BINNENLAND DE VOORUITZICHTEN VAN HET BLOEMBOLLENVAK MAANDAG 20 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BI AD - PAG. 7 DE KONINGIN NAAK AMSTERDAM. H. M. de Koningin is hedenochtend per auto naar Amsterdam vertrokken om een bezoek te brengen aan Prinses Juliana en aan Prins Bernhard. H. M. wordt in den loop van den mid dag in Den Haag terugverwacht. BETALINGS- EN GOEDERENVERKEER TUSSCHEN NEDERLAND EN DUITSCHLAND. De regeeringspersdienst meldt: Van 718 December hebben te Berlijn onderhandelingen plaats gevonden over de regeling van het betalingsverkeer tusschen Nederland en Duitschland in verband met het afloopen van het bestaande verdrag op 31 December 1937. Na moeizame besprekingen hebben deze onderhandelingen tot het resultaat geleid, ■dat een nieuw clearingverdrag tot stand is gekomen, hetwelk zal loopen tot 31 De cember 1938. Dit verdrag vertoont slechts weinig afwijking van het tot dusverre be staande verdrag. Het percentage aan vrije deviezen, dat aan Duitschland wordt toe gekend, werd verhoogd en gebracht op 10%. Voorts werden eenige posten, verband houdende met het transitoverkeer en den tusschenhandel, welke tot dusverre niet on der de clearing vielen, onder de nieuwe regeling gebracht. De tekst van het nieuwe verdrag zal binnenkort worden gepubli ceerd. In aansluiting aan de onderhandelingen over ëen nieuw verdrag voor het betalings verkeer had de gebruikelijke driemaande- lijksche bespreking plaats van de regee- ringscommissies voor de vaststelling van de betalingscontingenten voor den uitvoer tan Nederland en de overzeesche gewesten naar Duitschland in het eerste kwartaal van 1938. In verband met de ontwikkeling van den uitvoer uit Duitschland naar Ne derland in den laatsten tijd, was het noo- dig de betalingscontingenten voor bedoeld ikwartaal iets lager vast te stellen dan voor let vierde kwartaal van 1937 het geval was. De betalingscontingenten voor het eerste kwartaal van 1938 liggen echter boven het gemiddelde der betalingscontingenten van het jaar 1937. Nadere mededeelingen over de betalings contingenten ten behoeve van belangheb benden zullen zoo spoedig mogelijk volgen. Aangezien de onderhandelingen over het betalingsverkeer geruimen tijd in beslag hebben genomen, was het niet meer moge lijk de onderhandelingen over een nieuw verdrag voor het goederenverkeer, hetwelk in de plaats zou moeten treden van het op 31 December a.s. afloopende verdrag, aan te vangen op een zoodanig tijdstip, dat .deze met succes voor het eind van het jaar voltooid zouden kunnen worden. Om die reden werd het bestaande verdrag voor het ■goederenverkeer onveranderd verlengd voor een tijdvak van drie maanden, te weten tot 31 Maart 1938. Tusschen beide regeeringen bestaat overeenstemming, de onderhande lingen voor het tot stand brengen van een definitief handelsverdrag zoo spoedig moge lijk in het nieuwe jaar te doen aanvangen. Het vertrouwen kan worden uitgesproken, dat deze onderhandelingen tijdig tot een definitief resultaat kunnen leiden. STEUNVERLEENING AAN KLEINE BOEREN. Circulaire der regeering inzake practische uitvoering. De ministers van Sociale en van Econo mische Zaken hebben een circulaire aan de gemeentebesturen gericht betreffende de steun verleening aan kleine boeren. De ministers deelen allereerst mede in aansluiting op vorige missives dat voor de in deze missives vermelde B.