SPORT Academienieuws KERKNIEUWS BIOSCOPEN RECHTZAKEN AGENDA VRIJDAG 10 DECEMBER 1937 OF. IF'DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 GEMEENTERAAD VAN VOPRHOUT HOE WORDT HET WEER? 'S NACHTS VORST, OVERDAG DOOI. De Bill seint: Verwachting: Aanvankelijk zwakke tat matige Westelijke tot Zuidelijke wind, la ter toenemend en uit Zuidelijke richtin gen; half tot zwaar bewolkt, later betrok ken met tijdelijk regen of sneeuw; lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag dooi. Hoogste barometerst.: 771.2 te Vardö. Laagste barometerst.: 744.4 te Warnemünde. Het minimum, dat gisteren, voorafge gaan door sterke barometerdalingen en gevolgd door sterke stijgingen van den luchtdruk, over Centraal-Europa trok, gaf aanleiding tot zware sneeuwstormen aan de Noord- en Westzijde. De sterke tempe ratuurstijging aan de Zuid-Oost-zijde, die gisteren aanleiding gaf tot zomertempera- turen aan de Fransche Riviera, werd ge volgd door een sterke temperatuurdaling, waardoor de zomertoestand weer tot win ter sche koude overging. In de Alpen is de temperatuur zeer laag. Op den Santis (2500 m.) waait een ijzige storm uit West en daalde de temperatuur van min drie tot min veertien graden Celsius. Een diepe depressie bij IJsland trekt naar het Zuid- Oosten en doet den luchtdruk snel dalen in het Noorden van Ierland, terwijl op IJs land de barometers weer snel stijgende zijn. Op den Oceaan en in de Poolzee liggen machtige gebieden van hoogen luchtdruk, dat in Noord-Scandinavië houdt aanvankelijk nog stand tegen de aanval len der depressie. Het vorstgebied over het Noorden van Duitschland reikt thans tot de Fransch-Belgische grens, doch zal zich met den inval van Westelijken wind langs kusten der Noordzee overdag land inwaarts terugtrekken, om zich des nachts weer naar het Westen uit te breiden. Bij opklaring in den nacht is lichte vorst waar schijnlijk en matige vorst mogelijk. De toe nemende wind en de bewolking zullen ech ter overdag de vorst temperen en althans in het Westen dooi brengen. Gladde wegen tengevolge van sneeuw in het geheele land, be houdens in het Westen. LUCHTTEMPERATUUR. 1.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.ï Van Vrijdagnamiddag 4.17 uur tot Zaterdagmorgen 7.29 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 11 Dec. voorm. 8.00 en nam. 8.23 uur. Maan op 11.41 en onder 23.47 uuf. (11 Dec. 1ste kwartier.) VOETBAL K. N. V. B.-WEDSTRIJDEN AFGELAST. Alle voor Zondag 12 December a.s. vast gestelde competitiewedstrijden zijn door het K. N. V. B.-bestuur afgelast in ver band met de slechte terrein- en weersom standigheden. KORFBAL NEDERLANDSCHE KORFBALBOND WEDSTRIJDEN AFGELAST. Het bestuur van den Nederlandschen Korfbalbond deelt mede, dat alle voor Zondag 12 December a.s. vastgestelde Korfbal wedstrijden in verband met de slechte terrein- en weersomstandigheden, zijn afgelast. LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Rechtsgeleerdheid, op proefschrift getiteld: „Veerrechten naar het keizerlijk decreet van 21 October 1811": de heer J. J. A. Lucas, geboren te Delft; ot arts: de heer J. M. C. Nuyt, Rotter dam. Geslaagd: Doctoraal examen Geneeskunde: de hee- ren F. W. H. M. Rademaker, Rotterdam, F. S. Ypma, Den Haag, C. Versélewel de Witt Hamer, Noordwijkerhout; Doctoraal examen Indisch Recht: mej. T Meyers, Leiden; Economisch candidaatsexamen Indologie: de heer Dorodjatoen, Leiden; Artsexamen le gedeelte: de