RIJNSTREEK Noodlottige vuistslag HEI BETOOVERDE BOSCH VRIJDAG 17 DECEMBER 1937 DE LEILSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 NOORDWIJK. De gemeentebeg-rooting sluitend zonder belastingverhooging. Nu de gemeentebegrooting voor het jaar 1P38 binnenkort in den raad aan de orde zal worden gesteld, komt het ons gewenscht voor, het een en ander ter nadere oriëntee ring daarover mede te deel en. Vooraf een paar cijfers. De'inkom sten en uitgaven van den gewonen dienst geven een bedrag aan van 788.606.96 in totaal. Het hoofdstuk ondersteuning aan behoeftigen en •werkloozen speelt by deze cijfers nog steeds een belangrijke rol. De inkom sten van dit hoofdstuk zyn n.l. geraamd op ruim 172.000.de uitgaven daar entegen op bijna 263.000.zoodat dit hoofdstuk een nadeelig saldo oplevert van rond ƒ91.000.— (in 1937 bijna 94.000.Deze cijfers toonen wel aan, dat de huidige armenzorg en steun- verleening nog altijd een zeer belang rijke plaats in het gemeentelijk bud get innemen, al zullen we straks zien, dat de uitgaven voor laatstgenoemde gelukkig iets minder worden. De inkomsten van den kapitaaldienst be dragen 670.382.42 en de uitgaven 673.266.36, alzoo een nadeelig saldo op dezen dienst van f 2.833.94. Tot ons genoegen kunnen we schrijven, dat het Burg. en Weths. ditmaal is mogen gelukken de begrooting sluitend te krij gen zonder belastingverhooging, zulks in tegenstelling met de begrooting 1937. Des niettegenstaande is het tekort voor 1938 nog 13.500.— grooter dan voor 1937, waar door het totaal tekort ƒ84.000.bedraagt. Dit tekort stellen B. en W. voor geheel te dekken door te beschikken over een ge lijk bedrag van de algemeene reserve. Maar dan zal de algemeene reserve na 1 Januari 1938 nog slechts f 5000.bedragen. Aan alles komt een einde! Dat het tekort voor 1938 nog 13.500. grooter is dan voor 1937, heeft verschil lende oorzaken. Zoo heeft o.m. een wijzi ging in het systeem van uitkeering van vergoedingen ingevolge de lager onderwijs wet aan schoolbesturen voor het jaar 1938 een verzwaring van rond f 5000.met zich gebracht. Voorts wijzen B. en W. op de verhooging van de uitkeeringen ingevolge de middelbaar- en hoogeronderwijswet aan andere gemeenten, wegens het door hier woonachtige leerlingen bezoeken van ste delijke H.B.S.(sen) en gymnasia, welke verhooging een gevolg is van maatregelen van hoogerhand en ongeveer 1600.be draagt. Vervolgens krijgt de gemeente in 1938 van de provincie weer 1000.min der aan subsidie in de kosten van verzor ging van arme krankzinnigen. Dan is de kostprijs per leerling van de openbare la gere school, die berekend wordt naar dc geraamde uitgaven voor deze school, ge stegen van 14,86 tot 17,20, alzoo met ƒ2.34 per leerling. En aangezien de ver goedingen aan de bijzondere lagere scholen berekend worden naar de kostprijs per leer ling van de openbare lagere school en eerstgenoemde scholen tezamen 1450 leer lingen tellen, beteekent dit voor de gemeen te een hoogere uitgave van 1450 maal 2.34 is ongeveer 3400.Tenslotte is het nadeelig slot van de paragraaf onderstand aan behoeftigen (dus niet aan werkloozen) een kleine ƒ3000.hooger dan in 1937. Nu de gemeente straks nog maar over een algemeene reserve beschikt van on geveer ƒ5000.zal men zich met angst afvragen: waar moet dat heen in 1939? Men stelle zich echter niet al te ongerust. Ook B. en W. hebben zich natuurlijk deze vraag gesteld en bij serieus onderzoek is hun ge bleken, dat er eenige symptomen zijn aan te wijzen, welke zonder optimistisch te zyn gunstige verwachtingen wettigen. Vooral ten aanzien van de belastingop brengsten zijn de verwachtingen hooger ge spannen. Wij tippen