NIEUWS AGENDA MAANDAG 13 DECEMBER 1937 DF. LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? STORMACHTIG. De Bill seint: Verwachting: Stormachtige tót krachti ge Zuidelijke tot Westelijke wind, betrok ken tot zwaar bewolkt met regenbuien, aanvankelijk zachter. Hoogste barometerst.: 766.8 te Vardö. Laagste barometerst.: 736.0 te Holyhead. Terwijl de depressie, die gisteren storm bracht, naar de Duitsche Bocht trok, in diepte afnemende, nadert een diep nieuw centrum van de lersche Zee, dat den baro meter van Engeland tot Zuid-Frankrijk sterk doet dalen. De hooge drukking in het Noorden en Noord-Oosten werd van min der beteekenis, zoodat de depressies thans naar het NoordOosten kunnen trekken. In Scandinavië is de vorst, die gisteren zeer streng was, sterk afgenomen, een gebied van lichte vorst loopt van Noord-Duitsch- land tot Zuid-Frankrijk, terwijl in Zwit serland en omgeving de temperatuur aan den grond even boven nul graden is, maar in de hooge bergen fraai weer met vorst van dertien tot achttien graden heerscht. Op de Briteche Eilanden steeg de tempe ratuur, er valt veel regen en sneeuw en bij het Kanaal begint het uit het Zuiden te stormen, terwijl ln Ierland een gure Noord-Westelijke wind opstak. Frankrijk heeft fraai windstil weer in het Zuid-Oos ten, maar storm met regen en natte sneeuw in het Westen. In onze omgeving is stormach tige Zuidelijke wind met regen buien te wachten, aanvankelijk met stijging van temperatuur, la ter volgt eenige opklaring en af koeling. LUCHTTEMPERATUUR. 2.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.ï Van Maandagnamiddag 4.17 uur tot Dinsdagmorgen 7.32 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 14 Dec. voorm. 11.27 en nam. 11.55 uur. Maan op 12.48 uur nam., onder 3.38 uur Dinsdagnacht. Stormwaarschuwingrdienst. Geseind van de Bildt vanochtend 8.35 uur aan alle posten: „Wordt verwacht storm uit het Zuid-Westen." BEIDE KERSTDAGEN ZONDAG VOOR DE POST. Op den eersten Kerstdag, Zaterdag 25 December a.s., zal geen brief- en pak ketpostbestelling worden uitgevoerd. Al leen de stukken, welke anders ook op Zon dagen te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gra- venhage, Utrecht, Groningen en Scheve- ningen besteld worden, zullen, doch uit sluitend in de genoemde plaatsen, op den eersten Kerstdag worden besteld. In alle overige plaatsen is het afhalen van post stukken op 25 December geregeld als op Zondagen. Beide Kerstdagen zullen derhal ve wat de postbestelling betreft, voor het geheele land als Zondagen worden be schouwd. DE JEUGDHERBERGCENTRALE. Het eenige Katholieke bestuurslid treedt af. Naar de „Tijd" verneemt, heeft mevrouw A. Kellenaers-Daumereau haar ontslag aan geboden als lid van het bestuur der Jeugd herbergcentrale, in welk college 2ij als eenige katholieke zitting had. Het blad doet verder eenigê ontstellen de mededeelingen over; de motleven, die tot dit ontslag zouden hebben geleid. Prof. van Poelje, de voorzitter, zou zich steeds sterker verzetten tegen iedere confessio- neele afzondering in het jeugdherbergwe zen, dat hij als sectarisme zou betitelen. Geleidelijk is he.t heele dagelljksche bestuur samengesteld uit menscheri met een uit gesproken sociaal-democratische levensbe schouwing, in ieder geval met linksche sympathieën en overtuigingen. Bovendien stond het meerendeel dezer menschen in ambtelijke of moreele afhankelijkheid van den voorzitter, prof. van Poelje. Van „con trole" op de gesties van het bestuur dat werd hoe langer hoe meer de voorzitter alleen kon dus practisch weinig terecht komen. De omstandigheden maakten het dus mo gelijk, dat prof. Van Poelje zijn denkbeel den in daden bekrachtigde. Hij bleek inder daad geheel op eigen initiatief quasi „na mens het bestuur" alle banden met de chris telijke organisatie te willen verbreken. Hij bleek volkomen afkeerig van de gedachte, dat de jeugdherbergen hébben mede te werken in de opvoeding der ouders. Boven dien poogde hij systematisch