Teveel leerlingen in één klas BINNENLAND VRIJDAG 17 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Tweede Kamer Een „goed woordje" voor de kweekelingen met acte. De leerlingenschaal dient ver laagd. -- Bezuiniging heeft een verkeerd etlect. Voortgezet wordt de behandeling van hoofdstuk VI (Onderwijs, Kunsten en We tenschappen) der rijksbegrooting voor 1938. HET NIJVERHEIDSONDERWIJS. De MINISTER VAN ONDERWIJS, de heer SLOTEMAKER DE BRUINE beoogt, dat den ouden leeraren bij het ambachtson- derwijs geen onrecht is aangedaan. Ten aanzien van wat van katholieke zijde is op gemerkt zegt de minister, dat hij nimmer zal eischen, dat op scholen met een over wegend aantal katholieke leerlingen op Al lerheiligen onderwijs wordt gegeven. Het aantal leerlingen van het meisjes- nijverheidsonderwijs bedraagt thans twee duizend meer dan in 1935. Ten aanzien van het jongensonderwijs zegt spr., dat het een verblijdend verschijnsel is, dat er ondanks rationalisaties en mechanisaties een be hoefte blijft aan goed geschoolde arbei- ders. Op de avondnijverheidsscholen, die de heer Amelink besprak, zijn thans 33.000 leerlingen. Dit onderwijs beschouwt spr. als een weldaad voor de jonge menschen. De industrie geeft ook de voorkeur aan den tweejarigen cursus met leerling-stelsel en avondonderwijs als practische aanvulling. Men zegt wel, dat het leerling-stelsel ach teruitgaat, doch dit komt alleen voor bij de typografen. De minister is geenszins van oordeel, dat de arbeidersorganisaties bij het overleg terzijde moeten worden gesteld. Ook overleg met de bedrijfsraden zal hij bevorderen. De tweejarige ambachts scholen. De tweejarige scholen thans weer in driejarige om te zetten, zou vele millioe- nen kosten. Er khn dan ook niet aan wor den gedacht. Spr. wijst er nog op, dat de capaciteit der scholen na de omzetting zeer verhoogd is en het aantal leerlingen is ge stegen. Een confessoneele grondlag is bij het vak onderwijs minder "noodzakelijk dan elders. Een regeling als bij het lager onderwijs is niet mogelijk. De regeering zal niet in gaan tegen het streven naar een confessio- neelen grondslag, doch anderzijds zal naar het mogelijke moeten worden gezien. LAGER ONDERWIJS. De kweekelingen mèt acte en zónder salaris. Aan de orde is de afdeeling lager onder wijs. De heer VOS (Lib.) zegt, dat het onder wijs zich te weinig aanpast bij het dage- lijksche leven. Terugkeer tot de leerlingenschaal van 1932 is noodzakelijk. De kosten, die wor den opgegeven voor dezen maatregel va- rieeren van 8 1/2 tot 41/2 millioen. Zoo- dra mogelijk moeten gelden beschikbaar worden gesteld voor verlaging der leer lingenschaal. Paal en perk moet worden gesteld aan de bestaande excessen. De po sitie der kweekelingen met acte moet daar bij verbeterd worden. Zij hebben feitelijk in het geheel geen rechtspositie. Soms ont vangen ze 25, soms 5 en soms ook niets per maand; dikwijls kunnen ze de kosten van sollicitatie niet eens betalen. Spr. heeft een motie betreffende de leerlingenschaal in overweging. De heer THIJSSEN (S. D.) zegt, dat de verlaging der leerlingenschaal het meest urgent is. Spr. gelooft, dat de financieele bezwaren te zwaar worden ingezien. Spr. haalt gevallen aan van kweekelin gen met acte, die practisch voor niets wer ken. De heer VAN DIJKEN (A.