KERKNIEUWS RADIO-PROGRAMMA'S RECHTZAKEN Wilt U leis weten? MAANDAG 13 DECEMBf1! 1937 DE LEÏDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN VRACHTAUTO VAN VEERPONT IN DEN RIJN GEREDEN. Ongeluk, dat goed afliep. Zaterdagmiddag om half drie is een met goederen geladen vrachtauto van de ge broeders van Beekhof te Tiel bij het oprij den van de gierpont te Eckenwiel, doordat een ketting van het vaartuig brak, in den Rijn gereden. Twee der drie personen, die in de cabine zaken, konden zich bijtijds in veiliheid stellen. De derde geraakte te wa ter, doch hij kon na eenige oogenblikken op het droge gebracht worden. Toen de vrachtwagen, die een lading van vier ton zeep van Tiel naar Kampen ver voerde, aan de Betuwsche zijde overgezet wilde worden, lag de pont als gewoonlijk vastgemeerd met een ketting. Zooals ge bruikelijk bij het oprijd ïn van zwaarbela den automobielen werd de pont ook ditmaal extra vastgemeerd met een stalen kabel. Door tot nu toe onbekende oorzaak is bij het oprijden echter zoowel de ketting als de stalen kabel gebroken Hierdoor kwam dt pont los te liggen en werd door den druk van de voorwielen van den walkant afge duwd. Dit had tot gevolg, dat tractor en aanhangwagen in de rievier verdwenen. Doordat het ter plaatse zeer diep is on dervindt de overtocht met het veer geen vertraging, want ondanks de lagen water stand kan de pont gewoon over de in het waier liggende auto neen varen. Waarschijnlijk zal de hulp van een dui ker ingeroepen worden om de zeep weer op het droge te brengen. Mugelijk zal deze dan ook behulpzaam zijn bij het ophalen van tractor en aanhangwagen. GROOTE BRAND IN DE VIJZELSTRAAT TE AMSTERDAM. Omwonenden moesten overhaast vluchten. In den afgeloopen nacht tegen kwart voor één is te Amsterdam een felle brand uitge broken in het perceel Vijzelstraat 135, waar in een fruit- en comesLbles^aak is geves tigd van den heer Lacroix. De geheele breedte van het perceel wordt door den win kel in beslag genomen, en des avonds staat tegen het etalage venster aan den straatkant een reeks automaten, waarin o.a. warme eetwaren worden verkocht. In verband hiermede wordt ook des avonds laat in het vertrek achter den winkel visch gebakken. Een 18-jarige bediende was hiermee bezig en gebruikte een petro leum-vergasser, terwijl hij eenige pannen met warme olie in zijn nabijheid had staan. Waarschijnlijk door een onhandigheid stoot te hij tegen de bank, waarop de vergasser stond. Het toestel viel op den grond en de brandende petroleum verspreidde zich over de vloer. De jongen trachtte nog met een emmer zeepsop, waarmee hij den grond kort tevoren had gêsch-obd, het vuur te stuiten, doch hij slaagde hierin niet In tegendeel bereikten de vlammen de pan nen met heete olie en hevig ontdaan vlucht te de bediende uit de laaiende vuurzee waarin het vertrek in een ommezien her schapen was. De vlammen sloegen naar voren en naar boven, waar zich drie gelukkig onbewoonde verdiepingen bevinden. Toen de brandweer ter plaatse kwam slueg het vuur aan den voorkant door de ramen van alle verdie pingen naar buiten en weldra sloeg het ook door het dak. Het vrij diepe oude huis grenst aan het hoekhuis van de Prinsengracht, waarin een bakkerij is gevestigd Ook de daarnaast ge- legenhuizen aan de Prinsengracht hebben hun achteikant zeer aioht bij den achter kant van het brandende perceel, en de