Laatste berichten Burgerlijke Slasid TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN MAANDAG 13 DECEMBER 1937 DE LEfOfiCHB COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 GEMEENTERAAD. Hedenmiddag te 2 uur kwam de Raad der gemeente Leiden in vergadering bij een onder voorzitterschap van den burge meester mr. A, v. d. Sande Bakhuyzen. Afwezig met kennisgeving wethouder Splinter. De v o o r z. deelt mede, uit Den Haag het bericht ontvangen te hébben, dat de toestand van Z. K. H. Prins Bernhard be vredigend is. Besloten wordt een telegram met de wenschen Van den Raad voor een spoedig algeheel hefstel aan den Prins té zenden. Door den heer Wilmer (R.-K.) wordt verlof gevraagd aan B. en W. de volgende vragen té stellen: lo. Is juist het bericht in de dagbladen, dat B. ert W. hebbên besloten, aan bona- fide zwemvèréenigingen in de „Overdek te" tot wederopzeggens toe vrijstelling te verleenen van het verbod van gemengd zwemmen onder bepaalde voorwaarden? 2o. Indien de vraag sub lo bevestigend wordt beantwoord, achten B. en W. dit besluit dan niet in strijd mét den letter der verordening óp het zwemmen, door den Raad aangenomen? 3o. Indien de vraag sub 2o. ontkennend wordt beantwoord, achten B. en W. dit besluit dan niet in tegenspraak met de dor den voorzitter van den Raad op 25 October gegeven interpretatie van de ge noemde verordening. Deze interpellatie zal gehouden worden aan het einde van de gedrukte agenda. Wethouder v. Stralen (S.D.A.P.) deelt mede van den minister van Soc. Zaken een schrijven te hebben ontvangen, waarin dé volgende wijziging in de brandstoffen ver strekking wordt toegestaan: in plaats van 1.per week voor kostwinnaars en 0.50 voor kamerbewoners zal voor het tijdvak van 5 December tót 12 Maart 1938 een be drag van 1.30 resp. van 0.65 ter beschik king worden gesteld. Tevens is de termijn van verstrekking verlengd tot en met 16 April. Voor bovenstaand bedrag zal ge durende het genoemde tijdvak een halve hectoliter eierkolen meer kunnen worden verstrekt. De meerdere kosten 2Ullen onge veer 15.000 bedragen, waarvoor het Rijk een subsidie van 80% zal verleenen. Aan Maatsch. Hulpbetoon is verzocht haar brandstoffenverstrekking in denzelfden geest te Wijzigen. Op voorstel van dén heer G o s 11 n g a (A.R.) gaat de Raad daaroj) in geheime zit ting. Na heropening der zitting wordt de agenda aan de orde gesteld. Ie. Voorstel om aan J. M. C. de Roo op zijn verzoek ontslag te verleenen als lid van de Gemeentelijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Goedgekeurd. 2e. Benoeming van drie leden van de Gemeentelijke Commissie voor Maatschap pelijk Hulpbetoon. Benoemd worden de heer J. A. W. den Tonkèlaar, mevr. C. P. Braggaar-de Does en de heer Th. B. J. Wilmer. 3e. Benoeming van 5 leden der Com missiën, bedoeld in art. 2, le lid, sub 3e, der verordening, houdende Reglement voor de Commissiën van Advies, betreffende de arbeids- en dienstvoorwaarden van het personeel in dienst der gemeeente Leiden (aftredend: de heeren J. A. van der Reij- den, P. M. van der Voort, J. H. Schüller, F Eikerbout en H. Lombert). De aftredenden worden herkozen. 