-R.) zegt, dat hij de krachtige houding jegens de ge huwde onderwijzeressen en de gehuwde wachtgeldsters verheugend acht. Hetzelf de is het geval met de afwijzing der school- voeding. De voeding is immers een taak van het gezin, daarna van de familie, daar na van de armenzorg. De schoolvoeding vermindert het verantwoordelijkheidsge voel der ouders voor de kinderen en wekt het waandenkbeeld, dat de Staat voor de kinderen moet zorgen. De heer VAN SLEEN (S. D.) noemt met dr. van Voorthuyscen het buitengewoon la ger onderwijs het mooiste gedeelte van het onderwijs. Er zijn helaas nog vele kinde ren, welke van dit onderwijs verstoken zijn. Het aantal zwakzinnigen is 2 1/2 per dui zend, ons land telt er 20.000. Slechts de helft van de zwakzinnige kinderen ont vangt buitengewoon onderwijs. Komt het Spaansche rietje weer in eere?! De heer TRUYEN (R.K.) merkt op, dat bij herhaling klachten zijn geuit over het gebrek aan tucht onder de schoolgaande jeugd. Een algemeene wetelijke bepaling, welke het tuchtrecht aan de schoolbesturen toe kent, zou in de Lager Onderwijswet zijn op te nemen. Een dergelijke algemeene bepa ling is beter dan een uitvoerige omschrij ving van gevallen in wet of algemeenen maatregel van bestuur. Het is een paedagogische fout, wanneer het kastijden aan den onderwijzer wordt ve'rboden bij verordening. De heer TERPSTRA (A.-R.) zegt, dat er rond de leerlingenschaal veel overdrij ving wordt gepleegd. Spr. baseert zich op rapporten van autoriteiten en concludeert, dat de toestand minder somber is dan de organisaties doen voorkomen. Spr. vraagt den minister maatregelen ter vermindering der werkloosheid onder on derwijzers. Het verdient aanbeveling de practijkjaren van kweekelingen met akte bij de salarisberekening te doen meetellen. De heer KRIJGER (C.-H) betreurt de vertraging in de regeling van het onder wijs aan schipperskinderen. Het onderwijs is onvoldoende geworden. De heer SURING (R.-K.) meent, dat de financieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder voorbereidend lager onderwijs geen financieele gevolgen voor het rijk behoeft mee te brengen. Het voorbereidend onderwijs is het vorportaal der lagere school en financieele concurentie is niet in den geest der pacificatie.. Sprekers fractie heeft bij de algemeene beschouwingen bij de rijksbegrooting dui delijk het standpunt ingenomen, dat noch de defensieplannen, noch de financieele toestand barrières mochten zijn voor nood zakelijke financieele uitgaven. De regee ring heeft dit standpunt aanvaard. Een ge legenheid bij uitstek om dit standpunt ge stand te doen is er thans. Toen de thans werkende bezuinigingen aanhangig waren, heeft spr. zijn stem er aan gegeven onder voorwaarde, dat voldoend onderwijs mo gelijk zou blijven. De uitkomst was, dat het onderwijs te veel geleden heeft. Orde, tucht, organisatie der school, individueele invloed op kinderen, eischen van leiding en hygiënische verzorging zijn onmogelijk ge worden. Ter verbetering van den toestand is er geen ander deugdelijk middel dan verla ging der leerlingenschaal. Ook uit sociaal oogpunt is deze maatregel gewenscht, daar. hij het aantal werklooze onderwijzers ver mindert. De invoering van de 35/45-sehaal en van de 28-schaal voor het u.l.o. zou voor het loopende jaar 3 1/2 millioen kosten. Verbetering van de leerlingenschaal wordt door de geheele katholieke fractie verlangd. Mocht spr er niet in geslaagd zijn den minister te overutuigen, dan heeft hij ook geen behoefte aan een motie. AVONDVERGADERING. BEGROOTING VAN HET VERKEERS- FONDS. Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting van het Verkeersfonds voor 1938 De heer J. TER LAAN (S. D.) zegt, dat de weg Rotterdam—Bodegraven—Amster dam verband houdt met de verbinding ook voor Den Haag. Nu is er een nieuw plan voor aansluiting bij Ypenburg, in verband met een nieuwen weg beoosten Leiden. Spr. vreest dan dat de tunnel te Rotter dam overbelast zal worden; daarom dient in elk geval de weg BodegravenAmster dam voor te gaan. De MINISTER VAN WATERSTAAT, de heer VAN BUUREN, beaamt, dat de weg RotterdamAmsterdam over Bodegraven de kortste is. Het nieuwe plan maakt niet veel verschil De urgentie der plannen wordt onderzocht, terwijl ook economische en vei- lingheidsbelangen