OMGEVING VRIJDAG 10 DECEMBER 1937 OE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG 10 LISSE. „Bloembollencultuur". De afdeeling van de Alg. Vereen, voor Bloembollencul tuur hield gisteravond in de benedenzaal van „De Witte Zwaan" een vergadering onder voorzitterschap van den heer A. Ver- duijn. Het minder aangename weer was misschien oorzaak, dat de opkomst niet grooter was. Na allen het welkom te heb ben toegeroepen hield de voorzitter, welke aftredend en niet herkiesbaar was, een toe spraak. Wanneer wij het jaar 1937 even de revue laten passeeren, dan blijkt daaruit te meer hoe onoverzichtelijk ons vak eigenlijk is. Tot en met Juli waren alle soorten hya- cinthen zeer graag, na deze maand steeds zakkende prijzen, behalve voor groote witte bollen en La Victoire; nu een overschot van ruim 30.000 mand, zoodat zelfs een grootere verplichte inlevering noodig was teneinde het Surplusfonds in staat te stel len aan zijn verplichtingen te voldoen; nochthans zeer dure teeltbewijzen van hya cinthen, maar werkelijk goed gangbaar plantgoed van hyacinthen was moeilijk te koop. Door de zeer middelmatige oogst van tul pen, stegen deze vanaf Juli belangrijk in prijs, daarvan is dan ook zeer weinig over schot; van het plantgoed van tulpen werd algemeen een tekort verwacht, doch na September zakte dit ook van de goede soor ten steeds in prijs, ook van tulpen zijn de teeltbewijzen abnormaal hoog in prijs. Van narcissen was een normale oogst met goede vraag voor leverbaar en plant goed tegen loonende prijzen; het komt mij voor, dat de gang van zaken bij de narcis sen het normaalste is en is dit zeer verblij dend, daar de narcissenkweekers de ergste saneeringslagen moesten opvangen, name lijk 50 pet. van hun cultuur inkrimpen en de eerste paar jaar daarna zeer lage prij zen; van narcissen is op het oogenblik een surplus van circa 4000 mand, waarvan net grootste gedeelte uit Sir Watkin bestaat. Het resultaat van de kweekerij was voor Lisse, met over het algemeen een tamelijk goed gewas, bevredigend; de export had evenwel een zeer moeilijk jaar. Door den secretaris, den heer W. L. On derwater, werden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Naar aanleiding van het verzoek aan den directeur van het Postkantoor om het lange wachten aan de loketten te voorkomen, was bericht uit den Haag gekomen, dat dit de volle aandacht heeft van de betrokken autoriteiten. Ver volgens een schrijven van het H.B., dat van 11 tot 18 Februari e.v. een Vaktentoonstel ling zal worden gehouden te Haarlem. Het bestuur stelde voor, dat de afdeeling Lisse daarvoor een groote gouden medaille zou beschikbaar stellen. De heer J. P. Segers had bezwaar tegen het openstellen van dé tentoonstelling op Zondag; ook de afdeeling Lisserbroek had dienaangaande een .protest- motie aangenomen. Het bevreemde hem, dat deze niet ter tafel was. De heer A. Schravendeel ondersteunde de principieele bezwaren. Hoewel de voorziter de principieele be zwaren erkende, ontried hy toch, dat de afdeeling als zoodanig zal tegenstemmen, hetgeen de vergadering onderschreef. Be sloten werd de medaille beschikbaar te stellen. Aan de orde is hierna de verkiezing van een voorzitter wegens het zich niet herkies baar stellen van den heer A. Verduyn. Deze bracht een woord van dank aan zijn medebestuursleden en aan de leden voor de aangename samenwerking, gedurende de 16 jaren van zijn voorzitterschap ondervon den. Alleen betreurde