4e Benoeming van 5 plaatsvervangende leden dier Commissiën (aftredend: de heeren A. van Rosmalen, J, J. Valentgoed, H. P. H. Wür.tz, P. van der Tas en Th. M. W. Bergers). De aftredenden worden herkozen, behal ve de heer Wlirtz, in wiens plaats dr. Key gekozen wordt. Benoeming van een tijdelijk keurings- veearts bij het Openbaar Slachthuis en den Keuingsdienst van Vee en Vleesch, in het bijzonder voor de buitengemeenten. De heer Tobé (R.K.) wijst erop, dat de inkomsten van het Slachthuis voortdurend dalen, terwijl de uitgaven toenemen. Spr. geeft in overweging van deze gelegenheid tot bezuiniging gebrul kte maken en voor- loopig nog niet tot deze benoeming over te gaan. Wethouder Verwey (S.D.A.P.) zegt, dat over deze mogelijkheid uitvoerig is ge sproken met het hoofd van den betrokken dienst. Wij hebben hier echter te maken met een dienst, welke mede is belast met de uit voering van de Vleeschkeuringswet. Daar voor Is noodig, dat wij een keuringsveearts in dienst hebben'. Bovendien is deze ambte naar tevens belast met den dienst in de buitengemeenten, zoodat het niet mogelijk is om op de suggestie van den heer Tobé in te gaan. Benoemd wordt de heer L. P. de Vries te Amersfoort. 5e. Praeadvies op het verzoek van Dr. Mr. J. W. Verburgt, om ontslag als archi varis der gemeente. De heer Gosling a (A.R.) herinnert eraan, dat er indertijd bij het ontslag vnn dr. v. Overvoorde heel wat te doen is ge weest over deze vacature, vooral wat be treft de splitsing van de functies van ar- crivaris en directeur van de Lakenhal. Het doet spr. leed, dat B. en W. hébben toegela ten. dat deze twee functies nu weer ge splitst blijven, zonder dat de raad erin ge kend is. De v 0 r z. Zegt. dat de hèêr Goslinga bij de bénoem'ng van êen directeur van de Lakenhal had kunnen weten, dat de post van archivaris vacant zou komen. Boven dien is het duidelijk, dat deze beidé be trekkingen zeer bezwaarlijk wederom Ver- eenigd kunnen worden. Eén combinatie van deze functies moet ten nadèele kómen van één van bêidê functies. Over deze kwestie is vroeger reeds Uitvoerig gesproken in den raad. De heer Goslinga (A.R.) ontkent, dat de faad geWèten kon hebben, dat dé heer Vêrbürgt Van plan was óm ontslag té Vra gen. B. en W. hadden beter gedaan *nog even te wachten met de benoeming van een directeur van de Lakenhal, teneinde deze twee vacatures samen te behandelen. Daarna z.h.st. goedgekeurd. 6e. Praeadvies op het verzoek van H. P. Veldhuyzen, om ontslag als stadsgenees heer. Goedgekeurd. 7e. Praeadvies op het verzoek van J. Aalbersberg, om ontslag als ambtenaar van den Burgerlijken Stand, Goedgekeurd. 8e. Praeadvies op hét verzoek Van Mr. Dr. H. D. M. Knoi, om Ontslag als tijdelijk leeraar ln de Handelswetenschappen aan de Hoögere Burgerschool voor Meisjes. Goedgekeurd. 9ê. Praeadvies op het verzöek \an Mej. A L. de Vries, om ontslag als onder wijzeres bij het Openbaar Vervolgonder wijs voor meisjes. Goedgekeurd. 10e. Voorstel inzake hét overnemen ln eigendom bij de gemeente van verschillen de vóör straat bestemde strookefl grónd en een strook water. Goedgekeurd. 11e Voorstel Inzake het wijzigen van de met 't Rijk bij raadsbesluit van 13 Maart 1919, gewijzigd bij dat van 9 Mei 1927, aangegane overeenkomst betreffende de verhuring van het v.m. Pesthuis c.a. v De heer Tobé (R.K) wijst erop, dat deze terreinen grenzen aan het Acad. Zie kenhuis. Kan dat bij een eventueelen oor log geen kwaad? Wethouder Wilbrink (C.H.) zegt, dat het Rijk grootere belangen heeft bij het Acad. Ziekenhuis en derhalve zelf wel zal zorgen voor maatregelen. Daarna goedgekeurd. 12e. Rekening, dienst 1936, van het Col lege van Vrouwenkraammoeders. Goedgekeurd. 13e. Begrooting, dienst 1938, Van het College van Vrouwenkraammoeders. (201) Goedgekeurd. 14e. Rekening, dienst 1936, van de Ge meentelijke Commissie voor Maatschap pelijk Hulpbetoon. Goedgekeurd. 