OMGEVING BIOSCOPEN TE LEIDEN LUCHTVAART ZATERDAG 18 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 LISSE. SCHOOLTANDVERZORGING. Een nieuw voorstel van B. en W. Betreffende de schooltandverzorging in deze gemeente welk punt in de laatste vergadering van den Raad is aangehouden hebben Burg. en Weth. den raad een nieuw voorstel doen toekomen. Uit de besprekingen bleek, dat het groo- te nut van deze verzorging, mede in het belang van de Volksgezondheid, algemeen erkend werd, doch dat tegen de invoering verschillende bezwaren bestonden. In hoofdzaak waren de bezwaren van finan- cieelen aard; daarbij kwam, dat het over heidsinitiatief in deze misplaatst werd ge acht en bestond de vrees, dat de vrijwil lige bijdragen in de kosten zouden tegen vallen. B. en W. hebben deze belangrijke aange legenheid nog eens ernstig overwogen. Het resultaat daarvan is, dat Burg. en Weth. den Raad thans het navolgende voorstel doen: 1. Met den heer W. A. Simonis, tandarts alhier, wordt voor den tijd van zeven jaren (zeven leerjaren) een overeenkomst aan gegaan, waarbij deze zich verbindt aan de leerplichtige jeugd op de scholen in deze gemeente tandheelkundige verzorging te verleenen, zulks voor zooveel noodig be houdens goedkeuring van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland. 2. Aan den onder 1 genoemden tandarts wordt hiervoor van gemeentewege vergoed: a. voor de eerste 500 kinderen 2.per kind per jaar; b. voor de tweede 500 kinderen 1.90 per kind per jaar; c. voor de derde 500 kinderen 1.80 per kind per jaar; d. voor de volgende 500 kinderen en meer ƒ1.70 per kind per jaar. 3. Om voor schooltandverzorging in aan merking te komen moet door de ouders, voogden of verzorgers der kinderen van de onder 2 vermelde kosten aan de gemeente worden betaald: a. bij een inkomen van minder dan 1200 per jaar nihil. b. bij een inkomen van f 1200 tot 1500 per jaar ƒ0.10 per kind per maand; c. bij een inkomen van 1500 tot 2000 per jaar ƒ0.15 per kind per maand; d. bij een inkomen van f 2000 per jaar en hooger ƒ0.20 per kind per maand. 4. Kinderen van buiten de gemeente, die scholen in deze gemeente bezoeken, komen eveneens voor behandeling in aanmerking, voor zoover de betrokken gemeenten de kosten geheel aan deze gemeente vergoe den. Zijn die gemeenten daartoe niet be reid, dan moeten de kosten geheel door de ouders, voogden of verzorgers der kinderen .zelf worden voldaan. 5. Deze regeling gaat in met de jongste leerklasse van het schooljaar 1938, met dien verstande, dat zij ieder jaar met een leer klasse wordt uitgebreid tot dat de school tandverzorging in haar geheel is ingevoerd. Ter toelichting diene, dat een leerklasse gemiddeld 300 leerlingen telt, zoodat met dit aantal wordt aangevangen en met het zevende leerjaar ongeveer 1900 kinderen in de verzorging kunnen zijn opgenomen. Het College van Burg. en Weth. ver trouwt er in te zijn geslaagd aan de be zwaren, die aanvankelijk tegen de invoe ring van schooltandverzorging bestonden, zooveel mogelijk tegemoet te zijn gekomen en vleit zich derhalve met de hoop, dat de Raad zal besluiten het voorstel ongewijzigd aan te nemen. Onderwijsvergoeding 1934. Burg. en Weth. stellen den Raad dezer gemeente voor de vergoeding aan de bijzondere schoolbe sturen ingevolge artikel 101 der Lager On derwijswet 1920, te bepalen respectievelijk voor het Lager Onderwijs op 16.72 en voor het Uitgebreid Lager Onderwijs op ƒ20.37 per leerling. De vluchtheuvels bij