hij, dat de gewone vergaderingen, behalve die waar de sanee- ringsmaatregelen werden besproken, niet beter worden bezocht. Bij gehouden stemming werd tot voorzit ter gekozen de heer M. Veldhuizen v. Zan ten Rz., die de benoeming aannam. Aan de orde is hierna de behandeling van den Beschrijvingsbrief voor de 185ste Al- gemeene Vergadering van de Algemeene Vereeniging. De Statutenwijziging nam hiervan de meeste tijd in beslag, daar deze inhoudt reorganisatie. Wat het stem recht betreft meende de voorziter, in tegen stelling met de meening van den heer de Graaf, dat dit naar het genoegen der leden zal worden geregeld en dat de kleine kwee kers zeer zeker niet zullen worden uitge schakeld. De heer K. Grullemans hekelde het autoritaire optreden va.i het H.B. der Alg. Vereeniging, dat niet eens heeft willen confereeren met het bestuur van den Anti- saneeringsbond, welke toch ook 2300 leden achter zich heeft. De voorzitter merkte op, dat de reorganisatie niet in verband staat met de saneering. Na een breedvoerige bespreking werd het voorstel van de afd. Bennebroek-Voge- lenzang met 27 stemmen voor en 9 stem men tegen aangenomen. Het volgende punt. wijziging van art. 45 der statuten van het H.B. werd aangenomen. Het volgende voorstel, van de afdeeling Heemstede, in zake de Beursbelasting, stelde het bestuur voor niettesteunen, waartoe werd be sloten. Punt 9, een voorstel van het H.B. om wijziging te brengen in den afdracht van kleine afdeelingen, werd aangenomen. Het volgende punt, de Begrooting, lokte geen bespreking uit. Bij de rondvraag bracht de heer Jac. Th. den Vroomen den afgetreden voorzitter dank voor alles wat hij in 't belang der af deeling heeft gedaan, waarop een luid ap plaus volgde. De heer de Graaf vroeg of de uitvoer van narcissen belangrijk is toege nomen naar Amerika. De voorzitter ant woordde, dat de juiste cijfers nog niet be kend zijn, alhoewel de uitvoer wel belang rijk is toegenomen; volgend jaar krijgen we de juiste cijfers; dat is ook het geval met de uitvoer van tulpen. Hierna sluiting. Geboren: Leendert z. van L. Broek huizen en D. Gerritsen Leonardus z. van J. N. Onderwater en P. C. Zwetsloot. Gevestigd: A. Westerink uit Hille- gom J. P. Verdegaal uit Sassenheim M. J. A. Versteegen geb. Lelijveld uit Utrecht J. Th. A. van Diemen uit Noordwijkerhout G. van der Wal uit Haarlemmermeer M. van der Stelt uit Haarlemmermeer J. C. M. Lefeber uit Voorschoten J. Langeveld uit Noord- wijk W. van der Lans uit Beverwijk G. Lascaris en echtg. uit Heiloo P. J. C. M. Titulaer uit Laren. Vertrokken: M. C. Helleman naar Alkemade H. M. Seleski naar Ginneken A. M. Berlemon en gezin naar Leiden J. van der Leede naar Haarlem M. W. de Graaf naar Parijs. NOORDWIJKERHOUT. Nieuwe straat. De nieuw aan te leg gen straat welke aansluiten zal op de Ha vendwarsstraat en loopt naar de Dorps straat parallel met de'Hoogstraat heeft van het gemeentebestuur den naam gekregen van: van 't Haaffstraat. De straat is ge noemd naar oud-burgemeester van 't Haaff, opvolger van burgemeester Hoog. „St. Bavo". Op de terreinen van het St. Bavogesticht zal een paviljoen verrijzen voor de patiënten welke aan t.b.c. lijden. Burgemeester en wethouders hebben tot den bouw van dit paviljoen toestemming verleend. ZILK, Schip gezonken. De schuit van den heer H., liggende in de „Beek", bleek niet in staat de haar opgedragen last te dra gen en verdween uit het gezicht om op de bodem des waters wat uit