De ondergang van de „Panay" Amerika protesteert BUITENLAND Minister Steenberghe over het economisch beleid WOENSDAG 15 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 HIROTA BIEDT VERONTSCHULDIGINGEN AAN PROTESTNOTA TE TOKIO OVER HANDIGD. De ambassadeur der Vereenigde Staten te Tokio heeft de Japansche regeering een formeele nota overhandigd, waarin krach tig geprotesteerd wordt tegen het tot zin ken brengen van de „Panay" en drie Ame- rikaansche koopvaardijschepen. In de nota wordt gezegd, dat in het on derhavige geval het optreden der Japan sche strijdkrachten is geschied met vol komen miskenning van de Amerikaansche rechten. Onder deze omstandigheden vraagt en verwacht de Amerikaansche re geering van de Japansche regeering een formeel tot uitdrukking gebrachte betui ging van leedwezen, en aanvaarding van de verplichting tot het geven van volledi ge en uitgebreide schadeloosstelling, en de verzekering dat welomschreven stap pen zijn genomen om te verzekeren, dat de belangen en eigendommen van het Amerikaansche volk in China niet het voorwerp zullen worden van een aanval door de Japansche strijdkrachten of on wettige inmenging door Japansche auto riteiten of strijdkrachten. In het begin der nota wordt er op gewe zen, dat de regeering en het volk der Ver eenigde Staten ten diepste geschokt zijn door het tot zinken brengen van deze sche pen, waarna een opsomming wordt gege ven van de voornaamste feiten, o. a. dat deze schepen zich krachtens een onbe twist en ook niet te betwisten recht op de Jangtse bevonden, en, teneinde het ge vaar te vermijden, verscheidene malen van positie waren veranderd. Een officieele Japansche verklaring. De afdeeling marine van het Japansche keizerlijk hoofdkwartier heeft een officiee le verklaring gegeven van de incidenten op de Jangtse. De aanvallen werden ge daan, omdat men aan Japansche zijde meende, dat 't Chinesche schepen waren. De vliegtuigen hadden opdracht de stoom schepen en jonken te achtervolgen, waar mede de overblijfselen van het Chineesche garnizoen van Nanking stroomopwaarts vluchtte. „Het is niet noodig te zeggen", zoo gaat de verklaring voort, „dat deze aanvallen op Britsche en Amerikaansche schepen ge heel toevallig en'niet overwogen zijn." De persoonlijke boodschap van presi dent Roosevelt aan den keizer heeft in Japan veel opzien gebaard, aangezien de persoon van den keizer heilig is en boven alle par tijen staat. Men herinnert er evenwel aan, dat keizer Meiji ook persoonlijk stappen heeft gedaan om zijn leedwezen te betui gen, toen in 1894 de Russische Tsarewitsj tijdens zijn verblijf in Japan door een po litieman werd aangevallen en gewond. Verontschuldigingen van Hirota. Minister Hirota heeft den Amerikaan- schen ambassadeur te Tokio een nota doen toekomen, waarfin gezegd wordt dat wegens het slechte zicht de Japansche vliegtuigen, hoewel zij tamelijk laag vlo gen, geen enkel kenteeken hebben kun nen onderscheiden, dat aangaf of het Amerikaansche schepen of oorlogschepen waren. Daarom zijn de „Panay" en de schepen der Standard Oil Company aan gezien voor Chineesche schepen, welke vluchtende Chineesche troepen aan boord hadden. Zij werden gebombardeerd en tot zinken gebracht. Aangezien het in het licht van het bovenstaande duidelijk is, dat het incident geheel moet worden toe geschreven aan een misverstand, betreurt de Japansche regeering levendig, dat scha de is toegebracht aan een oorlogschip der Vereenigde Staten en aan andere schepen en slechtoffers te betreuren zijn. Zij biedt hierbij haar opr-echte verontschuldigingen aan. De Japansche regeering zal alle aan gerichte schade vergoeden