Laatste berichten TELEGRAMMEN Burgerlijke Staed DINSDAG 14 DECEMBER 1937 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 ST. JOSEFHS-GEZELLEN. DISTRICT LEIDEN. Maandag 20, Dinsdag 21, Woensdag 22 Dec., triduum voor de R.K. jeugdige werk- loozen. Behalve alle R.K. jeugdige werkloo- zen van Leiden, noodigen wij ook tot deel name aan dit triduum uit de werklooze ge zellen van alle vereenigingen uit ons dis trict. Het triduum wordt gegeven door on zen Centraal-Praeses, rector H. Drost; wij verwachten zeker een groote belangstelling van de Gezellen. Maandag en Dinsdag moe ten allen deelnemers precies om 10 uur aanwezig zijn in de kapel van het R.K. Weeshuis, St. Jacobsgracht 1; Dinsdag zal er na de oefening gelegenheid zyn om te- biechten. Woensdag moeten allen precies aanwezig zijn om 9 uur. Om 9 uur een stille H. Mis, waaronder preek van Rector Drost, onder de H. Mis algemeene H. Communie. Na de H. Mis gemeenschappelijk ontbijt, even eens in het R.K. Weeshuis, St. Jacobs gracht 1. Stempelen behoeft voor u geen bezwaar te zijn, wanneer gij in verbinding stelt met bevoegde instanties, dan krijgt gij, «venals voor het houden van een retraite, vrijstelling van stempelplicht. Laat de v.-Praeses deze zaak even in orde maken, of doet het zelf, desgewenscht willen wij hier, wanneer de bevoegde instantie het noodig oordeelt, gaarne, evenals voor de Leidenaars, een gelegenheid tot stempelen openstellen. H. SCHRAMA, Districts-Praeses. R.K. JEUGDIGE WERKLOOZEN. Geheel volgens afspraak zijn wij deze week aan den gang gegaan. Inkoopen zijn gedaan; onze inkomsten van de laatste twee weken zijn weer bijna geheel verteerd. Denkt niet, dat wij roekeloos met het geld zijn omgesprongen, o neen, wij hebben gekocht, wat noodzakelijk is: beugels voor figuurzagen, boren, snij mesjes, penseelen, verf, hout, modellen voor houtzagen, hout snijden, tarso, ja er is weer een nieuwe club bijgekomen, wij hebben immers met de jongens afgesproken: zij hebben ons maar op te geven, waar ze liefhebberij in hebben, wij oordeelen of het redelijk en mogelijk is, maar, als de redelijkheid er is, dan zullen wij ons inspannen om het ook mogelijk te maken. Jongens, nu flink aan den gang, denkt er aan: onze tentoonstelling in Maart of April moet slagen. Hebt gij u nog niet aan gesloten, wacht dan nu niet langer meer, ook voor u hebben wij plaats. Woensdagmorgen om 1 uur houden wij onze eerste zangrepetitie, precies om 11 uur zijn alle aanwezig in de Maria Geysensteeg, niemand verzuime. Woensdagmiddag om 2 uur houden wij onze eerste tooneelrepetitie in de zaal van de St. Jo^pph's-Gezellen, Rapenburg 52. Al len, die zich hebben opgegeven, worden daar precies op tijd verwacht ook hier ver zuime niemand. Volhouden is de bood schap, denkt aan onze uitvoering in Fe bruari, ook deze moet slagen. Even een waarschuwing: er zijn enkele jongens, die misschien reeds eert schitterend geoefende stem hebben en ook op tooneelgebied reeds iets gepresteerd hebben, laten zij er om denken, wij beginnen heel simpel, blijkt jul lie bekwaarpheid, dan zullen de leiders best zorgen voor geschikte zang- en too- neelstukken, wij bouwen van den grond af op, dan alleen slagen wij. Dus niet alleen met ijver beginnen, maar ook volhouden. Alle R.K. werkloozen van Leiden, ook zij, die zich nog niet bij ons hebben aange sloten, nog nooit onze bijeenkomsten bij- waanden, zijn van harte welkom, Maan dag, Dinsdag en Woensdag bij ons triduum in het