Lancé NIEUWS BERICHT Onderwijs KERKNIEUWS RECHTZAKEN AGENDA Academienicuws DONDERDAG 16 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? SNEEUWBUIEN. De Bilt seint t Verwachting: Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk buien van sneeuw of natte sneeuw, temperatuur om het vriespunt. Hoogste barometerst: 772.3 te Seydisfjord. Lagste barometerst.: 747.9 te Krakau. De hooge drukking nam vooral in het Westen toe, maar ook in Noord-Scandina- vië vormt zich een hooge drukking, terwijl de depressie, die gisteren over de Noord zee lag, haar centrum nu naar Polen heeft verplaatst. In Scandinavië is de vorst over het algemeen iets afgenomen maar in het Noorden komt plaatselijk zeer strenge vorst voor. In Duitschland vormde zich bij Hamburg en Bremen een mistgebied met matige vorst, om de depressie valt hier en daar sneeuw. In Frankrijk ligt nog een tweede kern, waar omheen ook sneeuw valt. Aan de Westkust waaien krachtige tot Noord-Westelijke winden. Ook op de Britsche Eilanden waait het matig tot krachtig uit Noordelijke richtingen bij ge broken lucht zonder veel neerslag. Op IJs land komt plaatselijk zware vorst voor. In Zwitserland is de temperatuur om het vriespunt, de hooge toppen hebben af en toe sneeuw met temperatuur van vijftien tot twintig graden onder nul. In onze omgeving is matige Noord-Oostelijke tot Noord-Weste lijke wind te wachten, met tem peratuur om het vriespunt en buien van sneeuw of natte sneeuw. LUCHTTEMPERATUUR. 2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdagnamiddag 4.18 uur tot Vrijdagmorgen 7.35 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 17 Dec. voorm. 1.38 en nam. 2.uur. Maan op 14.45 en onder 7.28 uur (Vrij dagochtend). (17 Dec. volle maan). Zij die zich per 1 Januari a.s. op „De Leidsche Courant" abonneeren, ontvangen de voor dien datum verschijnende nummers GRATIS. DE ADMINISTRATIE SCHILDERIJEN VAN LOUIS SAALBORN. Gistemamiddag is met een toespraak door wethouder E. Boekman de tentoon stelling van schilderijen door den jubilee renden acteur Louis Saalborn te Amster dam geopend. Bij die gelegenheid werd meegedeeld, dat een der doeken is aange kocht voor den Amsterdamschen Stads schouwburg en en ander voor het museum in Tel-Aviv. PROVINCLALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. In de gisteren in de Ridderzaal voort gezette vergadering heeft de heer D e Bruin (Ged.) geantwoord op de opmer kingen naar aanleiding van het beroep van B. en W. van Dordrecht tegen het be sluit van Ged. Staten, waarbij aan die ge meente de gevraagde vergunning tot uit breiding van de electrische centrale is ge weigerd, met het voorstel van Ged. Sta ten terzake tot ongegrondverklaring van dat beroep. Het voorstel van Ged. Staten om het be roep van Dordrecht ongegrond te verkla ren, wordt met 615 stemmen aangeno men. (Tegen stemden de heeren Van Ba ren, Sanders, Van de Sandt, Van Vliet en Zijp). Het Wegenverslag 1937 wordt vervol gens na eenige discussie aangenomen. Een voorstel tot kwijtschelding van een gedeelte der aan de N.V. Westlandsche Stoomtramweg-maatschappij verstrekte rentelooze voorschotten wordt met 40 te gen 7 stemmen aangenomen (tegen de N.SB.). De vergadering wordt verdaagd tot Donderdag 11 uur. BOTERNOTEERING. De commissienoteerlng voor Nederland- sche boter is heden ongewijzigd vastge steld op 84 cent per K.G. INSTITUUT O. L. VR. VAN LOURDES, HUIZE BIJDORP TE VOORSCHOTEN. Sinds September is het bekende pensio naat der Zusters Dominicanessen te Voor schoten