met zyn steun had geknoeid. Het totale bedrag dat verdachte alzoo rijker geworden was bedrag 476. De Officier eischte gezien de ernst van het feit een gevangenisstraf van drie maan den. Verdachte had in dien tusschen tijd ech ter vast werk gekregen, zoodat als hij de gezangenis in moest zyn gezin er de dupe van zou worden. Daarom vonniste de po litierechter op een heel andere -manier en wel een gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden, maar voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaar enterugbeta ling aan de gemeente Voorschoten van een bedrag van 130 in wekelyksche termijnen van 5 en daarna aan den Staat der Ne derlanden een bedrag van 187 te voldoen in termijnen van ƒ3 per week. „Doet u dit niet", vertelde de politierech ter hem, „dan moet u de zes maanden uit zitten". „Een douw met een stok gegeven". In de verdachtenbank nam plaats een groote, welgedane inwoner van Nieuw koop, H. B. v. d. T., die zekeren van 't Riet met een korte knuppel op zijn rug had getimmerd. Verdachte: „Wel nee, meneer, niks van an". Maar na de geslagene als getuige ge hoord te hebben, die verklaarde dat hij viermaal geslagen was, vertelde verdachte vlug, dat hy tweemaal met de stuk ge duwd heeft op den rug van den getuige. De broer van de getuige verklaarde, dat er geslagen was door verdachte, omdat de getuigen de dochter van verdachte bijna hadden aangereden. Schreeuwerig zegt het rapport, vertelde de Officier aah den politierechter. Boven dien gaat het heele geval om een over pad. Verdachte moet maar eens een beetje kalmer worden en dat zal hy wel worden door een geldboete. Spr. eischt een geld boete van ƒ30 subs. 30 dagen. De politierechter legde een geldboete op van 10 subs. 20 dagen. „U hebt 14 dagen tyd om in appèl te gaan", deelde magistraat aan den ver oordeelde mede. „Dat zal ik dan meer doen", verblydde de veehouder den politierechter. „Ik zou eerst nog maar eens nadenken voor ik dat zou doen", onderwees de poli tierechter hem. Met een gezicht van „dat gaat je niets aan", bonjourde verdachte heel familiaar naar de rechtspreker, die een glimlach niet konden onderdrukken. Iemand die op sokken rondliep. Zekeren van der B., die niet was ver schenen, was door de politie van Oegst geest aangehouden toen hij zich verdacht ophield op een besloten erf daar ter plaat se. Dat het verdacht was, bewees wel het feit, dat verdachte op zijn sokken rond liep, zoodat de politie van Oegstgeest ver moedelijk een goede vangst had gedaan. De officier eischte de maximum-straf n.l. zes maanden gevangenisstraf. De politie veroordeelde conform den eisch. Bedelarij met onverwacht slot Van Z. en J. H. den H., beide woonach tig in een woonschuit te Alphen aan den Rij n, hadden de voorbijgangers las- tig gevallen door allerlei koopwaren aan te bieden. Dag in dag uit", vertelde de politie- I rechter aan de verdachten, „dat staat in het politierapport". De officier zeide, dat er voortdurend klachten binnen komen. Daarom eischte i spr. de onmiddellijke gevangenneming van de verdachten, verder drie dagen hechte nis en zes maanden opzending naar de Rijkswerkinrichting. De uitspraak werd conform den eisch. Onverbeterlijk. R. uit Katwijk aan Zee kon niet verschijnen omdat hy vaart. Niettemin werd hij hedenmorgen door den Haag- schen politierechter veroordeeld wegens wederspannigheid tegen den agent Jansen te Katwijk. De agent was bloedend verwond geworden en verdachte was reeds vier maal veroordeeld wegens wederspannig heid. Thans werd hij veroordeeld tot een geldboete van ƒ40 subs. 40 dagen en ge vangenisstraf voor den tijd van driemaan den voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en de bijzondere voorwaarde dat verdachte drie jaar geen café's mag bezoeken en geen alcoholhoudende dranken gebruiken. Uit gezonderd is daarvan het „oorlam" op het schip. Politie uitgescholden Tijdens zijn dronkenschap had de vracht rijder D. V. uit Bodegraven den veld wachter uitgescholden voor „groot prul", „Tot mijn spijt is het zoo", vertelde verd. berouwvol. „Hij raast en tiert veel en is veel dron ken" wist de officier te vertellen, „en wie geld heeft voor bier heeft ook geld voor een geldboete te betalen", was het be sluit. Spr. eischte dan ook geen geldboete van 30 subs. 30 dagen. Verdachte vond het wel wat veel, maar wilde