BINNENLAND RECHTZAKEN HET BETOOVERDE BOSCH VRIJDAG 10 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 DE BLIJDE GEBEURTENIS. Blijft Prinses Juliana in het Burgerziekenhuis te Amsterdam? In het Burgerziekenhuis te Amsterdam wordt rekening gehouden met de moge- Ivkheid, dat de a.s blijde gebeurtenis, die in het prinselijk gezin vei wacht wordt, al daar zal plaats vinden. H.K.H. Prinses Juliana heeft als Haar uitdrukkelijken wensch te kennen gegeven in het Burgerziekenhuis te willen blijven, zoolang Z.K.H. Prins Bernhard daar ver pleegd wordt. De toestand van Prins Bernhard staat echter nog niet toe, te bepalen wanneer ihij het ziekenhuis zal mogen verlaten om naar Soestdijk te worden overgebracht. Een beslissing inzake het blijven der Prinses in het Burgerzi^kenhuis totdat de "blijde gebeurtenis zal hebben plaats gehad, is echter nog niet genomen, merkt de „Stan daard", waaraan we dit bericht ontleenen, op, daar nog moet afgewacht, of het moge lijk zal zijn, dat Prinses en Prins voor dien naar het paleis Soestdijk terugkeeren. H. M. DE KONINGIN WEER IN DEN HAAG. Het paleis Noordeinde betrokken. H. M. de Koningin is Donderdagnamiddag omstreeks half zes uit Amsterdam in Den Haag teruggekeerd en heeft het paleis Noordeinde weer betrokken. DE BOTERNOTEERING. Wij vernemen dat het bedrag, bedoeld in artikel 2 van de Crisis-Zuivelbeschikking 1935 V (dit is het bedrag van de heffing en de steunuitkeering op boter), behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 9 December tot 16 December is vast gesteld op 60 cent per kg. PROVINCIAAL SUBSIDIE TUNNEL BOUW GOUDA Aan het antwoord van Ged. Staten van Zuid-Holland op de desbetreffende opmer kingen van de commissie uit de Prov. Sta ten inzake het wegenverslag wordt het volgende ontleend: De vraag, of het redelijk is, dat van provinciewege de eisch wordt gesteld, dat het rijk eveneens een bijdrage van ten minste 75.000 moet verleenen in de kos ten van den bouw eener tunnel, onder de spoorbaan 'sGravenhageUtrecht te Gou da, wordt bevestigend beantwoord, omdat ook het rijksbelang bij de totstandkoming van deze tunnel is betrokken. GIJZELING BLIJFT GEHANDHAAFD. De redacteur van „Het Vaderland" gaat echter in hooger beroep. De Haagsche rechtbank heeft het verzoek om invrijheidstelling van den redacteur van „Het Vaderland", den heer C. L. Hansen, die, naar is medegedeeld, in gijzeling is ge zet wegens de weigering, de herkomst te noemen van bepaalde mededeelingen over een geheime gemeenteraadsvergadering, af gewezen. De heer Hansen zal van deze be slissing in hooger beroep gaan bij het ge rechtshof. (Mocht het Hof in gelijken zin beslissen, dan is een cassatieberoep op den Hoogen Raad nog mogelijk. Het schijnt dus wel, dat men thans de vraag, of de journalist gere kend moet worden te behooren tot hen, die zich met een beroep op het beroepsgeheim van getuigenis kunnen verschoonen, in hoogste instantie wil laten uitmaken). ONDERWIJS-VERBETERING. De Bond van Nederlandsche Onderwij zers, het Katholieke Onderwijzers Verbond in Nederland, het Nederlandsch Onderwij zers Genootschap, de Unie van Christelijke Onderwijzers en Onderwijzeressen in Ne derland, en de Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland hebben aan de Tweede Kamer der Staten Generaal een adres gezonden, waarin wordt gezegd: „dat zy met groote bezorgdheid de uit werking van verschillende bezuinigings maatregelen op het lager onderwijs heb ben gezien, met name het toenemend aan tal groote