hier slechts aan: meer dere opbrengst opcenten dividend en tan tièmebelasting; t.a.v. de personeele belas ting: minder z.g. „kwade posten", stilstand in verlaging huurwaarden; hoogere op brengst gemeentefondsbelasting en school gelden. Vervolgens is het een vaststaand feit, dat het werkloosheidscijfer terugloopt (in 1937 met 10 pet. in vergelijking tot 1936). Bij de raming voor 1938 van de uitgaven voor steun en werkverschaffing hebben B. en W. daarmede rekening gehouden. Helaas houden de uitgaven wegens onderstand in gevolge de armenwet, met de algemeene opleving nog geen gelijken tred, doch B. en W. verwachten, dat deze uitgaven op den duur ook moeten terugloopen. Moge deze verwachtingen bewaarheid worden! Ook de ontwikkeling der gemeente-bedrij ven in dit jaar geven B. en W. geen reden tot pessimisme voor de toekomst. Het moge bij velen tot voldoening stem men, dat het gemeentebestuur uit voren staande bespiegelingen aanleiding hebben gevonden de belastingen niet tot het uiter ste aan te schroeven. Dit had nog gekund. Zoo zou de bestaande rioolbelasting tot een volledige straatbelasting kunnen worden uitgebreid. Het aantal opcenten op de per soneele belasting, thans gemiddeld onge veer 175, had nog met 25 kunnen worden verhoogd. Terecht meenen B. en W., dat alleen in de uiterste noodzaak hiertoe moet worden overgegaan, aangezien daarbij te groote belangen voor onze gemeente speciaal als badplaats betrokken zijn. Men denke slechts aan de bewoning der villa's als zomerverblijf! Tenslotte hebben B. en W. aan de di verse gemeentelijke subsidiën aan verschil lende vereenigingen en Instellingen ook ditmaal niet getornd. Zelfs is er nog een nieuwe bijgekomen, n.l. een subsidie van ƒ200.in verband met het tulpenfeest! Moge dan de lichtpunten, die het dage- lijksch bestuur voor onze gemeente heeft aangetoond, spoedig feller gaan stralen, opdat de geleidelijke verbetering van de economische structuur ook in het budget van de gemeente Noordwijk eerlang een gunstige afspiegeling vinde. Aanbesteding. Ten overstaan van B. en W. had in het raadhuis de openbare aan besteding plaats voor het maken van vijf bronputten op het terrein van het pomp station Langeveld onder Noordwijkerhout ten behoeve van de gemeente Noordwyk. De navolgende personen hebben ingeschre ven tot de daarachter vermelde bedragen: 1. Hollander, Apeldoorn f 2469.2. Kro nenburg, Culemborg 2572.50; 3. Reekers, Noordwijk ƒ3140.4. Tjaarden, Haarlem ƒ3150.5. Visser en Smit, Papendrecht 3400.6. Haitjema, Dedemsvaart 3675; 7. De Ruijter, Halfweg 3750.8. Hogen- doorn, Giessendam 3835.De gunning is aangehouden. OEGSTGEEST. Gevestigd: D. Kralt van Leiden E. H. v. d. Bosch en gez. van Leiden W. H. van Dommelen van Leiden Tr. Plug van Noordwijk J. van Iterson van Leiden K. J. G. Kobes en gez. van Pe- matang Siantar N.-I. Th. Herzorg van Oostenrijk J. L. van Sijll geb. Meijer en gez. van Pladjoe N.-I. Mej. H. Hesse- link van Arnhem L. F. Spies van Lei den R. E. A. M. Schlatmann van Nij megen W. Kraak van Leiden A. A. M. Sondaal en gezin van Nijmegen. Vertrokken: T. Blanksma naar Gou da M. D. van Venetiën naar Noordwijk G. J. de Graaff naar Haarlem C. F. Morriën naar Den Haag H. Spreeuwen- berg naar Nw. Guinea. Verhuizingen binnen de gemeente: Wed. van Riessen geb. Lintvelt en gezin., van Geversstr. 79 naar Regentesselaan 14 M. F. Viëtor verpl., van Geversstraat 79 naar Regentesselaan 14 H. C. v. d. Bosch db.f van Rijnsburgerweg 63 naar Terweeweg 116. Geboren: Geertruda Maria Jacoba, d. van J. J. v. d. Weijden en J. M. Roelandse Petrus Th. M., z. van Th. L. Lubbe en N. A. M. Straathof Cornelia Theodora, d. van G. J. Hogervorst en M. P. v. d. Berg Gijsbertus, z. van G. H. van der Perk en A. C. de Groot. Ondertrouwd: J. M. van de Weg en Chr. de Visser, beiden wonende alhier A. Buurman wonende te Sassenheim en G. de Mooij wonende alhier. Overleden: C. J. de Goede 64 j. A. G. Kret geb. Kerkhoff 87 j. Rectificatie: T. G. R. Lenselink db. de Kempenaerstr. 