en tegenover degenen, die verantwoordelijk zijn voor het incident passende maatregelen nemen. Voorts heeft zij reeds strenge bevelen doen toekomen aan de autoriteiten ter plaatse met het doel een herhaling van dergelijke incidenten te voorkomen. De Japansche regeering hoopt innig, dat de zeer vriendschappelijke betrekkingen tusschen Japan en de Vereenigde Staten door deze ongelukkige aangelegenheid niet zullen worden geschaad. Deze spontane betuiging van leedwezen van de zijde der Japansche autoriteiten heeft in Amerikaansche diplomatieke krin gen een gunstigen indruk gemaakt. Men ziet in bedoelde kringen in de nota van Hirota een spoedige regeling van het in cident. De overlevenden van de „Panay" in nieuw gevaar. De overlevenden van de „Panay" kun nen voor het oogenblik niet in veiligheid gebracht worden. Zij verkeeren, evenals de reddingsploeg, in gevaar doordat felle gevechten ontstaan zijn tusschen Japan sche en Chineesche troepen nabij Hansjan, waar de meerderheid der overlevenden bijeengebracht is. Volgens te New York ontvangen berich ten zijn van de 76 personen, die zich aan boord van de kanonneerboot „Panay" be vonden, 61 gered. WAT THANS DOOR JAPAN BEZET li CHINEESCHE TROEPEN OMSINGELD. Men vreest, dat een aanzienlijke Chinee sche troepenmacht bij Nanking door Ja pansche troepen is omsingeld. Van Chinee sche zijde wordt toegegeven, dat Poekau in Japansche handen is. De hoofdmacht van het terugtrekkende Chineesche leger is op het oogenblik geconcentreerd bij Poetsjeng ten Noorden van Poekau. DE NIEUWE VOORLOOPIGE REGEERING. Duitschland blijft Tsjang Kai SJek erkennen. Slechts Chineesche en Japansche verte genwoordigers waren aanwezig bij de plechtigheid der installatie van de voorloo- pige regeering der republiek China te Pe king. Na de plechtigheid deelde de voor zitter van de uitvoerende commissie den journalisten mede, dat de vorming een er nieuwe regeering onvermijdelijk was in de huidige omstandigheden. Hij sprak voorts de hoop uit, dat de buitenlandsche regee ringen de nieuwe regeering zouden erken nen, aangezien de bijstand van de geheele wereld noodig zal zijn voor den wederop bouw des lands. De zoo juist gedane stap beteekent niet, dat het Verre Oosten geslo ten zal worden voor de andere mogendhe den, integendeel, de nieuwe regeering is verlangend samen te werken met ieder, behalve met de communisten In welingelichte kringen te Ber lijn wordt verklaard, dat de vor ming eener nieuwe republikein- sche regeering in China geen wij ziging brengt in de betrekkingen tusschen Duitschland en Tsjang Kai Sjek, wiens bewind door Ber lijn als de eenige wettige regeering in China beschouwd zal blijven worden. VAN HET VATIC AAN GAAT DE VATICAANSCHE ZENDER CONCERTEN UITZENDEN? Op den avond vóór Kerstmis zal om zes uur des middags het eerste concert wor den uitgezonden door het radiostation van het Vaticaan, welk concert door verschei dene Europeesche en Amerikaansche ra diostations gerelayeerd zal worden. Dit zal het eerste concert zijn, dat ooit door den Vaticaanzender is uitgezonden. Op zijn eigen radiotoestel zal de Paus Benjamino Gigli, den wereldberoemden te nor, die'zijn medewerking zal verleenen aan een programma van geestelijke mu ziek, samengesteld door maestro Lorenzo Perosi, dirigent van het koor der Sixtijn- sche Kapel, kunnen beluisteren. Men hoopt, dat met dit concert de nieu we radiozender van het Vaticaan, die sterker zal zijn dan de huidige, zal worden ingewijd. Daar aan den tegenwoordigen zender te hooge eischen moesten worden gesteld was men genoodzaakt een hulp zender te bouwen. Het is echter niet ze ker, of de nieuwe