Nanking nog niet gevallen Moordenaar bekent zijn vijf misdaden. Een onverwachte tegenstand Tohlo vlagde te vroeg BUITENLAND GODS WOORD! ZATERDAG 11 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 VERWARDE BERICHTGEVING. Niettegenstaande het verwarde en frag mentarische van de berichten uit Nanking, kan men hieruit toch opmaken, dat de Ja panse he troepen op het laatste oogenblik een onverwachten tegenstand hebben ont moet, na hun gemakkelijken opmarsch van dc laatste weken. De Japanneezen beweren zes van de acht tien poorten van Nanking te hebben inge nomen. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat Chinee sche kringen aldaar zouden toegeven, dat een verdere verdediging van Nanking geen m Pit aire waarde heeft. Wel verklaren zij, dat verdere verdediging belangrijk is als symbool van China's wil tot het bieden van tegenstand. Tenslotte zeggen zij, dat het verlies van Nanking, evenals dat van Sjanghai slechts een phase in den oorlog zal beteekenen. In extra-edities hebben de Japansche bla den reeds gisteravond bekend gemaakt, dat de Japanneezen Nanking waren binnenge rukt. Ondanks het late uur heschen vele Inwo ners van Tokio de vlag. Op vele plaatsen in de stad werd vuurwerk afgestoken. Het is evenwel nog niet zoover, want volgens latere Japansche berichten uit Nan king wordt daar nog heftig gestreden. De Chineezen doen voortdurend tegenaanval len en de Japansche artillerie, welke op den „Purperen Heuvel" staat opgesteld, tracht de muren der stad in puin te schie ten. Ook in de nabijheid van de Tsjoengsjan- poort wordt fel gestreden. Verder berich ten de Japansche autoriteiten, dat de Chi- neesche troepen van de Taiping-poort en van de Noord-Oostelijke poort zijn ver dreven. Te middernacht hebben de Chineezen een uitval gedaan in de richting van de poort der Overwinning in he Zuiden der stad. Zij maakten hierbij gebruik van handgra naten en traangas. De Japansche troepen, die van gasmaskers voorzien waren, sloe gen de aanvallers terug. De houding van de Japansche pers. De geheele Japansche pers tracht den in druk te wekken, dat Nanking reeds geno men is, doch het Japansche volk is verwon derd over het feit, dat de stad nog niet is gevallen. Het dacht, dat de stad zonder te genstand zou worden bezet, zooals ver scheidene andere steden. Reeds werd ge vlagd om de overwinning te vieren. Nu evenwel geen antwoord is ontvangen op het ultimatum van generaal Matsoei en Tsjang Kai Sjek niet aftreedt, begint het Japansche volk te begrijpen, dat de Chi neezen nog niet gedemoraliseerd zijn en nog in staat zyn tegenstand te bieden en het den Japanschen troepen bij verder doordringen in China zeer moeilijk te ma ken. Val van Nanking over twee of drie dagen verwacht. De woordvoerder van het Japansche le ger heeft verklaard, dat zich binnen de muren van Nanking minstens twintigdui zend soldaten bevinden. De Japansche militaire autoriteiten ver wachten den val van de hoofdstad binnen twee of drie dagen. TSJINKIAN ZOU DOOR JAPANNEEZEN BEZET ZIJN. De woordvoerder van het Japansche le ger heeft verklaard, dat de Japansche troe pen de belangrijke aan de Jangtse gelegen strategische stelling Tsjikiang hebben in genomen. JAPAN ERKENT TSJANG KAI SJEK NIET MEER. Van bevoegde zijde te Tokio wordt be vestigd, dat in de kabinetszitting van gis teren besloten is, maarschalk Tsjang Kai Sjek niet meer te erkennen. In overeen stemming hiermede zal de Japansche re geering weigeren met hem onderhandelin gen te voeren. De in Noord- en Midden- China ontstane bewegingen echter zullen bij de vorming van een nieuwe Chineesche regeering door Japan ondersteund worden. In politieke kringen te Peiping verwacht men, dat ondanks de voortzetting van den oorlog in de eerstvolgende dagen een nieu we Chineesche anti-communistische regee ring gevormd zal worden, die niets meer zal hebben uit te staan met de Kwomintang. De zetel dezer nieuwe