DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Minister Slotemaker over onderwijs-vraag stukken De Wedstrijd Euwe-Aljechin Oranje en jong Nederland" te Lelden 23ste Jaargang DONDERDAG 9 DECEMBER 1937 No. 8900 S)e Ceid^cfieSoii/fco/rit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent Der weekS 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week S 2.60 per kwartaal Franco per post i 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, btf vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers S cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003. POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Gewone Advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Telefoontjes "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 1 0.50 V Een noodzakelijk wetsontwerp De wetgever wil nu .wat doen voor het personeel, dat werkzaam is in hotels, ca- fé's en restaurants. 't Is noodig! In bedoelde omgevingen, waar meestal menschen komen, om er ontspanning of vermaak te vinden, loopen vaak bedien den rond, wier arbeidstijd en wier andere arbeidsvoorwaarden zóó zijn, dat zij er een slavelijk leven leiden. Zeker, er zijn gelukkig ook omstandig heden, die den hier bedoelden arbeid ver lichten en veronaangenamen. Wij denken aan een goede verstandhouding tusschen bedienden en cliëntèle,. een goede ver standhouding vooral tusschen patroon en bedienden. Maar dat goede is ook lang niet altijd aanwezig. Er zijn café's, waar nog al 'ns wisseling is in het personeel; waar de patroon tegenover zijn personeel even onvriendelijk schijnt te zijn als hij neer buigend is ten opzichte van de cliëntèle. Over dit alles gaat 't echter niet. Wij betoo- gen slechts, dat de algemeene voorwaarden, speciaal betreffenden den arbeidstijd waaronder het personeel werkt wettelijk verbeterd moeten worden. Er is onlangs een voor-ontwerp van wet gepubliceerd. Voor de jeugd komt volgens het gepu bliceerde voor-ontwerp een 9-urige werk dag, tusschen 8 uur des voormiddags en 8 uur des namiddags en een vrije dag, welke op Zondag moet vallen. Opgemerkt zij dat onder „jeugdigen" verstaan worden per sonen van 14 tot 18 jaar, van welke er in het geheele bedrijf volgens het Centraal Bureau der Statistiek (uitgave 1934) niet meer dan 631 worden anage troffen (ver deeling als volgt: chasseurs, kellners, etc. 259 mannelijke en 86 vrouwelijke krach ten; koks 261 mannelijke en 25 vrouwe lijke). Dat is dus in het geheel niet meer dan één percent van het aantal werkne mers in dit bedrijf. Voor de volwassenen komt echter slechts een 10-urige nachtrust met allerlei soepele bepalingen van ontheffings-mogelijkheden. Onder volwassenen worden verstaan per sonen boven de 18 jaar. Wij zouden graag willen veronderstellen, dat de patroons zich niet zouden verzetten tegen het wetsontwerp, waarin wordt vast gelegd een bescheiden, zeer beschei den resultaat van een strijd van 25 jaren, gevoerd door de personeeLsbonden, die nu ook 18 jaar hebben moeten wachten op de invoering der Arbeidswet-Aalberse. Dat dit wetsontwerp te diep zou ingrij pen, kan niemand volhouden! ARBEID VOOR ONS VOLK. WERK VOOR 50.000 KOEIEN! „Het stond weer zonder ophef tusschen de vele couranten-berichten: „Op het oogenblik produceeren reeds vier zuivelfabrieken, die in de afgeloopen maan den zijn voorzien van een installatie daar voor, textiel-caseïne, de grondstof van la nital of melkwol. De inrichting van vijf andere fabrieken komt binnenkort gereed, terwijl zij nogmaals vijf fabrieken met de installatie binnenkort een begin zal wor den gemaakt, aldus bericht het „Handels blad". Al deze gabrieken overwegend niet coöperatieve hebben of krijgen een dagcapaciteit van één ton textielcaseïne, dat is 30.000 a 35.000 kilo ondermelk per dag. De caseïne wordt tot dusver geëxporteerd." Hebben onze lezers wel eenig idee, wel ke enorme beteekenis bovenstaande pers bericht inhoudt? Onze vroegere zuivelexport naar vele landen is thans vrijwel onmogelijk ge worden. Men weet hier met de melk haast geen raad. Nu komt echter de techniek te hulp, die het mogelijk heeft gemaakt, uit melk wol te maken. Wanneer alle bovenbedoelde fabrieken volop aan 't draaien zijn, dan zal er jaar lijks niet minder dan 125.000.000 Liter melk voor de wolbereiding