Naar het rijk van den Rooden Tsaar FAILLISSEMENTEN VRIJDAG 10 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BUD - PAG. 16 Waar het hart der Sovjets klopt door den K.W.P.-correspondent O lav LeroL n. Tegen den middag komt Moskou In richt; alle reizigers hangen uit het raam en zoeken ijverig in alle richtin gen om een glimp te kunnen ontdek ken van de vele kathedralen en kerken en de.torens te zien van het Kremlin. Alleen een Franschman, die voor de tweede keer Sovjet-Rusland bezoekt, is rustig blijven zitten en zegt alsof hij uit dagelijksche ondervinding spreekt „Rien de nouveau messieurs!" Hij heeft gelijk, enkele torens en verder niets dan een mengeling van oude en leelijke nieuwe woningen.... De zon bereidt ons geen „joyeuse entrée". Boven de stad waast een grijze lucht, die op sneeuw wijst, sneeuw, die ik hier in Moskou al verwacht had, en die het uiter lijk van de stad zeker ten goede zou zijn gekomen. Wij stappen uit op het Wit-Rus sische station. Weer dezelfde spreuk tot de proletariërs, weer onvriendelijke soldaten en buiten het station weer standbeelden van Lenin en Stalin. In de hal hangen sta tistieken, maar ik ben nu te onrustig om ze te ontcijferen. Naast den Engelschman, die waarschijnlijk extra vriendschap heeft ge sloten, omdat ik óók een Baedeker-reis- gids heb, kom ik op een rustig stationsplein. Taxi? Er waren er twee, maar die zijn al bezet. De oude droschka, het typisch Russische rijtuig? Aan den overkant zie ik er een staan, en we stappen erop af, om ons naar het Roode Plein, het huidige cen trum van Moskou te laten brengen. Voor de geheele stad Moskou, dat ver over de drie millioen inwoners telt, zijn maar 200 automobielen. Als de toestanden in ons land ook zoo zouden zijn, dan zouden er in den Bosch b.v. naar verhouding drie auto's te vinden zijn, en in den Haag 43. De droschka heeft blijkbaar afgedaan, om dat er geen voer voor de paarden te krijgen is, of anders tegen zulke hooge prijzen, dat de kosten niet gedekt kunnen worden. De statistieken spreken van een hoog conjunctuur der automobielindustrie, maar de beste wagens worden voor propaganda naar het buitenland gezonden. De levensgevaarlijke tramweg. Van de trams die in Moskou rijden wordt 'n gretig gebruik gemaakt en het is meestal levensgevaarlijk daar een plaatsje te zoe ken. De Russen hangen als klitten op de balkons, en, als er onderweg een passagier afvalt, dan moet hij maar probeeren de volgende tram te nemen. De straten we melen van voetgangers, wat niet te ver wonderen is. Door de groote woningnood, is men al blij, als men ergens een kamertje heeft kunnen bemachtigen, al is dat ook uren gaans van de fabriek verwijderd. De metro waarover later is nog maar ge deeltelijk klaar, de trams kunnen alle men- schenmassa's, vooral op de spitsuren, niet verzwelgen, en zoo zit er niets anders op dan te gaan loopen. Het Roode Plein. Het roode plein, dat zich over een leng te van meer dan een kilometer uitstrekt langs de statige angstwekkende muren van het Kremlin, is een van de weinige pleinen ter wereld, die zich met de Place de la Concorde van Parijs kunnen meten. Diep op den achtergrond staat de Basiliuskathe- draal, van fantastische grilligheid, die met haar koepels en gedraaide lijnen zóó ver schrikkelijk is, dat Iwan de Verschrikkelij ke volgens de Italiaansche legende den Ita- liaanschen architect de oogen liet uitbran den, opdat hij nooit meer een dergelijk kunstwerk zou kunnen scheppen. Rechts voor de muur van het Kremlin staat het Mausoleum van Lenin, een op eenstapeling van marmerblokken, dag en nacht door roode soldaten bewaakt. Achter het Mausoleum verrijst de Verlosserpoort van het Kremlin in rustige architectuur. Deze toren, met een prachtig klokkenspel, moest op bevel van Napoleon in 1812 op geblazen worden, maar een Russisch sol daat die voor altijd onbekend gebleven is snelde toe en had nog de gelegenheid om het reeds brandende lont af te snijden. In 1850 werd het uurwerk door een Duit- scher omgebouwd en die had de aardigheid om in de Tsarenhymne, het bekende volks lied „O mein lieber Augustin" te weven. Hoog van de toren klinkt de internationale. In 1917 werd het uurwerk op bevel van Lenin opnieuw veranderd, en nu zingt de toren de „Internationale". Het uurwerk is onlangs gerestaureerd, de wijzers zijn er af genomen, en ook het wijzerblad werd ver nieuwd. In 1647 werd door Tsaar Alexei