geheel gereorganiseerd. Het Instituut wordt omgevormd in een Middelbare Meisjesschool, waarvan de eerste klas in September j.l. is geopend. Het groot aantal leerlingen maakte reeds aanstonds een splitsing in twee parallel klassen noodzakelijk. Aan het eind van de vijfjarige cursus zullen de leerlingen van deze klas het door de Staat erkende di ploma der Middelbare Meisjesschool kun nen behalen. De bestaande 2e en 3e klas volgen nog het program der U.L.O. school en worden voor dit diploma opgeleid, in zoover zij de studie volgens het program der M.M.S. niet voortzetten. De bestaande L.O.-klas- sen worden voortgezet als voorbereiding voor de M.M.S. Naast dit onderwijs is ook een tweeja rig huishoudonderwijs ingericht. Het Instituut is toegankelijk voor inter nen zoowel als voor externen: deze laat- sten worden voor het huishoudonderwijs echter alleen toegelaten, indien zij te Voorschoten wonen. De reorganisatie van het Instituut bracht aanstonds een zeer groote toename van leerlingen, en in verband daarmede een belangrijke uitbreiding der gebouwen. Allereerst is opgericht een nieuw pen sionaat, dat volgens de plannen van den architect P. de Bruyn te Wassenaar, door den aannemer G. J. Evers te Bloemendaal is gebouwd. Het frissche en doelmatige gebouw, dat alle moderne gemakken kent en door een zeer intieme en huiselijke sfeer uitmunt, is voltooid, en reeds ge deeltelijk in gebruik. Na de Kerstvacan- tie zal het geheel in dienst worden ge steld. De daardoor vrijgekomen ruimten in het oude gebouw worden benut tot uit breiding der schoollokalen. Door een daar mede gepaard gaande algeheele verbou wing, vernieuwing en verfraaiing zal ook dit worden omgezet in een zeer modern en uitstekend schoolgebouw. Als al deze werkzaamheden voltooid zijn, zal het Instituut O. L. Vr. van Lour- des te Voorschoten, zoowel onder het oog punt van opvoeding en onderwijs, als on der dat van huisvesting kunnen wedijve ren met de beste Katholieke instelling van dien aard. Benoemingen in het Bisdom Roermond, Z.H. Exc. Mgr. Dr. J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, heeft benoemd tot pastoor te Doenrade den weleerw heer L. H. Steegmans; tot kapelaan te Schinnen den weleerw. heer A. Th. Smeets; tot kapelaan te Maastricht (H. Lambertus) den weleerw. heer B. L. J. Sijstermans en tot kapelaan te Rothem den weleerw. heer M. J. A. J. Keulen. HAAGSCHE RECHTBANK. DOODELIJKE AANRIJDING ONDER NOORD WIJK, Vrachtwagenbestuurder vrijgesproken. Op 22 December, des avonds om kwart over acht is op den weg Noord wijkKat wijk een groote vrachtauto tegen een voor hem rijdenden handwagen opgereden, die door twee personen werd voortgeduwd, terwijl een jongen op de kar zat. Alle drie werden zwaar gewond, de eerste twee zijn aan hun verwondingen bezweken. Uit het onderzoek ter terechtzitting bleek, dat de handwagen geen reflector noch rood achterlicht had. De weg was daar ter plaatse niet verlicht. Het O. M. heeft tegen den vrachtwagen bestuurder een hechtenisstraf van vier weken geëischt. De rechtbank heeft hem hedenmorgen vrij gesproken. Diefstal van een bankbiljet van tien gulden. J. M. uit O e g s t g e e s t, thans woonach tig te Leiden heeft 30 October van dit jaar zich toegang verschaft door middel van een valschen sleutel in het perceel Borneostraat 47 te Leiden. Eenmaal bin nen gekomen had hij uit een houten siga- rendoosje een bankbiljet van 10 wegge nomen. Nadat de benadeelde was gehoord, die verklaarde, dat het gebeurd was tus- schen 5 en 7 