van de jeugd herbergen een jeugdbeweging te maken doof het voortdurend naar voren schuiven van één organisatie in de leiding. DE POSITIE VAN DE WIJKVERPLEEGSTER. Salarieering, ziekte- en ouderdomszorg. De Zuid-Hollandsche Bond van het Wit- Gele Kruis heeft Zaterdagmiddag een al- gemeene vergadering gehouden in café restaurant „Boschlust" te Den Haag onder Voorzitterschap van dr. W. C. M. Klasens. De voorzitter deelde o.m. mede, dat de R.K. E.H.B.O. thans is aangesloten bij het Wit-Gele Kruis. De bond stelt gratis spre kers beschikbaar aan de afdeelingen voor propagandabijeenkomsten. De voorzitter raadde den afdeelingen, die consultatiebureau* voor zuigelingen ex- ploiteeren, aan, zich strikt te houdén aan de voorschriften van Ged. Staten daarom trent, ten einde het provinciaal subsidie te kunnen bekomen. Er is thans een definitieve uitspraak van de bevoegde instanties, dat voor réligieusen geen premies ingevolge de Ziektewet be hoeven te worden betaald. Blijkens verdere mededeellng van den voorzitter zijn wederom twee nieuwe af deelingen opgericht n.l. Nieuwkoop en Naarden. De begrooting voóf 1938 werd na eenige gedachtenwisseling goedgekeurd. Hierna hield mr. J. de Vreeze, secreta ris-generaal van het centraal bureau van het Wit-Gele Kruis, een Inleiding over de regeling van de positie der wijkverpleeg ster. Spr. wees op het belang van de positie van de wijkverpleegster in de afdeelingen, wier arbeidsveld in de laatste jaren zeer is uitgebreid. In het werk van de kruisver- eenigingen staat de wijkverpleegster in het middelpunt, zij is de voorpost van heel het sociaal-medisch apparaat. In verband daar mee zijn de eischen, aan de wijkverpleeg ster gesteld, zeer zwaar. Om de verschil lende diploma's tè behalen heeft zij onge veer 5 jaar noodig. Verder worden aan de wijkverpleegster nog verschillende sociale, godsdienstige en karaktereischen gesteld. Tegenover deze eischen moét een behoor lek geregelde positie staan Daaraan ont breekt hier en daar nog al het een en an der. Allereerst zijn noodig een behoorlijk arbeidscontract en instructie. Spr. behan delde vervolgens het nieuwe model-con tract door de nationale federatie ontworpen. Hij wees er daarbij op, dat het salaris zóó moet zijn, dat de verpleegsters ervan kunnen leven naar haar stand en dat het een behoorlijke belooning moet zijn voor het werk door haar verricht. In het model-arbeidscontract is opgeno men een bepaling omtrent de periodieke verhooging. Naast de salarisregeling staat de regeling van de verzekeringen, zooals de pensioen verzekering, waarvan de premie gedeeltelijk door de vereeniging en gedeeltelijk door de verpleegster wordt betaald. Als pen sioenleeftijd wordt aangenomen 55 jaar en als minimum-pensioen 600. Er bestaan plannen om te komen tot een algemeene verpleegsterspolis. Het is de bedoeling, reeds aan de leerlingverpleegster een ver zekeringspolis te geven in het laatste jaar van haar ziekenhuisopleiding. Hoe jonger de verzekering wordt aangevangen, hoe la ger de premie is. Voor de ouderdomsver- zekering kan men onder bepaalde voor waarden een Jaarlyksche rijksbijdrage van ƒ20 krijgen. De leekenverpleegster valt ook onder de Invaliditeitswet, waardoor zij ook recht krijgt op de ouderdoms uitkeering op 65- Jarigen leeftijd. Dit kan een welkome aan vulling zijn op het pensioen. Wat de ziekteverzekering betreft, merk te spr. op, dat de Centrale Raad van Be roep heeft uitgemaakt, dat er geen loon dienstverhouding bestaat tusschen een Wit- Gele Kruisvereeniging en een religeuze. Deze valt dus niet onder de Ziektewet en de Invaliditeitswet. Toch ligt het op den weg van de Wit-Gele Kruisvereeniging om een ziekteverzekering voor een religieuze te sluiten. Dan heeft men bij geval van ziekte ook aanspraak op een gelijkwaar dige vervangende kracht. De premie voor de ziekteverzekering kan voor de helft op de werkneemster worden verhaald. In de praktijk geschiedt dit ech ter niet altfjd. De invaliditeitsverzekering