MAGGI5 soepen STADS NIEUWS DONDERDAG 9 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BOE WORDT HET WEER? OM HET VEIE STUNT. De Bilt seint: Verwachting: Matige tijdelijk toenemen de Oostelijke tot Noordelijke wind, be trokken tot zwaar of half bewolkt, tijde lijk regen of sneeuw vooral in het Zuiden en Oosten. In het Noorden temperatuur om het vriespunt, weinig verandering in temperatuur in het Zuiden. Hoogste barometerst.: 771.9 te Ibiskoe. Laagste barometerst.: 742.9 te Lyon. De depressie, die gisterenmorgen voor de Portugeesche kust lag, verplaatste zich met groote snelheid naar het Noord-Oos ten en brengt thans slecht weer in Zuii- West-Duitschland en Oost-Frankrijk. Voor al in Frankrijk vielen in den nacht zware legens. Op IJsland daalden de barometers in den nacht sterk onder invloed van een depressie, die uit het Noord-Westen of Noorden gekomen is. In het Westen ligt een machtig gebied van hoogen luchtdruk, dat van de Azoren tot Groenland reikt. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Noord-Oostten houdt stand, terwijl de vorst in Noord-Duitschland en de Baltische Staten nog iets toenam, bracht de depres sie in Zuid-Frankrijk en Zuid-Duitschland sterke verwarming. In de Alpm valt aan houdend sneeuw. In Scandinavië is de vorst matig tot zwaar. In het Westelijk Oostzeegebied blijft de vorst licht. O ver- het geheel is het overal betrukken en ne velig. Het is te verwachten, dat het vorstgebled zal blijven reiken tot het Noorden van ons land, doch dat het Zuiden vorstvrij blijven zal. LUCHTTEMPERATUUR. 0.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdagnamiddag 4.18 uur tot Vrijdagmorgen 7.28 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 10 Dec.: voorm. 7.05 en nam. 7.23 uur. Maan op 11.23 en onder 22.36 uur. (Nieuwe maan 11 Dec. a.s. eerste kwar tier). Storm waarschuwingsdienst. Geseind van De Bilt vanochtend om 7.45 uur aan de posten van Delftzijl tot Hoek van Holland: „Weest op uw hoede." Vestigingsverbod bakkers bedrijf TWEEDE TOEPASSING VAN DE VESTIGINGSWET KLEINBEDRIJF. Reeds langen tijd heeft, naar algemeen bekend is, het broodbakkersbedrijf met ernstige moeilijkheden te kampen. Bij de beschikking van den toenmaligen minister van landbouw en visscherij van 18 Januari 1937 zijn op grond van de land- bouwcrisiswet maatregelen getroffen ten aanzien van de vestiging van bakkerijen in Amsterdam en Rotterdam, waardoor eeni- ge verlichting gebracht is in de bedrijven in die beide gemeenten. Sedert dien bereiken den minister van economische zaken tal van verzoeken uit het overige deel van het land om door mid del van een z.g. spertijd op grond van de vestigingswet kleinbedrijf een einde te ma ken aan de talrijke overhaaste vestigingen van bakkerijen, die alom waar te nemen zijn. Deze wet biedt de mogelijkheid tot ver heffing van een belangrijk volksdeel in dien zin, dat door betere toerusting met vakbekwaamheid, handelskennis en crediet- waardigheid een doeltreffende verdediging tegen verschillende vormen van concurren- toe mogelijk is. De georganiseerde patroons- vereenigingen in het bakkersbedrijf hebben bij den minister van economische zaken een verzoek ingediend tot het vaststellen van vestigingseischen. Ten einde het effect van een dergelijken maatregel niet illusoir te maken, werd gevraagd de afkondiging van dergelijke vestigingseischen te doen voorafgaan door een tijdelijk vestigingsver bod, waartoe artikel 1, lid 5, van de vesti gingswet kleinbedrijf de mogelijkheid biedt. Naar aanleiding van een desbetref fend voorstel van den