29ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Een belangrijk document over den huidigen kulturkampf De Prins genezen MAANDAG 20 DECEMBER 1937 No. 8909 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent oer weekt 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week t 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnè's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, t>u vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003. POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT I Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V Een beschuldiging van onverdraagzaamheid. De afdeeling Leiden der S.D.A.P. heeft een propagandablad „Leids Arbeidersbladv. En 't is ons al meermalen opgevallen, dat dit blad zijn aanvallen bij voorkeur richt op de Katholieken, niet alleen op de poli tiek der R.K. Staatspartij, maar ook op de Katholieken, als zoodanig. Dit is een naargeestige mentaliteit. Waar het blad staat „onder redactie van het bestuur" is deze geestesgesteldheid vuor ons, Katholieken, een ernstige waarscnu- wing. 't Spijt ons, dat 't zoo is, maar wij constateer en een feit. Neem bijvoorbeeld het laatste nummer. Wij lezen daarin een artikel, getiteld „Ver draagzaamheid en venrouwen". Daarin worden vier voorbeelden gegeven van „po sitief christelijke beginselen" zoo heet 't sarcastisch uit welke voorbeelden moet blijken de onverdraagzaamheid van Christenen. Enin a 11 e vier deze voor beelden zijn Katholieken de onverdraag- Nu willen wij eerst even iets zeggen over de onverdraagzaamheid van Katholieken. De schrijver van dat artikel moét, als voorlichter van de publieke meening, we ten öf hij hex weet, is een andere kwes tieuat geen leer ten opzichte van per sonen verdraagzamer is dan de Katholieke leer. Vervolgens moét hij weten, dat, als Ka tholieken, ondanks hun leer, misdoen te gen de verdraagzaamheid, deze fout on der hen zeker niet veelvuldiger en grooter is, dan onder niet-katholieken! Het tegenovergestelde is, naar onze over tuiging, waar. Dit is een opmerking van algemeenen aard, welke wij den schrijver gaarne in ernstige overweging willen geven niet op de laatste plaats in zijn eigen belang. Wat nu de gegeven voorbeelden betreft wij kunnen ze, bij gebrek aan voldoen de kennis van feiten -en omstandigheden, niet alle naar hun juiste waarde beoordee- len. Eén ervan is echter klaarblijkelijk al heel mal. Een moeder verzet zich tegen het huwelijk van haar dochter met een jon gen man van protestantsche huize. Dat is het feit. En dit feit wordt smalend aange duid als „een geval van verdraagzaam heid"! Als katholieke ouders zich verzetten te gen het huwelijk van een hunner kinderen met een niet-katholiek, dan zou dat een uiting zijn van onverdraagzaamheid! Dat is toch wel een beschuldiging, die getuigt van een ontstellende oppervlakkigheid! Als de ouders het geluk van hun kinderen verlangen, dan moéten zij ook verlangen, dat er tusschen him kind en haar of hem, met wie(n) hun kind huwt, overeenstem ming is in wat zij erkennen als het aller voornaamste in het leven, den Gods dienst, waarop héél onze levens-beschou wing en héél onze levenspractijk moet zijn gebouwd. Zoo wil het de Kerk; zoo houdt ons gezond verstand 't ons voor. Trouwens, niet alléén de Katholieken denken er zoo over! Alleen degene, die niet kan begrij pen, welke plaats de Godsdienst, welke plaats de Kerk in het persoonlijk leven kan en moet innemen, alleen hij kan ook niet begrijpen het alleszins redelijke van het verzet van ouders tegen een „gemengd" huwelijk, welk verzet niets niets te ma