BINNENLAND Prov. Staten van Zuid-Holland WEEK-END. LIED VAN DEZEN TIJD ZATERDAG 18 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 NAAR ORDENING IN MELKBEDRIJF. NIEUWE CONSUMPTIEMELKREGELING MOET 1 APRIL INGAAN. R.K. Veehouders bijeen. Onder voorzitterschap van den heer W. A. C. Meekel kwam een groot aan tal melkveehouders Donderdag bijeen in het Cornelis Broerehuis te Amster dam. De voorzitter deed mededeeling, dat met 1 April de consumptiemelkregeling eindigt en men hoopt te komen tot een nieuwe regeling. Dezer dagen zullen de statuten worden goedgekeurd, die weldra in de algemeene vergadering worden behandeld. In de verschillende consumptiemelkcentra's zullen dan ver- koopbureaux worden ingesteld. Volgens den Regeeringscommissaris moet de regeling 1 April ingaan. De melkhandel meende dat de consump tiemelkers dan een zeker monopolie ver kregen en daarop is te kennen gegeven dat ook de melkhandel zich kan organiseeren. Dit is gebeurd en daarom zal overleg moeten worden gepleegd tusschen consump tiemelkers en den melkhandel. Komt er geen overeenstemming, dan staan de boeren weer vrij; maar het is gewenscht en te hopen dat er overeenstemming wordt bereikt in aller belang. Het doel der nieuwe vereeniging is volgens de statuten de bevordering van •hygiënische melkwinning en afzet tegen loonenden prijs en de bevordering van de gezondmaking van den veestapel. Dit doel tracht men te bereiken door op te treden als verkoopster of bemiddelaar ster bij den verkoop van de melk der aan geslotenen. Zoo noodig door op te treden als koop ster van de melk, het opstellen van ver koopvoorwaarden, prijsregelingen in sa menwerking met anderen. Eindelijk door voorlichting te geven in zake een doelmatige hygiënisceh melkwin ning. Gaat de regeling door dan moet elke melkveehouder zich aansiuiten bij de or ganisatie. De leden van het bestuur worden benoemd door de Bonden van Melkveehou ders, de Chr. en R. K. Boerenbonden, de HolL Mij van Landbouw, de Melkveiling- organisaties en het Utrechtsche Landbouw- genootschap en zal bestaan uit 15 leden. De handel moet alle melkgeld betalen aan de verkoopbureau en dit weer aan de consumptiemelkers. Dat is de kern van het verkoopbureau en daardoor kan een gezonde toestand komen. Spreker verwacht dat er overeenstemming zal komen met den melkhandel; omdat het ook hun belang is. Enkele vragen werden hierna gesteld, waarop de voorzitter nog mededeelde dat de statuten nog in concept zijn, dat orde ning wordt beoogd en dat de Regeering de melkvoorziening niet los laat. Men moet echter niet denken, dat het met 1 April gewonnen is; dan be gint de ordening pas en moet gestreefd worden' naar algemeene deelname en naar het uit den weg ruimen van mis standen en het gezondmaken van het geheele consumptiemelkbedryf. De heer P. G. van Wees vestigde er de aandacht op dat de nieuwe consumptierege ling niet is voorgeschreven door de Crisis Zuivel Centrale, maar onder leiding staat van personen uit de eigen organisatie, die het bestuur vormen van de Consumptie- melk-Centrale, welke weer onder toezicht staat van de regeering. Uit het verslag der financieele commis sie bleek, dat de rekening van den secre taris-penningmeester in orde was bevon den. De begrooting 1938 sloot in ontvangst en uitgaaf op 3992.42 met een vermoede lijk batig saldo van 617.42. De aftredende bestuursleden W. A. C. Meekel en P. Th. van der Veldt werden her kozen en de heer C. Nelis te Baambrugge gekozen tot bestuurslid. De heer Jac. Duyn werd benoemd in de kascommiissie. De geestelijk adviseur, kapelaan L. A. van der Weiden, verheugde zich over den uitslag der stemming in verband met*-de werkkracht van voorzitter en secretaris. De aanwezigen beval hij aan te leven en te handelen als goede katholieken en