SPOMT HET SCHAAKSPEL I k k k - i 1 I is i i i DONDERDAG 16 DECEMBER 1937 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 GEMENGDE BERICHTEN KUIPERIJ TE VU AARD IN GEN UITGEBRAND. Bedrijf geheel gestagneerd. Vanmorgen tegen vijf uur werd brand ontdekt in de machinale electrische kui perij van de firma J. C. van Dorp en Zo nen, te Vlaardingen. Voordat de brandweer aanwezig was, stond het pand reeds in lich ter laaie. De brandweer tastte het vuur met vier stralen aan en had een brand na ge- ruimen tijd zoodanig onder knie, dat ge vaar voor uitbreiding uitgesloten kon wor den geacht. De kuiperij zelf is echter vol komen uitgebrand. De oorzaak van dezen brand is onbekend. Om half zes gister avond had het personeel, dat uit zeventien man bestaat, de fabriek verlaten. Het ge bouw met inventaris, bestaande uit kost bare machines en kuipersmateriaal, was in totaal slechts voor vijftien tot zestien duizend gulden verzekerd, doch niet te gen bedrijfsschade. Het bedrijf xal vor lan gen tijd volkomen gestagneerd zijn. SCHUUR UITGEBRAND. Honderd kippen omgekomen. Gisteravond omstreeks zeven uur is een schuur afgebrand bij de boerderij van den landbouwer Borkus, te Kilder. Negen run deren konden worden gered, terwijl hon derd kippen in de vlammen omkwamen. De vermoedelijke oorzaak is kortsluiting. Verzekering dekt de schade. PATIëNT WAS BANG VOOR EEN OPERATIE. Te Boxtel heeft zich een vermakelijke historie afgespeeld, waarin een bange ziekenhuispatiënt de hoofdrol heeft ver vuld. De 23-jarige B., die in het St. Ludwi- na-ziekenhuis ter plaatse tér verpleging was opgenomen, zag niet angst en vreeze het oogenblik tegemoet dat hij een opera tie moest ondergaan. De jongeman zag geen anderen uitweg, om aan het mes van den chirurg te ontkorrèn, dan een over haaste vlucht, weljc plan hij in een onbe waakt oogenblik ten uitvoer bracht. Hij zag kans een raam te openen, sloeg een laken over zijn nachtkleeding heen en rende naar buiten. Op den Bosschen weg gekomen, verwekte de zonderling toege takelde verschijning groote opschudding. De jongeling werd gevat, van bovénklee- ren voorzien en per auto naar zijn woning gebracht. De operatie is voor onbepaalden tijd uitgesteld. NIEUWE SMOKKELTRUC MISLUKT. De altijd weer scherper gespitste oplet tendheid der opsporingsambtenaren en van ambtenaren" der Invoerrechten en Ac cijnzen doet de leden var de smokkelaars gilden telkens weer nieuwe trucs uitden ken om hun verboden waar ongemerkt over de grens en in veilige haven, ver ach ter deze fatale lijn te brengen. En zoo maakten de ambtenaren der In voerrechten en Accijnzen te Roozendaal Dinsdagavond weer kennis met zulk een nieuwe smokkelaarstruc, toen zij op het spoorwegemplacement aldaar getuigen waren van het binnenloopen van een der goederentreinen uit België. Zij ontdekten n.l., dat de goederentrein twee reizigers die als „blinde passagiers" en dus on bevoegd en zonder behoorlijk reisbiljet de treinreis hadden meegemaakt, mede had aangevoerd. De bedoeling van deze „reizigers" was natuurlijk geweest om, geholpen door de duisternis, even geheimzinnig van het ter rein te verdwijnen als zij gekomen waren. Het spiedend oog der ambtenaren kreeg echter het tweetal in de gaten en er volg den dus aanhouding en visitatie, bij welke laatste ambtelijke bemoeienissen niet min der dan 5000 