RIJNSTREEK Letteren en Kunst DONDERDAG 9 DECEMBER 1937 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 kundige Dienst alhier tot stand kwam. No- lens volens is aan mej. de Bode eervol ont slag gegeven, met dank voor de goede diensten. De door den secretaris-penningmeester, den heer P. Pfundt, aangeboden begrooting 1938, in inkomsten en uitgaven sluitend op 990.werd goedgekeurd. Tot leden van de verificatie-commissie over 1937 werden benoemd mevr. van Hee- teren en de heeren mr. A. C. Jaeggi en J. C. den Bandt; tot reserveleden werden be noemd de heeren P. C. Dekker, C. W. Bachofnef en P. Jager. Hierna had de be noeming plaats van een tweetal buiten gewone leden. Na gehouden rondvraag volgde sluiting met dank voor de opkomst. Geboren: Emilia Catharina Maria, d. van B. H. J. Weerenbeek en C. M. H. Ver meulen Wouter, z. van P. W. R. M. Lange en D. Luijten Arend, z. van G. Veerman en H. v. Suijker Grada, d. van C. Slik en G. Vaandering. Ondertrouwd: J. Sporenberg en A. L. K. Freeke W. van Reek en J. van Laar. Getrouwd: R. C. Wilson en A. E. Horstman W. Pluygers en T. J. Lanné. Gevestigd: W. E. L. K. Andrau en vrouw, geen, zonder beroep, uit Hongarije, Victorialaan 6 M. Alblas, N.H., kinder juffrouw, uit den Haag, Duinweg 11 G. J. van Batenburg, N.H., zonder beroep, uit den Haag, Oranjelaan 14 Wed. M. C. Hondius van Herwerden geb. van Beunin- gen van Helsdingen, geen, zonder beroep, uit Bloeemndaal, Burchtplein 18 M. A. Burger, vreemd, R.K., dienstbode, uit Den Haag, Groot Hoefijzerlaan 59 M. A. Deurvorst, R.K., zonder beroep, uit Nijme gen, Wittenburgerweg 116 A. R. Ficker, vreemd, R.K., dienstbode, uit Hilversum, Duinweg 5 R. Groustra, en gezin, geen, chauffeur, uit den Haag, Rijksstraatweg 741 M. Hecht, vreemd, Ev., dienstbode, uit eKnten, Santhorstlaan 52 B. I. K. Raden Mas, Moh., zonder beroep, uit Djok jakarta, Teylingerhorstlaan 7 A. C. M. Westgeest geb. v. d. Krogt, R.K., zonder beroep, uit Zoeterwoude, Rijksstraatweg 262 J. Kruijer, N.H., sergeant-capitulant b. h. Regt. Jagers, uit Beilen, Kamp Waals dorp A. Loomans, R.K., dienstbode, uit Wieringen, Lange Kerkdam 21 J. v. d. Marei, N.H., boerenknecht, uit Rijswijk Z.H., Papelaan 33 M. Th. C. Miick, vreemd, R.K., hulp i. d. huishouding, uit Wiener-Neustadt, Vijverweg 6 J. J. Mul der, N.H., kinderjuffrouw, uit den Haag, Wittenburgerweg 120 N. Noort, G K., tuinman, uit Voorschoten, Rijksstraatweg 229 C. Prosman, N.H., zonder beroep, uit den Haag, v. Zuylen v. Nijeveltstraat 265 C. A. Romijn, R.K., zonder beroep, uit den Haag, Hoogeweg 2 H. Hartog geb. San ders, N.-I., zonder beroep, uit den Haag, Bremhorstlaan 37 M. Noort geb. Schalk, zonder beroep, C.K., uit Lisse, Rijksstraat weg 229 J. Sietinga, N.H., bloemist, uit Voorschoten, Vinkelaan 19 M. Verbeek geb. Toet, N.H., zonder beroep, uit den Haag, Raaphorst 1 P. de Vrueh en vrouw, N.H., chauffeur, uit Rijswijk, Z.