heeren G. M. van Hellemondt, Delft; W. M. Rijnberg, Oud Vossemeer, J. Donkersloot, Overschie. De raad der gemeente alhier kwam in openbare vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester G. Bulten. Afwezig was het lid Colijn. Voorlezing werd o.a. gedaan van een schrijven van de heer P. Th. Zwetsloot als Torenlaanbewoner, waarin grooten dank betuigd wordt voor den aanleg van waterleiding ter plaatse. Volgde een voorstel van B. en W. tot handhaving van het geldleeningsbesluit ad 69.204.51. Door G. S. was een op merking gemaakt, betreffende het aan gaan van deze geldleening. Desniettegen staande adviseeren B. en W. toch over te gaan tot deze leening. Na een verduide lijking van den voorzitter, werd dit punt ook met algemeene stemmen aangeno men. De volgende punten der agenda (reeds door ons geplaatst) werden ver volgens met eenige kleiine opmerkingen z. h. st. aangenomen. De waterleidingtarieven. Volgde nu een voorstel van B. en W. tot medewerking in ex art. 72 L. O. wet 1920 aan het bestuur der Chr. School, voor aanschaffing van nieuwe kachels in die school. Het lid Kruithof vraagt, welke soort van kachels men van plan is aan te schaffen. De voorz. maakt nu bekend, dat dit kachels zullen worden met een spe ciale warme luchtverspreiding door de lokalen. Er zullen naar het nieuwste sys teem, buizen aangelegd worden o.a. on der de ramen, op welke manier de warm te zal verspreid worden. Aldus werd be sloten. Nu volgde een zeer lange discussie over punt 11 der agenda, vaststelling van een nieuwe verordening, regelend de voor waarden en het tarief voor de levering van water door het gemeentelijk waterbe drijf. Aan deze discussie wordt deelgeno men door de leden Spierenburg en Kruit hof, benevens eenige toelichting door de leden der commissie voor de bedrijven, de heeren v. d. Hulst, v. d. Nouland en v. d. Geer. Het lid Kruithof meent te moe ten opmerken, dat in het besluit van B en W. enkele categorieën van verbruikers worden bevoordeeld en wenscht niet an ders dan een uniforme regeling. Het lid Spierenburg sluit zich bij deze spreker aan en ondersteunt diens voorstel. Door de leden der Bedrijven-commissie wordt nu een toelichting gegeven, hetgeen de leden Kruithof en Spierenburg toch niet kan bevredigen. Besloten wordt hierna dat enkele wijzigingen zullen worden aangebracht. Het betreft hier de kwestie der loonkokerijen van bloembollen. Vervolgens wordt een voorstel van B. en W. aangenomen tot wijziging der schoolgeldverordening. Het lid Kruithof meent op te moeten merken, dat hij voor een verlaging van het schoolgeld is. „Aangename" discussies. Punt 5: Verordening georganiseerd over leg gaf aanleiding tot felle discussies. De heeren Lunenburg (R.K.). had des mor gens pas deze verordening gekregen, had haar dus nog niet genoeg kunnen bestu- deeren, terwijl hij er nu reeds over moest stemmen. Spr. stelde voor dit punt uit te Volgde ook aanneming van het voorstel van B. en W., om aan armlastigen een Kersttoelage te- -verstrekken van 2.50. j Het lid Witteman juicht dit besluit van B. en W. toe en vraagt tevens, of de in werkverschaffing aangestelde werkloozen ook een Kerstgave zullen genieten, waar op de voorzitter bevestigend antwoord. Volgde punt 14 der agenda: Bezwaren tegen de gewijzigde veldwachtersverorde ning. De Commissaris der Koningin maakt bezwaar tegen het door den Raad geno men besluit tot vrije geneeskundige be handeling van den