boekjes sigarettenpapier voor den dag kwamen, zoodat dus een stevig procesverbaal volgde voor het tweetal. Maar er kwam nog iets aan het licht en wel dit, dat een dezer beide „blinde reizi gers", wien sedert geruimen tijd het ver blijf in de verboden grenszone was ont zegd, juist sedert 1.1. Zaterdag weer de verboden strook mocht passeeren of be zoeken. Als gevolg van deze nieuwe aan houding wegens smokkelarij via de grens strook. kan als vaststaande worden aange nomen, dat hem deze herstelde vrijheid wel weer heel spoedig zal worden afgeno men. „Msb." DE INBRAAK IN DE COÖP. „VOORUITGANG" TE ROTTERDAM. In aansluiting op het gisteren reeds ge melde, vernemen wij nog het volgende: In de brandkast zat een bedrag van 3000 aan loongelden, en voorts, in een blank ijzeren kistje nog 6000. Vast staat, dat de 6000 niet meer in de brandkast zijn. Van dit geld ontbreekt elk spoor. De politie is nog bezig te trachten de brand kast, welke geforceerd is te openen, om te zien of het bedrag van 3000 dat bo venin geborgen was, nog aanwezig is. Toen de politie in het pakhuis aan de Spangensche kade, waar de brandkast is teruggevonden, kwam vond zij daar twee mannen, die doende waren de brandkast op een vrachtauto te laden. Men vermoedt, dat de brandkast in het pakhuis is bewerkt en dat de dieven, om dat zij het bovenste deel der brandkast niet heelemaal konden openen, zich er van hebben willen ontdoen. De vrachtauto moest voor dit transport dienst doen. De beide personen, die met de brandkast be zig waren, de 26-jarige chauffeur W. van E., de huurder van het pakhuis, en de 25- jarige chauffeur M. van S., zijn met de brandkast naar het bureau Oostervant- straat overgebracht, waar zij zijn opgeslo ten. Thans bevinden zich dus in verband met deze inbraak zes personen in bewa ring. Eenigen hunner hebben reeds een volle dige bekentenis afgelegd. De nasporingen naar de vermiste 6000 zijn in vollen gang. BIJ DEN AGENT ACHTEROP DE FIETS. Een politieagent te Laren, die op den rijksweg nabij Hoefloo in burger op de fiets reed, werd door een jongen van een jaar of zeventien aan «esproken, .die hem vroeg of hij een eindje achterop de fiets mocht meerijden. Hij moest naar Amster dam, meldt de „Tel." „Best", - zei de agent en hij bracht het ongunstig uitziende jongmensch naar het bureau. Toen het jog zag waar hij terecht zou komen, sprong hij van de fiets en werd gegrepen. De politieagent had goed ge taxeerd, want de jongen bleek ontsnapt te zijn uit het rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort. Hij had een looper in een van zijn zakken. Hij zal naar Amersfoort worden teruggebracht. B. M. T. I—LUGDUNUM. Het Lugdunum-elftal zal Zondag a.s. voor de wedstrijd tegen B. M. T. in de navol gende opstelling uitkomen n.l.: Doel: J. Koet. Achter: H. Honsbeek, J. v. Berkel. Midden: N. Stokkermans, H. Gans, G. Gressie. Voor: P. Breedeveld, A. v. d. Heyden, P. de Lange, W. Kooloos, H. de Roo. LUGDUNUM 2—BODEGRAVEN 2. Het reserve elftal van Lugdunum zal voor de wedstrijd tegen Bodegraven 2 Zogdag a.s. in de navolgende opstelling uitkomen n.l.: Doel: C. Baart, Achter: B. Dool, 'G. v .d. Reyden, Midden: G. v. d. Linden, P. Mooten, I. Reyken. Voor: T. de Roo, J. v. Weerlee, J. Pauw, A. Siere, P. v. Berkel. WATERPOLO WEDSTRIJDEN L. Z. C. In de „Overdekte" aan de Haarlemmer straat