Hoe Noordwijkerhout opbloeide RIJNSTREEK WOENSDAG 15 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG 10 Rond 1900 een idyllisch dorpje in de binnen-duinen „De liefde tot zijn lant is yder aenge- boren", zegt de in onze dagen w%derom in het middelpunt der publieke belangstelling gebrachte Joost van den Vondel in zijn Gijsbrecht. En die liefde openbaart zich bij de plattelandsbevolking in de eerste plaats in genegenheid voor het geboortedorp, voor het dorp, waar men is geboren en opge groeid en waar men veelal ook nog woont. Vooral in Noordwijkerhout is deze gene genheid- sterk ontwikkeld. De Noordwijker- houter vertrekt over het algemeen slechts naar elders, als de omstandigheden hem daartoe dwingen en als de omstandigheden het wederom eenigszins toelaten, komt hij terug. Moet hij Noordwijkerhout om de eene of andere reden verlaten, dan blijft hij liefst zoo kort mogelijk in de buurt. En wie van zijn dorp houdt, blijft ook gaarne op de hoogte hoe z'n dorp reilt en zeilt, vindt het prettig, dat feiten, omstan digheden en gebeurtenissen, die destijds in het middelpunt der dorpsche belangstel ling stonden, weder eens voor het voetlicht of om eene meer moderne uitdrukking te gebruiken weder eens op het projec tiedoek worden gebracht. Dit bracht de Leidsche Courant die zich altijd bijzonder inspant om zijne lezers ter wille te zyn op het idee om enkele beschouwingen te wijden aan de ontwik keling van Noordwijkerhout in de latere jaren. Mij werd verzocht aan het idee in de kolommen der Leidsche Courant uitvoe ring te geven. Aan welk verzoek ik na eenige aarzeling heb gemeend te moeten voldoen. Ik begin met het jaar 1900. Noordwijker hout was toen een idyllisch dorpje op de binnenduinen, zonder vei keer van eenige beteekenis, in rustige rust verzonken. Het was nog waarlijk Noordwijkerhout. Met inbegrip van zijn agglomeraat „De Zilk" had het eene bevolking van 2145 zielen. Er waren vele boerderijen. Veeteelt was een der hoofdbronnen van bestaan. De bloembollencultuur thans de hoofdbron van inkomsten lag nog in de windselen. Noordwijkerhout was een dorado voor de jagers, wellicht het beste jachtgebied van geheel ZuidHolland. Tusschen twee haakjes. Ofschoon door afzanding veel jachtgebied is verdwenen, ligt er in de Zilk nog steeds een prachtig jachtterrein, waar Prins Bernhard, voor wiens voor spoedig herstel zich heel Nederland inte resseert, zich - jaarlijks aan de jachtsport komt wijden. En wat Noordwijkerhout vroeger voor de stroopers beteekende, daarover zal ik maar zwijgen. Mij dunkt, ik zie al een ouden strooper likkebaarden, als hij denkt aan dien goeden tijd. Als Burgemeester fungeerde in 1900 Jhr. F. C. N. Dommer van Poldersveld, als se cretaris de heer Vermeulen. De Gemeen teraad bestond uit zeven leden t.w. de heeren H. Oostdam, S. Pennings, H. Heems kerk, G. Warmerdam, J. Warmerdam, J. van Schie en P. de Kan, waarvan de beide eerstgenoemden als wethouders fungeer den. Toenmaals was er nog maar één R.K. Parochie, die van Sint Victor waar de alom beminde pastoor van Halen het pastoraat uitoefende. Als predikant bij de Ned. Herv. Gemeen te functionneerde Ds. D. J. van Aalst. Men leefde in dien tijd in eene gemoe delijke sfeer. Men permitteerde zich dingen, die in den tegenwoordigen tijd niet meer door den beugel zouden kunnen. Zoo lees ik in de raadsnotulen, dat het gebrui kelijk was om den inhoud van z'n privaat- putten per kruiwagen langs de dorpswegen te vervoeren. De heer de Kan de bewa ker van het