zender op tijd gereed zal zijn. In ieder geval geeft het uit te zen den programma blijk van een nieuwe po litiek van het Vaticaan op omroepgebied. Tot dusverre heeft de zender enkel mede- deelingen aan kardinaals in het buiten land, zoo nu en dan lezingen, redevoe ringen van den Paus en uitzendingen van diensten in de St. Pieter uitgezonden* terwijl het tevens dienst deed voor het overseinen van draadlooze telegrammen. Nu zullen echter van tijd tot tijd con certen en andere muzikale programma's van muzikale waarde worden uitgezon den. Het omroepstation zal zenden op 19.84 en 50.26 meter golflengte. FRANKRIJK LEON BLUM VERLANGT NATIONALISATIE VAN DE PERS. De „Populaire" publiceert een brief van Leon Blum, gedateerd 14 December. De vice-minister-president herhaalt hier in, wat hij reeds 1 April 1928 heeft ge schreven: „Indien gij een vrije pers ver langt, nationaliseert haar dan". DUITSCHLAND SCHACHT BLIJFT PRESIDENT DER RIJKSBANK. Hitier rekent op jarenlange vervulling van zijn functie. De Berlijnsche correspondent van het Hbld. heeft zich naar aanleiding van het Havas-bericht dat dr. Schacht in Maart 1938 als president van de Rijksbank zou aftreden onmiddellijk tot de Duitsche re geering gewend, die hem machtigde dit Loricht als volkomen uit de lucht gegre pen tegen te spreken. Herinnerd wordt er aan dat Hitler in den tot Schacht gerich- ten brief, naar aanleiding van zijn aftre den als minister van Economische Zaken geschreven heeft, er op te rekenen dat dr. Schacht nog jaren lang zijn functie als president der Rijksbank zou vervullen zoodat de mededeeling, dat hij in Maart 1938 zou aftreden ongegrond is. JOEGO-SLAVIE HET BEZOEK VAN DELBOS. Wederom naar Praag vertrokken. Delbos en de leden van zijn gevolg zjjn gisteravond om tien voor elven naar Praag vertrokken. Aan het station werd hun uitgeleide ge daan door Stoyadinowitsj, verscheiden ministers en de vertegenwoordigers van Groot-Brittannië, Polen, Roemenië, Tsje- cho-Slowakije en een groot aantal andere autoriteiten. Een communiqué over de besprekingen. Na de besprekingen tusschen Delbos en Stojadinowitsj is een communiqué uitge geven van den volgenden inhoud: „Ter gelegenheid van het officieele bezoek van 12, 13 en 14 December te Belgrado, heb ben de Fransche minister van buitenland sche zaken en de Joegoslavische premier en minister van buitenlandsche zaken verscheidene besprekingen gevoerd. Tij dens deze gedachtenwisselingen hebben Delbos en Stojadinowitsj alle problemen besproken betreffende de onderlinge Fransch-Joegoslavische belangen en den algemeenen politieken toestand. De be sprekingen tusschen de beide ministers verliepen in volstrekte harmonie en in een geest van traditioneele vriendschap tusschen beide landen, welke bevestigd is in de recente verlenging van het vriend schapspact tusschen Frankrijk en Joego slavië, tijdens het officieele bezoek van Stojadinowitsj aan Parijs. De beide minis ters waren eensgezind in de erkenning, dat het nuttig en noodig is voor de belan gen van de beide staten, die lid zijn van den Volkenbond, zoowel als voor de zaak van den algemeenen vrede in Europa de samenwerking voort te zetten in denzelf den geest van vriendschap en vertrouwen. Terzelfdertijd constateerden Delbos en Stojadinowitsj met voldoening, dat de te Belgrado onderteekende handelsovereen komst betere voorwaarden verzekert voor de ontwikkeling van den ruilhandel tus schen beide landen. De buitenlandsche politiek van Zuid-Slavië. Over de besprekingen van Delbos wordt nog medegedeeld, dat Stojadinowitsj den Franschen minister heeft medegedeeld, dat Zuid-Slavië er in het geheel niet aan