Italië treedt uit den Volkenbond Weinig verandering in bestaanden toestand BUITENLAND MAAK'DAG 13 DECEMBER 1937 DE LEJDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Geestdrift In Italië Zaterdagavond heeft Mussolini na afloop van de vergadering van den Grooten Fascistischen Raad medegedeeld, dat Italië uit den Vol kenbond treedt. Toen Mussolini op het balcon trad, stond minister Starace, de secretaris der fascis tische partij, naast hem. Deze kondigde aan, dat de Groote Raad van het fascisme bij acclamatie het voorstel van den Duce tot onmiddellijke uittreding van Italië uit den Volkenbond had aangenomen. Mussolini nam daarop het woord voor het uitspreken van zijn redevoering. Hij zeide: „Het historische besluit, dat de Groote Raad bij acclamatie heeft aangenomen en dat gij met uw geestdriftige kreten hebt ontvangen, kon niet langer worden uitge steld. Wij hebben gedurende lange jaren de wereld een toonbeeld willen bieden van ongehoord geduld. Wij hadden niet de schandelijke poging tot economische wurging van het Italiaansche volk verge ten en zullen die niet vergeten. Maar som migen dachten, dat de Volkenbond op een gegeven oogenblik het gebaar van herstel, dat gemaakt moest worden, maken zou. De Volkenbond heeft dit niet gedaan en heeft het niet willen doen. De goede voornemens van sommige regeeringen vergaan, zoodra hun gedelegeerden in contact komen met het noodlottig milieu van het Geneefsche Sanhedrin, dat bestuurd wordt door ver borgen krachten, die vijandig zijn aan ons Italië, aan onze revolutie. Kon onder deze omstandigheden onze aanwezigheid op den drempel van Genève nog geduld worden? Onze stijl en ons temperament van solda ten leed er onder. Het uur naderde, waar op een keuze gemaakt moest worden in het dilemma: Er in of er "uit. Er in? (De menigte schreeuwt: „Neen"). Er uit? (De menigte roept: „Ja") zoo roepen wij uit, dat het genoeg is en wij verwij deren ons zonder eenige spijt uit deze wankelende tempel, waarin men niet voor den vrede werkt, maar waar men den oor log voorbereidt. Het is eenvoudig be lachelijk te gelooven en te doen gelooven, dat er pressies uitgeoefend zijn om onze houding te bepalen. Er is geen pressie ge weest. Er kon geen pressie zijn. Onze ka meraden van den spil met Berlijn en te Tokio hebben dat is de waarheid een volstrekte discretie in acht genomen. De uittreding van Italië uit den Volken bond is een gebeurtenis van groote histo rische strekking, die de aandacht der we reld zal trekken en welker consequenties nog niet voorzien kunnen worden. Daarom zullen wij onze fundamenteele politieke richtlijnen, die uitgaan naar samenwer king en vrede niet opgeven. Wij hebben daarvoor dezer dagen een schitterend be wijs gegeven door den vrede in de wate ren van de Adriatische Zee vast te leggen. De dreigende stemmen, die zich van tijd tot tijd verheffen en die waarschijnlijk nog meer naar voren zullen komen van den kant der kudden der groote democra tieën, laten ons volkomen onverschillig. Niets kan gedaan worden tegen een volk, dat als het Italiaansche in staat is tot ieder offer. Wij hebben wapenen in de lucht, te land en ter zee: talrijk en gestaald door twee zegevierende oorlogen. Maar wij heb ben vooral den heroischen geest onzer re volutie, dien geen menschenmacht ter we reld ooit zal kunnen doen buigen." De menigte juicht. De toespraak van Mussolini duurde in het geheel tien minuten. Uitbundige ova ties volgden. De menigte juichte nog steeds toen de muziek het lied der zwarthem- den reeds begon te spelen. Om kwart over negen duurde het gejuich nog steeds voort. Mussolini kwam daarop weer op het bal con. Vijf bataillons