klassen, waardoor ernstig ge vaar is ontstaan voor de intellectueele vor ming en zedelijke opvoeding der leerlin gen, terwijl bovendien de gezondheid van leerlingen en leerkrachten daardoor bena deeld wordt; dat zij zich tot de Regeering gewend heb ben met het dringend verzoek, nu de finan- cieele en economische toestand verbetert, aan dezen voor het onderwijs onhoudbaren toestand een einde te maken door weder invoering van de leerlingenschaal-1920 voor het gewoon lager onderwijs en een unifor me 26-schaal voor het uitgebreid lager on derwijs; dat de Regeering tot hun groote teleur stelling bij het houden der algemeene be schouwingen over de Rijksbegrooting voor het jaar 1938 geenerlei toezegging heeft gedaan, waardoor in de naaste toekomst de zoo noodige verbetering te wachten is; dat zij thans een beroep doen op Uw hoog College met het dringend verzoek bij de behandeling der Onderwijsbegrooting al uw invloed aan te wenden, om tot de door alle onderwijzersorganisaties noodzakelijk geachte verlaging van de leerlingenschalen te komen". Bij dit adres is een uitvoerige toelichten de memorie gevoegd. WERXLOOZENSTEUN IN DEN VORM VAN DEKKING. KLEEDING EN SCHOEISEL. Onder voorzitterschap van den heer L. Hoejenbos, directeur van den gemeentelij ken dienst voor maatschappelijk hulpbetoon te 's-Gravenhage, en in tegenwoordigheid van den wethouder van sociale zaken van de gemeente Rotterdam, als vertegenwoor diger dier gemeente, heeft de heer F. H. W. Rooyackers, hoofdcontroleur voor de le vensmiddelendistributie en den B-steun aan het departement van sociale zaken, voor een groot aantal leiders van openbare diensten en instellingen voor maatschappe lijk hulpbetoon in de provincie Zuid-Hol land gisterenmiddag in de trouwzaal 3e klasse van het raadhuis te Rotterdam een inleiding gehouden over den werkloozen- steun, voor zoover deze betrekking heeft op de verstrekking van dekking, kleeding en schoeisel (de z.g. B.-steun) zoowel als op de spaarregeling, welke onlangs voor de werkloozen, die in overheidszorg zijn, is ingesteld. Spreker behandelde in vogelvlucht de bemoeiingen van het voormalige nationale crisis-comité ter zake van den B.-steun, om daarna over te gaan tol een zeer duidelijke en vooral instrueerende uiteenzetting van den B.-steun, waarbij hij de speciale aan dacht van zijn deskundig gehoor vestigde op het veelomvattende werk van dat B-co mité, dat zjjn taak juist opvat en dat zich niet alleen bepaalt tot het verdeelen naar vaste normen van de beschikbare gelden over het aantal gesteunde gezinnen een opvatting, welke ten eenenmale indruischt tegen de ter zake door het departement van sociale zaken schriftelijk zoowel als mon deling kenbaar gemaakte opvattingen. Zeer verhelderend was zijn inleiding ook ten opzichte van de individueele controle op elke aanvrage om B.-steun, waarbij vooral de nadruk gelegd werd op het persoonlijk contact met' den gesteunde en diens gezin. Hierbij blijkt wel telkens weer, dat door het gezamenlijk overleg tusschen gesteun de en controleurs men tot de conclusie komt, dat geheel andere artikelen, dan in eerste instantie gevraagd, dringender noo- dig blijken. Na de geheele B-steunverstrekking van het oogenblik van indiening der aanvrage af tot aan de verstrekking van de goederen volledig te hebben behandeld waarbij ook nog gelegenheid 7evonden werd stil te staan bij de inschakeling van den plaatse lijken winkelstand en de controle op de verstrekkingen werd overgegaan tot de bespreking van de