gemeenteveldwachter. Voorgesteld wordt nu: vrije geneeskundige behandeling door de gemeentegeneesheer 6f een jaarlijksche toelage van 25. voor eventueele zieken- of ziekenhuisver zekering. Aldus werd tot het laatste z. h. st. besloten. Klachten over de tarieven der Leidsche Lichtfabrieken. Bij de rondvraag vraagt de heer Spie renburg of de lantaarn voor straatver lichting al is geplaatst bij de in aanbouw zynde huizen achter de B. N. S. (reeds voor een groot gedeelte bewoond). De voorz. antwoordt- ontkennend en maakt bekend dat dit aan de Stedelijke Lichtfa brieken te Leiden is opgedragen, maar nog steeds niet is uitgevoerd. Met veront waardiging wordt, hiervan door het lid Spierenburg kennis genomen. Deze laakt op zeer scherpe wijze de houding van bo vengenoemde fabrieken, om een opgedra gen order op zoo onordelijke wijze te be handelen. Weth. v.. Reisen merkt hierbij op, dat kortgeleden door hem een artikel in één der bladen is gelezen, dat door de Lichtfabrieken wordt geparasiteerd op de ingezetenen van andere gemeenten door: verlaging van belastingen, althans, geen verhooging; tegenover verhooging van de tarieven van licht en gas. Hij vindt dit ongehoord en protesteert hiertegen. De heer Spierenburg zou het ten zeerste op prijs stellen als Gedeputeerde Staten van deze toestanden op de hoogte gebracht worden. Besloten werd dat met omliggen de gemeenten, welker belangen parallel loopen met deze gemeente over deze zaak contact zal worden gezocht, om gezamen lijk hiertegen te protesteeren. Mocht dit geen vruchten afwerpen, dan zal bij een hoogere instantie een klacht worden in gediend. Aldus werd besloten. De heer Witteman merkt nu op, dat de verlichting aan de Provinciale wegen véél te wenschen overlaat en verzoekt B. en W. stappen te willen doen om hierin eenige verandering te willen brengen. Vooral bij het oversteken van den 's-Gra- vendamschen weg naar het opengestelde rijwielpad is dit z.i. zeer noodig. De voor zitter zegt toe de noodige stappen te zul- len doen. Hierna ging de raad over in comité-generaal. De vergadering wordt geschorst Een geheel andere kwestie werd aange roerd door de heeren Snel en Lunenburg. De heer Snel sprak over een brief, die door een bedeelde van het Burgerlijk Armbestuur tot de Burgemeester was ge richt. Spr. vond, dat hiervan werk had moeten worden, gemaakt (spr. doelde waarschijnlijk ;p bedi ?igingen, die in het schrijven ston len). De heer Lunenburg was het volkon en eens met den heer Snel. Spr. deelde een geval mede van de afge- loopen week, waarin een bedeelde een lid van het B. A. de dour uittrok en een bloedneus bezo-gde. Zcoiets mag volgens spr. niet gesust wordei. Een vervolging dient te worden ingesteld, zeker als ten voorbeeld aan anderen. De voorz. zegt, dat men meer den toestand in aanmerking moet nemen, van de menschen, die voor je staan. Over een en ander ontstaan felle woor denwisselingen, speciaal tusschen de voorzitter en de heer S iel. Deze loopen zoo hoog, dat de voorz. met een hamerslag de vergadering schorst. Hierop verlaat de heer Snel de raadszaal. Eenigen tijd later werd in besloten zit ting overgegaan. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal a.s. Woensdag geen audiëntie verleenen. ZONDER GESLAPEN TE HEBBEN GEREDEN IN EEN ONDEUGDELIJKE AUTO. Op Zondag 20 Juni is op den Wagenweg te Haarlem een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan ds. P. A. E. Sillevis Smit, predi kant bij de Gereformeerde kerk in Her steld Verband te Haarlem het leven heeft gekost. De predikant die met zijn echtge- noote per rijwiel op weg was naar het kerkgebouw, waar hij in den dienst zou voorgaan, werd aangereden door een auto, bestuurd door den 23-jarigen garagehou der K. uit IJmuiden. Hij viel met het hoofd op den trottoirband en werd zoo ernstig gewond, dat hij kort daarop over leed. De garagehouder stond gistermiddag voor de Haarlemsche rechtbank terecht wegens het veroorzaken van dood door schuld. Het bleek, dat hij den avond tevo-' ren eenige personen naar Rotterdam had vervoerd en zonder geslapen te hebben naar IJmuiden terugkeerde. Bovendien trok zijn auto bij het remmen sterk naar rechts. De officier van justitie was van oordeel dat het ongeluk te wijten was aan over vermoeidheid van verdachte en aan de ongelijkmatig werkende remmen. Hij eischte 100.boete subs. 50 dagen hechtenis. De verdediger, mr. J. A. P. C. ten Bok- kel pleitte clementie. Uitspraak 23 De cember. HAARLEMSCHE JONGENS NAAR SPANJE. Tegen bemiddelaar één maand geëlscht De Haarlemsche rechtbank behandelde gistermiddag een zaak tegen den Haar lemmer van S., wien ten laste was geelgd, dat hij zonder toestemming van de Ko ningin personen voor den vreemden krijgs dienst had aangeworven, subsidiair daar toe bemiddeling had verleend. Verdachte, die bestuurslid was van de afdeeling Haarlem der Communistische party, kwam in April in contact met twee Haarlemsche jongens, D. D. en J. R. wie hij eerst geld had gegeven voor het aan vragen van bewijzen van Nederlander schap en later 30.— reisgeld. Als getuige werd eerst de 19-jarige chauffeur D. D. gehoord. Hij verklaarde dat van S. hem werk beloofd had als chauffeur bij een fabriek in Spanje. Over deelneming aan den krijgsdienst was niet gesproken; wel had verdachte hem ge waarschuwd „dat er wel eens een paar bommen konden verdwalen". In Spanje kreeg getuige een uniform en moest hij met een ongeladen geweer op schildwacht staan bij een auto. Toen hij hiertegen pro testeerde, liet men hem met een vracht auto bouwmaterialen vervoeren. Op zeke ren dag werd hem echter gezegd, dat hij naar het front moest. Hij liep weg, doch werd weer gepakt, omdat men hem voor een spion aanzag. De andere getuige, de 22-jarige loodgie- Gemeeniei. Aankondigingen UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Lelden brengt ter algemeene kennis, dat met ingang van 11 December 1937 gedurende vier weken ter gemeentesecretarie (afd. Algmeene Za ken) voor een ieder ter inzage ligt het ontwerp van een plan tot herziening (aan vulling) van het uitbreidingsplan der ge meente Leiden, met betrekking tot de gronden, gelegen ten Zuidoosten en ten Noordwesten van de spoorbaan 's Graven- hageHaarlem, begrensd, voor wat de gronden ten Zuidoosten van de spoor baan betreft, o.m. door den Maredjjk, de Marislaan en den Stationsweg en voor wat de gronden ten Noordwesten van die spoorbaan betreft, o.m. door den Rijns- burgerweg en een gedeelte van de Boer- haavelaan. 