Rechthuis beklaagde zich daarover in den Raad en kreeg van den Burgemeester de toezegging, dat deze zijn aandacht aan de betrekkelijke materie zoude wijden. Een benauwd schooltje in de Zilk. Naast de R.K. bijzondere school voor jongens en meisjes „De Voorzienigheid" waren er twee openbare scholen, eene in het Dorp en eene in de Zilk. Met de school in de Zilk liep het niet op rolletjes, althans in lees in de raadsnotulen, dat de heer Heemskerk zich beklaagt over het gebrek kige van de Zilkerschool. waardoor het onderwijs zeer veel schade lijdt. Daar achter volgt: „dit onderwerp werd aan gehouden". Men moest er blijkbaar nog eens over slapen. Intusschen werd in een volgende ver gadering het plan besproken om twee lo kalen bij te bouwen „daar het onderwijs geven van twee onderwijzers in één lokaal zeer hinderlijk is." Maar het bleef voor- loopig bij bespreken. Immers te Vogelen zang bestonden plannen om een R.-K. Meisjesschool te bouwen en men wilde eerst eens afzien of de nieuwe school te Vogelenzang niet zooveel meisjes zoude aantrekken, dat verbouwing van de school in de Zilk achterwege kon blijven, 't Was wel een précaire toestand aan de school in de Zilk maar het moest in 's hemels naam nog maar een poosje zoo blijven, want voerde de voorzitter aan: „Het hoofd „der school heeft verklaard, dat nu de „nieuwe onderwijzeres blijken heeft gege- „ven goed orde te kunnen houden de be staande toestand der school, als het niet „anders kan, dezen winter nog wel besten digd zoude kunnen blijven." En of de heer Heemskerk het raads lid voor de Zilk al aanvoerde, dat bij uitstel de kinderen nog 8 a 9 maanden als het ware opgepakt in de school moes ten zitten en dat de ouders van de Zilker- jeugd aan den Raad van hunne ontevre denheid over dergelijk besluit zouden doen blijken, het hielp alles- niet, zonder stem ming werd besloten om de zaak uit te stel len. Men deed destijds ook nog mede aan de schutterij. Wij lezen, dat de begrooting van het tweede Bataljon Rustende Schut terij in Zuid-Holland werd vastgesteld op 241.— De begrooting toen en nu! Financieel behielp men zich in die da gen met weinig. Het totale budget beliep ƒ13911. Stelt daartegenover het tegen woordig bedrag van den gewonen dienst 1938, dat ƒ362881 bedraagt. Weliswaar is de bevolking van Noordwijkerhout sinds 1900 meer dan verdriedubbeld, maar drie maal ƒ13911 maken nog maar ƒ41733. Een heel verschil met ƒ362881. Het contrast tusschen deze cijfers toont wel scherp aan, hoe de maatschappelijke behoeften zich hebben gewijzigd en hoe de belangstelling der overheid zich op allerlei gebied heeft uitgebreid, al moeten wij eerlijk toegeven, dat de crisis met zijn nasleep van nood zakelijke voorziening de stijging van het eindcijfer der begrooting scherp heeft ge accentueerd. VAN IERS EL. HET HAZERSWOUDSCHE RIETVELD Een weg aan deNoord-zi]de? Hedenmorgen heeft in het Raadhuis te Hazerswoude een conferentie plaats gehad tusschen burgemeester en wet houders en de bewoners van het Riet veld. Deze conferentie was, naar wy ver nemen, uitgeschreven om te polsen, of de grondeigenaren in het Rietveld be reid waren tot kosteloozen afstand van grond tot aanleg van een weg. B. en W. kwamen met een voorloo- pig plan een weg te leggen aan de Noordzijde van de Rietveldsche wate ring. De belanghebbenden waren op deze conferentie grootendeels aanwezig; van enkele personen, die verhinderd waren, was een betuiging van sym pathie met de plannen ingekomen. In de vergadering bleek vrijwel