soldaten, die opgesteld stonden op het verlichte plein, zongen toen de cantate der legionnarissen en de Giovi- nezza. Een spreker kondigt door de mi crofoon aan: „De woorden van den Duce zijn op goe den grond gevallen, als het zaad, dat bloe men geeft tot het oogenblik, waarop de plant een krachtige boom wordt." Om vijf minuten voor half tien begon een défilé van de vrijwillige strijders in Afrika en Spanje. ÏFFICIEELE DUITSCHE MEDEDEELING. Duitschland keert nooit meer terug. Naar aanleiding van de Zaterdag door Mussolini afgelegde verklaringen wordt van officieele Duitsche zijde medegedeeld: „Het besluit der fascistische regeering den Volkenbond te verlaten en de nog be langrijker verklaringen, waarin de Duce dat besluit gemotiveerd heeft, vinden in Duitschland een volledig begrip en warme sympathie. Ten aanzien van het principieele stand punt der Italiaansche politiek tegenover den Volkenbond kon reeds sedert lang geen twijfel meer bestaan. De woorden over de valsche goden van Genève, die Mussolini einde September op het Meiveld heeft uit gesproken, klinken nog na in ons aller ooren. Het is echter van het grootste ge wicht, dat de Italiaansche regeering door haar besluit van Zaterdag definitieve op heldering in den toestand gebracht heeft. De Volkenbond krijgt daarmede het ver diende antwoord op zijn politieke werk zaamheden. In geen enkel tijdvak van zijn bestaan heeft hij bewezen te kunnen bijdragen tot de behandeling van de ac- tueele vraagstukken der wereldpolitiek. In tegendeel hij heeft op de geheele politieke ontwikkeling van na den oorlog steeds slechts een schadelijken, vaak zelfs een gevaarlijken invloed geoefend. Onder den dekmantel der voorgewende idealen werd hij steeds meer een belangengemeenschap dergenen, die voordeel hebben van de regeling van Versailles. Het volledige falen van den Volkenbond is thans een feit, dat geen bewijs en geen bespreking meer van noode heeft. De verwachtingen, die vooral vele kleine sta ten in den Volkenbond hebben gesteld, zijn steeds meer verdrongen door het inzicht, dat de Geneefsche politiek der collectieve veiligheid in waarheid heeft geleid tot een collectieve onveiligheid." Slechts uit Moskou kan men thans nog een onbeperkte erkenning van de Geneef sche idealen vernemen. Wanneer overigens hier en daar nog wordt geprobeerd de mis lukking van het instituut te herleiden tot zijn gebrekkige universaliteit, is dat zeer duidelijk een verwisseling van oorzaak en gevolg, De motieven, die eerst Japan ver volgens Duitschland en thans ook Italië hebben gedwongen den Volkenbond te verlaten, bewijzen duidelijk waar de radi cale fouten van zijn constructies en de hem beheerschende politieke tendenzen liggen. Het is een hopeloos streven deze radicale fouten te willen verhelpen, door gedeeltelijke hervormingen. Een terugkeer van Duitschland in den Volkenbond zal daarom nooit meer in overweging kunnen worden genomen." DE INDRUK IN HET BUITENLAND. ïs dat nu alles? vraagt men in Frankrijk. De rede door Mussolini uitgesproken, heeft alle onderstellingen over de bedoelin gen van den Duce, die sedert eenigen tijd J geuit waren, omvergeworpen. De openbare meening in Frankrijk is gekalmeerd en men is geneigd de verklaringen van den Duce, die eindigde mét zijn trouw aan de vredes- gedachte te betuigen, gematigd te noemen. In gezaghebbende kringen verwondert men er zich over dat men zooveel vertoon heeft gemaakt bij een gebaar, welks on middellijke uitwerking zeer beperkt is. Men vraagt zich af, welke tastbare voord eel en Italië van zijn besluit kan verwachten. Be halve dat het voor een avond de aandacht van Europa op zich gevestigd