ITALIË's UITTREDEN UIT DEN BOND Waarschijnlijk zal de Duce het Zaterdagavond bekend maken DE SPAANSCHE BURGEROORLOG BUITENLAND Nanking antwoordde niet op het Japansche ultimatum MOED VRIJDAG 10 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 NA DEN GROOTEN FASCISTISCHEN RAAD Het bericht aangaande Italië's uittreden uit den Volkenbond wordt in politieke kringen te Rome noch bevestigd, noch ontkend. In diplomatieke kringen is men er even wel stellig van overtuigd en wordt aan het besluit niet meer getwijfeld. Men acht het voor zeker, dat na den grooten Fascisti- ftchen Raad van a.s. Zaterdagavond het be sluit tot uittreden uit den Volkenbond en uit het internationaal arbeidsbureau gepu bliceerd zal worden en de redenen zullen worden uiteengezet, die tot dit besluit hebben geleid. In den nacht van Zaterdag op Zondag zullen groote volksverzamelingen worden georganiseerd om de bevolking van Ro me gelegenheid te geven te luisteren naar de verklaringen, die Mussolini na afloop van de zitting van den grooten Fascisti- schen Raad zal houden. In over het algemeen goed ingelichte po litieke kringen te Rome verzekert men, óat de plechtige verklaring, die Mussoli ni zal afleggen het logische gevolg zal zijn van de redevoeringen, die hij te Milaan en Palermo heeft uitgesproken. Deze beide redevoeringen, die gehouden zijn op 1 November 1936 en 20 Augustus 1937 stelden de Italiaansche politiek voor als verlangend naar een formeel bondge nootschap met Frankrijk en Groot-Brit- tannië op voorwaade, dat de Volkenbond hetzij zou worden hervormd of in den steek zou worden gelaten. M.a.w., aldus Havas, Italië gaf te verstaan, dat het slechts tijdelijk lid van den Volkenbond zou zijn. Niemand twijfelt er aan, aldus Havas, dat de Duce Zaterdagavond bekend zal maken, dat Italië uit den Volkenbond treedt. Het secretariaat van den Volkenbond verwacht mededeeling van deze uittreding op Zondag of Maandag. Italië heeft, met inbegrip van de laatste twee jaren, sedert 10 Juni 1920, plen dag waarop het Volkenbondspact van kracht werd, dus 17 jaren, aan den Volkenbond medegewerkt. Waarom Italië den Volkenbond zou veriaten De Havas-correspondent verneemt, dat Italië zijn besluit uit den Volkenbond te treden, zal motiveeren met er op te wij zen, dat het twee jaren lang gepoogd heeft de leden van den Volkenbond, en in het bijzonder de groote mogendheden, die trouw aan Genève zijn gebleven, te over tuigen van de juistheid zijner fascistische politiek, o.a. wat de verovering van Abes- synië en de erkenning van het Keizerrijk betreft. Bij gelegenheid van de Volken bondsvergadering van September j.l. hoop te de Italiaansche regeering, dat moeilijk heden met een weinig goeden wil hier en daar konden worden opgeheven. Deze po ging is tegen den wil van Rome mislukt. De fascistische regeering heeft zich er toen aanstonds rekenschap van gegeven, dat haar pogingen nutteloos zouden zijn en dat van een volgend assemblée geen resultaat zou kunnen worden verwacht. De gebeurtenissen hebben de Italiaan sche regeering ten slotte genoopt, haar politiek jegens Genève in overeenstem ming te brengen met die harer vrienden. WAT DE BUITENLANDSCHE PERS ERVAN ZEGT In Engeland is men noch verwonderd noch bedroefd Over het algemeen is de Britsche pers noch verwonderd, noch bedroefd over het vermoedelijke besluit van Italië uit den Volkenbond te treden. De „Daily Express" herinnert eraan, dat j Mussolini reeds in 1923 bij het bombar- J dement van Korfoe getoond heeft den Bond te minachten. Hij behandelt den Bond, zooals sommige Christenen