R SPORT evanchematch Euwe - Aljechin VRIJDAG 17 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG 10 GEMENGDE BERICHTEN MOTORRIJDER GEDOOD. De 22-jarige verzekeringsagent C. Koole, uit Berkel, reed gistermiddag met groote snelheid op den IJsseldijk tusschen Goude rak en Gouda, toen hij in een scherpe bocht een van de richting Gouda komende vracht auto moest passeeren. Door zijn te groote snelheid kwam hij in den bocht op de verkeerde weghelft terecht, waardoor hij tegen de vrachtauto opbotste. De jonge man werd bij deze botsing zoo zwaar ge wond, dat hij tijdens zijn transport naar het ziekenhuis te Gouda bezweek. WIELRIJDER MET STUUR IN FIETS VAN EEN ANDER GERAAKT. Door vrachtauto-aanhangwagen overreden. Van school op weg naar de ouderlijke woning aan de Van Ostadelaan te Hilver sum, is den 15-jarigen B. de Jongste gister namiddag een noodlottig verkeersongeval overkomen. De jongen reed per fiets op den Kerkbrink naast een meisje, toen een vAchtauto naderde. Waarschijnlijk heeft hij niets bemerkt van den aanhangwagen ach ter de auto, zoodat hij door dit voertuig werd verrast en er mee in aanraking kwam. Hierdoor haakte het stuur van zijn fiets in dat van het meisje, zoodat hij kwam te vallen. De jongen kwam zoo ongelukkig neer, dat hij een schedelbasisfractuur kreeg. Hij werd naar Diaconessenhuis vervoerd, waar hij een uur na aankomst overleed. De chauffeur van de vrachtauto gaat vermoe delijk vrij uit. DE „GAROET" LEK GESLAGEN. Tijdens stormweer op 125 mijl van Ouessant. Naar wij vernemen, is het uitgaande stoomvrachtschip „Garoet" van den Rot- terdamschen Lloyd tijdens stormweer op 125 mijl ten Zuid-Westen van Ouessant lek geslagen. Het schip heeft den steven ge wend en zet thans koers naar Brest. Inmiddels heeft de zeesleepboot „Zwarte Zee", welke te Douarnenez is gestation- neerd, zich naar het schip begeven, om, zoodra assistentie wordt gevraagd, deze te kunnen verleenen. De „Garoet" is in 1917 gebouwd op de helling van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen. Het vrachtschip meet 7133 bruto reg. ton en 4543 netto reg. ton. 6 December vertrok de „Garoet" uit Rot terdam, geladen met stukgoederen. Te Ant werpen werd verder vrachtgoed ingenomen, waarna het schip naar Soera ba ja vertrok. Heden te Brest verwacht. Naar wij nader over de moeilijkheden van de „Garoet" vernemen, heeft het schip een lek in ruim 5. Heden wordt het schip te Brest verwacht. DE BRANDKAST VAN DE „VOORUITGANG". Nadat was vastgesteld, dat in de in be slag genomen brandkast van „de Vooruit gang", welke in den nacht van Vrijdag op Zaterdag uit het kantoor te Rotterdam is gestolen, geen geld meer aanwezig was, heeft de politie eenige aanwijzingen nauw keurig nagegaan. Zij is er in geslaagd een gedeelte van het geld terecht te brengen. Aangezien in verband met het onderzoek elke nadere inlichting wordt geweigerd kan ook over de grootte van het terug gevonden bedrag geen officieele mededee- ling worden gedaan EEN ONTMOETING MET WEIDMANN EN MILLION? Een bezoek aan de rooversgrot. De Haagsche redacteur van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant", de heer H. Hotke, is van 3 tot 8 October te Barbizon geweest, waar hij met zijn echtgenoote in Hotel „Les Pleiades" heeft gelogeerd. Eiken dag maak ten de heer en mevrouw Hotke wandelin gen in de omgeving van het plaatsje en op 5 of 6 October, dus een of twee dagen na den moord op Jeanne Keller, hebben zij een uitstapje naar de rooversgrot gemaakt. Daar zij den goeden weg niet konden vinden vroeg de heer Hotke aan twee onbekende personen hoe zij naar de grot moesten wan