hield. In Amerikaansche diplomatieke kringen is men van oordeel, dat dit besluit geener lei wijziging in den tegenwoordigen toe stand zal brengen, omdat Italië reeds sedert lang niet meer aan de werkzaamheden van het Geneefsche instituut deelnam. Volkenbondskringen zijn voornamelijk verrast door het feit, dat Mussolini het wenschelijk heeft geacht een zóó indruk wekkende betooging te houden om het uit treden van Italië mede te deelen. Als ge volg van de omstandigheid, dat de Volken bond in de laatste maanden in Italië een instelling is genoemd, welke kwijnt en sterft en welker onmacht voortdurend be lachelijk en verachtelijk is gemaakt. Deze parade van berustig bewijst, naar men te Genève meent te sugge"eeren, dat Musso lini, ondanks zijn schijnbare verzekerd heid, niettemin gerekend heeft met voor gevoelens ten aanzien van den gekozen weg. Italië moet begrijpen aldus is de meening, dat het een instrument van Duitschland en Japan wordt. Wat Moskou ervan zegt. Het besluit van Italië den Volkenbond te verlaten, heeft te Moskou geen verras sing gebaard. Sovjet-Russische politieke kringen wijzen er op, dat het door Mussolini gekozen oogenblik slecht gekozen is: het oogenblik, waarop Engeland en Frank rijk er naar streven een ontspanning te weeg te brengen in den Europeeschen toe stand. Na de reis van Halifax naar Duitschland. Tijdens de reis van Delbos naar Midden-Europa. Men ziet er een nieuw bewijs in, dat hoe meer Frankrijk en Enge land hun wensch tot medewerking tot uit drukking brengen, hoe meer men zich aan den anderen kant, intransigent betoont. Men concludeert te Moskou, dat de uit treding van Italië uit den Volkenbond een I nieuw échec beteekent voor de politiek van „concessies aan de aanvallers", maar men 2iet er geen aanzienlijke wijziging in den internationalen toestand in. DUITSCHLAND SOVJET GEZANT KEERT NIET TERUG. De Sovjet-Russische zaakgelastigde heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan het de partement van buitenlandsche zaken te Berlijn en meegedeeld, dat de Sovjet-Rus sische gezant, Joerenef* niet meer op zijn post in Berlijn zal terugkeeren. ENGELAND GEHEIME DIPLOMATIEKE ONDERHANDELINGEN? Veertig jaar vrede voor Europa. De diplomatieke redacteur van het link- sche blad „The People" beweert, dat op het oogenblik in het geheim langs diplomatie- ken weg pogingen in het werk worden ge steld om voor de komende veertig jaren den vrede in Europa te verzekeren. Eden zou aan Duitschland en Italië de volgende con cessies hebben aangeboden: 1. Erkenning van de overwinning van Abessinië. 2. Toewijzing van koloniën aan Duitsch land na een conferentie der mogendheden, die koloniale gebieden bezitten. 3. Afschaffing van de sanctieclausule in het Volkenbondspact. 4. Scheiding tusschen het Volkenbonds pact en het Verdrag van Verseilles. In ruil hiervoor zouden Italië en Duitsch land zich tevreden verklaren met hun ko loniale bezittingen, de volledige onafhanke lijkheid van Spanje verzekeren, de eerbie diging van de tegenwoordige Europeesche grenzen garandeeren, en tenslotte een niet- aanvalspact met Frankrijk en Engeland on derteekenen. JOEGO-SLAV1E DELBOS' BEZOEK AAN BELGRADO WILD ENTHOUSIASME IN DE STRATEN. De aankomst van Yvon Delbas, den Fran- schen minister van Buitenlandsche Zaken, te Belgrado heeft tot zulke stormachtige manifestaties, niet alleen voor Frankrijk, doch tevens voor den democratischen regee- ringsvorm geleid, dat de politie herhaalde lijk ingreep. Op verscheiden plaatsen in de Joegoslavische hoofdstad kwam het tot he vige botsingen tusschen studenten en de politie. Verscheiden personen zijn bij de relletjes gewond. Volgens sommige