In één dag rond de aarde. LUCHTVAART X KRUISWOORD-RAADSEL X HET BETOOVERDE BOSCh ZATERDAG 11 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BUD - PAG. 15 STRATOSFEER VLIEGTUIGEN MET ZEER GROOTE SNELHEDEN. Een droom der techniek is bijna vervuld! In zweefvliegtuigen over den Oceaan. De bekende Duitsche vliegtuigbou wer dr. Ernst Heinkel, hield dezer da gen te Hamburg voor een aantal tech nici een opzienbarende lezing, waarin hij de ontwikkelingsmogelijkheden der Oceaan- en stratosfeervllegtuigen in de naaste toekomst besprak. De luchtreuzen der toekomst. Watervliegtyigen met een gewicht van honderd ton en meer jagen over den Oceaan en vervoeren honderden passagiers tegelijk op de meest veilige en comforta bele wijze. Naar dr. Heinkel heeft vastgesteld, is het reeds thans goed mogelijk dergelijke monsters te construeeren en daarmee de tot nu toe gangbare laadruimte der vlieg tuigen rond viermaal zoo groot te maken. Bovendien zal men binnen afzienbaren tijd voor het onderhouden van het luchtver keer tusschen de continenten gewone zweefvliegtuigen met gesloten cabines gaan gebruiken. Deze worden door een motorvliegtuig tot op een bepaalde hoogte gebracht en daar overgelaten aan de heerschende lucht- stroomen, die de reizigers dan zoo veilig als een Zeppelin van Europa naar Amerika, Azië of Afrika brengen! Natuurlijk is zulks slechts mogelijk wijl op zeer groote hoogten de windrichting niet grillig en de luchtstroomen ook zeer krachtig zijn. Wanner de route moet wor den gewijzigd, dan zoekt men slechts een andere luchtstreek, waarin de wind de ge- wenschte richting heeft. Bij gevaar kan op het water worden ge daald. Een aantal drijvende hulpposten zou den dan natuurlijk op de Oceanen moeten worden gebouwd. Het Onderzoekinstituut voor Zweefvliegtuigen ih Darmstadt, dat reeds een zweefvliegtuig gebouwd, dat zelfs niet wordt vernield bij een val met buitengewoon groote snelheid, en dat er toe voorbeschikt schijnt om de stamvader der toekomstige stratosfeer-zweefvliegtui- gen te worden. Ruimte en tijd hebben afgedaan. Voor de wereldvluchten worden gewel dige vliegtuigen geconstreerd, die in één enkelen dag de aarde moeten kunnen over vliegen. Terwijl men vóór een paar jaar driehonderd kilometer per uur als de hoogst bereikbare senlheid beschouwde, maken de moderne vliegtuigen een snel heid van 5 a 600 K.M. mogelijk. Hun beste prestatie leveren zij tegenwoordig op vierduizend meter hoogte. Hooger ging echter niet gemakkelijk. Het einddoel zou bereikt zijn als de hoogste snelheid van thans 600 K.M. pér uur kon worden ver dubbeld. De passagiers zullen echter op dergelijke hoogten genieten van een sprookjesachtig natuurtafereel. In de stratosfeer schijnt de zon dag en nacht, wolken zijn er niet en de hemel is diep, onwaarschijnlijk blauw. Daarbij komt, dat ook gedurende den .dag de sterren met het bloote oog zijn waar te nemen. Minder prettig, hoewel de passa giers het niet voelen, zou de vorst van 50 graden Celsius zijn, welke op 10.000 meter hoogte heerscht, doch daarboven weer min der