78 van de Bilt (UI) moet zyn: assistente. VOORSCHOTEN Gemeenteraad. De vergadering van den gemeenteraad die uitgeschreven was op Dinsdag, 21 December a.s., wordt ge houden op Woensdag, 22 December a.s., des avonds te 8 uur, in verband met het af scheid van den heer J. Rutten, als hoofd van de O. L. School in het dorp, wegens het bereiken van den pensioengerechtig den leeftijd. VOORHOUT Veilingbericht D.V.V. Slachtkonynen van 0.902.05; jonge konijnen van 20 60 ct., jonge hanen tot 65 ct., kippen (1 j.) van 7590 ct., duiven tot 11 ct. Alles per stuk. ZOETERMEER Bekroond. Op de te Utrecht gehou den vak wedstrijd voor slagers, behaalde Vollebregt's vleeschwarenbedryf alhier, met in zyn bedrijf gemaakte vleeschwaren, 4 prijzen en 2 eervolle vermeldingen. Als men in aanmerking neemt, dat 223 slagers deelnamen met 700 inzendingen, dan mag onze plaatsgenoot, wel op een groot succes bogen. Ontspanning werkloozen. Donderdag morgen is het ontspanningslokaal voor werkloozen, waarvoor door een commissie van Prot. Chr. zijde, een gedeelte van het gymnastiekgebouw is gehuurd, geopend. Een kort woord werd gesproken door ds. Woldendorp, voorzitter dier commissie, die een woord van dank bracht aan het colle ge van B. en W. dezer gemeente voor ver leende subsidie, memoreerde dat dit de 6e maal was dat een ontspanningslokaal ter beschikking werd gesteld; «prak de hoop uit, dat de verhoudingen evenals vorige ja ren mocht zyn; verzocht hulp voor den concierge en wees op het reglement, waar van niet afgeweken mag worden. In den loop van den winter zullen eenige sprekers worden uitgenoodigd en bij eventueele blijde gebeurtenis in het Koninklijk Huis zal getracteerd worden op beschuit met Oranje-muisjes. Hierna voerde de burgemeester het woord, die de commissie een woord van dank bracht voor haar bemoeiingen ten dienste van de werkloozen. Ter kennis making werd een sigaar en een kop kof fie aangeboden. Naar wij vernemen wordt binnenkort het ontspannignslokaal voor de R.K. werkloozen geopend. ALPHEN AAN DEN RIJN. De eerste cursusavond van de stands organisaties. Zooals men weet geven de drie R.K. Standsorganisaties t.w. de R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze", de R.K. Land- en Tuinbouwbond en de Ne- derlandsche R.K. Volksbond, afdeelingen Alphen aan den Ryn, gezamenlijk al eeni ge jaren achtereen in de wintermaanden voor leden en belangstellenden enkele cur susavonden. Voor de wintermaanden 193738 is in gezamenlijk overleg weder om een prachtprogramma samengesteld en er zijn wederom diverse bekende sprekers uitgenoodigd, van wie er enkele reeds toe zegging hebben kunnen doen. Zoo zal de eerste dier cursusavonden plaats vinden op Woensdag 22 December, des avond 8 uur in de Sint-Josephzaal, alwaar spreker zal de weleerwaarde heer dr. Fr. Holthuizen over het onderwerp: „Het plan van God: De Wereldorde!" De cursusavonden van den geheelen win ter zullen één geheel vormen en zuilen voor den belangstellende pas dan tot hun volle recht komen, wanneer hij ze allemaal zonder uitzondering bezoekt, hetgeen de te behandelen onderwerpen ten volle waard zullen zijn. „Hallo, Hollo, hier is Java!" Maandag en Dinsdagavond 20 en 21 December wordt er des avonds te 8 uur in de Sint-Joseph zaal een Java-avond gegeven waarop o m. vertoond zal worden het prachtige mooie