in aanmerking komen. De begrooting van het verkeersfonds wordt zonder h. st. aangenomen. Aan de orde is daarna de begrooting van het Zuiderzeefonds. Verschillende sprekers voerden het woord. zuiderzeefonds. De MINISTER VAN WATERSTAAT, de heer VAN BUUREN, de sprekers beant woordend, zegt niet te kunnen vooruitloo- pen op hetgeen Staten-Gen er aal en regee-' ring zullen beslissen omtrent de provin ciale indeeling der te winnen gebieden. Spr. zal behoorlijke arbeidsverhoudin gen bij de Zuiderzee werken bevorderen. Sociale bepalingen in de bestekken zal spr. overwegen. Wat betreft de uitgifte van gronden in de Wieringermeer, spr. zal van de geop perde gezichtspunten studie maken voor de te nemen beslissing. Er zijn tot nu toe uitgegeven 50 kleine bedrijven op 200 H.A., het is de bedoeling, dit percentage te ver- grooten. Overigens moet rekening worden gehouden met den aard van den bodem. Spr. hoopt met 1 Januari het bestuurs lichaam der Wieringermeer intact te heb ben. Wat de vestigingen betreft, heeft er steeds een selectie voor de beste menschen plaats. ,De begrooting van het Zuiderzeefonds wordt z.h.s. aangenomen. De vergadering wordt te 2.50 uur ver daagd tot des middags één uur. DE VERWACHTE BLIJDE GEBEURTENIS Met betrekking tot de viering van de te verwachten geboorte van een prins of van een prinses heeft de regcering o.m. het volgende be paald. A. DE KONINKLIJKE MARINE. 1. Door Hr.Ms. schepen zal een saluut worden afgegeven ten getale van 101 scho ten voor een prins en 51 schoten voor een prinses. Dit saluut wordt zoo spoedig mogelijk na het bekend worden der geboorte afgevuurd, met dien verstande, dat indien de geboorte na zonsondergang, gedurende den avond oi den nacht plaats heeft, het saluut direct na zonsopkomst zal worden gegeven. 2. Terstond na het bekend worden van de geboorte c.q. vanaf zonsopkomst wordt a/b van de oorlogsschepen van top gevlagd tot het tijdstip van vlag neerhalen. 3. De dag, volgende op dien van de ge boorte, wordt gevierd als een verjaardag van een der leden van het koninklijk huis, zonder dat daarbij opnieuw saluutschoten worden afgegeven. B. DE KONINKLIJKE LANDMACHT. 1. Ter plaatse waar de geboorte plaats vindt, zoomede in de standplaatsen van de bevelhebbers in de militaire afdeelingen s-Gravenhage, Arnhem, Breda en Amers foort) zoomede te Amsterdam worden eere- schoten afgegeven, ten getale van 101 voor een prins en 51 voor een prinses. Deze eere- schoten worden zoo spoedig mogelijk na het bekend worden der geboorte afgevuurd, indien de geboorte gedurende den nacht plaats vindt waarvoor te stellen tusschen IC uur n.m. en 7.00 v.m. te 7.00 uur v.m. 2. De dag, volgende op dien van de ge boorte, wordt gevierd als een verjaardag van een der leden van het koninklijk huis, d.w.z, dat na 1 uur n.m. dienst als op Zon dag wordt verricht. 3. Terstond na het bekend worden van de geboorte wordt van de kazernegebouwen de nationale vlag uitgehangen. Deze vlag blijft hangen gedurende den daarop volgen den dag. Wat hierboven is bepaald met be trekking tot de viering van den dag volgende op dien. van de geboorte, voor de weermacht, geldt mede voor de departementen van alge meen .bestuur en de daaronder res- sorteerende diensten en instellin gen. Wat gezegd werd omtrent het uit steken van de nationale vlag van de kazernes geldt voor alle open bare gebouwen. Indien de dag, volgende op dien waarop de geboorte heeft plaats gevonden, een Zondag mocht zijn, wordt de feestviering verlegd naar den onmiddellijk volgenden Leest met aandacht de advertenties ln Uw Dagblad! Dit laatste geldt zoowel voor de weer macht als voor de departementen van alge meen bestuur. NATIONALE FEESTDAG IN INDIE Ook in Indië is officieel door de regee ring medegedeeld, dat de dag na het be kend