delen. Een van de twee viel op door zijn groote haardos. Hij droeg een rugzak en de ander, naar de heer Hotke zich herinnert, had een gestreepte broek aan. De beide mannen brachten den heer en mevrouw Hotke naar de grot en een hunner liet bij het schijnsel van een kaars, welke hij uit zijn zak haalde, den heer Hotke de grot van binnen zien. Mevrouw Hotke bleef buiten op haar man wachten. Het ongunstig uiterlijk van de beide gidsen deed haar er van afzien mede naar binnen te gaan. Zelfs had zij reeds een diamanten hanger, die zij op den bewusten dag droeg, in de hand ge nomen om hem aan de beide mannen aan te bieden wanneer zij tot bedreigingen zou den overgaan. Zoover is het niet gekomen. De heer Hotke is ongekrenkt bij zijn echt genoote teruggekomen en deze geschiedenis zou ongeschreven kunnen gebleven zijn wa re het niet, dat mevrouw Hotke, toen zij in de bladen de foto's van Weidmann en Mil lion gezien had, thans volhoudt, dat zij het zijn die op den vijfden of zesden Oct. van dit jaar het echtpaar den weg naar de roo- versgroot hebben gewezen. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. DocosVan Nispen. Ondanks het minder gelukkige begin van Docos in de competitiewedstrijden van dit seizoen, gaat alles in de vereeniging voor treffelijk. Het ledental stijgt voortdurend en reeds nu kunnen we verklappen, dat belangrijke acties op touw gezet worden. Er zal dezen zomer heel wat interessants te beleven zijn op het R. K. Sportpark Haagweg. Hierover volgen echter later me- dedeelingen. Voor a.s. Zondag staat een belangrijke competitiewedstrijd op het programma. Wie maar even den stand op de ranglijst opneemt, moet inzien, wat Docos op het spel zat zetten, om te winnen. De kans hiervoor is er. De reserve-elftal len zijn voorgegaan op den goeden weg. De laatste weken is er steeds gewonnen. Ook het eerste elftal schijnt den smaak beet te krijgen. De beide laatste wedstrij den hebben even zoovele klinkende over winningen gebracht. De verwachtingen zijn hoog gespannen. Nu nog een flinke belangstelling van de Leidsche Katholieke Sportliefhebbers en, als Pluvius ons niet al te ongunstig ge zind is, gaat er Zondag aan de Haagweg iets goeds gebeuren. Bericht: Onze leden, zoowel spelers als buitengewone leden, maken wij er nadruk kelijk op attent, dat zij alleen op vertoon van kaart vrijen toegang hebben. NEPTUNUS—U.V.S. Het U.V.S.-elftal is voor Zondag a.s. als volgt samengesteld: Doel: H. Kramp. Achter: P. v. d. Plas, J. Delfos. Midden: A. v. d. Berg, B. v. Duijl, C. v. d, Reijden. Voor: T. Oosterom, W. v. Weerlee, Nic. van Leeuwen, B. Knul, D. JongerhekL L.F.C. 2U.V.S. 2 De U.V.S.-reserves komen in de volgen de opstelling uit: Doel: J. Onderwater. Achter: J. Schipper, A. J. Graafmans. Midden: W. Regeer, P. van Haasteren, P. Hansen. Voor: W. van Weizen, J. Fasel, A. v. d. Laan, P. Hendriks, J. Onvlee. U.V.S. 3L.D.W.S. 2. Het derde elftal der Blauwwitten is voor den wedstrijd tegen L.D.W.S. als volgt sa mengesteld: Doel: S. Robbers. Achter: F. van Es, A. Leune. Midden: H. W. Swanenburg, P. van Ho ven, A. Arbouw. Voor: J. J. Nijehoer, P. C. Onvlee, A. van Egmond, J. Kramp, G. den Daas. WEDSTRIJDEN A. S. C. Voor den belangrijken wedstrijd „A. S. C.