brandweer achtte het dan ook geraden het alarm „groote brand"' te geven. Van een viertal kazernes rukte materiaal uit en wel dra waren verscheidene motorspuiten, lad derwagens en personeel wagens ter plaatse. Ook de stafwagen en eenige materieel wa gens rukten uit en onder leiding van den commandant, den heer Gordijn, werd het vuur met acht stralen aangetast, waarvan drie gevoed werden uil het open water van de Prinsengracht. De drijvende stoom spuit Jan van der Heyde die van haar lig plaats aan de Nieuwe achtergracht even eens was uitgerukt, behoefde geen hulp te verleen en en kon weldra weer vertrekken. Inmiddels had men de buren van de be lendende perceelen voorzichtigheidshalve geadviseerd om, voorzoover zij dat niet reeds uit eigen beweging hadden gedaan, hun woningen te veriaten. In nachtgewaad gekleed, een overjas of mantel snel omge worpen, en de kleine kinderen in dekens gepakt, vonden zij een toevlucht bij op grooteren afstand van het brandende huis wonende buren. Van de acht stralen werden drie door een der huizen aan de Prinsen gracht geleid, terwij) met eenige van den uitgeschoven ladder af het vuur door de ramen der bovenverdiepingen werd be streden. Hoewel het aan den achterkant der huizen van de Prinsengracht eenigen tijd spande, slaagde de brandweer er in, te voorkomen, dat het vuur zich naar een der btlendende perceelen uitbreidde en tegen half twee was zij den brand meester. Alle verdiepingen en de kap /an het huis waren toen uitgebrand, en gezien de felheid van het vuur en de wijze, waarop in dezen hoek de huizen op elkaar slaan mag het een kranige prestatie heeten, die de brand weer verrichtte door te voorkomen, dat de belendende perceelen o /k maar eenige schade opliepen. Opgelucht konden de be woners ook tegen twee uur in hun wonin gen terugkeeren. De bediende, die bij het uitbreken van den biand aanwezig was. was eenigen tijd later nog zoodanig van streek, dat de ge neeskundige dienst, die zooals bü eiken grooten brand, met een ambulance-wagen aanwezig was, zich over hem moest ontfer men. Ondanks het late uur sloeg een groote menigte, die door de politie op voldoenden afstand werd gehouden, den brand gade. FABRIEKSBRAND TE OLDENZAAL. Zaterdagmiddag is door het heetloopen van een machine brand ontstaan in de we verij van de textielfabrieken der firma W. Kan N.V. te Oldenzaal. De brandweer was spoedig aanwezig en bestreed het vuur met een paar slangen op de motorspuit, terwijl ook de brandspuit der fabrieken in wer king werd gesteld. Na circa een uur blus- schen was men het vuur meester. Een partij flanellen goederen en grondstoffen werden een prooi der vlammen. Machines en an dere goederen kregen waterschade. De ge bouwen bleven behouden. Verzekering dekt de schade. PADVINDERSHUIS TE UTRECHT AFGEBRAND. Omstreeks 4 uur is hedenmorgen brand uitgebroken in een padvindershuis gelegen aan de Nieuwe Gracht te Utrecht. Het brandende perceel, dat in een dicht bebouwde buurt was gelegen, vormde een ernstig gevaar voor de naaste omgeving. De Utrechtsche brandweer verscheen daarom ook reeds spoedig met groot materiaal en pakte de bestrijding van de vuurhaard energiek aan. Na hard werken gelukte het ten slotte het vuur te stuiten. Ondanks het vroege uur was de belang stelling voor dezen brand nog bijzonder groot. De brandweer wist door de belendende perceelen nat te houden, uitbreiding