worden van de heugelijke gebeurte nis in het Koninklijk Huis tot nationalen feestdag is verklaard. De medewerking van kerkelijke autori teiten wordt ingeroepen om op den natio nalen feestdag allerwege openbare gods dienstoefeningen te doen houden, STUDIEDAGEN DER „KATHOLIEKE PERS" Voorname gasten te Breda gearriveerd Met den trein van 5.50 arriveerde giste re te Breda het hoofdbestuur van de In ternationale Unie der Katholieke Pers, Comte Dalla Torre, Hoofdred. van de Os- i servatore Romano, Abbé Leon Merklen, Chef-Redacteur van La Croix, Dr. Xavier Mappus, Directeur van de Uitgeversmaat schappij Alsatia uit Colmar, Staatsraad dr. Friedrich Funder, Hoofdredacteur van de Reichspost, Dr. Joseph Ageorges, Secreta ris van de Internationale Katholieke Jour nalistenorganisatie, te Parijs. Aan het sta tion waren ter begroeting aanwezig Dr. H. Hoeben, Algemeen secretaris van de Com mission Permanente, en Arn. v. Lierop Pr. Chefred. van de K.W.P. Hedenmorgen werden de besprekingen geopend in Hotel de Kroon ter vaststelling van het program voor het Derde Interna tionaal Congres der Katholieke Pers, dat in 1938 in Weenen wordt gehouden. In den voormiddag heeft Mgr. P. Hop mans, Bisschop van Breda, de afgevaar digden ten zijnen paleize ontvangen. Na afloop der middagvergadering zal een be zoek aan Bouvigne worden gebracht. RETRAITE VOOR DIENSTPLICHTIGEN. Voor de dienstplichtigen, die in de eerst volgende maanden onder de wapenen moe ten komen, zal een retraite worden ge geven te Bergen (N.H.) van 1518 Janu ari en te Noord wij kerhout van 5—8 Febr. De betrokken personen worden dringend aangespoord aan deze heilzame oefeningen deel te nemen. De deelnemers voor deze retraite gelle ven zich op te geven aan de Directie van het Retraitehuis of aan den Z.Eerw. heer Aalmoezenier J. J. Brouwer, Huygenstr. 6, 's-Gravenhage. De kosten bedragen 6.50 en kunnen tijdens de retraite worden vol daan of vóór de retraite worden toegezonden aan den Aalmoezenier (gironummer 92320). Na aanmelding ontvangt men een kaart met verdere aanwijzingen. t J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem „Bavo", MINISTER ROMME EN DE SPAARDERS VóóR KERSTMIS WORDT EEN BEDRAG VAN TWEE TON VERDEELD. Na 8 Januari wordt de tweede verdeeling gereed gemaakt. In verband met de verdeeling van de op brengst der gelden van het kleeding, schoeisel- en dekkingsfonds heeft minis ter Romme het volgende ter kennis van de gemeentebesturen gebracht. „Aangezien, zooals uw college ongetwij feld bekend is, de opbrengst der bedoel de collecte in de verschillende gemeenten zeer uiteenloopt, heb ik in afwijking van het in mijn circulaire van 29 October j.l. bepaalde, in overleg met de gemeentelijke vertegenwoordigers in de contactscommis sie van rijk en gemeenten voor steunver- leening en werkverschaffing, op billijkheids- gronden het volgende besloten: De verdeeling van het totaal ingezamel de bedrag zal in twee étappes geschieden en wel als volgt: a. vóór Kerstmis zal over de daarvoor in aanmerking komende gemeenten wor den verdeeld een bedrag van ongeveer ƒ200.000; b. elke gemeente, welke heeft gecollec teerd en spaarders in de zin van de u be kende spaarregeling heeft, ontvangt vijf tig percent van de opbrengst der plaatse lijke collecte, alsmede vijftig percent van.de giften, welke door inwoners der gemeen te rechtstreeks zijn gestort op de postre kening van het kleeding-, schoeisel- en dekkingsfonds, voor zoover deze giften al thans niet, zooals de giften van het Ko ninklijk Huis„ als zuiver nationaal bedoel de moeten worden beschouwd; c. het resteerende gedeelte wordt aan de gemeenten, welke hebben gecollec teerd en spaarders hebben, toegekend naar rato van het aantal spaarders op 20 No vember j.l.; d. zoo mogelijk nog in Januari 1938 heeft