—Tonegido" a.s. Zondag (beide ploegen zijn nog niet geheel buiten degradatiege- j vaar), is het rood-zwarte elftal als volgt samengesteld; Doel: Freyser. Achter: Meiman en Abrahams. Midden: Abelman, v. Nierop en ten Cate. Vóór: Prevo, de la Bye, Mooten, Wenting en Zwanenburg. A. S. C. II gaat in de volgende opstelling Alphia II bekampen: Doel: Pranger. Achter: Kok en Schoneveld. Midden: J. Keyzer, B. van Leeuwen en P. Keyzer. Vóór: Aniba, v. d. Meer, Verboog, Kee- reweer en van Duuren. DE LAATSTE PARTIJ BRACHT 'N LAATSTE OVERWINNING VOOR EUWE Aljechin, hoewel met wit spelend, capituleerde na 40 zetten Onze landgenoot, die met zwart speelde, is dezen keer uitstekend op dreef. SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De competitie 2e klasse B. In café Ramaker te Leiderdorp werd gisteravond een wedstrijd gespeeld met den volgenden uitslag: Leiderdorp IITaveno I. G. de Koning Azn.A. Barkema 01 J. NagtegaalW. v. Schayck 01 K. KranenburgJ. F. Kriek res. 01 C. v. AttenJ. Jansen 10 A. van WinkelP. de Graaf 10 C. ZwanenburgA. Sjardijn 10 K. Vonk—H. C. Kriek, res. 0—1 G. ZwanenburgH. Ie Nobel, res. 01 J. B. de GeusJ. Snel 01 L. Eichhorn, res.P. Barkema 01 Totaal 3—7 Taveno I schreed dus voort op het pad der overwinning en staat nu met drie ge wonnen wedstrijden en één gelijk spel bij zonder goed. Alleen Noordwijk I staat met 3 gewonnen wedstrijden iets beter. De ont moeting Taveno INoordwijk I op 7 Ja nuari a.s. is dus wel van groot belang- voor den eindstand. Vóór dezelfde klasse (2 B) speelden te Katwijk Philidor II en Katwijk aan Zee n een wedstrijd, die door Katwijk met flinke meerderheid, waarschijnlijk 73, werd ge wonnen. Katwijk—Philidor. J. de Jong—W. F. Wakka 0—1 J. C. AdmiraalE. W. v. d. Burgh 01 H. v. d. VoetJ. J. Abspoel 1/21/2 A. C. BerkheyC. Visser xx A. J. v. HulzenP. Beimers 10 A. C. HoskesC. W. J. Conijn 10 J. v. d. PlasChr. de Laaf 10 A. v. RijnP. Flippo 10 A. v. d. OeverJ. van Weeren 10 J. v. DuyvenbodeJ. Galjaard 10 Totaal 6 1/2—2 l/2x De wedstrijd om het wereldkampioen schap schaken is geëindigd met een fraai succes van Euwe in de laatste partij, wel ke Donderdagavond te Rotterdam werd gespeeld. Onze landgenoot, die met zwart speelde, was dezen keer uitstekend op dreef met het gevolg, dat Aljechin, nadat er veertig zetten waren gedaan, na eeriig beraad den strijd opgaf. Dr. Euwe heeft dus deze voor hem zoo onfortuinlijk ver- loopen mach met twee overwinningen be sloten. De match is geëindigd in den volgenden stand: Dr. A. Aljechin: 17 H punt, met 11 ge wonnen partyen. Dr. M. Euwe: 12 punt, met 6 gewonnen partijen. Dertien partyen zyn in remise geëindigd. De party had het volgende verloop: Wit: Dr. A. Aljechin. Zwart: Dr. M. Euwe. Tarrasch-verdediging. 1. Pgl—f3 d7d5 2. c2c4 e7e6 3. d2d4 Pg8—f6 4. Pbl—c3 c7c5 5. c4 x d5 Pf6 x d5 6. g2g3 Tot zoover de 24ste partij, waarin, zooals men weet, dr. Euwe het zich door een te vroege afwikkeling (6cd4:) niet gemakkelijk maakte. De verbetering van het toen gekozen systeem ligt voor de hand. 6Pb8c6 7. Lfl—g2 Pc6xd4 8. Pf3xd4 Pd5xc3 9. b2 x c3 c5 x d4 10. Ddlxd4 Dd8xd4 11. c3xd4 Lf8d6! Nog een zeer belangrijke verbetering, waarmede zwart een tweede collectie pro blemen uitschakelt, met het gevolg, dat hij er ditmaal volkomen in slaagt, ieder ope ningsnadeel te Vermijden. Het groote ver schil met 11Lb4t, 12. Ld2, Ld2f:, 13. Kd2:, Tb8, 14. Thcl bestaat in de con trole van veld c7, die na den tekstzet van zwart blijft gereserveerd. 12. a2a4 Ta8—b8 13. Lel—a3 Ke8e7 14. La3 x d6f Ke7 x dö 15. Kei—d2 Lc8d7 16. Thl—cl Th8c8! Het wordt nu duidelijk, dat de taak van den armen gezant op a4 werkelijk boven- menschelijk is. Met felle zoeklichten uit d7 wordt hij op pijnlijke wijze aan zijn weinig benijdenswaardige positie herinnerd en aan het probleem, hoe dat bestaan voort te sleepen. Ten behoeve van hem doen zijn kameraden reeds afstand van den belang rijksten toegangsweg tot het vijandelijke kamp, de c-lyn. 17. Tclxc8 In aanmerking kwam ook 17. a5. 