Lancé Prov. Staten van Zuid-Holland AGENDA BERICHT Academienicuws LUCHTVAART BIOSCOPEN TE LEIDEN VRIJDAG 17 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? REGEN OF SNEEUW. De BUI seint i Verwachting: Zwakke tot matige Noord- Westelijke tot Noord-Oostelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijn lijk buien van regen of sneeuw, tempera tuur om het vriespunt. Hoogste barometerst.: 774.9 te Abisko. Laagste barometerst: 751.3 te Swinemünde. De hooge drukking nam in Noord-Scan- dinavië sterk toe, die van IJsland trekt naar de Britsche Eilanden, gevolgd door een depressie, die op den Oceaan vrij diep is. In de Oostzee ligt een ondiepe depres sie, die langzaam Westwaarts trekt. Op de Britsche Eilanden klaarde de lucht op en kwam zoowel in Ierland als in Schotland lichte vorst voor. In Frankrijk is de lucht nog meest betrokken en de temperatuur maar weinig boven nul graden, in het Wes ten viel veel regen, In Zwitserland daalde de temperatuur even onder het vriespunt, in de bergen is het opgeklaard met vorst tot 20 graden. In Duitschland trok het ge bied van lichte vorst Zuidwaarts, aan de Oostzeekust valt regen en sneeuw. Ook Zuid-Scandinavië meldt veel sneeuw, in het Noorden is de lucht bedekt maar hield de strenge vorst aan. Hier te lande is voorloopig niet veel verandering te wachten, de temperatuur blijft nabij het vries punt met kans op regen of sneeuw buien. LECHTTEMPERATUrB. 3.7 gr. C. "TT LICHT OP VOOR FIETSERS e.«.! Van Vrijdagnamiddag 4.18 uur tot Zaterdagmorgen 7.36 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 18 Dec. voorm. 2.32 uur en nam. 2.50 uur. Maan op 15.48 en onder 4.28 uur Zater dagochtend. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Lezing van Dr. Fremersdorf over: „Das Römische Köln". Gisteravond vervolgde dr. Fremersdorf zijn voordracht van 1.1. Dinsdag over de Romeinsche cultuur in Keulen. Thans be handelde spr. aan de hand van een groot aantal lichtbeelden de producten der ver schillende kunstindustrieën, die in Keulen in dien tijd gebloeid hebben. In de eerste plaats was Keulen een belangrijk centrum voor de fabricage van terra-cotta beeldjes, waarvan verscheidene met fabrikanten stempels gesigneerd zijn. Terra-cotta lampen werden in Keulen reeds in het begin van de eerste eeuw ge maakt. Vermoedelijk is er ook brons-indu strie geweest, waarvan vooral een groep rijk versierde bronzen Inktkokers. Maar Keulen's roem zijn de prachtige producten der glasindustrie. Het prachtige slangen- draadglas uit het einde der tweede eeuw vertoont ons wonderen van technische vaardigheid. Een andere soort is het in een vorm geblazen glas, bijv. druiventros- fleschjes, karikatuur-koppen enz. In de derde en vierde eeuw is het vooral het gegraveerde glas, vaak met voorstellingen, aan de bijbelsche geschiedenis ontleend, dat men in Keulsche graven in tal van exemplaren aantreft. Spr. eindigde zijn voordracht met te wijzen op den rijken Inhoud van het Wal- raf-Richartz Museum, die een zeer volle- digen indruk geeft van de hooge cultuur van het Romeinsche Keulen. K. 3. M. V. „ST. PETER KANIS". Dr. Emlel Franke over „Spiritisme". Het was gisteren een uitverkocht „Eigen Huis" bij de K. J. M. V., en het was wer kelijk niet te verwonderen. Immers het programma vermeldde een hoogst interes sant onderwerp, dat door dr. Emie1 Franke op z'n smakelijkst zou worden opgediend. „Spiritisme" een woord vol geheimzin nigheid, vormde