wordt. Do<;h waarom zich daarover het hoofd te breken, als tijd en afstand op deze wijze hebben afgedaan, en de continenten huurlieden worden! Eéndekker sterker dan tweedekker. „Welke hoogten zou de mensch wel kun nen bereiken?" vraagt de moderne mensch zich af, als hij dergelijke visioenen op zich laat inwerken. Dat hangt, naast de vorm der machines op grootere hoogten is de ééndekker sterker dan.de tweedekker af van de vergelijking der verhoudingen tus schen prestatie en snelheid. Een groote verkeersmachine heeft b.v. dicht bij den grond een luchtweerstand te overwinnen, welke de motoren dwingt tot grootere pres tatie, dan die, welke noodig is om een ge- heelen goederentrein van vijf wagons met een gewicht van 250 ton voort te bewe gen! Op ongeveer 15 K.M. hoogte daarente gen is de dichtheid van de lucht slechts één tiende van die bij den bodem en wel licht is de snelheid theoretisch zeker evenredig hooger. Waarom zoekt men eenvoudig niet met de tegenwoordige vlieg tuigen, welke zulke prachtige resultaten be reiken, de stratosfeer op en richt men daarboven in het onmetelijk wereldruim regelmatige vliegtuigverbindingen op, om een beetje te ontkomen aan den grooten luchtweerstand? Ten eerste: omdat ook de motor zonder lucht niet kan leven. Ten tweede moesten de passagiers dan lucht dicht opgesloten worden in kunstmatig verwarmde en geventileerde cabines, wil men niet jammerlijk om het leven komen door verstikking of door de koude. En ten slotte de stratosfeer is een terrein, dat nog lang niet geheel en al doorzocht is. Proeven op zulk 'n onbekend terrein zou den dus roekeloos zijn. Pioniers uit het verleden. Wel zijn de Amerikanen, Stevens en An dersen, met hun buitengewoon grooten bal lon „Explorer" in den herfst van 1935 reeds tot 22.570 meter en onbemande registra- tieballond zelfs tot 35.000 meter geklom men, doch dit zijn, evenals de stratosfeer- vluchten van prof. Piccard, slechts uitzon derlijke gevallen, welke alleen voor de we tenschap van belang zijn. Systematische pogingen om met vliegtuigen snelheidsre cords in de stratosfeer te bevestigen, heeft tot nog toe eigenlijk alleen de voor eenige jaren doodelijk verongelukte Amerikaan- sche vlieger Wiley Post ondernomen. Toch zal men eens, als de technische voor uitgangen vervolmaakt zijn, op 20 a 25 K.M. hoogte gemakkelijk de aarde rond kunnen vliegen in één etmaal! Men zal het dan niet meer als een kunstwerk beschouwen van Berlijn naar New-York te vliegen en weer terug. Maar wellicht zullen de an sichtkaarten, welke de reizigers dan naar hun vrienden en familie zenden, eerst aan komen, als de reizigers reeds lang thuis zijn.... Want een stratospherischen post dienst heeft men nog niet op het oog! Cultenlandschs Berichten HEVIGE SNEEUWSTORMEN IN HET OOSTEN VAN DE V.S. Reeds 25 personen omgekomen. In een groot deel van het Oosten der Ver- eenigde Staten woeden hevige sneeuwstor men. Duizenden auto's staan ingesneeuwd op de wegen en op vele plaatsen is gebrek aan levensmiddelen ontstaan doordat het verkeer geheel is gestremd. Tot nu toe