[Be Liturgie der Kerk] Nieuwe uitgaven Wilt U Iets weten? R.K. VOLKSBOND ZATERDAG 11 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG 10 INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIGING TE LEDEN CENTRAAL PRAESES 12 JAAR PRIESTER. Morgen, 12 Dec., viert onze centraal- Praeses, rector H. A. J. Drost, zijn kope ren Priesterfeest. In de anderhalf jaar van zyn Praesidium hebben wy hem leeren kennen als een ijvervol en toegewijd werker, wiens groote doel is de duizende Geaellen te bezielen en te leiden. En daarin is hij ten volle geslaagd, niet al leen door de macht van zijn hooggeroem de welsprekendheid, maar meer door de sterke en zoo weldadige leiding, welke van hem uitgaat. Vragen wij dan aan den goeden God, dat Hij onzen centraal-Praeses nog jaren lang voor het Kolpingswerk behoude. Ad muitos annos! In grooten trouw aan Kolping! Senior. WERKLOOZE GEZELLEN. DISTRICTS-COMPETITIES. Voor de week van 12 tot 19 Dec. zijn de volgende wedstrijden bepaald: 13 Dec. RoelofarendsveenNoordwijk I. 14 Dec. Zoeterwoude (dorp)Zoeterwoude I in de afd. biljart Het tweede van Zoeterwoude H. R. trok zich terug. Voor tafeltennisspelen: 13 Dec. Roelof arendsveenZoeterwoude, 16 Dec. War mondRoelofarendsveen. Nog maar een paar vereenigingen moe ten betalen. Doe het nu spoedig op girono. 176553, ten name van de Gez. Ver. te^Lei- den. OVER ADOLF KOLPING Sprak j.l. Woensdag voor „Radio Wien" de Kardinaal-Aartsbisschop van Weenen, Mgr. Innitzer. De groote gedachten over den grooten socioloog en paedagoog zul len we volgende week Zaterdag publice ren. Weer bleek eens hoe trotsch wij mo gen zijn op onzen roem vollen stichter, wiens werk door on-ingewijden wel eens gekleineerd is. Maar wie Kolping zegt, zegt ook Gezellenvereeniging; en wie Kol ping kent zal zijn levenswerk gaan ken nen en liefhebben. SINT NICOLAAS KWAM. DE DEELNAME aan de z.g. spaarregleing is van dien aard, dat wij kunnen constateeren, dat zij, voor wie het slechts eenigszins mogelijk was, daaraan deelnemen. De voorwaarden zijn voldoende bekend, maar toch willen wij nog de aandacht er op vestigen, dat kas- trekkers alleen dan voor de spaarrege ling in aanmerking kunnen komen, indien zij boven hun kasuitkeering een kastoeslag ontvangen. Door spaarders, die in hun werkver schaffingsperiode een of meerdere z.g. wan- delweken moeten doormaken, kunnen ook over die weken spaargelden worden af gedragen. Men houde hier rekening mee. Wat de ingezamelde collecte-gelden be treft, deze mogen uitsluitend ten goede komen aan spaarders, die op het tijdstip van de uitkeering, welke in Leiden ver moedelijk einde Maart zal plaats vinden, als zoodanig zijn ingeschreven en bekend staan. De spaarregeling wordt zoo soepel mo gelijk toegepast, terwijl voor de gelden, zoo dit noodig mocht blijken, na overleg, cok andere direct noodige artikelen, een luxe, kunnen worden aangeschaft, hetgeen den spaarders, naar wij meenen, wel inte ressant genoeg zal zijn om te vernemen. BESTUURSRAAD. Maandag, 13 Dec. a.s. wordt een Be stuursraad gehouden, waarop de begroo ting voor het jaar 1938 behandeld zal i worden en de toets der critiek zal hebben te doorstaan. Alle besturen van vakafdee- lingen zoowel als van de onderafdeelin- gen zijn uitgenoodigd, deze vergadering bij te wonen. Het bestuur vertrouwt, dat aan den oproep, welke reeds vroegtijdig de resp. secretarissen heeft bereikt, gevolg zal worden gegeven en dat minsens drie bestuurders van elke vakgroep of ander- afdeeling, tegenwoordig zullen zijn. ONTSPANNINGSAVOND WERKLOOZEN De werkloozen worden Donderdag 16 Dec. a.s. in het Bondsgebouw verwacht j door het R.K. Werkloozenzorg-Comité, des j avnds te 8 uur. Wat er aan de hand is? Wel, het ligt in de bedoeling, om den aanwezigen, en wij J betwijfelen geenszins of dit zullen er we- derom