Middenstands- raad heeft de minister van economische zaken thans bepaald, dat voorloopig zonder zijn vergunning geen inrichting zal mogen worden gevestigd, waarin het broodbakkersbedrijf zal worden uit geoefend. Onder het broodbakkersbedrijf wordt niet alleen verstaan een bakkerij in den eigen- MAGGI5 Soepen worden om hun i kwaliteit gekocht Welke soort U neemt, U proeft, dat MAGGI® Soepen zo iets aparts heb ben - zo iets fijns - dat alleen maar aan te duiden is met MAGG/-kwa- liteit. Daarom zijn ze ook zo ver rukkelijk wanneer U zelf een soep wilt maken en U een MAGGI* Soep als grondslag gebruikt. De voed zame, geurige en smakelijke eigen schappen van die MAGGI* Soep blijven volkomen behouden, ondanks de toevoeging van Uw ingrediënten. lijken zin, maar ook elke winkel waar brood verkocht wordt. Uitgezonderd hiervan is het verkoopen van brood voor verbruik ter plaatse. Tegelijkertijd is bovengenoemde beschik king van 18 Januari 1937 ingetrokken. Het nieuwe tijdelijke vestigingsverbod voor bakkerijen, dat zal gelden totdat de vesti gingseischen voor het bakkersbedrijf zullen zijn ingevoerd, geldt voor het geheele land dus ook voor Amsterdam en Rotterdam. De minister is te gereeder overge gaan tot deze beslissing nu door de er varing bij de toepassing van het tijde lijk vestigingsverbod in het slagers be drijf wel diudelijk gebleken is, hoevelen zich op onberaden wijze als zelfstan dig aptroon willen vestigen, daarbij ge dreven door de vrees, dat straks zekere eischen van handelkennis en vakbe kwaamheid zullen worden gesteld. Letteren en Kunst Het Schild. Apologetisch Maand schrift. Uitg. der A.V. Petrus C an is i us. Wat hebben wij ons twee maanden gele- cen deerlijk vergist, toen wij veronderstel den, dat prof. Heskes een onderwerp als het Pantheïsme in het Schild zou kunnen aansnijden zonder dit stelsel van alle kanten te bezien en uit te werken. In de December-aflevering, welke nu voor ons ligt, vinden wij het derde artikel over dit onderwerp, waarin prof. Heskes het Pan theïsme beschouwt als religie. Want het Pantheïsme is niet een spitsvondige kwestie over de beste „termen", waarin over God gesproken kan worden; het is een levens leer. Deze levensleer stelt de schrijver naast de leer der Katholieke Kerk, daarbij uiteen zettend, dat het vraagstuk der goddelijke nabijheid in de Katholieke waarheid zui verder wordt aangevoeld. Voorts treffen wij in deze aflevering nog twee vervolgartikelen aan, n.L over Russi sche Apologie van de hand van dr. Zacha- rias OM. Cap. uit Narva in Estland, en „De Katholieke Kerk en anderdenkenden" van J. Lammertse Lzn. Pater Zacharias wijst in zijn artikel o.a. op de enorme moeilijkheden, welke een be keering tot het Katho'icisme in Rusland meebrengt. „Practisch moesten zij, aldus de schrijver, hun vaderland verlaten om in den vreemde van godsdienst te veranderen. Daarbij werd van hen dan het offer ge vraagd van wat den doorsnee-Rus zoo bij zonder dierbaar is: zijn byzantijnsch-slavi- schen ritus. Dit laatste was zeker geen ge boden eisch, maar een biina noodzakelijk gevolg van het feit, dat er vóór de revolutie geen georganiseerde groepen van Katholie ken van dien ritus bestonden (uitgezonderd, sinds 1905, een kerk in St. Petersburg, die echter in 1913 gesloten werd „vanwege de romaniseerende tendenzen"). Konden zulke bekeerlingen dan later al naar Rusland te- rugkeeren, ze konden er toch nooit in rui men kring invloed op hun andersdenkende landgenooten uitoefenen, zonder gevaar te loopen met de justitie en via deze desnoods ook met Siberië