de titel van een lezing, waarmee de spreker van den avond zijn gehodr van het begin tot het einde heeft weten te boeien. Na een korte inleiding, waarin de kracht en de m?.cht welke men aan de engelen en duivelen mag toeschrijven, nader werd uit eengezet, kwam dr. Franke aan het eigen lijke onderwerp: het spiritisme, dat wij, aldus spr., in hat geval, dat er geen bedrog in het spel is, moeten toeschrijven aan het werk van den .uiveL Met tal van recente voorbeelden t jonde spr. den dikwijls zicht en tastbaren omgang van den duivel met de mensch m aan; hij vertelde hoe de H. pastoor van Ars door den duivel aan zijn voeten door zijn kamer werd gesleurd en hoe deze hooze geest hierna het bed van den Heilige in brand stak, hoe een Ita- liaansche schrijver verhaalt van een piano, die plotseling begon te zweven het eene raam uitwandelde en het andere weer binnenkwam. (Die natuurlijk geheel voor rekening van den betreffénden Ita- liaanschen schrijver). Soms staan wij, aldus spr., voor raadse len en kunnen wij moeilijk meer twijfe len aan de aanwezigheid van den duivel. Wat betreft het hypnotisme en de tele pathie, twijfelde dr Franke geen oogenblik aan het bestaan van een dergelijke kracht, al zijn de gevallen van bedrog en sterke overdrijving dan ook onnoemlijk. Ook wat deze laatst betreffen verhaalde spr. van tal van interessante voorvallen. Na een korte pauze werden tal van ac- tueele vragen op uitvoerige wijze beant woord. Een der K. J. M. V.'ers had zelfs een jongeman in een tuin gewoon maar door de lucht zien fietsen. Wielen van de vloer. Hoe is het mogelijk? Dr. Franke, die niet vroeg in hoeverre de fantasie de bet was aan dit zonderlinge verhaal, schreef dit geval voornamelijk toe aan sug gestie. Het was een interessante avond, waar van bijna het voltallige K. J. M. V.-leden- tal in groote mate heeft genoten. Moderator E. Paap sprak hierna nog een kort woordje in verband met de Kerst viering, welke dit jaar iets heel bijzonders belooft te worden. Deze avond zal Woens dag 29 December in het „Eigen Huis" wor den gehouden. Het bestuur rekent op de aanwezigheid van alle leden. Noteert het dus nu reeds in uw agenda: Woensdag 29 December Kerst- en Oude- jaarsviering der K. J. M. V. KLEINE UITSLAANDE BRAND. Gisteravond te half tien heeft een kleine uitslaande brand gewoed in perceel Rijns- burgerweg 77A, ten huize van de fam. G. Op een kamer, bewoond door mej. G. S., had een rookstoel vermoedelijk te dicht bij een petroleumkachel gestaan. De juf frouw, die de kachel had aangestoken en daarna de kamer had verlaten, kwam na een half uur terug en vond den boel in brand. Zij riep om hulp, waarop de eige naar, een militair en twee agenten onmid dellijk met emmers water de bestrijding van het vuur aanvingen. De politiebrand- weer die onder leiding van inspecteur Couzy met een motorspuit en den ladder wagen aanwezig was, kon zich bepalen tot het nablusschingswerk. De motorspuit be hoefde geen dienst te doen. De kamer is gedeeltelijk uitgebrand. Ver zekering dekt de schade. De commissaris van politie was mede op het terrein van den brand aanwezig. Recollectie K. J. V.-leiders. Men verzoekt ons mede te deelen, dat ook zich nieuw aangegeven K. J. V.-lei ders hedenavond verwacht worden op de recollectie-oefening, die te 8.30 begint in het St. Lidwina-huis, Zoeterwoudsche Sin gel 33. Handelsregister K. v, K. Wijzigingen. 