ken heeft met onverdraagzaamheid ten op zichte van den persoon van een „anders denkende". Met dit verzet kan heel goed samengaan gaat ook feitelijk vaak sa men waardeering en respect voor dien persoon. Eerst als de schrijver van het artikel in het socialistisch orgaan zich heeft in-ge- leefd of in-gedacht in de door katholieke en ook door niet-katholieke geloovigen aanvaarde opvatting van den Godsdienst, zouden wij met hem hierover kunnen de- batteeren. Maar dan.... zou 't niet meer noodig zyn, want dan is hij 't met ons eens. In tusschen moge hij zich niet meer schul dig maken aan de brute onverdraag zaamheid: anderen zonder reden en recht van onverdraagzaan heid te beschuldigen! Herderlijk schrijven van den bisschop van Trier De Bisschop van Trier, Mgr. Ru dolf Bornewasser, heeft onlangs een herderlijk schrijven uitgevaardigd, dat door koeriers verspreid werd, en daardoor niet overal tegelijk werd voorgelezen. Hieronder laten wij de meest belangrijke passages uit dii documenc volgen: Als ik mij nu nogmaais tot U wend, dan doe ik dat om het recht de waarheid en ae gewetensvrijheid mijner diocesanen te beschermen. Gij weet, dat op 2 November in Trier, Wittlich, Bernkastel-Cues, Ehrang, Konz, Karthaus en in andere plaatsen plot seling de gemeenschapsschool werd inge voerd. Ik heb U de vorige Zondag opgeroe pen, om van Uw in de wet vastgestelde rechten gebruik te maken. Vele duizenden hebben het gedaan, ongedwongen, niet be ïnvloed, uit eigen besluit en in het open baar, ondanks vele spionnen. Al deze dui zenden wilden er openlijk tegen protes tteren, dat men, in weerwil van de wets bepalingen over het behoud /an de volks scholen en in weerwil van het Concordaat, ce Belijdenisschool heeft opgeheven en de katholieke kinderen gedwongen heeft, naar de gemeenschapsschool te gaan. Ik weet, oat evenzoo vele duizenden in hun hart de Belijdenisschool zijn toegedaan, maar van inteekening hebben afgezien, omdat zij in dt huidige omstandigheden bevreesd zijn voor hun bestaan. De lijsten (met de handteekeningen der- genen, die voor de Belijdenisschool waren Red.) waren en zijn goed opgeborgen. Een enkel blad met handteekeningen werd voor de kerk van den H. Matthias in Trier ir. beslag genomen. Op denzelfden avond werden na een conferentie vier geestelijken uit Trier naar de Gestapo gebracht en zon der succes aan den lijve onderzocht. Als men in deze week bij de tegenpartij nu hier. dan daar hoorde: „Wij hebben de lijsten", of „Zij zijn in Berlijn en wij krijgen hen in handen", dan was dat eeu bewuste onwaar heid, die ons moet bangmaken. Wat ik van deze tegenactie in de loop der week gehoord hebt, heeft mij geschokt tn diep bedroefd. Ik heb in deze week gezien dat er op den met bloed der martelaren gedrenk- ten bodem van het bisdom irier ook nu nog martelaren leven, mamien en vrouwen, met een groot innerlijk mar telaarschap omwille van him geloof en hun trouw aan^ het geloof. Wij allen kennen de ware redenen, waar om men de gemeenschapsscholen tegen het bestaande recht en met terzijde stelling van ce rechten der ouders invoert. Men wil uiteindelijk elke onderrichtende en opvoe dende invloed der kerk vernietigen. Daar om de beperking der particuliere scholen, daarom de verdringing van onze geeste lijken uit het godsdienstonderricht, daarom de opheffing van onze katholieke bonden, ^ereenigingen, ja zelfs var. de jongelingen congregaties, daarom nieuwe maatregelen tegen kerkelijk, godsdienstig onderwijs, daarom ook de opheffing der belijdenis school. Het schrijven besluit: Beminde Diocesanen! Ik lijd met U mede