regeering en hoofd stad van China zal waarschijnlijk Peiping wordend Om deze reden zouden alle mili taire Japansche acties aan de fronten in Noord-China tijdelijk stopgezet worden, tot de politieke toestand in Noord- en Mid- den-China opgehelderd zal zijn, waardoor de Japanneezen hoopen verder bloedver gieten te voorkomen. Meerendeel der Mongolen achter de centrale regeering? Naar uit Hankau van Chineesche zijde wordt gemeld, heeft de kort geleden al daar aangekomen generaal Tsjoesjaliang verklaard, dat alle provincies in het Noord- Westen druk bezig zijn met de verdedi ging voor te bereiden. Hij deelde mede, dat sedert verscheidene dagen in Kokonor ge mobiliseerd wordt, en voegde hieraan toe, dat het meerendeel der „Mongoolsche ban nieren" in Soeijoean zich plechtig verbon den heeft de centrale regeering te steunen. Generaal Makoengkwei, de gouverneur van Ningsjai, heeft verklaard, heeft verklaard, vastbesloten te zijn, de indringers te be strijden. BELGIË DE KONING UIT ENGELAND TERUG. Aan boord van de „Prins Albert" is de Belgische koning, vergezeld van majoor van den Heuvel gisteravond om zeven uur in Oostende aangekomen. Hij vertrok on middellijk per auto naar Brussel. DUITSCHLAND VELE ARTIKELEN VOOR UITVERKOOP VERBODEN. Op de uitverkoopen na Kerstmis zal de Duitscher niet in staat zyn zakdoeken, handdoeken, lakens, hemden, zwarte dop hoeden, hooge hoeden, tapijten, vlaggen, wandelstokken of parapluies te koopen, daar deze artikelen onder het vierjaren plan voor uitverkoopen verboden zijn. FRANKRIJK AANSLAG OP DELBOS VOORBEREID? Deze zou te Praag moeten worden uitgevoerd. Ongeveer een maand geleden is te Va lenciennes een Hongaar gearresteerd Bu- dai Koleman geheeten, een bekend terro rist. Sinds zijn arrestatie is de politie er in geslaagd, twee brieven te onderscheppen, die, in cijfercode gesteld, aan zijn adres te Valenciennes en te Saint-Amand ge zonden waren. Na ontcijfering bleken de brieven gegevens te behelzen omtrent twee aanslagen, die ontworpen waren en waarvan een in Praag zou moeten worden uitgevoerd op Yvon Delbos tijdens zijn a.s. bezoek aan die stad en een op den Al- gerynschen gouverneur-generaal Le Beau. De onderteekenaar van de beide brie ven, die Koleman geld vroeg voor de uit voering van den aanslag, is te Praag ge arresteerd. In verband met deze ontdekking zijn reeds speciale mataregelen genomen, toen Delbos uit Polen vertrok. Er zijn thans verschillende bevelen tot voorgeleiding uitgevaardigd tegen den medeplichtige van Koleman, die den uit voerders van den aanslag, naar het schijnt, de noodige aanwijzingen moest overbren gen. Koleman is nu in allerijl van Doornik naar Valenciennes overgebracht, waar hij door den rechter van instructie gehoord zal worden. Zooals gemeld, heeft de politie te Praag, gewaarschuwd door Parijs, onmiddellijk een onderzoek ingesteld. Reeds twee uur, nadat zij van den inhoud der aan Budai Koleman geadresseerde brieven had ken nis genomen, heeft de Praagsche politie den schrijver dier epistelen gearresteerd. De man verklaarde oud-strijder te zijn. Hij had aan den oorlog deelgenomen als soldaat van het vreemdelingen-legioen. Hij werd gewond en hem werd destijds een been geamputeerd. De man is behept met de idee fixe, dat hy rechten kan doen gelden tegen de Fransche regeering. Hij verklaart, dat er van een complot geen sprake is en dat hij geen medeplichtigen heeft. Hij wordt natuurlijk in arrest ge houden. NIEUWE ARRESTATIES IN C SAR-AFFAIRE. In de zaak van de Csar heeft de politie den industrieel Metenier uit Clermont- Ferrand gearresteerd, alsmede een broer van den op 4 dezer gearresteerden André Tenaille. OOSTENRIJK HABSBURGERS KRIJGEN GOEDEREN TERUG. Naar officieel uit Ween en medegedeeld wordt, is in den ministerraad van gisteren besloten krachtens de reeds vroeger af gekondigde wet betreffende de opheffing van het verblijfsverbod voor en de resti tutie van