alhier, werd gisteravond voor de wintercompetitie van den Haagschen Zwembond de wedstrijd L. Z. C. IIPoel meer III gespeeld. Het was een aardig partijtje, al viel over het geheel wel op te merken, dat onge oefendheid nog steeds haar invloed laat gelden. De score werd voor de L. Z. C. geopend met een goed schot van Jan Verhaar (10) doch nog voor de rust maakte Frans v. d. Mark gelijk (11). In de tweede helft wisselde het spelbeeld nogal. Aanvanke lijk waren de gasten meer in den aanval en tijdens dit overwicht slaagde v. d. Mark erin met een listig schot keeper Meijeraan te passeeren (12). Daarna was de L. Z. C. voortdurend in de meerder heid. H. A. C. Walenkamp schoot tot drie maal toe tegen de lat, maar tenslotte kwam door Overdevest de welverdiende, gelijkmaker. (22). Daarna bond L. Z. C. I in een vriend schappelijk partijtje den strijd aan tegen Z. I. A. N. II. Dit werd een spel van ge heel ander gehalte en veel forscher. L. Z. C., versterkt met den steun van v. Oostrom Soede, zette menigen gevaarlijken aanval op, maar geruimen tijd hield de verdedi ging stand. Eerst kort voor de rust slaagde v. Oostrom Soede erin L. Z. C. de leiding te geven. In de tweede helft waren de partijen ge heel aan elkaar gewaagd. De verdedigin gen hielden kranig stand, ook toen met zes tegen zes en zelfs met zes tegen vijf ge speeld werd, want zelfs toen de tweede i Hagenaar het speelveld moest verlaten slaagde de L. Z. C.-voorhoede er niet in te doelpunten, zoodat het einde kwam met een10 overwinning voor L. Z. C. I. ITSHOCKEY OM DEN LIPPENSBEKER. Den HaagDüsseldorf 34. Het was een prachtige, snelle wedstrijd, die gisteravond op de Haagsche kunstijs baan werd gespeeld en waarbij Den Haag een eervolle nederlaag tegen de sterke ploeg uit Düsseldorf leed. Met 43 (00, 11, 32) verloren de Hagenaars en deze cij fers zijn geenszins geflatteerd, want had Den Haag in het begin van den derden speeltijd niet even een inzinking gehad, dan ware een gelijk spel, ja misschien een over winning niet uitgesloten geweest. Het grootste aandeel in dezen gunstigen eindstand hebben wel Moony en Van der Flier gehad. Moony, die alle Haagsche doel- I punten maakte en Van der Flier, die be- j wees, in het doel zijn juiste plaats te hebben gevonden en vele van de heftige Duitsche aanvallen met succes wist te keeren. SCHAKEN SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Gongwedstrijd op 28 December a.s. Het bestuur van den Bond heeft voor de leden der aangesloten clubs een gongwed strijd uitgeschreven op Dinsdag 28 Dec. 'Alle correspondentie, deze rubriek be treffende, gelieve men te zenden aan den ïedacteur dezer rubriek, W. H. van der Nat, Witte Rozenstraat 40a, Leiden. Nimzo-Indisch. Het Nimzo-Indisch is een der varianten van de Indische verdediging. Met Indië heeft deze speelwijze niets te maken. De naam is door Tartakower eens voorgesteld en direct overgenomen. De Indische verdediging is ontstaan uit de pogingen van de meesters, vooral Al- jechin, Bogoljubof, Réti en Nimzo-witsch, om tegen het sterke damegambiet een goed verdedigingssyteem te vinden. De thans als beste variant de meest toegepaste „Indi sche" is die naar wijlen Nimzowitsch ge noemde ,.Nimzo-Indische verdediging. Haar deugdelijkheid is wel overtuigend bewezen in de partijen van de tweede match om het Wereldkampioenschap tusschen Aljechin en Euwe. Het doet ons genoegen een partij als eerste voorbeeld te geven, die onlangs te Leiden werd gespeeld in een competitie-wedstrijd Tevens blijkt weer eens hoe fnuikend tijd nood kan zijn. Wit: A. Geyer, R. K. Schaakclub „De 2 Koningen". Zwart: Hoeffelman, Studen'tenfederatie Schaakclub. Gespeeld 30 November 1937. 