te voorkomen. Het meeste gpvaar liep het per ceel, waarin gevestigd is de pharmaceuti- sche groothandel. Een zware vonkenregen sloeg voortdurend over het dak van dit per ceel heen. De brandweer zag zich dan ook gedwon gen dit dak voortdurend nat te houden. Omtrent de oorzaak tast de politie in het duister. Omstreeks half negen keerde de bran- weer in de kazerne terug. Bij het blus- schlngswerk raakte de wachtcommandant Koopman gewond. Hij werd met een taxi naar zijn woning vervoerd. KONINKLIJK SINTERKLAAS GESCHENK. Veehouder uit Purmerend met een kalf verrast. Een kleine veehouder uit Purmerend, de heer W. K. die in den afgeloopen zomer ernstig werd getroffen door het verlies van twee koeien, die aan mond- en klauwzeer leden, heeft wat nen noemt een „beste Sin terklaas" gehad. Van niemand minder dan van H. K. H. Prinses Juliana heeft hij, naar de „Waterlander" bericht, als pleister op de4 wonde een kalf cadeau gekregen! Het is nog steeds een slechte tijd voor het boerenbedrijf, dat weten we allemaal. Vooral de z.g. kleine boertjes hebben het allesbehalve breed. En de man in quaestie K., weet daarvan mee te praten. En tot overmaat van ramp kwam een paar maanden geleden nog de veeziekte zijn armoedig veestapeltje aantasten. Twee van zijn beesten stierven, ze waren niet verze kerd.. 't Was een gevoelige klap, vrijwel niet te boven te komen, omdat de midde len ontbraken een andere koe te koopen. In het Purmerlander huisje was men ten einde raad. Na al het geploeter om rond te komen, sloeg deze tegenslag alle hoop mee- doogenloos in. Toen zoo de nood hoog gestegen was, gingen K.'s gedachten uit naar het Ko ningshuis. Als hij eens Het kwam er van: de brief werd geschre ven. Moeder de vrouw knapte dit zaakje op. daar de baas zelf de schrijfkunst niet machtig is. En een eenvoudig schrijven, met een verzoek om een kleine gift voor een koetje of een kalf, ging de deur uit. Naar Prin ses Juliana. Het antwoord bleef lang uit en K. ver loor zoo langzamerhand ook dit vleugje moed en hoop. Totdat.... hij Dinsdag thuis kwam en stroo bij de poort vond. En verderop zag hij duidelijk afdrukken van kalverpooten in den natten grond. De beste man stond voor een raadsel. Wat moest dèt beteekenen? Hij ging eens in de schuur kijken en daar stond tot zijn verba zing een kalf. Op zijn vraag, van wien het dier was, kon zijn vrouw geen antwoord geven. Zij wist alleen te zeggen dat de politie het gebracht had. Vader op de fiets naar Ilpendam! En daar deelde men hem op het Raadhuis me de, dat Prinses Juliana een bedrag aan geld had geschonken om voor zijn Sinter klaas een kalf te koopen. Bovendien had de Veecentrale te Alkmaar een vrije schets gegeven. Wethouder Roeleveld had zich met de uitvoering van de Koninklijke op dracht belast en in gezelschap van veld wachter Timmer 's morgens op de markt te Purmerend een kalf gekocht! Onnoodig te zeggen dat K. en zijn vrouw heel dankbaar zijn en nog denzelfden dag is een hartelijk bedankte naar de Prinses gegaan! HET GESTRANDE s.s. „ALDABI". De reedery van Nieveit Goudriaan te Rotterdam, heeft hedenochtend een tele gram ontvangen van den gezagvoerder van het bij Kaap Santa Martha in Brazilië op de rotsen geloopen s.s. „Aldabi", waarin wordt medegedeeld, dat de passagiers naar Santos zyn overgebracht. Ook is het groot ste deel van de bemanning aan den wal gezet. De