de Vuursteeg. Eindelijk is men er toe overgegaan, een lastig verkeersobstakel te verwijderen en wel de dubbele vluchtheuvel op den Rijks straatweg aan de Vuursteeg. Beide, aan weerszijden van het dubbele tramspoor, liggende heuvels ziin verwijderd; er is daarvoor één vluchtheuvel gelegd tus- schen het dubbele tramspoor. Echter is deze thans iets verder gelegd, zoodat de uitrit vanaf de Vuursteeg vrij is gekomen. Een goede verbetering! NOORD WIJK. Volksbond. De tweede ontwikkelings avond in dit seizoen, waarbij als spreker optrad de Geest. Adviseur, Kapelaan A. M. Abeln, mocht zich in een goede belang stelling verheugen, hetwelk eensdeels ver heugend was voor den Geest. Adv., maar nog meer voor het volijverig Volksbond- bestuur, dat hierdoor zijn naarstig streven om onder de leden een grootere ontwikke ling te brengen volkomen beloond ziet. Na een kort openingswoord door den voorzitter, den heer P. Smit, verkreeg de Geest. Adv. het woord over het onder werp: „Vaderlandsche Kerkelijke Geschie denis". Z.eerw. leidde dit onderwerp in met de mededeeling, dat hij deze geschie denis slechts voor een gedeelte zou kun nen behandelen en wel hoofdzakelijk de laatste eeuw en in het bijzonder vanaf 1812 tot 1853 een tijdperk, waarin onze voorvaderen een geweldige strijd voor de Katholieke zaak hebben gestreden, waarvoor wij hun dankbaar moeten zijn, want door hun opoffering en strijd, mogen wij ons thans verheugen over onze mooie Katholieke organisaties en scholen, in de volkomen vrijheid der Kerk. Voor 1812 was dit in ons land geheel anders, de Ka tholieken ondervonden toen een groote verdrukking, de Kerk werd nog wel ge duld, doch, om maar een klein voorbeeld te noemen, wilde men een pastoor in «en gemeente hebben, dan moesten de Katho lieken hiervoor betalen. Zitting in een openbaar college hadden de Katholieken evenmin, terwijl er van Kath. organisaties of scholen geen sprake was. In 1814, bij den val van Napoleon, kwam de eerste kentering, door de samenvoeging vau Holland met België, waardoor 3/4 der be volking toen uit Katholieken bestond. On middellijk sprong men toen op de bres maar direct resultaat verkreeg men niet, temeer omdat België zich weer spoedig af scheidde. Het eenigste succes was dat de Katholieken in deze periode hun verregaan de lijdzaamheid hadden afgeschud. Vele jaren hebben zij echter nog een bitteren strijd moeten voeren, totdat in 1840 Ko ning Willem II aan het bewind kwam, aan wien de katholieken in ons land veel heb ben te danken. Toch duurde het toen nog 13 jaar, vóór de nieuwe grondwet in Nederland tot stand kwam. De Kerkelijke Hiërarchie kon in 1853 worden hersteld. Z.Eerw. hoopte, dat door deze uiteenzetting de leden nog beter op prijs zullen stellen, hetgeen zij nu bezitten in hun mooie Katholieke organi satie en dat zij deze door voorbeeld en éénheid nog meer zullen doen uitbloeien tot heil van Katholiek Nederland. De Geest. Adv. ontving een hartelijk applaus als dank. Na enkele huishoudelijke mede- deelingen en een korte rondvraag werd deze zeer leerzame avond onder dank door den voorzitter gesloten. NOOTDORP. VERLAGING ELECTRICITEITS- TARIEF. Krachtstroom en meterhuur. Sedert 1 Januari 1935 zijn de tarieven voor huishoudstroom belangrijk verlaagd en is de gelegenheid geopend tot het ne men van een vastrechttarief, berekend naar de grondslagen stroomverleden en op pervlakte. De prijzen, die bij betaling van een vast recht 7 en 12 cent per KWH bedragen, kun