1. d2d4 Pg8—f6 Alleen dan, wanneer zwart niet spoedig d7d5 laat volgen en daarmee dus tot het damegambiet zou overgaan, spreekt men na 1. d2d4, Pg8f6 van Indisch. 2. c2c4 e7e6 Behalve' dezen zet beschikt zwart over een tweetal andere systemen, n.l. A. g7g6 met ontwikkeling van den ko- ningslooper naar g7, de z.g. Konings-Indi- sche verdediging; B. b7b6, met ontwikkeling van den damelooper naar b7, de Dame-Indische ver dediging. Met 2e7e6 kiest zwart het Cen trum-Indisch. 3. Pblc3 Lf8—b4 De bedoeling van dezen zet, de karak teristieke zet van Nimzowitsch, is wit te beletten, zoo lang mogelijk tenminste, om e2e4 te spelen. 4. Pgl—f3 De beste zet is vermoedelijk 4. Ddlc2. Andere zetten zijn 4. e2e3, de z.g. Ru- binstein-variant, met als bedoeling voort te zetten met Pgle2 en daarna a2a3, zoo dat daarna Lb4xc3 geen verzwakking van de pionnenstelling tengevolge heeft. Ver der 4. c7c5; 4. d7—d5; 4. a2- -a3; 4. Ddl— b3. Ge ziet, reeds keuze genoeg. 4b7b6 Het valt niet gemakkelijk te zeggen wat hier de" voorkeur verdient: het Samisch- systeem 4Lb4xc3f, de Aljèchinsche voorzetting 4Pf6e4 of den tekst zet. 5. a2a3 Na 5. Lelg5 had zwart niet veel beters gehad dan Lb4xc3f, om in de verdubbeling van de c-pion eenig aanvalsobject te ver krijgen. Dus is a2a3 eigenlijk eenigszins tempo-verlies. 5Lb4xc3t 6. b2xc3 Lc8b7 En nu is e2e4 verhinderd! Een strate gische succes voor zwart. Maar Aljechin heeft ons geleerd dat er naast de strategie ook nog tactiek is in 't schaakspel! Een strategisch succes behoeft nog geen winst in zich te bergen. 7. e2e3 0—0 8. Lfld3 d7d6 Maakt veld d7 vrij voor Pb8 en kan tevens de doorbraakpoging e6e5 voor bereiden. 9. Ddlc2 Zwart's achtste zet heeft 't mogelijk ge maakt, dat wit nu toch tot e4 kan komen. Daarom lijkt mij 8Pf6e4 béter dan d7d6. 9h7—h6 Te passief, hetgeen niet met de bedoeling van de soort opening overeenkomt. Eerst Tf8e8 met de kans op e6e5 lijkt me een betere mgoelijkheid. 10. e3e4 Nu heeft de witte strategie gezegevierd. 1 0Pb8d7 11. g2g4! In de stijl Aljechin! "De scherpste voort zetting. Na Pf6xg4, Thlgl wordt de witte aanval onweerstaanbaar. 1 1Pf6h7 Om g4g5 te kunnen beantwoorden. 12. h2—h4 Tf8e8 13. g4g5 h6h5 14. g5g6 Belet g7g6 waarmee zwart zijn konings stelling nog intact had kunnen houden. 1 4f7xg6 15. Thl—gl Direct e4e5 ging niet goed wegens Lb7xf3 enz. 1 5Pd7—f8 16. Pf3—g5 e6e5 Nét nog op tijd blokkeert zwart de ge vaarlijke pion e4. 17. c4c5 Een nieuw gevaar dreigt. Plotseling grijnst de open diagonaal a2g8 den ar men zwarten monarch tegen. 17Lb7c8 18. Ld 3c4f Pf8e6 Wit gaat nu over tot ruil, waarna hij wel met een prachtige pionnenstelling over blijft. Toch was vermoedelijk een verdere poging, bijv. d4xe5, d6xe5; Lele3 met Taldl enz. veel kansi-ijker. 