velen zijn, een avond van verpozing aan te bieden. Doch bij het aangename is j ook aan het geestelijke de aandacht ge- j schonken, want een priester zal dien avond het woord voeren, hetgeen zijn ef- I fect naar we vertrouwen niet zal missen, i In deze, voor de werkloozen zoo moeilij- ke tijden is een opbeurend woord altijd op zijn plaats! De voorzitter van het Co- 1 mité zal. zooals gebruikelijk, ook eenige mededeelingen doen. Wat hij te zeggen heeft weten wij niet, doch het zal voor de aanwezigen zeker de moeite waard zijn, om het te beluisteren. Voorts zal de avond gevuld worden door het vertoonen van eenige films, waarna aan het einde de ge bruikelijke sigaar zal worden uitgereikt. Een avond dus de belangstelling over- j waard! J „HERWONNEN LEVENSKRACHT" j Dinsdag 1.1. hield de afdeeling Leiden j van „Herwonnen Levenskracht" een al- j gemeene vergadering, waar naast het be- j stuur vele afgevaardigden eveneens aan- j wezig hadden kunnen en moeten zijn. j Kunnen zijn, cmdat de afgevaardigden zich in hun vakafdeelingen als zoodanig hebben laten aanwijzen en in verband daarmede dan ook op de vergaderingen van H. L. verwacht mogen worden. Boven- dien, het convoceeren der vergadering had I tijdig genoeg plaats gehad! Moeten z ij n, omdat de belangen, welke aan de j afgevaardigden zijn toevertrouwd, van dien aard zijn, dat zij de aandacht ten vol le verdienen. Laten we dus afspreken, dat de volgende maal er geen wegblijvers zyn. Mede willen wij er nog eens op wijzen, dat men nog altyd den juisten weg niet schijnt te weten, indien een patiënt uit gezonden moet worden. Het komt nog wel eens voor, dat men aan het 'verkeerde adres verzeild raakt. Dit gevaar knnnen echter de afgevaardigden tot nul redu- ceeren, indien zij hun leden in deze voor lichten. Het juiste adres is: Haarlem- berstraat 16 6, waar de secretaris u alle gewenschte inlichtingen gaarne zal verschaffen. Een punt van bespreking op deze bijeen komst maakte tevens uit de filmavond, welke gegeven zal worden op Vrijdag 28 Januari a.s. in de groote zaal van de Stads gehoorzaal. De voorbereidingen zijn in vollen gang en nadere gegevens daarom trent zullen u weldra bekend gemaakt worden. Naar rato het aantal leden der vakafdeelingen zullen binnenkort kaarten worden toegezonden, welke gratis aan de leden worden uitgereikt, maarer is een circulaire bij, welke de volle aandacht vraagt van de resp. besturen. Het bestuur van „Herwonnen Levenskracht" vertrouwt erop, dat aan het gevraagde in deze circu laire spontaan zal worden medegewerkt! Want van een volle zaal en het gevraag de zal veel, ja heel veel afhangen, om het beoogde doel, méér stuiver s-v r ij- willigers, te bereiken! Daar helpe ieder aan mee!? IS DAT OOK IETS voor anderen? Gaarne stellen wij dit als voorbeeld aan de andere vakafdeelingen. Den kinderen der leden van den R.K. Metaalbewerkersbond, afd. Leiden wordt Zondag 12 Dec. e enleuke middag aangebo den van 47 in het Bondsgebouw. St. Ni- colaas zal dezen middag de kinderen met een bezoek vereereën, terwijl B. Devilé de poppenkast en eenige goochelkunsten j verzorgd. Dat kan daar gezellig worden! I Kinder-blyheid geeft blijheid aan ouderen. QUATERTEMPERDAGEN. N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria en Credo. ZONDAG 12 Dec. Derde Zondag v. d. Advent. Mis: Gaudete. Geen Gloria. 