noodig zijn. Hetgeen op onzen melkveestapel van bijna anderhalf millioen beesten, een „werkver schaffing" beteekent voor ruim vijftigdui zend koeien. Maar belangrijker is, dat onze boeren stand een belangrijke afzetmogelijkheid krijgt, hetgeen beteekent: meer koopkracht op het platte land. Het zij de boeren, van harte gegund. „De Opmarsch". SPELLINGREGELING MOET WACHTEN OP BELGIE. VERLAGING LEERLINGENSCHAAL OM FINANCIEELE REDENEN AFGEWEZEN. Gisteravond is verschenen de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor 1938. De ministerraad deelde er o.m. het volgende in mede: Een ontwerp van wet in zake de onder wijzersopleiding is bereids inhanden van den Raad van State, Het is gebouwd op een systeem, waar door, zonder dat de kosten noemenswaard worden verzwaard, de opleidingskansen der aanstaande onderwijzers intellectueel paedagogisch en practised belangrijk beter zullen worden. Het brengt tevens de finan- cieele gelijkstelling tusschen de rijkskweek scholen en de gesubsidieerde bijzondere kweekscholen. Met betrekióng tot het middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs leeft een aantal wenschen, wier vervulling geen ver zwaring van kosten behoeft mede te bren gen, naast zoodanige, waarvan het tegen deel geldt. De minister hoopt in elk geval te bereiken, dat de eerstbedoelde onder werpen wettelijk geregeld zullen worden. De spelling. De regeering is overtuigd, dat de toe stand, waarbij de regeering de eene, de jeugd de andere spelling toepast, niet be stendigd kan blijven; dat derhalve regee ring en school in beginsel dezelfde schrijf wijze moeten gaan volgen. Zij is intusschen eveneens overtuigd, dat de keuze, waarvoor zij staat, niet kan wor den gedaan zonder dat zekerheid verkre gen is omtrent hetgeen ter zake in België kan worden verwacht. Zonder zich te wil len binden aan elders te nemen besluiten en overtuigd van haar taak om een zelf standige keuze te doen, is niettemin de re geering van oordeel, dat gelijk eenige leden het uitdrukken „de cultureele band tusschen Nederland en de Vlamingen" zoo eenigszins mogelijk niet door een verschil lende schrijfwijze van de gemeenschappe lijke taal moet worden geschaad. De regee ring vertrouwt, dat zij weldra zekerheid zal kunnen verkrijgen omtrent het stand punt, dat de Belgische regeering te dezer zake inneemt, waarna zij onverwijld haar verdere houding zal bepalen. Wat de lichamelijke opvoeding betreft, geeft de minister de voorkeur aan ontwik keling van de lichamelijke oefening door eigen initiatief van het volk. Hooger onderwijs. De minister heeft in voorbereiding doen nemen een aanvulling van de Hooger-On- derwijswet met bepalingen omtrent het tandheelkundig onderwijs, een ontwerp van een algemeenen maatregel van bestuur, re gelende de tandheelkundige examens en wat hiermede samenhangt, en een nieuw reglement op het beheer van het tandheel kundig instituut. Voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs. In den algemeenen maatregel van be stuur tot vaststelling van het reglement en hfet programma voor de eindexamens der hoogere burgerscholen A, die eerlang kan worden verwacht, zullen bepalingen wor den opgenomen, waardoor het mogelijk zal zijn bij die examens de medewerking van daartoe geschikte personen uit de kringen van handel en nijverheid te verkrijgen. Het wiskundeprogramma der hoogere burgerschool A acht de minister, ook in vergelijking met het wiskundeprogramma voor de A-afdeeling van het gymnasium, niet te moeilijk. Zoodra de omstandigheden dit toelaten, zal de uitzonderingsbepaling van de „stop- wet" worden toegepast. N ijverheidsonderwijs. Het is niet juist, dat de minister bepaal de toezeggingen zou hebben gedaan inzake de beperking van de omzetting van drie jarige ambachtsscholen in tweejarige met betrekking tot bepaalde scholen en vak ken en tot de tegenstelling stadplatte land. Naar de overtuiging van den minister mag men niet spreken van een onvoldoen den regeeringssteun aan het nijverheidson derwijs voor meisjes. Thans genieten meer dan 20 groote en kleine scholen voor dit onderwijs ingevolge de nijverheidsonder wijswet subsidie. Lager onderwijs. Het zal den minister verheugen, wan neer het mogelijk blijken zal, een wijziging in de thans geldende leerlingenschaal