8191 De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. I.eiden, 10 December 1937. Donderdag. Geloof en Wetenschap, „Ja- vaansche kunst in het licht der Ja- vaansche beschaving gezien", le zing prof. dr. C. C. Berg (toelich ting door gramofoonplaten); den Burcht te 8.15 uur: De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 4 tot en met Vrijdag 10 Dec. a.s. waargenomen door de apotheken: M. Boekwijt, Visch- markt 4, tel. 552 en J. Doedens, WilheL minapark 8, Oegstgeest, tel. 274. ter J. R. verklaarde, dat verdachte hem een plaats bij de „Hollandsche brigade" in Spanje had beloofd. Hij was echter drie weken lang chauffeur op een vrachtauto geweest en moest daarna naar het front. De officier van justitie achtte niet be wezen, dat van S. de getuigen voor den vreemden krijgsdienst had aangeworven, maar wel, dat hij een bemiddelende rol had gespeeld. Hij eischte een maand ge vangenisstraf. De verdediger, mr. S. de Jong, betoog de o.a. dat verdachte slechts hulp heeft verleend aan jongemannen, die zonder eenige pressie besloten waren naar Spanje te gaan. Hij heeft geen enkel voordeel van deze bemiddeling genoten en mag ook geen ronselaar genoemd worden, want hij heeft hen niet voor den krijgsdienst aan geworven. Bovendien is geenszins bewe zen, dat de getuigen werkelijk in Spaan- schen krijgsdienst zijn geweest. Pleiter vroeg dan ook vrijspraak. De rechtbank zal op 23 Deecmber uitspraak doen. Voor D. had het geval nog een staartje. Na afloop van de zitting werd de ge tuige D. D. in arrest gesteld, daar hij zich door de reis naar Spanje had onttrokken aan de voorwaarden van een voorwaarde lijke veroordeeling tot vijf maanden ge vangenisstraf, welke de rechtbank hem in het begin van dit jaar had opgelegd we gens looddiefstallen. Binnen 30 meter van een bran dende straatlantaarn staande be hoeft uw auto binnen bebouwde kommen geen eigen verlichting te voeren! GEMEENTERAAD VAN WOERDEN Nadat we de laatste raadsvergaderingen in zeer kalme sfeer hadden meegemaakt, is die van heden (Donderdag) middag er weer een geweest met buitengewoon hef tige en stormachtige discussies, waarbij wel niet alle raadsleden betrokken wa len, maar die toch een sfeer schiepen, waarin de besprekingen geregeld ge drukt werden. Het betrof deze keer wel zaken van geheel andere aard als de vori ge maal, die oorzaak waren, dat de debat ten tusschen eenige leden, wethouder de Wit en den voorzitter zoo fel werden, zoo zelfs dat de laatste met schorsing dreigde en dit tenslotte ook uitvoerde. De punten, die op de agenda aan de or de waren gesteld, hadden een en ander in geheel niet doen voorzien. Alle leden waren aanwezig, toen de voor zitter om drie uur opende. Een verzoek van de heeren v. Beek en v. d. Heijden om den sloot aan den Singel tusschen de Prinsenlaan en de Willem v. Naaldwijkstraat te dempen, op kosten van de gemeente voor een bedrag van 1975.— werd breedvoerig besproken. De heer Zon wilde deze zaak eerst naar de Comm. Pu blieke Werken voor nader onderzoek zen den, terwijl de heer Weltevrede het liever direct in openbare vergadering behan deld ziet. Spreker vindt, dat hier "een openbare inschrijving moet plaats hebben. De voorzitter wilde deze zaak ook terug wijzen naar de Commissie voor P. W., ter wijl de Zon de boomen, die ermee ge moeid zijn, maar vast wilde verkoopen. Met 10 tegen 3 stemmen werd besloten deze zaak dadelijk te behandelen. Wethouder de Wit stelde voor 2000.