2e ge bed v. h. octaaf van Maria's Onbevlekte Ontvangenis. Prefatie v. d. Allerheiligste Drieëenheid. Kleur: Rose of Paars. Weldra zal de Christus verschijnen. Hij is reeds nabij. (Introitus, Epistel). Wij stel len ons de gebeurtenis van de komst van Christus levendig voor de geest en ons ver langen doet ons bidden: „Gij, Heer, Die zetelt boven de Cherubijnen, kom ons ver lossen". (Graduale, Alleluja-vers). En Isaïas, de Adventsprofeet, bemoedigt ons: „Weest sterk in vertrouwen, vreest niet, God zal komen als Verlosser". (Com munie). Op ons gebed zal Hij door de ge nade van Zijn bezoek wegnemen de duister nis van onze geest, de ongerechtigheid van Zijn volk en ons Zijn heilige vrede schen ken. (Gebed, Epistel, Offertorium). Moge het heilig Offer, dat wij godvruchtig met de priester opdragen, dat voor ons bewer ken en ons voorbereiden op het komende geboortefeest van den Verlosser. (Stilge- bed, Postcommunio). MAANDAG 13 Dec. Mis v. d. H. Lucia, Maagd en Martelares: Di'existi. 2e gebed v. h. octaaf van Maria's Onbevlekte Ont vangenis; 3e v. d. vorigen Zondag. Pre fatie van Maria (invullen: En u om de Onbevlekte Ontvangenis). Kleur: Rood. Gevangen genomen door de Prefect van Syracuse, Paschesius, werd de heilige Lu cia ondervraagd of de H. Geest in haar woonde. Lucia antwoordde: „Zy, die zuiver zijn en rein, zijn levende tempels van den H. Geest". Paschesius wilde haar daarom laten «ontvoeren, maar God beschermde haar op wonderbare wyze. Want zelfs met geweld kon Lusia niet van haar plaats ver wijderd worden. Op de brandstapel ge worpen beschermde God haar, zoodat het vuur haar niet deerde. Tenslotte is haar keel met een zwaard doorstoken. 394. DINSDAG 14 Dec. Mis v. d. 7 e dag onder het octaaf van Maria's Onbevlekte Ont vangenis: Gaudens gaudebo (als op 8 Dec.). 2e gebed v. d. vorigen Zondag; 3e tot den H. Geest. Prefatie van Maria (invullen: En u om de Onbevlekte Ontvangenis). Kleur: Wit. WOENSDAG 15 Dec. Quatertemperdag. Geboden vasten en onthoudingsdag. Oc taafdag van het feest van Maria's Onbe vlekte Ontvangenis. Mis: Gaudens Gau debo. (als op 8 Dec.). 2e gebed v. d. qua tertemper-Woensdag. Prefatie van Maria KATHOLIEK LEIDEN. De tweede avond van het winterpro- gram van Katholiek Leiden wordt gehou den 27 December a.s. Pierre Balledux met zijn gezelschap treedt dan op in de groo te Stadszaal en brengt voor het voetlicht: „De groote kans". Kaarten voor dezen en den volgenden avond, welke wordt ver zorgd door het gezelschap Jan Musch, zijn met programboekje incluis te bekomen a 1 per stuk bij: Fa. Huibers, Haarlem merstraat 123, Fa. Geijer, Botermarkt 26 en W. v. Kesteren, Kamerlingh-Onnes- laan 6. VAN DE REDACTIE Correspondentie, deze rubriek betref fende moet gezonden worden aan het Redactie-adres: Verl. Blcemistenlaan 45. De volgende rubriek verschynt over 14 da gen. Van God en het Hart. Ver zen van Theo ten Hooven. Uitgave P. van Zyl, Leiden. De dichter Theo ten Hooven, die onder den titel „Van God en het Hart" zijn ver zen publiceert, beroept zich voor zijn dich terschap op Verwey. Naar zijn bekentenis is hij dichter in de oogenblikken, dat hij zich vrij voelt en daaruit is deze bundel ontstaan. Wij zouden geneigd zijn uit zyn verzen te concludeer en tot het feit, dat die vrij heid nog niet volledig noch natuurlijk is geweest, indien de waarde der poëzie aan die vrijheid evenredig zou moeten zijn. Want wat Theo ten Hooven publiceert, is vrij mager. Oordeel zelf maar dit vers, ge titeld: Stilleven. Een fruitschaal op een oude sjaal: een pisang en wat noten, van een meloen twee moten, een tros druiven en een ananas en op de sjaal een kalabas, drie appels en een peer en in de spiegel alles nog een keer. Niet alleen in dit vers zit een sterke in slag van simplicisme. Het heele bundeltje bewijst het: hij ligt op de loer naar de een voud, omdat u weet het en ten Hooven weet het ook de eenvoud het kenmerk van het ware is. Maar dit bewijst tevens zijn weinige dichterschap, omdat de een voud er vanzelf moet zijn, zonder dat de dichter dien angstvallig in het oog houdt. Een enkel vers komt eens even boven de andere uit, als hy houvast heeft aan het (invullen: En u om de Onbevlekte Ont vangenis). Laatste Evangelie v. d. Quater temper-Woensdag. Kleur:Wit. Of: De Mis v. d. Quatertemper-Woensdag: Rorate. Geen Gloria. 