aan te brengen. Echter moet hij er, evenals ver leden jaar, op wijzen, dat de groote ar beidsreserve van onderwijzers en onder wijzeressen maar voor een klein gedeelte het gevolg is van de jongste verscherping van de leerlingenschalen. Naast de werking van de leerlingenschaal '32 moet ter ver klaring van de vergrooting der klassen, be paaldelijk gewezen worden op de omstan digheid, dat veel minder dan vroeger bo ventallige leerkrachten in de scholen werk zaam zijn. Ongetwijfeld kan men een leerlingen schaal ontwerpen die eenigen duizenden werklooze onderwijzers een plaats in de school zou verzekeren. Invoering daarvan is echter om financïcele redenen op dit oogenblik niet mogelijk. Uit een ingesteld onderzoek is den mi nister gebleken, datdoor de ontworpen schalen het aantal leerkrachten zou toene men met 3892 aan defccholen voor gewoon en met 154 aan die voor uitgebreid lager onderwijs. Daar als gemiddeld salaris gere kend moet worden op resp. 1899 en 2886 en de pensioenlast procent bedraagt, komen de kosten op den duur op 8,2 mil lioen gulden. Van den minister is geen voorstel te wachten tot verlenging van den leerplicht. Kunsten en wetenschappen. Tegen het denkbeeld van een wettelijke regeling ter bescherming van den architec- tentitel heeft de minister, zooals hij vroe ger al uitsprak, zekere bedenkingen. Hij bereidt voör het oogenblik evenwel voor i de instelling van een kleine commissie, die tot taak zal krijgen hem omtrent die be denkingen nader in te lichten, waarna hij zijn houding zal bepalen. Ook de minister hoopt van harte, dat de herstelling van de Groote Kerk te Alkmaar weldra weer voortgang zal hebben. Van uit voering geheel of gedeeltelijk in werkver schaffing zal geen sprake zijn; eenige jaren geleden zijn voorstellen in dien zin gedaan, maar deze zijn ter zijde gelegd. Thans be staat uitzicht, dat de financieele moeilijk heden met hulp van het Werkfonds zullen worden opgelost. De algeheele restauratie van den Mar tinitoren te Groningen zal eerst aan de orde kunnen komen nadat de thans onder handen zijnde gedeeltelijke voorzieningen haar beslag zullen hebben gekregen en na nauwgezet onderzoek een behoorlijk over zicht zal zijn verkregen van hetgeen daar na nog noodig zal zijn. Het gebouw van het Kon. Conservatorium voor muziek te 's-Gravenhage is eigendom van de gemeente, die van het eerste oogen blik der oprichting in het jaar 1825 af (de Instelling heette toen Kon. muziekschool), voor de huisvesting heeft zorg gedragen. Het vertoont groote tekortkomingen van al lerlei aard en de aandacht is al herhaalde lijk gevestigd geweest op de groote wen- schelijkheid van een nieuw gebouw. Wan neer zich ook de mogelijkheid hiervan voordoet zal de minister uiteraard gaarne zijn medewerking verleenen. Het vraagstuk van het voortbestaan der orkesten in Nederland is moeilyk en ver drietig. Het is geenszins uitsluitend van cultureelen aard, ook sociale belangen zijn er bij betrokken. Degenen evenwel, die de remedie eenvoudig meenen te mogen zoe ken in verhooging van den rijkssteun, vin den den minister niet aan hun zijde. ZIJ VERDWIJNEN ééN VOOR ééN MOSKOU, 9 December (A.N.P.) De voorzitter van de staatsplannencommissïe, Valerij Meshlauk, die tegelijkertijd vice- voorzitter van den Raad van Volkscom missarissen is, schijnt thans ook in onge- I nade te zijn gevallen. Meshlauk was in het J kiesdistrict Oefa candidaat gesteld, doch uit de bladen blijkt, dat zijn candidatuur is ingetrokken.'Overigens zijn de laatste da- j gen te Moskou geruchten in omloop, vol- gens welke Meshlauk gearresteerd zou zijn. Ook de verdwijning van den chef van de I luchtstrijdkrachten, Alknis, schijnt beves- I tigd te worden. De zeven en twintigste partij wordt hedenavond in Amsterdam gespeeld. Wij herinneren onze abonné's er aan, dat bij eventueel afbreken der partij wij 5.