te rusten van de lasten des levens. H. is nu met man en macht bezig de schuit weer aan haar da gelij ksche taak te onderwerpen. Massa-ontslag. Zoowel bij de firma Z. als eenige andere firma's, kreeg het per soneel bij tientallen ontslag. Het is in het bollenvak ook nog geen rozengeur en ma neschijn. RIJNSBURG. Tuinbouw. Gele kool en Waschpeen vormen thans de hoofdaanvoer. Verder Uien, Roode kool, Groene kool en Knolsel- derie. De meeste dier producten zijn slecht gevraagd. Vooral Gele kool is niet te plaatsen. De prijs was steeds van 1, den minimumprijs, tot 1.30 per 100 K.G. Roo de kool bracht van 2.302.90 op. Selderie- knollen gingen iets hooger dan voorheen, van 23.20 per 100. Waschpeen maakte een uitzondering en ging even vlugger met wat betere prijs, van 3.80 tot 5 per 100 K.G. ,Uien als voorheen, van 8.709.30 per 100 K.G. Groene kool van 1.501.90 per 100 K.G. Kroten ƒ21.102.50 per 100 K.G. VOORHOUT. Hanze. Deze vereeniging hield een le denvergadering in café „Klein Boerhaave", van mej. de wed. J. v. Steyn. De tweede voorzitter, de heer M. Jansen, opende met den chr. groet en heette allen welkom. In het bijzonder werd welkom geheeten de heer A. C. H. N. H. M. de Bekker, alhier, die dezen avond een causerie kwam hou den. De voorzitter herdacht vervolgens den overleden voorzitter C. v. Velzen. Eén van de beste krachten is van ons heengegaan, aldus spreker. Hierna werden de notulen voorgelezen, welke onveranderd werden vastgesteld. Alvorens den spreker het woord te ge ven werden twee nieuwe leden geïnstal leerd. De geestelijk adviseur, kapelaan ten Have, sprak hen in hartelijke welkomst woorden toe en maakte van de gelegenheid gebruik om alle leden aan te sporen toch getrouw ter vergadering te komen, zulks zeker in het belang van den midden stand. Dan volgde de causerie van den spr., welke een onderwerp had gekozen, geti teld: „Credieten en hypotheken". Spreker zette duidelijk uiteen wat bovenvermelde factoren inhouden. Hoe vanouds het cre- diet ontstaan is in den ruilhandel van goe deren. Van het grootste belang in de zaak van het crediet is het „vertrouwen". Vervolgens zette spreker uitéén wat ver staan wordt onder „gedekt crediet" en het z.g. „blanco crediet". Ook het recht wat bestaat in de hypotheken werd vervolgens onder de oogen gezien. Wel te begrijpen kwamen op deze explicatie veel vragen, welke door spreker op kundige wijze wer den beantwoord. De tweede voorz. dank te nu, na sluiting van dit vragendebat, den spreker voor het behandelde onderwerp. Nu volgde verkiezing van een bestuurs lid in de bestuursvacature ontstaan door het overlijden van wijlen den heer C. v. Velzen. De heer G. Onderwater werd met groote meerderheid gekozen Deze nam na eenige aarzeling zijn benoeming aan en werd uitgenoodigd aan de bestuurstafel plaats te nemen. Volgde nu verkiezing van een voorzitter, die uit de leden van het be stuur werd gekozen. Eveneens met groote meerderheid van stemmen werd hiervoor gekozen de heer M. Jansen, tot dusverre de tweede voorzitter. SASSENHEIM. Bloemen voor Prins Bernhard. De bloemenkoopman P. aan de Klinkenberg heeft meermalen bloemen geleverd aan Prins Bernhard. Gedu rende diens verblijf in het Burgerzie kenhuis te Amsterdam heeft genoemde bloemenkoopman bloemen gestuurd. Dezer dagen mocht hij van de secre taris namens de Prins een schrijven ontvangen, waarin de Prins dank bracht voor deze attentie. Juniorenavond „Teylingen". In het K. S A.