wenschte tot slot allen een gelukkig zalig Kerstfeest. „Tijd". DE AMSTERDAMSCHE STADHUIS PRIJSVRAAG. Vier ontwerpen uitverkoren voor nadere uitwerking. Wij vernemen omtrent de prijsvraag, uit geschreven door het gemeentebestuur van Amsterdam voor den bouw van een nieuw stadhuis dat de jury, die de ingezonden ont werpen had te beoordeelen vier inzendin gen heeft uitverkoren, die naar haar mee ning voor verdere uitwerking in aanmer king komen. Overeenkomstig dit advies i3 thans besloten de vier inzenders van deze ontwerpen te verzoeken hun project verder uit te werken. Elke inzending, welke onder motto moest worden ingestuurd, ging vergezeld van een verzegelde enveloppe, onder hetzelfde mot to, waarin zich de naam van den inzender bevindt. In het begin van de volgende week zullen de bij de vier uitverkoren ont werpen behoorende enveloppen wor den geopend, zoodat men dan zal we ten, welke vier architecten de plannen mogen uitwerken, daaruit een nadere keus voor den bouw van het nieuwe stadhuis in de hoofstad zal worden ge daan. De heer van Sleen (SD.) bepleit ver hooging van het subsidie aan de handels school „Mercurius" te Rotterdam, welker leerlingental van 1932 tot 1937 is toegeno men van 790 tot 1230, terwyl het subsidie onveranderd is gebleven. Voorts zou het subsidie voor onderwijs aan schipperskinderen eenige verhooging behoeven. De heer Moor (S.D.) wenscht meer aandacht voor het vraagstuk der langzame verzouting van gronden op de eilanden. Hiertegen dienen tijdig maatregelen te worden genomen. De heer de Visser (Comm.) koestert waardeering voor den arbeid van Ged. Sta ten, maar hij kan de pessimitische financi eele opvatting van dat college niet huldi gen. Voorts maakt spr. bezwaar tegen het doen uitvoeren in werkverschaffing van al lerlei normaal werk, dat tegen normaal loon behoorde te worden uitgevoerd door de betreffende arbeiders. Spreker beveelt alsnog een onderzoek vanwege Ged. Staten aan naar de nood zakelijkheid van verhooging vai> Subsidies. Herstel van de loonen is zeer urgent. En is z.i. geen enkele reden waarom de pro vincie Zuid-Holland niet het voorbeeld zou geven voor een algemeen salarisherstel. De heer Beekenkamp (Lib.) be pleit een meer soepele toepassing van de subsidie-regeling voor vereenigingen en Instellingen in het belang van de volksge zondheid, zoo mogelijk herstel van de be dragen van vóór 1934, toen 20 pet. verla ging is begonnen De heer Kersten (S.G.) is van oor deel, dat de uitvoering van het wegenplan kan worden getemperd. De door den heer Spronkers bepleite aanleg van rijwielpa den enz. naar recreatieoorden werkt mede tot ontheiliging van den Zondag. Mevr. de VriesBruins (S.D.) be pleit herstel van subsidies ten behoeve van de instellingen in het belang van de volks gezondheid, zoomede ernstige overweging van nieuwe aanvragen ter stimuleering van hygiënische belangen. Zij wijst erop, dat de ernstige gevallen van turberculose in aantal toenemen, hetgeen langere uit zending noodig maakt. De heer de Geer (C.H.) brengt hulde aan Ged. Staten, die getoond hebben, den juisten weg te bewandelen. Spr. kan zich met de voorstellen van Ged. Staten met be trekking tot de begrooting volkomen ver eenigen. De heer Zij p (Lib.) juicht eveneens een voorzichtige financieele politiek toe. De heer van Weizen (Comm.) be pleit maatregelen tot verkorting van ar beidstijd, teneinde meer werkloozen te kunnen plaatsen Spr. beschouwt de grond- arbeiders evenzeer als vakarbeiders. Daar om meent hij, dat de aanleg van rijwielpa den in normaal loon en niet bij wijze van werkverschaffing moet geschieden. De heer Warnaar (A.R.) betoogt, dat vooral met de belangen van het platteland rekening moet worden gehouden. Spr. be pleit den aanleg van rijwielpaden langs po- vinciale