-H., Stoeplaan 6 Mr. W. G. Wieringa, geen. koopman, uit Havanna Cuba Ecuador, Wit tenburgerweg 166. V ertrokken: Wed. B. W. Kappelhof geb. Kamerbeek naar Amsterdam, Amstel- veenscheweg 174 E. Neijers naar den Haag, Wassenaarscheweg 66 A. A. Mun ting naar Amerongen, Diaconessen-Moeder huis C. R. H. Schroder naar Davos Platz, Alpinische Padagogien Fridericianum S. Kloostra naar Wymbritseradeel, Oosthem 87 J. Erhart naar Bad St. Leonhard, Oos tenrijk H. Hochgatterer naar Steijer, Oos tenrijk W. Besterda naar Ilchester Eng. B. Steiser naar Oostenrijk E. Zill naar Oegstgeest, L. de Colignyplein 2 G. v. Woersem naar Bloemendaal, Aerdenhout, Zonnebloemlaan 20 J. F. Persoons naar den Haag, Daendelstraat 16 C, F. Scha de] naar Oss, Molenstraat 56 K. Kuhn naar Amsterdam, Sarphatipark 27 W. Pluijgers naar Rotterdam, Statensingel 15 T. L. Pluijgers geb. Lanné naar idem C. Sinnigen naar Groningen, Emmastraat 33 D. Bakker naar Arnhem, Gemeente ziekenhuis C. W. M. Brouwers naar den Haag, Sonderdankstraat 19 J. J. Bruinen naar Naaldwijk, Dijkstraat 95 M. Bolten naar den Haag, Cornells Jolstraat 8 D. C. v. Vliet naar Zeist, Wilhelminalaan 22 A. C. v. Noordwijk naar idem O. H. Dreher naar Los Angelos, Amerika A. E. Wilson geb. Horstmann naar Londen E Geysman naar Amsterdam, van Eeghen- straat 68 Th. P. A. Hassing naar den Haag, Prinsegracht 12 A. L. Oudshoorn naar idem Jkhr. J. W. Quintus naar Amsterdam, Heerengracht 89 II. ALPHEN AAN DEN RUN. Sint Nicolaas bij den Volksbond. Gis termiddag ongeveer half drie waren er een 160-tal kinderen van leden van den Ned. R.-K. Volksbond, afdeeling Alphen aan den Rijn, met hun geleide in de Sint Joseph- zaal bijeen alwaar Sint-Nicolaas met zijn zwarten knecht 'n bezoek zou komen bren gen. Er was een gebabbel in de zaal, nieer dan te erg, toen eensklaps alle stemmen verstomden, als de goede Sint vanuit de zaal wordt opgemerkt in den tuin van de pastorie. Nauwelijks was de Heilige Bis schop door de commissie binnengeleid, of de kinderen èn de róoten zongen uit eer bied, bij die en gene vermengd met angst, een van Sint's welkomstliedjes. Daarna ver welkomde, bij absentie van den voorzitter, de heer G. Th. A. v. d. Kant den eerbied- waardigen bezoeker namens den Volks bond en bracht allen dank voor de ver leende medewerking en sprak ten slotte de hoop uit, dat de goede Sint nog vele jaren bij de kinderen van de leden op bezoek zal mogen komen. Hierna sprak ook de geestelijk adviseur, kapelaan Klaver, eeni- ge waardeerende woorden tot den immer terugkeerenden weldoener. Vervolgens sprak Sint-Nicolaas zelf eenige vermanen de woorden tot de kinderen in het alge meen, waarna zij een voor een voor hem moesten verschijnen voor het in ontvangst nemen van een zakje met snoepgoed. Voor elk der kinderen had de Bisschop boven dien nog nuttig" speelgoed meegebracht. On derwijl werden de kinderen, die intus- schen nog gezongen hebben „vol verwach ting klopt ons hart", onthaald op een kop je anijsmelk en een groote speculaaspop. Te ongeveer vijf uur verliet de Bisschop, onder luid zingen der verblijde kinderen de zaal. De Volksbond mag en kan wederom trotsch zijn op een welgeslaagd Sint Ni- colaasfeest, hetwelk nog werd verhoogd door de aanwezigheid van den Hoogeerw. Deken. Sint Nicolaas ook bij de K. J. C. Na het plechtig Lof in de Sint Bonifaciuskerk, dat door leden van de meisjes- en jongens congregatie werd gezongen ter eere van het feest van de Onbevlekte Ontvangenis, ver zamelden de leden van de K. J. C. zich in het Patronaatsgebouw, alwaar Sint Nico laas de Spaansche Bisschop, wiens feest van ouds door groot en klein telken jare wordt herdacht, een bezoek zou komen brengen. Allereerst werden door de ver schillende bans, onder leiding van de he rauten eenige kruisvaartspelletjes gedaan en wedstrijden gehouden, waaraan prij zen verbonden waren. Vervolgens werden door