het vermogen van de Habsbur- gers, deze restitutie thans ten uitvoer te leggen. De volgende bezittingen worden teruggegeven: het slot Laxenburg by Weenen, het slot Muerzsteg bij Stiermar ken, de heerlijkheid Orth met het slot Eckartsau, de goederen Poeggstall, Man- nersdorf aan de Leitha, Gebirge en Voe- sendorf in Neder-Oostenrijk, Krampen in Stiermarken, en Mattighofen in Neder- Oostenrijk en de meubelen van het slot Neuberg in Stiermarken. Het bekende Prater wordt door het ryk aan de gemeente Weenen overgedragen. Het „Katholiek Comité van Actie Voor God" schrijft ons t Mijn God, welk een boek is de H. Schrift, welk een wijsheid be helst het. Welke wonderen ontsluit de H. Schrift er welk een kracht wordt in haar de menschen geschonken! Welk een diepe verklaring van de wereld en van 's menschen- karakter. Alles wordt ons getoond en verklaard tot in de eeuwigheid der tijden* En hoeveel verklaarde en geopen baarde geheimen 1 Dostrjzwski. ROEMENIË DE REIS VAN DELBOS. Communiqué over de besprekingen. In het communiqué, dat door het Roe- meensche telegraafagentschap over de tus- schen Delbos en Antonescoe gevoerde be sprekingen is verspreid, wordt gezegd, dat de beide staatslieden den internatio nalen toestand, en in het bijzonder die in Midden-Europa, grondig hebben bestu- deèrd, en tevens van gedachten hebben gewisseld omtrent de vraagstukken, die j in het bijzonder de betrekkingen tusschen j Frankrijk en Roemenië betreffen. Deze i besprekingen, aldus gaat het communiqué I verder, werden gekenmerkt door een i geest van eensgezindheid en hartelijkheid, I die geheel in den aard is van de Fransch- Roemeensche betrekkingen. Delbos en Antonescoe hebben tot hun vreugde kun nen vaststellen, dat hun standpunten over eenstemden. Zij constateerden, dat de po litiek van Frankrijk en die van Roemenië, welke geleid worden door hetzelfde ideaal en versterkt door de stevigheid der ban den, die elk der beide staten verbindt, met zijn gemeenschappelijke bondgenooten of vrienden, en welke trouw blijven aan de beginselen van den Volkenbond, beide kunnen bijdragen tot het scheppen tus schen alle landen van een loyale samen werking die, gebaseerd op de aarbiediging der onafhankelijkheid van elk, de beste waarborg voor den vrede biedt. De beide ministers hebben verder den wensch te kennen gegeven, de Fransch-Roemeensche samenwerking uit te breiden zoowel op het gebied der economische, als op dat der in- telectueele en artistieke betrekkingen. De danseres Jean de Koven, de chauffeur Couffy, de zakenman Roger Leblond, de Duftscher Froin- mer en de makelaar Lesobre werden in enkele maanden door den Duitscher Weidmann vermoord ITALIË STOJADINOWITSJ NAAR JOEGO- SLAVIë TERUG. De Joegoslavische minister-president Stojadinowitsj is van Milaan naar Joego slavië teruggekeerd. ALLE SLACHTOFFERS IN HINDERLAAG GELOKT. Wij volgen niet graag aldus de Parijsche corr. van het „Handels blad" dd. 10 Dec. het voorbeeld van de meerderheid der Parijsche ochtendbladen, die er voor zorgen hun lezers iederen dag bij het ont bijt een naar behooren griezelige of gruwelijke moordgeschiedenis op te disschen. Maar de figuur van dezen op zijn minst vijfvoudigen moordenaar Weidmann is te opmer kelijk, om hem niet de aandacht te geven, die hij waard is. Wij ontleenen verder aan het „HblcL": Het is de verdwijning van den makelaar in woningen te St. Cloud, Raymond Lesobre, op 27 November geweest, die tot zyn ont dekking en aanhouding heeft geleid. Nadat Lesobre met een reflectant op een villa er heen gegaan was om ze te laten zien, werd hij den volgenden dag in den kelder van die villa gevonden met een kogel in het achterhoofd. Bij het lijk lag een visite kaartje dat de moordenaar blijkbaar uit zijn zak had laten vallen met den naam Schopp er op. De heer Schopp werd gevonden en bleek er volstrekt niets mee te maken te hebben, maar bij het nagaan van personen, die een