zijn in den staat New York elf personen om het leven gekomen en in den staat Pennsylvanie veertien. AMERIKAANSCH PASSAGIERSSCHIP AAN DEN GROND. Het Amerikaansche passagiersschip „Pre sident Hoover" is met ongeveer 650 passa giers aan boord bij een klein eiland in de nabijheid van Formosa aan den grond ge- loopen. We zijn hier 3641 M. boven de zeespie gel. Dat is veel; zeker bij eb gemeten. (Dimanche lilustr.) EEN FORTUIN IN EEN HOUTEN BEEN. De New-Yorksche rechter voor het veri- fieeren van testamenten zal een beslis sing moeten nemen ter zake van een na latenschap, om het bezit waarvan reeds vier jaar lang strijd is gevoerd, en waar toe o.a. een houten been behoort, dat een fortuin vertegenwoordigt. Het been, aldus lezen wij in de „Daily Telegraph and Morning Post", heeft be hoord aan iemand, die in 1929 te Weenen is overleden, onder een aangenomen naam. Zijn weduwe, een Amerikaansche wist de autoriteiten er van te overtuigen, dat zij recht had op de nalatenschap. Toen zij te New-York aankwam, bleek tot de nalaten schap een houten been te behooren. Even voordat de nalatenschap in veiling zou worden gebracht, besloot de Poolsche consul, die als raadsman voor de weduwe optrad, en die in den oorlog een been had verloren, het houten been eens te passen. Toen hij .hiermede bezig was, drukte hij heel toevallig op een verborgen veer en tot zijn verbazing rolden 88 biljetten van duizend dollar uit het kunstbeen! DE REDDENDE DOOS LUCIFERS. Nu de winter weer is ingetreden en de hevige sneeuwval begonnen is, komen tal- looze hongerige wolven uit Rusland naar de even over de grens gelegen Finsche dorpen toe. Zoo heeft een Finsche boer, die tijdens een sledetocht door het bosch door een troep wolven werd aangevallen, zijn leven te danken aan een doos luci fers. Toen hij de wolven op zich toe zag komen, had de boer geen enkel verdedi gingsmiddel te zijner beschikking totdat het hem te binnen schoot, dat hij een doos lucifers in zijn zak had. Eén voor één stak hij de lucifers aan en slaagde er zoodoende in de hongerige dieren op een afstand te houden, tot hy het naburige dorp bereikt had. Lelden VIER DOODEN BIJ BOTSING IN DE LUCHT. Bij Toroen in Polen zijn twee vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen. Vier men- schen zijn daarbij om het leven gekomen. INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPHS- GEZELLENVEREENIGING LEIDEN. Rapenburg 52. Heden: Zaterdag: van 8.159.15 uur bi- blotheek. Beurtrooster: Zondag: J. Com- pier en C. v. Tol. Maandag: C. v. d. Meel en Th. v. Dijk; Dinsdag: P. Rijzevoort en C. Bilderbeek; Donderdag: G. de Bot en J. Bentveld; Zaterdag: H. Nijhuis en F. Overdijw. Zondag: is de zaal geopend van 12.30—2.30 uur en van 710.15 uur; verplichte bijeenkomst van 8.459.45 uur; om 10.15 uur wordt de zaal gesloten. Van 12 uur biblotheek. Geen zitting St. Joseph's Spaarkas. 8.30 uur Het St. Ni- colaasfeest. Prijssjoelbakken voor de jon geren; hoofdprijs een polshorloge. Prijs- kegelen hoofdprijs een polshorloge. Prijs- biljarten eveneens als hoofdprijs een pols horloge. Een groote deelname wordt ver wacht. Maandag: Bijeenkomst voor de leden van 810.15 uur. 4.00 uur Ver gadering Presidenten van het district. 