2e gebed v. h. octaaf van Maria's Onbevlekte Ontvangenis. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Paars. „Ik zal juichen van vreugde om den Heer en mijn ziel zal juichen in mijn God, omdat Hij mij met het gewaad des heils bekleed heeft en de mantel der gerechtigheid mij heeft omhangen, als een bruid met juwee- len getooid heeft. (Introïtus). N.B. Vandaag mag in de vroege morgen worden gezongen de z.g. „Gulden" Mis: Rorate coeli. (Votiefmis van Maria in de Advent). Zie in het Misboek onder de Vo- tiefmissen van Maria). Gloria. 2e gebed v. d. vorigen Zondag. Credo. Prefatie van Maria (invullen: En u om de vereering). Kleur: Wit. DONDERDAG 16 Dec. Mis v. d. H. Euse- bius, bisschop en Martelaar: Sacerdotes. 2e gebed v. d. vorigen Zondag; 3e ter eere van Maria (Deus, qui); 4e voor de Bis schop (wegens de verjaardag van zijn keuze) Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Rood. Een krachtig en geducht strijder is de heilige Eusebius, Bisschop van Vercelli (Italië), geweest van de ketterij van de Arianen. Veel vervolgingen had hij dien tengevolge van de Arianen te verduren en daarom wordt hij als martelaar vereerd. VRIJDAG 17 Dec. Quatertemperdag. Ge boden vasten en onthoudingsdag. Mis: Prope es. Geen Gloria. 2e gebed ter eere van Maria; 3e voor Kerk of Paus. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Paars. ZATERDAG 18 Dec. Quatertemperdag. Geboden vasten en onthoudingsdag. Mis: Veni. Geen Gloria. 2e gebed ter eere van Maria; 3e (voor de Kerk); 4e voor de Paus. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Paars. IN DE KERKEN VAN DE E.E.P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG. 2e gebed v. d. vinding v. h. lichaam v. d. H. Franciscus; 3e v. h. octaaf van Maria's Onbevlekte Ontvangenis DINSDAG. Mis v. d. Z.Z. Conradus van Offida en Bartholus van San Gemignano, Belijders: Confiteantur. 2e gebed v. h. octaaf van Maria's Onbevlekte Ontvange nis; 3e v. d. vorigen Zondag. Amsterdam. ALB. M. KOK pr. stoffelijk schoone, dat hij zien en bevat ten kan (Polder in Zeeland), maar mee- rendeels is het mijmerende poëzie, die mis schien toch niet allemaal gedicht is in oogenblikken van vrijheid, maar in de oogenblikken, dat hij zich „ongelukkig en gebonden" voelde. De dichter wil simpel zijn en modern. Als hij dit doet in de vrije maat, verheugen wij ons, omdat by starre gebondenheid er niet veel meer dan wat conventioneele versjes zouden zijn overgebleven. Ook in den inhoud met objecten als telefoon, vero nal, narcose en injectiepennen poogt de dichter modern te zijn. Als hij dit boven dien probeert middels den vorm (Spel met de zonde) wordt hij lichtelijk belachelijk. Toch zyn er enkele verzen die even frap peeren door een vondst (Een moord). Theo ten Hooven kan meer dan de gewone mensch, maar voor een dichter is dit jam mer genoeg niet voldoende, deze moet niet slechts iets beters kunnen geven, maar iets wat de gewone mensch niet geven kan iets nieuws en oorspronkelijks. Of Theo ten Hooven deze hoogte nog eens zal bereiken? Deze bundel, die voor de Nederlandsche letterkunde van geen beteekenis is, geeft geen bevestigend ant woord op deze vraag. F. S. Vraag: Is het Januari e.k. verplichtend op den dag een achterlicht op een fiets te hebben? Antwoord: Neen, alleen des avonds. Maar dan dient u overdag te zorgen voor een roode reflector. Vraag: Wat is het juiste adres van Dominé Kersten? Wat is het juiste adres van Adolf Hitler? Hoe moet ik adresseeren naar hem en hoe moet ik hem betitelen? Wat voor postzegel moet er op dichten brief naar Duitschland? Antwoord: Ds. G. H. Kersten, Boe zemsingel 27 B Rotterdam. Adolf Hitler, Berlijn of Berchtesgaden (Duitschland). Adresseeren: Zijne Excellentie Adolf