onder de onzegbare ge- wetensdruk en al de bittere nooden die men op onrechtvaardige wijze over U brengt. Om IJ voor dreigin gen en beschimpingen en voor eco nomische schade te behoeden, en alleen om deze reden hebben wij onze actie voor de rechtelijk gewaarborgde belijdenisschool ge staakt en de lijsten niet verder doorgegeven. Vanzelfsprekend gaat een nieuw schrijven naar den Minister en Regeeringspresident waarin scherp geprotesteerd wordt tegen de verkrachting van het r_eht. Mijn eischen betreffende de door Wet en Rijksconcordaat gewaarborgde Belijde- risschool zullen niet verstommen. Zooals tevoren staan wij trouw tegenover volk ei» vaderland en vervullen wij zoo gewe tensvol mogelijk onze staatsburgerlijke plichten. Maar ik eisch voor U gewetens vrijheid en recht. Dat is de plicht van Uw katholieke en Duitsche Bisschop! De Zegen Gods zij met U allen! Uw Bisschop f FRANZ RUDOLF". WINKELSLUITING OP KERSTMIS EN NIEUWJAAR (Wij laten hieronder volgen een publicatie van den Deken van Amsterdam in de „Maasbode" aansluitend op wat ook door ons dezer dagen reeds werd opge merkt. Wij verwijzen vooral naar de laat ste alinea). De dagbladen hebben dezer dagen gepu bliceerd, dat op eersten Kerstdag en Nieuw jaarsdag, hoewel beide algemeene Christe lijke feestdagen zijn, het openhouden van winkels wettelijk niet verboden is. Dit is inderdaad zoo, tenminste wanneer alleen gelet wordt op de Winkelsluitings wet. Of het ook zoo is, wanneer men tevens de Zondagswet in het oog houdt, lijkt mij twijfelachtig. Maar in elk geval is de wet telijke vrijheid, om op bedoelde dagen de winkels geopend te houden, niet het gevolg eener beschikking der landelijke of stede lijke overheid, maar van eene lacune in de Winkelsluitingswet, waarop tot nog toe, raar het schijnt, nimmer de aandacht ge vallen is en waaraan ook de overheid zon der wetswijziging niets kan veranderen. Er is dus wel reden om te verlangen, dat deze lacune te bekwamer tijde uit genoem de wet worde weggenomen, maar geen reden voor een verontwaardigd protest, zooals sommigen ook van mij verlangd heb ben. Intusschen verzoeken wij, voor zoover noodig, allen Katholieken, geen gebruik te maken van de vrijheid, die de wet hun laat, maar op Kerst- en Nieuwjaarsdag hunne winkels gesloten te houden, terwijl wij ten overvloede allen op het hart drukken, om op die dagen, zonder noodzaak, niet te gaan koopen in winkels, die misschien geopend zullen zijn. Dr. G. VAN NOORT, Deken van Amsterdam. DE WERELD IN VOGELVLUCHT Generaal Ludendorff is hedenmorgen overleden. De man van het Duitsche nieu we heidendom is in een Katholiek zieken huis te Münctun gestorven met een kruis beeld boven zijn bed. In het aangezicht van den dood worden alle krijgsdaden van den veldheer klein. Het gerucht van den slag bij Tannenberg, het gebulder van de offensieven aan het Westfront in de donkere dagen van den wereldoorlog is reeds lang verstomd, en hoe verder de krijgsbedrijven van 20 jaren geleden ver schuiven naar den achtergrond der histo rie, des te kleiner en onbeduidender wor den ze. En zijn artikelen in „Die heilige Quelle Deutscher Kraft"? De God, dien hij geloochend heeft in de laatste jaren van zijn leven en die de bron is van alle leven en van alle kracht, moge dezen man, wien het leven en de kracht ontvloden zijn, thans genadig zijn. Uit Rusland klinkt het salvo van het executie-peleton weer door naar het Wes ten. Acht voormalige hooge functionarissen zijn terechtgesteld als een nieuw offer op het altaar van Stalin. De meedoogenlooze „zuivering" gaat voort; alle verdachten