hun kerk, n.l. een uitstekende instelling zoolang zij zich met niets bemoeit. Het blad vestigt er verder de aandacht op, dat bijna een kwart van de wereld, zoowel wat oppervlakte als wat bevol kingsaantal betreft, geen lid meer is van den Bond. „Het stuk is uit, laten we het gordijn la ten vallen" is de conclusie van het con servatieve blad. De meening der Fransche pers Maroel Pays schrijft in de „Excelsior", dat Rome, Berlijn en Tokio door een ge meenschappelijke onverzoenlijke houding tegen den Volkenbond, misschien willen pogen een grooter prijs betaald te krij gen voor hun eventueel terugkeeren. Men moet evenwel afwachten of het gebaar van Mussolini niet tot gevolg zal hebben, dat Parijs, Londen en Washington minder geneigd zullen zijn koloniale, politieke, economische en financieele concessies te doen. Donnadieu schrijft in de „Epoque", dat de wereld thans wordt verdeeld in twee kampen: de landen, die de internationale wet erkennen en de landen, die hun eigen 't genoegen tot wet verheffen. Verder is de Fransche pers zeer tevre den over de reis van minister Delbos. OVERSTROOMINGEN BEMOEILIJKEN DE KRIJGSVERRICHTINGEN. De onafgebroken regenval der laatste dagen heeft ernstige overstroomingen in Opper-Aragon en in het Ebrodal veroor zaakt. De regeeringstroepen moesten de ondergeloopen stellingen verlaten en naar hooger gelegen liniën terugtrekken. Ten Zuid-Oosten van Saragossa heeft het water van de Ebro veel schade aangericht in het dal, tusschen Pina en Saragossa. Vele loop graven moesten worden ontruimd. Franco's blokkadeplannen. In een nota aan het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken deelt de Spaan- sche regeering mede, dat ztf verwonderd en misnoegd is over de waarschuwing der Britsche regeering, aan de Britsche koop vaardijschepen verstrekt na de aankondi ging der blokkadeplannen van Franco. In deze waarschuwing wordt gezegd, dat de schepen, hoewel zij in volle zee door de Britsche vloot beschermd zullen wor den, geen bescherming in de territoriale wateren kunnen verkrijgen. De Spaansche regeering verklaart, dat deze waarschu wing niet gerechtvaardigd is, omdat die bescherming toch wordt verleend en de waarschuwing betreurenswaardige gevol gen voor de zeeverbindingen met de Spaan sche havens zal hebben, bijvoorbeeld door dat de zeeverzekeringspremies aanzienlijk verhoogd zullen worden. BELGIË SENAAT SPREEKT VERTROUWEN IN DE REGEERING UIT. De Belgische Senaat heeft een na afloop der debatten over de regeeringsverklaring ingediende motie van vertrouwen aangeno men met 112 tegen 19 stemmen en drie ont houdingen. STUDENTENRELLETJES TE LEUVEN. Te Leuven hebben zich ernstige relletjes voorgedaan tusschen Vlaamsche en Waal- sche studenten. Politie en gendarmerie moesten tusschenbeide komen om de orde te herstellen. PRINS KAREL WEER THUIS. Prins Karei is gistermiddag om 15.10 uur te Oostende aangekomen en per trein door gereisd naar Brussel. FRANKRIJK DE JAPANNEEZEN VALLEN AAN. De Japansche opperbevelhebber, gene raal Matsoei, had van den Chineeschen bevelhebber te Nanking geëischt, dat de stad niet later dan Vrijdagochtend zou worden overgegeven. Aangezien de commandant van het Chineesche garnizoen van Nanking geen antwoord heeft gegeven op dit ultimatum van generaal Matsoei, zijn de Japansche troepen te half één over gegaan tot den algemeenen aanval op de stad. De Chineezen zijn vastbesloten rondom Nanking stand te houden; zij hebben voorzorgsmaatregelen getroffen voor mo gelijke straatgevechten in de binnenstad. Ten Zuiden van Nanking, aan den spoor weg naar