15e. Suppletoire begrooting, dienst 1936, van de Stedelijke Werkinrichtingen. Goedgekeurd. 16e. Rekening, dienst 1936, van de Ste delijke Werkinrichting. Goedgekeurd. 17e. Suppletoire begrooting, dienst 1936, van den Armenraad. Goedgekeurd. 18e. Rekening, dienst 1936, van den Armenraad. Goedgekeurd. 19e. Suppletoire begrooting, dienst 1936, van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis. Goedgekeurd. 20e. Rekening, dienst 1936, van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinder huis. Goedgekeurd. 21e. Begrooting, dienst 1938, van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinder huis. Goedgekeurd. 22e. Balansen en verlies- en winstreke ningen, dienst 1936, van de Stedelijke Fa brieken van Gas en Electriciteit. Goedgekeurd. 23e. Balans en verlies- en winstreke ning, dienst 1936, van de gestichten „Ende- geesl", „Voorgeest" en „Rhijngeest". Goedgekeurd. (Wordt vervolgd). Prof. dr. B. D. EERDMANS. Prof. dr. B. D. Eerdmans, hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit in de uitleg ging van het Oude'Testament, de geschie denis van den Zsraëlietischen godsdienst en van de Israëlletische letterkunde, oud lid van de Tweede Kamer, zal 24 April a.s. den 70-jarigen leeftijd bereiken en der halve aan het einde van dezen academi- schen cursus het hoogleeraarsambt moeten neerleggen. GOUDEN JUBILEUM. Op 1 Januari a.s. zal het 50 jaar gele den zijn dat Jan Lina, chef-kruier aan het station alhier, in dienst trad bij de Ned. Spoorwegen. Een aantal personen heeft zich ver- eenigd tot een comité om te helpen dien dag voor hem tot een feestdag te maken. Daarin hebben o.m. zitting de burgemees ter mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen en de rector magnificus der Leidsche Universi teit, prof dr. J. A. J. Barge. Höevelen zijn niet in den loop dier jaren door Lina, aanvankelijk bijgestaan door zijn beide broeders, aan het station en in hunne woningen geholpen. Stipt op tijd. met groote nauwkeurigheid, wist hij u al- lijd hulp te bieden bij het weghalen van uw bagage. Hij zorgde voor uw plaatsbe wijs en voor alles waarmede hij u van dienst kon zijn. Hij behoort tot die mer.- schen die de kunst verstaan overal tegelijk te zijn. Drukte in de metaalindustrie, Dè directie vah de Kon. Nèd. Grofsme derij alhier, ontving van dén directeur- generaal van den Arbeid, voor de afd. draaierij aan haar fabriek, dè Vólgende machtiging: van 6 December 1937 tot en met 4 Juni 1938 zal doör driemaal vier ménnen, werkzaam aan de gróotè draai- bahk arbeid kunnen werden verricht ge durende ten hoogste 8 uur perd dag resp. 40 èh 48 uur per week; onder voorwaarde, dat door hen op geen andere uren arbeid wordt verricht dan als volgt: ploeg A: Maandag t.m. Zaterdag van 6 tot 14 uur; ploeg B Maandag t.m. Zaterdag van 14 22 uur; ploeg C: Maandag op Dinsdag t.m, Vrijdag op Zaterdag van 22 tót 6 uur. De ploegen moeten wekelijks wisselen. VEREEN1GING VOOR INTERNATIONAAL JEUGD-" VERKEER. De jaarvergadering. Zaterdag j.l. hield de Ver. v. Int. Jeugd- verkeer onder voorzitterschap van mr. J. Kalff Jr. in haar bureau te Leiden, Witte Rozenstraat 50a, haar jaarlijksche alge- m-eane vergadering. Na de opening bracht bij ontstente nis van de Alg. Secretaresse mey. dra. J. de Boer de onder-voorzitster, mevrouw dr. M. Nieuwenhuis—Von UeXküll het jaar verslag uit, waaraan wij het volgende ont kenen: In het verslagjaar heeft mej. dra. J. de Boer haar werkzaamheden op hét bureau