positie van het schip is nog on veranderd. WEER EEN BEROOVINGSGEVAL IN DE RESIDENTIE. Buitenman, die bij kennissen logeert mist 900. Wederom heeft zich te 's-Gravenhage een geval van berooving voorgedaan en ook nu betreft het een aanzienlijk bedrag, dat het slachtoffer afhandig is gemaakt. Een inwoner van een klein plaatsje in de provincie Zuid-Holland, die het weekend in den Haag doorbracht en in den nacht van Zaterdag op Zondag bij kennissen, die een café in den Haag hjbben, sliep, moest Zondagochtend, toen hü wakker werd, con- stateeren, dat hij van een bedrag van 000.was bestolen. Het slachtoffer deed aangifte bij de poli tie. In verband met het onderzoek zijn de ken nissen de caféhouder en zijn echtgenoote benevens nog 4 andere in het bewuste perceel woonachtige mannen voorloopig in bewaring gesteld. BRANDKAST MET ƒ900 GESTOLEN. De dieven hadden bijna geen sporen achtergelaten. Zaterdagmorgen is men op het kantoor by de bakkerij van de Cöperatieve Ver- bruiksvereeniging „De Vooruitgang'" aan den Nieuwen Binneweg te Rotterdam tot de ontdekking gekomen, dat er Zaterdag nacht een zeer brutale inbraak is gepleegd. De inbrekers hadden alles zoo volkomen in orde achtergelaten, dat het aanvanke lijk niet eens opviel, dat ongevvenschte be zoekers hier aan het werk waren geweest, totdat men plotseling ontdekt, dat een klein model brandkast was verdwenen. Even later merkte men ook, dat uit de garage bij de bakkerij een bestelauto van de „Vooruitgang" weg was. Onmiddellijk is de politie gewaarschuwd en een uitge breid onderzoek werd ingesteld. Vermoe delijk hebben de dieven zich Vrijdag laten insluiten en zijn ze Zaterdagnacht, toen de kust voor hen veilig was, aan het werk gegaan. Zy hebben de brandkast naar de garage gesleept, de kast daar in een bestel auto geladen, waarna zij zyn weggereden, nadat zij de garagedeuren behoorlijk achter zich hadden gesloten. In den loop van den morgen is de bestelauto onbeheerd aange troffen aan de Galvanistraat. De brandkast was er echter niet meer in. Van de dieven ontbreekt verder elk spoor. In de brandkast bevond zich een be drag van zesduizend gulden aan zilvergeld in loonzakjes benevens een bedrag van drieduizend gulden aan klein pankpapier. Het onderzoek wordt voortgezet. ONBEGRIJPELIJKE GOED- GELOOVIGHEID. In den laatsten tijd wordt Den Haag on veilig gemaakt door een man, die een bij zondere belangstelling heeft voor de wo ningen van inspecteurs en agenten van verzekeringsmaatschappijen. Had een huis- deur- of gevelbord hem eenmaal overtuigd, dat in het betreffende perceel iemand met een dergelijke functie woont, dan ver zocht hij den inspecteur of agent tp spre ken. Hij deelde den verzekeringsvertegen woordiger mede, dat hij zich voor een be langrijk" bedrag wenschte te verzekeren. Hij had een goede positie bij een petroleum- maatschappij en verdiende 45 gulden In de week. De verzekeringsmenschen geloof den hem en verheugden eich reeds bü voor baat op de provisie, welke hun ten deel zou vallen, wanneeh de zaak eenmaal in kan nen en kruiken zou zyn. Zij geloofden hem helaas ook, wanneer hij mededeelde nog twee weken salaris te goed te hebben, welk bedrag hem „door omstandigheden" nog niet was uitgekeerd. En het vertrou wen, dat hij dan gewekt had, was dan wel zoo groot, dat ze hem op zijn verzoek wel leenden. De bedragen varieerden zoo om en nabij 10.De