Kiagan vallen de Japanneezen Hsoentsjen aan, dat krachtig verdedigd wordt. De speciale adviseur van Tsang Kai Sjek, Hoesjih, heeft verklaard, dat China den strijd zal voortzetten, wat er ook met Nanking zal gebeuren, en zelfs als er twee of drie jaar gevochten moet worden. Alle Chineesche kunstschatten zijn uit Nanking verwijderd. Zij zijn in 15.000 kis ten verpakt aan boord gebracht van een paar schepen, die naar Tsjoenking zijn vertrokken. DE STORMLOOP DER JAPANNEEZEN. Niettegenstaande het kruisvuur van de Chineesche voorposten en hun krachtigen tegenstand bij de versperringen, zijn de Ja pansche troepen erin geslaagd den gehee- len „Purperen Heuvel" te bezetten. De troepen rukken thans op naar den Ooste lijken muur. De Japansche genie heeft de Hoeng Woe-poort in den Zuidoostelijken muur ondermijnd en Japansche tanks met infanterie trekken op naar de Taiping- poort in den Noordoostelijken muur. Het Chineesche garnizoen te Nanking wordt op honderdduizend man geschat. De Chineesche commandant te Nanking, generaal Tang Sjeng Tsji, heeft de buiten landsche diplomatieke vertegenwoordigers verzocht, hun landgenooten mede te dee- len, dat zij de stad onmiddellijk moesten verlaten in de richting van Haikwan. Alle wegen worden door de Chineezen versperd en versterkt met zandzakken. Ook de poor ten worden gebarricadeerd, terwijl talloo- ze huizen met springstoffen en petroleum worden vernield. De Japansche troepen hebben Tangtoe tusschen Nanking en Woehoe ingenomen. De yen als betaalmiddel in Sjanghai? Een te Sjanghai verschijnend Japansch dagblad eischt in een hoofdartikel de in voering van de Japansche valuta in de door de Japanneezen bewoonde deelen van de stad. Dit vormt de eerste aanval op de va- lutasouvereiniteit van China. De Chineesche minister van financiën had het aannemen van Japansch geld echter verboden. Tot dusver was de invoering van de yen door het gevaar van disagio voor de Japannee zen nauwelijks loonend, daar op de beurs te Sjanghai de yen niet verhandeld werd. Door de jongste ontwikkeling zijn echter de voorwaarden hiervoor gunstiger gewor den. Van beslissende beteekenis is daarbij, in hoeverre de Chineezen bereid zijn buiten de door de Japanneezen bewoonde gedeel ten der stad, Japansch geld aan te nemen. Eveneens hangt hiervan het lot van den Chineeschen dollar af, welke tot dusver nog steeds stabiel gebleven is. De CSAR-AFFAIRE. Generaal Duseigneur zegt de Csar niet te kennen. De rechter van instructie heeft de voorloopige hechtenis van generaal Du- seigneur, Henri de l'Oncle, den sergeant vlieger Cheron en de drie Arabieren Amar Hamoen, Kaddoer Faci en Mohammed Maadi, die gearresteerd zijn in verband met de affaire van de Csar met een maand verlengd. Generaal Duseigneur, is van 3 uur gister middag tot 10 uur gisteravond door den rechter van instructie verhoord. De genereel verklaarde, dat zijn organi satie, het comité voor defensieve actie, vol gens voorschrift was geregistreerd en ten doel had leger en politie te steunen in ge val van een communistischen opstand. Hij zeide de Csar in het geheel niet te ken nen, doch wel Eugène Délonois, een van zijn oude wapenbroeders. Hem werden nadere inlichtingen ge vraagd over het wapendepot in de Rue Ri bera, waar wapens werden gevonden met etiketten, waarop de letters van het co mité voorkwamen. De generaal zeide van die opslagplaats niets te weten. Zijn orga nisatie had nooit oorlogsmaterieel bezeten. Rumoer In de Kamer. De Fransche Kamer is gisteren begonnen met de bespreking van de begrooting van justitie. De links-republikein