al- gemeene instemming aanwezig voor het plan van B. en W. Verreweg het grootste gedeelte der aanwezigen verklaarde zich in prin cipe bereid tot kostelooze afstand van de benoodigde grond. Wij vertrouwen, dat de Raad in deze bereidwilligheid voldoende steun zal vinden om te besluiten tot verdere uitwerking van de plannen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Aanrijding. Op den hoek der Brugge- straat werd gistermorgen de wielrijder S. uit Aarlanderveen door een passeerende vrachtauto, bestuurd door J. D., aangere den. De man raakte door de aanrijding tus schen een muur en de auto bekneld en kreeg een der wielen over het been. S. werd naar het politiebureau gebracht, al waar dr. H. hem de eerste hulp verleen de Hij had behalve een vleeschwonde ver schillende ontvellingen bekomen. Den be stuurder heeft, naar we vernemen, geen schuld. Honden-min. Een zeug van de land bouwer V. aan den Buitenweg heeft niet minder dan 15 biggen geworpen. Moeder zeug wordt bij de verzorging van haar kroost trouw door de hond ter zijde ge staan. NIEUWERBRUG. Gouden Huwelijksfeest. Op 22 Decem ber a.s. hopen onze plaatsgenooten W. J. Oskam en M. A. Oskam-van Dam den dag te herdenken, dat zij voor 50 jaar in den echt verbonden werden. Daar de heer Os kam een zeer bekende persoonlijkheid is, zal het hem dien dag zeker niet aan be langstelling ontbreken. Een verlichte ijsbaan. Naar wij ver nemen is door de ijsclub van Barwouts- waarder en Rietveld besloten een ijsbaan te maken, welke in den avond verlicht zal zijn. In de gemeente Barwoutswaarder, bij den landbouwer W. Lievaart, nog juist in de Brandschouwerij Nieuwerbrug, heeft genoemde ijsclub een weiland gehuurd, dat onder water gezet zal worden ter verkrij ging van een ijsbaan. Lichtpalen zullen ge plaatst worden en binnen afzienbaren tijd zal men dus, dank zij het kranige bestuur der genoemde ijsclub, spoedig een fraaie ijsbaan ontstaan. De ijsbaan is vrij gunstig gelegen, een 100-tal meters van den weg af. Wij twijfelen er niet aan of de Nieuwer bruggers zullen, wanneer koning Winter de baan met een ijslaag heeft bedekt, hier ook naar hartelust kunnen schaatsrijden. BOSKOOP. Gezellen-Vereeniging. Door een twee tal leden van de Gezellen-Vereeniging, de heeren J. Ravensberg en J. Ravestein, is Dinsdagavond op zeer verdienstelijke wijze een lezing gehouden met lichtbeelden over „Oud Boskoop". De Vice-Praeses en alle Gezellen waren hierbij aanwezig, wat reeds om te begin nen voor de beide organisators een voldoe ning was. Hieruit blijkt wel, dat de goede geest onder de Gezellen steeds beter wordt, nu zelfs van de leden initiatief uitgaat een avond te verzorgen. Een daverend applaus toonde aan, dat het gebodene zeer in den smaak was gevallen. Begin van brand. 'Gistermiddag brak een begin van brand uit in de woning van den heer M. Koster aan de Zijde. Door het kranig optreden van de Bosk, brandweer, die spoedig ter plaatse ver scheen, werd erger voorkomen, zoodat de brandschade beperkt bleef tot de boven vertrekken en wat waterschade. De oorzaak ligt vermoedelijk in een schoorsteen brandje. Kon. Mij. v. Tuinbouw. Voor een goed bezette zaal heeft de heer J. C. Mensing, secretaris van de Kon. Ned. Mij. van Tuin bouw en Plantkunde verschillende films vertoond betreffende ons mooie vak en van tentoonstellingen waar waar de Mij. een werkzaam aandeel in had. De interessantste van deze films was een schittende rolprent gemaakt van het open gaan van verschil lende bloemen (1000 maaj zoo