5180. Wed. G. Burger, Alphen a. d. Fijn, van Mandersloostraat 43a. Handel in aardappelen, groenten, fruit enz. Uittr. E.: Wed. C. J. Burger—van Vliet, d.d. 15 Dec. 1937. N. E.: D. J. H. Burger, Alphen a. d. Rijn 6145. „Het Oude Wijnhuis van 1895" fir ma C. Bloot en Zoon. Leiden, Kloksteeg 7. Bierbottelarij, handel in limonades, wij nen en bronwateren. Bijv. uitgeoef. bedr.: fabriek van limonades, gazeuse dranken en minerale wateren. 449. Gebrs. Palm. Leiden, Janvossensteeg 31. Handel in lompen, beenderen, oude me talen, enz. Volmacht vedleend aan G. L. Palm, Leiden (B.P.). 6588. Heeren Modehuis Bert Schrier, Lei den, Steestraat 3. Vest. fil.: Leiden, Steen straat 12a, „Het Dassenhuis", d.d. 25 Nov. 1937. 4052. N.V. Exploitatie Maatschappij van Onroernede Goederen „Oegstgeest", Lei den, Rapenburg 122. Uittr. Comm.: G. E. van der Werff Jr., Amsterdam en H. C. J. Kouwenhoven. 4330. N.V. Algemeene Bouwmaatschap pij „Alboma", Leiden, Rapenburg 122. Uittr. Comm.: B. H. J. van Linden, Was senaar; G. E. van der Werff Jr., Amster dam en B. C. van den Berg, Den Haag. 1849. Firma P. M. Voortman en Zoon. Ter Aar, Langeraar, Wijk A. 120 en 121. Handel in kruidenierswaren. Bovengenoem de vennootschap onder frima is ontbon den. Het bedrijf wordt thans uitgeoefend door den heer G. P. Voortman, als eenig eigenaar, onder diens eigen naam. Aan den Leidschen Glashandel, firma W. van Dam en Co., Oude Singel 174182 al hier, werd de levering opgedragen van het benoodigde glas voor den bouw van het Leidsche Stadhuis. Tevens werd aan dezelfde firma opge dragen de glaslevering van 95 woningen te Haarlem, 24 woningen te Leiden, 36 wo ningen te Beverwijk, 41 woningen te Rijns- burg, een Genie-loods te Aalsmeer, gebouw gemeente reiniging te Den Helder. De Muziek- en Tooneelvereeniging „Nut en Vermaak" gaf voor de patiënten der gestichten een opvoering van een klucht spel. De Geneesheer-Directeur sprak aan het slot een woord van dank. ZIE VERDER STADSNIEUWS PAG. 7. W DE BEGROOTING. In de gisteren voortgezette zitting van de Provinciale Staten van Zuid-Holland was de provinciale begrooting voor 1938 aan de orde. De heer van Voorst tot Voorst (R. K.) constateert dat de begrooting sluit zon der belastingverhooging. De katholieke fractie gaat accoord met het beleid van het college van Ged. Staten. Spr. vraagt maat regelen tot bescherming van den duyivoet langs de kust, tegen afkabbeling door de zee. De heer Trouw (Lib.) bepleit naar aanleiding van het reglement voor de pro vinciale wegen en de bestrijding van de lintbebouwing de belangen van degenen, die van oudsher uitwegen hebben en op het behoud daarvan prijs stellen zonder al te zeer bezwarende-voorwaarden. Spreker zou er de voorkeur aan geven indien voor de bestrijding van de lintbe bouwing geen gebruik werd gemaakt van het reglement voor de provinciale wegen, doch daarvoor een speciale provinciale ver ordening werd ingesteld, met behoorlijke vergoedingsregeling en ter erkenning van rechtmatige verlangens der betrokkenen. De heer Ter Laan (S D.) verweert zich tegen de critiek in het vuorloopig ver slag op de door sprekers fractie verdedig de „royale financieele politiek". Zijn frac tie is zeker wel te vinden voor bezuini gingsmaatregelen en belastingverlaging, wanneer die noodig en mogelijk kunnen worden geacht zonder schade voor de vi tale belangen der bevolking. Spreker acht de opbrengst voor 1938 van de opcenten op de belasting te laag ge raamd, waar reeds vaststaat, dat 