verkeerswegen. Hij hoopt, dat bij het maken van een plan voor de verbe tering der tertiaire wegen vooral de finan cieel zwakke gemeenten zullen worden ontzien, waar het hier vooral intrecom- munale belangen betreft. De heer Von Fisenne (Ged. Staten) is nu aan het woord. De toestand van de duinen heeft de aandacht van Ged Staten, Wij moeten intusschen de autonomie van de daarbij betrokken waterschappen res- pecteererf. Spr. kan intusschen toegeven, dat Rijn land, waar de duinstrook tusschen Katwijk en Scheveningen zeer breed is, niet onmid dellijk overgaat tot kostbare werken, wan neer er eenige inschering heeft plaats ge had. Van eenig gevaar is geen sprake, ter wijl anderzijds mag worden verwacht, dat het natuurlijk evenwicht zal worden her steld. Met belangen van het platteland ten op zichte van de tertiaire wegen wordt reke ning gehouden. Omtrent het desbetreffen de ontwerp kan spr. geen nader mededee- lingen doen. Inzake aanleg van rijwielpaden wil spr. gaarne onderzoeken welke wenschen de wandelaars ten dezen hebben, Systema tisch zal elk gebiedsdeel der provincie worden nagegaan. De vergadering wordt verdaagd tot Dins dag 11 uur. WIJZIGING VAN DE CRISISINVOERWET GERARD WIJDEVELD GEPROMOVEERD Aan de Memorie van Antwoord van de Eerste Kamer in zake het wetontwerp wij ziging van de crisisinvoerwet wordt het volgende ontleend: Zooals de considerans van het ontwerp van wet thans luidt, beoogen de nieuwe volmachten verdediging en bevordering van den uitvoer. Aangezien dit doel over het algemeen slechts zal kunnen worden bereikt bij totstandkoming van bevredigen de handelsverdragen of -overeenkomsten, behoeft het geen nader betoog, dat de toe passing van de contingenteeringsmaatrege- len van dien aard zal moeten zijn, dat de wederpartij daarin aanleiding tot conces sie zal vinden. De geuite vrees, dat, bij verleening van de gevraagde bevoegdheden aan de regee ring, de ambtelijke bemoeiing op dit ter rein zal worden vergroot, waardoor een al te sterke centralisatie zal ontstaan, acht de minister niet gemotiveerd. Het nemen van handelspolitieke maatregelen en het voe ren van onderhandelingen met het buiten land is en zal steeds een zaak der regee ring blijven, waarbij de regeering er ech ter steeds voor zorg draagt, het georgani seerde bedrijfsleven in centraal verband in te schakelen. De minister wil gaarne verzekeren, dat van de voorgestelde regeling geen bena deeling van den export van agrarische pro ducten geducht behoeft te worden, aange zien de maatregelen tot beperking van den invoer niet zullen worden toegepast op een wijze, die averechtsche gevolgen zou heb ben voor den uitvoer van landbouw- of van industrieele producten. Beider verruiming staat de regeering ji^st voor. Zoolang Nederland een pasieve handels balans onderhoudt, zal naast de bevorde ring van den export, die in het belang van de verruiming van de werkgelegenheid hier te lande eerste vereischte blijft, en de diensten, aan het buitenland bewezen, de kapitaalexport een belangrijke plaats blij ven innemen. POSTAMBTENAREN EN KINDER ZEGELS. Oordeel van den directeur van het Haagsche postkantoor. De heer G. Wolters, directeur van het postkantoor te 's-Gravenhage en voorzit ter van het kinderfonds P. T. T., heeft Vrijdagavond voor den microfoon van den V. P. R. O. een korte causerie gehouden, waarin hij de bedoeling van den verkoop van de kinderpostzegels en prentbriefkaar ten voor het kind uiteengezet heeft. Aan het slot dezer causerie zeide de spr. o.m.: als directeur van het postkantoor te 's-Gravenhage en als voorzitter van het kinderfonds P. T. T., zou ik gaarne een opwekking willen doen hooren aan de post ambtenaren om den verkoop van de kin derzegels zooveel mogelijk te bevorderen, door de afnemers van postzegels attent