Wif willen Holland tiouên. KERKNIEUWS Wilt U Iels weïen? HET BETOOVERDE BOSCH WOENSDAG 8 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 TWEEDE KAMER Ons land rekent op hulp ln geval van oorlog Grensbescherming eerste verelschte Zijn er vol doende levensmiddelen in voorraad? De N. S. B. steunt de communisten! Gistermiddag is de Tweede Kamer te 1 uur bijeengekomen, ter behandeling, onder voorzitterschap van mr. J. R. H. van Schaik, van de begrooting van defensie (Hoofdstuk VIII van de rijksbegrooting 1938) en van het wetsvoorstel tot wijziging van de Dienstplichtwet. Aan de orde is nog steeds de eerste ter mijn van de algemeene beschouwingen over deze voorstellen. Eerste spreker is de heer Van Poll. Nederland mag niet weerloos zijn De heer VAN POLL (R.K. beschouwt de oorlogskansen. De feiten zijn, dat de oorlog zonder oorlogsverklaring thans theo retisch wordt verdedigd, en dat allerlei mythen van meerwaardigheid door de ver schillende volkeren worden aangehangen. Kunnen wij ons zoo wapenen, dat elke inval in Nederland meer nadeelen dan voordeelen voor den aanvaller zou ople veren? Eén factor is in ons voordeel: de krachten der toekomstige tegenstanders zullen nagenoeg tegen elkaar opwegen. Een inval in Nederland kan alleen voordeel voor den aanvaller opleveren, indien ons land in eenige dagen zal zijn bezet. Indien wij in staat zouden zijn die definitieve be zetting te verhinderen, zouden wij het aan tal tegenstanders van den aanvaller slechts vermeerderen. In die omstandigheden zal de aanvaller zich eerst nog wel eens beden ken. Uit dien gezichtshoek moet men de de fensieplannen beoordeelen. Spr. heeft den indruk, dat het plan voor de inaterieele voorziening nauwe lijks aan het minimum voldoet. In het bijzonder raadt spr. de tijdige aanschaf fing van vliegtuigmotoren aan Noodzakelijkheid op het gebied der de fensie is een variabel begrip. Daarom is aan vorige Kabinetten geen verwijt te ma ken. De regeering heeft thans overtuigend aangetoond, dat een verhooging van het contingent tot 32.000 man strikt noodzake lijk is, althans voor de eerste vijf jaren. Na deze vijf jaar is het getal van 32.000 dienstplichtigen niet meer noodzakelijk. De opkomst van 4600 man meer dan gewoon lijk is, leidt tot een slechts geringe verjon ging der weermacht, welke niet opweegt tegen den druk op de bevolking. Aan het militaire perfectionisme, dat wel oorzaak van het permanente vragen van 32.000 man zal zijn, mag in dit geval niet worden toe gegeven. Spr.'s fractie heeft voorstellen ingediend inzake de vrijstellingen van den dienst plicht. Mocht aan de voorstellen betreffende het contingent en betreffende de vrijstellin gen door de regeering steun worden ver leend, dan zal spr.'s fractie de regeerings- voorstellen op haar beurt steunen. Zij durft de handhaving van den huidi- gen oefentijd niet op haar verantwoording nemen. Hoofddoel van deze defensieplannen is het waken tegen strategische overvallen. Ofschoon van meening, dat de noodige ge oefendheid op zich zelf in zes maanden vol doende kan worden bereikt, mag toch in het belang der grensbeveiliging van een diensttijd van elf maanden niet worden af gezien. Een mobilisatie op het laatste oogenblik zonder grensbeveiliging J zou strategische overvallen slechts uitlok- j ken. Daarentegen kan een scherm van j troepen 'aan de grens de mobilisatie dek ken. Zijn de defensieplannen financieel moge lijk? Men voert tegen de