Hitler, Führer, Reichskanzler, Berlijn (Berchtesgaden). Aanspreektitel: Excellen tie. Postzegel 12% ct. r^?a louuk'sovxmdS flggBm tot uur vóór zonsopgang WÖSïièëiöff 4'jn geluidssignalen verbo SïjïES;den: knippert dan met de kop'ichten als attentieseinfió, GELl//DSSfGffAAL VERBODEN (0É0 Niet alle werklooze gezellen zijn deze week op onze bijeenkomsten in dè Maria Geyzensteeg geweest, toch zouden wij hen daar zeer gaarne zien. Alle vooroordeelen moet gij op zij zet ten, het ziet er daar goed uit, voor alles wordt gezorgd. Bij grootere deelname is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat wy uitzien naar een ander tehuis. De volgende week beginnen wij met alle mogelijke clubs. Woensdagmorgen om 11 uur precies zangrepetitie in de Maria Geijzensteeg. Woensdagmiddag om 2 uur tooneelrepe- titie in de zaal van de St. Joseph's-Gez. Ook met houtzagen en houtsnijden zal komende week een aanvang worden ge maakt, heel veel materiaal is daarvoor reeds aangeschaft. Als datum voor een tooneeluitvoering hebben wy vastgesteld, eind Januari of begin Februari, als datum voor een ten toonstelling van huisvlijt Maart Verder kunnen wij u reeds mededeelen, dat er Maandag 20, Dinsdag 21 en Woens dag 22 December een triduum zal worden gehouden in de St. Lode wijk, en wel door Centraal-Praeses der St. Joseph's Gezel len Rector Drost; vanzelfsprekend zijn alle werklooze gezellen present. H. SCHRAMA, v. pr. TOT GOED BEGRIP. In den familieraad, waarbij alle com missarissen van gehuwde en ongehuwde afd., alle bestuursleden van alle onderaf delingen tegenwoordig waren, werd heel veel tijd besteed aan het punt financiën. Toen werd reeds als een van de middelen om de financiën weer goed te krijgen ge noemd een l'eening te sluiten. Gij zijt reeds voldoende op de hoogte van onzen toestand, de feestviering heeft zich dank zij het spaarfonds, dat tijdig werd ingesteld kunnen dekken, maar in dit jaar moesten de noodige verbeteringen aan eigen gebouw worden gedaan en deze hebben ons in moeilijkheden gebracht. Wy zoyden nooit tot die verbeteringen zijn overgegaan, als ons dat niet van hoo- ger hand bevolen was. Momenteel zitten wy dus in moeilijkhe den, voor de toekomst zijn wij niet bang, immers wij hebben onze financiën veilig gesteld door een opslag van contributie, en door een bezuiniging in onze uitgaven, een vermindering van de subsidies, wij zullen hopen, dat dit alles vooral de vermindering van subsidiesvan korten duur is. Om nu uit de oogenblikkelijke moei lijkheden te komen hebben wij een lee ning uitgeschreven. Vergeet u echter niet wij zijn geen instelling van weldadigheid, op dat standpunt hebben wij ons geplaatst omdat somtijds dergelijke leeningen worden aangegaan met de kennelijke be doeling, dat gij niet terugkomt om uw geld te halen. Wij vragen ter leen, notee- ren goed de nummers, den naam van den persoon en het adres en berichten u, wanneer uw nummer is uitgeloot, drie maanden lang na uitloting kunt gij op uw nummer het geld halen. Binnen vijf jaar zal heel de schuld afge daan zijn, wij hebben 500 stukjes van 1.en 200 stukjes van 2.50. Nummers zijn verkrijgbaar bij de leden van den Raad van Bestuur en den huis meester. Wij zullen hopen, dat de stukjes spoedig geplaatst zyn. H. SCHRAMA, v. pr. HET KAN TOCH WEL? Met wat goeden wil is heel veel te be reiken. In onze vereeniging is dat ook vaak gebleken en daarom is er weer een kans op succes. Het is nu geen arme missionaris, die om een fiets bedelt. Het is evenmin een loterij van het Kempermanfonds, die hulp-in- spie bedoelt, 't Is zelfs heelemaal geen ge bedel om geld. 