-groep (be houdens enkele uitzonderingen) alle bepa lingen der steunregeling van 15 Januari 1932 alsmede de daarop betrekking hebben de aanvullingen, van kracsht zijn. Overigens schrijven de minister, dat de gemeentebesturen steeds in het oog moeten houden, dat bij de beoordeeling van even tueel zich voordoende kwesties dient te worden uitgegaan van het standpunt, dat de voorschriften der gewone steunverle ning ten deze primeeren. De ministers vestigen voorts de aandacht erop, dat bovenstaande toepasselijkverkla- ring der gewone steunregelingsbepalingen alleen groep B betreft, en geenszins groep C geldt. De regeering heeft echter besloten een uitzondering te maken ten aanzien van de bepalingen inzake den B-steun, de spaar regeling en de verstrekking van goedkoope levensmiddelen. Deze zijn dus ook op de order groep C vallende grondgebruikers van toepassing. Inzake het zoowel op de B als op de C- groep toepasselijk verklaren van de bepa- lmgen van den B-steun en van de verstrek king van goedkoope levensmiddelen ten slotte nog het volgende: Zoowel de onder groep B, als onder groep C vallende grondgebruikers mogen, mede om practische redenen, eerst met ingang van het dienstjaar 1938 voor B-steun in aanmerking worden gebracht. Met betrekking tot het voor de groepen B en C beschikbaar stellen van goedkoope levensmiddelen wordt medegedeeld, dat inzake de voorschriften gesteld voor de distributie van heffings^rije margarine en bak- en braadvet, steun ingevolge de steun regeling voor werklooze arbeiders, werk verschaffing, alsmede steun ingevolge de steunregeling voor kleine grondgebruikers als een (doorloopend) geheel moeten wor den beschouwd. ARBEIDS- EN RUSTTIJD IN HOTELS. Het besluit met de betreffende bepalingen is in het Staatsblad verschenen. Staatsblad 894 bevat, zooals reeds Zaterdag door ons vermeldt, een besluit van 7 December 1937, tot vaststelling van het tijdstip, waarop met betrekking tot arbeid in koffiehuizen en hotels verschil lende bepalingen der Arbeidswet 1919 in werking treden. Hieraan ontleenen wij het volgende: Een jeugdig persoon mag in een koffie huis of een hotel niet langer arbeid ver richten dan 9 uren per dag en 54 uren per week. 1. De arbeidstijd van een jeugdig per soon, die arbeid verricht in een koffiehuis of een hotel, moet iederen dag, waarop hij meer dan 6 uren arbeid verricht, afgewis seld worden door een onafgebroken rust tijd van ten minste 2 uren. Deze rusttijd moet geheel gelegen zijn tusschen 11 uur des voormiddags en 5 uur des namiddags. 2. Bovendien moeten ten aanzien van een in een koffiehuis of een hotel werkzaam jeugdig persoon worden nageleefd de eischen, welke door het districtshoofd zijn gesteld omtrent het verleenen van een of meer rusttijden van ten hoogste een half uur, buiten dien, bedoeld in het eerste lid en omtrent de tijdstippen, waartusschen de ze rusttijden moeten worden gegeven. 3. Rusttijden van minder dan een kwar tier worden geacht tijden te zijn, geduren de welke arbeid wordt verricht. In een koffiehuis of een hotel in de eigen woning van het hoofd of den bestuurder van de onderneming, die zijn bedrijf uit oefent zonder hulp van anderen dan zijn echtgenoote en bloed- of aanverwanten, tot den derden graad ingesloten, die bij hem inwonen, mag een jeugdig persoon, behoo- rende tot die bloed- of aanverwanten, geen arbeid verrichten tusschen 8 uur des na middags. en 8 uur des voormiddags. Dit besluit treedt in werking met ingang van 1 Januari 1938. Staatsblad 863 bevat het rusttijd- besluit voor volwassen koffiehuis- en hotelpersoneel 1937. Hieraan ontleenen wij het volgende: Een man of een vrouw, die arbeid ver richt in een koffiehuis of een hotel, moet een dagelijkschen onafgebroken rusttijd hebben van ten minste 10 uren. 1. In dien in een koffiehuis of een hotel een opeenhooping van werk voorkomt of zich daar bijzondere omstandigheden voor doen, kan het districtshoofd, of in een be roep ingevolge het derde lid onze minister, schriftelijk en voorwaardelijk of onvoor waardelijk vergunnen, dat in die inrichting ten aanzien van aldaar werkzame mannen of vrouwen wordt afgeweken van het be paalde bij artikel 1. 