spaarregeling, waamit bleek, dat meer en meer, n'en deplaise de tegenwerking van andere zijden, de werk loozen overtuigd worden van het groote voordeel, dat hun door deze spaarregeling wordt geboden. Met genoegen werd geconstateerd, dat het departement van sociale zaken een soe pele toepassing nastreeft. In verband met de- vergunning van den minister van so ciale zaken, waarbij is toegestaan dat cha ritatieve instellingen het„kwartje" storten ten behoeve van werkloozen, die dit bedrag onmogelijk kunnen missen, wees de inlei der er op, dat betaling van dit kwartje door het burgerlijk armbestuur nooit mag geschieden. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen maakten verschillende aanwezigen gebruik, waarvan de beantwoording nog een welkome aanvulling bleek te zijn van het reeds gehoorde. Om te illustreeren dat, ondanks al het licht, dat de lichtstad Rotterdam ten toon spreidt, achter dat licht veel duisternis heerscht. noemde hij enkele cijfers. Na een nauwkeurige telilng bleken 13.753 gezinnen in aanmerking te kunnen komen om te sparen. Tot nu toe hebben 3000 gezin nen een spaarkaart aangevraagd en zijn 2686 gezinnen tot daadwerkelijk sparen overgegaan. Nog noemde hij enkele cijfers betreffen de de werkloosheid. Het vorig jaar was het hoogst aantal ingeschrevenen bij de arbeids beurs 53.000, waarvan pl.m. 90 pet. werk loos waren. Tot Mei 1937 is een geleidelijke daling ingetreden tot 45.000 ingeschrevenen, welk aantal thans weer gestegen is tot 48.000. Nu de minister van sociale zaken den ko- lenbijslag voor de werklooze gesteunden van 1.— heeft gebracht op 1.30, is Rot terdam genoodzaakt voor haar armlastigen en kleine zelfstandigen hetzelfde te doen, hetgeen steeds meer eischen stelt aan de gemeentefinanciën, in welk verband hij er aan herinnerde, dat op de begrooting 1938 ten behoeve van maatschappelijk hulpbe toon is uitgetrokken een bedrag van 18.000.000.—. Met een woord van dank aan den heer Rooyakers voor zijn heldere en duidelijke uiteenzetting sloot de voorziter deze ver gadering, welke ongetwijfeld haar groot nut zal hebben als het hier gebodene onder de betrokkenen in de gemeenten wordt uitge dragen. NIJVERHEIDS-ONDERWIJS VOOR MEISJES IN HET BISDOM HAARLEM. Dinsdagmiddag 3 uur werd in het Dioce sane Graalhuis op den Scheveningscheweg 90- te Scheveningen de eerste vergadering gehouden van de Plaatselijke Centrales voor Nijverheidsonderwijs voor meisjes in het Bisdom Haarlem. De leden van deze Centrale's waren uit- genoodigd door den Diocesanen Raad voor Nijverheidsonderwijs, die de bijeenkomst leidde. Door bemiddeling van den Diocesa nen Raad zijn reeds Centrale's opgericht in Hoorn, Amsterdam, Haarlem, Leiden, Den Haag, Rotterdam en Delft op verzoek van Zijne Hoogw. Excellentie Monseigneur Huibers, Wiens uitdrukkelijke wensch het is, dat het Nijverheidsonderwijs voor meis jes tot steeds grootere bloei kome. De voorzitter van den Diocesanen Raad, de Zeereerwaarde heer Pastoor Möller, zet te uiteen, dat de taak van de Plaatselijke Centrale's zal zijn het geheele Nijverheids onderwijs voor meisjes te behartigen en or denend en stuwend op te treden. In de Plaatselijke Centrale's hebben zit ting twee afgevaardigden van het gesubsi dieerde Nijverheidsonderwijs, twee van het niet-gesubsidieerde Nijverheidsonderwijs en twee van de Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie „de Graal". In stre ken waar het Land- en Tuinbou wonder wijs beoefend wordt, zullen nog twee afgevaar digden