pseudo-adspirant-ver- zekerde liet dan evenwel nooit meer iets van zich hooren. Verscheidene inspecteurs en agenten nam hy op deze wijze bij den neus. OPRICHTING VAN NIEUWE MISSIE GEBIEDEN. In het onlangs van Tsingtao afgeschei den zelfstandige Vicariaat Ichowfoe werd benoemd tot eerste Apostolische Vicaris Z. H. Excelentie Mgr. K. Weber S. V. D. van de Congregatie van Steil-Uden. Eveneens werd van het Vicariaat Kansu afgescheiden het westelijke deel, waarin o a. ligt het bekende Koekoener-gebied. Dit gedeelte werd verheven tot Apostolische Prefectuur en tot eerste Apostolgische Pre fect werd benoemd de Doorluchtige en Hoogwaardige Heer P. H. Haberstroh S. V. D. eveneens van de Congregatie van Steil- Uden. Vertrek naar de Missie. Den 23stenDecember a.s. twee dagen voor Kerstmis, hopen Pater E. v. Baar en Broe der Antonius Baas, van de Congregatie van Steil-Uden, voor den tweeden keer te ver trekken naar de Missie van Nieuw-Guinea. KERKELIJKE BENOEMINGGEN IN NED. OOST-INDIë. Uit Indië werd bericht ontvangen van de volgende benoemingen: Z.H. Excellentie Mgr. Leven heeft in overleg met den religieusen overste den Hoogeerwaarden Pater J. Bouma benoemd: Voor het eiland Soemba: den zeereerw. pa ter P. de Zwart uit Amsterdam. Voor het Manggaraigebied op het eiland Flores, den zeereerw. pater J. Goeraads uit Tegelen. Voor de statie Tedabeloe: den zeereerw. pa ter C. Does uit Heer-Hugowaard. Voor de statie Badjawa: den zeereerw. pater A. DINSDAG 14 DECEMBER 1937. HILVERSUM I, 1875 M. K. R. O. Uitzen ding. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmu- ziek. 11.30 Godsdienstog halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melo- disten en solist. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.20 K. R. O.-Orkest. 2.00 Vrouwen- uur. 3.05 Modecursus. 4.05 K. R. O.- Kamerorkest. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 De K. R.-Melodisten en solist (Om 5.45 Felicitatiebezoek.) 6.40 Esperanto- cursus. 7.00 Berichten. 7.15 Midden standscauserie. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten A. N. P. Mededeelingegn. 8.15 K. R. O.-Symphonie-orkest. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Interview. 9 50 K. R. O.-orkest en solist. 10.30 Be richten A. N. P. 10.40 Juan Marcu's Roemeensch orkest 11.0012.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II. 301 M. A. V. R. O.-Ult- zending. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde mu ziek (Gr.pl.). 10.30 Viool en piano. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 En semble Otto Hendriks 12.15 Gramo foonmuziek. 1.00 Ensemble Otto Hen driks 1.45 Omroeporkest en solist. 2.45 Knipcursus. 3.45 Lyra-Trio. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Orgelconcert. 6.00 Omroepor kest (Opn.) 6.35 Gramofoonmuziek. 7 00 Voor de kinderen. 7.05 A V. R. O.- Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten A. N. P. Mededeelingen 8.15 Esperanto-uitzending. 8.30 Bonte Dins- dagavondtrein. 10.15 Gramofoonmuziek 10 20 Bridge cursus. 11.00 Berichten A. N. P. Hierna: A. V. R. O.-Dansorkest. 11.4012.00 Veres Lajos' Zigeunerorkest DROITWICH, 1500 M. 11 20 Gramo foonmuziek. 11.50 Mac Gibbon-strijk kwartet. 12.35 Radiotooneel met mu ziek. 12.55 Gramofoonmuziek. 1.15 Reportage. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.20 BBC-Schotsch orkest en soliste. 3 20 Orgelspel. 