te maken op de kinderzegels; natuurlijk zon der bij die aanbeveling opdringerig te wor den. Het is mij van nabij bekend, dat zeer ve le postambtenaren groote moeite doen om den omzet op te voeren. Conservator gemeente-musea te Amsterdam. B. en W. van Amsterdam hebben als op volger van den heer J. Q. van Regteren Al- tena, thans hoogleeraar aan de Amster- damsche Universiteit, benoemd tot conser vator der gemeente-musea jhr. W. J. H. B. Sandberg te Amsterdam. Vrijdagmiddag om drie uur heeft de heer Gerard Wijdeveld, bekend letterkundige en leeraar aan het Triniteitslyceum te Haar- lam, voor de Amsterdamsche Universiteit zijn proefschrift verdedigd. Hij behaalde zijn doktorstitel in de klasieke letteren op bewerking van het werk van den H. Augus- tinus „De Magistro". Paranymphen waren dr. Anton van Duinkerken en Joan Kat, letterkundige en eveneens leeraar aan het R.-K. Lyceum te Haarlem. Er was veel belangstelling voor deze pro motie. Naast zijn familieleden zagen wij vele wetenschappelijke en kunstvrienden, den rector, conrector en verschillende lee raren, benevens een deputatie van de leer lingen van het lyceum. 4 Bij de proclamatie tot doktor in de klas sieke leteren sprak de promotor, prof. de Groot, den gepromoveerde zeer hartelijk toe In het algemeen is het gewoonte, aldus spr., om den jongen dokter aan te sporen, dat hij zijn wetenschappelijk werk zal voortzetten en dit zal beschouwen als een plicht jegens de wetenschap en zyn vader land. In dit geval achtte prof. de Groot daar toe geen termen aanwezig, gedachtig het vele, dat dr. Wijdeveld reeds gedaan heeft op het gebied van de cultuur als bekend dichter in Nederland. Tevens heeft hy als classicus werken van beteekenis gepubli ceerd. De hartelijke gelukwenschen, die den jongen doktor onmiddellijk na de plechtigheid ten deel vielen, werden van morgen op het R.-K. Lyceum nog eens on derstreept. Pater rector Vlaar liet de heer en mevrouw Wijdeveld de toejuichingen van de leerlingen in ontvangst nemen. GRAVE GARNIZOENSPLAATS. In een onder voorzitterschap van burge meester jhr. mr. C. van Nispen tot Seve- naer gehouden spoedeischende vergadering van den raad der gemeente Mill, werd be sloten voor militair oefenterrein beschik baar te stellen de z.g Langenboomsche heide ter grootte van ongeveer 180 H.A., gelegen tusschen den Graafschen weg en den Langenboomsche weg. Dit staat in verband met de plannen om de stad Grave wederom garnizoensplaats te maken. OPLEIDING AMBTENAREN BIJ RIJKSVERZEKERINGBANK EN RADEN VAN ARBEID. Dezer dagen is te Utrecht in hotel Des Pays Bos een vergadering gehouden van de commissie uit de hoofdbesturen der Christelijke-, Katholieke en Moderne amb tenaren-organisaties, belast met de oplei ding van ambtenaren bij de Rijksverzeke ringsbank en de Raden van Arbeid voor het diploma sociale verzekering, met de lee raren der cursusgroepen in de verschil lende plaatsen van het land. In deze vergadering werd o.a. van ge dachten gewisseld omtrent de thans gelden de examen-eischen, over de eventueele ver anderingen, welke daarin waren aan te brengen, over de wijze van afneming der examens en over verschillende desidera ta inzake verbetering en completeering der opleiding. Hengstenkeuringem. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat de gewone hengstenkeu- ringen in het voorjaar van 1938 zullen worden gehouden o.a.: te Utrecht op 11 Februari; te Hoofddorp op 20 Januari en 8 Febr. OMcIeeie Crisispublicaties DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELBOONEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoe- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in he tydvak van 13 tut en met 18 December 1937, 1.05 per 100 K.G, zal bedragen voor groene erwten, door han delaren gedenatureerd en voldoende aan eht standaardmonster van kwaliteitsklasse C, en 0.55 per 100 K.G. voor voedererw ten, door telers gedenatureerd. De steun vergoeding voor veldboonen welke aan de daartoe gestelde eischen vol doen en door telers of handelaren in ge noemd tydvak zijn gedenatureerd, zal 2.50 per 100 K.G. bedragen. 