-gebouw organiseerde de heer H. Hoo- gervorst, secretaris van het Leidsch Dis trict, een St. Nicolaas-avond voor de ju nioren en aspirantjunioren. Deze avond is schitterend geslaagd, ook voor de toe komst. De heer Hoogervorst zal menige junior hebben kunnen noteeren na zijn pro- pagandawoord. De jongens werden royaal getracteerd en tot laat in den avond bleef de St. Nicolaasstemming er in. NOOTDORP. Oprichtingsvergadering K. J. M. V. Woensdagavond, werd op initiatief van den zeereerw. heer A. H. Heijdeman een bijeenkomst gehouden in het R.-K. Ver- eenigingsgebouw met het doel de R.-K. jongemannen boven de 16 jaar in R.-K. vereenigingsverband te brengen. Voor de zen avond was als spreker uitgenoodigd de zeereerw. heer J. A. J. M. Beune, Diocesaan Moderator van de K. J. M. V. uit Leiden. Een 40-tal jongelui had aan den oproep gehoor gegeven, terwijl ook kapelaan H. H. Groeneveld aanwezig was. Na een inlendend woord van den zeer. eerw. heer pastoor zette rector Beune op gemoedelijke en zeer bevattelijke wijze uit een wat het doel is van een Jongemannen - vereeniging en de noodzaak hiervan. Reeds vroeger heeft er in deze parochie een der gelijke organisatie bestaan, op een eigen wijze werkende, welke echter in die vorm thans niet meer wenschelijk is, daar alle jeugdvereenigingen in Diocesaan Verband moeten staan en volgens een uniform pro gram, aangepast aan de eischen van den tijd, dienen te werken. Spreker toonde aan, dat voor jongeman nen het vereenigingsleven noodzakelijk is, met vooreerst te wijzen op de funeste ge volgen, die uit de heerschende werkloos heid kunnen yoortvloeien. De crisis heeft niettegenstaande de aangebrachte mate- rieele schade toch een goede kant, name lijk vele menschen gaan in hun nood meer en meer de groote geestelijke waarheden begrijpen en beleven, in tegenstelling mét de gemakzucht in vroegere, betere tijden. Vervolgens is goede leiding in de jonge lingsjaren een eisch, daar in dien tijd het zelfstandigheidsgevoel gaat groeien, het geen o.m. zich openbaart in stuurloosheid, onbeheerschte uitingen van enthousiasme en onverschilligheid. Het doel der K. J. M. V. is dus op de eerste plaats: zelfvorming en daarnaast Katholieke Actie, welke op geen betere ma nier kan worden gevoerd dan in vereeni gingsverband. Rector Beune gaf vervol gens een beknopt overzicht van de werk methode der K. J. M. V. en de mogelijk heid van groepvorming voor de verschil lende bedrijven. Van de gelegenheid om vragen te stel len werd druk gebruik gemaakt, waarby o.m. bleek, dat ook de jonge arbeiders een éigen groep in de K. J. M. V. kunnen vor men met name de Kolpingsclub. Daar de sympathie voor oprichting van een afdeeling der K. J. M. V. groot bleek, werd thans ook de ledeninschrijving ge opend, waarbij zich direct 31 personen op gaven. De Zeereerw. heer pastoor feliciteerde den Diocesaan Moderator met het succes van dezen avond en dankte dé aanwezigen voor hunne spontane medewerking. Woensdag 15 December zal de eerste ver gadering van de K. J. M. V. onder leiding van kapelaan H. H. Groeneveld plaats heb ben in het R.