nen voor een gemeente van de grootte als Nootdorp uiterst laag genoemd worden. Door een voorzichtige financieele poli tiek kan het bedrijf thans een kleine inkom stenvermindering ondergaan en naar mee ning van burgemeester en Wethouders komt allereerst het krachttarief voor ver laging in aanmerking. De prijs van dezen stroom bedraagt momenteel per KWH 17 cent buiten en 50 cent in spertijd. De groot verbruikers zijn door het afsluiten van con tracten, waarbij een bepaalde- afname ge-> garandeerd wordt, in staat gesteld den stroom tegen aanzienlijke verminderden prijs te betrekken. Met ingang van 1 Januari a.s. zullen nu ook de kleine krachtverbruikers den stroom goedkooper kunnen krijgen, althans wan neer de Raad het voorstel van B. en W. om dat tarief van 17 op 12 cent te brengen, aanvaardt. Ook stellen B. en W. voor de huur voor krachtstroommeters, die nu 1.50 en hoo ger bedraagt, terug te brengen tot 0.90 per maand. Tevens ligt het in de bedoeling de con tractanten, voor zoover de grondprijs hoo ger is dan 0.12 per KWH, in de prijsver laging te doen deelen. Wij verwachten, dat deze verlagingen door de krachtstroom verbruikers met vreugde begroet zullen worden en wellicht een stimulans tot meer der verbruik kunnen vormen. Oranje-vereeniging. De jaarvergade ring van de Oranjevereeniging te Nootdorp zal gehouden worden op Maandag 20 De cember des avonds te half acht in de zaal „Nove" aan de Dorpstraat. Afsluiting Achterweg. Naar wij ver nemen is by Koninklijk besluit van 3 De cember 1937 No. 80 de Achterweg gesloten verklaard. Ten gevolge van dit besluit zul len eerdaags ter plaatse, waar de Rijksweg wordt gekruist, hekken worden geplaatst. OEGSTGEEST. Ad v en tsocf ening. Langs dezen weg willen wij alle parochia nen opmerkzaam maken op de Adventsoefe- ning die Zondagavond om 7.30 uur in onze kerk zal worden gehouden. Het is een oefening voor alle parochia nen om hierdoor de ware kerkelijke stem ming van de Advent zich eigen te maken. Deze oefening zal bestaan uit gemeen schappelijke zang, gebeden en-eenige lezin gen uit de H. Schrift. De hoofdgedachte welke er aan ten grondslag ligt is ontleend aan de kerkelijke gebeden van de H. Mis en het Brevier. In het eerste gedeelte wordt ons voorge steld de zondeval, waarna gebeden en ge zangen om verlossing. In het tweede gedeelte wordt ons deze verlossing belooft, welke in het derde ge deelte wordt vervuld. Het geheel zal besloten worden met een korte zegen van het Allerheiligste Sacra ment. Wij vertrouwen op een groote opkomst en vertrouwen, dat allen ook goed zullen medezingen en medebidden. Aan allen zal een tekst worden ter hand gesteld. Collecte voor de Kerstgave. Morgen zal onder de H.H. Missen een collecte ge houden worden voor een Kerstgave van den R.K. Volksbond afdeeling Oegstgeest. Mogen wij deze collecte nog eens bijzon der in uw welwillende aandacht aanbeve len, opdat weer velen een echt mooie Kerstmis moge vieren. Als het thuis geen feest is, is het moeilijk om deze heerlijke stemming te geleven. Bij velen is de materieele nood zoo druk kend, dat deze het gezins-geluk als een donkere wolk overschaduwt. Op alle parochianen wordt daarom een beroep gedaan, bij deze collecte mild te zijn met hun gave. Het is Christus zelf in uw naaste, die u om een gave smeekt. Op Kerstmis kunt gij Hem niets weigeren, Die alles aan ons gaf! Oude weg bij „Groene Kerkje" afgeslo ten. De Minister van Waterstaat heeft gesloten verklaard voor