's-Gravenhage, 17 December 1937. TENTOONSTELLING WELDADIGHEIDSZEGELS 1937. Belangwekkende expositie in de hoofdstad van 20 tot 27 December. In de hoofdstad zal van 20 tot 27 Decem ber een belangwekkende postzegelexpositie gehouden worden, onder den naam van „tentoonstelling weldadigheidszegels 1937". De naam geeft reeds gedeeltelijk aan, wat heir te bezichtigen zal zijn: weldadigheids postzegels van de geheele wereld. Doch er zullen ook andere inzendingen komen, waarvan wij noemen: een interessante ver zameling van het Nederlandsche Postmu- seum, dat thans voor de eerste maal op een tentoonstelling inzendt. Voorts een ver zameling stempels uit de zeventiende en achttiende eeuw van de stad Amsterdam. Oproep aan de R.-K. Brandstoffen- handelaren in Nederland. De saneering in den brandstoffenhandel dreigt te mislukken en op een fiasco uit te loopen. Hiervoor moet dus iets anders ko men; hetzij een saneering van onderaf (door den detailhandel zelf) hetzy de voor- deelen, die in de Vestigingswet zijn vast gelegd, ook voor ons vak uit te buiten, zooals b.v in de slagersbedrijven het ge val is. Om het laatste te bereiken, moet er een behoorlijke vakorganisatie bestaan, aangesjpten bij een der groote midden standsorganisaties. De Algemeene Bond van Brandstoffen- handelaren bestaat wel reeds jaren, maar kan o.i. in dezen niets doen, of hij moet zich aansluiten by de Neutrale Midden- Waar organisatie een eerste vereischte is in dezen tijd, is het ten hoogste urgent, om de nog steeds bestaande, maar op non activiteit gesteld R.-K. organisatie van Brandstoffenhandelaren (aangesloten bij den Ned. R.-K. Middenstandsbond) nieuw leven in te blazen, om zoodoende tijdig klaar te kunnen zijn met de vestigings- eischen voor ons vak, wanneer de sanee ring in April afloopt en niet wordt her nieuwd. Het ligt geenszins in de bedoeling, een aanval te ondernemen op den Algemeenen Bond, doch we moeten gemeenschappelijk bereiken, wat door den Algemeenen Bond niet is te bereiken zonder een der groo te middenstandsorganisaties. Adhaesiebetuigingen met ons streven worden zeer gaarne ingewacht aan het se cretariaat van den R.-K. Bond van Brand stoffenhandelaren in West-Friesland „St. Joseph", West 48, Hoorn. Denaturatie van fabrieksaardappelen. Men deelt ons mede, dat het in de bedoe ling ligt, de gelegenheid tot denaturatie van aardappelen, geteeld door landbou wers, die in het bezit zyn van een uitpoot- vergunning voor fabrieksaardappelen, wel ke gelegenheid op 4 October 1937 werd ge sloten, met ingang van 3 Januari êl938 we derom op ne te stellen. De arbeid in koffiehuizen en hotels. Bij Kon. besluiten zijn vastgesteld een rusttijdbesluit voor volwassen koffiehuis- en hotelpersoneel en een werktijdenbesluit voor jeugdige personen, werkzaam in kof fiehuizen en hotels. Deze besluiten zullen op 1 Januari as. in werking treden. DE GIJZELAAR. Er is edh Journalist gegijzeld. De nerveuze haast van een jachtend leven L van hem afgegleden, toen hij plotseling in zijn joumalistieken kraag werd gevat en van het drukke redactiebureau werd over geplaatst naar een kamertje in het Huis van Bewaring. Daar zit hij nu. Daar heeft hij niet altijd gezeten. Toen hij werd ingesloten in het Huis van Bewaring, waren, néar ik van wel ingelichte zijde verneem, alle kamers be sproken. Het Carlton-hotei in Amsterdam zou er jaloersch op worden. Spanjaarden, die om te ontkomen aan de Spaansche kogels in ons land een toe vlucht hadden