-K. Vereenigingsgebouw des avonds te 8 uur, waar alsdan nadere be sprekingen zullen gevoerd worden. LEIDSCHENDAM. Gecombineerde vergadering. - In het Patronaatsgebouw werd gisteravond de tweede bijeenkomst gehouden van de 3 standorganisaties L. T. B., R. KL Volks bond en Hanze, waarop Prof. Cleophas van zijn algemeen onderwerp „Het Huwelijk" het 2e deel „Vernietigingsmacht" behan delde. Evenals de le avond mag ook deze avond alleszins geslaagd genoemd worden en was de opkomst schitterend, zoodat de groote zaal van het Patronaat vrijwel ge heel bezet was, waarby ook zeer vele da mes aanwezig waren. Na een kort oepnings- en welkomstwoord van den voorzitter verkreeg de eerw. spre ker het woord. De vorige maal, aldus spre ker, hebben wij gegeven de Christelijke beschouwing van het huwelijk, doch nu zullen wij meer negatief moeten zijn, en, ofschoon men, evenals de Paus in zijn en cycliek, met tegenzin ever deze zaken spreekt, zal dit toch moeten geschieden, omdat men de waarheid onder de oogen dient te zien. Spreker wijst op de dwalin gen tegen het wezen van het huwelijk, te gen de huwelijkstrouw, enz. en toont de afzichtelijkheid dezer dwalingen aan, waardoor de heiligheid van het huwelijk zoo dikwijls wordt vertrapt en bespot. In zyn encycliek veroordeelt de Paus deze dwalingen strak en;:scherp^ Komende tot het moderne huwelijk,-waarop spreker die per ingaat, wijst hij er- op, dat de grond- GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJKERHOUT Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag 9 December 1937, des namid dags te twee ure. Tegenwoordig: elf raadsleden. Afwezig de heer J. v. Parera. Voorzitter: de Burgemeester. De voorzitter opent de vergadering met gebed. Aan den door den voorzitter benoemde commissie, bestaande uit de heeren A. M. van Noort, J. de Winter en J. v. d. Voet wordt verzocht de geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid P. C. van der Sleet te onderzoeken en daarom het rap port uit te brengen. Nadat de commissie zich enkele oogenblikken verwijderd heeft, komt zij terug en rapporteert bij monde over den heer A. M. v. Noort tot toelating. Daarop wordt de heer P. v. d. Sleet door den secretaris binnengeleid en legt in han den van den voorzitter de vereischte eeden af. De voorzitter complimenteert in enkele welgekozen woorden den heer v. d. Sleet met zijne benoeming, waarvoor de heer van der Sleet dank zegt. De A.R.K.A. en de salarissen van het secretarie-personeeL Naast diverse door Ged. Staten goed gekeurde raadsbesluit, brengt de post, „In gekomen stukken", een advies van de A.R.K.A. om verbetering van de salarissen van het secretarie-personeel. De voorzitter vraagt of wellicht een der leden naar aanleiding van dit adres het woord wenscht. De heer C. v. d. Klauw zegt, dat het voor den Raad moeilijk is in deze te be slissen, alvorens het oordeel van B. en W. te vernemen. Spreker zou dus het adres ir handen van B. en W. om advies willen stellen. De heer J. v. d. Voet uit zich in gelijken geest. De A. R. K. A. vraagt om gehoord te worden alvorens op het adres wordt be schikt. Dat „hooren" kan naar het oor deel van den heer v. d. Voet beter door B. en W. dan door den Raad geschieden. De heer L. M. van Noort kant zich tegen salarisver'nooging in deze tijden. Naar zijn oordeel wordt er al belasting genoeg be taald. De heer L. de Winter sluit zich bij deze meening aan. De heer A. K. van Noort en J. v. d. Berg Verdegaal uiten zich in gelijken geest als de heer C. v. d. Klauw. De voorzitter zegt, dat als de Raad dit verlangt B. en W. omtrent het ver zoekschrift advies zullen uitbrengen. Dien overeenkomstig wordt bij acclamatie beslo ten. De gemeentebegrooting dienst 1938 en de begrooting van het grondbedrijf, dienst 1938 worden aangeboden. Aan de orde is de begrooting van