is voor de leek geregeld bij de Invaliditeitswet. Deze premie mag niet op de verzekerde verhaald worden. De uitkeering is echter zeer laag. Vandaar dat men de pensioenpolis combi neert met een verzekering voor blijvende algeheele invaliditeit. Tijdelijke of gedeel telijke invaliditeit blijft dan geheel voor rekening van de wettelijke invaliditeitsver zekering. Een ongevallenverzekering voor een ver pleegster wordt over het algemeen niet noodig geacht, omdat dit risico door ziekte verzekering en invaliditeitsverzekering wordt opgevangen. In het model-contract zijn voorts bepa lingen opgenomen omtrent den eisch van gezondheidsattesten, verlofsregeling, op zeggingstermijn, arbitrage bij willekeurig opgelegd ontslag en bij moeilijkheden over uitlegging van het contract. In de model-instructie zijn ongeveer de zelfde bepalingen opgenomen als in de be staande instructies. Voor de religieuzen is een speciaal con tract ontworpen tusschen het Wit-Gele Kruis en de Congregatie. Spr. beval de afdeelingen van het Wit- Gele Kruis ten zeerste aan om bij het slui ten van contracten de ontworpen model contracten tot richtsnoer te nemen. Intus- schen komt het niet zoozeer op de letter als wel op den geest van het contract aan, omdat een goede verhouding tusschen de Wit-Gele Kruisvereeniging en de ver pleegster van primair belang is. Nadat mr. de Vreeze nog eenige uit de Vergadering gestelde vragen had beant woord, sloot de voorzitter de bijeenkomst met een woord van dank tot den inleider. „Msbd." R. K. STATENKIESKRING „GOUDA". De R. K. Statenkring Gouda heeft Za terdag te Gouda een algemeene vergade ring gehouden onder voorzitterschap van den heer J. P. van Breukelen. De bijeen komst werd door afgevaardigden van slechts weinig afdeelingen bezocht. De voorzitter sprak een woord van wel kom, waarin hy zijn spijt over de geringe belangstelling te kennen gaf. De notulen der vorige vergadering, welke werden uitgebracht door den secre taris, den heer W. G. de Vroom, kregen de goedkeuring der afgevaardigden. In de mededeelingen werd gememo reerd het onlangs herdachte 50-jarig be staan der afdeeling Alphen a. d. Rijn van de R. K. Staatsparty. De voorzitter wenschte deze afdeeling geluk, noemde haar actief en vól levenslust. Met groote toewijding werkt het bestuur aan 't heil en den groei en bloei der R. K. Staats party. Hij hoopte, dat nog lang op dezen weg zal worden voortgegaan. Het bestuur van den Kring stelde voor een subsidie van 25.te verstrekken aan den Bond van R. K. Gemeenteraads leden in den Statenkring Gouda. Na een pleidooi Van den heer A. C. A. Deerenberg uit Schoonhoven werd dit voorstel aan vaard. In de verificatie-commissie voor hët nieuwe boekjaar werden aangewezen ver tegenwoordigers van de afdeelingen Berg- schenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleis- Wljk. Het financieel verslag over 19361937 vermeldde aan ontvangsten een bedrag van 495.50 en aan uitgaven f 87.56, zoo dat er een saldo is van f 407.94. De boe- kenen bescheiden van den penningmees ter waren in orde bevonden en hem werd dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Het bedrag, dat door elk der aangeslo ten afdeelingen per lid als contributie over 1937 zal betaald worden, werd we derom vastgesteld op twee cent. Bij de rondvraag zijn besprekingen ge voerd over de positie van een Statenkring in het verband der R. K. Staatspartij. Sommige afgevaardigden meenden, dat de taak van den Statenkring Gouda van zoo weinig belang ls, dat tot opheffing van den Kring zou kunnen worden overgegaan. IJet resultaat der discussies was. dat op de a.s. vergadering van den Partijraad een uiteenzetting zal worden gevraagd van de taak en de positie van een Statenkring in het organisatie-apparaat der Staatspartij. Deze uiteenzetting zal op schrift worden gesteld en aan de afdeelingen van den Kring worden toegezonden. Uitvoerig werd ook van gedachten ge wisseld over den invloed van den Kring Gouda in de Kamer-Centrale