bekennen; de bloedraad spreekt zijn dood vonnissen uit en het stereotype zinnetje sluit de telegrammen uit Moskou: „Het vonnis is inmiddels reeds voltrokken." Een land zonder vreugde. Het Japansche kabinet heeft de „nieu we"'politiek tegenover China vastgesteld en de premier Konoje heeft in een lange audiëntie den mikado daarvan op de hoog te gesteld. Japan wil Tsjiang Kai-sjek nog steeds in de gelegenheid stellen, zijn anti- Japansche politiek te herzien en daardoor een staking der vijandelijkheden mogelijk te maken. Dat blijkt ook uit een verklaring van generaal Matsoei,volgens welke den Ja- panschen troepen -eenige tijd rust zal wor den gegund, waarvan de Chineezen dan gebruik kunnen maken, om met de Japan- Mededeeling der doktoren. Omtrent de gevolgen van het ongeval, dat Z. K. H. Prins Bernhard den 29en No vember j.l. heeft getroffen, kunnen we het volgende mededeelen: le. de verwonding van de schedelbekleed- selen is genezen. 2e. De hersenschudding heeft een nor maal beloop; verschijnselen van schedel breuk hebben zich niet voorgedaan; chirur gisch ingrijpen is op geen enkel tijdstip in overweging genomen. 3e. Tengevolge van den stoot in de streek van den linker bovensten oogkasrand is een bevjregingsbeperking van een der oog spieren veroorzaakt; deze functie-stoornis is thans geweken. 4e. De psychische toestand van Z. K. H. is van den beginne af aan voortreffelijk geweest. (w.g.) C. L. DE JONGH. C. KNAPPER. C. T. VAN VALKENBURG. Mr. G. VISSERING OVERLEDEN. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Generaal Ludendorff is hedenochtend overleden. (2de blad). Weer nieuwe doodvonnissen in Sovjet- Rusland. (2de blad). De Japanneezen bereiden zich voor op een langdurigen oorlog met China. (2de blad). Zondagochtend is te zijnen huize overleden de heer meester G. Visse ring, oud-president van de Nederland- sche Bank. Gerard Vissering werd op 1 Maart 1865 te Leiden geboren. Hij studeerde rechts wetenschappen aan de Rijksuniversiteit, aldaar, waar hij in 1890 promoveerde op een proefschrift, getiteld: „Personen tarieven van spoorwegen, stelsels en critiek". In 1891 vestigde hij zich als advocaat en pro cureur te Amsterdam In 1895 werd hij secretaris van de vereeniging voor den ef fectenhandel, aldaar. Twee jaar later volg- ct zijn benoeming tot lid van de directie der „kasvereeniging", terwijl hij in 1900 opgenomenn werd in de directie van de Amsterdamsche bank, welke functie hij in 1906 verwisselde voor die van president van dt Javasche bank te Batavia. De taak, welke hem in Indië wachtte, was geen gewone. Hij had niet alleen het werk van zijn voor gangers voort te zetten, doch hij moest de werkzaamheden van de bank in nieuwe banen leiden. Wat hij als zoodanig presteer de, komt o.a. tot uiting in de groote waar deering voor de jaarverslagen, welke hij gedurende de vijf jaren van zijn president schap heeft samengesteld. Belangrijk was ook zijn optreden in ver band met de muntzuivering op Sumatra, waarbij de uitheemsche dollar door den Nederlandschen gulden werd vervangen. Zijn bemoeienis strekte zich tevens tot de verdere muntzuivering in den Neder- iandsch-Indischen Archipel uit. In 1911 ontving mr. Vissering van de Chineesche regeering de Duitengewoon eer volle opdracht op te treden als haar advi seur voor munt- en bankzaken. Mr. Visse ring legde zijn ervaringen op dit gebied neer in een lijvig werk „on Chinese cur rency" genaamd, waarvan de twee deelen in 1913 en 1914 zijn verschenen. Zijn werkzaamheid in China duurde s.echts korten tijd, want reeds in 1912 volg de zijn benoeming tot