der vereeniging moeten beëindigen, terwijl een opvolgster, die ha&r werk op dezelfde uitgebreide wijze Zóu kunnen voortzetten, niet werd gevonden. De leiding van het bureau berustte bij mevrouw dr. M. Nieu- wenhuis—von Uéxküll. Het ledental toónde een stijging tot pl.m. 1100. Bovendien nam het aantal niet-leden, die van de diensten der Vereénlging ge bruik maakten, toe en hebben ook tal van buitenlanders de bemiddeling van het bu reau hetzij voor Correspondentie-aan sluiting, hetzij Voor eefl plaatsing in Ne» derland ingeroepen. Het aantal tot stand gebrachte corres pondentie-aansluitingen bedroeg 4035, hier van werden 3445 direct verstrekt, terwijl 610 Nederlandsche aanvragen werden door gezonden naar 10 landen, waar dé mede werkende bureaux voor aansluiting Zorg dragen. Verdeeld volgens de landen, waar voor de aanvragen werden gedaan, blijkt Zuid-Afrika met 819 aanvragen weer aan de spits te staan, dan volgên Amerika met 818, Duitschland 279, Engeland 245. Frank rijk 218, Hongarije 159, Nieuw-Zeeland 143 enz. De Nederlandsche jeugd werd in de gelegenheid gesteld met 30 verschillende landen te correspondeeren. Na de erstê, moeilijke jaren van relaties aanknoopen, ondervinding opdoen, ge schikte leiders kiezen, enz. was een uitbrei ding van het aantal jeugdreizen te vóór zien. Telt men de 39 jongelui mee, die zich alleen als medereizigers vöor een overtocht naar Engeland bij óns aanslooten, en dêgo- nen, die door onze bemiddeling naar bui- tenlandsche families als betalende gasten zijn geréisd, dan komt men tot een geza menlijk aantal van 409 jongelui, die in 1936 1937 door onze bemiddeling het buiten land hebben bezocht. Met de opening vtfn de jeugdbijeen- komst in het „Haagsche Jeugdhuis" te Noordwijk in Augustus j.l., ging een lang gekoesterde wensch in vervulling. Het verschaffen van adressen van fa milies in het buitenland waar jonge Neder landers als betalen gasten hun vacantie kunnen doorbrengen, nam toe. De bemid deling leidde in 60 gevallen tot een be zoek aan het buitenland (NI. aan België, Dui+schland, Engeland, Frankrijk en Zwit serland). Het maandblad werd sedert 1 Jan. 1937 In Leiden gedrukt onder de nieuwe naam „Internationaal Jeugdverkeer". Vervolgens bracht de penningmeester, prof. dr. Ph. S. van Ronkel, het financieel verslag uit, waarin wederom eenige ver betering kon worden geconstateerd. Het jaar sloot met een bescheiden batig saldo af, hetgeen in hoofdzaak door een bezuini ging op salarissen, bureuakosten en maand blad werd verkregen. Indien de vele vrij willigers, die werk voor de vereeniging verrichten, hadden moeten worden geho noreerd, ware echter een belangrijk nadee- lig saldo het resultaat. Spr. concludeerde dan ook, dat de vereeniging nog geens zins als op een vaste financieele basis staande kon worden beschouwd en deed een beroep op de leden om door ijverige pro paganda een vergröoting van leden- en reizigers-tal te verkrijgen en zoodoende tot betere financieele Uitkomsten te kunnen geraken. De herkiezing der aftredende bestuuras- leden, mej. dra. J. de Boer en mr. J. Kalff Jr. geschiedde bij acclamatie. Het volle dige bestuur bestaat thans uit: mr. J. Kalff Jr., Wassenaar, voorzitter, mevr. dr. M. Nieuwenhuisv. Uexküll, Leiden, onder- voorzitster, mej. dra. J de Boer, Alg. Se cretaris en prof. Ph. S. van Ronkel, Lel den, penningmeester, en de leden dr. J. J. E Hondius, mevr. J. C. IsbrückerDirk- sen, den heer H. Ch. G. J. van der Mandere, mr. A. A. Reepmaker, mr. C. H. Roose- gaarde