Berenger, die onder veel tumult toespelingen maakte op personen, die in verband met de Csar-af- faire gearresteerd zijn, verklaarde er over verontwaardigd te zijn, dat men oorlogs helden de behandeling van moordenaars en boosdoeners doet ondergaan. Toen Beren ger over generaal Duseigneur wilde spre ken, schreeuwde de communist Cornavin: „Dat is een schavuit". Het rumoer bedaarde pas, toen de voorzitter de Kamer tot de orde riep. Berenger werd aan het einde van zijn toespraak langdurig door rechts en centrum toegejuicht, terwijl de com munisten opnieuw lawaai maakten. Vincent Auriol antwoordde op de inter pellatie van Berenger. Hij zeide, dat het niet aan hem, doch aan den rechter van onderzoek staat, te beslis sen over voorlopige invrijheidstelling. Ove rigens moet de gelijkheid van alle burgers in acht genomen worden. Degenen, die in verband met de Csar-affaire in staat van beschuldiging gesteld zijn, worden ver volgd wegens vereeniging met kwaadwil- 1 lige bedoelingen en het in bezit hebben van wapenen voor een burgeroorlog. Het par- I ket moet de verhooren voortzetten en de minister kan geen pressie op den rechter door MARTIN DEVIÉE „Hoe de directie er toe gekomen is, jou een plaats te geven als assistent-reporter bij de Nieuws-afdeeling, bij den hemel, Kirby, ik begrijp het niet. Hier, lees je ver,- slag nog eens na, en beken dan, dat er juist genoeg sensatie inzit, om van een advertentie voor een meubel-veiling op windende lectuur te maken. Maar dat is niet voldoende, jongen." Jenks, hoofd-redacteur van de „New Star" schoof Kirby een vel papier toe. „Je stijl kan er mee door, ofschoon.... enfin, laat ik je nou niet alles gaan ver wijten, en sta niet te kijken als een schooljongen, die een standje krijgt." De telefoonbel rinkelde en onderbrak hem. „Hallo, hier Jenks.... Ja stuur Creems er op af, twee kolom, 't Is 'm toe vertrouwd. Hij kan juist op tijd terug zijn voor de avond-editie. Laat-ie goed op bij zonderheden letten." Jenks belde af, en richtte zich weer tot Kirby, die bleek en bevend had staan luis teren. „Dat was een reportage, die jij op had moeten knappen. Daar had je ten minste voor in staat moeten zijn. Creems gaat naar een vechtpartij kijken, een botsing tusschen politie en.... wat was het ook weer. Enfin, komt er niet op aan. Die ke rel heeft moed. Hij dringt zich overal tus schen, zonder zelf kleerscheuren op te loo- pen, en je kunt er van verzekerd zijn, dat de vechtpartij nog niet goed en wel is af- geloopen, of Creems levert een verslag, dat je doet trillen van sensatie. Hij slingert met woorden, die je doen ijzen, en fabri ceert volzinnen, waarbij de tranen in je oogen komen. Zoo gevoelvol, zoo span nend, zooenfin je begrijpt me wel, juist zooals de lezers van de „New Star" het wenschen. Maar die vent, die Creems, die heeft moed, zie je, en dat ontbreekt jou". „Ja Sir", antwoordde Kirby, om iets te zeggen op den nerveuzen woordenvloed van Jenks. „Met menschen als jij er een van bent, zou de „New Star" failliet gaan, als we geen Creems hadden, en geen Black's en al die lui, die weten wat reportage is. Maar die hebben moed, zie je...." „Juist Sir", beefde Kirby. „En als jij die had, zou je vanzelf be tere verslagen geven. Moed! Moed! Moed! Je moet de bijzonderheden opmerken, en er over schrijven alsof het je eigen bloed was, dat vergoten werd, en alsof.... en fin, je begrijpt me wel. „Ja Sir". Kirby was bleeker geworden van onderzoek uitoefenen. De zaak met de oud-strijders is pijnlijk, aldus Auriol. De gezondheidstoestand van Duseigneur zal door dokters