— (vijf gulden) beschik baar stellen voor hem of haar, die ons de in couvert afgegeven zet opgeeft. Bij meerdere goede opgaven beslist het lot. Deze opgave moet ons bereikt heb ben voor de hervatting der partij. Men mag niet meer dan één zet op geven. Op de enveloppe te vermelden: EUWE-ALJECHIN. DE WERELD IN VOGELVLUCHT De Japanneezen hebben Nanking thans omsingeld, d.w. z. van de landzijde afge sloten, want aan de andere zijde ligt de breede Jangtse-rivier. Volgens uit Chinee- sche bron uit Hankau ontvangen berich ten zouden de Chineesche autoriteiten be sloten hebben, Nanking tot iederen prijs te verdedigen. Verscheidene divisies zou den in de stad zijn saamgetrokken en of ficieren zouden verschaft zijn door de le gers der centrale regeering, die gereorga niseerd zijn na de zware beproevingen voor Sjanghai De Japanneezen trachten hun vooruit geschoven posten te doen doordringen tot de achttien poorten van den dertig mijl langen muur rondom de stad. De Chinee- zen zijn druk bezig de mooie nieuwe hui zen tusschen de binnen- en buitenmuren af te branden ten einde den Japanneezen van dekking te berooven. Men meende eerst, dat de Japanneezen een paar dagen wilden wachten en in tusschen de omsingeling der stad wilden voltooien in de hoop een onbloedige over winning te behalen door instelling van een pro-Japansch bestuur in Nanking. In een telegram wordt echter medege deeld, dat de difinitieve aanval op de stad is begonnen. Voorts verluidt, dat Italië thans beslo- Dit nummer bestaat uil vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Het gerucht gaat, dat Italië besloten heeft zich uit den Volkenbond terug te trekken. (2de blad). Herderlijk schrijven van den bisschop van Berlijn. (2de blad). Nanking is omsingeld, doch biedt tegen stand. (2de blad). Binnenland Ingevoerd is een tijdelijk vestigingsver bod voor het bakkersbedrijf. (1ste blad). De Memorie van Antwoord op het zeer scherp critiseerend Voorloopig Verslag van de Begrooting van Onderwijs. (1ste blad). De grafsteden van de Nassau's te Breda. (3de blad). Een adres inzake de spelling. (3de blad). ten zou hebben, zich uit den Volkenbond terug te trekken. Dit besluit zou niet be paald onverwacht komen, gezien het feit, dat zijn as-genoot Duitschland reeds lang de deur van het Geneefsche Volkenbonds gebouw achter zich dicht gesmeten heeft en zijn nieuwe vriend Japan ook reeds een paar jaar lang is uitgetreden. Practisch werkte Italië toch al niet meer met den Volkenbond mee sinds den veldtocht in Abessynië en werd zijn aanwezigheid slechts gevoeld, doordat het den arbeid op alle mogelijke wijzen tegenwerkte. In zooverre is Italië's uittreden geen verlies. Maar tot nog toe was Italië althans in naam lid gebleven; zijn officieel uittreden zou het feit, dat de Bond zelfs geen schijn of schaduw van universitaliteit meer be zit nog scherper naar voren doen treden. Een land, dat eenmaal uittreedt, keert niet gemakkelijk meer terug en daar de kracht van den Volkenbond moet liggen in zijn universaliteit, ziet het er niet naar uit, dat de Bond binnen afzienbaren tijd weer op krachten zal komen. Men schrift ons: Het Comité „Oranje en Jong Nederland" te Leiden is thans zoo ver gevorderd met het vervaardigen van de babyuitzetten dat, te beginnen met heden tot en met Zaterdag 11 dezer de firma Vroom en Dreesmann, die de wiegen ten geschenke gaf, een eta lage kon inrichten om aan allen, die sym pathie gevoelen voor dit doel en hun steun zoowel financieel als metterdaad gaven, te toonen, wat het resultaat van hun arbeid is. Natuurlijk is nog lang niet alles afge leverd, ook is financieele hulp nog zeer dringend noodig, wil iedere wieg een wol len deken kunnen bevatten. Toch kan het Comité niet anders dan dankbaar zijn voor de ondervonden medewerking Het aantal uitzetten zal 60 bedragen, helaas kan niet aan alle aanvragen worden voldaan, daar deze gestegen zijn tot ruim 90. Naast de toezegging van de banketbakkersvereeni- ging om de 30 eerste moeders een taart te willen zenden en die van de firma de Ru, Hooigracht, om 60 x 2 bestellen te geven werd het comité verblijd met de toezeg ging van de firma Sanders om bij iedere uitzet een doosje met 3 stuks baby-zeep te voegen, Alle uitzetten zullen voorzien zijn van een beschrijving over de waschbehandeling. 'Het bureau Breestraat 119 zal uitslui tend Dinsdag van 1012 uur geopend bljjven voor het terug brengen van de ver vaardigde goederen, welke liefst zoo spoe dig mogelijk moeten worden terug bezorgd met het oog op het in orde brengen van de wiegen. Deze kunnen ook worden afge geven bij de secretaresse mevr. Wensinck Witte Singel 21.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1