president van de Nederlandsche Bank, als opvolger van mr. N. P. van den Berg. Deze functie, welke de kroon op zijn werk zette, heeft mr. Vis sering tot 1 Januari 1932 bekleed, toen zijn gezondheidstoestand hem noopte zijn taak neer te leggen. Vooral gedurende den we reldoorlog werden hem zeer zware eischen gesteld. Niet alleen moet worden gewaagd van zijn succesvolle werkzaamheid op het gebied van het circulatiebankwezen, ook op het terrein der internationale financieele en economische samenwerking speelde hij een rol van beteekenis. ners tot een accoord te komen, alvorens dezen hun opmarsch met kracht hervatten. De Chineezen geven echter geen blijken, dat zij op de Japansche voorstellen willen ingaan. Het feest van den vrede nadert, maar voor China is de vrede nog lang niet in 't zicht. Binnenland De toestand van prins Bernhard Is zeer gunstig. (1ste blad). Op de Zaterdag gehouden vergadering van den Partijraad der R. K. Staatspartij heeft de voorzitterskeuze nog niet plaats gehad. (2de blad). Overleden is mr. E. Vissering, oud-pre sident van de Nederlandsche Bank. (2de blad). Vandaag is de Alg. Ver. v. BI. in ver gadering bijeen gekomen. (2de blad). Nieuw clearingverdrag met Duitschland. (2de blad). De Haagsche journalist is nog steeds in gijzeling. (1ste blad}. Bij een auto-ongeluk te Baexem kwam een der inzittenden om het leven. De ter hulp geroepen pastoor kreeg een be roerte en overleed kort daarna. (3de blad). Sport en Wedstrijden Voetbal: Verrassingen allerwege: H.B. O. verspeelt een punt aan S.J.C., Lisse ver liest en moet de leiding afstaan aan D.O.S. te Roelofarendsyeen. Ajax en Feyenoord spelen gelijk, U.V.S. en Lugdunum verlie zen, gelijke spelen van A.S.C. en Alphen. Zuid-Nederland wint met 50 van Luxem burg. (4de blad). Roeien: Op de jaarvergadering van oen Ned. Roeibond werden verschillende helangrijke besluiten genomen. (4de blad). Zeilen: De jaarvergadering der Kon. Verbonden Watersportvereenigingen. (4de blad). Schaken: De Leidsche Schaakbond verliest voor de tweede maal, thans te Utrecht. (4de blad). DE GEGIJZELDE JOURNALIST. Brief aan den Minister van Justitie. Hei bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring heeft den volgenden brief tot den Minister van Justitie gericht: „Het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring heeft in zijn vergadering van 18 December het geval van den ge gijzelden journalist C. L. Hansen te 's-Gra- venhage in den breede besproken. Het bestuur meende nogmaals bij uw cien gegijzelde en diens gezin tot uwe excellentie het eerbiedige en dringende verzoek te mogen richten, te willen be sluiten, dat genoemde journalist gedurende de a.s. feestdagen in den schoot van zijn gezin zal kunnen doorbrengen. Waar het gijzelingsbesluit uwe excellen tie in buitengewone gevallen deze mensch- iievende beschikking mogelijk maakt en de houding van de gegijzelde niet een gevolg L> van den wensch om de justitie bij haar onderzoek te contrarieeren, doch louter van een overtuiging, die in de journalistiek algemeen gedeeld wordt, op grond waarvan zich in casu een buitengewoon geval voor doet, zou het bestuur van den Nederland schen Journalistenkring het op hoogen prijs stellen, indien uwe excellentie zijn verzoek zoudt willen inwilligen". Brief aan de arrondissement® rechtbank te 's-Gravenhage. Tot de arrondissements-rechtbank te s-Gravenhage heeft het bestuur van den kring den volgenden brief gericht: „Het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring heeft in zijn vergadering

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1