den schoolartsendienst. Tevens komt daarbij in behandeling het schrijven van B. en W. van Noordwyk, waarby de meening wordt uitgesproken, dat de post „vergoeding" voor reis- en ver blijfkosten van den schoolarts" in afwij king van de ingediende begrooting op 700 behoort te worden gebracht. De voorzitter ontraadt op het voorstel van Noordwyk in te gaan. Bij Noordwyk zitten motieven voor die met den school artsendienst als zoodanig niets te maken hebben. De commissie voor den schoolart sendienst heeft dan ook bij acclamatie be sloten den post op 1000 te handhaven. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten de begrooting ongewijzigd vast te stellen. Door bemiddeling van Staal en Co. wordt besloten een tijdelijke geldleening aan te gaan van 110.000 tegen een rente van 5/16 pet. pl.m. 1/8 provisie, alles bere kend per jaar. Leiden en de electriciteit. In de 12 October 1937 vastgeselde poli tieverordening wordt op verlangen van Ged. Staten een kleine wijziging aange bracht. Tevens stellen B. en W. voor in de politieverordening een bepaling op te ne men, bepalende dat de electrische leidin gen in de perceelen moeten voldoen aan de installatievoorschriften van de Stede lijke Fabrieken voor gas en electriciteit te Leiden. Er blijkt, dat in den Raad nog al bezwaar bestaat tegen deze bepaling, daar de keuringseischen van Leiden zeer streng zyn. Strenger dan elders. De voorzitter zegt, dat hy de bezwaren vrfclt en de voorgedragen bepaling voor- lc j:pig terug wil nemen, te meer, daar hy v In oordeel is, dat Leiden de naleving c' Ir betrekkelijke bepalingen kan afdwin- I tn, door geen electriciteit te leveren als afcn de keuringseischen niet is voldaan. De begrooting 1937 wordt op enkele pun ten gewijzigd! De post waarschuwingsbor den zal met 135 moeten worden verhoogd, mede in verband met de thans voorgestel de politieverordening. Voor de som van 0.25 worden van den heer C. Willemse, alhier, gekocht enkele perceelen grond, gelegen nabij de Haven dwarsstraat, groot 12 Are 98 c.A., ten ein de te dienen voor openbare straat. Dit in verband met de bepaling dat bouwexploi- tanten de voor straat benoodigde grond kosteloos aan de gemeente moeten af staan. Vastgesteld wordt een verordening, re gelende het beroep, bedoeld in art. 13, 15, 17 en 18 van het regiment autovervoer- personen. Op voorstel van B. en W. wordt aan E. Hogervorst een losplaats verhuurd aan Keukendel voor 20.per jaar. Op herhaald aandringen van Ged. Sta ten wordt een capitulantenverordening vastgesteld, waarbij wordt bepaalt, dat de functie van gemeentewerkman geschikt is om door een capitulant te worden ver vuld. De raadsbesluiten van 10 Januari 1927 en 22 Januari 1931, waarby bouwvoorschot- ten ter verbetering van de volkshuisvesting worden verleend, worden gewijzigd in ver band met de conversie van diverse geldlee- ningen. Op voorstel van B. en W. wordt de Boe renleenbank over 1938 aangewezen als kas sier der gemeente, met wie een rekening courant-overeenkomst zal worden gesloten. Credieten voor bloembollen® kweekers. B. en W. bieden ter vaststelling aan een raadsbesluit, waarbij ook in 1938 credie ten aan bloembollenkweekers zullen wor den verleend. De heer J. v. d. Berg Verdegaal merkt op, dat de gemeente zich wel mag verge wissen of de personen aan wie crediet wordt verleend, nog in het bezit zijn van hun teeltbewijs. De heer v. d. Voet verzoekt om de rente laag te stellen daar de gemeente ook