kennis te maken." Prof. dr. K. Steur van Warmond zet In deze aflevering het moeilijke vraagstuk van de inwerking van geesten op de stof uiteen. De bedoeling van dit artikel is, de mogelijk heid van een inwerking van geschapen gees ten (engelen, duivelen) op de stof te onder zoeken, zonder nu bepaald een uitspraak te doen over de vraag of en zoo ja wanneer dit feitelijk geschiedt. De Openbaring geeft ons evenwel voorbeelden van een ingrijpen van geesten en uiteengezet wordt, hoe dit moge lijk kan zijn. Tenslotte het stereotype welbekende klei ne stukje van drs. J. Taal in de uitstekende serie over de vooraanstaande plaats van St. Petrus onder de Apostelen, ditmaal naar aanleiding van het gebed, dat de geheele Kerk stortte, toen Petrus in de gevangenis was geworpen. De Vragenrubriek lijkt ons dezen keer zeer interessant wegens de vragen, welke gesteld werden. Deels zijn het vragen, wel ke wel meer aan de Schild-redactie zyn voorgelegd, maar het herhaalde terugkomen daarvan bewijst, dat deze moeilijkheden sterk ingeworteld zijn. Nieuwe uitgaven Moderne Piano en Harmonium- school. Henk Beunk. Uitgave Broer Co, Zwolle. In een keurig verzorgden band is bij de firma Broer Co te Zwolle, Beunk's n.eu- we „Piano en Harmoniumschool" uitgege ven, waarvan het eerste deel voor ons ligt. Henk Beunk komt ons in kennis stellen met zijn uitgevonden notenschrift. Het oude wordt door hem omslachtig geheeten en een groot struikelblok voor snel en correct mu- z:eklezen. Ook noemt Beunk in zijn voor woord eenige van die struikelblokken. Zon der sleutels, voorteekens, kruizen, en mol len is het nieuwe notenschrift inderdaad vereenvoudigd. Maar is 't wel zeker, dat 't notenschrift dè groote moeilijkheid is bij muziekbeoefening? Spreken aanleg, handig heid en verstand niet een woordje mee? Waarheid is, dat Bsunk's gedachtengang, zooals wij die in de aanschouwelijke voor stelling van 't notenschrift en in de oefenin gen lezen, logisch is, en hij zich aansluit bij 't oude, en niets omverwerpt. Dus theore tisch zal men kunnen aanvaarden, wat Beunk aangeeft, en zal men er belangstel ling voor kunnen hebben! 't Oude systeem zit er ingeroest men mag wel zeggen bij alle musici, en men vraagt zich af: heb ben wij werkelijk een veranderde schrijf wijze noodig? Is dit stelsel inderdaad zoo veel gemakkelijker, als men bij gelijke graad van kennis en talente de twee verge lijkt? Beunk zelf docent dus bekend met de practijk, zal moeten ervaren of rt re sultaat van zijn streven ioonend is. Een de monstratie met leerlingen door hem per soonlijk zal na het door werken der metho de veel tot de beoordeeling kunnen bijdra gen, of de schrijfwijze, vereenvoudigd als zij is, bij 't muziekonderricht haar diensten zal bewijzen en zoo ja dan zal het toe komst hebben. J. K. Leiden, 9 Dec. 1937. Klompen of schoenen. Daarover zal a.s. Maandag 13 Dec. de ge meenteraad van Leiden beslissen! Mag ik nu als moeder van een g. cot ge zin, waarvan zes schoolgaande en klom- pendragende kinderen, die als abonné van uw veel gelezen blad al de ingezonden stukken hieromtrent van vóór en tegen heb gelezen, er nog eenige regels uit de prac tijk aan toevoegen? Bij voorbaat mijn hartelijke dank. Een oningewijde zou uit die verschillen de geschriften den indruk krijgen, alsof die zes paar klompen, die per jaar aan de kinderen worden verstrekt, voldoende zijn om er een heel jaar op te loopen. Practisch loopt een kind, als het heel zui nigjes aan doet, en er geen ongelukjes mee gebeuren, er Jioogstens een maand op, dus maar 6 maanden van