het verkeer met motorrijtuigen en rijwielen in de richting naar den weg AmsterdamSassenheim Haagsche SchouwDen Haag, het bij het Rijk in beheer en onderhoud zijnde ge deelte van den ouden door Oegstgeest voerenden rijksweg die nabij km. 15.5 op den weg no. 4 uitkomt. RIJNSBURG. Bloemenhandel. De aanvoer van ge trokken bloemen, Narcissen, Tulpen, gaat al iets toenemen. Ook komen er nog aar dig wat Chrysanten, grootbloemige en tros-chrysanten. De prijzen waren deze week redelijk. Voor Chrysanten, klein- bloemige, werd voor de gewone soorten van 7 tot 10 ct. per bos betaald; de notee ring voor de betere variëteiten was van 12 tot 20 ct. Rozen 20 tot 28 ct. per bos. Hyacinthen van 4.10 tot 5.50 per 100. Narcissen Helios 20 tot 23 ct. per dozijn. Paperwhite 10 tot 13 ct.. Tulpen per 100: Due de Berlin 3.003.30, Scarlet due 2.50—3.30, Due v. Thol wit 3.50—4.20 per 100. SASSENHEIM. Comité blijde gebeurtenis. Het dames comité tot het verstrekken van baby-uit zetten naar aanleiding van de a.s. blijde gebeurtenis is in staat 10 uitzetten te ver- deelen. Deze zullen a.s. Woensdag 22 December van half vier tot half zes in het Ver- eenigingsgebouw der Ned. Hervormde Ge meente tentoongesteld zijn. Aan de moeder, wier baby op denzelf den dag geboren wordt als het as. Ko ningskindje zal bovendien nog een wieg geschonken worden. Geboren: Teun z. van J. C. Zand vliet en G. van der Stigt Cornelia Adriana d. van H. Th. Slingerland en A. M. van der Berg Theodorus Marcel Victor z. van J. P. de Greef en C. J, Wit- teman. Getrouwd: G. J. Vos 29 j. en E. de Kwaasteniet 27 j. Overleden: J. M. de Kolff 85 j., echtg. van J. G. D. den Haselaar. Gevestigd: A. M. A. Juffermans, Kastanjelaan 5, van Leiden A. M. van Gemert, Berkenlaan, van Haarlem Wed. Langeveld geb. van de Geest, Julia- nalaan 19, van Den Haag J. G. Bocxe, Zandslootkade 24, van Ter Aar M. Fok- kema, Berkenlaan 4, van Amsterdam G. M. B. Meijer, Iepenlaan 42, van Noord- wijk. Vertrokken: W. Vis, Hoofdstraat 367, naar Lisse L. A. Hubscher, Hoofd straat 306, naar Delft M. J. Kipping, Iepenlaan 9, naar Den Haag D. H. en H. Schalk, Koonlaan 3, naar Leiden E. Link, Lindelaan 12, naar Wassenaar J. W. Pouwels. Hoofdstraat 191, naar Oss L. Britsemmer, Lindelaan 18, naar Alphen a. d. Rijn D. Plagmeijer, Molenstraat 21, naar Hoogeveen H. M. Bisschops en gezin, Molenstraat 19, naar Noordwijk. VOORSCHOTEN. Diefstal. De heer J. K. uit Leiden heeft alhier aangifte gedaan bij de politie, dat te zijnen nadeele twee wollen dekens zijn ontvreemd. Keuring. Van de 22 aanvankelijk tot buitengewoon dienstplichtige bestemde in geschrevenen van de lichting 1938, werden door den keuringsraad alsnog 12 ingeschre venen goedgekeurd. Benvenuto. Gisteravond gaf het Voor- schotensche harmoniegezelschap Benvenuto een openbare uitvoering in het gebouw van Christelijke belangen aan de Wijngaarden laan alhier met welwillende "medewerking van de tooneelvereeniging T.I.G. te Leiden en den heer J. van Os te Voorschoten voor VOORHOUT. „Bloembollencultuur". De afd. van Bloembollencultuur vergadering in de zaal van café „Boerhave". De waarn. voorzitter, de heer L. A. Prins, opende deze vergade ring met een welkomstwoord en maakte bekend, dat de voorzitter de heer P. A. v. Reisen, wegens familieomstandigheden ver hinderd was deze vergadering te presidee- ren. Een verblijdend teeken was het, te zien dat bijna alle leden waren opgekomen. De notulen werden door den secretaris, den heer