uur, toen hij even het huis had verlaten, nam de Officier van Justi tie mr. Cohen Tervaert het woord voor het requisitoir. Spr. meende, dat het den ver keerden kant op gaat met dezen verdachte. Nog dezen zomer heeft hij een voorwaar delijke straf gekregen. Deze straf zal nu vermoedelijk ook nog wel ten uitvoer ge legd worden. Spr. wil daarmede wel eenigs- zins rekening houden en eischt een gevan genisstraf voor den tijd van acht maanden. Verdachte vroeg om een voorwaardelij ke straf, waarna de uitspraak bepaald werd op 21 December. De onttrokken goederen aan het beslag te Katwijk. De Officier had tegen den 50-jarigen Katwijkschen koopman W. de R. en tegen diens broer, den 49-jarigen koopman P. de R. uit R ij n s b u r g een gevange nisstraf geëischt voor den tijd van zes maanden wegens het opzettelijk onttrek ken van goederen aan een beslag. De rechtbank uitspraak doende achtte het ten laste gelegde tegen P. en R. niet bewezen en sprak hem vrij. W. de R. werd schuldig bevonden aan het hem ten laste ge.egde en werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 4 maanden. Diefstal van rijwielen. Tegen don 24-jarigen varensgezel L. v. d. M. uit K a t w ij k had de Officier van Justitie een gevangenisstraf geëischt van drie jaar wegens diefstal var. vier rijwie len waarvan twee ontvreemd te Noordwijk een te Nooid wij kar hout en een te IJmui- den gemeente Velzen. De rechtbank veroordeelde verdachte tot twee jaat gevangenissl/af. PONDJES-DAG. Nu stonden al m'n pondjes klaar! Wel heb ik van m'n leven Nu wordt me daar per krant verzocht, Geen erwten-boon en geven. Geen erwten-boonen geven dus. Waarom? Dat moet U weten! „Omdat met Kerstmis toch door U, Ook dat niet wordt gegeten!" Wanneer men weer houdt pondjesdag, Dan zal 't beter lukken, Door in de krant dan voor dien tijd 'n Menu-kaart af te drukken! Hoogachtend, Bruine Boonen Bertus. Electriciteitstarieven en het gat in de begrooting. Zij, die geregeld de Gemeenteraadsver- siagen lezen, hebben het reeds aanzien ko men, dat er na 'n korten tijd van tariefsver laging weer verhooging in de lucht zat. Er was een gat geslagen in de begrooting e.a. door prijsverhooging van kolen, en na tuurlijk moet zoo'n gat gestopt worden, en wat ligt ér dan meer voor de hand dan dit: de lichtfabrieken (de groote bron van in komsten voor onze Gemeente) werken met winst, en, waar winst gemaakt wordt, valt altijd nog wel wat meer te halen, b.v. door reorganisatie (lees vermindering personeel en liefst van onder af), opschroeving der productie en prijsverhooging (met electrici- teit kunnen de fabriek toch niet worden be concurreerd). Dit alles is nog zeer verklaarbaar, maar de manier, waarop de Gemeenteraad dit gat gestopt heeft, is wel zoo onsympathiek, dat het maar weinigen zal bekoren. Immers, wat is het geval, geen verhooging over alle ta rieven; neen, alleen het enkel tarief moet het te kort geschoten tonnetje voor 'n groot deel dekken. Dat wil practisch zeggen: de groep van alle economisch zwakken, de minstdraag- krachtigen kunnen het gelag weer eens be talen, maar weer een pakje op de schou ders, waar toch al zoo veel op rust, deze zijn er immers het best aangewend. Maar luistert dan toch, geachte burger,s de kolenprijzen zijn zoo gestegen en jullie krij gen den stroom toch immers nog goedkooper dan ergens anders. Het is mij nog niet duidelijk wat de prijs stijging van kolen met electriciteits te ma ken heeft, maar ja, dat is ook zoo, 't gas zal 't 'm doen, en de gasprijzen kan men toch