berichten zou er ook een doode gevallen zijn, doch het offi cieele communiqué spreekt dit tegen. De politie heeft een aantal arrestaties verricht. Ter eere van het bezoek van den Fran- schen staatsman zyn in alle straten van Belgrado Fransche en Joegoslavische vlag gen uitgestoken. Een ontzaglijke drukte heerschte op dezen Zondagochtend in de Joegoslavische hoofdstad. Tienduizenden stonden opeengepakt op het stationsplein en langs den weg, dien zoo straks de stoet zou afleggen. Tallooze belangstellenden hadden Fransche vlaggetjes meegenomen. „Welkom aan Yvon Delbos, den vertegen woordiger van Frankrijk" was op twee transparanten te lezen. Klokslag 9 uur stoomde, terwijl de Mar seillaise opklonk, de extratrein, dien de Joegoslavische regeering ter beschikking van Delbos gesteld had, het versierde sta tion binnen. Hier ontving de premier van Joegoslavië, Stajadinowitsj, den Franschen minister, die hem zeer hartelijk de hand schudde. Nadat de premier zijn gast aan zijn gevolg en aan een aantal leden van het corps diplomatique had voorgesteld, schreed het gezelschap naar den uitgang. Een donderend gejuich steeg uit de me nigte op. toen Stojadinowitsj en Delbos aan den uitgang verschenen. „Leve Frankrijk" weerklonk het onophoudelijk en onder de zen orkaan van toejuichingen begaf de stoet zich op weg naar het gebouw van het Fran sche gezantschap. Wild enthousiasme. Een compacte massa men schat het aantal belangstellenden op minstens 60.0U0 stond langs den weg geschaard en over al speelden zich dezelfde enthousiaste too- neelen af als op het stationsplein. Wild zwaaiden de menschen met hoeden en Fran sche vlaggetjes. Op verscheiden plaatsen had men enorme Fransche vlaggen ont plooid en op lange linnen strooken stonden leuzen geschreven als: „Leve Frankrijk", „Leve het democratische Frankrijk", „Leve de democratie", „Leve het bondgenootschap met het democratische Frankrijk", „Leve de Kleine Entente". Het duurde echter niet lang of dit im posante huldebetoon voor den leider van Frankrijks buitenlandsche politiek kreeg het karakter van een politieke demonstratie. Groepen studenten, waarbij vooral de meisjesstudenten zich niet onbetuigd lie ten, hieven de Marseillaise aan. Het politie- cordon werd doorbroken en op den rijweg begonnen de manifestanten een optocht te formeeren. Op dat oogenblik greep de politie in. Een aantal strooken met leuzen werd door de beambten bemachtigd en verscheurd. Ster ke afdeelingen gendarmes en politie dreven de menigte naar de trottoirs terug, doch thans trokken de betoogers op het trottoir in optocht naar het Fransche legatieee- bouw, voortdurend met Fransche vlaggetjes zwaaiend, en kreten slakend ten gunste van Frankrijk en de democratie. De besprekingen. Delbos heeft van kwart over tien tot elf uur met Stojadinowitsj geconfereerd, waarna hij gedurende drie kwartier een bespreking had met prins-regent Paul. Om drie uur Zondagmiddag, na het noen maal werd Delbos door de koningin-moeder ontvangen. Bij hun besprekingen heeft Stojadino witsj Delbos op de hoogte gesteld van zijn bezoek aan Italië, terwijl Delbos mededee- ling deed over zijn ontmoetingen te War schau en Boekarest. Stojadinowitsj heeft er den nadruk op gelegd, dat zijn bezoek aan Rome een be leefdheidsbezoek was in antwoord op het bezoek van Ciano. Gistermiddag heeft Delbos voor 2500 stu denten een lezing gehouden over de geschie denis van de derde republiek en van de Fransche democratie. Dinsdag zullen beide ministers een han dels- en betalingsovereenkomst ondertee kenen. GRIEKENLAND DE KROONPRINS GAAT TROUWEN. De Grieksche bladen melden, dat het hu welijk tusschen kroonprins Paul