1937 veel gunstiger is geweest. Daarom kunnen voor de tuberculosebe strijding, de uitzending van zwakke kin deren, het gemeentelijk schooltoezicht en de drankbestrijding wel grootere subsidies ter beschikking worden gesteld Wat de wegenverbetering betreft, het rijk verwerkt in 1938 in deze provinsie 12 1/2 a 13 millioen aan wegen en brug gen. Men komt nu eindelijk tot de lang gewenschte verbetering '*an verbindings wegen en veren. Dit is voor een belangrijk deel te danken aan de activiteit van Ged. Staten ten deze, waarvoor spr. in het bij zonder aan den heer von Fisenne hulde brengt. Dat ook aan de duinbebossching thans de aandacht wordt gewijd, welke zij ver dient, .is voor spreker een reden tot bij zondere voldoening. Spr. staat niet op het standpunt, dat men de duinen geheel met bosch moet bedekken, doch de thans voor gestelde 40 a 50 H.A. zijn niet voldoende. De heer van Eek (S. D.) sluit zich aan bij de aan Ged. Staten gebrachte hulde. Spr. herinnert aan het herhaaldelijk door hem verdedigde voorstel om 200.000 be schikbaar te stellen voor de werkloosheids bestrijding. Thans zijn verschillende voor stellen in de begrooting opgenomen, wel ke getuigen van belangstelling in wèrk- verruiming. Spr. geeft aan werkverrui ming de voorkeur boven werkverschaf fing. Na de pauze zijn rede voortzettend, be pleit de heer van Eek (S.D.) bevorde ring van de drankbestrijding door subsi- dieering van vereenigingen die zich deze ten doel stellen. Hoewel openbare dron kenschap weinig meer voorkomt, wordt er toch nog voor 120 millioen gulden aan al coholhoudenden drank per jaar in ons land genuttigd, d.i. 50 gulden per gezin en per jaar. Hij dient een voorstel in om het verleenen van subsidies ten behoeve van de drankbestrijding, welke destijds zijn gelimiteerd, tot en met 1938 weder voort te zetten. De heer Nelemans (C.H.) komt op voor degenen, die sinds menschenheugenis uitwegen hebben gehad op wegen, die on der de lintbebouwingsvoorschriften vallen. Hij wenscht dat volgens goed oud-Hol- landsch recht te zien erkend. De heer Spronkers (S.D.) sluit zich bij het door den heer v. Eek gesprokene aan. Hij bepleit den verderen aanleg van rijwielpaden, enz. De heer Diepenhorst (AR.) bepleit tegemoetkoming aan degenen, die destijds hebben medegewerkt, door het afstaan van grond, aan verbreeding van den pro vincialen weg, doch die verzuimden tijdig de vergunning voor hun uitweg aan te vragen. De heer van der Weijden (R. K.) juicht de oprichting der stichting „land- verbetering" toe. Voorts vraagt hij of wel voldoende overleg is gepleegd met be langhebbenden bij *de voorbereiding van het provinciale wegenplan. De heer van Vliet (C.H.) acht de duinbebossching aanbevelenswaardig, voor al voor het Westland. Voorts bepleit hij beplanting van nieuwe wegen. Ten aan zien van de stichting „landverbetering" zou spreker willen zien nagegaan of deze wel inderdaad nut oplevert. De heer van Rossum (S.G.) acht de ze stichting nuttig, ook met het oog op de toekomstige werkverruimingsmogelijkhe den. De belangen van den landbouw be- hooren niet In de verdrukking te komen door de zorg van den wegenaanleg. De heer Jansen Manenschijn(A. R.) verheugt zich over de verbeterde be- grootingspositie, al deelt hij niet de opvat ting van den heer ter Laan, dat de stijging der ontvangsten ook in 138 zal aanhou den. Wij kunnen naar de meening van spreker geen uitgaven voteeren, waar nog geen ontvangsten