— uit te trekken en dit werk publiek aan te besteden. Hiermede ging de Raad na stem ming accoord. (De heer Zon stemde blan co). Bij punt 2: Capitulantenverordening wenschte de voorzitter, dat de functie van politie hieruit zou vervallen. Ook dit werd goedgekeurd. Na een korte bespreking besloot men het bewuste strookje grond aan den Singel niet te verkoopen, maar te verhuren. Hier bij gold de overweging, dat de Gemeente het zelf nog wel eens noodig kon hebben. Punt 4. Exploitatieverordening, werd reeds zoo dikwijls uitgesteld, dat de voorz. de hoop uitsprak dat deze zaak nu eens geregeld werd. Alleen de heer Zon zinde het niet, waar om deze tegenstemde. stellen, hy kon er nu zijn stem niet aan geven. De heer Weltevrede vroeg de voorz., of hij dan kon zorgen, dat deze zaak op 1 Jan. a.s. in orde kon zijn. Wethouder de Wit lichtte een en ander toe, maar bleek hierbij zulke eigenaardige i meeningen te hebben over organisatie en overleg, die hij op eenigszins spottende wijze uit, dat hij door den heer Cnosse (Chr.H.) heftig werd aangevallen. De heer Cnosse zegt: de manier, waarop wethouder de Wit (A. R.). deze zaak in de Raad brengt en behandelt is beneden alle peil De heer Weltevrede ondersteunde dit protest. Na de stemming (met 7 tegen 6 stemmen werd besloten dit punt aan te houden) werden de debatten tusschen deze twee leden en wethouder de Wit zeer fel. De heer Weltevrede (C.-H.)., die even als de heer Cnosse hevig verontwaardigd is, zegt de heer de Wit alles, wat op so ciaal gebied behandeld wordt, den nek om draait. Hij raadt den heer de Wit aan meer anti-revolutionnaire en minder libe rale bladen te lezen. Door het rumoer zijn de woorden van den heer de Wit onver staanbaar. De voorzitter hamert en dreigt de vergadering te schorsen, als het zoo doorgaat. De heer Weltevrede zegt, dat wethouder de Wit het zelf uitlokt. Spr. heeft ook maar liever, dat de voorzitter schorst. Het bleef echter nog bij dreiging. Over grondaankoop van de heeren van Doorn en Van Tuil, ten bedrage van 105.000 werd zeer lang gesproken. Hier bij werden na 1H uur twee plannen aan genomen (de aankoop staat in verband n.et uitbreidingsplan), het z.g. groote van 105.0000 (tegen de heeren v. Beek, v. Doorn en de Wit) en het kleine van 75.000 Van Gedep. Staten zal het afhangen, welk plan of doorgang vindt. Zonder stemming werd goedgekeurd een leening aan te gaan van 40.000 a 3 pet. met aflossing van 10 jaar, waarna ook punt 8 onder de hamer doorging. De wijziging der gastarieven werd afgevoerd voor een besloten zitting. Hierna kwam de rondvraag aan de orde. Over de benoeming van een gemeente werkman vroeg de heer Weltevrede het woord. Hij vond het geen werk, dat hier voor iemand was benoemd die pas 2 dagen in Woerden was, terwijl in den oproep duidelijk was aangegeven, dat slechts Woerdenaars in aanmerking kwamen. De voorz. antwoordde, dat deze zaak nog eens onderzocht zou worden. IHEATER HOOFF1LMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Trianon: Theodora maakt schandaal. (Irene Dunne. Melvyn Douglas). Brandende dollars (Barbara Stanwyck, Joel Mc Grea). Komische film. Speelfilm Dag. 811 uur. Zon dags bovendien van 27 uur. Matinée Zaterd. en Woensd. 2 uur. Goedgekeurd voor volwassenen Lido: Vorstelijke emigran ten (Irene de Zila- hy, André Lafour). Opstandige harten (Katharina Hep- bum, Charles Boyer). Speelfilm Romantisch» film. Dag. 8.1511.15 uur i cis? bovendien 2—7 uur. Matinée Zat. en Woensd 2.30 uur. Toelaatbaar v. volwassenen. Casino: De laatste dagen van Pompeji (Preston Forster). Het geheimzinnige Sanatorium (Ri chard Talmadge). Historisch- sensationele film. Sensatie film. Dag. 811, Zondags '.ovrndien 47 en 8—11 uur. Matinée Zatei. Woens dag 2.30 uur. Goedgekeurd voor volwassenen Luxor: Afgekeurd.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2