vlug als in werkelijkheid). De stengels van Papavers zagen wij oprijzen als zwaanhalzen, waarna de schutsbladen van de bloemknop open springen, waarna de bloembladen welke netjes opgevouwen waren zich ontplooiden. De Nachtcactus welke alleen des nachts bloeit zagen wij openkomen en weer dicht gaan, de knop zich buigen om de volgende nacht weer open te gaan. De Lelies spron gen open, de bloembladen krulden zich om en de meeldraden kwamen te voorschijn. De Heggenrank kronkelde zich als een s.ang omhoog, de vangarmen draaide zich rond tot zij een steunpunt gevonden hadden om zich vast te grijpen. De Paardebloem ontplooide zich, waar wij de zaadpluizen zich als witte plumeaux zagen ontwikkelen. Van Kastanjetakken zagen wij de harsach tige knop opengaan, waarna de tak met de jonge blaadjes ontsproot. De Paddestoelen zagen wij letterlijk als Paddestoelen uit de grond op stijgen, het geleek precies een veld waarop verschillende ballons met gas gevuld werden om daarna op te stijgen. De Aardster zagen wij als een mol de grond uitkomen, om daarna zijn bruime bloem plat op den grond te ontplooien. Het waren allen kunst stukken der natuur en een mensch voelt zich klein met al zijn kennis, wanneer hij zulke dingen ziet gebeuren. Op onze vraag hoe zulke filmen gemaakt werden, deelde de heer Czizik ons mede, dat een knop, tak of plant, welke tegen het uit- i komen is in een donkere kamer geplaatst I wordt, de lens van het filmtoestel wordt er 1 op gericht en om de minuut wordt automa tisch één minuut het licht ontstoken waar bij dan automatisch twee opnamen gemaakt worden van het betreffende voorwerp. Verder nog een film van het huis van den heer Mensing waar het secretariaat van de Mij. gevestigd is, met een opwekking tot de aanwezigen welke nog geen lid zijn, zich daar als lid aan te geven. DE KWAKEL. Buitenlandsche bekroning. Op de groote internationale pluimvee tentoonstelling te Lille (Rijssel) in Frank rijk, welke gehouden werd op 3, 4, 5 en 6 Dec. j.l. behaalde M. J. Winters alhier de volgende onderscheidingen met 8 inzendin gen: 8 eerste prijzen en 8 maal het praedi- caat uitmuntend; beste nummer in de watervogels plus internationale kampioensprjjs voor het beste nummer in totaal. De heer M. J. Winters is benoemd tot keurmeester op de internationale pluim veetentoonstelling te Woerden die eerst daags gehouden wordt. LEIMUIDEN. K, J. M. V. Gisteravond had weder om de bijeenkomst plaats van de leden der K.J.M.V. in t Parochiehuis. Als spre ker trad dezen avond op de weleerw. pa ter H. Donicie C.ss.R., die 't onderwerp „Retraite" zou behandelen ten einde te komen tot het oprichten van een retraite- club in de K.J.M.V. Na de opening gaf de voorzitter het woord aan den spreker. Deze zette eerst het groote nut der retraite uiteen, vervolgens gaf hij een duidelijk overzicht van den gang en het verloop der retraite. Deze duurt 2 volle dagen met nog een naretraite voor de 3de dag. Hij schetste de aankomst op den eersten avond, de kennismaking met de andere retraitanten, de bezichtiging van het ge bouw, kapel, kamers, tuin en conversatie zaal. Hij wees de leden op de aanwijzin gen, die de retraitanten werden gegeven, op de stilzwijzendheid, het in contact ko men met de leiders der retraite. Vervol gens gaf hij aan hoe alles elkaar afwis selde, gebed, meditatie, recreatie, confe rentie enz. In de meditatie worden be handeld geloofswaarheden, op de confe rentie wordt over practische dingen ge sproken, die op de retraitanten betrekking