3.50 Gramofoonmuziek. 4.20 Actueele causerieën. 4.35 Gramo foonmuziek. 4.50 Arthur Dulay's kwin tet en solisten. 5.20 Uit Kopenhagen: L Preil's Ensemble. 5.50 Het Walker- Octet. 6.20 Berichten. 6.45 Cembalo voordracht. 7.05 Joe Los en zijn Band. 7.50 Causerie .Clear thinking". 8.20 BBC-Orkest. 9.20 Berichten. 9.40 Causerie „The Latin Quarter of Paris" 10 00 Cabaretprogramma. 10.40 BBC- Theater-orkest. 11.20 Grosvenor House Dansorkest. 11.5012.20 Dansmuziek Gramofoonpla ten RADIO-PARIS. 1648 M. 7.50, 8.50 en 10.40 Gramofoonmuziek. 12.40 Giordi- no-orkest en zangvoordracht. 3.05 Pia novoordracht. 3.20 en 4.20 Zangvoor dracht. 5.20 Locatelli-orkest. 8.35 Radio-tooneel. 10.3511.50 Parijs' blaaskwintet en solisten. KEULEN, 456 M. 5.50 Militair orkest. 7.50 Hermann Hagestedt's orkest. 11 20 Orkestconcert. 12.35 Omroepklein- orkest. 3.20 B. van Gerczy's orkest. 5 20 Pianovoordracht. 6.30 Omroepor kest. 7.20 Saarbrücker Omroeporkest en Stedelijk orkest m. m. v. soliste. 8.35 Concert. 9.5511.20 Omroepkleinorkest en Omroepdansorkest. BRUSSEL, 322 EN 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroep- salonorkest. 1.502.20 en 5.20 Gramo foonmuziek. 6.50 Omroepsalonorkest. 7.20 Gramofoonmuziek. 8 20 Cabaret. 9.05 Omroepsymphonieorkest. 9.35 Ope retteconcert. 11.0011.20 Gramofoon muziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroeporkest. 1.502.20 Gramofoon muziek. 5.20 Orgelconcert. 6.35 Re portage. 7.05 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroepkleinorkest. 8 50 Reportage. 9 20 Vervolg Concert. 9.40 Radiotooneel 10 3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7,20 Radiotooneel. 7 50 Berlilns Philhar- monisch orkest en solist. 8.35 Berichten. Dagbladoverzicht. 8.50 Italiaansche mu ziek. 9.20 Berichten. 9.50 Friedemann kwaretet. 10.05 Weerbericht. 10.20— 11.20 B. van Geczy's orkest. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF. .3e Programma: 8.00 Keulen. 10.35 Pa rijs R. 12.05 London Reg. 12.35 Brus sel VI. 14.20 Radio P. T. T. Nord. 15.15 Parijs R. 15.20 Keulen. 16.20 London Reg. 17.20 Brussel VI. 18.50 Keulen. 19.20 Weenen of div. 21.30 Lonoe Rdg. 22.20 Berlijn 23.20 Di versen. 4e Programma: 8.00 Brussel VI. 9.20 Diversen. 10.35 Droitwich. 19.50 Lon don Reg. 20.20 Droitwich. HAARLEMSCHE RECHTBANK. De Rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen B. J. A. uit Leiden: belastingzaak sigarettenpapier dd. 1935 De Rechtbank verklaarde de dagvaarding nietig. HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. In de verdachtenbank nam plaats de los- werkman C. J. N. uit Haarlemme r- n.eer, wien ten laste was gelegd, dat hij op 23 Augustus J.I., nabij het vliegveld „Schiphol" tot 5 maal toe met zyn vracht auto onder een aldaar geplaatst zandgrijper is gaan staan en zoodoende in het bezit is gekomen van de aldaar geloste aarde. Het een en ander was ontdekt door den op zichter'der gemeente Amsterdam, juist toen verd. met zijn auto uit een verkeerden ult- rijweg kwam. De Officier van Justitie wilde alvorens requisitoir te nemen een reclasseeringsrap- port over verdachte inwinnen. De Politierechter sloot zich hierbij aan. De zaak werd terugverween naar de in structie. Voor de Politierechter stond terecht de 29-jarige los-werkman Chr. L. W. uit Lis se, wegens mishandeling van Mej. A. E. O., huisvrouw van A. G. V. aldaar. Het geheele geval was een familie-kwestie