X NIEUWS Laatste berichten TELEGRAMMEN Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN VRIJDAG 10 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 K. J. M. V. „ST. PETER KANIS**. Staatsjeugd. De heer Hans Hermans behandelde gis terenavond het vierde onderwerp in het Ge zinsprogram der K.J.M.V Spreker zette al lereerst uiteen beginnend bij de Middel eeuwen de steeds verder schrijdende ver wijdering van Kerk en Slaat, welke uit eindelijk leidt tot den „almachtigen" Staat. Om echter tot dien vorm te komen en om hem in stand te houden heeft de Staat het kind noodig. Vandaar alom de greep van den Staat naar het kind. Vandaar Staatsopvoeding, los van den godsdienst, vandaar leekenonderwijs, leekenopvoe- ding. Na de verschillende vormen van de jeugd organisaties in de Europeesche landen de revue te hebben doen passeeren, wees hij er nog ééns op dat de Staatsjeugd zonder godsdienst wordt opgeleid, dat haar op voeding geheel is ingesteld op de materie en op die zaken, welke voor de macht van de staat noodzakelijk zijn. o.a. de militaire opvoeding. Den toestand in ons land besprekend, achtte spreker hier geen gunstige voe dingsbodem voor een „Staatsjeugd" aan wezig. In verband met het onderwijs echter wees spreker nog op de idee, welke van andere zijde wordt gepropageerd, n.l. de nationale school. Wij katholieken, wij moe ten op onze hoede blijven want de jaloer- schen, die meenen, dat het ons katholieken in Nederland te goed gaat, kunnen straks voor ons onderwijs en onze vrije jeugdvor- ining een ernstig gevaar vormen. W' NATIONALE BOND - „HET MOBILISATIEKRUIS**, Afdeeling Leiden e.o. Gisterenavond kwamen diverse leden van deze vereeniging in algemeene vergadering bijeen in Hotel „den Burcht". Na uitvoerige besprekingen en een enthousiaste uiteenzetting van het eerelid, den heer D. ten Cate Brouwer, werd een bestuursverkiezing gehouden, daar vele leden ervan of vertrokken of*om andere redenen afgetreden waren. Uit de met algemeene stemmen gekozenen werden na onderling overleg tot voorzit ter gekozen: de heer Mr F. H. v. d. Tas, tot secretaris: de heer H. Questroo, Nieuwe Rijn 51, telef. 1414, tot 2de secr. de heer D. Blotkamp, tot penningmeester: de heer C. Schout, Piantsoen 61, telef. 2883, en tot leden: de heeren W. Weyers, Th. W. Zoute- riks, H. M. Verhulst, J. A. Paulides en A. v. Breda,laatstgenoemde wonende te Oegst geest. De heer ten Cate Brouwer dankte den scheidenden voorzitter en de overige aftre dende bestuursleden voor hun arbeid, wel ken zij naar beste weten deden voor de afd. Leiden, waarna het afgetreden bestuur bij monde van den heer Mr Nord Thomson de loopende zaken in een huishoudelijke bij eenkomst nadien overdroeg aan het nieuw gekozen bestuur, dat door energiek aan pakken van de zaak de afdeeling Leiden in grooten bloei hoopt te mogen brengen. Als dé voorteekenen niet bedriegen, is de kans van slagen ongeveer verzekerd. Lustrumtentoonstelling Indologen- Vereeniging. De historische tentoonstelling omtrent de ontwikkeling der Indische wetenschappen, ingericht in een der zalen van het Rijks museum voor Volkenkunde, zal hedenavond van 7 uur 309 uur 30 voor het publiek gratis geopend zijn, waarbij aan der leden der tentoonstellingscommissie de noodige explicatie zal geven. Dinsdag- en Woens dagavond a.s. 