r.iet verhoogen, vanwege de petroleum, ziet u, en daarom moeten dan zeker de 'electri- cititsprijzen maar wat opgedraaid worden, U krijgt dat immers zoo goedkoop; zoowat tegen den kostprijs, nou ja, dat miliioen winst per jaar niet medegerekend, weet U. Maar, mijnheer de Redacteur, nu in alle ernst schreit het niét ten hemel, dat juist nu in dezen tijd van oploopende prijzen van alle noodzakelijke levensbehoeften door een bedrijf, hetwelk nog een miliioen winst per jaar afwerpt, juist nu nog een extra offer wordt geëischt van hen, die het minst bezitten. Ook de minder draagkrachtige weten, dat, wanneer er een gat gestopt moet worden, daar vulling voor moet komen, maar wie denkt er nu aan hen, bij wie er nu weer eens een gat bij de andere gaten in h u n begrooting wordt geslagen, aan hen, voor wie elke cent minder een gat beteekent, wie wijst er nu eens een bron aan, waar mede deze gaten kunnen worden gestopt? Zou de Raad niet veel rechtvaardiger ge handeld hebben, als hij dat gat had ge laten zoo het was en op de volgende be grooting het maar sluitend had gemaakt, desnoods met een opeen ten verhooging op de personeele belasting, wat ook mijn inziens een rechtvaardiger verdeeling van de las ten is. Met 20 stemmen voor en 12 tegen werd dit monster-voorstel van B. en W. aanvaard. Alle eer aan de tegenstemmers die begrepen dat dit niet rechtvaardig was; jammer dat zij geen meerderheid hebben künnen be halen. Het is mij onbegrijpelijk, hoe de fractie der S.D.A.P. straks daarvoor verantwoor ding zal afleggen tegenover de bevolking, en, of deze het zal slikken, zal nog te be zien zijn, maar zij hebben de consequentie daarvan gezamenlijk te aanvaarden en zij zullen deze ook gezamenlijk hebben te dra gen. Helaas kunnen wij dat niet zeggen van de Kath. Raadsfractie, die viel zoowaar in tweeën en zij loste elkander volkomen op, en dat juist nu, nu er voor de minst draag krachtige groote belangen op spel ston den. 1) Waren de heeren voorstemmers zich soms niet bewust, dat zij daarvoor zoovelen du peerden? Hoe zullen zij zich verantwoor den ten opzichte van den R. K. Bond van Gezinshoofden? 2) Begrijpen de heeren Raadsleden (ook buiten deze kwestie om) dan niet, dat zij beter het visitekaartje der fractie kan zen den, dan elkanders kostbaren tijd te ver doen door elkander volkomen op te lossen Lij zoo'n stemming? 3) Is de Raadsfractie der ®.K.S.P. niet van oordeel, dat er voor de begrooting 1938 te voren wel degelijk moet worden overwogen of het niet mogelijk is rekening te houden met de gezinsinkomsten bij de tarieven? Wanneer zal er eens een einde gemaakt worden aan de woekerwinsten van de gou den meter? Zullen wij het nog eenmaal beleven, dat er een einde gemaakt zal worden aan den kapitalistische winsten van dit Overheids bedrijf tot welzijn van het algemeen? Volgens mijn bescheiden mening is waar achtig de motie van de communist van Wei zen het overwegen wel waard (ook al komt ze van een communist) en ik verwacht dan ook en velen met mij, dat het praeadvies van B. en W. op deze motie gunstig mag zijn, waardoor nog veel onrechtvaardig heid kan worden hersteld. U mijnheer de Redacteur hartelijk .dan kend, Uw abonne C. H e n s i n g. Alleen rechtzetting van eenige onware beweringen. 1) Deze voorstelling is niet waar. Voor stemden slechts twee leden van de zeven: de wethouder en de commissaris der Licht fabrieken. 