van dit onderwijs in de Centrale zit ting nemen. Daarenboven wordt een voorzitter be noemd. In steden en districten waar een gesubsidieerde school is zal de voorzitter van het bestuur van deze school ook tevens voorzitter van de Centrale zijn. Als grens lijnen van de Districten zullen zooveel mo gelijk de grenslijnen der Dekenaten worden aangehouden, terwijl het ook noodig kan zijn enkele Dekenaten onder een Districts centrale te laten vallen. Wanneer er plaatselijke gevallen te be handelen zijn, zal de plaatselijke Centrale trachten deze zelf op te lossen. Zoo noodig echter kan de Plaatselijke Centrale de zaak aan den Diocesanen Raad ter beslissing voorleggen. De vergadering kwam tot het besluit, met alle kracht te streven naar de uitbreiding van het gesubsidieerde Nijverheidsonder wijs voor meisjes. Op de scholen van het niet-gesubsidieerde onderwijs zal getracht worden het onderwijs zoo hoog mogelijk op te voeren. Niet het belang van de school, maar het belang van het jonge meisje dat gevormd j moet worden tot 'n degelijke alzijdige ont wikkelde huisvrouw moet ten deze voorop staan. In het voorjaar van 1948 zal de Diocesane Raad de Centrale's weer tot een vergade ring bijeen roepen. OUDEJAARSAVOND-TREINEN. Naar wij vernemen, zullen de Ned. Spoor wegen ,in den nacht van Oude- op Nieuwe- jaar, weder extra treinen inleggen, tusschen de grootere plaatsen van de lijn Amster damDordrecht en tusschen Amsterdam en Hilversum, teneinde het publiek dat el ders den Oudejaarsavond doorbrengt, in de gelegenheid te stellen, na 12 uur huiswaarts te keeren. Hieronder volgt een opsomming van de vertrektijden der in te leggen trei nen: Rotterdam Dp.den Haag, Rotterdam Dp. V. 1.30, stopt te Schiedam en Delft. Den HaagDordrecht, den Haag V. 1.55, stopt te Delft, Schiedam, Rotterdam Dp., Beurs, Barendrecht en Zwijndrecht. DordrechtÉotterdam Dp., Dordrecht V. 2.40, stopt te Zwijndrecht, Barendrecht en Rotterdam Beur. AmsterdamRotterdam Dp., Amsterdam Cs. V. 1.23, stopt te Haarlem, Leiden en Den Haag. Den Haag—Amsterdam Cs., den Haag V. 1.55, stopt te Leiden én Haarlem. AmsterdamRotterdam Dp., Amsterdam Cs. V. 2.30, stopt te Haarlem, Leiden, den Haag. Rotterdam Dp.Amsterdam Cs., V. 2.40, stopt te den Haag, Leiden en Haarlem. Amsterdam Cs.Hilversum, Amsterdam Cs. V. 2.33, stopt te N. Bussum. GEKNOEI MET OORMERKEN VAN VARKENS. Een driemanschap voor den rechter. In den loop van de jaren 1936 en 1937 hebben ambtenaren van de landbouw- crisiswet herhaaldelijk varkens aangetrof fen, o.a. bij exportslagerijen, welke voor zien bleken te zijn van valsche oormer ken. Een uitgebreid onderzoek, dat werd in gesteld, leidde tenslotte naar den koop man A. J. L. te Midwolde. Bij dezen werd ook een tatoueering, waarmede het mer ken geschiedde, in beslag genomen. Donderdag heeft hij zich voor de Gro- ningsche rechtbank moeten verantwoorden. Met hem hebben terechtgestaan de koopman S. M. uit Groningen, die de var kens voor hem verkocht, en de markt koopman B. A. P. uit Amsterdam, die de tatoueering en de benoodigde letters heeft geleverd. Tegen de eerste twee verdachten heeft het O. M. één jaar gevangenisstraf ge- eischt en tegen den derden zes maanden. Uitspraak over een week. HAAGSCHE RECHTBANK. Moedwillig op eenige voetgangers ingereden. Toen de heer G. H..S., vergezeld van zijn vrouw, de Geeregracht te Leiden over wilde steken en hij nog eenige meters van het trottoir verwijderd was, kwam plot seling een auto aanrijden, bestuurd door F. G. van