een tweede verdeeling plaats van de nog resteerende gelden, bij welke ver deeling zal worden uitgegaan van het aan tal spaarders op 8 Januari 1938. Uit het bovenstaande volgt, dat ik gaar ne zoodra mogelijk een opgave van u zal ontvangen van het aantal Spaarders op 8 Januari 1938, ten einde aan de hand van de alsdan ingekomen gegevens de tweede- verdeeling te kunnen gereed maken. De gemeente ontvangt dus vóór Kerst mis a.s. de eerste uitkeering, welke'u per giro wordt overgemaakt. Op de daartoe be stemde strook van het girobiljet zal, ten einde misverstand te voorkomen, worden verwezen naar datum en nummer van deze circulaire. Voorts deel u nog mee, dat ik uw col lege geheel vrijlaat in de keuze van de wijze, waarop u meent de opbrengst der collecte aan de spaarders ten goede te moe ten doen komen. Ik vestig echter uw aan dacht er op, dat nimmer een uitkeering in geld mag plaats hebben, doch alleen in bonnen of goederen. Ten slotte meen ik, wellicht ten over vloede, nog goed te doen onder uw aan dacht te brengen, dat het niet de bedoeling is, dat van de collecte alleen die spaarders kunnen profiteeren, die op 20 November en/of 8 Januari daadwerkelijk spaarden. Overeenkomstig mijn circulaire van 29 Oc tober j.l. moet de opbrengst der collecte ten goede komen aan spaarders, die op het tijdstip der uitkeering in uw gemeente als spaarder bekend staan." gelijkluidende plaatsnamen. Postale moeilijkheden door onvoldoende adresseering. Vele plaatsnamen het zijn er eenige honderden komen méér dan eenmaal in ons land voor. Zoo zijn er hier met de naam Aalst 3, A1 p h e n 3, Bergen 5, Drie huizen 10, Katwijk 3, Laren 3, Middel burg 2, Ouderkerk 2, Kou-dekérk 2, Rijswijk 3, Velp 2, Voorburg 2, Wirdum 2, enz. enz. In beide plaatsjes van laatstgenoemden I naam, waarvan het één in Friesland, het ander in Groningen ligt, is onlangs een enquête ingesteld naar het aantal post- stukken dat, wegens onvolledige adrsssee- ring, naar het verkeerde Wirdum was ge- zonden en zijn bestemming dientengevolge j met vertraging bereikte. Dit aantal be droeg, gedurende vier weken, niet minder I dan 121. Bovendien was nog op 17 stukken de provincie foutief aangeduid. Hieruit blijkt wel, dat het $teeds noo- üig is, bij gelijknamige plaatsen op het adres ook de provincie aan te duiden.... en die goed aan te duiden. I Anders is vertraging in de bestelling met al de daaraan voor afzender en ge adresseerde verbonden onaangenaamhe den niet te voorkomen. kerkmuziek-reeks Naar wij vernemen zijn bij de Uitg. „De Gemeenschap", Bilthoven, de volgende uitgaven in voorbereiding: Dr. A. Ramselaar; Elementen van het Gregoriaans, schoonheidswaarde en voordracht. Jos. Smits van Waesberghe S.J.: Ge schiedenis van het Gregoriaans. Dr. E. Bruning O.F.M.: De kerkelijke volkszang. Dr. L. Kat; Studie en Uitvoering van de klassieke polyphonie. Drs. J. A. Bank: Geschiedenis van de meerstemmige Mis. W. Paap: Moderne kerkmuziek in Ne derland. Dr. J. Pollmann: Ons Nederlandsche, geestelijke volkslied. F. de Bree: Liturgische stijl in orgel bouw, orgelspel en orgelmuziek. Alphons Vranken: Koorleiding en zang techniek. DE GEBEURTENISSEN TE HEEDE. - De „Maasbode" meldt: „Met vertraging bereiken ons inlichtin gen uit Heede, waaruit blijkt dat althans op het oogebnlik, dat de inlichtingen ge geven werden de kinderen die verklaard hebben, een Mariaverschijning te hebben gezien, nog steeds te Goettingen worden, vastgehouden. Zij bevinden zich geheel geïsoleerd op de derde verdieping van de observatie-in richting aldaar. De ouders der kinderen, zoo werd ons medegedeeld, zijn de vorige week, na da genlang weer in Goettingen verblijf te heb ben gehouden, in een droevige stemming te Heede teruggekeerd. Men had hun namelijk allen toegang tot hun kinderen