het jaar. En dan, wat een geesel voor een moeder, splinter-nieu we kousen in twee dagen totaal doorgeloo- pen, dus iederen avond uren kousen stop pen, en het ergste: de groote onkosten aan sajet. Want hoe gaat dit? De eene maand schoenen, de andere maand weer klompen, beteekent, dat de kinderen nooit goed op klompen leer en loopen, en steeds weer op nieuw pijnlijke voeten krijgen. Met het noodlottige gevolg, dat ze hun klompen in de handen nemen en op hun kousen gaan loopen. Zeer beleefd vraag ik dan ook langs dezen weg onzen gemeenteraadsleden: geeft onzen kinderen schoenen in plaats van klompen, want de onkosten, die ons het klompendragen veroorzaakt, zijn veel groo- ter, dan enkele malen schoenreparatie. Te meer nu de gemeente zelf tot reparatie van schoenen voor gesteunde werkloozen -wil overgaan. U bespaart hierdoor den kinde ren zeer veel leed en den moeders van groote gezinnen veel werk en onkosten. Met beleefden dank, Een Moeder van zes klom- pendragende kinderen. AcademscMeuws LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Rechten: de heer L. C. A. Lepelaars, Rotterdam. HET GOUDEN ZAKENJUBILEUM DER Fa. BATTELJEE EN TERSTRA Onder veel belangstelling heeft de N.V. Alg. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Bat- teljee Terpstra heden haar vijftig jarig bestaan herdacht. Vanmorgen te half elf begon de huldiging van het personeel. De procuratiehoudster, mej. J. A. M. Huisman, bood onder harte lijke woorden namens het administratief - personeel aan directie en commissarissen een huldeblijk aan in den vorm van een bloemenmand. Ook verschillende andere le den van het personeel boden bloemen aan. Vervolgens sprak de burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, die de geluk- wenschen overbracht namens het gemeente bestuur. Het doorlezen van de geschiedenis der firma had spr. in de wetenschap beves tigd, dat hij hier te maken heeft met een bloeiende zaak, welke nie* in de le plaats het eigen belang, doch meer het alge meen belang dus ook het stedelijk belang wilde dienen. Spr. hoopte, dat men op dezen weg zou voortgaan, waarvoor de prettige samenwer king tusschen leiding en personeel hem borg is. Hierna richtte spr. zich tot den heer C. v. d. Ham Sr., die de zaak ruim 42 jaar ge diend heeft en wien spr. de bronzen me daille der Oranje Nassau Orde op de borst kon spelden, hem door H. M. de Koningin verleend. Spr. hoopte, dat de heer v. d. Ham deze onderscheiding nog lange jaren moge dragen. De president-commissaris, de directeur, de heer I. Leman en de heer v. d. Ham dankten hierna den burgemeester voor zijn woorden. Vervolgens kwam de heer v. d. Eelaard, directeur van het postkantoor, binnen, die mededeelde, dat hij de post niet kwijt kon, omdat de zaak vandaag gesloten was. Daar om had hij zijn hoofdbesteller, den heer v. d. Schee meegebracht, die hierna uit zijn postzak een aantal aangeteekende stukken voor het personeel te voorschijn haalde, alle bevattend een enveloppe met inhoud als feestgave voor het personeel. De directie en een vertegenwoordiging van het personeel met mevr. Terpstra en mevr. Batteljee, begaven zich hierna naar de begraafplaatsen aan het Groene Kerk je en Rhijnhof, om kransen te leggen op de graven van de overleden oprichters- directeuren, wijlen de heeren A. Terpstra en W. K. Batteljee. Te omstreeks 12 uur was men op het bureau terug. Daarna sprak de heer v. d. Ham namens het technisch personeel woorden van gelukwensch tot commissa rissen en directie, onder aanbieding van een Friesch tegeltableau uit Makkum met