2) Opgemerkt dient, dat het door den R. K. Bond van Gezinshoofden ingediend verzoek naast de kwestie van prijsver hooging staat. De communist v. Weizen, die hét voor een sociale prijzen-politiek op nam, stemde.... voor de aanhangige prijs verhooging! 3) Zie le. LEIDEN. Donderdag. Geloof en Wetenschap, „Ja- vaansche kunst in het licht der Ja- vaansche beschaving gezien", le zing prof. dr. C. C. Berg (toelich ting door gramofoonplaten); den Burcht te 8.15 uur: Donderdag. Derde lezing van Prof. Cleo- phas over de Encycliek „Casti con- I nubii"; 's avonds 8.15 uur, St. An- j$jii tonius-patronaat, Mare, voor de j|n R. K. Ver. van Gezinshoofden, al leen voor personen boven 18 jaar. Donderdag. R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Leiden, zitting gebouw St. Vine. Vereen. Hoogl. Kerkgr. 32, 89 uur. Vrijdag, „St. Christoffel", Ledenvergade ring in „De Harmonie", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 11 tot en met Vrijdag 17 Dec. a.s. waarge nomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502, G. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136, en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. LEIDEN. Geslaagd: condidaatsexamen Rechten: de heeren J. L. Heldring, Amsterdam, R. Steinmetz, Amsterdam, C. H. Strumphler, Hengelo en mej. C. Slors, Wassenaar; doctoraal examen Rechten: mevr. R. C. Broekhuyzen, Den Haag. EEN POND OP UW NAAMKAARTJE. Elders in dit nummer vindt u een in gezonden vers van „Bruine-boonen-Ber- tus". Wij hopen, dat hij zijn boonen in- tusschen niet alle zelf heeft opgegeten, want ondanks het feit, dat iemand, die meerdere malen in de week bruine boo nen moet eten, op len Kerstdag liever wat afwisseling van menu heeft, nemen wij toch wel graag boonen in ontvangst. Intusschen vestigen wij nog even de aandacht van allen, die reeds een pondje boonen klaar hadden staan, en bij nader inzicht toch wel graag wat anders ter be schikking van onze armen zouden willen stellen, doch geen gelegenheid meer heb ben gehad om dat andere in huis te ha len, op de mogelijkheid om kaas, worst, vleeschwaren, boter ertz. enz. op een naamkaartje te geven. Geef dan eenvoudig uw naamkaartje af en zet er achter op, bij welken winkelier de begiftigde een bepaalde hoeveelheid levensmiddelen voor uw rekening kan gaan halen. Dan hoeft u niet bang te zijn. dat het geen u zoudt willen geven, in minder ap- petijtelijken vorm op de Kersttafel komt. Wij eischen niet: uw geld of uw le ven! Wij vragen slechts: een pond of uw kaartje. De St. Vincentius-Vereeniging. DE VACCINATIE TEGEN DIPHTERIE. Dr. A. K. Bosman, immunoloog te 's-Gra- venhage, dr. W. F. Enklaar, immunoloog en kinderarts» te Amsterdam, schrijver van het boek „Geen ongeneeslijke ziekte", en dr. ir. J. Pohlmann, scheikundig ingenieur en bacterioloog te L e id e n, hebben aan de Staten-Generaal en aan den minister van sociale zaken een brief geschreven, waarin wordt betoogd, dat de gebruike lijke vaccinatie tegen diphterie door sub- cutane injectie geen voldoende resultaat kan hebben. Beter achten zij vaccinatie door intercutane injectie; volgens hen moet daarom wijziging in de vaccinatie techniek van hoogerhand worden onder zocht en bevorderd. ONDERSCHEIDING MEVR. v. ITERSON-KNOEPFLE. Aan mevr. O. van Iterson-Knoepfle al hier is door de internationale jury te Pa rijs toegekend een zilveren medaille voor het door haar vervaardigde en op de we reldtentoonstelling aldaar ingezonden „Visch-stilleven". KOLENDAMPBEDWELMING. Gisteravond te half acht werd door den 49-jarigen B. G. B., wonend aan den Mare- dijk, kolendamp waargenomen in de voor kamer. De man begaf