C. J. Zonneveld, voorgelezen. De aftredende voorzitter, de heer P. A. v. Rei sen, werd met groote meerderheid van stemmen herkozen. Volgde nu verrekening en verantwoording der kas door den heer H. J. Vester. De in komsten waren dit jaar 105.31; de uitgaven 60.25. Dus een batig slot van 45.06, het geen met een applausje werd begroet. Als afgevaardigde naar de algemeene verga dering werden gekozen de heeren P. v. d. Nouland en P. L. v. d. Hulst, met als plaats vervanger de heer C. J. Zonneveld. Tot candidaten voor het Hoofdbestuur, wegens aftreding van de heeren P. Bakker, C. Kramer en P. Varekamp, werden ge kozen de heeren J. H. Avis te Midwoud, I Th. Hoog te Haarlem en C. van Dijk te 's Graven zande. Hierna volgde de bespreking over punt 6 der alg. agenda: De reorganisatieplannen. Hierover werd een zeer lange discussie ge voerd, met als slot dat dit plan met alge meene stemmen werd aangenomen. Een voorstel van het H.B. tot wijziging van rat. 5 der statuten, werd door de ver gadering aangenomen, evenals het voorstel der afd. Heemstede, betreffende de Beurs- I belasting. Goedgekeurd werd een voorstel van het H.B. om aan de afdeelingen een THEATER HOOFFILMS INHOUD AANVANGSUUR j KEURING Trianon: Wilde nachten (Ga by Morlay). Eva's huwelijk (Heinz Ruhmann, Magda Schneider). Speelfilm Humorist. Dag. 8—11 uur. Zon dags bovendien van 2—7 uur. Matinée Zaterd. en Woensd. 2 uur. Toelaatbaar v. volwassenen Casino: Roberta (Fred As- taire, Ginger Ro gers). De hond van Vlaan deren (Frankie Tho mas, wouderhond Lightning). Amusem. film. Speelfilm Dag. 811, Zondags bovendien 47 en 811 uur. Matinée Zateiw.a-4 i Woens dag 2.30 uur. Goedgekeurd voor volwassenen Lnxor: When you 're in lo ve. (Grace Moore, Cary Grant). Mannen in het za del (Attila Hörbiger, Brigette Horney). Zangfilm Speelfilm jm Dag. 811, Zondags boveydien van 27 uur. Matinée Zaterd., Woensd. en Donderdag 2 uur. Goedgekeurd, voor volwassenen Li do: Afgekeurd grooter bedrag uit te keeren, dan tot dus ver geschiedde. Nu volgde nog een voor stel van het H.B. inzake progressieve stem ming. Dit werd door den heer P. v. d. Nou land voor de afd. ter plaatse onbillijk ge vonden, welk voorstel dan ook door de leden werd verworpen. Wel werd aangeno men, dat nieuwe leden welke niets met hét „vak" te maken hebben en alzoo ook geen grondige stem uit kunnen brengen in het belang van het vak, als donateur zullen worden beschouwd. Een voorstel van het H.B. aan de plaatselijke afd. tot verplichte aftreding der bestuursleden volgens roos ter, vond bij de leden wel instemming, maar werd verschoven tot een volgende verga dering. Vervolgens werd goedgevonden aan het werkloozencomité een gift van 5.en aan de Huisbroeitentoonstelling voor de St. Josephsgezellen alhier een me daille ter beschikking te stellen. Na rond vraag verloting. Vogelschietdag „St. Hubertus". De tra ditie getrouw hield de vogelschietvereeni- ging „St. Hubertus" haar jaarlijksche vogel schietdag. Des morgens om tien uur open de de heer P. L. v. d. Hulst als wethouder en tevens als lid, uit naam van burgemees ter G. Bulten, die verhinderd was, dezen schuttersdag in café „De Bonte Koe" bij te wonen. Na dit kort openingswoord begon men met schieten, waarbij bleek dat alle leden aanwezig waren. Over het verloop van den schietwedstrijd kan men als groote bijzon derheid mededeelen, dat, in tegenstelling met andere jaren, 4 vogels verschoten zijn. De prijzen, welke werden verschoten, be stonden