2. Het districtshoofd behoeft een voor ieder geval aan te vragen machtiging van den directeur-generaal van den arbeid voor het verleenen van een vergunning: a. indien de vergunning zich over een tijdvak van meer dan 14 dagen uitstrekt; b. alvorens sedert het eindigen van een voorgaande, voor dezelfde personen gelden de, vergunning ten minste 6 dagen zijn ver- loopen, behalve in de gevallen, door den minister bepaald; c. indien de vergunning geldt voor meer dan 3 dagen achtereen of meer dan 4 dagen in een week; d. indien de rusttijd minder dan zeven uren bedraagt. Dit besluit treedt in werking met ingang van 1 Januari 1938. ARBEID IN SLAGERIJEN. De minister van Sociale Zaken heeft aan hoofden of bestuurders van slagerijen in alle gemeenten des Rijks vergund, dat ge durende het tijdvak van 29 tot en met 31 December 1937 in hun ondernemingen door arbeiders van 16 jaar en ouder, overwerk wordt verricht. Nadere bijzonderheden zijn vermeld in de Staatscourant van Donaerdag 16 Decem ber. STUDIEDAGEN VAN DE INTERNATIO NALE UNIE DER KATHOLIEKE PERS. Tweede dag. In de stemmige kapel van de Catechisten van den Eucharistischen Kruistocht te Breda werd Zaterdagmorgen 'n plechtige Requiem mis gecelebreerd door de President van de Commission Permanente Abbé Leon Mer kten voor de zielerust van Abbé Pauchard, den hoofdredacteur van de Freiburger Nachrichten uit Freiburg (Zwitserland) en lid van de Commission Permanente, die sedert de laatste vergadering te Boedapest overleden. Het was een indrukwekkende plechtig heid, waarbij de Gregoriaansche gezangen sublieme wijze werden uitgevoerd door het koor de Catechisten. Onder de H. Mis naderden de aanwezigen tot de H. Tafel en bewezen daarmee een piëteitvolle eer aan den diepbetreurden Abbé Pauchard, die zou geweldig veel heeft bijgedragen aan de opbouw van de Internationale Unie der Katholieke Pers. Tijdens de ochtendvergadering werden de besprekingen van de leden der Commis sion Permanente voortgezet en werd uit voerig van gedachten gewisseld over de plannen der toekomst. In den namiddag was het geheele gezel schap de gast van de Uitgeversmaatschappij Neerlandia en werd onder de zorgzame lei- ~y<r BINNENLANDSCHE PAKKETTEN t/m 3 KG VOORDEELIGST MET DE POST TOT 1 KG-20 CENT TOT 2 KG-25 CENT TOT 3 KG-30 CENT ALG. VERGADERING VAN „BLOEMBOLLENCULTUUR" ding van Dr. Alb. v. d. Poel, hoofdredacteur van het Dagblad van Noordbrabant, eerst een autotocht gemaakt door de riante om geving van de Bredasche bosschen, waarna het gezelschap zich naar het schitterend ge legen landgoed „Annaville" begaf, waar een lunch aan de hooge gasten werd aan geboden. Tijdens dezen maaltijd werd in de meest verschillende talen het woord gevoerd door verschillende vooraanstaande sprekers, die dank brachten, speciaal aan het Dagblad van Noordbrabant voor de schitterende ontvangst te Breda die getuig de van buitengewoon hartelijke gastvrijheid. In de slotvergadering werd besloten om de 10de zitting van de Commission Perma nente te doen plaats hebben in Luzern in Zwitserland. ACTIE TOT VERLAGING DER ELECTRICITEITSTARIEVEN. Noord-Hollandsche middenstands organisaties bijeen. Een dezer dagen kwam te Alkmaar een tweehonderdtal afgevaardigden van 60 af- aeelingen in Noord-Holland van de drie landelijke middenstandsbonden, op uitnoo- diging van