geweigerd. ZJj hadden slechts één der kinderen voor het open venster gezien, maar geen der meisjes mocht iets aan de ouders meedeelen. Men vertelt te Heede, dat de bisschop van Osnabrück van de autoriteiten de con cessie zou hebben verkregen, dat de door hen als „noodzakelijk" beschouwde obser vatie tenminste in een Katholieke omge ving en dan in een minder ver verwijderd deel des rijks (Goettingen ligt ongeveer 100 KM. ten Zuiden van de stad Hanno ver) zou mogen geschieden. Als gevolg van deze bisschoppelijke in terventie zouden de kinderen eerlang naar een Katholieke inrichting te Osnabrück worden overgebracht. Iederén avond wordt er in de kerk te Heede een godsdienstoefening gehouden ter eere van de 'H. Maagd. Die op 8 December, den feestdag van Maria Onbevlekt Ontvangen, had een bij zonder plechtig en indrukwekkend karak ter. Vermoedelijk in verband met de vele moeilijkheden, welke den pastoor van Hee de van den kant der autoriteiten bereid werden, heeft deze van zijn bisschop voor eenigen tijd verlof gekregen. Een kapelaan uit het naburige Aschen- dorf neemt thans tijdelijk de functies van den pastoor waar. Intusschen blijven de belangstellenden toch nog bij duizenden naar Heede stroo men. Op één der laatste Zondagen waren er naar schatting nog een 4000 bezoekers. Men ziet tal van eerbiedig biddende groepen personen, die door hun devote houding een stichtenden indruk maken. De politie blijft echter voortdurend waakzaam en belet iedereen, tot de plek, waar de kinderen de verschijning zeggen gezien te hebben, door te dringen. DE SPELLING. Het bestuur van de Vereeniging van di recteuren van hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus heeft een adres aan den minister van onderwijs, gunsten en we tenschappen gezonden, waarin het zijn zienswijze mededeel' inzake de spelling kwestie. Het bestuur komt tot de conclu sie, dat het nemen van een beslissing niet langer uitgesteld behoort te worden en verzoekt den minister het spellingbe sluit 1934 te handhaven. DUITSCHLAND MOET EIEREN HEBBEN MET KERSTMIS. Aansporing tot de exporteurs om te leveren. Naar wij vernemen, heeft het Nederl. Eiercontrole-bureau een rondschrijven tot ue exporteurs gericht met de rnededeeling, dat zij vóór 20 December op voldoende wijze van hun contingent voor Duitschland moeten hebben gebruik gemaakt, daar het te weinig gebruikte gedeelte na dien da tum onder die exporteurs zal worden ver deeld, die wèl aan de gestelde voorwaar de hebben voldaan. Deze maatregel is genomen om een zoo goed mogelijke eierenvoorziening van Duitschland met de Kerstdagen te bevor deren. DE BOTERHEFFING. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het bedrag, bedoeld in artikel 2 van de Crisis-zuivelbeschikking 1935 V, dat is het bedrag van de heffing en de steunuitkee- ring op boter, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 16 December tot 23 December is vastgesteld op 60 cent per kg. (onveranderd). STERFTE AAN MOND- EN KLAUWZEER. 7056 dieren sinds 19 September, Het aantal sterfgevallen tengevolge van mond- en klauwzeer heeft sedert 19 Sep tember jl. bedragen: 2317 runderen, 2470 kalveren, 2065 varkens, en biggen, 162 schapen en 42 geiten. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK. Nederlandsche zuivelcentrale. 19 t/m 25 December. Consumptiemelk re- geeringscontract, taxegedeelte 7,25 cent, eventueel verhoogd met premie of vermin derd met kwaliteits afdracht. Overmelk re- geerings-minimumprijs 6,40 cent. Afdracht bij levering Ln consumptie van andere dan taxemelk 2,50. Onderscheidingen. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau de heer A. de Rooy (frater Beatus), hoofd van de Roomsch Katholieke jongensschool te Oranjestad (Aruba).

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6