inscriptie, ter plaatsing in de hal van het kantoorgebouw. Hedenmiddag van half vier tot vijf uur werd in Maison Bruyns gerecipieerd. EEN NIEUW PAUKEN-PAARD VOOR HET 6e REG. VELD-ARTILLERIE. Door de uitbreiding van de Nederland- sche weermacht zullen verschillende plaatsen in Nederland garnizoensplaatsen worden. Deze mededeeling is in de plaat sen, waar tot nu toe geen garnizoen ge vestigd was, met groote instemming ont vangen, aangezien men er ter dege van doordrongen is, dat de vestiging van een garnizoen groote voordeelen voor de be trokken stad met zich medebrengt. Men acht het voor de stad en geluk, als er een garnizoen zal komen. Hoeveel te meer moet Leiden zich dan verheugen, dat het reeds sedert een lange reeks van jaren binnen 'hare muren het 4e Regiment Infanterie en het 6e Regiment Veld-Artillerie mag huisvesten. In vroegere jaren bracht het garnizoen voor de bevolking, behalve finantieele, ook andere voordeelen mede, toen het 4e Regiment Infanterie zich nog mocht ver heugen in het bezit van de Stafmuziek, die menigmaal haar vroolijke muziek door Leiden's straten deed hooren of con certen gaf. Tegenwoordig mogen wij nog genieten van de muziek van het 6e Regiment Veld- Artillerie. Dit muziek-corps is evenwel geen officieele stafmuziek, maar wordt ge heel gevormd door vrijwilligers, die voor korteren of langeren tijd hun dienstplich ten vervullen bij de „Veld". De aantrekkelijkheid van dit muziek corps is in de laatste jaren nog verhoogd, doordat eenige jaren geleden door de burgerij van Leiden aan dit corps een stel pauken ten geschenke is gegeven. BIOSCOPEN IHEATER HOOFFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Lido: Meisjespensionaat (Angela Salloker, Attila Hörbiger). Circus Buffalo Bill (Barbara Stanwyck, Preston Forster). Speelfilm Sensatiefiln Dag. 8.1511.15 uur ugs buvendien 2—7 uur. Matinée Zat. en Woensd 2.30 uur. Goedgekeurd. Trianon: Grazige Weiden. (Rex Ingram). Rijksmuseum (van Otto van Neyenhoff). Speelfilm Docum. film. Dagelijks van 8—11 uur. Iederen middag om 2 uur matinée. Goedgekeurd voor volwassenen Luxor: Een avontuur In Polen (Gustav Frö- lich). Het mysterie van de zwarte kat (Ricardo Cortez, June Travis) Avonturen film. Detective film. Dag. 811 uur, Zon dags bovendien van 27 uur. Matinée Zaterd., Woensd. en Donderd. 2 uur. Goedgekeurd voor volwassenen Casino: Afgekeurd. Voor het medevoeren van deze pauken in het muziekcorps, dat geheel bereden is, moet evenwel een speciaal Pauken- paard beschikbaar zijn. Het tegenwoor dige pauken-paard wordt evenwel oud en zal nog slechts korten tijd als pauken- paard dienst kunnen doen. Wanneer dit paard als zoodanig ongeschikt zal zijn ge worden, zullen de pauken dus niet meer gebruikt kunnen worden bij dit populaire muziek-corps, of er zal een nieuw pau ken-paard aangeschaft moeten worden en het laat zich aanzien dat de hoogere mili taire autoriteiten geen gelden beschik baar zullen kunnen stellen voor de aan schaffing van een speciaal pauken-paard. Op de burgerij van Leiden rust evenwel een plicht om haar dankbaarheid te too- nen voor het feit, dat Leiden reeds sedert jaren een garnizoensplaats is en tevens tegenover de vrijwilligers en dienstplich tigen van het 6e Regiment Veld-Artille- rie, die zich groote finantieele offers ge troosten, om dit vrijwillige muziekcorps in stand te houden. Teneinde deze dank baarheid tot uitdrukking te doen komen, hebben de 3 October-Vereeniging en het Leidsch Stuc anten-Corps het initiatief ge nomen, om aan het 6e Regiment Veld-Ar- tillerie een nieuw