de jongens Sint Nicolaasliedjes ge zongen, waarna deze in gezelschap van „Piet de knecht" werd binnengeleid door eenige herauten. De Bisschop nam plaats aan de rechter hand van den Hoogeerw. Deken die met kapelaan Klaver den avond bijwoonde. De directeur van de K. J. C., kapelaan C. M. Broers, sprak hierna het welkomstwoord. De van verre gekomen weldoener bleek in alle opzichten goed op de hoogte met de gang van zaken bij de K. J. C. want hy deelde al rap rechts en links opmerkingen aan het adres der jongens en gaf aan ver schillende bans goede raadgevingen, welke natuurlijk van harte zullen worden opge volgd. Vervolgens moesten leden en he rauten voor den Bisschop verschijnen, die NIEUWERBRUG. VRACHTAUTO IN EEN SLOOT. Bestuurder en mede-inzittende gewond. Gisteravond omstreeks 6 uur reden op den rijksstraatweg te Nieuwerbrug een personenauto en een met kisten appels beladen vrachtauto achter el kaar in de richting Bodegraven. Bij het passeeren van de vracht auto, raakte het achterspatbord van de personenauto, doordat de bestuur der het stuur te vroegtijdig naar rechts draaide, het linkervoorwiel van den vrachtwagen. De bestuurder van laatstgenoemde auto, de heer A. Bak ker uit Voorburg, verloor daardoor de macht over het stuur en reed een tweetal boompjes omver, waarna de auto over den kop sloeg en in de langs den weg loopende sloot terecht kwam. De bestuurder en de mede-inzit tende heer B. A. Simonis uit Voor burg, klommen met snijwonden aan gelaat en ledematen uit den deerlijk gehavenden wagen en klauterden op den kant, waar de bestuurder van de personenauto, de heer H. Z. uit Lei den en enkele voorbijgangers hulp verleenden en de beide gewonden bij omwonenden binnen brachten. Nadat de wonden door doktoren waren ver bonden, zijn de slachtoffers naar hun woning vervoerd. Bij de manoeuvre van de vrachtauto zijn de kisten met appels van den wagen geworpen en over den weg verspreid hetgeen voor het rij verkeer eenig oponthoud deed ontstaan. Damwedstrijd. Door het tweede tien tal der damclub „Vooruit" alhier werd een competitiewedstrijd gespeeld in de dambond „De Rijnstreek" tegen het twee de tiental van de damclub „Bodegraven" te Bodegraven. De wedstrijd welke te Bodegraven werd gespeeld, had voor „Vooruit" een zeer slechte afloop. Niet één partij wisten zij te winnen en slechts twee partijen remise te maken. Alle ove rige partijen werden door „Vooruit" ver loren zoodat „Bodegraven" met niet min der dan met 182 wist te zegevieren. De wedstrijd werd te Bodegraven gespeeld. al naar gelang hunner verdiensten waar deering van den Bisschop mochten ontvan gen. Ook deelde de Goede Sint hier en daar de noodige standjes uit. Het komische hoogtepunt werd wel bereikt toen de he rauten een beurt kregen, waarbij de een een onderwijzer toevallig ter oefe ning hardop de tafel van twee moest op zeggen en een ander, die niet-bepaald een liefhebber is van zangnummertjes een lied je te zingen kreeg, weer een ander ont ving een pluim en als blijk van „waar deering" één pepernoot. Nadat de Bis schop persoonlijk de bij de wedstrijden behaalde prijzen had uitgereikt, verliet hij het gebouw onder het op zyn verzoek, zin gen van zijn nationale hymne: Ziet de maan schijnt door de boomen. Als de bis schop vertrokken is, leest een der herau ten, de heer G. A. Bahlmann, een gees tig verhaal voor, terwijl enkele K. J. C.'ers de daarin voorkomende tafereelen in schim menspel uitbeelden. Gesloten werd met gebed, waarna door den Hoogeerw, Deken de zegen werd gegeven. ALKEMADE. Arbeidsbeurs. Het aantal ingeschreve nen werkloozen bedroeg op Zaterdag 1.1. 