onderzocht worden. ROEMENIË DE REIS VAN DELBOS. Roemenië Is het eens met Frankrijk. Tijdens een gistermiddag te Boekarest aan Delbos aangeboden dejeuner heeft Antonescoe een rede uitgesproken, waarin hij wees op de noodzakelijkheid van soli dariteit in het tegenwoordige tijdsbestek, „waarin de oorzaken van ongerustheid niet ontbreken en de internationale toestand niet geruststellend is". Het is een gerust stellend teeken, dat er volkomen eenheid van opvattingen bestaat tusschen Frank rijk en Engeland. Het bezoek van Delbos aan Warschau kan Roemenië slechts verheugen, aange zien het zelf met een hecht bondgenoot schap aan Polen is verbonden. Wat de Kleine Entente betreft, zeide spr.: „Gij weet wat de Kleine Entente voor ons beteekent. Zij vormt een belangrijk element in onze buitenlandsche politiek. Diep verankerd in den geest onzer volke ren, is deze alliantie gegrondvest op een gemeenschappelijkheid van blijvende belan gen. Zij wordt voortdurend versterkt door de besprekingen onzer staatshoofden, de periodieke bijeenkomsten van onze minis ters van buitenlandsche zaken en de eco nomische en intellectueele samenwerking onzer drie landen." Roemenië is het volledig eens met Frank rijk ten aanzien van den Volkenbond. Het blijft voorstander van collectieve veilig heid, maar is van meening, dat, wanneer deze doctrine een zin heeft, zij beteekent, dat de veiligheid van West-Europa niet ge scheiden kan worden van de veiligheid in Midden- en Oost-Europa. Ten slotte zeide spreker nog: „Roemenië is een land, dat geplaatst is op den viersprong van ver scheidene beschavingen en, evenals Frank rijk, vastbesloten geen enkele ideologische discriminatie te aanvaarden ten aanzien van zijn buitenlandsche politiek." PALESTINA HET TERRORISME. Een terrorist is gevlucht, terwijl hij zijn revolver leegschoot op hem achtervolgen de personen. Deze man werd betrapt op het oogen- blik, dat hij een bom wilde werpen. Een jonge Jood werd ernstig door kogels gewond. In een andere wijk is een bom ontploft zonder evenwel schade te veroorzaken. Bij Nazareth hebben miltairen een huis vernield, dat door personen was bezet, die er van verdacht werden onlangs een auto bus te hebben aangevallen. dan het vel papier, dat in smettelooze wit heid wachtte op de gloeiende zinnen van Jehks. Hij zag zijn ontslag dreigen; som ber en grauw verdonkerde de redactie-ka mer. Hij hoorde als in de verte nog, dat Jenks hem toevoegde: „Je kunt nu wel gaan, Kirby. Probeer moed te vergaren en denk aan het faillissement van de „New Star". Vijf minuten later dacht Jenks in el kaar te zakken van wanhoop. Hij kreeg te lefonisch bericht, dat in de haven een van de grootste passagiersschepen in brand stond, en hij had niemand om er heen te sturen. Niemand dan Kirby, die niet meer moed en fantasie bezat dan noodig was om een advertentie op te stellen. En terwijl de sensatie voor het grijpen lag. De berich ten stroomden binnen, hij voelde als het ware hier de helsche vlammen, die uit het schip opstegen, hij rook den brandenden inhoud, hij hoorde de vertwijfelde kreten van vrouwen en kinderen. „Kirby!Kirby!".... De bleeke jon geman verscheen. „Luister! Een Oceaan-stoomer, die he den zou uitvaren, ligt brandende in haven No. 3. Ga er onmiddellijk heen. Maak er wat goeds van Creems is er niet, Black is er niet, Side is ziek. Ik kon beter de picco lo sturen, maar die moet boodschappen doen. Ik móet jou sturen. Toon dat je moed hebt. Zie dat je op het schip komt, en let op bijzonderheden. Als je hier niets van maakt, gaat de „New Star" op de flesch. De