'zal de tentoonstelling, die overigens tijdens de gewone museumuren te bezichtigen is, eveneens geopend zijn. Aquarium- en Terrarium vereeniging „De Natuurvriend", Bovengenoemde vereeniging hield haar maandelijksche ledenvergadering in Huize v Wjjk, Hoogewoerd 108. De voorzitter, de heer W. Zwart, opende deze vergadering en heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder den heer J. W. M. Deutz, hoofdredacteur van het Ned. tijd schrift „Aqua-Terra", die als onderwerp dezen avond behandelde: „Wel en Wee- Wenken", een avond vooral voor hen, die nog jong in de liefhebberij staan. Spr. begon met er op te wijzen, dat een gezelschaps aquarium geen verzamelplaats was van al lerhande soorten visschen, doch dat er wel degelijk rekening mede moet worden ge houden vanwaar de visch komt, wil men zooveel mogelijk van de kleurenpracht ge nieten. Na deze inleiding behandelde spr. het plotseling lek worden van den bak wat met sunligtzeep of vetkaars direct kan worden verholpen. Verder behandelde hij den voedingsbodem, waai men wel nimmer over uitgepraat komt; vervolgens het schoonmaken van de ruiten wat het best gedaan kan worden met stukken van het skelet van de Inktvisch (Zeeschuim). De voor- bn nadeelen van verschillende ver warmingsmiddelen en voornamelijk om dezen tijd het bewaren van de warmte door geribt carton. Ook het wel en wee der Algen besprak spr. en gaf daarvoor ver schillende wenken. Ter bestrijding b.v. van den groenen zeefalg bij wijze van proef neming 2 L. water uit den bak te nemen en er voor in de plaats te doen 2 L. oud water. Als een van de belangrijkste vraag stukken in de liefhebberij noemde spr. het voederen; hij behandelde vele soorten hier voor, zoowel droog als levend voer. Ook zei spr. dat ingemaakte Daphina een zeer goed voeder is en liet deze zien van twee jaren oud; hij vertelde daarbij hoe men te werk moest gaan. Heel 'euk om te zien tevens een uitstekend voer was een goed schoon en schubloos gemaakt gekookt v_sch- je, dat in den bak aan een draadje gehan gen, tot het laatste stukje wordt verorberd. Vele liefhebbers, aldus spr., laten een ge wonde visch maar zwemmen; dit is n.et noodig, de wond moet met bruine teer in- gepenseeld worden en geneest heel goed, zelfs de schubbenlaag komt ook weer ge heel in orde. Pas had spr. vernomen, dat stippelziekte met succes bestreden wordt door den bak met zwarte doeken af te dek-, ken. Vele liefhebbers klagen over de Da- nio soorten, dat deze visch hun eieren ver slinden. Ook dit is te ^ooncomen, aldus spr., door een mosbodem te maken en hij ver telde daarbij hoe men te werk moest gaan er ook nog hoe men juist nu de onmisbare p anten, noodig bij het kweeken, verkrijgt. Nog veel meer andere wenken gaf spr. en besloot zijn buitengewoon leerdame voordracht met te vertellen hoe men te werk moet gaan bij het inrichten van zee aquarium. Een haitelijk applaus had spr. in ontvangst te nemen voor zijn, zooals de voorzitter het noemde, gehouden cursus. Na afhandeling der huishoudelijke zaken, het inschrijven van drie nieuwe leden be nevens een donatrice, sloot de voorzitter d^. ze leerzame vergadering. Bij de door de Genie gehouden aanbe steding voor het eenjarig onderhouden van de militaire gebouwen te Leiden en Kat wijk was de laagste inschrijfster de firma Eik en Breedeveld alhier voor 8110. Voor het examen M.O. Geschiedenis is te 's-Gravenhage geslaagd de heer P. J. Huibers, alhier. Het aantal op de Arbeidsbeurs ingeschre ven werkloozen bedroeg op 10 Dec. 4916, vorig jaar 4931, in 1935 4650. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n: 4063. Timmerfabriek „Oegstgeest", Oegstgeest, Rijnsburgerweg No. 40. 3205. J. P. Cornelisse, Leiden, Rijnstraat 3. Utr. Veer 15. Leder- en Fourniturenhan- del. Wijz. handelsn. in^„De Lederhal". Bijv. uitgeoef. bedrijf: grossierderij. 5107. H. v. d. Horst, Alphen aan den Rijn, Raadhuisstraat 247. Kapper en Sigaren winkel. Uittr. E.: H. v. d. Horst, d.d. 7 Dec. 1937. Wijz. handelsrï. in: G. van der Horst. Wijz. uitgeoef. bedr.: heeren- en dameskap per, kleinhandel in toiletartikelen, parfu merieën en sigarénwinkel. N.E.: G. van der Horst. Alphen aan den Rijn. 4006. Firma E. Wijntjes, Leiden, Ha ven 14. Handel in brandstoffen. Bovenge noemde zaak is omgezet in een naamlooze vennootschap onder den naam: N.V. Brand- stoffenhandel voorheen E. G. Wijntjes. (Ned. Staatscrt.: 2 Dec. 1937, Bijvoegsel nr. 1663). Dir. E. G. Wijntjes, Leiden. Comm.: Th. E. Wijntjes,Eckmann, Leiden. 5026. J. van Muiden, Leiden, Hooge Rijn dijk 70. Schildersbedrijf en spuitinrichting. Bovengenoemde zaak is met ingang van 1 Jan. 1938 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Firma J. van Muiden en Zoon (B.P.). Venn.: J. van Mui den en W. van Muiden, Zoeterwoude. Opheffing: P. de Best, in liquidatie. Katwijk aan Zee, Tamstrat 22. Reederij van visschersvaartuigen. Op de Nationale Tentoonstelling van Ras- konijnen in Hotel „du Rhin" te Ka.wijk aan Zee werden toegekend aan enkele leden der Le.dsche Konijnenfokkers-vereeniging: P. Vintges 7 le prijzen, 7 eereprijzen, 3 2e prijzen; C. Castelein 3 le prijzen, 3 eereprijzen; J. P. Slegtenhorst le prijs, 1 eere prijs en 1 2e prijs; C. Som us le prijs, 1 eereprijs; J. Schouten 2e prijs; J. Straat hof 2e prijs; M. J. Belt 2e prijs, 1 eereprijs en 1 3e prijs; W. P. Slegtenhorst 2e prijs. MUZIEK RESIDENTIE-ORKEST Dobrowen dirigeerde Mozart, Röntgen, Strawinsky en het Beethoven-concert voor viool door Odnoposoff. Orkestraal was het een mooi en artistiek voldragen concert door eensgezindheid en intuïtieve wissel werking tusschen dirigent en orkest. Het begon licht en weelderig lyrisch geestig en pittig in de ouverture „Figaro's Hochzeit". 't Is of men Mozart, den eenvoudige waarachtig al maar njooier gaat vinden, juist in dezen tijd. De wonderlijke muziek lacht een blauwen hemel tegen, vreugde vol en met fijn doordringednde emoties met lokkende charme, muziek, die voor iedereen is. Over de interpretatie lag een fraai accent, ontegenzeggelijk, hoewel Do browen de tempi zóó sterk opgedreven neemt, wat ons inziens in deze Mozar-en- tourage wel wat overdreven lijkt. Niette min ziel er veel schoons te waardeeren. Don Odnoposoff in het vioolconcert van Beethoven in gelijke mate van techniek en muzikale uitgelezenheid. Zeldzaam vio- listisch correct en beheerscht. Overal even moi van toen en technisch verzorgd. Ner gens eenige omklemming of derebraliteit. Er ligt iets aantrekkelijks jeugdigs glan zend en toch zeer evenwichtigs in het spel van dezen jongen violist, getuige de uiterst moeilijke cadenzen van Joachim, waar te genover staat, dat