19. Pg5xe6 Lc8xe6 20. Lc4xe6f Te8xe6 21. Dc2b3 Dd8—f6 2. Lel—g5 Dh7xg5 23. h4xg5 Df6—f7 Het resultaat? Wit's aanval is vrijwel tot staan gebracht; wit is een pion achter en zwart krijgt tegenkans op de open f-lijn. 24. d4d5 Te6—e7 25. c5c6 Ta8—f8 A BCDE F G H Zwart staat thans minstens "zoo goed als wit. Na het aanvankelijk uitstekend spel van wit, moet deze zwakke afwikkeling aan tijdnood worden toegeschreven. Het tempo: 36 "zetten in 11/2 uur is voor dergelijke par tijen ook stellig te hoog. 26. Tal—a2 Df7—e8 27. c3c4 Tf8—f4 Het beeld is plotseling gewijzigd. De ster ke witte pionnenstelling blijkt ook haar zwakten te hebben. 28. f2—f3 Te7f7 29. Ta2—f2 De8—c8 Verhindert niet alleen een poging van wit met Df5a6 enz. indien zich deze gele genheid mocht voordoen, maar dreigt di rect Dc8h3. 30. Tgl—hl Dc8d8 31. Thl—gl Dd8—f8 In grooten tijdnood, 30 seconden voor 5 zetten, speelt wit nu de voor de hand lig gende zet, die een blunder blijkt te zijn. 32. Kei—e2?? Maar ook 32. Tglfl zou na h5h4, 33K ele2; h4h3 wit geen redding hebben ge bracht. Bijv. 34. Db3—e3, Tf4—h4, 35. Tf2— h2; Tf7—f4; 36. Tfl—hl, Df8—c8 en wit heeft geen goede zet meer, terwijl zwart Dc8a6 dreigt. 32Tf4xe4ft 33. Ke2—fl Te4—f4 34. Db3c2 Op Tglg3 volgt e5e4. 34. Tglg3 volgt e5e4. 34. Kg8h7 Veiliger dan Tf4xf3 35. Tgl—hl Dreigt nog even Thlxh5f 35Tf7—f5 36. Kfl—el Tf5xg5 37. Thl—h2 en wit geeft tegelijk op. Een interessante partij, die door tijdnood een onverwacht en onnoodig einde nam. Al is het resultaat van de match om het wereldkampioenschap geen Nederlandsch succes geworden, toch is de belangstelling voor schaken weer terdege toegenomen. Er wordt druk geschaakt, op clubs, in huiska mers, maar ook op de middelbare scholen. In de pauze's, maar zelfs wel tijdens de les, stiekum onder de bank. Mijn pupillen, m'n zwak voor het scha ken kennende, hebben meermalen gepoogd het „uur" te bekorten, door bij deze aan vang naar de stand der match te informee- ren Een aardige stand deed zich voor in eea partijtje (huiskamer-product, dit ter ge ruststelling!) tusschen twee Gymnasiasten, Wit: Ton Lucas, Zwart: Hans Janssen. A BCDE FG H Na een niet bepaald foutloos spél, waarin wit een stuk verloren had, doch in pionnen compensatie vond, kwam het tot boven staande stand. Wit aan zet, speelde nu g4 g5f waarmee hij een toren dacht te winnen, doch prompt met f6xg5f mat gezet werd. Het aardige in deze stelling is echter, dat wit zich redden kan door Tf7xf6f! Zwart is verplicht te slaan Tf3xf6, waarna g4g5t den toren terug wint en de b-pion het zwarte paard bindt, 't eindspel dus re mise wordt. Partijstelling VX A BCDE F GH Wit geeft mat in drie zetten. (Oplossingen uiterlijk 23 December.) Oplossing stelling III. 1. Dxg2f, Kxg2; 2.Pf4ft, Kgl; 3. Ph3f mat. Goede oplossingen ontvangen van (stel ling 3). J. H. M. Berlemon, G. Gussenhoven, J. B. v. d. Klauw, J. Klein, L. v. d. Mey, N. v. d. Mey, K. Otte, P. F. v. d. Steen, P. Schaken- bos, L. Tummers, L. Turk, J. Vrisekoop, M. v. d. Weijden en J. Welling. Van stelling 4. J. H. M. Berlemon, J. Klein, K. Otte, P. F. v. d. Steen, L. Tummers, L. Turk. Waar blijven de goede oplossingen van stelling 4 der overige .deelnemers? Tot 19 December geef ik her^ nog gaarne gelegenheid in te zenden. a. s. in In den Vergulden Turk alhier, aan vang half acht. 84 spelers, door loting ver deeld in 12 groepen van 7, zullen er aan deelnemen. Dat belooft dus wel een ge zellige avond te worden. V. T. L. I in hooger beroep. De 2 overgebleven partijen van den wed strijd L. Arb. Sch.cl. Ill—V. T. L. I (Lei derdorp) werden