R.K. Weeshuis, St. Jacobsgracht 1. Het triduum wordt gegeven door niemand minder dan de voor u welbeken den spreker rector H. Drost. Maandag en Dinsdag beginnen wij precies om 10 uur. Woensdag om 9 uur. Dinsdag zal er gele genheid zijn om te biechten. Woensdag on der de H. Mis algemeene H. Communie, daarna gemeenschappelijk ontbijt. Wij rekenen er op, dat er geen plaats in de kapel onbezet is. Voor al de deelnemers uit Leiden bestaat er op die ochtenden gelegenheid om te stempelen in het R.K. Weeshuis. Gij ziet uit bovenstaande, dat er hard gewerkt wordt en wij gelooven, dat, als wij op de ingeslagen weg voortgaan, veel kun nen bereiken; maar gij weet het reeds, be halve activiteit van leiders en jongens is er nog één voorwaarde, welke de Katho lieken van Leiden in vervulling kunnen doen gaan, en dat isgeld, wij hebben geld noodig om te slagen. Wij danken hier recht* hartelijk al dege nen, die reeds hun bijdrage zonden. Wie heeft nog iets voor ons werken over? Groote druppels, kleine druppels, dank baar nemen wij deze in ontvangst. Van de stortbui en de motregen hebben wjj nog niet veel gemerkt. Denkt eraan vele kleintjes maken een groote. H. SCHRAMA, Pr., Gironummer 314325. Lorentzkade 16. DIEFSTAL IN DE MINERVA-SOCIëTEIT. De directie van de Stud. Sociëteit „Mi neeva" heeft gisteren bij de politie aangif te gedaan, dat uit de buffetlade een bedrag van ongeveer 100.wordt vermist. Examen Staatsdiploma (Krankzinnigen verpleging). Aan het op Maandag 13 December af genomen Staatsexamen voor krankzinni genverpleging in de St. Bavostichting te Noord wij kerhout, namen deel 7 caiMidaten. Geslaagd: J. Appelman, J. Bierhof, Br. Ani- matus v. d. Bruggen, J. Bruines, J. Hille- naar, G. Scheltinga en J. de Vries. KAMER VAN KOOPHANDEL. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland vergadert Maandagmiddag a.s. te half drie in de vergaderzaal der Ka mer. De agenda vermeldt o.m.: Proces-verbaal inzake uitslag van de vei kiezing van Leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Ontwerp-schrijven aan den Minister van Economische Zaken, inzake: de Vestigingswet. Ontwerp-schrijven aan den Minister van Economische Zaken, in zake: ontwerp-Jam- en Limonadebesluit 1937. Benoeming schipperslid in de Be- VTachtingscommissie. Beroep op de Kamer van Koophandel, terzake van het te graven Drinkwaterkanaal te Katwijk. Vestigingswet Kleinbedrijf. In het concept-adres aan den Minister van Economische Zaken zegt het bureau der Kamer o.m. het volgende: Niet zonder eenige zorg heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land eenige consequenties nagegaan, welke volgen uit de toepassing van de Vestigings wet Klembedrijf. Hoezeer instemmende met den algemee- nen opzet dier wet en hoezeer deze wet voor het middenstandsbedrijf van zeer groote waarde achtende, meent de Kamer toch Uwe Excellentie te moeten wijzen op wat haar voorkomt te zijn een moeilijk te be twisten nadeel dezer wet en tevens iets wat de populariteit van deze wet mogelijk in haar tegendeel zal doen omslaan. De Kamer doelt hierbij op de mogelijk heid, dat velen die in het bedrijf hunner ouders zijn groot geworden en mogelijk reeds de leiding van het bedrijf in meer dere of mindere mate in handen hebben en die dit bedrijf naar behooren waarne men, desondanks, als zij niet aan de vesti- gingseischen beantwoorden, uit het bedrijf gestooten kunnen worden. Soortgelijke omstandigheden kunnen zich voordoen, als een der vennooten onder fir ma