8.30 uur Vergadering Senioren van het Dis trict. 8.30 uur Aspirantencursus. 8.00 uur Tafeltennisclub. 6.30 uur Spreek uur van den Eerw. Vice-Praeses a. d. Pas torie. Dinsdag: 8.30 uur Vergadering afd. Gehuwde Gezellen. Na de vergadering prijsbiljarten. Voor ae leden is de zaal ge sloten. Woensdag: 8.15 uur Repetitie Liedertafel. 8.30 uur Aspirantencursus. 6.30 uur Spreekuur van den Eerw. Vice- Praeses aan de Pastorie. Donderdag: Van 810.15 uur bijeenkomst voor de le den. 8.30 uur Repetitie Kerstuitvoering. 8.00 uur9.15 Bibliotheek. 6.30 uur Sureekuur van den Eerw. Vice-Praeses aan de Pastorie. Heden beginnen de retrai- tanten de Novene ter eere van den H. Cle mens Maria Hofbouwer voor het welsla gen der retraite. Noveenboekjes zijn bij den huismeester verkrijgbaar.Vrijdag: 8.30 uur Repetitie Muziekgezelschap „Frans Schwetiser". Zaterdag: Van 810.15 uur Bijeenkomst voor de leden. Van 89.15 uur Bibliotheek. 8.30 uur Kegelclub „De Poedelaars". IVlededeeling: Geeft u spoe dig op voor onze Kerstretraite van 2528 Deecmber. De vergoeding bedraagt 6.50. Kan op iedere bijeenkomst worden vol daan. NED. R. K. VOLKSBOND AFD. LEIDEN CENTRALE VAN DE R.-K. ARBEIDERSBEWEGING. Secretariaat: VerL Bloemistenlaan 45. Zondag: Van 47 uur kinderfeest uit gaande van de Afdeeling Leiden van den R.-K. Metaalbewerkersbond, Bondsgebouw, Steenschuur 15. Zondog: Na 7 uur is het gebouw geopend. Maandag Bestuurs raadvergadering, 8 uur. Maandag: Rechtkundig Adviesbureau voor de leden van de Afdeeling Leiden en Omstreken, 6.308.00 uur, Bondsgebouw, Steenschuur 15. Maandag: Repetitie R.K. Gem. Zang- vereeniging „Pulchri Studio", 8 uur. Dinsdag: Tuinbouwcursu, 8 uur. Dins dag: Competitiewedstrijd „De Poedelaars" D.O.S. I, .8 uur. Woensdag: Tuinbouwcur- sus, 8 uur. Donderdag Bestuursvergade ring Transportarbeiders, 8 uur. Don derdag: Damclub „Gezellig Samenzijn", 8 uur. Vrijdag: Retraiteclub, 8.30 uur. Zaterdag: Sociale Adviezen, 34 uur op het kantoor. Zaterdag; Bibliotheek, 78 uur. Zaterdag: Spaarkas op het kantoor, 7—8 uur. ST. ODO-KOORKNAPEN. Maandag: half vijf: Groep C. Half zes: Groep B. Dinsdag: zes uur Groep A. Donderdag: half vijf: Groep C. Half zes: Groep B. Vrijdag: zes uur: Groep A. Half negen Repetitie voor Groep A en B met de Heeren (voor Kerstmis) in de gym nastiekzaal Heerensingel. Hallo boys!! Denken jullie er aan, dat het al heel gauw Kerstmis is!! O zoo! Dus stevig je best doen op de repetities, en Vrijdag komen Groep A en B bij elkaar om half negen om te re- peteeren met de Heeren! Niet vergeten, hoor! Groep A heeft op 5 Januari een paar liederen te zingen in de Stadsgehoorzaal! Dat weten jullie dus alvast. De rest be praten we wel op de repetitie! Met Groep C gaan we Zang-spelletje doen ter afwis seling! Zal reuze worden, en meteen voor onze Oudermiddag over een paar maand jes; dan kunnen jullie aan je ouders laten hooren, dat" je al geweldig vooruit Hallo boys! Houdt je taai! Kapelaan E. A. M. PAAP. KRUISVAART. Cohort St. Petrus. Burcht: Gareumarkt 36. Zondag: 7.30 uur Algemeene Jeugdmis. 