uit levensmiddelen. Nadat twee vogels waren verschoten ging men aan het gebruikelijke snert maal, hetgeen zich door allen goed liet smaken. Gedurende deze maaltijd werd door enkelen een hartelijk woord gesproken. Ook werd nog een be zoek gebracht door kapelaan Ten Have, die deze oude traditie van schieten vermakelijk vond. Hier volgen de prijswinnaars met het aan tal schoten, gelost op elke vogel: le vogel te samen 101 schoten; le pr. Jac. Angevaare; 2e pr. J. P. Vester; 3e pr. H. Verdegaal; 4e pr. P. L. v. d. Hulst; 5e pr. H. Verdegaal; 6e pr. P. L. v. d. Hulst. 2e vogel: le pr. P. L. v. d. Hulst; 2e, 3e en 5e pr. Jac. Angevaare; 4e pr. A. Eggen; 6e pr. J. P. Vester. Te samen 62 schoten. 3e vogel: le pr. Jac. Angevaare; 2e pr. P. J. v. d. Hulst; 3e pr. J. Verdegaal; 4e, 5e en 6e pr. P. J. v. d. Huist. Te samen 80 scho ten. 4e vogel: le pr. J. P. Vester; 2e pr. Jac. Angevaare; 3e pr. H. Hoogervorst; 4e pr. Jac. Angevaare; 5e pr. J. Verdegaal; 6e pr. L. H. P. Vester, Te samen 73 schoten, zoo dat het aantal schoten, over den geheelen dag, bedraagt 316. Te ongeveer 5 uur in den middag werden de prijzen uitgereikt, waarna door den voorzitter een dankwoord en een „tot weer ziens" werd uitgesproken. ZOETERMEER. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Maandag 20 December, ces namiddags om 8 uur. Agenda: 1. Mededeelingen; 2. Conversie geldleeningen; 3. Vaststelling percentage heffing straatbelasting; 4. Wijziging school geldverordeningen; 5. Vaststelling reke ning Drinkwaterleiding 1936; 6. Herziening contract met het Destructiebedrijf Gekro; 7. Wijziging begrooitng 1937. Bekroningen. De bekende Zoetermeer- sche slager, de heer J. Vollebregt, mocht op de gehouden slagervak wedstrijd te Utrecht met zes verschillende inzendingen alles gemaakt in eigen bedrijf vier prijzen behalen en twee eervolle vermel dingen. Voorwaar een schitterende presta tie, als wij in aanmerking nemen de tal- looze inzendingen die er op zoo'n wedstrijd uit het geheele land binnenkomen. Zoo groot is reeds het aantal diploma's door den heer Vollebregtop verschillende wed strijden en tentoonstellingen behaald, dat hij, zooals dorpsgewoonte is, reeds den bij naam heeft verkregen van Jan Diploma. Voorwaar een mooie bijnaam, waar de heer Vollebregt met alle recht en reden trotsch op kan zijn. Tentoonstelling missienaaikring. Naar wij van bevoegde zijde vernemen zal de missienaaikring alhier op Dinsdag 28, Woensdag 29 en Donderdag 30 December by den heer Ant. v. Well haar jaarlijksche tentoonstelling houden. Tevens is aan deze tentoonstelling, evenals andere jaren, een uitvoering verbonden op alle drie avonden. Zangers. Op het gehouden examen voor Kerkzangers van de St. Gregoriusver- eeniging, welk examen gehouden is te Meerburg aan den Hooge Rijndijk, moch ten acht Zoetermeersche leerlingen, en wel de heeren J. B. en C. de Jong, J. Ade- geest, G. Opstal, C. v. d. Bosch, C. Hekker en A. Mulder het genoegen smaken hun diploma's te verwerven. Deze nieuwe zan gers, gevoegd bij de uitstekende die er reeds zyn, zullen ongetwijfeld gaan mede werken om het koor te Zoetermeer nog meer luister bij te zetten. Dat het hen ge geven mag zijn, vele jaren op ons koor mee te mogen zingen. Hanze. Donderdagavond vergaderde de afd. Zoetermeer van de Hanze bij den heer C. Veelenturf. De voorzitter, de heer A. J. M. v. Well, opende als gewoonlijk en gaf den secretaris gelegenheid tot het voor lezen der notulen welke in dank