17Tb8 x c8 Zwart daarentegen is het hoofdzakelijk om ruimte te doen. Anders zou hier ook 17Lc8: (met de bedoeling te eeni- ger tijd de damevleugelmeerderheid tot gel ding te brengen) overweging hebben ver diend. 18. Lg2 x b7 Tc8c4 19. a4a5 Tc4xd4f 20. Kd2—c3 Waarschijnlijk in de hoop, zwart met de zen zet in moeilijkheden te brengen, ver smaadt wits koning de degelijke residen tie e3, die in partij no. 24 zulke voortref felijke diensten heeft bewezen. Doch de kuil is niet diep en in de uitgestrektheid van den damevleugel kan men licht zelf verdwalen 20Kd6—c5! Voortgejaagd wordt de trouwe ridder op a5, waar zijn leven opnieuw, ditmaal door Td4a4, Ta4:, La4:, gevolgd dooi Kb5, a6, Kb6 en Lb5 in gevaar verkeert.' Of: Ta4, Tdl, Lb5, a6, Ta2, enz. Reeds moet hij tegen wil en dank het „vo.orwaarts", hem door zyn superieuren als devies medegegeven, in acht nemen. 2. a5—a6 - Ld7—b5 22. Tal—a2 Td4—c4f Met 22Ta4 kon aan het lijden van den a-pion een einde worden gemaakt, doch wit verschaft zich dan tegen kansen, door 23. Td2. Ten einde zich deze ressource voor te behouden mag de witte koning thans niet naar d of b2 uitwyken. 23. Kc3b3 Tc4—b4f 24. Kb3—c3 Lb5—a4! Veelsterker dan 24. Lc4, 25. Td2, waarna zwart eigenlijk niets bereikt. On- noodig te zeggen, dat thans Td2 faalt op Tb3t- Wit kan slechts afwachten. 25. e2e3 Tb4—b3f 26. Kc3d2 La4b5 Het vooruitzicht, den held na Kb4, Ta3 (Tc2, Lc4) te zien vallen op het veld van eer, doet den wereldkampioen besluiten, tot wanhopige tegenmaatregelen zyn toe vlucht te nemen. 27. Lb7e4 Ten einde nu althans (indien zwart zich om zijn h-pion mocht bekommeren) de booze plannen van het kasteel door Lc2 eens en voorgoed te verijdelen. Doch dr. Euwe verliest geen tijcL Nu volgt op 28. Lc2 eenvouding 28 Tb6, 29. Tal, h6! en hte is met den pion der pionnen gedaan. Met verbluffende vastheid heeft dr. Euwe dus opnieuw alle practische problemen op gelost en een gewonnen stelling bereikt: de a-pion kan zijn taak niet volbrengen, de witte generale staf heeft dus zyn spel ver loren. Volgt het laatste, wanhopige verzet. 28. Le4 x h7 g7—g6 29. Kd2c2 Er is geen parade tegen Tb3b8h8. 29Tb3—b8 30. Ta2b7 Th8xh7 32. Tb7—c7+ 32. Ta7:, dan Kb6. 32Kc5b5 3. Kc2c3 Th7xh2! 34. Tc7 x f7 Lc4—d5 35. Tf 7 x a7 Th2 x f2 36. Ta7—g7 Tf2—f3! 37. Tg7xg6 Tf3xe3f 38. Kc3d4 Te3—c4+ 39. Kd4d3 Kb5 x a6 40. g3g4 Ka 6b5 Hier werd de party na eenig beraad, door dr. Aljechin opgegeven. EUWE IS ZELF NIET TEVREDEN OVER ZIJN SPEL. De heer S. Landau schrijft ons: De overwinninge van dr. Aljechin onverwacht groot is voor enkele groot meesters een onaangename verrassing ge weest. Immers, algemeen hield men er rekening mee, dat dr. Euwe zijn titel zou behouden. Dr. Euwe had reeds te kennen gegeven bereid te zijn den titel in 1939 te gen Capablanca te verdedigen, wel niet officieel, maar dan toch officieus, en eventueel in 1940 reeds, tegen den candi- daat der F. I. D. E. Flohr te spelen. Ook Aljechin zal in de toekomst uitda gers tegemoet treden, maar aangezien hij zijn fitel, in tegenstelling met onzen land genoot, als een privé-bezit beschouwt, staat omtrent data en voorwaarden nog niets vast. Overigens is het voldoende be kend, hoe moeilijk het dikwyls is derge lijke matches te organiseeren. Indien ik hier boven sprak van een on aangename verrassing, dan dient dat na der verklaard te worden. Het is voor nie mand prettig, maar zeker niet voor des kundigen, na de match te moeten beken nen, dat men zich vergist heeft. Schrome lijk vergist. De grootmeesters waren wel heel ver van de waarheid af tod» zij dachten, dat Aljechin