't Is een dringend verzoek aan jongere en oudere leden, om ook dit jaar de Kerst- retraite goed te doen slagen. Een eerste vereischte is een gebed om zegen, maar gedachtig het „bid en werk" kan ieder Gezel deze retraite propageeren. Vooral propageeren door zelf mee te gaan naar 't Clemenshuis. Met wat goe den wil èn van de ouders, èn van de ver loofden, èn van de Gezellen kunnen we weer tientallen naar de zegenrijke Kerst- retraite brengen. Ieder werke dan naar vermogen mee. Het kan! Voorzitter. Vol verwachting klopt ons hart.... Een zaal vol met leden, een schilderij van een Sinterklaas met een pienteren zwarten Piet, muziek van ons Gezellen-gezelschap „F. Schweitzer", wat wil men nog meer. En de Sint kwam en deelde gul de ge schenken uit. Hier een vermaning, daar een aanmoediging; aan dezen een goed cadeau, aan genen een leutig nesterijtje. Ja, daar moet men op bedacht zyn! En allen waren in de (rook) wolken, omdat er ruim voor sigaren en sigaretten was gezorgd. Twee vroolyke films verhoogden de feeststemming. ONS JAARBOEKJE. Het is weer een keurige uitgave, ons jaarboekje tevens zakagenda voor 1938. Ook de cijfers zijn bemoedigend en een uiting van groei. Het aantal vereenigingen steeg van 142 op 150, het aantal leden van 11743 op 12914. Nog een kleine aanvoer en wij hebben over de 13000 Gezellen! Ons Centraal-Verband is verdeeld in 11 districten, waarvan het district Leiden een der grootsten is met 18 afdeelingen. Aan onderafdeelingen en instellingen tei len wij in de 150 vereenigingen 1258 clubs voor allerlei doeleinden. Het actueele en handige boekje kost 25 j cent en is verkrijgbaar bij den huismees- j ter en bij alle commissarissen. VOOR ONS DISTRICT. Maandag 13 Dec. vergadering van Prae- sidenten om vier uur en 's avonds om half negen voor de Senioren, in het Gezellen- huis te Leiden. Allen worden dringend j uitgenoodigd aanwezig te zyn. AFD. GEHUWDEN. Dinsdagavond vergadering der afd. Ge huwden. Het gaat de laatste maanden zeer goed met deze afdeeling, nu volhouden en weer met velen aanwezig. Trouw aan Kolping! ASPIRANTEN-CURSUS. Alleen voor de groep van Maandag- avond is het deze week cursusavond. Woensdag is vrij gelaten voor de jonge ren-bijeenkomst der R. K. S. P., alwaar Hans Hermans zal spreken. Op die bijeenkomst zijn alle Gezellen welkom. Het is leerzaam. PALADIJNEN. Maandagavond om 9 uur zou de Pala- j dynenbijeenkomst hebben plaats gehad, j deze bijeenkomst is om de districtsverga dering verplaatst naar 20 December. NEDERLANDSCHE AFDEELING LEIDEN PLAATSELIJKE CENTA R.K. ARBEIDERSBEWEGING HET RIJWIELACHTERLICHT. Er is een puzzle op te lossen! En u zult ons onmiddellijk de vraag stellen: waaruit bestaat deze. Het opschrift boven dit stuk- I je wijst u den weg waar het over gaat. |- Maar de groote vraag is: „Hoe komen de 1 werkloozen aan zoo'n achterlicht, hetwelk, j zooals algemeen bekend geacht mag wor- I den, 1 Jan. a.s. verplichtend wordt ge- j seld?" Wij hadden wel verwacht, dat de minister, die het achterlicht verplichtend stelde, daarbij de mogelijkheid had over- i wogen om de werkloozen, in het bezit van 1 een rijwiel, gratis van zoo'n achterlicht te voorzien. Wetten maken is mooi, doch de draagkracht van hen, die daaraan moeten voldoen,laat nu eenmaal niet toe, dat zij zich dit kunnen aanschaffen. De minister van Sociale Zaken heeft zelf toegegeven, 1 dat de steun niet aan den hoogen kant is, dat de nood in de gezinnen groot is, waar- i om hij de toezegging deed compensatie- i middelen te overwegen. Is hier voor hem niet een object, dat de volle aandacht ver dient? In de Tweede Kamer is hem reeds naar aanleiding van dat verplichte rijwiel- licht, door het Kamerlid De Visser de vol gende vraag gesteld: „Is de regeering be reid aan werkloozen, die dat behoeven, een gratis achterlicht voor hun rijwielen te doen verstrekken?" Wij zien met belang stelling de uitspraak van den minister te gemoet en hopen, dat deze niet afwijzend moge zijn.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10