Bisschop en prof. dr. N. van Wijk. Betreffende de plannen voor het loo- pende vereenigingsjaar 1937'38 werd mededeeling gedaan van de aanvragen uit Engeland en Zwitserland ontvangen voor huisvesting en rondleiding van jeugd groepen. Zoowel in de Paasch- als in de Zomer-vacantie zal de vereeniging haar activiteit kunnen ontplooien op het gebied van de ontvangst van buitenlandsche groe pen en enkelingen, hetzij door huisvesting in families, hetzij in vacantiehuizen, waar door de vereeniging beter aan haar doel het scheppen van contact met buitenland sche jeugd, zal kunnen beantwoorden. Voor hen, die aan de reizen der vereeni ging deelnemen, zal het lidtmaatschap ver plicht worden gesteld. Vereeniging van Mathesianen. Zaterdag j.l. hield de Ver. van Mathe sianen een excursie, onder leiding van den heer van Swiétèn de Blom, naar de Sigaren fabriek „Edelachtbaar". Met deskundige explicatie werden droge rijen en diverse afdèelingên bezocht, waar door de deelnemers een duidelijk beeld kre gen van dit modern geoutilleerde bedrijf. Na een hartelijke toespraak van den di recteur, dankte de heer J. S. Göbei als voor zitter dér V. v. M., naméns dé Mathesianen voor dezen leerzamen middag, waarbij hij tevens herinnerde aansde a.s. lezing op 18 December. SOCIETAS PHILOLOGICA LUGDUNO- TRAIECTINA De 105e bijeenkomst van de Societas Phl- lologica Lugduno-Trtieetina is hier ter stede gehouden onder voorzitterschap van prof. dr. F. Muller Jzn. Dr. A. Rutgers van eer Loeff hield een lezing over „Ovidius' Metamorphose" De dichter beschrijft daar dén dood van Hya- cinthuS met de klaarblijkelijke bedoeling het sneuvelen van Éuryalus té overtroe ven, zooals Vergillus (Aen. IX, 433 v.v.), dat geschilderd heeft, maar schiet daarbij tekort in kennis, gevoel en oordeelskracht. Dr. J. van Gelder handelde over „éeil tijdsverschijnsel bij Propertius, naar aan leiding van Eleg. I, 2, II 0 en 8". Door eep analyse der genoemde gedichten tracht spr. aan te toohen, dat het niet noodig is, lacunes, interpolaties of transposities aan te nemen. Öp grond van zijn interpretatie ziet hij in verscheidene elegieën van Pro pertius een losse aaneenschakeling van min of meer zelfstandige passages, die een geheel vormen, doordat zij allen iets open baren van een gemeenschappelijke stem ming, die den hoofdinhoud uitmaakt. Sty- lietisch zijn dergelijke gedichten verwant aan het z,g, Priameltype, Dr. J. J .E. Honduis sprak over „Inscrip ties uit Palestina". De moeilijkheden, waar mede de épigrafist in hét algemeen te wor stelen heeft, zijn bijzonder groot, wanneer het de bestudeering der Grieksche inscrip ties uit Palestina betreft. Immers vrijwel alle hulpmiddelen ontbreken. Spr. deelde medé, hoe hij zelf een poging doet, aan dat euvel eenigermate tegemoet tê komen en besprak vervolgens eenige moeilijke Inscripties, die ondanks de medewerking van vele geleerden nog niet in allé opzich ten duidelijk zijn geworden. UITVOERING „ENTRE NOUS". CupidoMercurius 1—0. Neen, 't is was geen heusche voetbal match, noch een schaakwedstrijd, wat zich Zaterdagavond in den foyer van de Stadsgehoorzaal heeft afgespeeld, maar deze wedloop was er een tusschen het be kende liefdesgodje en den god van den handel. Natuurlijk wint Cupido het. Deze snaak bevond zich op het kantoor van den bankdirecteur en daar was tevens een aardige privé-Secretaresse. U begrijpt, dat de god van den handel het veld moest rui men. Dit gegeven vormde het onderwerp van een blijspel, geschreven