graag een kans hebben. Nu die kreeg hij, want de uitspraak werd een voorwaardelijke gevangenisstraf van tv/ee maanden met drie jaar proeftijd. Ver der nog gedurende drie jaar geen sterken drank gebruiken, maar mag wel café's be zoeken gezien zijn bercep. „Maar als je gesnapt wordt met een glas jenever voor je, dan moet je twee maan den gaan zitten", ontsloeg de politierechter de verdachte. BezemgezwaaL C. T. V., uit Z o e t e r m e e r, had een meisje J. A. O. eenige blauwe plekken en een schram bezorgd door haar eens „on derhanden" te nemen. Getuigen vertel den, dat hij het dertienjarig meisje met een bezem een klap op haar kuit gegeven had. Een en ander was gebeurd in de gang. Het heele geval draait om een steeds terug komende burenscheldpartij. De Officier vond het bezemgezwaai met minder vriendelijke bedoelingen niet te pas komend en eischte 15 subs. 15 dagen. De uitspraak werd 10 subs. 10 dagen. Suikerbieten gestolen. L. van O. Boerenknecht te Hazers woude had daar ter plaatse suikerbie ten weggenomen zonder toestemming van de eigenaar. De Officier meende dat er volstaan kon worden rrtet een geldboete van 25 subs. 25 dagen. Ook de Politierechter wilde ver dachte nog een kans geven en met de op merking voortaan voorzichtiger te zijn en geen suikerbieten meer weg te nemen, werd de uitspraak een geldboete van 25 subs. 25 dagen. Steun-delict. J. B. uit Leiden heeft op ergerlijke wijze met zijn steunopgaven geknoeid. Zoo had hij een blanco loonzakje weten te bemachtigen en had dit gebruikt om het er op vermelde bedrag listelijk te veran deren natuurlijk ten eig*»n bate. De Officier zeide, dat verdachte al meer malen voor zulk een feit veroordeeld is en daarom zal spr. nu een gevangenisstraf eischen voor den tijd van drie maanden. De Politierechter wilde verdachte ech ter nog een kans geven omdat het den laatsten tijd goed met hem gaat en hij zich behoorlijk gedraagt. Daarom werd de uitspraak een geldboete van 40.— subs. 40 dagen en een voorwaardelijken gevan genisstraf voor den tijd van twee maan den met een proeftijd van drie jaar. Een deken weggenomen en gen rijwiel verduisterd. P. H. schipper te Leiden heeft \e Leiden een deken weggenomen ten na deele van zekeren N. Bovendien had hij een rijwiel, dat hij in huurkoop had, en dat nog niet geheel was afbetaald, verkocht zoodat hij dit rijwiel had verduisterd. Aan gezien het rapport niet gunstig is te noe men eischte de Offcier een gevangenisstraf voor den tijd van een half jaar. De Politierechter veroordeelde conform den eisch. Steungeknoei. J. J. B., glazenwasscher te Leiden heeft zijn gezinsinkoms+en verkeerd opge geven aan de steunverleening te Leiden, over de week van 7 tot 12 Juli. Het ging hier om een bedrag van ongeveer een gul den. De Officier van Justitie wilde daar geen rekening mee houden, want van deze gul den is het uitgekomen, maar er bestaat ernstig vermoeden dat verdachte het wel meer gedaan zal hebben. Bovendien is ver dachte reeds eerder veroordeeld wegens verduistering tot een voorw. gevangenis straf van twee maanden. Spr. eischt daar om thans zes weken gevangenisstraf. De politierechter wilde rekening houden LEIDEN. Woensdag. Bridge-avond voor gevorderden en beginnelingen, o. ausp. der Ned. Reisv. v. Kath., Restaurant Zarse, Stationsweg 2, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 18 t. m. V r ij d a g 24 Dec. a.s. waargenomen dooi de apotheken: J. C. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85; A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313, en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, Tel. 274. met de huiselijke omstandigheden van ver dachte en legde een voorwaardelijke straf op van twee maanden met een proeftijd van twee jaar. Het deed „iet of wat" pijn. A. van E., boomkweeker te Boskoop had een plaatsgenoot eenige meppen ge geven op diens aangelaat. Op een vraag of het pijn deed, vertelde de geslagene „iet of wat". En omdat het een „iet of wat" pijn gedaan had eischte de Officier een geld boete van 7.50 subs. 15 dagen. Uitspraak 5 subs. 10 dagen, waarmee verdachte blijkbaar nog niet eens geheel accoord ging. Steunknoeler. - ij 1 G. B. A. van L., loswerkman te Nieuw koop had zijn gezinsinkomsten verkeerd opgegeven aan de steunverleening. Ver dachte had over een week opgegeven 9 verdiend