had afge daan. Het is heel goed mogelijk, dat Dr. Euwe de match met andere gevoelens tegemoet zou zijn getre den, indien de collega's groot meesters niet algemeen hem de overwinning hadden voorspeld. Gelukkig weten de schaakmeesters zich aar. de werkelijkheid aan te passen. Hun oordeel is volkomen gewijzigd. Algemeen wordt erkend, dat de zegepraal van dr. Aljechin verdiend is. Zelfs heb ik hier en daar het oordeel kunnen vernémen, dat de Franco-Rus de sterkste speler aller tijden zou zijn, een uitspraak waarin veel waar heid schuilt. Welke grootmeester kan er zich op beroepen zoovele schitterende par tijen, fonkelend van ideeën en fantasie, geleverd te hebben, als Aljechin? Natuur lijk is het moeilijk, zoo niet onmogelijk vergelijkingen te naaken met grootmees ters uit vroegere tijdperken. Er is wel eens geopperd, dat Steinitz, de wereldkam pioen van 1866 tot 1894 als de grootste be schouwd moet worden, omdat hij de schep per van de theorie is. Doch in den loop der tijden heeft het menschelijk denken zich dusdanig geëvolueerd, dat elke vergelij king onzuiver zou zijn. Belangwekkend is het te onderzoeken, hoe bij vroegere ontmoetingen om het wereldkampioenschap de stemming van het publiek was: aan welke zijde de sym pathie van de schaakwereld stond. Bij de eerste match tusschen Steinitz en Lasker was de internationale schaakwe reld vóór Steinitz, wien met het behoud van den titel gunde, omdat hij dien 28 jaar lang met eere had gedragen. Bij de tweede match tusschen dezelfde tegenstanders was de stemming sterk vóór Lasker, omdat men van hem, den jongeren meester, de zege verwachtte. Later, toen het tusschen Capablanca en Lasker ging, was de publieke opinie ver deeld. Men gaf de voorkeur aan den per soon Lasker en aan zijn stijl, doch men had eerbied voor Capablanca, die door zijn onafgebroken overwinningenreeks niet te slaan zou zyn. Toen Capablanca om den titel tegen Al jechin speelde, waren slechts enkele inge wijden op de hand van Dr. A. A. A., doch de massa noemde zijn uitdaging een uiting van overmoed. In 1935 herhaalde zich de geschiedenis. Ondanks zijn behaalde successen achtte men dr. Euwe niet in staat den Rus Alje chin klein te krijgen. Toen enkele maanden geleden de revan chematch aanving, waren de rollen juist omgekeerd. De pers, zoowel in binnen- als buitenland, achtte een overwinning van Aljechin welwaar niet geheel uitgeslo ten, doch men schatte de kansen van den uitdager gering. Hoe anders is het gegaan. In het begin, toen dr. Euwe achter kwam te staan, heb ben de teleurgestelde profeten er op ge wezen, dat Aljechin in enkele parttfen slecht heeft gestaan en zelfs hoorde ik van „geluk" en van „pech" spreken. Inderdaad stond Euwe in enkele partijen beter, maar hij miste de winnende of in andere partijen de reddende voortzetting. En moet men deze tekortkomingen juist niet als een ge mis in zijn spel beschouwen? Dr. Euwot schreef zelf bij een der laatste partijen, dat gebrek aan remisetechniek hem de 24e partij heeft doen verliezen. Meer nog dan de technische moeilijkheden werd 4r. Euwe getroffen door de psychologische In zinking gedurende twee periodes, welke voldoende bekend zijn. Ook Aljechin had een moment van In zinking, n.l. in de 16de partij, waardoor hij volgens zijn meening verzuimde zijn voor sprong op vier punten te brengen. Zijn ij ze- reu wilskracht en de soepelheid van zijn geest, typische eigenschappen van Alje chin," hebben hem over deze periode heen geholpen en hem tenslotte wereldkam pioen gemaakt. Over het falen van dr. Euwe is al veel geschreven en het heeft m. i. geen zin naar