werden aanvaard. Vervolgens werden de inge komen stukken behandeld en daarna door den penningmeester het financieel verslag over 1937 gegeven. Een commissie werd benoemd tot het nazien der rekeningen; alles bleek gelukkig in orde, zoodat de penningmeester, de heer C. Havenaar, door aen voorzitter voor zijn trouw beheer kon worden gedechargeerd. Vervolgens kwam de. gehouden winkelweek ter sprake. De voorzitter en de commissie gaven een uit eenzetting van het verloop daarvan, waar uit bleek, dat de winkelweek weer een dood kindje geweest isweinig mede werking van de deelnemers, een financieele strop en alle verdere narigheid, die er nu eenmaal aan een slecht verloopen winkel week vastzit. De winkelweken beginnen blijkbaar te verouderen, er zal weer wat nieuws gevonden moeten worden. Als punt 5 stond op de agenda: Vervolg lezing over het geldwezen. Op voorstel van den voorzitter werd dat punt echter uit gesteld tot de volgende vergadering. Daar na rondvraag waarvoor zich verschillende leden opgaven, die allen naar genoegen beantwoord werden. Hierna sluiting van de druk bezochte vergadering. HET VLIEGONGELUK TE EELDE. Vermoedelijke oorzaak. Omtrent het gisterochtend nabij het vlieg veld Eelde over den kop geslagen vliegtuig vernemen wij nog de volgende bijzonder heden: Het verongelukte vliegtuig, de Citroen vlinder, PH-A.K.C., een Koolhoventoestel, v/as gisterochtend van Schiphol vertrokken voor een oefenvlucht naar Eelde. Het toestel landde normaal en nadat de beide inzitten de, de heer H. Plesman Jr. en A. de Laat in het restaurant hadden geluncht, start ten zij om 11.33 uur voor de terugreis naar Schiphol. De start had een normaal verloop. Toen het vliegtuig zich op ongeveer vijftig meter hoogte bevond, begaf de waarnemend havenmeester de heer J. Vogelzang, zich naar zijn bureau om het start-telegram te verzenden, doch voordat hij gelegenheid had dit te doen, werd hij door een der om standers gewaarschuwd, dat het toestel buiten het terrein was gedaald. Bij onder zoek bleek den havenmeester, dat het toe stel ongeveer twintig meter buiten het lan dingsterrein over den kop was geslagen, v/aarbij de rechtervleugel in een sloot 1 terwijl de linkervleugel een greppel had geraakt. Het vier-persoonstoestel was vrij- wel geheel vernield. Het landingsgestel was afgebroken, terwijl een der wielen onge veer honderd meter was weggeslingerd en en de schroef diep in den grond was ge boord. Het mag een wonder heeten, dat de ka juit nagenoeg intact is gebleven. Hieraan hebben de beide inzittenden het dan ook te danken, dat zij geen letsel opliepen. Het toestel wordt door politie en marechaus see bewaakt. Gistermiddag zijn deskundigen van Soes- terberg aangekomen, om een nader onder- zoek in te stellen. Heden zal het wrak ge- demonteerd worden. De burgemeester van Eelde, de heer J. G. I Legro was spoedig op het terrein aanwezig. Het ongeluk is waarschijnlijk veroorzaakt, f doordat de bestuurder bij het opstijgen de bocht te scherp heeft genomen, waardoor j het toestel afgegleden is. AMBULANCE-VLIEGTUIG VERONGELUKT. Gisterochtend is een ambulance-vlieg-1 tuig, dat van Fort-Allemand terugkeerde,1 waar het een gewonden soldaat had ge haald, in een sneeuwstorm verdwaald en tegen een berg opgevlogen. Drie leden van de bemanning werden 1 ernstig gewond en zijn in het ziekenhuis overleden. De gewonde militair, die ver voerd werd, bekwam geen letsel.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6