de commissie uit de drie mid denstandsbonden tot verlaging van de elec- triciteitstarieven in Noord-Holland, bijeen. Na een inleiding door den heer ir. K. H. Haga werd besloten een intensieve actie te ontwikkelen om te komen tot een meer redelijken prijs voor den electrischen stroom voor den handeidrijvenden en in dustrieel en middenstand. Aan alle afdeelingen van de drie mid denstandsbonden zullen nadere schriftelijke voorstellen door de commissie worden toe gezonden, welke daarna een punt van be spreking in de ledenvergadering kunnen uitmaken. De commissie blijft echter in deze actie de algeheele leiding behouden en zal zich tevens belasten met de uitvoering van de uit deze actie voortspruitende werkzaam heden. BIJZ. VRIJW. LANDSTORM Z.H.-W. Onder leiding van reserve luitenant-ko lonel J. P. Boots, aangewezen commandant van het vrijwillig landstormkorps Zuid- Holland-West is Zaterdag te Den Haag een bijeenkom tsgehouden, waarbij aanwezig waren de hoofdofficieren, vrijwilligers van het korps, en de plaatselijke leiders der 67 afdeelingen van den B.V.L. in Zuid-Holland West. Slechts een der kleinere afdeelingen was niet vertegenwoordigd. Mede waren o.m. aanwezig luitenant kolonel P. Dingemanse, hoofdofficier, toe gevoegd aan den Inspecteur van den vrij- willigen landstorm en de leden van het dagelijksch bestuur dt?r gewestelijke land stormcommissie. Een gedeelte der bijeenkomst werd bij gewoond door Mr. Dr. L. N. Deckers, oud- rr.inistei- van Defensie, die kortgeleden weder opgetreden is als lid van de nationale landstormcommissie. Aan H.M. de Koningin werd een telegram gezonden, waarop nog voor het einder der bijeenkomst een antwoord-telegram werd ontvangen. Hedenmiddag is de 185e algemeene ver gadering der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur gehouden. De voorzitter, dr. A. J. Verhagen, sprak een openingsrede uit, waarin allereerst de overleden leden werden herdacht. Aan deze rede ontleenen we verder het volgende: Sedert onze vorige algemeene vergade ring, die zich tegen het voortbestaan der saneeringsmaatregelen uitsprak, welke uitspraak met nadruk onder de aandacht van den Minister van Economische Zaken is gebracht, is door Z.Exc. een beslissing in deze kwestie genomen, waarbij wel re kening is gehouden met de uitspraak on zer vereeniging, maar waarbij deze uit spraak toch niet is opgevolgd. Het is weer zeer kort geleden gebleken dat Minister Steenberghe aan zijn beslis sing, die wat meer vrijheid wil geven, door de afschaffing der buitenlandsche minimumprijzen, vast houdt. Het lijkt mij niet het juiste tijdstip om op het voor en tegen hiervan in te gaan, daar de discus sies over deze punten helaas een onrust in het vak plegen te brengen, die onge- wenscht is. Om deze reden is het slechts verdedigbaar voor alle partijen om di; vraagstuk in het publiek aan te snij den op een tijdstip, dat inderdaad discus sie over dit punt practisch resultaat kan hebben. Op dit oogenblik kunnen wij al len niet anders doen dan ons aan deze be slissing te onderwerpen, of wij het er mee eens zijn of niet. En hopen, dat het vak belang, dat allen willen bevorderen, er mee gediend is! Het verloop van het prijspeil. Men zal, naar mijn meening, echter moeten oppassen met de gedachte, dat na de afschaffing der buitenlandsche mini mumprijzen, het prijspeil in het buiten land sterk zal dalen. De tulpen oogst was dit jaar slecht, waardoor in het afgeloopen seizoen de overschotten gering en de prij zen sterk gestegen zijn. De narcissen han del is zeer vlot, met stijgende prijzen, verloopen en slechts de hyacinthenhandel heeft, mede door