tegenover staan. Door conversie van leeningen is een beteeke- nende besparing verkregen. Tot belasting verlaging kan z. i. echter nog niet worden overgegaan, maar wij kunnen dankbaar zijn voor hetgeen werd bereikt. De finan cieele mogelijkheden dezer provincie zijn beperkt en daarom waarschuwt spreker tegen uitgaven, die niet in alle opzichten kunnen worden gedekt en verantwoord. Het verheugt spreker, dat de versnelde uitvoering van het wegenplan ad 10. millioen kan worden ter hand genomen. Bij de werkloosheidsbestrijding moet zoo veel mogelijk loon-intensieve arbeid wor den gezocht. Spr. juicht de stichting „land- verbetering" toe, omdat deze meer ople vert dan men er inbrengt. Bij de werkverschaffing moeten alle soorten arbeiders kunnen worden geplaatst terwijl de loonen in den regel hooger zijn dan de steunbedragen. Zij kan niet zon der meer door werkverruiming worden vervangen; de werkverschaffing kan voor alsnog niet worden gemist. Spreker be strijdt het soc.-dem. voorstel om allerlei subsidies weder in te voeren. De heer Gardenier (S.D.). wijst op de wenschelijkheid van versterking der zeewering onder Rijnland ten noorden van Scheveningen. De vergadering wordt verdaagd tot he den Vrijdag 11 uur. In de hedenochtend voortgezette verga dering van Zuid-Holland gaf de heer SAN- DIFORT (S.D.) als zijn oordeel te kennen, dat de exploitatie van recreatie-oorden zooals de Kagerplassen, niet geheel mag worden vrijgelaten. Er dient een zekere „ordening" te zijn ter voorkoming van ont siering van het landschap. De „Waterkamp- pioen" heeft onlangs reeds verteld, dat men, bij uitbreiding van het aantal zomer huisjes, daar een jachthaven, een loods voor winterberging van schuiten, een wa tersporthotel en zelfs een warenhuis voor winkelende bezoekers wil stichten. Hier dient het noodige toezicht te zijn, dat een en ander niet tot schade van het natuur schoon zal leiden, b.v. door wijziging van de betreffende plassenverordening. Ook dienen in het algemeen maatregelen te worden getdoffen ter vermijding, e.v. bestrijding, van ontsierende reclames ten plattelande, ook in de bebouwde kommen. De z.g. autokerkhoven behooren evenmin in het landschapsbeeld op den voorgrond te treden. De heer VAN ASCH VAN WIJCK (A.R.) merkt ten aanzien van.de uitwegen langs verkeerswegen op, dat de houders dez®r terreinen, wanneer zij recht op uitweg meenen te hebben, dit zelf moeten bewij zen. Overigens bepleit spr. het betrachten van meer soepelheid in de voorwaarden, waaronder vergunningen tot het hebben van uitwegen worden verleend.. De heer IN T VELD (H.G.) zou de maatregelen tot werkverruiming ten goede willen zien komen aan de kleine bedrij ven, waarvan er vele in een noodtoestand verkeeren. In de streek van Rijnsburg zijn het er wel 80 pet., die zich in hun voort bestaan bedreigd zien. De heer VAN KRANENBURG (SL>.) bepleit volledige erkenning van het col lectieve contract in het bouwbedrijf door opneming van alle desbetreffende bepa lingen in de bestekken voor provinciale v/erken. Tot nu toe is dit slechts ten deele het geval. Spreker zou bij de werkverschaffing meer rekening willen zien gehouden met persoonlijke omstandigheden en geaard heid. Goudsmeden en kleermakers gaan in don regel met looden schoenen naar grond werken, waaraan zij weinig succes hebben. Krotopruiming kan wel een object voor werkverschaffing vormen, doch wanneer daarna nieuwe woningen op het vrijgeko men