denkt zich van den Volkenbond te ver wijderen en ook niet tot het anticommu nistische verdrag zal toetreden. Ten aan zien van Spanje neemt Zuid-Slavië geen andere houding aan dan Frankrijk. Dat een handelsagent naar Salamanca is ge zonden, vindt zijn verklaring in de behar tiging der Zuid-Slavische belangen, te meer, omdat men daar geen consul heeft. Uit de uitgebreide memorie van ant woord in zake de begrooting van econo mische zaken voor 1938 doen wij hier enkele grepen: Bevordef-ing van den uitvoer. Als een bewijs, dat de regeering er steeds op uit is, al het mogelijke voor den uit voer van tuinbouwproducten te bereiken, moge dienen, dat toen in den loop van dit jaar het mogelijk bleek de betalingscon tingenten voor den uitvoer naar Duitsch land te verhoogen, voor den tuinbouw- uitvoer een grootere vermeerdering werd bedongen, dan voor de overige uitvoerpro- ducten. Over het geheele jaar 1937 stegen de betalingscontingenten voor den tuin- bouw-uitvoer met 48%, vergeleken by 1936. Ook bij de komende onderhandelingen met de Duitsche regeering zal met de tuinbouw- belangen ten volle rekenmg worden gehou den. Wat betreft den uitvoer van groenten en fruit naar andere landen dan Duitschland zegt de minister, dat ten aanzien van de ïn- voermogelijkheid in het algemeen steeds in het oog moet worden gehouden, dat de bezwaren tegen den invoer van tuinbouw- artikelen in vele landen bijzonder groot zijn, veel grooter veelal dan tegen den invoer van andere agrarische producten. Dit neemt niet weg, dat, indien de mogelijkheid zich daartoe voordoet, steeds getracht wordt, afzetmogelijkheden ook naar die landen te verkrijgen. Ten aanzien van den invoer van buiten- landsch fruit merkt de minister op, dat de monopolieheffingen, op grond van de land- bouwcrisiswet ingesteld, in het algemeen aan haar doel van prijscorrigeerenden fac tor beantwoorden. De groote invoer van perziken, die in een kort tijdsbestek heeft plaats gehad en waarvan een prijsbeder- vende invloed is uitgegaan, is ook hem niet ontgaan. De mogelijkheid, een herhaling hiervan te voorkomen, is thans in onder zoek. Middenstand. Naar 's ministers meening zal een ver mindering van de vaste lasten voor den middenstand door persoonlijk initiatief der betrokkenen dienen te worden bereikt; di rect overheidsingrijpen is hier niet te ver wachten. Met betrekking tot de vraag door andere leden gesteld, of tusschen de drie vormen van credietverleening aan den midden stand verband bestaat, moge worden mede gedeeld, dat deze elkaar tot op zekere hoog te aanvullen. De nog steeds loopende garantie ten be hoeve van de Nederlandsche middenstands- bank heeft ten doel deze bank in staat te stellen tot een normale credietgeving, welke zij overigens voor eigen risico ver zorgt. Deze instelling verstrekt ook het middenstands c r is is-crediet, doch de nor men voor deze credietgeving zijn andere dan voor de eerstbedoelde, terwijl het risico van de bank geheel gedekt is. Deze beide vormen van credietgeving komen ten goede aan de grootere midden standszaken, terwijl de borgstellingsfond sen in het bijzonder bedoeld zijn voor gel delijke hulp tot een maximum van 500 voor den kleinen middenstand. Het komt den minister gewenscht voor, om deze laat ste credieten, in afwijking van den oor- spronkelijken opzet, niet slechts te ver strekken aan die kleine middenstanders, die op 1 Januari 1932 reeds gevestigd wa ren, doch daarvoor ook kleine middenstan ders, die aan de overigens daaraan te stel len eischen voldoen, In aanmerking te laten komen. Ten aanzien van zijn verdere plannen betreffende het slagersbedrijf kan de mi nister