165. Hieronder zijn 115 landarbeiders; 24 be- hoorende tot de bouwbedrijven; 7 dienstbo den; 6 losse arbeiders; 8 transportarbeiders; 3 metaalbewerkers; overige bedrijven 2. Geboren: Leonardos Nicolaas Petrus, z. v. A. van Zanten en E. C. van der Klugt Petronella Maria, d. v. C. W. Pennings en W. J. van der Geest Wilhelmina Jo hanna, d. v. C. P. van Diemen en C. P. van Klink Johanna Cornelia Maria, d. v. W. Loos en C. M. de Jong. I n g e k o m e n: B. H. Reinink en gezin van Castricum; G. A. van Bemmelen van Zoeierwoude; E. A. Mollers van Leiden; J. van Duijvenbode van Sassenheim; A. van der Greft van Oegstgeest; C. H. van den Broek van Warmond; J. Th. Koek van Noordwijk; D. G. Uit den Boogaard van Woubrugge; Th. P. van dei Meer van Bloe mendaal; A. M. Schoonderwoerd van s-Gravenhage; Wed. L. Elvers van Haar lemmermeer. Vertrokken: F. H. Cozijn naar Lei den; E. M. van der Veer naar Sassenheim; A. Th. M. Bakker naar Leiden; C. M. Ves seur naar Sassenheim; P. J. van der Hulst naar Zuid-Afrika; N. Langhout naar Zuid- Afrika; A. Vaneman naar Leiden; E. Bouw meester naar Leiden; M. C. van der Salm naar Rijnzaterwoude; J. L. Straathof naar Haarlemmermeer; C. C. J. Borst naar Kat wijk aan den Rijn; J. Witteman naar Wou brugge; C. M. Hoogenboom naar Sassen heim; H. J. Zoemelk naar Woubrugg; Th. W. de Vries naar Utrecht; A. M. C. Cozijn naar Voorburg. HOOGMADE. Volksbond. Vrijdagavond te 7 uur zal onze districtsbestuurder, de heer Angenent, in de zaal van Café Witteman een lezing houden met lichtbeelden over de rond vlucht met de vliegmachine van de K.L.M. over Nederland vanaf Schiphol. Daar de toegang voor een ieder vrij is, vertrouwt het bestuur, dat al de leden tegenwoordig zullen zijn en vertrouwt, dat de niet-leden in grooten getale gebruik zul len maken om te komen op dezen zoo leer- zamen avond. BOSKOOP. Verjaardag pastoor v. Meeuwen. Woensdagmiddag is op keurig verzorgde wijze door de schooljeugd de verjaardag van den pastoor gevierd. Om half drie wa ren alle schoolkinderen in het R.-K. Ver- eenigingsg-ebouw present. Behalve de weleerw. heeren kapelaans Keyer en van Drunen waren aanwezig, de oud-kapelaans van Boskoop de weleerw. heeren kapelaan S. Hoek uit Delft en Broers uit Alphen aan den Rijn. De fees telijkheden werden ingeleid door een wel komstlied, waarna achtereenvolgens een 12-tal zang- en voordrachtnummertjes ten gehoore werden gegeven. O.a. een Gym- reitje bestaande uit kleuters van rondom de zes jaar, Landelijk concert, een komische zangvoordracht enz. Een woord van hul de is hier zeker op z'n plaats aan het on derwij zersperoneel, voor de moeite om de kleuters de verschillende details onberis pelijk in het verstand en ten uitvoer te laten brengen. Door de keurige uitvoering werden tijd en moeite echter ruimschoots beloond. Door de leerlingen der lagere school werd hierna een schilderij aangeboden, ter wijl door de ULO-school een bronzen bloempot ten geschenke werd gegeven. Ook de tractatie voor de kinderen liet niets te wenschen over, zoodat met recht kan worden gezegd, dat deze kinderhulde van alle zijden geslaagd mag heeten. Moge pastoor van Meeuwen nog vele ja ren