het goede gewas, uitein delijk weer teleurgesteld. Dat wil niet zeggen, dat alle prijzen voor komsten beter zijn bij een slechten oogst is dit ondanks hoogere prijzen zel den het geval, maar wel, dat men bij de prijszetting voor het volgend seizoen van een hoogere basis moet uitgaan, dan men gedaan zou hebben wanneer er een overvloedige raap geweest zou zijn. Men zal moeten denken aan de verlaging van het kortingspercentage voor tulpen van 24 op 15 pet., en aan de veel verdere ver laging, die in het voorjaar ongetwijfeld volgen zal als alle gegevens over de over schotten en de voor den opkoop beschik bare bedragen bekend zijn, daar in de re serve slechts 2 pet. van het bedrag, dat geheven kan worden, behoeft te worden gestort. En daarom zal men goed doen om voorzichtig te zijn met het denkbeeld, dat, nu de buitenlandsche minim umpnj zen vervallen zijn, men met een veel lager prijspeil moet rekenen. Dit jaar heeft aan getoond, dat in geval van vrije of vrijere prijsvorming het prijspeil niet lager be hoeft te zijn dan bij kunstmatige prijs zetting. Afgewacht moet worden of het prijspeil onnoodig naar beneden wordt gedrukt1®, gehoopt moet worden dat de exporteurs voldoende koopmanschap en ruggegraat toonen te bezitten om dit te voorkomen. Dat wil niet zeggen, dat alel prijzen voor alel orders gelijk moeten blijven, maar wel, dat elke order de kosten moet dek ken en winst moet brengen. Nu er dus maatregelen voor het. bloem- bollenbedrijf blijven n.L teeltbeheer- sching en opkoop van het surplus, met al les wat daaraan verbonden is moet, mede in verband met wat hierover in de jongste Troonrede is aangekondigd, het vraagstuk, of het bloembollenbedrijf zelf, zij het onder sanctie en toezicht van de Regeering, de maatregelen moet en kan uitvoeren, aandachtig worden bezien. Het komt mij voor dat het „zelf doen" groote voordeelen biedt en dat de invloed van het vak op den aard der maatregelen hierdoor ook aanzienlijk versterkt kan worden. Mits ongepast wordt voor fouten in den organisatie vorm, zooals die naar mijn meening gemaakt waren in het ge- ruimen tijd geleden weer ingetrokken voorontwerp-landbouwordeningswet, waar van de uitwerking niet met het beginsel overeenkwam. Willen wij tot een dergelijk „zelf doen" en ,.zelf beslissen" onder het bovenge noemde voorbehoud komen, dan zal er een samenwerking moeten komen tusschen de organisaties, die het bloembollenvak en de onderscheidene onderdeelen daar van vertegenwoordigen. Slechts uit een samenwerking, waarbij het vakbelang woorop staat en waarbij geen vooringeno men standpunten domineerén, kan wat goeds geboren worden. Ik hoop, dat een dergelijke samenwerking tot stand kan komen. Voor een goed verloop van den handel in het volgend seizoen zonder kunstmatige prijszetting is ook de stemming van betee- kenis, welke in den handel mede sterk pleegt af te hangen van de ontwikkeling der wereldconjunctuur. Nu is het een niet J te miskennen feit, dat de economische I vooruitgang, die nog in de eerste helft van dit jaar groot was, in de tweede helft tot stilstand is gekomen, en eerder in een teruggang is omgeslagen. De waarschu- wing, die ik in Juni voor deze zelfde ver- A. J. VERHAGEN gadering heb geuit, n.l. om niet te ver trouwen op een aanhouden van een zoo snelle vooruitgang, bleek dan ook niet ongemotiveerd te zijn. Ik moge er echter direct aan toevoegen dat de rem, die op deze ontwikkeling van den economischen wereldtoestand in het tweede halfjaar is geplaatst, naar myn meening het gevaar van een ernstigen en diepen terugval vermindert, waarbij ik er vanzelfsprekend van af zie om voorspellingen