uittreedt en de andere niet aan de ves- tigingseischen beantwoordt en het gezien diens capaciteiten, niet waarschijnlijk is, dat hij zorg had kunnen dragen wél aan ae vestigingseischen te beantwoorden, ter wijl deze persoon overigens wel geacht moet worden de zaak te kunnen drijven. Het zal in dergelijke gevallen voor de Kamer van Koophandel zeer moeilijk zijn om te constateeren, dat dt betrokkene niet aan de vestigingseischen beantwoordt en dat deze daarom óf het bedrijf moet slui ten, óf moet trachten dit aan een ander over te doen, of ook, zich met een ander te associeeren. In een groot aantal dezer gevallen zal, zoo vreest de Kamer, dit oordeel der Kamer den ondergang van het bedrijf beteekenen. Dit is des te schrijnender als bedacht wordt, dat de weduwe of de kinaeren, jongens of meisjes, als deze laatsten minderjarig zijn, wel geacht worden in aanmerking te komen om het bedrijf te kunnen voortzetten. Een goede oplossing zou de Kamer het achten, indien zij, bij hei beoordeelen van ae candidaten voor vestiging van een be drijf, groote waarde zou mogen toekennen aan de ervaring welke in het speciale be drijf, waarvoor vergunning wordt gevraagd, werd opgedaan. De Kamer is voorts van meening, dat ook in speciale, gevallen, waarin het niet geluk te te beantwoorden aan de vestigings eischen, toch althans de mogelijkheid moet bestaan om historische rechten te ontzien. Zij hoopt daarom, dat het Uwe Excellen tie moge gelukken, om voor de hier be schreven moeilijkheid een oplossing te vinden, die zal kunnen voorkomen, dat de Kamer besluiten moet nemen, die econo misch niet gemotiveerd zijn te achten en weinig anders dan onheil en ergernis te weeg zullen brengen. Het Jam- en Limonadebesluit. Het bureau der Kamer zegt ten aanzien van dit onderwerp in het concept-advies aan den Minister van Economische Zaken het volgende: Bij onze Kamer heeft men van meerdere zijden bezwaren ter kennis gebracht be treffende den datum van de inwerkingtre ding van het Jam- en Limonadebesluit. Het wordt als een groot ongerief be schouwd, hetwelk onvermijdelijk aanzien lijke schade met zich moet brengen, dat de nakoming van de in dit Kon. Besluit om schreven eischen reeds binnen zoo korten tijd na zijn afkondiging gevorderd wordt. De hieraan verbonden bezwaren Worden uitvoerig omschreven in een te dezer zake tot U gericht adres van onze zusterkamer, dt Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Neder-Betuwe te Tiel; de in dit adres weergegeven argumentatie en conclusies kernen onze Kamer zeer gerechtvaardigd en juist voor, in verband waarmede zij Uwe Excellentie eerbiediglijk verzoekt, groote aandacht te willen schenken aan de oplos singen welke in dit adres worden voorge steld en wel in het by zonder aan die, welke betreffen der belangen der fabrikanten. DE ARMENRAAD. Jaarverslag over 1936. Verschenen is het jaarverslag van den Armenraad te Leiden over het jaar 1936, waaraan wij het volgende ontleenen: Het bestuur onderging wijziging, door dat Pastoor Smit zijn functie van voorzit ter van den Armenraad neerlegde. Het bureau bracht 3821 rapporten uit be treffende behoeftigen en onderhoudsplich tige verwanten. Het aantal bezoeken op het spreekuur beliep 1713, hiervan betroffen 32 de be langen van instellingen van weldadigheid, 879 den onderhoudsplicht en 408 indivi- cueelen nood. Aan het einde van het jaar beschikte de Armenraad over 8924 gezindossiers, zoo mede 589 dossiers betreffende de gevallen van