Leiden. Som migen' meenden, dat hetgeen uit den Kring Gouda komt weinig kans van sla gen heeft in de Kamer-Centrale Leiden. Deze veronderstelling werd anderzijds bestreden en gewezen werd op het feit, dat de afdeelingen in den Statenkring Gouda zich slecht op de bijeenkomsten der Kamer-Centrale doen vertegenwoor digen. De afgevaardigde van Bodegraven ver zocht het bestuur van den Statenkring Gouda de mogelijkheid van de oprichting eener politieke school te onderzoeken. Het bestuur zegde overweging toe. De vertegenwoordiger van Waddinx- veen stelde voor. dat de afdeelingen on derling sprekers zullen uitwisselen, waar door zonder veel kosten leerzame avon den kunnen worden georganiseerd. Ten slotte heeft de vergadering besore- kingen gewiid aan het beleid der Katho lieke Tweede Kamerfractie en haar hou ding ten aanzien van verschillende vraag stukken onder het oog gezien. Met woorden van dank voor de prettige discussie sloot de heer van Breukelen de bijeenkomst. ONDERAARD®CT? GANGEN TE GOUDA? De minister van sociale zaken heeft rijkssubsidie toegezegd in de kosten van onderzoek naar eventueele onderaardsche gangen in de omgeving van het Houtmans plantsoen te Gouda. Dit subsidie zal even wel uitsluitend worden genoten van het in werkverschaffing te betalen loon en de sociale lasten daarop. In de z.g. bijkomende kosten, t.w. toe zicht, uitvoering, ongevallenwet en materi alen, wordt derhalve niet gesubsidieerd, terwijl voorts is bepaald, dat deze kosten evenmin ten laste der gemeente mogen komen, doch geheel door belangstellenden dienen te worden gedragen. Deze bijko mende kosten zijn begroot op rond f 900. Dit werkverschaffingsobject zal aan 10 arbeiders gedurende 13 weken werk kunnen geven, doch zoolang aan de bovengenoem de voorwaarde niet ls voldaan, kan de uit voering niet worden ter hand genomen. Het gemeentebestuur hoopt, dat in en buiten de stad belangstellende personen en vereeniglngen zullen worden bereid ge vonden ln de genoemde bijkomende kosten een bijdrage te verleenen. Door middel van de pers brengt het ge meentebestuur het vorenstaande ter kennis van die belangstellenden, met het verzoek hun eventueele bereidheid tot het geven van bijdragen voor dit doel ter kennis van hun college te brengen. POSTALE ORGANISATIE OP AUDIËNTIE Bij den Minister van Binnenlandsche Zaken. De minster van Binnenlandsche zaken heeft Zaterdag in audiëntie ontvangen de samenwerkende postale organisaties (de protestant christelijke bond „Door plicht tot recht", centrale Nederlandsche Amtenaars- bónd, R.K. Bond „St. Petrus" en de Centra le Bond van Nederlandsch P.T.T.-personeel: C.B.P.T.T). De delegatie verzocht de voorgenomen te rugbrenging van den werktijd van het be stellend personeel van 51 tot 48 uur per week, welke werktijdverkorting de lêgee- ring zich had voorgenomen binnen twee jaar tot stand te brengen, op korteren ter mijn door te voeren. Zij vroeg in deze werktijdherziening ook te betrekken het technisch personeel en de kantoorhouders (groepen, die langeT dan 51 uur werken), het personeel, belast met nachtdiensten en andere groepen, welke zware diensten verrichten. Ten slotte vroeg de delegatie aandacht voor het vast aanstel len van jeugdig en hulppersoneel. De minister zegde toe deze wenschen met de bedrijfsleiding der P.T.T. te zullen na gaan. Wat den werktijd betreft deelde de minister nog mede, dat het voornemen be staat naarstig aan te vatten die standplaat sen, waar de werktijden het langst zijn. Bij het onderhoud was tegenwoordig de generaal der P.T.T., ir M. H. Dam- KANS OP GROOTE SCHEEPSBOUW- ORDER. Ned. werven dingen mee in Brazilië. Naar wij vernemen, bevinden zich op het oogenblik in Brazilië vertegenwoordigers van een combinatie van directies van Ne derlandsche scheepswerven om mede te dingen in de aldaar te houden inschrijving van den bouw van twee groote passagiers schepen en een vrij groot aantal kleinere (vracht)schepen, uit te voeren voor reke ning van den