T. uit Leiden. Hoewel er alle gelegenheid was om behporlijk te pas- seeren had v. T., op eenige meters van de beide wandelaars gekomen, plotseling meer gas gegeven en daarbij de auto op de wandelaars aangestuurd. Slechts door ijlings opzij te springen, werd een ernstig ongeluk vermeden. Beide wandelaars wa ren evenwel ten val gekomen en hadden zich bezeerd. Voor dit ernstige feit was van T. door den Leidschen kantonrechter tot een maand hechtenis veroordeeld. Daarmede niet accoord gaande was verdachte in hooger beroep gekomen bij de Haagsche rechtbank. Nadat eenige getuigen gehoord waren, vroeg de Officier van Justitie, mr. Rouffaer, bevestiging van het vonnis. De rechtbank zal een en ander nog eens over.wegen en over 14 dagen uitspraak doen. Overtreding vreemdelingenwet? De Leidsche vuurwerkfabrikant A. J. K. had door een buitenlandschen car- tonnagewerker E. K. een aantal hulzen laten maken. De ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Leiden had wegens het laten verrichten van werkzaamheden door een buitenlandsche werkkracht zonder de vereischte vergunning een geldboete ge- eischt van f 25.subs. 14 dagen. De Leidsche kantonrechter had ver dachte vrijgesproken. Van dit vonnis was het O. M. in hooger beroep gekomen bij de Haagsche rechtbank. De cartonnagewerker E. K. uit Leiden, als getuige gehoord, verklaarde, dat hij thuis hulzen voor den heer K. had ge maakt. Voor het vervaardigen van deze hulzen kreeg hij 45 cent per 1000. Verder verklaarde getuige, dat hij niet in dienst was bij verdachte. Deze was gewoon een klant van hem, zooals hij er zoo vele heeft. President mr. Haga: „Dus als u eens een dag geen zin hebt om te werken of ergens naar toe wil gaan, dan vraagt u dat aan niemand". Getuige: „Neen, als ik met vacantie wil gaan, dan ga ik. want ik ben eigen baas". De Officier van Justitie meende, dat er geen sprake is van een dienstbetrekking. Spr. vraagt dan ook bevestiging van het vrijsprekend vonnis van den Leidschen kantonrechter. De verdediger van verdachte mr. TraD- man uit Leiden, ging geheel met den Of ficier mede en refereerde zich aan den eisch. De uitspraak werd daarna bepaald op over 14 dagen. Had vergeten zijn „koopwaar" in het register te schrijven. H. W. v. d. M., opkooper-koopman te S t o m p w ij k, die thans wegens heling en diefstal een gevangenisstraf van zes maanden ondergaat, had een geldboete van 20.subs. 14 dagen veel te veel gevonden voor het vergeten in te schrij ven van zijn „koopwaar". De Officier vond zulks echter niet en vertelde verdachte, dat het allemaal ge stolen artikelen waren geweest, die hij vergeten had in te schrijven in zijn regis ter. Spr. achtte dan ook geen termen aan wezig oin de opgelegde geldboete te wij zigen en vroeg bevestiging van het gewe zen vonnis. Nadat de president er nog een en ander aan had toegevoegd werd de uitspraak be paald op 23 December. Vrijspraak gevraagd. J. A. T. uit L e i d e n, was door den Leidschen kantonrechter veroordeeld tot. een geldboete van 15.