kaartje van hem konden hebben, noemde hij zijn neef Arthur Frommer, die in relatie geweest was met een zekeren Sauerbrey, met wien hij in Saarbrücken in de gevan genis gezeten had. Frommer wegens een politiek misdrijf, Sauerbrey voor een in braak. Deze Frommer was sinds een paar weken verdwenen op een voor zijn familie (wij zijn in een milieu van Duitsche réfu giés) onverklaarbare wijze. De politie kwam den pseudo-Sauerbrey (die in wer kelijkheid Weidmann of Wiedmann schijnt te heeten, maar er diverse valsche namen en paspoorten op nahield) op het spoor, en twee rechercheurs arresteerden hem in zijn villa te La Celle-St Cloud. Zij liepen daarbij groot levensgevaar, want toen hij bemerkte- waar het om te doen was, schoot Weidmann zijn revolver op hen af, doch wondde hen slechts licht. By het gisteren gehouden verhoor is gebleken, welk een buitengewoon ge vaarlijk misdadiger men op deze wijze te pakken heeft gexregen. Hij heeft tot dusver vijf moorden bekend, en aange zien de twee lijken, die vermist wer den, op zijn aanwijzing gevonden zyn, bestaat er niet de minste twijfel of hij is inderdaad de dader. De vraag is alleen of hij misschien niet nog meer op zijn geweten heeft. Van de voorgeschiedenis van dit men- schelijke monster valt te vertellen, dat hij in 1908 te Frankfort a.d. Main geboren is en reeds op zijn zestiende jaar een eerste veroordeeling onderging wegens inbraak. Op zijn achttiende jaar vertrok hij naar Canada, waar hij alweer wegens inbraak gevangenisstraf opliep en na afloop daar van het land uitgezet werd. Hij keerde naar Duitschland terug, waar hij in 1931 ver oordeeld werd tot vijf jaar en acht maanden wegens inbraak in een villa te Frankfort. Een jaar geleden kwam hy vrij, woonde eenigen tijd bij zyn ouders en kwam in Juni van dit jaar naar Frankrijk, op een pas poort ten name van Sauerbrey, dien hy in de gevangenis te Saarbrücken had leeren kennen. Eenigen tijd daarop beging hij hier zyn eersten moord, den moord op de Ame- rikaansche danseres Jean de Koven, wier verdwijning hier in de eerste dagen van Augustus zooveel ophef heeft gemaakt. Hij wist in de kringen van Montmartre en Montparnasse, waar de danseres zich be woog, haar liefde te winnen, woonde eenige dagen met haar in de villa, die hy te La Celle-St. Cloud gehuurd had en bracht haar toen door worging om het leven. Op zijn aanwijzing heeft men het lijk van het on gelukkige meisje in den tuin van de villa opgegraven. Een maand daarna kwam de tweede moord. Een chauffeur, Couffy genaamd, een van de eigenaars van groote auto's, die bij de Opéra plegen te staan en zich beschik- PALESTINA TERRORISTEN NOG STEEDS ACTIEF. De Palestijnsche terroristen zijn er thans toe overgegaan, ook in de steden gebruik te maken van bommen. Gisteren hebben kinderen in de Joodsche wyk na bij het station van Jeruzalem een onont plofte bom gevonden, terwijl in een Noor delijke buitenwijk een bom ontplofte, zonder echter schade aan te richten. Een jongen, die gisteravond te Haifa door een bom werd gewond, is vanmorgen overleden. baar stellen voor grootere reizen in Frank rijk, was door een vreemdeling in dienst genomen voor een tocht naar het zuiden en werd den 7den September vermoord ge vonden in het departement Loir-et-Cher. Zyn auto was verdwenen. Men heeft deze overgeschilderd en van een valsch num mer voorzien, teruggevonden in den tuin. van Weidmann. Op 17 October ontdekte men in een auto mobiel, die in een zijstraat te Neuilly bij Parijs gestationneerd stond, het lijk van een jongen zakenman, Roger Leblond, die door een revolverschot in het achterhoofd ge dood was en beroofd van het geld, dat hij by zich had. Weidmann heeft bekend ook dezen derden moord te hebben gepleegd. Het lijk van den vermisten Duitscher Frommer de vierde moord met wien Weidmann sinds Saarbrücken bevriend was gebleven en van wien men vermoedt dat hij hem bij zijn ondernemingen