Michaelovitsch een schilderij van den Ver losser aangebracht boven de poort, en iedereen moest hier het hoofd ontblooten. De Sovjets besloten een einde te maken aan deze „afgoderij". Zij namen de icoon weg en zetten er een Lenin-beeltenis voor in de plaats; nu moet iedereen het hoofd buigen voor Lenin. De schedelplaats te Moskou. Schuin tegenover het Mausoleum van Le nin ligt de ..Lobnoie Meso"; de Sovjets ma ken daar veel ophef van, daar dit de plaats was waar Iwan de Verschrikkelijke duizen den heeft laten vermoorden en waar Peter de Groote tallooze Strelitzen eigenhandig na gruwelijke martelingen onthoofdde. Maar dit plein speelde in de Russische histo rie ook nog wel een andere rol. Hierheen kwamen de feestelijke processies, waarbij de Tsaar den ezel, waarop de Patriarch in vol ornaat gezeten was, naar de Uspenski- kathedraal in het Kremlin leidde. En op den Lobnoie Mesto werden ook de oekazen van de Tsaren aan het volk bekend gemaakt. Links van het plein, tegenover het Krem lin, waar voor de revolutie de groote han delshuizen gevestigd waren, bevinden zich nu verschillende staatsgebouwen, wanstal tig versierd wegens de feestelijkheden van het twintigjarig bestaan der Sovjet-Unie. Meer dan levensgroot hangen hier de por tretten van Lenin en Stalin in een om lijsting van groen en vlaggen. Bultenlandsctie Berichten NEGEN MENSCHEN BIJ BRAND OMGEKOMEN. De brandspuit was bevroren. Bij een brand in een huis te Knoxville (Tennessee) zijn 9 personen, waaronder een vrouw met vier kinderen, om het leven ge komen. Verscheidene personen worden nog vermist. De brand, die in den nacht was uitgebro ken, kon zulke groote afmetingen aanne men, doordat de brandpompen tengevolge van de groote koude bevroren waren, zoo dat de brandweer geen water kon geven. NOODWEER BOVEN CERET. Brand in de bergwouden. Gisternacht is een uiterst hevige storm losgebroken boven het gebied van Ceret (Frankrijk). Er ontstond, vermoedelijk ten gevolge van het breken van electrische dra den, een brand in de bergen, die zich spoe dig uitbreidde over een front van 5 kilo meter en ernstig de stad Ceret bedreigde. Militairen bestreden energiek de vlammen en slaagden er in het gevaar te bedwingen. Het noodweer heeft voorts aanzienlijke schade toegebracht aan talrijke huizen, kweekerijen en electrische geleidingen. DE MASSA-MOORDENAAR WIEDMANN. De lijken van zijn slachtoffers gevonden. De te Versailles gearresteerde massa moordenaar Wiedmann, is gisteren den ge- fa eelen morgen verhoord. Hij heeft bekend, de Amerikansche ar tiste Jean de Koven gewurgd te hebben en vervolgens het lijk onder de stoep van de villa „Le Voulzie" te la Celle Saint Cloud, een plaatsje in de buurt van Pa rijs, te hebben gelegd. Ook heeft hij bekend, dat de dader te zijn van den moord op Roger Lebiond, wiens lijk is aangetroffen in een te Neuilly staande auto. Het lijkt van den vermoorden Fritz Frommer is eveneens in de kelder van de villa gevonden. Uit het onderzoek is gebleken, dat Wied mann de villa te La Celle Saint Cloud heeft gehuurd tezamen met een medeplichtige, een zekeren Maurice, met de bedoeling er rijke lieden, bij voorkeur buitenlanders, heen te lokken, om hen vast te houden en een losprijs te kunnen bedingen. Gistermiddag hebben de leden van het parket op de aangegeven plaats in de vil la „Le Voulze" inderdaad het onherken bare lijk gevonden van de eenige maan den geleden verdwenen Amerikaansche artiste Jean de Koven. AARDBEVING GEREGISTREERD. Het observatorium te Jena heeft 'n krach tige aardbeving opgeteekend, waarvan het epicentrum meer dan 9.200 K.M. verwijderd lag. De beving duurde anderhalf uur en bereikte haar hoogtepunt om 10.27 uur. Uitgesproken: Joseph Bloemendal, reiziger in diverse artikelen, Amsterdam, van Woustraat 117 I cur. mr. B. van der Waerden. Hermanus Albertus Johannes Schuiten, tabakshandelaar, wonende te Amsterdam, Frederik Hendrikstraat 79, handelende on der den naam Tabakshandel H. Schuiten, kantoorhoudende Raamgracht 10, curator alsvoren. Ds N.V. Piano-, Orgel-, Radio-, Muziek» instrumentenhandel v.h. P. J. P. Haan- raadts, kantoor gehouden hebbende te Am sterdam, Overtoom 550, thans zonder kan tooradres, directeur K. W. Eschauzier, wo nende Trompenburgerweg 1, Hilversum; curator alsvoren. Dr. A. C. v. d. Togt, Amsterdam, Am- stellaan 86 ni, cur. alsvoren.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 16