plannen aan, dat sociale maatregelen onmogelijk worden gemaakt. In de eerste plaats treft echter deze re geering reeds sociale maatregelen en ver volgens houdt spr. de regeering aan de toe zegging van sociale maatregelen in de Troonrede. Bovendien is de tegenstelling tusschen sociale en militaire maatregelen onjuist. Wanneer de laatstgenoemde niet uitgaan boven het noodzakelijke, bevestigen zij het zelfstandige volksbestaan, d.w.z. den grond slag van onze sociale structuur, onze be schaving, geestelijke en godsdienstige vrij heden. De gezondheidstoestand van ons volk de lage zuigelingensterfte bewijst het is voldoende. Ook in oeconomisch opzicht is de zwaarte van den druk on zer bewapeningsuitgaven ook na aanne ming van de regeeringsvoorstellen relatief nog geringer dan van de armste Europee- sche staten. Een noodoffer bepleit Ter wille van een billijke verdeeling van de lasten voor defensie, bepleit spr. een noodoffer in den vorm van een extra-lee ning naar het voorbeeld van Zwitserland. In geval van oorlog kan ons land op bondgenooten rekenen De heer BAJETTO (R.K. deelt mede, dat de defensieplanen hem aanvankelijk onmogelijk zwaar leken, doch dat hij thans van de noodzakelijkheid der maatregelen is doordrongen. Hij brengt hulde aan den mi nister en aan l.et Kabinet. Spr. vertrouwt, dat het overleg tusschen regeering en Sta- ten-Generaal zal leiden tot verbeteringen op details. Bij de bewapening mag worden aangeno men, dat ons land in geval van oorlog re kenen kan op bondgenooten. Voor Enge land is het een levensbeginsel, dat ons land niet overweldigd wordt, evenals dit omgekeerd met andere landen het geval is. Ook Indië verkeert in dergelijke omstan digheden. Het argument, dat wij alleen machteloos zijn, gaat niet op. Naast de vloot is echter een sterke lucht macht noodzakelijk. Mocht spr. voor de keuze worden gesteld tusschen een onvol doende vlcot en een groote luchtmacht, dan zal hij de laatste kiezen. Een oefentijd van zes maanden is abso luut onvoldoende. Spr. steunt de regee ringsvoorstellen inzake den duur van den eersten opkomsttijd. Een oefentijd van zes maanden maakt een soldaat niet meer dan een recruut Het is overbodig te betoogen waarcm grensbeveiliging noodig is. Een contingent van 10.000 man aan de grenzen is daartoe noodzakelijk. Over het antwoord van den minister op het punt der geestelijke verzorging is spr. niet bevredigd. Hij dringt aan op subsidie vermeerdering der militaire vereeniginger.. De heer STOKVIS (S.D.) maakt bezwaar tegen de verdeeling der vlootkcsten tus schen Nederland en Indië. De groote gezinnen en de dienstplicht De heer GROEN (R.K.) bespreekt den aanleg van een vliegveld te Bergen. Spr. vraagt, of het kiezen van een ander terrein uit de beschikbare en aanbevolen terreinen De heer WOUDENBERG (N.S.B.): Ik ook! De motie, aldus voldoende ondersteund, maakt onderwerp van beraadslaging uit. De heer POSTHUMA (C.D.) verdedigt de opvatting van zijn fractie omtrent de zondigheid van den oorlog. God is machtig genoeg om ons land te bewaren zonder onze zondige daden. De heer DE GEER (C.H.) bestrijdt de Bijbeluitleg van de Christen-Democraten. AVONDVERGADERING. Voortgezet wordt de behandeling van hoofdstuk VIII (departement van defensie) der rijksbegrooting voor 1938 c.a. Wij moeten de eerste stoot kunnen opvangen. De MINISTER VAN DEFENSIE, de heer VAN DIJK, ontkent, dat door het vlieg veld Bergen als vacantie-oord gehinderd