goed koop leent en het niet de bedoeling is aan de kweekers te verdienen. De voorzitter zal met de opmerkingen van den heer J. v. d. Berg Verdegaal re kening houden. Wat de eerste aangaat, op 't oogenblik wordt 4 pet. berekend, overwogen zal wor den door B. en W. of dit percentage voor verlaging vatbaar is. Het door B. en W. aangeboden besluit wordt daarna vastgesteld. Vastgesteld wordt het kohier reinigings rechten 1937. Bij de rondvraag verzoekt de heer v. d. Voet of dit jaar de Kerstgave aan de werkloozen wordt verstrekt. De voorzitter zegt, dat dit vanzelfspre kend is. Verder vraagt de heer v. d. Voet of by werkverschaffing niet wat meer met de belangen van verschillende personen kan worden rekening gehouden. De voorzitter zegt, dat als de stille weken voorbij zyn en de werkverschaf fing opnieuw begint hy wel bereid is eenig overleg te plegen. De heer v. d. Klauw beklaagt zich over de gladheid op den Langevelderweg. De voorzitter zegt, dat deze aangelegenheid de aandacht heeft van B. en W. De weg schynt te rond te zyn aangelegd. Afdoende oplosing kan slechts worden verkregen met een nieuwe behandeling. Wellicht kan by de bespreking van de begrooting 1938 deze aangelegenheid aan de orde worden gesteld. De heer M. v. Noort heeft gezien, dat de huisjes aan de Schoolstraat worden af gebroken en heeft gehoord, dat daar nieu we huizen komen. Spreker hoopt, dat B. en W. zullen be vorderen, dat op behoorlijke wijze wordt gebouwd, zoodat ook met het verkeer vol doende rekening wordt gehouden. De heer de Winter beklaagt zich er over dat de toegezegd lantaarn aan den Wasse- naarscheweg nog niet is gekomen. De voorzitter zegt, dat in deze aangele genheid bij de begrooting voor 1938 is voorzien. Daarna wordt de openbare vergadering gesloten. fout van alles Is, dat de grondslag in het moderne huwelyk wordt weggevaagd en de menschelijke wil den weg gaat aanwy- zen, omdat de grondslag God niet aanwe zig is. Het huwelijk is een instelling van Goden daarom zal de grondslag van alles ook God zijn. In zijn encycliek, aldus spre ker, spreekt de Paus over monsterachtige practijken als hij spreekt over het huwe lyk voor eenigen tijd, het huwelijk op proef en het huwelijk in kameraadschap; ook hierop gaat spreker nader in om hier tegenover te stellen het ware christelyke en door God ingestelde huwelijk. Na de pauze behandelt ZijnEerw. o.m. de kinderbeperking, de emancipatie der vrouw, waarby hij er op wijst, dat ook de Kerk niet tegen de vrijheid der vrouw is, I doch wel tegen de onwettige vrijheid. Met een woord van den psalmist besluit spre- ker zijn leerryke en mooie lezing. Kapelaan Wentholt noodigde alle aanwe zigen uit om a.s. Donderdagavond aanwe zig te zijn by de Vondel-herdenking, wel ke avond door de St. Josephsgezellen wordt georganiseerd, wat een mooie avond be looft te worden. ZOETERMEER. Dammen. Woensdagavond speelde de damvereeniging D. I. D. te Zoetermeer te gen D. L. te Stolwykersluis voor de com petitie van de onderlinge kring Gouda. De uitslag was als volgt: D. L D. D. L. G AdegeestG. J. Barbier 11 M. StoutjesdijkW. Donker 20 A. KlosA. de Frankryker 11 P. MaaskantP. Noomen 20 M. v. d. MeerP. Verboom 11 N. VeslootA. v. d. Berg 02 Th. LeksmondC. Molenaai 02 J. KerkhovenP. Tom 11 T. KlosP. Loendèrsloot 20 D. de KaterP. v. Dam 11 Het eerste tiental van Zotermeer won dus met 119 van het eerste van Stol wij- kersiuis.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10