Missie-film: „Hallo, hallo, hier is Java", ter wijl de weleerwaarde Pater B. Sondaal S.J. een broer van onzen oud-Kapelaan H. L. J. M. Sondaal, thans Rectór te Oegstgeest hierbij de noodige explicatie zal verzorgen. Het Kerst-oratorium van O. B. K. Op 28 en 29 December zal onze Gemengde zangvereeniging „Oefening Baart Kunst", des avons te 8 uur in de Sint Josephzaal haar jaarlijksche uitvoering geven. Ditmaal zal deze uitvoering een geheel ander ka rakter dragen, als wij van O.BK. gewend zijn. Voor het eerst namelijk zal zij met groot koor, solisten en kinderkoor het Kerstoratorium uitvoeren van Fr. Miiller. Onder de bekwame leiding van haar di recteur, den heer Van Niekerk uit Leiden, zal deze vereeniging genoemd oratorium met gevoel weten te vertolken, zoodat wij er geen oogenblik aan behoeven te twij felen, of deze uitvoeringsavonden zullen geen der bezoekers in hun kunst-volle ver wachtingen teleurstellen. Gevestigd: Wilhelm A. Kanngiesser en gezin, stationschef, Stationsplein 4 rood, van Vucht, Stationstr. 30 Gijsbert van der Nagel, zonder beroep, Lindenhoven- straat 33, van Gouda, Heerenstraat 75 Theodorus Chr. Vreulink, melkknecht, Westkanaalweg 8a, vna Duitschland, Ober- hausen Anna M. Kok, dienstbode, Raad wijkstraat 4, van Leiden, Witte singel 4 Williem H. van der Kraan en gezin, chauf feur, Dwarsstraat 7, van Leiden, Koning straat 21a Dirk Snel en gezin, koopman, Dorpsstraat 99, van Amsterdam, v. Wal- beeckstr. 63 Jan Tiekstra, kappersbe diende, Julianastraat 64, van Zaandijk, Lagedijk 184 Agatha P. de Rijk en zus ter, winkelierster in dameshandwerken, Hooftstraat 84, van Leimuiden, Dorps straat 126. Vertrokken: Adrinaus Viveen en gezin, fabrieksarbeider, Trompstraat 18, naar Woudrichem, A 305 Adriana C. Fin- kenflugel, dienstbode, Rozenstraat 31, naar Wassenaar, Ammonslaantje 40 Mietje van Varick, winkeljuffrouw, Raadwijk straat 1, naar Leiden, Hooge Rijndijk, 122 Wed. P. v. d. Bosch-Colijn en gezin, win kelierster in manufacturen, Raadwijkstraat 1, naar Leiden, v. d. Waalstr. 31 Cornelia Versteeg, zonder beroep, Julianastraat 111, naar 's-Gravenhage, Amazonestr. 52 Izaök C. van Dam, banketbakker, Raadhuis straat 78, naar Laren (N.-H.), Barbiers- weg 6 Paulus Noomen, slagersknecht, Torenstraat 17, naar 's-Gravenhage, Corn, v. d. Ly'nstr. 151 Klara Lentlng, dienst bode, N. Nassaustraat 21, van Noordwijker hout, Langevelderweg 8 Frederik J. C. Broker en gezin, bankwerker, Hoorn 92, van Rotterdam, Sirrakstr. 21 Wilhelmus van Wanrooij en echtgenoote, koopman, Woonwagenkamp, naar Utrecht, Woonwa genkamp. Geboren: Jacoba Jansje, d. van C. Ko- blenzweij en A. van Tol Jacoba Hendri- ka, d. va nJ. Verhagen en H. van den Hoek Catharina Maria Jacoba, d. van J. G. Boere en P. C. Haagen Johannes Daniël Gerardus, z. van J. P. van Eijk en M. M. Bunnik Aart, z. van B. Kapteijn en G. H. F. Schouten Maria Christina There- Het Comité van Katholieke Actie „Voor God" schrijft ons: DE LEER VAN HET EVANGELIE Geen land, geen volk kan in het maatschappelijk leven de kille zelfzucht vervangen door de broederliefde, zonder daarbij te* vena de leer te omhelzen, die het Evangelie en de Bergrede aan de wereld hebben nagelaten. Kardinaal PACELLL sia, d. van C. J. Winninghoff en A. Th. M. Scheerder Gerardus Wilhelmus Adria- nus, z. van W. C. van Niekerk en M. A. van Rooijen. Overleden: Wilhelmina Johanna Baerveldt 75 j. Maria Johanna Straver 14 j. Adriana den eHrtog 66 j., gehuwd met W. den Hertog Johannes Theodorus Ludwig Withof Keus 62 gehuwd met Margaret Ogilvie Fletcher Leendert van Goch 53 j., gehuwd met Krijna Lamoree. BOSKOOP. Gemeenteraad. De gemeenteraadsver gadering welke aanvankelijk