menschen zullen vanavond schreeuwen om couranten. Ik zal er een extra-editie van maken. Vooruit.... laat zien, dat je pit hebt, en.... enfin, je begrijpt me wel." En terwijl Kirby in een vlaag van ener gie het redactie-bureau uitstormde, was Jenks reeds bezig, de extra-editie voor te bereiden. Drie uur later was Kirby nog niet te rug. Jenks hoorde buiten reeds kreten van kranten-jongens. Concurrenten! En zijn persen stonden nog te wachten op het ver slag dat nog niet eens binnen was. De co- pie moet toch voor 't grijpen liggen! Die knul was niets waard, die knul, enfin Eindelijk kwam hij binnen strompelen. Hij hinkte pijnlijk. „Ben je eindelijk klaar? Waar is je ver slag? Ben je op het schip geweest? Wat heb je aan je voet? Waarom zet je je hoed niet af. Hij heeft waarachtig handschoe nen aan! Was het daar zoo koud? Toe spreek op!" Jenks overrompelde den armen jongeman, die moeilijk van de eene voet op de andere leunde. „Je ziet er nog zoo piekfijn uit, dat ik niet kan gelooven, dat je de vlammen ook maar hebt gezien." „Maar u zei me, dat Creems er altijd zonder kleerscheuren afkwam, en nu ik.." „Waar zijn je aanteekeningen? Hoeveel gewonden zijn er? Waren er moeder, die hun kinderen zochten?" „Aanteekeningen heb ik niet, Sir.Ja, er waren moeders, die haar kinderen zoch ten." Het was, alsof Kirby plotseling op knapte bij dat gezegde. „Moeders.Moeders.veel Moe ders, SirIk heb haar angst gezien.... om haar kinderen." „Geen sentimentaliteiten hier. Schrijf op, schrijf op, beschrijf haar gezichten!" Jenks draaide als een bezetene om Kirby heen, wiens oogen wazig werden en niets meer zagen van Jenks, noch iets hoorde van diens gebrul Noch ook hoorde hij iets van de schreeu wende sternen, die vlak daarop de kamer vulden. Hij hoorde evenmin, dat vijf of zes vreemde menschen met blocnote's en potlooden op hem wezen. „Hij is het! Kir by van de „New Star". De held van den brand!" Hij hoorde niets, hij was in elkaar gezakt, bewusteloos. Maar Jenks noteerde ijverig hun enthou siast verhaal. Hij schreef vlug en spannend: een roerend verhaal, waarin Kirby de hoofdrol speelde. Hij beschreef den held- haftigen moed, dien hij betoond had bij het redden van vier kinderen, die anders ver brand zou zijn geworden. Jenks beschreef gezichten van moeders, die haar kinderen zochten Hij luisterde en noteerde het verword ver haal van vijf of zes menschen, die zei den, dat Kirby de electrische installatie /an het schip had uitgeschakeld, omdat er niemand anders was, die durfde. „En 't moet voor hem, die dat allemaal gedaan, heeft, een peuleschilletje geweest zijn, de olieleidingen af te sluiten. Iemand, die zoo'n geweldigen moed heeft. „Maar", onderbrak Jenks, ik begrijp het niet heelemaal. Zijn costuum is niet ver brand, en zijn hoofdhemel", hij nam de hoed van Kirby's hoofd, „de kerel moet gek zijn van pijn.... Kerel, ben je naar huis gegaan, om je eerst te verkleeden?" De inderhaast geroepen dokter consta teerde, dat Kirbij een en al brandwonden was, behalve het gezicht, dat beschermd was geweest door een masker. ,,'t Wordt toch een extra-editie, Kirby, en jij komt op de voorpagina. Kirby van de „New Star", de held van 't schip, de held van de moeders.... enfin, je begrijpt me wel". Maar Kirby hoorde het niet. Maar er gens in de stad baden moeders( dat hij genezen zou. Da arm van een letser isgeentoo- verstaf: vóór het veranderen van richting moet hij rich ervan over- cuigen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd xal kun nen worden!

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5