pauken-paard aan te bieden, zooals in de laatste maanden reeds in vele garnizoensplaatsen is geschied. Overtuigd van de sympathie van de ge heele Leidsche burgerij, doen de 3 Oc tober-Vereeniging en het Leidsch Stu denten-Corps een beroep op de Leidsche burgerij, om namens haar dit paard aan te bieden. In overleg met den heer Lui tenant-Kolonel, Commandant van het 6e Regiment Veld-Artillerie, zal een geheel zwart paard hiertoe aangekocht worden. Zoodra de daarvoor benoodigde gelden aanwezig zijn, zal tot aankoop worden overgegaan. Bij de aanbieding zal tevens een lijst overhandigd worden met de na men van al degenen, die de aanbieding van dit geschenk mogelijk hebben ge maakt.1 Bijdragen hiervoor worden gaarne te- gemoetgezien door den secretaris der 3 October-Vereeniging, door overschrijving op postrekening 135591 der Incasso-Bank N.V. Breestraat 19, Leiden. Burgers van Leiden, toont uw medele ven met het Leidsche garnizoen, door ge volg te geven aan dezen oproep, opdat de aanbieding zoo spoedig mogelijk kan plaats vinden. 3 October-Vereeniging, W. VAN DER LAAN, Voorzitter E. W. WICHERS ROLLANDET, Secretaris. Coll. Civ. Ac. Lugd. Bat. Supr., E. W. DE JONGE, Praeses. J. A. DE RANITZ, Ab-Actis. LEIDSCHE ARMENRAAD. Tot voorziter van de commissie voor den onderhoudsplicht 'is door het bestuur van den Armenraad benoemd de heer J. Piene- man en tot lid de heer P. van Weer en Jun. MILITARIA. Overgeplaatst bij het 12e Regiment In fanterie met ingang van 9 December, de sergeant-capitulant Velema A. van het 4e Regiment Infanterie. Gedetacheerd bij het Regiment Grena diers te Waalsdorp van 3 tot en met 22 Januari 1938 voor het volgen van een zwa re mitrailleur-cursus de le Luitenant C. F. v. d. Berg van het 4e Regiment Infanterie. RJK. Metaalbewerkersbond Afd. Leiden. Voor kinderen van de leden van boven- genoemden bond wordt Zondag 12 Dec. een feestje gegeven in het gebouw van den R.K. Volksbond. Aanvang 4 uur precies, einde ongeveer 7 uur. Door den heer B. Devilee wordt de poppenkast en het goo chelen verzorgd, waarna tegen 6 uur St. Nicolaas een bezoek aan de kinderen zal brengen, terwijl aan het einde van den avond, elk kind op vertoon van toegang- bewijs, door den goeden bisschop in audiën tie zal worden ontvangen. Een en ander belooft dus voor de kin deren, een genoegelijke middag. De ouders worden beleefd verzocht tegen 7 uur hun kinderen te komen halen. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 18. D. Parlevliet Dz., Kat wijk aan Zee, Dwarsstraat 21. Brcod-, koek" en scheepsbroodbakkerij. Vest. fil.: Katwijk aan Zee, Ligusterstraat 46. Opheffing. 4756. J. Vreeburg. Kat- wyk aan den Rijn, Voorstraat 29. Café. Tot „adspirant-leden" van de Nederland- sche Unie van Accountants zijn toegelaten, na voldaan te hebben aan de daarvoor ge stelde eischen, de heeren M. W. Hoeks en G. J. Baayens, ass. accountants, werkzaam bij het Accountantsbureau H. M. Verhulst, hier ter stede. Hedenmorgen heeft de 32-jarige B. B. v. U., wonende le Groenesteeg 14, om de kachel wat beter te doen doorbranden, een hoeveelheid petroleum daarin gegoten. Het gevolg was, dat zich in de schoorsteen gas ontwikkelde, tengevolge waarvan een ex plosie plaats had. De schoorsteen werd bo- vendaks uit elkaar geslagen zonder verde re schade te veroorzaken. In de slaapkamer werden eenige beelden en schilderijen van de wand geslingerd. De politiebrandweer stelde een onderzoek in. Er was geen brand uitgebroken, zoodat de motorspuit geen dienst behoefde te doen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2