Lloyd Brasileiro. Van belanghebbende Nederlandsche zijde deelde men ons mede, dat het nog niet vast staat, of de combinatie slagen zal met haar poging om de inschrijving toegewezen te krijgen. Mocht er succes bereikt worden, in zooverre, dat de opdracht aan Nederland gegund wordt, dan is op dit oogenblik toch nog niet te zeggen, waar in ons land de schepen gebouwd zullen worden. „Tel." BOND VAN KATHOLIEKE MUZIEK GEZELSCHAPPEN IN ZUID-HOLLAND. Bovengenoemde Bond hield gisteren haar tiende Jaarverg. in „Amicitia" te Den Haag. De voorz., de heer Volgering, opende de verg. met den chr. groet en heette alle af gevaardigden van harte welkom. De Gees telijk Adviseur was wegens kerkelijke plechtigheden verhinderd. De voorz. gaf een overzicht van de werkzaamheden in het afgeloopen jaar en spoort allen aan zich ge heel te geven voor de R.K. zaak. De notu len werden onveranderd goedgekeurd, als mede het jaarverslag van den secretaris Uit het jaarverslag van den penningm. bleek, dat de uitgaven waren 1596.87, de inkomsten 1608.58, alzoo een batig saldo van 11.71. De verificatie-commissie bracht bij monde van den afgev. van Berkel ver slag uit. Zij had boeken en bescheiden in orde bevonden. Op hun voorstel werd den penningm. gedêchargeerd. De voorz. bracht den penningm. hartelijk dank voor zijn nauwkeurig beheer. Bij de bestuursvoor stellen kwam ter sprake het aangaan van een contract met de B.U.M.A. Door dit Bu reau was een voorstel van een contract in gekomen, waarin stond vermeld, dat elke aangesloten vereen, zou betalen 13 per jaar. De verg. vond dit wat te hoog en be sloten werd te trachten een voordeeliger aanbieding te krijgen. Voorts werd beslo ten het Katholieke Muziekorgaan „Musica et Cantica" als Bondsorgaan te erkennen. Om te komen tot stichten van een R.K. Ned. Federatie vroeg het bestuur machtiging om LEIDEN. Dinsdag. Leldsche vereeniging voor Mon- tessori-onderwys, Nutsgebouw, Steen- schuur 8 uur. Woensdag. Bridgecursua. Restaurant Zarse, Stationsweg 2, 8.15 uur. Donderdag. Geloof en Wetenschap, „Ja- vaansche kunst in het licht der Ja- vaansche beschaving gezien", le zing prof. dr. C. C. Berg (toelich ting door gramofoonplaten); den Burcht te 8.15 uur: Donderdag. Derde lezing van Prof. Cleo- phas over de Encycliek „Casti con- nubii"; 's avonds 8.15 uur, St. An- xonius-patronaat, Mare, voor de R. K. Ver. van Gezinshoofden, al leen voor personen boven 18 jaar. Donderdag. R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Leiden, zitting gebouw St. Vine. Vereen. Hoogl. Kerkgr. 32, 89 uur. Vrijdag, „St. Chrstoffel". Ledenvergade ring in „De Harmonie", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 11 tot en met Vrijdag 17 Dec. a.s. waarge nomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502, G. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136, en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. in samenwerking met de N.-H. Bond een Diocesane bond te stichten om alzoo Bis schoppelijke goedkeuring te krijgen op de Statuten. Beide Provinciale Bonden kun nen dan blijven bestaan. Aldus besloten. De afd. Berkel stelde voor de vrij uit te voeren nummers op de concoursen ter in zage te geven aan de jury ter onderzoek of ze al of niet geschikt zijn voor de afdeeling. Besloten werd het vrije nummer werkelijk vrij te laten. De risico in deze is voor de directeuren van de aangesloten corpsen. Een verzoek van de afd. Warmond om voor keur te geven aan Nederlandsche composi ties en arrangementen werd goedgekeurd. Concoursaanvragen waren ingekomen van „Juliana" Stompwijk en „St. Matthias" te Warmond. Na gehouden stemming weid besloten een concours te organiseeren in Warmond op 26 Mei Hemelvaartsdag en 6 Juni 2en Pinksterdag. Bij de bestuursverkiezing werden herko zen C. A. Volgering en F. A. v. Hees. De ingekomen candidatenlijsten ten name van Burgemeester Keijzer uit Stompwijk en N. Th. v. Leeuwen uit Loosduinen moesten vervallen, daar deze geen werkende leden zijn