door zijn jonkheid hij ook nog niet terdege vermag af te dalen in de donkere schachten van Beethoven's begenadigde ziek In samenwerking met de toegewijde orkest-be,geleiding onder Do j browen, werd het tot een uitgelezen ge heel, al zal men hebben ervaren, dat bei der opvatting tamelijk wel uiteen liep, en het overgroot aantal toehoorders bracht den violist en den dirigent een guld en hartelijk applaus, dat aangroeide tot een ware ovatie. Na de pauze Röntgen's „Symphonie in I cis kl. t." door de Noorsche folklore ge- inspireerd. Wat Röntgen schrijft getuigt j voor hem. als instrumentaal componist. De uiterste zorg bij 't kiezen en met volkomen kennis der instrumenten geschreven mu- j ziek. die romantisch, en melodisch eenigs- i zins Wagner-achtig georiënteerd is, zijnde het uitvoeren en aanhooren waard. Deze symphonie dan, werd geestdriftig geleid, emotioneel en sensitief opgezweept en in Dobrowen's eigene dctailleering sprak het zeer goed tot den luisteraar, stemmingsvol en in eigen sfeer. Mevrouw Stotijn zong de herderinne-zang en zij deed dit klank rijk, muzikaal en effectvol. De gewaar- wording is heel eigenaardie bij zwijgend orkest de sopraanstem de volksmelodie te hooren aanheffen. De uitvoering heeft wél geboeid. Aan 't slot bracht de dirigent me vrouw Stotijn naar voor om den welver- j dienden bijval in ontvangst te nemen. Er waren bloemen. Tot besluit „L'oiseau de feu" van Stra- winsky. Voor de goede uitvoering wordt een minitieuse voorbereidingsstudie ge- i vraagd, door een geschoold orkest onder j een technisch dirigent. Nu Dobrowen i naast veel dirigeertalent, belangrijke vak- I kennis en een warm muzikaal hart bezit, I kregen wij een prima Strawinsky inter pretatie. Het vermogen bezittend de met hem werkende kunstenaars te bezielen en hun spel te doen opbloeien, ageerde Dobro wen heftig van visie op de moderne pit toreske partituur, welke haar uitwerking niet miste. Met stormachtig applaus werd de Strawinsky-uitvoering beloond. J. K. OMGEVING VOORSCHOTEN. AUTO IN DE SNEEUW GESLIPT. Een wagen, met glas beladen, tot puin gereden! Hedenmiddag omstreeks half 1 ia op den Rijksstraatweg nabij het Haagsche Schouw een tamelijk ernstig ongeluk gebeurt. Een personen-auto, bestuurd door H. v. d. Wolk uit Haarlem, wonende Ram pelaan 56, slipte door de sneeuw, bot ste tegen een tegemoet-komende vrachtauto aan en vervolgens tegen een boom aan. De personenauto werd geheel ver nield; de bestuurder kreeg een lichte h ersensch udd in g. De vrachtauto, eigendom van de glas- handel Van den Heuvel uit Delft, werd eveneens aanmerkelijk beschadigd. De wagen was beladen met glasruiten, welke -allen werden vernield. De be stuurder van de vrachtauto bekwam geen letsel. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouwoverzicht. Het is van ouds bekend, dat de dagen rond St. Nicolaas voor de tuinders en de groentenkooplieden geen dagen zijn om in bijzonder gunstige stemming te verkeeren ten opzichte van de prijzen der verschillende aangevoerde producten. Hierop is zoo goed als nimmer een uitzondering. Met de koolsoorten ging het in de afgeloopen week slecht. Vooral voor gele kool was onvoldoende yraag en de aanvoer nam toe. Een flink kwantum kon in den afgeloopen week geen kooper vinden. De beste kwaliteit bracht van f 1.den