zich naar de W.C. en voelde zich duizelig. Toen hij in de voor kamer terugkwam vond hij zijn vrouw be wusteloos zittend op haar stoel. Hij droeg haar naar de plaats achter het huis en riep daarna de hulp van de buren in. De E.H.D. was spoedig aanwezig en met behulp van een zuurstofapparaat werden de levens geesten weer opgewekt. De oorzaak moet gelegen zijn in het niet op de juiste wijze stoken van de haard kachel. Door de politie is in bewaring gesteld de 30-jarige chauffeur H. v. E. wegens diefstal van vijf konijnen. Met een nieuwen Middenstand naar een nieuwe toekomst! U heeft een dezer dagen onze reclame kaart ontvangen betreffende den cursus, te geven door den heer L. J. A. v. Doorn, vice-voorzitter van den Dioc. Bond en lid der Kamer van Koophandel te Rotterdam over het zakendoen, den goeden inkoop, onze concurrenten enz. Na inzage heeft u wellicht gezegd: „Dat is nu juist iets voor mij, daar schrijf ik op in". Maar.... u vergat het en u zult het betreuren. Daarom herstel nog hedenavond dit ver zuim en vul de kaart in. Een dezer dagen wordt deze weer bij u teruggehaald. Breng die avonden ook uw echtgenoote, zoon of dochter boven 18 jaar mede, ook voor hen zijn die avonden leerzaam. Zes leerzame avonden voor den zaken man door een man uit dc practijk tegen de geringe vergoeding van één gulden voor den geheelen ceursus per persoon. Deze worden gehouden op de Dinsda gen 28 Dec., 4, 11, 18, 25 Januari en 1 Fe bruari a.s. Schrijf nog heden in. HET BESTUUR. VOGELWET 1936. In verband met de uitvoering der be palingen van de Vogelwet 1936, welke met ingang van 1 October j.l. in werking is ge treden, verzoekt de Commissaris van Po litie aan de houders van volières met meer dan twee beschermde vogels en aan allen, die opgezette vogels, eieren en nesten van beschermde vogels bezitten, hiervan vóór 15 Januari 1938 schriftelijk opgave te doen aan het Bureau van* Politie. Gevraagd wordt hoeveel en welke vo gels, zich ln de volière bevinden. Het vervoeren en het door een ander laten vervoeren van volièrevogels (o.a. bij verhuizing, uitbreiding van de verzame ling e.d.) is aan een vergunning gebon den. Deze vergunningen kunnen aan het Bureau van Politie worden verkregen. De Vogelwet verstaat onder beschermde volgens alle vogels, welke behooren tot een der in Europa In het wild levende soor ten, het uitzondering van het pluimvee, fazanten, korhoenders, patrijzen, hout snippen, zwanen, ganzen, eenden, duikers, watersnippen, goudplevieren, kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tureluurs, meerkoeten, waterhoentjes, zwarte kraaien en huismusschen. Voor schollevaars, blauwe reigers, sper wers, mantelmeeuwen, zilvermeeuwen, kokmeeuwen, houtduiven, eksters, vlaam- sche gaaien, bonte kraaien en spreeuwen gelden bijzondere bepalingen, waarom trent aan het Bureau van Politie (Af- deeling Bijzondere Wetten) inlichtingen zijn te bekomen. MILITARIA. Met ingang van 6 Januari a.s. wordt de sergeant v. Kaldekerken van het 4e Regi ment Infanterie, gedetacheerd in de Leger plaats bjj Harskamp. De gepensionneerde Luitenant Kolonel van het Indische Leger Schrek, D. K., is bij Koninklijk Besluit benoemd tot reserve-ma joor bij het 4e Regiment Infanterie. De Zware mitrailleur afdeeling, 1 of ficier en 30 dienstplichtige lichte mitrail leur-schutters van het 4e Regiment Infan terie zullen deelnemen aan de schietoefe ningen in het Infanterie Schietkamp van 7 tot en met 12 Februari 1938.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2