te doen over ernstige politieke conflicten, die den economischen toestand ingrijpend zouden kunnen wijzigen. Wanneer wij de ontwikkeling in het bloembollijbedrijf gedurende het laat ste jaar bezien, mogen wij niet onte vreden zijn. Het blijkt dat ondanks alle mogelijke handelsbelemmeringen en monetaire moeilijkhedeu onze uit voer in kilogrammen, ongeveer op hetzelfde peil is gebleven. In de eer ste 11 maanden van dit jaar werden 41 y2 millioen K.G. bloembollen uitge voerd tegen 42,3 millioen K.G. in het zelfde tijdvak in 1936. Men mag, daar de oogst van tulpen slecht was en dus meer kleine bollen geleverd zijn, dan ook gerust aannemen, dat dit jaar meer bollen zijn uitgevoerd dan vorig jaar, al is het ILG.-cijfer wat lager. En dat in tegenstelling met de algemeene verwachting, dat de slechte tulpen- oogst oorzaak van een vermindering van den uitvoer, in stuks gerekend, zou zijn. Dat de waarde van den uitvoer dit jaar zou stijgen was te voorzien, toen in Sep tember 1936 ook in Nederland de gouden standaard werd opgeheven. In de ver wachting van gunstige gevolgen van dezen maatregel is men in het bloembollenbe drijf, naar ik meen, allerminst teleurge steld. De cijfers toonen aan, dat dit ge motiveerd is. Want terwijl tot December in 1936 voor 22 millioen werd geëxpor teerd, is in 1937 de waarde van onzen uit voer over hetzelfde tijdvak gestegen tot 1 27 millioen. Ook al zijn de bedrijfskos ten wat gestegen wat niet alleen een gevolg is van de devaluatie van den gul den is toch een aanmerkelijk voordeel te boeken. Voor het bloembollenbedrijf was deze maatregel te belangrijker omdat de be- teekenis van den binnenlandschen afzet die overigens allerminst onder dezen maatregel heeft geleden gering is in verhouding tot het belang van den ex port. Wanneer wij doelbewust afzet ver ruiming willen nastreven en ik meen, dat het oogenblik daartoe gekomen is moeten wij dan ook ons oog op het buiten land richten. Wij mogen daarbij niet ver geten, dat andere bloemen en planten ons product concurrentie aandoen, en dat de handelspolitiek in dezen een gewichtige rol speelt. Maar dit zijn redenen te meer om ons niet te doen stilzitten, en door doelmatige reclame voor ons product on zen afzet te stimuleeren. Ik zeg met op zet: doelmatige reclame, omdat wij ons moeten hoeden voor fouten, die in andere bedrijfstakken op dit gebied gemaakt zijn, veelal door reclame, zooals die met name voor industrieproducten gevoerd wordt, na te bootsen. Wij kunnen met ons artikel een reclame voeren, die voortvloeit uit den aard ervan. Maar om hiermede wer kelijk goede resultaten te bereiken moet deze onder ter zake kundige leiding staan, en zijn hiervoor aanvankelijk grootere fondsen benoodigd dan momenteel be schikbaar zijn. Wanneer het bloembollen vak deze fondsen- voor dit doel bijeen brengt, en de zaak goed aangepakt wordt, zullen hieruit voor het vak echter goede resultaten komen. Gelden voor meer en doelmatiger reclame zullen een winstge vende belegging blijken te zijn. Alvorens een aanvang te maken met de werkzaamheden, waarvoor wij bij elkaar gekomen zijn, wil ik op deze plaats met een enkel woord herdenken, dat de afd. Bennebroek-Vogelenzang dezer dagen 50 jaren bestaan heeft. Ik hoop, dat de viering van dit jubileum ertoe moge leiden, dat nog meer vakgenoo- ten al hun krachten zullen geven om onze vereeniging, de oudste en grootste op haar gebied, metterdaad te steunen en er voor te helpen zorgen, dat zij de belan gen van het bloembollenvak, die haar toevertrouwd zijn, op de beste wijze be hartigt.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11