4 uur Missieclub „Pater Damiaan." 4.30 uur Don Boscoban. 5 uur Francis- cusban. 8.30 uur Schaken. Maandag: 8.30 uur Godfriedban. Dinsdag: 7.30 uur Lodev/ijkban 8 uur Kardinaal Faul- haberban Woensdag: 8,30 uur Tarci- siusban. Donderdag: 7.30 uur Trom melen. Zaterdag: 7 uur K. J. C. Mis voor Kruisvaarders v. d. St. Petrus-paro chie. St. Pancras-Cohort. Burcht: Anna Paulownastraat. Hedenavond: 8 uur Repetitie Minstreels (Sopranen en Alten). Jongens, denkt er aan, de laatste loodjesDus allemaal komen! Zondag: 3.30 uur Schaken. Alleen voor de kruisvaarders van het Roo- de Vendel, die schaken kunnen. Maan dag: 7 uur Gedialogeerde H. Mis. 8 uur Stephanusban. Dinsdag: 7.30 uur Adspi- rantenban II. 8 uur Roode Vendel. Woensdag: 7.30 uur Servatiusban. 8 uur Don Boscoban. Donderdag: 7.30 uur Adspirantenban I. 8 uur William Doyle- ban. Vrijdag: 6.30 uur Adspirantenban III. Zaterdag: 5—0 uur Afrekenen 3 Centsfonds en Spaarbank. De spaarbank dreigt failliet te gaan. Wegens tekort aan spaarders! We willen toch zeker allemaal naar het kamp? En de adspiranten willen nu toch spoedig geinstalleerd worden? Maar dan is sparen de eenige oplossing. Dus, begin eraan! Cohort Aeternus Pater Burcht: St. Antonius Clubhuis. Zondag: 4 uur Ontspanning Damwed- strijd. 4.30 uur aspirantenban. 7.45 uur Ontspanning Schaakwedstrijd. Maandag: 7.30 uur Antonius- Hubertus- en Arnoldusban. Dinsdag: 7.30 uur Fran- c;scusban. Woensdag: 7.30 uur Paschalis- ban. 8.30 uur Trommellen Hoornblazen. Donderdag: 7 uur Zaagclub Houtsnij- club. 7.30 uur Servatiusban. 7.30 uur Postzegelclub Missieclub. Vrijdag; 7.30 uur Martinusban. Inschrijving nieuwe leden Zondagmiddag. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL". Par. O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph. Zaterdag: 8.309.30 uur: contributie be talen. Maandag: 7.309 uur: leden 13 15 jaar. 8.15—9.45 uur: naaien Woensdag: 7.309 uur: naaien leden 13 15 jaar. Donderdag: 8.30 GeGestelijk half uur, door den weleerw. heer P. Ver- hoofstad. Alle leden zorgen er voor om 8.15 uur in het clubhuis te zijn. Vrijdag: 8.3010 uur: leden boven 18 jaar. Par. St. Petrus. Maandag. 6.458.15 uur: leden 1315 jaar. 8.30 uur: Geeste lijk halfuur door den weleerw. heer F. Lohman. Alle leden zorgen er voor om 8.15 uur in het clubhuis te zijn.. Dinsdag: 6.458.15 uur: leden 1315 jaar. 8.30 9.45 uur: leden boven 18 jaar. Donder dag: 6.45—8.16 uur: leden 1315 jaar. 8.9.30 uur: leden 1518 jaar. Vrijdag: 78.30 uur naaien. Zaterdag: 23.30 uur: muloclub. Par. H. Leonardus. Maandag: 8.30 10 uur: leden boven 18 jaar. Dinsdag: 8.30 uur: Geestelijk half uur door den wel eerw. pater W. v. d. Leeuw O.F.M. Voor alleden verplicht ook voor sportleden. Om 8.15 uur allen in het clubhuis. Woens dag: 7.309 uur: leden 1315 jaar. Par. O. L. Vr. Onbev. Ontvangenis. Maandag: 8—9.30 uur: leden 15—18 jaar. Dinsdag: 1.75—8.15' uur: leden 1315 jaar, daarna 8.30 uur: Geestelijk half uur door den weleerw. Pater E. v. d. Snoek O. F. M. Alleden zorgen om 8.15 uur in het clubhuis te zijn. Donderdag: 8.159.45 uur: leden boven 18 jaar. Zaterdag: 2 3.30 uur: Muloclub. Interparochieele clubs: Maandag: 8.30 10 uur: zang. Woensdag: 23 uur: Kruiskinderen. Donderdag 8.3010 uur: Viool. Het clubhuis is gesloten van 1927 Dec. R. K. GRAALTURNCLUB „ACTIEF". Maandag: 45 uur: kleuters 68 jaar in het gymn. van de R.