minimumprijs, tot hoogstens 1.30 p, 100 K.G. op. Wat geen koopers kon vinden voor menschelijk voedsel gaat dan voor veevoer weg tegen 0.25 0.30 per 100 K.G Roode kool blijft op den ouden prijs van 2.30 tot 2.SO hangen. En Groene kool gaat voor 1.30 tot hoogstens 1.60 per 100 K G. Met Waschpeen ging het de ze dagen weer iets beter. De goede kwaliteit kon geregeld van 0.60 tot 1.20 per kist van 20 K.G. op brengen. Ook hiervan neemt de aanvoer weer toe. Peen voor conserven ging niet. En bospeen kwam nog maar van enkele tuinders. Dit artikel bracht van 5.80 tot 6.40 per 100 bos op. Kroten blijven vlot weg gaan met redelijken prijs, varieerend van 2.'— tot 2 90 per 100 K.G. Een goed gevraagd artikel was deze dagen wel de Andijvie. Dit product waarvan vorige week een zeer groot gedeelte onverkocht bleef kon thans iedere veilingdag gemak kelijk van 0.30 tot 0.45 per kist van 6 K.G. opbrengen. En dit niettegenstaande de aanvoer niet verminderde. KnoLselderie had ook nu nog onvoldoende belangstelling en bleef in den prijs van 2.tot 2.40 per 100 stuks hangen. Het is met dit artikel een wachten tot er wat winterweer komt. Bloemkool gaat nog steeds minderen en de aanvoer bepaalt zich tot enkele dui zenden. Met Le Cerf is het eerstdaags ge heel afgeloopen. Het zijn dan alleen nog de Reuzen. Deze laatste gaan thans voor 6.tot 12.20 per 100 in de eerste soort. Tweede soort van ƒ2.30 tot ƒ5.40 per 100. Van Uien is onlangs schijnbaar het hoogtepunt bereikt. Er is toen tot 10. per 100 K.G. betaald doch nadien is dit bod niet meer bereikt geworden. Dit tijdperk varieerde de prijs van 8.50 tot 9.30 voor groote uien en van 6.40 tot 7.10 voor drielingen-uien. HILLEGOM. Verkoopingen. Gisteravond hadden ten overstaan van Notaris D. Lodder alhier in Hotel Sistermans de volgende verkoopingen bij inzet plaats: 1. Het woonhuis Stationsweg 218 te Hil- legom met schuur, erf, vóór- en achtertuin groot 2 A. 87 c.A. Het perceel werd in hoog ste bod gebracht op 4450 door den heer J. v. Til-Broekhuizen alhier. 2. De villa „Nimmerdor" met garage, erf, vóór- en achtertuin, gelegen aan de Wee- resteinstraat no. 95, groot 13 A. 10 c.A. Dit perceel werd in hoogste bod gebracht op 7600 door den heer H. Roeland alhier. VRACHTRIJDERSZOON DOOD GEREDEN Door slippende auto De zware sneeuwval heeft ook In Zut- phen en de Graafschap groote verkeers- stagnaties teweeg gebracht. Verschillende auto's bleven in de sneeuw steken en het kostte den automobilisten veel mceite, hun reis voort te zetten. Met moeite konden de autobusdiensten in stand worden gehouden In Voorst is een ernstig verkeersongeluk geschied tengevolge van de gladheid van den weg en het slechte zicht door de sneeuwjachten. Op den weg naar Apel doorn moest de automobilist Prins uit Apeldoorn een met paard bespannen vrachtwagen van den vrachtrijder Bruil uit Eefde passeeren. Door de sneeuwjacht zag de autobestuurder den wagen te laat en remde. Door de gladheid slipte de auto naar links, waarop hij den vrachtwagen aan den linkerkant voorbij reed. Aan dien kant liep de zoon van den vrachtrijder. Hij werd tegen den grond geslingerd en met ernstige verwondingen naar het al gemeen ziekenhuis te Zutphen vervoerd, waar hij vannacht is overleden. Een zesjarig jongetje te Ruurlo slip te met zijn fiets en brak een been. Op