en Prin ses Frederika van Hannover op 9 Januari met groote plechtigheid in de kathedraal van Athene gesloten zal worden. Alle le den der Koninklijke familie, familieleden van de prinses en talrijke buitenlandsche vorstelijke personen zullen daarbij tegen woordig zijn. Getuigen zullen zijn prins George van Griekenland, prins Michael van Roemenië, en Prins Philips zoon van Prins Andreas van Griekenland. In het koninklijk paleis zal het huwelijk volgens protestantsch ge bruik voltrokken worden. RUSLAND OPNIEUW EENIGE DOODVONISSEN. VOLTROKKEN. Volgens het Duitsche Nieuws Bureau worden nog steeds tot den kogel veroor deelden gefusilleerd. In de laatste dagen zijn volgens het D.N. B. in de verschillende deelen der Sovjet- Unie in totaal 15 doodvonnissen tegen boe ren, arbeiders en employées van staatsbe drijven geveld. DE VERDWIJNING DER ROBINSONS. De Amerikaansche regeering is er, on danks alle pogingen, welke door de am bassade te Moskou in het werk zijn gesteld, niet in geslaagd, officieele inlichtingen te verkrijgen omtrent de verdwijning van den Amerikaanschen schrijver Donald Robin son en diens.echtgenoote. Daar te Moskou op alle verzoeken om in lichtingen ontwijkend werd geantwoord, heeft minister Cordell Huil gisteravond den Sovjet-Russischen ambassadeur op het staatsdepartement ontboden, en geëischt, dat zoo spoedig mogelijk alles wordt ge daan om volledige gegevens te verkrijgen omtrent de verblijfplaats der Robinsons. PALESTINA DE ONRUST DUURT VOORT. Sjeik vermoord. Gisteren hebben terroristen sjeik Mo hammed Halib vermoord en verscheidene personen gewond. Voorts hebben wederom overvallen op automobielen plaatsgevon den. Een jonge Jood, die op zijn fiets reed, werd gisteravond uit een hinderlaag be schoten. De aanvallers hadden zich in een greppel verborgen. Buitenlandsche Berichten DE TREINRAMP IN SCHOTLAND. Thans vijf en dertig dooden. Het aantal uit de vermorzelde trein bij Castelcary in Schotland te voorschijn ge haalde lijken is 'thans gestegen tot 35. Het is echter in het geheel niet zeker, dat men hiermede alle slachtoffer gevonden heeft. De nasporingen worden ijverig voortgezet SPOORWEGONGELUK IN POLEN EISCHT VIJF DOODEN. Nabij Guadelupe (Peru) is een personen trein op een anderen trein ingereden. Vijf personen kwam om het leven, terwijl veer tig personen gewond werden. ERNSTIG MIJNONGELUK IN ZUID-AFRIKA. Uit Johannesburg wordt gemeld: De bliksem heeft een electrische draad getroffen bij den ingang van een mijn schacht met het gevolg, dat op meer dan 1000 meter onder den grond elf dynamiet- patronen tot ontploffing werden gebracht. Acht inheemsche mijnwerkers zijn om het leyen gekomen. ERNSTIG ONGELUK IN KOWNO. Zaterdagmiddag is de bijna voltooide verscheidene verdiepingen hooge gemeen telijke autogarage te Kowno ingestort Tot dusver zijn 4 dooden en 16 gewonden uit het puin te voorschijn gehaald. 1ERSCH SCHIP VERGAAN. Tien slachtoffers? Zaterdag is ter hoogte van Baly Cope- land het te Belfast thuis behoorende s.s. „Annagher" vergaan. Van de uit elf personen bestaande be manning zou er slechts één gered zijn. Vijf lijken zijn aangespoeld. OVERSTROOMINGEN IN CALIFORNIë. Twintig Californische steden staan on der water tengevolge van een buitenge woon hevigen storm, die talrijke rivieren buiten haar oevers heeft doen treden. Er is voor minstens vier millioen dollar schade aangericht, terwijl naar schatting duizend personen dakloos zijn. Bij de ernstige treinramp te Castlecary in Schotland werden 34 personen gedood en velen ernstig gewond. Een triest beeld van de ruïne op de plaats van het ongeluk

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5