gezocht, hadden op alle kamers beslag gelegd. En dies bleef er r.iets anders over dan onze collega tijdelijk op te sluiten in de badkamer. En men fluis tert nu in Den Haag dat niet de Spaansche overbevolking van het Huis van Bewa ring hiervan de oorzaak is geweest, maar dat men deze eenzame opsluiting in de badkamer moet zien in verband met het verschooningsrecht, waarop de journalist zich heeft beroepen. Hoe het zy, onze collega zit nu rustig ln het Huis van Bewaring in zijn huisjasje en op z'n pantoffels en hy zwijgt. Toen men wenschte, dat hij zweeg, sprak hij, nu men wenscht dat hij spreekt, zwijgt hy. Au choc des opinions jaillit la vérité. Uit de botsing der meeningen treedt de waarheid te voorschijn. En intusschen zit onze collega rustig in het Huis van Bewaring en ik geloof niet, dat hij te beklagen is. De schoteltjes, die hem worden opge diend kunnen in orde zijn. Daarvoor be taalt de gemeente Den Haag 1.75 per dag, waarbij aangemerkt dient te worden, dat aanvulling is toegestaan. Maar er is een geestelijk voordeel van hoogere orde. Hij heeft -rust, de rust, waar naar een opgejaagde door de nieuwsgie righeid der menschen smacht. Hy hoeft nu niet om de zes woorden, die uit zijn haastige vulpen vloeien, naar de ratelende telefoon te rennen om te ver nemen, dat ergens aan den rand der stad twee auto's elkandeT een en hetzelfde plekje gronds hebben betwist en dat de chauffeurs den weg verven met hun bloed. Hy wordt nu niet bij 'nacht en ontij per telefoon uit zyn bed gerateld om ylings uit te rukken naar een brand met pen en bloc-note ter beschrijving van de lekken de vlammen, het geblakerde hout en de troostelooze ruïne. Hij behoeft nu geen verslagen te leveren van pluimveetentoonstellingen, esperanto- congressen, mode-shows, begrafenissen, ju bilea, bioscopen, tentoonstellingen, voetbal wedstrijden, muziekconcourses en gemeen teraadsvergaderingen. Hij heeft de rust, die wij allen begeeren. Omdat wy teveel haast hebben en wij kun nen niet anders. Het zou goed zyn alle menschen op hun beurt een poos te gijzelen om de wereld in haar voegen terug te brengen. Haast en bezonken cultuur zijn aarts vijanden. En misschien zal men nu voortaan ln den Haag een variant zingen op ons be roemde Leidsche lied en wel: Er is maar eene goede Hagenaar Dat is de gijzelaar, enz. DANIëL. DE NIEUWE WEG, Er wordt weer eens een brug geopend Er wordt weer eens een weg gelegd, Waarbij de burgemeester meestal Zeer schoone, groote woorden zegt. Hy staat in 't zwart voor 't kleurig lintje Een schoone hooge hoed op 't hoofd. Daar voor den brug of voor den weg, die Den menschen weer meer haast belooft. De burgemeester prijst de mannen, Die d' arbeid hebben afgedaan, Een is op 't veld van eer gevallen En droevig naar het graf gegaan. Dat is de tol die deze dapp're, Die door den dood is achterhaald, Aan de techniek en aan de snelheid Met eigen leven heeft betaald. Even de hoed af ter herdenking, De burgemeester zet hem gauw Weer op, hy 's liever wat voorzichtig En vat niet graag een flinke kou. Hij zou de tol niet graag betalen. Die deze werkman heeft betaald, En bovendien is er natuurlijk Champagne voor den dag gehaald* Dan komt het meisje van den bouwer En maakt een gracieuse knik, En biedt een schaar aan op een kussen, Men heeft in 't tafereeltje schik. De burgemeester knipt het lint en De fotograaf zijn apparaat. En straks is het de burgemeester. Die knippend op het plaatje staat. Nu is de weg dan eind'lyk open (Ofwel de brug) en het verkeer Kan nu alweer wat harder rossen. Dan met de snelheid van weleer. Weer kan hier snelheid zegevieren, Ik domkop snap hiervan geen grein. Want wie, als de champagne op is, Zal hier de eerste doode zijn? TROUBADOUR.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 13