hebben. Kortom op overzichtelijke wijze toonde spreker den gang van zaken aan. De retraitant moet op de eerste plaats denken, dat de retraite voor hem zelf is, dat hij voor zich zelf moet zorgen. Al zeggen sommigen de retraite is niets voor mij, het is me te eentonig, ze is toch in derdaad vol afwisseling. Spreker haalde nog tenslotte aan wat eenige Pausen zei den over de retraite. Pius XI zegt, dat de retraite door Gods Voorzienigheid is weg gelegd voor de allerlaatste tijden der Kerk. Leo XIII: Als de maatschappij nog verbeterd kan worden, zal 't zijn door de gesloten retraiten. Pius XI: De gewoonte der retraiten moet onderhouden worden in Kath. vereenigin- gen. Pius X heeft zelf een retraite gege ven. Benedictus XV stelde het zelfs voor de geestelijkheid als plicht om de twee jaar op retraite te gaan. De menschen moeten met zelfheiliging be ginnen in de gesloten retraiten. Hierna werd nog gesproken over 't in stellen van een retraitefonds. Elk lid zou pér maand 10 ets. bijdragen. Van de op brengst hiervan zouden jaarlijks 3 leden, bij loting aangewezen worden, 'n retraite houden. Dertig leden gaven zich op. Ver volgens werd overgegaan tot de gewone werkzaamheden van den avond. „St. Deus Dedit". De R.K. Landar- beidersbond ziet zijn ledental hard ach teruitgaan. Om de vereeniging weer wat nieuwen geest in te blazen, hebben be stuur en leden besloten ten spoedigste eene flinke actie op touw te zetten, ten einde 'zoo mogelijk het aantal leden te verdubbelen, 't Kan, als iedere R. K. land arbeider zich als lid opgeeft. Hoe meer leden een vereeniging telt, hoe sterker ze staat. Eendracht maakt macht. IJsclub „Werkverschaffing". In <falè Keijzer hield de IJsclub „Werkverschaf fing" onder voorzitterschap van den heer H. J. Visser zijn jaarvergadering. De voor zitter opende ruim 8 uur de vergadering en heette de 26 aanwezige leden van harte welkom. De penningmeester, de heer C. v. Berkel. deed rekening en verantwoording over het afgeloopen dienstjaar; de inkom sten hadden bedragen 276.10, uitgaven ƒ23.50, batig slot 252.60. De rekening werd door de heeren J. A. van Diemen en M. Witvliet aan de hand van de bescheiden nagezien en volkomen in orde bevonden. De voorzitter deelt mede, dat de heeren C. J. van Berkel en J. W. de Ren, als leden van het bestuur aan de beurt van aftreden zijn. De heer A. Brand heeft als bestuurs lid bedankt. De heeren C. J. v. Berkel en J. W. de Ren worden met algemeene stem men herkozen tot bestuursleden. Ter ver kiezing van een nieuw bestuurslid in de vacature-A. Brand, worden 13 stemmen uit gebracht op den heer N. v. d. Akker en 13 op den heer J. Boere. Bij de tweede stem ming worden 16 stemmen uitgebracht op den heer N. v. d. Akker, 7 op den heer J. Boere, 2 op de nheer A. J. van Diemen en 1 op den heer G. v. d. Snoek, zoodat de heer N. v. d. Akker benoemd is. De heer van der Akker neemt zijn benoeming aan. De heer van der Akker wordt het toezicht bij het aanleggen van banen te Bilderdam opgedragen. Daarna volgt de gratis verloting, waar aan alle leden deelnemen. Gezien het ge ringe getal opgekomenen kunnen alle aan wezigen met een prijsje in den vorm van een meer of minder groote speculaaspop huiswaarts gaan. OUD ADE. IJsclub. Maandagavond hield de IJs club Oupd Ade haar jaarlijksche ledenver gadering in café „Klein Rustoord". In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer v. d. Poel, zijn vreugde uit over de groote opkomst. Het is, aldus de voorzitter, bijna veertig jaar