op deze wijze met „zijn kinderen", zoo als de pastoor het in z'n dankwoord uit drukte, zijn verjaardag vieren. Ernstige val. Eenige dagen geleden had de 17-jarige dochter van den heer van der Louw het ongeluk om van de trap te val len en wel op zoo'n wijze, dat de ontbo den geneesheer geestelijke hulp noodig achtte. Naar aanleiding daarvan kunnen wij nog mededeelen, dat hoewel de toestand nog be denkelijk is, direct levensgevaar niet aan wezig wordt geacht. De geneesheer consta teerde een zware hersenschudding. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. IJsvereeniging. Gisteravond verga derde in Hotel de Bruin de Koudekerk- sche IJsvereeniging onder leiding van den voorzitter den heer C. van Leeuwen. Na een openings- en welkomstwoord door den voorzitter werd het jaarverslag uitgebracht van den penningmeester, dat met een batig saldo sloot van 115 49. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging thans 53 leden telt. Be sloten werd om tot aanschaffingsmiddelen over te gaan van verlichting. Vervolgens werd overgegaan tot be stuursverkiezing. De aftredende bestuurs leden de heeren W. A. van den Dool en H. Wille stelden zich niet meer herkiesbaar. Bij de gehouden stemming werden tot bestuursleden gekozen de heeren W. Jon- geneel en W. Wille Jzn. Het bestuur is thans als volgt verdeeld: C. van Leeuwen, voorz., A. van Driel, 2e voorz., W. Wille Jzn., secr.; W. van Katwijk, penningmees ter en' J. J. Huisman, 2e penningm. Bij de rondvraag, werden nog enkele za ken besproken de vereeniging betreffende, waarna de vergadering door den voorzit ter werd gesloten. HAZERSWOUDE. De weg door het Riet\eld. De bewo ners van het Hazerswoudsche Rietveld, die door grondafstand e.d. ten nauwste betrok ken zijn bij de totstandkoming van den daar aan te leggen weg, zijn door den bur gemeester dezer gemeente opgeroepen tot een vergadering, welke Woensdag 15 Dec. a.s. zal worden gehouden. Het schijnt dus, dat het wegenplan thans de volle aandacht heeft van het gemeente bestuur, al zal de verwezenlijking waar schijnlijk voor een groot deel afhangen van de medewerking van de zijde der om wonenden. NOORDEN. Comité „Roomsch Noorden". De heer Jos. van Capel heeft ontslag genomen als voorzitter van het Comité „Roomsch Noorden." Op 9 dezer des avonds 7 uur wordt op de St. Franciscuszaal een verga dering gehouden van alle bestuursleden van de vereenigingen, welke bij Roomsch Noorden zijn aangesloten om in deze va cature te voorzien. Tegelijk zal alsdan het program van actie besproken worden en meerdere belangrijke punten aan de orde worden gesteld. ROELOFARENDSVEEN. Jongelingen-Congregatie. De Maria- feestdag 8 Dec. is voor onze Congreganisten een dag van groote beieekenis geworden. Nadat zeer velen in de vroege morgen ter H. Tafel waren genaderd, werd om 10 uur een Hoogmis opgedragen door den Wel eerw. Heer kapelaan H. W. van Schie, oud lid van onze M.C., thans kapelaan te Am sterdam. Zijneerw. verrichtte tevens de feest-predicatie, daarin voor de congrega nisten in kernachtige woorden hun groote taak en verantwoordelijkheid schetsend. 