de Commissie voor Onderhoudsplicht. De verzameling van gegevens over instel lingen e.d. telt 448 nummers. Het centraal register verzond 1869 be richten betreffende dubbele ondersteuning. De Commissie voor den Onderhouds plicht behandelde 111 nieuwe gevallen, de opgelegde bijdragen vertegenwoordigen een jaarbedrag van 13809. Bij controle bleek, dat van de nieuw-aangeslagenen 72% hun verplichting te volle, 13% ten deele en 15% in het geheel niet nakwamen. In de plaatselijke bladen werd zeven maal gewaarschuwd tegen niet-bonafide inzamelingen, zoogenaamd voor liefdadig doel. Viermaal werd gewaarschuwd tegen het Nederlandsche Leger des Heils, driemaal tegen anderer optreden. Het bureau verleende bemiddeling en controle bij het uitreiken en besteden van giften 'tot een bedrag van 3538. De kosten voor den dienst van den Ar menraad beliepen f 15018. Met toestemming van het gemeente bestuur werden 81 openbare geldinzame lingen gehouden voor liefdadige doeleinden, met een bruto opbrengst van 22082, tegen het vorig jaar 37363. De tusschenkomst van dén kantonrechter voor het verhalen van ondersteuning op al hier wonende onderhoudsplichtigen werd 24 maal ingeroepen. De behoefte aan ondersteuning nam toe. Aan ondersteuning in geld en natura werd 20.990.49 besteed tegen 18.394.86 vorig jaar. Hiervan gaf de Gemeentelijke Com missie voor Maatschappelijk Hulpbetoon t 7254.05 uit, en de Gemeentelijke Steun- verleening 12.013.99; de kerkelijke instel lingen van algemeenen aard gaven 93 873 en de particuliere instellingen van alge meenen aard 13.364 uit Het crisis-comité Leiden besteedde 8642. Voor hulp aan zieken en kraamvrouwen werd door de vereenigingen 13.405 en voor schoolvoe- cing en -kleeding door vereenigingen 42.962 besteed, voor een belangrijk deel uit gemeente-subsidie. Naast deze bedragen vermeldt het ver slag de kosten voor uitbesteding in gestich ten en gezinnen: in totaal 52.845, waar van de Gemeentelijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon 37.653, de kerkelijke instellingen 11.750 en particu liere instellingen f 3442 droegen. Aan arbeidsloon in werkverschaffing werd 97.738 uitbetaald, waarvan door de Gemeente 80.052, door de Stedelijke Werkinrichting 14.206, door de Werkin richting voor blinden 1010 en door de Vereenigipg Armenzorg 2470. Fakkeloptocht, De commissie voor den te vormen licht- stoet bij de a.s. heugelijke gebeurtenis, be richt ons, dat nog in de commissie hebben zitting genomen: Mej. B. van Noort na mens de Graal en de heer W. J. Kriek als voorzitter van „Katholiek Leiden". Vereenigingen en groepen, welke aan dezen optocht willen deelnemen worden alsnog verzocht zich spoedig op te geven aan het adres Steenschuur 16. Een Dansclub voor R. K. in Leiden. Gaarne wensch ik nog iets toe te voegen aan hetgeen ik verleden week in de „Leid- sche Courant" geschreven heb. J.l Woens dagavond bij de inschrijving van leden voor een dansclub van- R. K. hebben wij tot on zen spijt op moeten merken dat er diverse personen waren, die ernstige en minder ple zierige critiek op ons uitgeoefend hebben, omdat de opzet van ons niet goed zou zijn. Daarom wensch ik een kleine uiteenzet ting te geven, dat deze club is ontstaan uit de Maria Congregatie, hoogste afdeeling jongens, Hartebrug, waai eenige leden het denkbeeld hebben geopperd, om te komen tot een dansclub voor R. K., aangez:en hier in Leiden een dergelijke club niet be stond. Wij kregen hiervoor de goedkeuring van onzen