over en weer. Verdachte had de mishandelde in het donker een klap gegeven op het ach terhoofd, welke haar een hersenschudding veroorzaakte en bovendien had verdachte haar een klap met de vuist gegeven tegen den mond, wat haar een gezwollen lip en een gebroken kunstgebit bezorgde. Ver dachte ontkende een en ander. Volgens ver dachte is de mishandelde de oorzaak van de ruzie, daar deze de vrouw van de ver dachte in de liefdesavonturen van haar vader had betrokken. Als getuige werd nog gehoord de ge meenteveldwachter der gemeente Lisse, de heer P. Nieuwenhuizen, die even later de juffrouw had gesproken en gezien had dat haar lip dik en haar gebit stuk was. De officier van Justitie had liever gehad, dat de man bekend had in drift geslagen te hebben, dan had er van een voorwaar delijke straf gesproken kunnen worden, nu eischte hij een gev. straf voor den tijd van 14 dagen. De verdediger drong op clementie aan. De Politierechter nam in aanmerking, dat familie- en burenruzie ten grond lag aan d*- zaak, maar kon geen voorwaardelijke straf geven wegens de houding van de ver dachte. Hij veroordeelde de verdachte tot 2 dagen gevangenisstraf. Mommersteeg uit Den Bosch, en als leider aan het Seminarie te Todabeloe, den zeer eerw. pater J. Schneiders uit Hoorn. Terwijl in overleg met Z.H. Excellentie Mgr. J. Pes- sers voor het nieuwe Vicariaat van Timor Werden aangewezen de zeereerw. paters H. v. Wissing uit Nijmegen en Th. Lavrijsen uit Reusel. Vraag G. te G. Inzake ouderdoms rente. Antwoord: De grootte van de rente hangt af van het bedrag, dat aan rente zegels geplakt is. Wend u om Inlichtingen tot den Raad van Arbeid. Vraag inzake het tweede huwelijk van prins Starhemberg. Antwoord: Wij hebben van dit huwe lijk geen melding gemaakt, omdat wy er geen gewoonte van maken om onbeteeke- nende huwelijken te vermelden. Overi gens is er geen enkele reden om dit hu welijk te verzwijgen. De Kerk staat in derdaad geen echtscheidingen toe, zelfs niet aan vorstelijke personen, en zij heeft om deze prlncipieele houding reeds veel vervolging moeten verduren. Een andere zaak is, dat de Kerk wel huwelijken, die ongeldig gesloten zijn, ongeldig kan ver klaren. Zij ontbindt dan niets, doch con stateert alleen, na zeer serieus onderzoek, dat er geen verbintenis geweest is. Heeft U gisteren geluisterd naar den K R.O., prof. Otten? Kort en klaar heeft pater Otten ook even over deze kwestie ge sproken. Vraag inzake Bankgeheim. A n t o r d: Het bankgeheim is niet wettig erkend. Het staat ieder vrij een onderzoek in te stellen, doch de banken zullen in de meeste gevallen geen inlich tingen willen verstrekken. Om erger te voorkomen het in de war sturen van den bankhandel wordt daarop ook in den regel niet aangedrongen. Vraag inzake dienstplicht Antwoord: Het zal waarschijnlijk wel mogelijk zijn onder de nieuwe rege ling, dat u met uw broer ruilt. Welke dienst voor u het meest geschikt is, kun nen wij niet beoordeelen. Voor vrijwillige indiensttreding moet u zich schriftelijk wenden tot den Commandant van het wa pen, waarbij u wil worden ingelijfd. Vóór u het gaspedaal flink Intrapt moet u er altijd éven aan denken, dat de remweg (afstand, noodig om te stoppen) met de tweede macht der snelheid stijgt. (Bij 40 km/u Is de remweg 16 meter bij 80 km/u echter 64 meter!)

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9