den spoorwegovergang te Eefde slipte een personenauto. De wagen kwam met een wiel tusschen de rails terecht en zat muurvast. Na veel moeite werd de wagen vrijgemaakt. Om ongelukken te voorkomen, waarschuwde de overweg- wachter de stations te Zutphen en Gors- sel, waar de treinen werden opgehouden tot de auto weer op den weg stond. Een juffrouw, die te Vorden op den rijksweg uitgleed, viel voor een juist pas- seerende auto. De bestuurder remde krach tig, schoof de sneeuw voor zich uit op een hoop, waarin de juffrouw kwam te liggen. Toen zij uit haar sneeuwbed te voorschijn was gehaald, bleek, dat zij geen letsel had bekomen. VAN BIJNA f 1400 BEROOFD Een inwoner van Leiden deed dezer da gen bij de Haagsche politie aangifte van bsrooving in een perceel. De man deelde mede van een bedrag van f 1360 te zijn beroofd. De politie heeft in verband hier mede drie personen aangehouden, een man en twee vrouwen. De aanwijzingen tegen deze menschen zijn zoodanig, dat zij in het Huis van Bewaring zijn ingesloten om voor den officier van Justitie te worden geleid. RADIOREDE VAN DEN ENGELSCHEN KONING LONDEN, 10 December (A.N.P.) He den werd officieel medegedeeld, dat de koning op eersten Kerstdag door middel van de radio een toespraak zal richten tot al zijn onderdanen. De koninklijke familie zal de Kerstdagen doorbrengen op San- dringham Castle. VEERBOOT GESTRAND SASSNITZ, 10 December (A.N.P.) De veerboot „Preussen", die de verbinding onderhoudt tusschen Trelleborg en Sass- nitz, is vannacht tijdens een sneeuwstorm bij Stubbenkammer op een rots geloopen. Naar de spoorwegdirectie te Ststtin mede deelt, bestaat voor het schip geen onmid dellijk gevaar, daar de storm geluwd is. Aan boord bevinden zich geen passagiers en de bemanning is ongedeerd. KERK EN STAAT IN MEXICO MEXICO—S TAD, 10 December (A.N.P.) President Lazaro Cardenas heeft giste ren een decreet afgekondigd, waarbij de kerk van het H. Hart te Jalapa in den staat Vera Craz zal worden gesloten en gemaakt zal worden tot een bibliotheek en museum van kunst en geschiedenis. LEIDEN. TWEE AMERIKANEN IN RUSLAND VERDWENEN MOSKOU, 10 December (A.N.P.) Twee Amerikanen, de schrijver Donald L. Robinson en zijn vrouw, zijn, naar giste ren bekend werd, op geheimzinnige wijze verdwenen. De Amerikaansche ambassa deur is hiervan verwittigd en stelt thans een onderzoek In. Geboren: Maria Jacoba Petronella d. van A. Bakker en H. M. v. Amsterdam Adrianus Simon z. van W. P. Aker boom en P. J. Straathof. Ondertrouwd: J. Velthuyzen jm. en P. v. Meurs jd. Overleden; G. Willems, z. 16 jaar G. D. v. d. Broek, z. 3 jaar. MEDEPLICHTIGEN VAN WIEDMANN GEARRESTEERD PARIJS. 10 December (A.N.P.) De politie heeft te Nantua een zekere Roger Million met zijn vriendin gearresteerd. Zij worden verdacht medeplichtig te zijn aan de misdaden van Eugen Wiedmann, die bekend heeft vijf moorden te hebben ge pleegd. IJS VORMING OORZAAK VAN HET VERONGELUKKEN VAN POOLSCH VLIEGTUIG WARSCHAU, IC December (A.N.P.) Het door een commissie vart deskundigen ingestelde onderzoek heeft uitgewezen, dat het verongelukken van het Poolsche Dou- glas-liegtuig in Bulgarije te wijten is aan ijsvorming, waardoor het toestel hoogte verloor en tegen een berg tfloog. LEIDEN, 10 Dec. Vee. Totaal aangevoerd 420 runderen, 186 kalveren, J38 schapen, 586 