-K. Meisjesschool aan het Levendaal. Woensdag: 2.304.30 uur: kleuters 811 jaar in de Heerensin- gelschool. Vrijdag: 6.157.15 uur: aspi ranten 1214 jaar Ursulasteeg. 7.30 8.30 uur: aspiranten 1516 jaar Ursulasteeg 8.459.45 uur: dames II Ursulasteeg. Da mes I in de R.-K. H. B. S. Zaterdag: 2 3 uur kleuters 811 jaar Ursulasteeg. Nieu we damesleden kunnen zich aanmelden op het lesuur van 8.459.45 uur in de Ursu lasteeg. R.K. DAMES HOCkEYCLUB „OLYMPIA" Woensdag: 25 uur: vrij trainen op het terrein „Zuidwijck". Zaterdag: 25 uur: trainen onder leiding. Zondag: 25 uur: vrij trainen voor de leden, die niet mee spelen in de competitie op het terrein. OEGSTGEEST. St. Bernardus-CohorL Zondag: 3.45 Aspiranten bijeenkomsten 5.30 Recreatie Ringverband 7.30 Ge meenschappelijke Congregatie. Maandag: 7 uur Missieclub. Dinsdag: 7.30 Faul- haberban. Woensdag 7.30 Ignatiusban. Donderdag: 7 uur Houtzagen. Vrijdag: 7 30 Zwaarddansen Groep 1 8 uur Zwaarddansen Groep 2. Zaterdag: 6 uur Tooneelgroep. St. Elisabethspenning: 7 uur 3 en 4; 9 uur 5, 6 en 7; 10.30 uur 8 en 9. OPLOSSING VORIGE WEEK. 1. vezel 2. egaaL 3. aaien. 4. nevel. 5. lezen. 6. enken. 7. reeks. 8. verte. Nieuwe opgave: Horizontaal: 1. Idee. 4. Regenbrengende Oostenwind in Spanje. 8. angst, verlegenheid, (gemeenz.), 11. schop, 13. kleur, 14. bewoner van Europeesch land, 15. middag, 16. inwendig lichaams orgaan, 17. god van de liefde, 18. geheimschrift, 20. rivier in de prov. Utrecht, 22. kringvormig koraaleiland. 24. vraagwoord, 27. gelofte, 28. plantkunde, 29. Israë litisch, 31. bundel, 33. spijs, 38. Zeestraat tusschen Denemarken en Zweden, 35. Groente, 37. kalmte. 39. induw. 40. bridgeterm, 41. vlaktemaat, 42. boerenhuis hut (Russ.) 43. keukengereedschap. 45. tenger. 47. klaaglied, 48. een zwavelver- binding. Verticaal: 1. onervaren, 2. rivier in Frankrijk, 3. iets (verouderd), 6. breng hier (Fr.), 7. stevig omvat, 9. afscheids groet, 10. aanspreektitel, 11. vervoermid del, 12. gemsbuffel op Celebes. 19. rijp ge was. 21. glazuur, 23. een oorspronkelijk wild rund, 25. familielid, 26. boom, 29. ge meente in Zeeland. 30. voorbehoud, 31. Engelsche broekenstof, 32. niet liggende, 34. waterkanker, 35. pas, 36. bloedvat, 37. gesneden hengst, 44. sneeuwschaats, 46 paling. (SPROOKJE) 111. De volgende week von den wij bij zijn kruiden ook het aanteekenboekje met de raadselachtige woorden., waarvan wij de beteekenis nu echter duidelijk begre pen hebben. 112. „Alleen, in welk dier nto.u de hexs het prinsje veranderd. Dit is nog een raadsel voor ons", en de koning verzonk in diep gepeins.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 15