verklaren, dat nu het advies betref fende de vestigingseischen ontvangen is, spoedige afkondiging daarvan te wach ten is. Het vraagstuk van het cadeaustelsel heeft de belangstelling van den minister. Op het oogenblik laat hij nagaan in hoeverre an dere, waaronder industrieele belangen door een regeling geschaad zouden kunnen wor den. Een wetsontwerp voor den markt- en straathandel is in voorbereiding. Ten aanzien van de regeling van den ver koop door middel van automaten deelt de minister mede, dat de opmerkingen van de commissie van rapporteurs nopens het aan hangige ontwerp, zoomede de intusschen gewijzigde omstandigheden en de adviezen van belanghebbende en deskundige instan ties een nieuwe overweging van het vraag stuk noodig maken. Kamers van Koophandel. De minister gevoelt in beginsel voor de gedachte van verscheidene leden inzake een meer organische samenstelling der Kamers van Koophandel en Fabrieken en een beter kiesstelsel, doch volgens zijn meening kan een dergelijke wijziging niet incidenteel plaats hebben. Zij vereischt een degelijke en omvangrijke voorbereiding. De minister verklaart echter gaarne, dat hij bereid is een begin te maken met een onderzoek. Handelsregister. Ook de minister is overtuigd van de wen- schelijkheid, om te komen tot een registra tie van allen, die eenigen tak van handel of nijverheid uitoefenen, zij het dan, dat wel licht voor de kleinere zakenlieden een an dere registratie dan door inschrijving in het handelsregister aanbeveling zal verdienen. Het ligt in de bedoeling, dat voor ven ters, straat- en marktlooplieden inderdaad een afzonderlijke regeling zal worden ge troffen. Vaste lasten. De vraag van vele leden of maatregelen te verwachten zijn om de nog steeds te hooge woninghuur van arbeiderswoningen te verlagen en om de rente en aflossing van hypothecaire leeningen, voor zoover die nog te hoog zijn, omlaag te brengen, be antwoordt de minister in ontkennenden zin. Hij geeft toe, dat het vraagstuk van de vaste lasten door de depreciatie van den gulden zeker nog niet op alle gebied is op gelost, doch hij meent, dat onder de be staande verhoudingen de bedoelde maat regelen alsmede een schuldherleiding ten gevolge van overheidsdwang de situatie eer slechter dan beter zou maken. Het valt niet te ontkennen, dat de span ningen op crediet- en kapitaalmarkt na het loslaten van den gouden standaard vrijwel geheel zyn verdwenen, waardoor een be langrijke verbetering is ingetreden. Zou de overheid thans echter dwingend op dit ge bied ingrijpen, dan zou de situatie op dit gebied over de geheele lijn weer gespannen kunnen worden. Handelspolitiek. De minister geeft gaarne de verzekering, dat hij, evenals in zijn eerste ambtsperiode, het georganiseerde bedrijfsleven zooveel Eerste Leidsche Begrafenisonderneming voor Roomsch Katholieken GEVESTIGD 1882 G.H.KLEINHANS Pieter de >a Counslraa. 22 TRANSPORT TELEFOON 1455 i Minister Romme en de kleine zelfstandigen Er bereikte ons een klacht, dat de mi nister van Sociale Zaken, prof. mr. Rom me, bij de verschillende sociale maatrege len, die hy in uitzicht heeft gesteld, de be langen der kleine zelfstandigheden geheel over het hoofd hebben gezien. Wij hebben reeds vorige week te ken nen gegeven, dat dit onjuist is en zullen dit thans nader aantoonen. Wat is het geval? In zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer heeft de Minister, namens de Regeering, een Staatscommissie in uit zicht gesteld, die de Regeering zal hebben te adviseeren over de vraag in hoeverre in de huidige wyzen van hulpverleening met betrekking tot de groepen van valide, werkwillige personen, die