's Avonds om half zeven deden 25 aspi rant-leden hun plechtige opdracht, oud leden vernieuwden deze. Het Plechtig Lof werd gecelebreerd door den directeur der M.C., kap. Buys, met assistentie van kap. van Schie en kap. de Wit van Leimuiden. Vervolgens kwamen na het Lof alle leden in de St. Pancratius-zaal bijeen voor de feest-bijeenkomst. De Tooneel-club voerde op het blijspel „De reizigers in delicate kwesties". Ver schillende rake zetten in de tekst ontlok ten telkenmale een groot applaus. Viool muziek bracht mede goede en vroolijke sfeer. Bij het uitreiken der diploma's aan hen die dit jaar eervol ontslag hadden gekre gen, vermelden we in het bijzonder het heengaan van den hoofd prefect Q. War merdam. De directeur bracht dank voor de vele moeite en opofferingen die hij zich had getroost en waardoor hij steeds een perfect congreganist was geweest. De heer Warmerdam, die dezen avond met z'n echt- genoote aanwezig - was, mocht een fraaie oorkonde ontvangen, vervaardigd door de Eerw. Zusters van J.M.J. uit ons Gesticht. Daarna ontving hij het eere-lidmaatschap, en als stoffelijke blijk van dank een keurig theemeubel, geschenk van de congreganis ten. IJsclub „Wilhelmina". Vanavond jaar vergadering in Café „De Vier Heemskin deren, om 7 uur. Na afloop prijs-jassen om speculaas! ZOETERWOUDE. St. Joseph-Gezellenver. Ter eere van den goeden Sint was de jaarlijksche viering Jn de St. Josephsgezellenvereeniging aan gekondigd als: bonte knal avond. Vele gezellen waren opgekomen, ook enkele dames. Bij lichte ongesteldheid van den Senior sprak de Vice-Praeses, ka pelaan A. H. Duivestijn, het openingsge bed en het openingswoord met een korte beschouwing over het naar de familie geest houden van vroolijke avonden als een middel tot volgen van het Kolpings- program. Toen bracht de conferencier, de gezel C v. d. Meer, een brief voor den Praeses vergezeld van een mooie leerlamp. In deze brief deelde de goede Sint mede, dat de Gezellen een cadeau hadden gevraagd uit erkentelijkheid en aanhankelijkheid aan hunnen Gezellen vader. Het vroolijk program werd nu afgewerkt na afwisseling met muziek van The Melody Makers. Na de pauze las de Praeses een schets over Sint Nicolaas waardoor de bontheid naar het mooie steeg. De Raad van Be stuur kwam volgens program „in actie" met A. B. C.-coupletten gezongen door G. P. van Leeuwen, met accompagnement van den heer Chr. B. A. Deckers. Het was een vroolijke avond en tot half elf hebben de gezellen zich goed geamu seerd, onder de tractaties. Na afloop dankte de Praeses alle mede werkers en in het bijzonder den secretaris voor zyn ijver voor dezen avond. Van de voorlijke stemming maakte de Gezellenvader gebruik op art. 16 te wijzen, want er waren toekomstige gezellen, die nog niet voorgesteld waren. Arbeidsbeurs. Gedurende de maand November jl. werden bij het agentschap der arbeidsbemiddeling 90 pen onen als werkzoekena ingeschreven. Op het einde der maand bedroeg dat aantal nog 68. Bijzondere Nooden. De heer J. Rode- wijk heeft ontslag genomen als lid der plaatselijke commissie voor Bijzondere I Nooden. In diens plaats is aangewezen door de Middenstands-vereeniging „De Hanze" de heer J. Vlasveld. Collecte. De gehouden collecte in de parochies van den H. Joannes den Dooper en Kruisverheffing ten bate van de R. K. THEO BOSMAN. Bij zijn 400ste compositie. Wie Theo Bosman, de bekende Nederland se he volksliedcomponist wil gaan bezoeken, stapt in één onzer Nederlandsche provincie steden op een autobus en zegt, dat hy naar „den meester" te Hoogmade moet. Dat is meer dan voldoendel Na een alleraardigste tocht door hét Zuid- Hollandsche polderland, houdt ge voor