te hebben, maar dit was in wer kelijkheid 28 geweest. De Officier deed mededeeling dat ver dachte de steun benadeeld had voor 87. De Officier eischte dan ook twee maan den gevangenisstraf. De uitspraak werd een geldboete van 15 subs. 15 dagen en bovendien een voorw. gevangenisstraf voor den tijd van twee maanden met drie jaar proeftijd. EEN VELDWACHTER-KOMEDIANT. De Hooge Raad wees heden arrest in. de zaak van G. van der L., die bij een open luchtsamenkomst der A.J.C. op Vlieland als veldwachter optrad in een tooneelstuk en op de openbare straat zijn rol verder speelde. De kantonrechter oordeelde van der L., tegen wien proces-verbaal was op gemaakt, niet strafbaar, omdat de burge meester vergunning had gegeven voor do opvoering op den openbaren weg. De amb tenaar O.M. ging hiervan in cassatie. De Hooge Raad heeft dit vonnis vernie tigd en den verdachte veroordeeld tot 0.50 boete wegens overtreding der wapenwet. AFSCHEID DIRECTEUR VAN „DE LAKENHAL". De heer A. Coert, wien met ingang van 1 Januari a.s. wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd eervol ontslag is verleend als directeur van het sted-jlyk museum „de Lakenhal" en die zoo veel heeft bijgedragen tot den bloeienden toe stand, waarin het museum momenteel verkeert, zal Donderdag 30 December as. des middags om half vijf in de Lakenhal afscheid nemen van zijn werkkring en zijn zeer talrijke relaties. R.-K. HANDELSREIZIGERS VEREEN. De afd. Leiden van „St. Christoffel" hield een algemeene ledenvergadering in „De Harmonie". De voorzitter opende deze vergadering op de gebruikelijke wijze en sprak vervol gens een hartelijk welkomstwoord tot geest. adv. en leden, bijzonder tot die le den, die ondanks het slechte weer van bui ten gekomen waren. De notulen werden na voorlezing goed gekeurd. Bij de ingekomen stukken werd door den correspondent der Arbeidsbeurs toelichting gegeven betreffende de extra-aitkeering, die aan de werkloozen als Kerstgave zal worden gedaan. Den heer Antonie verkreeg hierna het woord om zijn inleiding te houden over het onderwerp: „Systematisch werken". Alvo rens hiertoe over te gaan bracht spr. het bestuur dank voor de gekregen opdracht deze inleiding te mogen houden. Hij sprak den wensch uit, dat ook de an dere leden er een eer in mogen stellen als een dergelijk verzoek hun zal bereiken. Overgaande tot de inleiding gaf spr. aan de band van verschillende punten, op een gemakkelijk te volgen wijze weer wat ver staan moet worden onder het brengen van systeem in zijn werk. Ter verduidelijking lichtte spr. dit toe door het aanhalen van goede voorbeelden uit de practijk. De gedachten wisseling, welke hierna volgde, bracht even zooveel gezichtspunten, welke elk voor zich het bestudeeren over waard zijn. De voorzitter bracht als tolk der verga dering spr. hartelijk dank en hoopte, dat het gesprokene goede vruchten moge voort brengen. Van de uitwisseling van boeken werd een ruim gebruik gemaakt ter meer daar er eenige nieuwe werken aan waren toege voegd. De voorz. verwachtte van de leden, dat zij de lectuur en de wetenschap daar uit geput, op de juiste waarde zullen we ten te schatten. Na de rondvraag nam de voorzitter het woord om zonder op het jaarverslag voor uit te loopen, de verschillende gebeurte nissen de afd. betreffende te memoreeren, om vervolgens vast te leggen, dat het af- geloopen jaar voor de afd. Leiden niet slecht genoemd mag worden. Hij vroeg ver volgens aan de leden propaganda te wil len maken voor de a.s. jaarvergadering, waar de ter zake kundige spreker, de heer Bekkering B. B. zal komen met het onder werp: „Wat een eerste klas vertegenwoor diger moet weten". Hierna sluiting. VERTRAGING VAN DE „BLAUWE TRAM". Door een ongeluk in den Haag. Vanmorgen omstreeks 10 uur is bij het viaduct ter hoogte van de Adelheidstraat te 's Gravenhage een gemeentelijke vuilnis auto bij het achteruit rijden op de tram baan terecht gekomen, juist op het oogen- blik dat de blauwe tram VoorburgSche- veningen naderde. Een botsing was onvermijdelijk. Zoowel de tram als de auto liepen ernstige bescha digingen op. Als gevolg hiervan ontstond een stagnatie van ongeveer een half uur in het tramverkeer. Ook de tram Leiden— Den Haag ondervond vertraging. Troces-verbaal werd opgemaakt.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2