door onzen stadgenoot H. de Wilde, dat Zaterdag uit gevoerd werd door de Tooneelvereeniging „Entre Nous R. v. A.". Het aardige vlotte blijspelletje werd door de executanten op zeer bevredigende wijze uitgevoerd tot groot genoegen van het publiek, dat de zaal geheel vulde. Er was veel applaus en er werd danig ge lachen. Aan het einde kregen de dames bloemen. R. K. Metaalbewerkersbond, afd. Lelden. Het kinderfeest, dat gisternamiddag werd gegeven in gebouw van den R. K. Volks bond, is goed geslaagd. Een 170 tal blijde kindergezichten volgde met aandacht de vertconingen der poppen kast welke haar oude glorie, in dezen mo dernen tijd, nog niet verloren heeft. Daarna gaf de heer B. Devilée verschillen de staaltjes van zijn goochelkunst, waarbij aan verschillende jeugdige toeschouwers gelegenheid werd gegeven de goocheltoeren na te bootsen. Maar deze bleken toch nog niet zoo gemakkelijk, als het zich liet aan zien. Ondertusschen werden eenige versnape ringen aan de feestvierenden uitgereikt, totdat als de clou van den middag St. Ni- colaas arriveerde met twee van zijn knech ten. De voorzitter verwelkomde namens, de kinderen den hoogen bezoeker, waarna deze er zijn vreugde over uitsprak, dat hij den laatsten middag, tijdens zijn verblijf in Holland nog temidden der Leidsche jeugd mocht vertoeven. Nog denzelfden avond zou hij per boot naar zijn rustig verblijf in Spanje terugkeeren. Verschillende liederen werden den bis schop toegezongen, terwijl ook de twee knechten van hun kant zich niet onbetuigd lieten. Ook zij zongen eenige Spaansche en Hollandsche liederen, waarmede zij een daverend applaus oogstten. Vermaningen werden er nog gegeven, verschillenden maakten met St. Nicolaas nog een genoege- lijk praatje, waarna aan allen nog een sur prise werd uitgereikt totdat ten slotte on der het zingen van het oude Spaansche volkslied en hartelijk toegewuifd „St. Ni colaas" naar zijn vaderland terugkeerde. Zaterdagmiddag is in de Beschuitsteeg een auto van v. R., die met de hand opge duwd werd, met het linkerspartbord te gen de ruit van den winkel van J. de V. gereden, welke vernield werd. PROF. MR. DR. H. FRIJDA TOT RECTOR-MAGN1FICUS TE AMSTERDAM BENOEMD. De heer Prof. mr. dr. H. Frijda is, ln ver band met het overlijden van den heer Prof. dr. A. H. M. J. van Rooij voor het nog loó- pende gedeelte van het studiejaar 193738 bênóemd tot rector-magnificus der ge meente-universiteit te Amsterdam. BRANDEND DROOGREK OP KINDJE GEVALLEN. Zaterdagmiddag ontstond in de woning van P. van den E. aan den Bredaschenweg te Breda een begin van brand, doordat een dróogrek, dat bij dé kachel stond, in brand Vlóóg. Hét dröogfekjè viel om en kwam terecht op een meisje van 15 maanden, dat in de nabijheid Op dén grond speelde. Hét kind vvas alleen thuis en toen eenigen LEIDEN. Geboren: Niesje, d. v. F. Wervelman en J. v. d. Kwast Lodpwijk Jan Cornells, z v. A. de Graaf en C. E. Pauwels Anna Cornelia, d. v. J. Langenberg en J. Waas dorp Johannes Gsrardus Jozeph, z. V. J. W. Weérs en G. J. J. v. d. Spek. Ondertrouw d:J. V. Strien jm 21 j. en M. S. Grönloh jd 18 j. J. Slingerland jm 26 j. en P. M. J. Nachtegeller jm 25 j. G. Wassink jm 23 j. en M. le Febre jd 21 j. tijd later de moeder in de woning kwam, trof zij het kind met brandwonden overdekt aan. Het kind werd overgebracht naar het St. Ignatius-ziekenhuis alwaar het vanmor gen aan de bekomen verwondingen is over leden. Toespraak van Z.H. den Paus VATIKAAN STAD. 13 Dec. (A. ft. P.). Z. H. de