— subs. 5 dagen, omdat hij op de Papelaan te Voorschoten een voor hem rijdende driewieler, be stuurd door M. A. v. d. B. uit Leiden, rechts had gepasseerd. Bij het getuigenverhoor kwam echter vast te staan, dat de bestuurder van den driewieler bij het naderen van een zijweg eerst naar links was uitgeweken om daar na plotseling den rechter zijweg in te gaan. Richting had hij niet aangegeven. De motorrijder had toen natuurlijk ge dacht, dat getuige naar links zou gaan, gezien de eerst ingeslagen richting. Hij was toen verplicht geweest rechts te pas- seeren. Dat er daarna een botsing is ge komen is dus geheel te wijten geweest aan den bestuurder van den_ driewieler, die door den president op zijn grove fout gewezen werd. De Officier vroeg vernietiging van het vonnis van den Leidschen kantonrechter en opnieuw requireerend eischte spr. vrij spraak omdat verdachte onschuldig is aan deze aanrijding. Uitspraak 23 December. In den bocht P. J. M. uit Waddinxveen reed met een autobus van den dienst LeidenBoskoop achter een met steenen beladen vracht auto op den Hoogen Rijndijk onder de ge meente Zoeterwoude. Plotseling was hij achter de vrachtauto vandaan gekomen om te trachten deze te passeeren. De vrachtauto echter had plot seling gestopt wat tot gevolg had, dat de autobus niet vlug genoeg kon passeeren om een tegenligger door te laten gaan. De bestuurder van den tegenligger kwam toen voor het minder prettige feit te staan om óf op de autobus in te rijden óf zijn auto tegen een boom te laten botsen. Hij had het laatste verkozen waardoor de auto er minder fraai uit kwam te zien. De bestuurder van de autobus was ver oordeeld tot een geldboete van 15. subs. 5 dagen. En aangezien hij zich onschuldig waan de, was hij in hooger beroep gekomen bij de Haagsche rechtbank. De Officier zag, na getuigenverhoor, de onschuld in deze zaak niet in en vroeg be vestiging van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. Het moet door het militair gerechtshof behandeld worden. A. B. uit L e i d e n, had gekleed in uni form van den B. V. L. meegedaan aan een oefenrit van den Vrijwilligen Landstorm. Hij had toen een overtreding begaan tegen de motor en rij wiel wet en had een bonnetje opgeloopen. Door dit bonnetje was hij door den Leidschen kantonrechter veroordeeld tot een geldboete. Daarmede niet tevreden geweest zijnde was hooger beroep aangeteekend. •Dit hooger beroep kreeg een eigenaar dige wending, omdat de Officier van Jus titie van meening was, dat verdachte voor het militair gerechtshof terecht moet staan, omdat hij destijds gekleed was in een uniform van onze weermacht en deel nam aan een officieel uitgeschreven rit van den B. V. L. De rechtbank zal de zaak nog eens overwegen en 23 December vonnis wijzen. „Wèl gedaan", zegt de veldwachter, „niet gedaan", zegt verdachte. En dat alles om een valschen naam, dien Th. V. uit Delft opgegeven had aan een veldwachter uit Nootdorp. De Delftsche kantonrechter had den veld wachter geloofd en verdachte veroordeeld tot een geldboete van 10.— subs. 4 da gen. Voor de Haagsche rechtbank was het weer „ja" en „neen", want de veldwach ter zei, dat verdachte een valschen naam had opgegeven en verdachte hield bij hoog en laag vol, dat de veldwachter abuis was, want dat hij zijn goeden naam had opge geven. De Officier ging met den Delftschen kantonrechter mede en vroeg bevestiging. De rechtbank zal 14 dagen nadenken over de kwéstie van wel of niet en dan vonnis wijzen. (SPROOKJE) 109. De heks ging voort in haar slaap. Ze kunnen hem nooit vinden.... want hij is geen jongetje meerHij niest alleen zoodaardoor.... zouden ze kunnen ra den.... dat Het diertje geen echt dier is.... Hij heeft kou gevatik ben bang, dat..,." Toen maakte de heks een beweging. 110. Eenzaam had echter genoeg gehoord. Fluks schreef hij dit alles in zijn zakboekje, en maakte dat hij weg kwam, daar de heks ieder oogenblik wakker zou kunnen worden.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6