behulpzaam is geweest, zoodat hij het op een gegeven oogenblik noodig achtte hem uit den weg te ruimen, is eveneens op aanwijzingen van den moordenaar gevonden in den kelder van de villa te La Celle-St. Cloud. De makelaar Lesobre is de v ij f d e ge weest in deze bloedige reeks. Al deze moorden zyn begaan om aan geld te komen, behalve misschien die op Frommer, die veroorzaakt kan zijn hetzy door den wensch een medeplich tige te doen verdwijnen, hetzij wegens ruzie over de verdeeling van den buit. Naar schatting heeft de moord op de Amerikaansche 10.000 fr. opgebracht, waarbij rekening is gehouden met het toucheeren van eenige „travellers chèques" uit haar chèqueboek, waarop haar handteekening op grove wijze was nagebootst. De chauffeur Couffy had 1500 fr. bij zich, en de moordenaar won er een mooie auto bij Roger Leblond moet omstreeks 10.000 fr. in zijn zak gehad hebben. Frommer bezat zeker niet meer dan enkele honderden francs, terwijl de makelaar ongeveer 5000 fr. bij zich gehad moet hebben. Deze laat ste moord leverde bovendien alweer een auto op, die in den tuin van de villa is teruggevonden. De misdaden van dit monsterlijk wezen, die aan de procédé's van de Amerikaansche gangsters doen denken, met wier methoden Weidmann zich misschien tijdens zijn ver blijf in Amerika vertrouwd heeft gemaakt, zijn met deze enkele uitzondering gepleegd door middel van revolverschoten van ach teren op de slachtoffers gericht. Bij het verhoor toonde Weidmann zich vrij kalm. Hij werd in het Fransch verhoord en gaf zyn antwoorden duidelijk en zonder aarzelen in het Duitsch. Toch toonde hij in zooverre eenige emotie, dat hy den naam van de Amerikaansche danseres niet wilde uitspreken, maar dien op een stuk papier schreef. Ook weigerde hij aanwezig te zijn bij het opgraven van zijn twee tot dusver verborgen gebleven slachtoffers, omdat hij de lijken niet wenschte te zien. Overigens had hy zich hun bezittingen zonder teeke nen van wroeging toegeëigend en gebruikte hy geregeld den vulpenhouder van den een, een paar bretels van den ander en de auto's waarvan hy zich meester gemaakt had.... Havas meldt uit Parijs, dat de politie te Nantua Roger Million met zijn vriendin heeft gearresteerd. Zij worden verdacht medeplichtig te zijn aan de misdaden van Weidmann. Een andere medeplichtige Jean le Blanc heeft zich gistermiddag bij de po litie te Parijs aangemeld. Jean le Blanc heeft medegedeeld, dat hij Ui begin 1933 met Million deviezen uit Duitschland heeft gesmokkeld. Zij werden in Duitschland gearresteerd en in de ge vangenis leerden zij Weidmann kennen. De drie vonden elkaar in 1937 te Parijs terug en le Blanc leende aan zyn mede plichtigen dertien duizend franc om een schoonheidsinstituut op te richten; de zaak mislukte evenwel. Te Nantua hoorde le Blanc door de radio van de misdaden van Weidmann en hij besloot zich aan te melden by de politie te Parijs. Hy onder ging een langdurig verhoor, dat heden, Zaterdagochtend, zal worden voortgezet. Daarna zal de rechter van instructie een beslissing ten aanzien van hem nemen. De tweede medeplichtige, Roger Mülion, heeft bekend, dat hij ongewild medeplichtig is geweest aan den moord op Roger Le blond. Hy bevond zich in een kamer naast het vertrek, waar Weidmann zijn slacht offer neerschoot. Na den moord deelde Weidmann hem mede, dat hij Leblond ge dood had om hem te berooven. Million ver klaarde zijn aanwezigheid in de villa met te zeggen, dat zij alle drie hierheen waren gegaan om een bioscoopkwestie te bespre ken. Million verklaarde gezwegen te hebben, omdat Weidmann hem had bedreigd te ver moorden, wanneer hij iets zei de. De vrien din van Million, Renée Tricot, verklaarde, dat haar vriend haar van den moord had verteld, doch ook zij du^de uit angst voor Weidmann niets zeggen. Van de andere mis daden van Weidmann was haar niets be kend.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5