Paus heeft hedenochtend in het geheim consistorie een toespraak gehou den, waarin hij God dankte voor den god- delljken bijstand in zijn ziekte en ook voor de resultaten van het Eucharistisch con gres. De Paus maakte zich evenwel zorgen. In dien hij ziet naar het Verre Oosten, dan ziet hij welke gevaren zich hier de herau ten van het Evangelie loopen en welke veel grootere gevaren nog te wachten zijn tengevolge van de ongeregeldheden, wel ke natuurlijker wijze gewapende conflic ten vergezellen. Indien hij naar Europa ziet, aanziet hij met niet minder droefheid de daden van gruwelijke goddeloosheid, welke men in Rusland begaat en hetgeen in Duitschland geschiedt dat gevaar ople vert voor het christelijk leven. Verder wordt het katholieka Spaansche volk, dat den Paus na aan het hart ligt, nog bewo gen door de beangstigende wisselvallig heden, hoewel het hoopt op betere tijden. In dezen grooten nood neemt de Paus zijn toevlucht tot God, opdat deze het ge neesmiddel van zooveel kwaad zal bren gen en de stormen zal afwenden van de Kerk en samenleving. Deze stormen be- di eigen niet alleen de particuliere personen, doch ook hen, die zekere landen besturen, zij verwaarloozen de heilige plichten van den godsdienst en verzetten zich vermetel tegen den wil van God. Vervolgens deelde Z. H. de Paus mede, dat patriarch Avedis Petrus XIV van de Armeniërs in October j.l. is overleden. Tot zijn opvolger is te Beyroet gekozen de ti tulair bisschop van Comana in Armenië, Franciscus Agagianian, die zich Gregorius Petrus zal noemen. De Paus erkende de groote verdiensten van den nieuwen pa triarch en deelde mede, dat hij hem 't pal lium zal doen toekomen. ITALIANEN VERLATEN DE BUREAUX VAN DEN VOLKENBOND. GENéVE, 13 December (Havas A.N.P.). In verband met het besluit van de Itali- aansche regeering uit den Volkenbond te treden, hebben Pilotti, adjunct secretaris generaal en zijn kabinetchef Berid, alsmede Tani, lid van de economische afdeeling en kolonel Fier, lid van de ontwapen ings-af- deeling. hun ontslag aangeboden. Zij waren als ambtenaren van de Italiaansche regee ring bij den Volkenbond gedetacheerd. Men weet nog niet, welke beslissing de Italiaan sche ambtenaren van den Volkenbond zul len nemen. NANKING GEHEEL BEZET. SJANGHAI, 13 December. (A.N.P.) Het Japansche hoofdkwartier in China heeft aangekondigd, dat bij zonsondergang Nan king geheel door de Japansche troepen is bezet. AMSTERDAM, 13 Dec. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 501 vette koeien, waarvan de prijzen waren: 7280 62—70 en 50—60 cent per kg. slachtge- wicht; 64 melk- en kalfkoeien 180250 per stuk; 60 vette kalveren 2e kwal. 0872 cent, 3e kwaliteit 5866 cent per kg. le vend gewicht; 64 nuchtere kalveren 815 87 schapen 1831 per stuk; 442 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 kg. 7574 (enkele boven noteering), zware en vette 7273 cent per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. ROTTERDAM, 13 Dec. Vee. Aanvoer: 2840 totaal, 615 vette runderen, 193 vette kalveren, 5 nuchtere kalveren, 1321 scha pen en lammeren, 699 varkens, 1 bok, 3 biggen. Prijzen per kg.: vette koeien 76, 68 en 5054 cent, vette ossen 72, 66 en 5054 cent, vette kalveren 1.20, 1.10 en 8085 cent, varkens (levend gewicht) 62, 61 en 60 cent, schapen 54, 49 en 44 cent, lammeren 63, 58 ei n 53 cent, Prijzen per stuk: schapen 29— 2623, lammeren 19.50-17—15. Wl •iShLNOTELK.lNULN <AMS'f> H DAM) i

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3