Directeur en na eenige weken voorbereiding zijn wij gekomen tot een inschrijving. Wij hebben het 't beste ge vonden geen vergadering hiervoor te hou den. maar eerst te zien, of er animo voor zou bestaan. En, wanneer er een vaste kern leden is, dan zullen we een vergadering uitschrijven, waarin reglement en statuten worden vastgesteld, het voorloopig bestuur in zijn geheel aftreedt en alle andere aan gelegenheden besproken worden. Tevens wil ik hierbij mededeelen, dat onze eerste dansavond wordt gegeven Woensdagavond 15 Dec. om half 9 in het dansschool van den hec Evert Castelein, Langebrug 6a. De toegangsprijs bedraagt voor leden 0.35, voor niet-leden 0.60 per persoon. Het belooft een gezellige .avond te wor den, afgewisseld met attracties. Wij reke nen op uw komst. Welnu werkt allen mede. helpt opbouwen in Leiden een dansclub voor R. K. Namens het voorloopig bestuur, J. Lumpier, Secretaris. TOONEEL. Scherzo (Spiel im Schloss) van Frans Molnar. Ver. Rot- terdamsch Hofstadtooneel. Wanneer het programma van den Leid- schen Schouwburg een uiteenzetting bevat van het te spelen stuk moet het critisch oordeel der toeschouwers in den regel van te voren worden vastgespijkerd. Maar als er in die uiteenzetting iets staat als in het programma van gisteravond over Frans Molnar's „Scherzo" aan het einde te lezen stond, dan is er vast en ze ker iets mis aan het stuk. Wat daarin te lezen stond, was het volgende: „Alle moraal en „diepere beteekenis" die wij Hollanders, omdat wy nu eenmaal zoo braaf en ernstig zyn, zoo gaarne overal in zoeken en zonder welke wij ons verbeel den, dat geen kunstwerk kan bestaan, moe ten wij uitschakelen, en ons trachten te amuseeren met de dwaze vondst waarmee een tooneelschrijver een jong paar uit een precaire situatie tracht te redden. En wij moeten niet verlangen hieer „mee naar huis te nemen" dan een lichte opgewekte stem ming, die een antidote kan zyn tegen het benauwend wereldnieuws dat de kranten ons dagelijks in zulk een zware overvloed in huis brengen". Onze voorgevoelens hebben ons niet be drogen. Er was natuurlijk iets mis met „Scherzo" van Frans Mólnar, die, hoe knap tooneelschrijver ook, met te veel graagte altijd weer scabreuze verhoudingen tot on derwerp neemt. In dit stuk wordt deze verhouding en de behandeling ervan geraffineerd, speelsch misschien, maar ook zonder schaamte uitge buit. Wy kunnen het slechts vanuit de ver te aanduiden, misschien zou bij een duide lijke beschrijving zelfs het papier kleuren, waarop het gedrukt stond, want deze din gen, op zich zelf reeds niet prijzenswaar dig, handelt men niet in foro publico. Het geheel speelt n.l. op een kasteel, waar op een nacht een jonge musicus, in ge zelschap van twee tooneelschrijvers het ge sprek verneemt tusschen zijn verloofde en haar minnaar, een acteur, die zich in haar kamer ernaast in een vertrouwelijk tête k tête bevinden. De jongeman is ontdaan, overweegt zelfmoord, maar een der tooneel- schrijvers „redt" de situatie door dienzelf den nacht nog een eenacter te schrijven, waarin het nachtelijk gesprek woordelijk voorkomt, zoodat by de generale repetitie daarvan de jonge musicus overtuigd wordt, dat het slechts een repetitie is geweest en dat het niet echt gebeurd is. De wijze waarop Mólnar dit oplost is te gelijk geniaal en smakeloos. Als het pro gramma ons verzoekt ons moraliteitsgevoel ten opzichte van dit stuk op nonactiviteit te stellen, spijt het ons aan dit verzoek niet te kunnen