voornamelijk tengevolge van maatschappelijke oorzaken niet in het onderhoud van zich zelf en hun gezin kunnen voorzien, verandering behoort te worden gebracht en voorstellen betref fende de regeling van hulpverleening ten deze, anders dan by wijze van armenzorg, te doen. In dezelfde memorie nu verklaart de mi nister nadrukkelijk, dat hij ook het vraag stuk van de hulp aan de kleine zelfstandi gen aan deze commissie zal voorleggen. En in de Tweede Kamer heeft de Mi nister dit op 1 Dec. j.L nog eens bevestigd. Hij omschreef de taak der in te stellen com missie, verklaarde nadrukkelijk, dat hij er spoed achter zou zetten en dat hij de com missie nog vóór 1938 wilde samenstellen en voegde daar toen aan toe, dat de com missie de positie der gesteunden en der kleine zelfstandigen zou hebben te bezien. Men ziet dus, dat de Minister aan de kleine zelfstandigheden wel degelijk heeft gedacht en dat de op korten termijn te be noemen Staatscommissie ook hun positie zal moeten trachten te regelen. Nog in ander opzicht is de positie der kleine zelfstandigen door minister Romme ter sprake gebracht in de Tweede Kamer n.L bfj de behandeling van de afd. sociale verzekering. En ook bij die gelegenheid is duidelijk gebleken, dat de minister de po sitie der kleine zelfstandigen geenszins over het hoofd ziet. De Minister sprak over de menschen, die door de crisisverschuiving zijn-geraakt in zoodanigen toestand en in zoodanige omstandigheden, dat, indien die omstandigheden hadden bestaan in de pe riode van 1919 tot 1923, zij toen in de ter men der sociale verzekeringswetten zou den zijn gevallen. Het is duidelijk, dat on der deze menschen ook vele kleine zelfstan digen vallen. De Minister verklaarde, dat hy bezig was met voorbereiding van een regeling om voor die menschen de sociale verzekering volgens de Ouderdoms- en In validiteitswet open te stellen. Van deze regeling, als zij tot stand zal zijn gekomen, zullen niet alle kleine zelf standigen kunnen profiteeiren, maar ver moedelijk wel een groot aantal. En als het eenmaal zoo ver is, dat zulk een regeling in werking kan treden, zullen de kleine zelf standigen de verbetering hunner positie aan minister Romme te danken hebben. „Gelderlander". als verantwoord is zal inschakelen bij be langrijke onderhandelingen met het bui tenland. De minister is bereid in voorkomende ge vallen, waarin het bedrijfsleven het initia tief zou nemen tot uitzending naar het bui tenland van een representatieve missie, die voor den handel een weg zou moeten ba nen, daaraan zijn medewerking te verlee nen op een wijze, zooals door zijn ambts voorganger Ls geschied met de uilzending van een handelsmissie naar Zuid-Amerika. Hij is evenwel van oordeel, dat de behoefte aan een dergelijke vertegenwoordiging van het Nederlandsche bedrijfsleven in de ver schillende gevallen zeker niet even sterk gevoeld zal worden, terwijl ook het nut niet altijd evenredig zal zijn aan de kosten. Het standpunt van de regeering ten aan zien van het vraagstuk van de erkenning van Sovjet Rusland heeft geen wijziging ondergaan. Accountantsberoep. Een ontwerp van wet houdende rege len betreffende het accountantsberoep, is in voorbereiding. De minister vertrouwt, dat het ontwerp in den loop van dit zittingsjaar bij de Staten-Generaal zal kunnen worden ingediend. U hebt géén voorrang als u bij wegkrulslngen dezen rooden driehoek voor u zietdan nadert u namelijk een voor- rangsweg! als u bij smalle bruggen dit ronde, roode bord met 1 zwarten (links) en 1 rooden (rechts) pijl ziet: verkeer van over zijde gaat dan voor.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6