varkens, 3 veulens, 21 bokken en gei ten, 48 zeugen. Prijzen: 9 stieren 170 280, schoon gewicht 6066 cent, handel kalm; 112 kalf- en melkkoeien 170290, handel tamelijk; 177 varekoeien e.a. 130 —215, handel tamelijk; 122 vette koeien 180300, schoon gewicht 5274 cent, handel tamelijk; 77 graskalveren 24—70, handel stroef; 6 vette kalveren 50105, schoon gewicht 70100 cent, handel tame lijk vlug; 103 nuchtere kalveren 813, 100 vette schapen 2630, en 536 vette lammeren 1823 handel matig; 265 mest varkens 20—35, handel traag; 273 biggen 1620, handel traag; 21 bokken of gei ten 47, handel traag en 48 zeugen 60 95, handel traag. Kaas. Aanvoer 26 partijen waarvan 17 partijen Goudsche kaas le soort 2728, 2e soort 26, 9 partijen Leidsche kaas le soort 2527. Handel matig. ALKMAAR, 10 Dec. Kaas. Aangevoerd 38 stapels, zijnde 67.000 kg. Fabriekskaai kleine f 23, boerenkaas kleine 22.50 per 50 kg. Handel goed. 70 kg. Handel kalm. BOSKOOP, 10 Dec. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Pechtold 16 22 cent, Wendland 5075 cent, Hadley 30—40 cent, Briarclif 16—26 cent, Butter fly 60—84 cent, E. G. Hill 35 cent, Wilh. Kordes 1 001.37, Rosaiandia 50—81 cent Florex 0.90—1.28, Duisburg 60—91 cent, Edith Helen 0.60—1.27. Aug. Noack 30— 42 cent, Else Poulsen 3554 cent, Ingar Ohlson 5095~ cent, Vierlanden f 0.75— 1.00; Chrysanten grootbloemig 0.601.10, idem tros 12—20, Gerbera 20 cent, Li- gustrum 13 cent, Andromeda 13 sent, Spar regroen 1518 cent, beshulst 2038 cent, idem geel 50—81 cent, zilverbont hulst 40 tot 65 en en goudbont hulst 3045 cent per kg. Hulstplanten 4055 cent per stuk. 's HERTOGENBOSCH, 10 Dec. Boter. Aanvoer 13.900 kg. Prijzen: hoogste 1.48, laagste 1.44 en middel 1.46 per kg. LEEUWARDEN, 10 Dec. Vee. Aanvoer: 12 Enterstieren 125240, 68 Twenter- stieren 240350. 182 vette koeien 130 270 per stuk, 4070 cent per kg.; 258 melk- en kalfkoeien 120275, 55 pinken 65160; 8 vette kalveren 2470, 348 graskalveren f 25100, 439 nuchtere kal veren 511, 342 vette schapen 1535, 66 weideschapen 1424, 282 lammeren 1322, 165 vette varkens f 45165, per stuk, 5662 cent per kg.; 28 magere var kens 2250, 75 kleine biggen 917 per stuk, 21 bokken of geiten, 69 paarden. To taal aanvoer 2428 stuks. Kaas. Sleutelkaas 2230, Nagelkaas 710, Goudakaas f 26, Edammerkaas 2845. Aanvoer 1423. Boter. Mijnboter 1.40, Veilingboter 1.381.29 per kg. Aanvoer 6 zesde en 3 twaalfde vaten. Commissie 0.84. DELFT, 9 Dec. Vee. Aanvoer 1 paard, 70 runderen, 72 nuchtere kalveren, 370 magere varkens, 423 biggen en 3 geiten of bokken. Prijzen: kalfkoeien 180285, varekoeien f 100200, nuchtere kalveren 415. magere varkens 2056, biggen 1022, geiten of bokken 514, alles per stuk; rundvleesch per kg. 62, 70 en 78 cent. Boter 1.571.60 per kg.; aanvoer 3 achtste en 1 zestiende, wegende samen NIEUWVEEN, 9 Dec. Eierenveiling. Aanvoer 558 kippeneieren 4.305.15 en 6 eendeneieren 2.95 per 100 stuks. NIEUKOOP, 10 Dec. Eierenveiling. Aanvoer 1896 stuks. Prijzen: kippeneieren 5.005.70, eendeneiren 4.004.50 per 100 stuks. Appelen 35 cent per 10 kg. WISSKLNOTEERINGEN (AMST"RI»4M) Londen 8 981s/w Berlqn 72 45 Parus 6 llï'g Brussel 30.561'2 Zwitserland 41 591/2 Kopenhagen 4010 Oslo 46 05 Stockholm 45.15 New York 1.7927/jg Praag 6.33i/2

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3