van aangesloten vereen. Alzoo werd in de ontstane vacature gekozen de heer Th. R. v. Dijk uit Poeldijk. De verg. stelde voor Burgem. Keijzer uit Stompwijk aan te zoe ken als eere-voorz. van den Bond. C. A. Volgering uit Langeraar werd bij acclama tie herbenoemd als voorz. In de jury voor hot a.s. Bondconcours werden gekozen de heeren Joh. Schuitma ker, D. Speets en J. R. v. d. Glas. In de verificatiecomm. werden benoemd de afgev. van Berkel en Voorhout. Van de rondvraag werd weinig gebruik gemaakt. Tydens de. vergadering traden als lid van den Bond toe de vereen. „St. Arianus" te Naaldwijk en „Crescendo" te Hillegom. Hierna volg de sluiting van deze zeer geanimeerde ver gadering. 12 y7 -JARIG PRIESTERFEEST PATER J. JONGMANS O.C. Gistermorgen om half elf heeft de wel eerw. Pater J. Jongmans O.C., missionaris op Java, die momenteel met vacantie by familie te Leiden vertoeft, ter gelegenheid van zijn 12 «4-jarig priesterfeest in de St. Petruskerk een plechtige Hoogmis gecele breerd. De jubilaris werd daarbij geassis teerd door de weleerw. heeren kapelaan F. Lohman als diaken en kapelaan A. Leenders als sub-diaken. Het koor voerde de 3-stemmige Missa Sae Mathildis van Hubert Cuypers uit. Onder het offertorium werd het 4-stem- mige Quam dilecta van Ph. Loots ten ge- hoore gebracht. Na de H. Mis werd het Jubilate Deo ge zongen. R. K. VEREENIGING VAN GEZINSHOOFDEN. De derde en laatste lezing door Prof. Cieophas over de encycliek „Castl Con- nubii" wordt gehouden a.s. Donderdag avond 8.15 uur in het St. Antonius-patro- naat, Mare. Gezien de groote belangstelling op de twee eerste avonden vertrouwen wij dat allen die daarbij tegenwoordig waren, ook dezen laatsten avond, die de meest leer zame zal zijn, komen bywonen. JUBILEUM-COMMISSIE 1938 De feesten, welke door bovenstaande commissie zullen worden georganiseerd, ter gelegenheid van het 40-jarig bewind van onze geërbiedigde Koningin, zullen, zooals vanzelf zal spreken, kosten met zich mede brengen. De commissie heeft echter het volste vertrouwen, door vrijwillige bijdragen in staat te worden gesteld de feesten voor onze stad op een waardige wijze te kunnen j vieren. Bijdragen kunnen Worden overgemaakt aan: Penningmeester Jubileum-commissie I 1938 (Koningin Wilhêlmlna) postrekening 317.744, Amsterdamsche Bank, Incasso- Bank, Noord-Hollandsch Landbouwcrediet, j Rotterdamsche bank, Twêntsche bank. Wie is de eerste? MAATSCHAPPIJ DER NED. LETTERKUNDE. Een legaat van mevr. L. van der HoogtMarks. Hot bestuur van de Maatschappij d®r Nederlandsche letterkunde heeft be noemd tot lid der maatschappij den heer J. de Groot te 's-Gravenhage. Mevrouw L. van der HoogtMarks, die op 13 October te New-York ls over leden, heeft aan de maatschappij 9900.— nagelaten, ter versterking van het door haren echtgenoot gestichte fonds voor den jaarlijkschen prijs van aanmoediging voor de schoone letteren, den C. W. van der Hoogt-prijs. De maatschappij kreeg behalve dit legaat, waarvoor zij de schenkster in dankbare her innering zal houden, nog een ander ge schenk, ditmaal ex donum inter vivos, dat met niet minder warme erkentelijkheid werd in ontvangst genomen. Dr. C. J. Wy- naendts Francken gaf 1500.ter verster king van het fonds voor den naar hem ge noemden en door hem gestichten prijs, die om de twee jaar wordt uitgekeerd voor het best geoordeelde in druk verschenen, in Ne derlandsch proza geschreven werk, hetzij op het gebied van essays en litteraire cri- tiek, hetzij op dat van biografie en cultuur geschiedenis. Zooals bekend, is dezen zomer de prijs aan een werk uit de eerstgenoemde afdee ling toegekend, zoodat in 1939 er een aan een biografisch of cultuurhistorisch werk moet ten deel vallen. R. K. LAND ARBEIDERSBOND. Het bestuur herinnert de leden langs dezen weg nog eens aan de jaarvergadering welke Dinsdagavond om 8 uur ln dén R. K. Volksbond zal plaats hebben. Het hoofd bestuur zal tegenwoordig zijn.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2