terrein moeten worden gebouwd, dan dient dit in normaal loon door gewone vaklieden te geschieden. - De heer OOMS (R.K.) deelt mede. dat zijn fractie zich op het standpunt stelt, dat bij blijvende stijging van den levensstan daard de 5 pet. salariskorting, welke in 1936 is ingevoerd, dient te worden inge trokken en teruggegeven. U hebt géén voorrang nis u bij wegkrulslngen dezen rooden driehoek voor u zietdan nadert u namelijk een voor- rangsweg! als u bij smalle bruggen dit ronde, roode bord met 1 zwarten (links) en 1 rooden (rechts) pijl ziet: verkeer van over zijde gaat dan voor, Vrijdag, „St. Christoffel", Ledenvergade ring in „De Harmonie", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 11 tot en met V r \j d a g 17 Dec. a.s. waarge nomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502, G. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136, en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. Zij die zich per 1 Januari a.s. op „De Leidsche Courant" abonneeren, ontvangen de voor dien datum verschijnende nummers GRATIS. DE ADMINISTRATIE LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „Derivaten van N.N.-diphenyl-trimethyleendiamine", de heer W. C. Veer, geboren te Bandoeng. tot arts: de heeren P. J. C. Romme, Ze venbergen, Th. F. A. A. v. Stekelenburg, Den Haag. Geslaagd: Candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde letter L, de dames C. S. Borggreve, Haar lem, E. Hartelust, Den Haag; Candidaatsexamen Rechten: de heeren A. D. Peiffer, Den Haag, L. Schnepper, idem, J. H. de Vos tot Nederveen Cappel Utrecht en Oei Tjong te Den Haag; Doctoraal examen Rechten: de heeren dr. J. A. M. van Staay, Den Haag en A. C. Bergsma, Voorschoten; Doctoraal examen Geneeskunde: de hee ren P. B. Kuypers, O e g s t g e e s t, C. W. H. van Raalten, Den Haag, C. H. Flim, Leiden, J. H. Jaarsma, Rotterdam; Doctoraalexamen Indisch Recht: de heer Tan Tjoen Keng, Den Haag en mej. E. Du mas, idem; Artsexamen le gedeelte: de heeren A. W. Philippi, Den Haag, F. ^H. W. v. d. Wal, idem, Th. G. J. Horbach, Haarlem, dr. A. Vermont, Leiden en mevr. C. H. Schreuder, Leiden. MILITAIR LES VLIEGTUIG OVER DEN KOP. Inzittenden ongedeerd. Vanmorgen ongeveer half twaalf ge raakte een militair lesvliegtuig van Soes- terberg, bemand met de heeren H. Ples- man Jr., en de Laet, bij het landen in een sloot ten Westen van het vliegveld^Eelde. Het vliegtuig sloeg daarbij ovM den kop en werd ernstig beschadigd. De inzittenden kwamen er goed af. Zij liepen geen letsel op. De oorzaak van het in de sloot raken is onbekend. I HEATER HOOFF1LMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Trianon: Wilde nachten (Ga by Morlay). Eva's huwelijk (Heinz Ruhmann, Magda Schneider). Speelfilm Humorist. Dag. 811 uur, Zon dags bovendien van 27 uur. Matinée Zaterd. en Woensd, 2 uur. Toelaatbaar v. volwassenen Casino: Roberta (Fred As- taire, Ginger Ro gers). De hond van Vlaan deren (Frankie Tho mas, wo.iderhond Lightning). Amusem. film. Speelfilm Dag. 8—11, Zondags bovendien 47 en 811 uur. Matinée Zatei - i Woens dag 2.30 uur. Goedgekeurd voor volwassenen Luxor: When you 're in lo ve. (Grace Moore, Cary Grant). Mannen in het za del (Attila Hörbiger, Brigette Homey). Zangfilm Speelfilm Dag. 8—11, Zondags bovendien van 27 uur. Matinée Zaterd., Woensd. en Donderdag 2 uur. Goedgekeurd voor volwassenen Lido: Afgekeurd

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2