Vrijdagmid dag zou worden gehouden is door omstan digheden verzet op Donderdag 23 Decem ber a.s. n.m. 2 uur. De agenda blijft onge wijzigd. Eerste Hulp. Uitgaande van de Bos- koopsche Reddingsbrigade 'is door de on- oerafdeeling van deze brigade met mede werking van de afdeelingen Waddinxveen er. Gouda een demonstratie gegeven in eerste hulp bij ongelukken. Voor een goed vertegenwoordigd publiek werden een 6-tal gefingeerde ongevallen behandeld welke in Boskoop met haar wa terrijke omgeving veelvuldig voorkomen. De nummers werden door de verschillen de leden vlot en op keurige wijze verzorgd en tevens toonde men hierdoor, dat de Eerst Hulp-beweging haar plaats ten volle mag innemen, daar op die manier veel men- schenlevens door tijdige en juiste hulp be houden blijven. Moge de interesse voor de E.H.B.O. steeds groeien. HAZERSWOUDE. „St. Deus Dedit". Gisterenavond ver gaderde de R. K. Arbeidersorganisatie „St. Deus Dedit" in café Vreeburg. De vergadering was flink bezocht. De voorzitter, de heer J. Luite, leidde deze bijeenkomst en sprak zijn vreugde uit over ce belangstelling, die onze R. K. arbeiders in hun organisatie betoonen. De secretaris, de heer P. Olierook, bracht een uitgebreid jaarverslag uit. Uit de be scheiden van den penningmeester bleek, aat de afdeeiing' er financieel goed voor staat. Ook werd vreslag uitgebracht van dc vereeniging „Hulp in Nood". Deze win ter zal weder een verloting Worden gehou den. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. Luiie en T. Dam. Tot bestuurs leden van „Hulp in Nood" werden herko zen de heeren J. Brügman, Joh. Lourier en Jozef v. d. Werf. Tot leden van de con trole-commissie werden benoemd de heeren J. G. Luite en D. Smits. Na de rondvraag s.oot de voorzitter deze vergadering. KOUDEKERK. Inenting. Op Donderdag 23 December a.s. des nam. te 2 uur, zal aan de dokters woning alhier de gelegenheid opengesteld worden tot kostelooze inenting en herinen ting. Men vergete vooral niet om trouw boekjes der ouders of geboortebewijzen des kinderen mede te brengen. Geboren: Gerardus Johannes, z. van D. G. A. de Rooy en W. J. van der Zon. LEIMUIDEN IJsclub „Nut en Vermaak'. In het café van den heer van Graas hield de IJsclub „Nut en Vermaak" haar jaarvergadering, onder voorzitterschap van den heer J. van Rijn. De penningmeester doet rekening en verantwoording van het door hem gedu rende het laatste jaar gevoerde beheer. De inkomsten hebben ƒ270.79 bedragen en de uitgaven 31.20, batig slot alzoo 239.59. De rekening wordt nagezien door de hee ren G. v. d. Snoek en J. v. Haasteren. De heeren C. Bernard, J. B. Wolken en J. W. de Ren, die aan de beurt van aftre den zijn, worden bij acclamatie herbe noemd. In de vacture-J. P. 'Nap, wordt, nadat de heer C. Voshart verklaard heeft een benoeming niet te zullen aannemen, benoemd de heer J. Braam. Bij de rond vraag dringt de heer B. v. Graas er op aan om een propaganda-actie in te stellen om nieuwe leden te werven. Het bestuur kan zich hiermede vereenigen en stelt voor om den bode voor elk nieuw lid, dat deze aanbrengt, een kwartje belooning te geven. Dit voorstel wordt met algemeene stem men aanvaard. De heer J. v. Haaster, dringt aan op het samenstellen van een wed strijd-reglement. De voorzitter zegt een en ander toe. Daarna heeft de gratis ver loting plaats. Het bestuur heeft gezorgd voor kerstkransen, groote en kleine kren- tenkaters en speculaas poppen. De gra tis verloting had een aangenaam verloop. Een man gedood te Boskoop Hedennacht tusschen 12 uur en half een heeft in Boskoop een tra gische gebeurtenis plaats gegrepen. De heer P. Hoogendoorn, rijwiel handelaar, 67 jaar oud, wonende