voldoen, al kunnen wij Mólnar dan nog wel prijzen om de prachtige too- neeltechniek, waarin hij hier opnieuw toont een meester te zijn. Het stuk is geraffineerd, maar ook vol geest, sprankelende humor en dartele vondsten. De rollen waren, zonder uitzon dering, in zeer goede handen, waarbij ge constateerd mag worden, dat alle voor waarden voor goed spel door Mólnar van te voren waren vervuld. De beide tooneelschrijvers Korth en Mansky vormden een gave tegenstelling en werden resp. door Dirk Verbeek en Hans van Meerten gaaf gespeeld. Allen Ada- ma, de jonge musicus (Paul Steenbergen), Annie (Enny Meunier) Almady de ac teur (Jacques Reule) de Secretaris (Piet Rienks) en de. beide lakeien (Henk van Buuren en Anton van Zuylen Jr.) ga ven een apart type en vormden een vol maakt geheel. Vermeldenswaardig is nog de aardige vondst de drie eerst opkomenden- eenvou dig aan het publiek voor te stellen, wat ge heel paste in het kader van het stuk. Even origineel waren het slot van het tweede er) het laatste bedrijf. Aan Emmy Meunier werden bloemen aangeboden. ADJUDANT VAN H. M. DE KONINGIN. Bij K.B. is de adjudant in gewonen dienst van H. M. de Koningin de generaal-majoor- titulair der infanterie van het Koninklijk Nedenandsch-Indisch leger D. Q. C. F. de Jonge van der Halen benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandschen Leeuw. Is met ingang van 15 Januari 1938 aan aien opperofficier eervol ontslag verleend als adjudant van Hare Majesteit in gewo nen dienst met gelijktijdige benoeming tot hoogstderzelver adjudant in buitengewonen d.enst en is benoemd tot adjudant van Hare Majesteit in gewonen dienst de kapitein der infanterie van het Koninklijk Neder- landJch-Indisch leger W. Romswinckel. MILITAIR VLIEGTUIG MAAKT NOODLANDING. Een militair vliegtuig nr. 529, dat op weg was van Soesterberg naar Vlissingen, heeft ten gevolge van motorstoring een noodlan ding moeten maken op een stuk land in den St. Pieterspolder, nabij de hoeve van den landbouwer de Rijke tusschen de plaats Ierseke en het station Ierseke. De inzittenden, de sergeant-vliegers Aarts en Dolron, kregen geen letsel. Het vliegtuig is slechts licht beschadigd, doch zal ter plaatse niet kunnen opstijgen, daar het terrein omgeploegd akkerland is. Het zal ter plaatse worden gedemonteerd en dan naar Soesterberg worden overge bracht. LIJK AANGESPOELD. Vanochtend omstreeks negen uur is op het sirand, twee kilometer ten noorden van Egmond aan Zee, een lijk aangespoeld. Het betreft hier vermoedelijk P. Pronk, op varende van de motorlogger „Geertruida Jacoba" Sch. 37, die in den ochtend van 14 November j.l. twee mijlen buiten IJmuiden overboord geslagen is. JAPANSCHE VERONTSCHULDIGINGEN TOKIO, 14 Dec. (A. N. P.). Het Japan- sche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat op de Britsche en Amerikaansche ambassade een memoran dum is overhandigd, waarin verontschul digingen en schadeloosstelling worden aangeboden voor de incidenten met de „Lady Birk" en „Panay". Verder wordt verklaard, dat reeds stappen zijn genomen om herhaling te voorkomen. LEIDEN. Geboren: Hubertina Helena Maria, d. van C. H. J. Staats en H. Wagenaar Wouter Johannes, z. van J. W. Karpes en S. J. Bakker Antoinetta Maria, d. van C. A. Dieben en A. M. E. Beekman Ni- colina Helena, d. van N. T. Benschop en E. Vonk Tijmen, z. van W. de Roode en C. Spies Irma, d. van C. Kouprie en M. Haasnoot Jozephus Gerardus Petrus Je roen, z. van L. W. Turk en J. M. Koele- wyn