een eenvoudige dorpsschool stil. En nadat de chauffeur u heeft aangeraden toch vooral ,.een vlaggetje" uit te steken, opdat zijn col lega u straks weer terug zal komen halen, gaat ge het vriendelijke, geheel met klimop begroeide huisje, naast de school binnen. Een ruige herdershond slaat heftig aan; een tweede springt uitgelaten om u heen; een paar aardige vogeltjes tjilpen u vanuit hun glanzende volière, een vroolijk welkom toe. Maar tijd om dit alles terdege in u op te nemen, krijgt ge nauwelijks! Want vóórdat ge het beseft wordt de piano al opengeklapt en weldra streelt een typisch volksmelo dietje uw oor. „Nouhoe vind je het?klinkt het als de laatste klanken verklonken zijn, ver wachtingsvol. „Prachtig!".... antwoordt ge oprecht. „Meen je het heusch?". En ge blikt in het blijde, door en door goedige gezicht van Theo Bosman, de man die zooveel voor onze Nederlandsche Volka- iiedkunst heeft gedaanen nog doetl En met welk een enthousiasme en met welk een toewijding! Men vergete daarbij niet dat zyn drukke bezigheden, als hoofd der school, hem slechts weinige vr(je uren schenken! Maar toch zag hij onlangs kans, het getal zyner liederen, die in drie groepen te ver- deelen zijn, nï. geestelijke, folkloristische, en kinderliedjes, op vierhonderd te brengen. Bovendien verschenen van zijn hand een drietal voor ons muziekleven zeer belang- lijke uitgaven. (St. Gregoriushuis te Utrecht). Ie. Beter ademen, scherper articuleeren, (een eenvoudige spraakleer). 2e. Een practische zangcursus voor vor ming van koorstemmen. 3e. Zangkunst en zanglust, een handlei ding voor het zangonderwijs op de lagere scholen. In de opvoedkundige brochurenreeks van het R.K. Jongens weeshuis te Tilburg ver- I scheen een psychologische schets van de ontwikkeling der muzikaliteit in de kinder jaren, terwyl juist één dezer dagen aldaar een zeer merkwaardig werkje „De Brom- I mers" genaamd, een muziek-psychologlsche en paedagogische studie over de ontwikke lingsmogelijkheid der muzikaal-achterlijken, het daglicht zag. Zaterdagavond 11 December a.s. zal de Nederlandsche Volksliedzangeres Lies de Leeuw in een concert van de Katholieke Radio-Omroep per microfoon weer eenige van Bosman's liederen ten gehoore brengen o.m. zijn 400ste compositie, waarvan hij eveneens de tekstdichter is. En mocht u uit bovenstaande regelen nog niet geheel duidelijk geworden zijn, wat Theo Bosman's streven is, dan zal dit 400ste lied, „De arme muzikant", u een klaren biik op dezen verdienstelijken Nederlander geven! L. d. L. Universiteit te Nijmegen heeft dit jaar 134.opgebracht tegen 114.— in 1936. Door de plaatselijke afd. Wit Gele Kruis zal, ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis in het Koninklijk Huis, in deze gemeente eene collecte worden ge houden, ten bate van de verzorging van Moeder en kind, welke mede behoort tot het werk dier vereeniging. ZWAMMERDAM. Dammen. Uitslag van in hotel „De Rustende Arend" gehouden damwedstrijd Zwammerdamsche Dam- en Schaakclub ODenk en Zet II van Molenbrug. H. Eikelboom—T. Verduin 2—0; J. Ver- duinC. van Dam 11; G. WortmanG. de Jong 20; N. van 't HoogA. Heems kerk 20; M. J. BeunderH. Oudshoorn 20; J. RijninksJoh. Heemskerk 11; A. van GreuningenP. Potuit 02; H. v. EgmondJ. Schouten 11; A. Zwaan A. Bode 0—2; P. v. d. Hoven, res.G. van Holst 02. Totaal 119.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7