geleden, dat de IJsclub werd opgericht. Nog 6 leden zijn er, welke van de oprichting af lid geweest zijn. En hier van is de heer H. v. d. Voort 25 jaar on afgebroken lid van het bestuur geweest. De heer v. d. Voort is altijd een stuwende kracht geweest in de vereeniging. En daar om mogen wij deze prestatie niet zonder meer laten voorbij gaan. Het bestuur heeft dan ook besloten den heer v. d. Voort een kleine hulde te brengen door hem een sou venir te schenken, bestaande uit een in signe, in den vorm van een zilveren schaats aan oranjelint, waarop in zilveren cijfers der jaartallen 19121937. Nadat de voor zitter den heer v. d. Voort het insigne op de borst gespeld heeft, denkte de heer v. d. Voort voor de gebrachte hulde. Met het zingen van „Lang zal hij leven" werd deze hulde besloten. De notulen worden zonder op- of aanmerkingen aangenomen. Punt 3. De heer van Vreedeburg leest hierna nog een keurig jaarverslag voor. Hierna reke ning en verantwoording van den penning meester. Inkomsten 232.78. Uitgaven 45.06. Batig saldo 187.72, waar nog bij komt de nog te innen contributie. Nadat door de heeren Roos en v. d. Ploeg de boe ken en bescheiden in orde bevonden wa ren, werd overgegaan tot verkiezing van bestuurseleden. Periodiek aftredend waren de heeren C. v. d. Geest, D. v. d. Poel, N. v. Schie en J. A. v. d. Geest. Deze heeren werden met groote meerderheid van stem men herkozen. Het bestuur stelde voor, mocht er ijs komen, eerst het clubkam pioenschap te laten verrijden, hetwelk werd goedgevonden. De heer G. Droog stelde nog voor om eerst de schoolkinde ren te laten hardrijden, waarvoor hij 4 prijzen beschikbaar stelde. Hierna rond vraag, waarvan nog druk gebruik gemaakt wordt. Hierna sluit de voorzitter onder een woord van dank voor de aangenaam ge voerde discussies de vergadering. Nadat onder de leden nog een verloting gehou den is van sigaren, banket, worst en koek, gaan velen genoegelijk met een prijsje huiswaarts. HAZERSWOUDE. IJsclub. Gisterenavond hield de Ha- zerswoudsche IJsclub een flink bezochte ledenvergadering in café Natzijl. De voorzitter, de heer K. v. Rijssel, leidde de vergadering en deelde in zijn openings woord mede, dat om de gunstige financieele positie der kas in geen twee jaar contri butie geheven is, omdat er geen ijs ge weest is, dus ook geen noemenswaardige kosten gemaakt waren. Uit de rekening van den penningmeester, den heer C. Opdam, bleek, dat er een batig saldo is van 441.62 plus de ontvangen contributie van dit seizoen. De aftredende bestuursleden, de heeren K. v. Rijssel, J. C. Rietveld en B. de Vogel, werden met bijna algemeene stemmen her kozen. Een der leden bracht weder ter sprake, te komen tot 'n verlichte ijsbaan. Door ver schillende personen werd sympathie be tuigd met dit denkbeeld. Nadat door den voorzitter dit voorstel in stemming ge bracht werd, werd het voorstel om te komen tot een verlichte ijsbaan verworpen met L7 tegen 16 stemmen. De premies voor de te houden wedstrij den zullen worden verhoogd. Het ontbrekende aan het reglement zal worden aangevuld. Uit de vergadering werd voorgesteld, de ijsbanen op te luisteren met muziek, wat door het bestuur werd toegezegd. Besloten werd het volgende jaar het 25- jarig bestaan der IJsclub te heidenken. Onder de aanwezige leden werd verloot een paar schaatsen, gewonnen door C. Heijker, een rollade, gewonnen door A. de Witte; verschillende leden wonnen een kietje sigaren. De voorzitter sloot hierna deze geani meerde bijeenkomst. ZOETEWOUDE (Dorp). Volksbond. Op Maandag j.l. hield de Volksbond een ledenvergadering. Na ope- ring door den voorzitter, werden de notu len voorgelezen en goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was een verzoek om een bijdrage voor het comité van bijzondere Nooden, waarop afwijzend werd beschikt, daar de kas dit niet toelaat. Hierna was het woord aan den Weleerw. heer Duivenstein, geest, adv., die sprak over de Liturgie rond Kerstmis, spreker had hiervoor een aan dachtig gehoor. De voorzitter dankt den spreker en hoopt dat zijn woord doel moge treffen onder de leden. Medegedeeld werd dat er een adres aan den Raad was verzonden om te komen tot goedkooper tarieven voor het electrische licht; ook de Hanze en L.T.B. hadden zulks gedaan. Vervolgens werd ter sprake ge- brachtt om voor het volgende jaar eens iets te maken voor de verloting, welke gel den dan zouden worden besteed voor het St. Nicolaasfeest, maar vooral om met Kerstmis een gift te geven aan de werk- looze leden en minderbedeelden. Hiervoor werd een commissie benoemd en wel uit het bestuur de heeren J. H. v. d. Ploeg en W. Loos en uit de leden de heeren P. Groen en W. v. Slingerland. Ook werd verzocht, dat dengene, die nu eens niets konden ma ken, voor het doel een konijn zouden aan houden. Bij de rondvraag verzocht de Geestelijk Adviseur den leden om toch niet zilverpa pier en postzegels weg te gooien, maar 'te bewaren voor de missie. De secretaris be dankt den voorzitter voor zijn moeite en tijd gegeven aan de organisatie van den kaartavond. De voorzitter was zeer erken telijk voor deze woorden. Zijn bedoeling met dezen kaartavond was de leden te bin den aan hun bond en hen ertoe te brengen de ledenvergaderingen te bezoeken. Kom toch op onze vergaderingen, zei- de spr. tot degenen die niet aanwezig wa ren, gij hebt het ook noodig. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering ge sloten met het Bondslied. Hulp in Nood bracht op 0.96. „Sint Paulus De R.K. Propaganda- club opent het winterprogram met een lezingavond op Vrijdag a.s. Deze avond is georganiseerd in medewerking met de Katholieke Actie voor God, te Heemstede. Als spreker zal optreden de heer C. Bou- man, medewerker van deze actie. Hanze Bonte Avond. De voorberei ding voor de Hanze Bonte Avond op Kop permaandag is begonnen. Er wordt een revue gespeeld waarin o.m. het spook van den Zwetmolen een bijzondere rol zal spelen. Polderverkiezing. Gisteren is de ver kiezing gehouden voor een lid van het bestuur van den Oostvlietpolder, in de va cature, ontstaan door de verkiezing van het bestuurslid de heer C. Kooloos tot voorzitter. Gekozen werd met algemeene stemmen de heer C. Lagerberg. ZEVENHOVEN. Veel succes! Zaterdagavond a.s. om 7 Yt uur heeft de officieele opening plaats van de bazar en tentoonstelling van den Naaikrans, een afdeeling van de meisjes der Maria-Congregatie. Een 300 stuks klee- dingstukken zijn door een tiental meisjes vervaardigd, met het schoone doel, deze te verdeelen aan de groote en behoeftige ge zinnen. Dus Zaterdag en Zondag naar het Bondsgebouw en eens in oogenschouw ge nomen, wat rappe handen hebben ge presteerd. U zult zich niet vervelen, daar is van alles. Allerlei attracties, koffie- of theetent, poffertjeskraam, schiettent enz. Een aanbeveling zal wel overbodig wezen, deze bazar te bezoeken, daar deze instelling de volle sympathie heeft van iedereen. Veel succes zij den Naaikrans toegewenscht!

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10