Anton, z. van J. Hoogstraten en M. den Braver Maaike, d. van J. Korsuize en M. M. Bouterse Cornelis, z. van G. Maarssen en E. M. Saarloos Antonia, d. van G. Maarssen en E. M. Saarloos Erna Carolina, d. van C. M. v. Renswouw en E. M. K. Kühl Martha Maria, d. van J. Neeleman en J. J. v. Oosten Pieter Jo hannes, z. van P. Guleij en E. Piket. Overleden: G. J. Goulooze-v. d. Wa ter vr. 40 j. G. I. M. Pelt-Velders vr. 47 j. C. H. v. d. Burg dr. 6 mnd. AMERIKAANSCH PROTEST. WASHINGTON, 14 Dec. (A. N. P.). De regeering van de Vereenigde Staten heeft besloten dat president Roosevelt in een formeele nota volledige genoeg doening van Japan zal eischen, doch de in scherpe bewoordingen gestelde nota van Cordell Huil zal niet worden verzonden voor nadere berichten zullen zyn ont vangen. In zekere regeeringskringen wordt ver klaard, dat president Roosevelt zich alleen bevredigd zal achten, wanneer de keizer van Japan persoonlijk zijn verontschuldi gingen aanbiedt voor het tot zinken bren gen van de „Panay" en verzekert dat maatregelen zijn genomen om een her haling te voorkomen Men acht deze eisch de meest krachtige van den modernen tijd en is verder van meening, dat hiermede een einde wordt gemaakt aan den „Tra vestiw ereld vrede" Naar thans wordt vernomen, hebben de Japansche vliegtuigen vijf aanvallen ge daan op de „Panay". Het duurde negentig minuten eer het schip gezonken was. De leider van het Amerikaansche vak verbond Green, heeft nogmaals aange drongen op een krachtige boycot van Ja pansche waren. VOORLOOPIGE REGEERING UITGEROEPEN TE PEKING? PEKING, 14 Dec. (A. N. P.). In de Tjoe Jen Tan hal in de „verboden stad" van Peking, is hedenochtend een voorloopige regeering van de Chineesche republiek uitgeroepen. De vlag van de Nanking-regeering is vervangen door de oude vijf-kleurige vlag van de republiek. BERLIJN PROTESTEERT TEGEN BESCHIETING VAN SCHIP! BERLIJN. 14 Dec. (A.N.P.) Het ministe rie van buitenlandsche zaken heeft bij de Japansche ambassade alhier geprotesteerd tegen het feit, dat Japansche artillerie Za terdag j.l. aanhoudend het Britsche s.s. „Wangpoe" heeft beschoten, dat het bureau der Duitsche ambassade in China aan .boord had. Naar het Duitsche Nieuwsbureau uit Hankau meldt, is de „Wangpoe", die be halve de Duitsche ambassade, ook den Brit- schen militairen attaché en vluchtelingen aan boord had, Zaterdagmiddag op haar ankerplaats nabij Hsiakwan door Japansche artillerie beschoten en na het verlaten van de ankerplaats stroomopwaarts varend lan ger dan een uur stelselmatig met geschut vuur bestookt. Niemand der opvarenden werd echter gewond. Zondagmiddag werd hetzelfde schip, dat door een Britsche kanonneerboot werd be geleid, tweemaal, o.a. door Japansche bom menwerpers, aangevallen, doch niet getrof fen. De drie leden der Duitsche ambas sade, die zich aan boord bevonden, zijn daarop overgestapt op een Britsche kanon neerboot. Tegen de beschieting van het Britsche schip heeft de Britsche militaire attaché onmiddellijk bij het Japansche opperbevel geprotesteerd. Tegelijkertijd is het Japan sche opperbevel er van Duitsche zijde van in kennis gesteld, dat zich aan boord van het schip het bureau van de Duitsche am bassade bevindt. WljSLLNOXEEKlNGEN (AMSTv.KDAM* Londen 3 983/4 öerlyn 72.51 Parys 6 101/2 Brussel 30.57 Zwitserland 41 59 Konenhagen 40 121/.» Oslo 46 3-1/2 Stockholm 45.171/.» New York 1.7013/lQ Praag 6.83 JU

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3