beide remise verklaard. Tegen de beslissing der partij aan het 2e bord heeft V. T. L. hooger beroep inge steld. Mocht deze partij alsnog voor hen gewonnen worden verklaard, dan zou dit voor V. T. L. in plaats van een 5.5—^4.5 ne derlaag, een gelijk spel worden. De competitie 4e klasse B. Voor deze groep speelden te Boskoop in Hotel Neuf Inter Nos II aldaar en Ha- zerswoude II een wedstrijd door eerstge noemd tiental met geringe meerderheid gewonnen, zooals hieronder blijkt. Inter NosHazerswoude. J. P. C. BoumanJ. v. Gorkum 1/21/2 D. RadderL. v. Gorkum 10 Johs. de RuyterA. Hoogendoorn 10 M. SchrijverJacs. Harkes 1/21/2 J. v. Wijk Dzn.D. Buitenhuis 1/21/2 Jacs. Spruyt, res.M. Kroon 01 W. J. Speergai'enA. Raaphorst 01 C. MetselaarA. Ravensberg 10 J. Bulk—B. v. d. Los 0—1 A. v. OyenG. Verwaay 10 Totaal 51/2—41/2 De 2e klasse A. Hieronder volgt nog de uitslag van een wedstrijd gisteravond in Hotel Deurloo te Voorschoten gespeeld. Voorschoten IOegstgeest I. J. van Os Jr.P. C. Segaar 1/21/2 K. A. WaasdorpV. v. d. Linden 1/21/2 J. J. BraggaarJ. Broekstra 1/21/2 N. J. v. d. EistJ. A. A. Muns 10 A. OudshoornJ. Oudegeest 1—0 M. C. O verduinH. Th. Juffermans 10 H. Noort, res.H. A. Klinker 01 Mevr. N. BraggaarW. Woestenburg 10 A. VolkersA. H. Rotteveel 1/21/2 J. J. DijkmanH. A. Kieft 01 Totaal 64 Door deze overwinning steeg Voorscho ten I met twee plaatsen op de ranglijst. Het werd van no. 7 (no. laatst) thans no. 5. MOTORSPORT DE TERREINKAMPIOENSCHAPPEN DER K.N.M.V. De terreinkampioenschappen van de Koninklijke Nederlandsche Motorwiel rijders Vereeniging welke Zondag 19 December a.s. zouden worden gehouden op het landgoed Duynrell te Wasse naar kunnen door omstandigheden hier niet doorgaan en zullen thans plaats vinden op het bekende circuit van Langeveld te Noordwijker- hout. In verband hiermede zijn de starturen eenigszins gewijzigd. Zoo zullen de deel nemers in de Oefenklasse starten te 11 uur des morgens, de deelnemers in de Wed strijdklasse te 1.30 uur. Het circuit op Langeveld zal zoo moge lijk geheel in den geest van Duyrell worden gebracht. Indien de eigenaars 'toestemming verlee- r.en, zal het prachtige kampeerbosch wor den benut, waardoor 11/2 km. boschweg kan worden ingelascht. Hierdoor krijgt het circuit een lengte van 6.5 km. hetwelk door de oefenklasse 6 maal, door de wedstrijdklasse 12 maal moet wor den afgelegd. De strijd om de kampioenschappen be looft buitengewoon interessant en spannend te worden. Alle beroemde terreincracks hebben reeds ingeschreven, waardoor in totaal een honderdtal deelnemers aan den start zal verschijnen. PRIJSUITREIKING DUYNRELL- TERREINRIT IV. De prijsuitreiking van den Duynrellter- reinrit IV welke 19 September 1937 werd verreden, vindt plaats Zondag 19 Decem ber a.s. na afloop van de K.N.M.V. terrein kampioenschappen afd. Zuid-Holland, in Café Willem Bakker te Wassenaar. Deelnemers en officials worden verzocht zooveel mogelijk aanweizg te willen zijn. Onthulling gedenksteen Willem Bakker. Na afloop van bovengenoemde prijsuit reiking vindt de onthulling plaats van de gedenksteen van Willem Bakker, door den voorzitter van het comité „Gedenksteen Willem Bakker" den heer Jac. Frentrop. Iedere motorrijder of motorenthousiast behoort dit plechtige moment mede te ma ken.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11