in de Barendstraat, is door een woedenden taxichauffeur met de vuist geslagen, waardoor hij kwam te vallen op het trottoir en vrijwel onmiddellijk over leed. De taxichauffeur, de 27-jarige P. L. B., wonende in de Burgemeester Co- lijnstraat, had met eenige andere per sonen een café bezocht. Met enkele van deze personen was hij na afloop in de Bootstraat blijven napraten. Eén van hen vertelde aan B., dat Hoogen doorn praatjes van hem vertelde. De heer Hoogendoorn, die het zelfde café had bezocht en zich even daarna bij het groepje personen voegde, ontving van B., die toen hij hem zag in woede ontstak, een klap In het gezicht, met het gevolg, dat H. tegen den grond vieL Een ijlings ontboden dokter kon slechts den dood constateeren. Het lijk is in beslag genomen en het sectie-onderzoek zal moeten uit wijzen wat de juiste oorzaak van den dood is. De chauffeur, die dezer dagen in ondertrouw was gegaan, door de poli tie verhoord. Er is hier geen sprake van een m oord-aanslag; een onbeduidende vechtpartij had, onverwacht, een tra gisch gevolg. OUDE WETERING. 121/2-jarig bestaan kath. school. Gisteren heeft de feestelijke herdenking plaats gevonden van het 121/2-jarig be staan onzer R.-K. Par. school. Des morgens te acht uur werd door pastoor Saraber een H. Mis uit dankbaarheid opgedragen, waar onder de schoolkinderen de achtte mis zon gen. In den namiddag was het feest voor de kinderen. Aan deze feestviering ging echter een huldiging vooraf van het hoofd der school, de heer J. J. de Jong, die op dezen dag eveneens zijn 12 1/2-jarig jubi- le herdacht Te ongeveer 2 uur werd de jubilaris met zijn echtgenoote ingehaald in zijn met slingers versierd lokaal. Bij het binnentreden werd een welkomstlied ge zongen. Aanwezig was de zeereerw. heer pastoor met volledig schoolbestuur. Aan mevr. de Jong werd een ruiker aangebo den. De jubilaris werd toegesproken door den pastoor, die de groote zorg schetst, welke vereischt wordt voor de opvoeding van de huidige jeugd en daar tegenover stelt de groote teuerustellingen, welke maar al te vaak worden ondervonden. Spr. fe liciteert het hoofd met zijn feest en biedt als cadeau een zeer mooie vulpenhouder aan. Door de verschillende klassen werden hierna toepasselijke liederen gezongen, waarna de heer Van der Putten namens de leerlingen en het personeel het woord ver krijgt. Deze spreekt dank uit voor de steun en de samenwerking en voral dank voor al hetgeen de heer De Jong voor het welzijn der kinderen deed. Als cadeau werd een rookfauteuil aangeboden. De heer De Jong dankt de sprekers voor de woorden 4ot hem ggricht en voor de fraaie cadeaux, welke hem zijn geworden. Hierna nam het feest voor de kinderen een aanvang. Opgetreden werd door Wil liam goochel- en poppenkastkunstenaar uit Amsterdam. Deze houdt alle aanwezigen buitengewoon goed bezig en vooral de pop penkast was een groot succes. Ondertus- schen wordt de jeugd herhaaldelijk en rij kelijk getracteerd. Van verschillende zijden ontving de heer De Jong telegrammen en felicitaties, waar onder ook van verschillende oud-leerlin gen. (SPROOKJE) 21 „Hier meisje", zei de koning, en gaf Anneke een leuk gouden sleuteltje. Dit Is het sleuteltje van je heilig dom, waar je uu zelf de baas zult zijn. Morgenochtend wordt je wel gewekt door de gong. Wel te rusten hoor!" 122. Bij het licht van de kaars trok Anneke het mooie nachtponnetje aan, dat voor haar gereed lag. Zacht streel de zij met haar handjes over de mooie zachte zijde. Toen keek ze nog eens rond. Wat was het hier allemaal prach tig. Van blijdschap begon ze een rondedansje te maken.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 14