meer verklaringen te zoeken. Over het al gemeen heeft Euwe goed gespeeld, maar hij maakte teveel fouten, waarvan Alje chin prachtig geprofiteerd heeft. Ongetwij feld kan dr. Euwe sterker spelen dan hij in deze revanchematch gedaan heeft. En dat is van beteekenis voor de toekomst van het wereldkampioenschap. Kansen om Aljechin den titel te ontnemen hebben alleen Euwe van eergisteren en een Keres van over morgen. Men moet dit zoo opvatten: Indien Euwe zich voorbereidt als twee jaar geleden en tracht te profiteeren van de lessen van deze match, in elk opzicht, dan heeft hij een volgende keer goede kans van slagen. En ook Keres, met zijn aggressieven stijl, zal In de toekomst, na meer gerypt te zijn, voor Aljechin gevaarlijk kunnen wor den. Merkwaardig is de volgende verkla ring, welke Aljechin mij deed. „De agressieve stijl, door Euwe in deze match toegepast, was gevaarlijk voor mij en daarom zie ik ook in Keres een gevaarlijken tegenstander. Maar Euwe heeft de psychologische fout begaan regelmatig deze tactiek toe te passen, waardoor mijn taak vergemakkelijkt werd, daar ik steeds kon verwachten, dat Euwe naar den meest agressieven zet zou zoeken. Ik won daardoor tijd, want ik kon de andere voortzettingen uitschakelen." Tenslotte nog enkele opmerkingen over de match, die thans achter den rug is. Interessant is de uitlating van dr. Euwe, die niet over zijn spel tevreden was. Hij bevestigde zelf, dat hij zich door tegensla gen liet deprimeeren. Toen hij na de zeven de party gelijk stond, vond hij, dat deze stand niet bevredigend voor hem was. Hij had een betere schore verdiend, gezien het vertoonde spel. Het gevolg was, dat hij het spel ging forceeren. Groot was de teleurstelling voor hem, toen hij partijen, welke voor hem zeer voordeelig stonden, niet in een overwinning heeft kunnen om zetten. Daarbij gaf de 21ste partij den door slag! De buitenlandsche bladen, welke uitvoe rige nabeschouwingen geven, zijn over het algemeen van oordeel, dat de geleerde het tegen den artist heeft moeten afleggen. Tenslotte, zoo las ik verscheidene malen, hebben vindingrijkheid, fantasie en durf den doorslag gegeven. Ik kan dit oordeel niet deelen. Juist de wetenschappelijke kennis der techniek ontbrak aan dr. Euwe's speL Hebben de deskundigen in Nederland niet juist gewe zen op een groote tekortkoming van Euwe: de practische ervaring? Inderdaad, in routine en ervaring heeft Euwe tekort ge schoten. Aljechin daarentegen is een groot meester in het scheppen van voordeelen en in de technische afwikkeling daarvan. Zijn lange roemrijke schaakloopbaan heeft hem tot den grootsten practicus gemaakt. Maar daarnaast heeft Aljechin een over winning op hem zelf behaald. Hij heeft zich zelf overwonnen door zijn groote wilskracht en zijn onuitputtelijke energie. En daarom is Aljechin niet alleen een ge niaal speler, maar ook een sterke persoon lijkheid. RECTIFICATIE. De opgave van Partystelling V van 9 De cember j.l. luidde: Wit: Kei. Da7, Tal, Lf6, Pc7, pion a2, c3, d4, e4, g2, g5 en h4. Zwart: Kd7, Dc4, Th8, Lf8, Lg4, Pb8, pion b6, b5, c0, e5, f7, g6, h7. Wit aan zet geeft mat in zeven zetten. Dit moet zijn: Wit aan zet geeft mat in vijf zetten. Oplossingen worden alsnog ingewacht uiterlijk 23 December. Daarna zal ik kunnen mededeelen, waar op deze vergissing berustte. Nu zou dit de oplossing zelf aan de hand doen. W. H. VAN DER NAT. Je arm van een ietser isgeentoo- verstaf: vóór het veranderen van richting moet hij tlch ervan over tuigen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden!

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10