wordt. Het is spr.'s voornemen, als de uit breiding van het leger tot stand komt, te onderzoeken, wat er verder voor militaire tehuizen en vereenigingen te doen is. Een maal per maand is er gelegenheid om des Zondags thuis te zijn en des Maandag ochtends per eerste gelegenheid te vertrek ken; overigens mag men 's Zondags thuis zijn als men 's Maandags maar bij den dienst is, wanneer die begint. Spr. zal uit breiding van deze regeling overwegen. Onzedelijke en revolutionnaire taal gaat spr. zooveel mogelijk tegen; spr. hoopt dat zoo streng mogelijk de hand wordt gehouden aan de desbetrefende bepalin gen. De kwesties van de mobilisatieslachtof fers, oud-gepensionneerden enz. komen telken jare terug. Spr. kan niet op de ge stelde normen ten aanzien van de mobili satie-slachtoffers terugkomen; spr. wil ze ba l IC-Oldl.il LUiJ-Cl O IClUgRUlllt geen voorkeur verdient. Welke bezwaren nog wel eens onderzoeken. bestaan daartegen? Spreker dringt aan op een weerbelasting, j opdat degenen, die geen persoonlijke of- i fers brengen, het hunne bijdragen. Voor plattelands- en middenstandsgezinnen is het oproepen van in het bedrijf werkzame j zenen een ramp. Hoe denkt de minister zich de regeling van vrijstelling van de oudste zonen? Hoe denkt de minister zich den overgang van het oude naar dit nieuwe stelsel? Spr. ver dedigt het door nagen Kath. leden inge diende voorstel betreffende de vrijstellhv #n Spr. vraagt inlichtingenomtrent het ont stellend groote aantal afkeuringen. Het verdient aanbeveling zoo te keuren, dat er een grootar overschot voor de vrijstellingen M u n i t i e b er g pi a a ts e n in de duinen, indien die daarvoor ter be schikking zouden staan, zouden vele kos ten veroorzaken. Er wordt reeds zooveel gebruik gemaakt van gecamoufleerde en verspreide bergplaatsen. Samenvoeging van de vlieg- diensten tot één militairen dienst acht spr. niet aan te bevelen. Oeconomische en industri- eele oorlogsvoorbereiding is een zaak van zeer groote beteekenis. Het bureau, daarvoor dienend, is reeds door spr. ingesteld in een vorige ambtsperiode. Al het mogelijke zal worden en wordt gedaan om werk voor militaire doeleinden in ons land te houden. Spr. wil tegelijker- O-..-.W.C.W.. m 0ns l3I1Cl ontsta. De uitbreiding van het contingent tijd wel eens een schema van de desbe- tot 32.000 man is slechts voor vijf jaar I treffende organisatie aan de Kamer over- noodzakelijk. Spr. vraagt, dat al het mo- leggen. Een grondstoffenbureau gelijke zal worden gedaan om de persoon- i WOrdt voorbereid; met bedrijven lijke lasten, uit den dienstplicht voort- Wordt overleg gepleegd over eventueele vloeiende, te verlichten. De heer THIJSSEN (S.D.) vraagt den minister, of aan talentrijke dienstweige raars geen arbeid kan worden gegeven, die hun ontwikkeling ten goede komt: Is er brood genoeg in oorlogstijd? De heer DROP (S.D.) zou gaarne wor- evacuatie. Een organisatie is gereed be treffende de voedselvoorziening; binnen kort zal een beslissing worden genomen. Voorraadvorming is van belang, hierbjj in de eerste plaats. Voor zooveel het vraagstuk der defensie samenhangt met het sociale en oeconomi sche beleid, is dat voor spr. een gewe- 6<*aiu5 vvv/»- tensvraagstuk. Spr. is niet verder gegaan den ingelicht over de genomen maatrege- J dan het strikt noodzakelijke. Er mocht om len voor de oeconomische oorlcgsvoorbe- het financieel kunnen niet meer worden reiding, welke hij onvoldoende acht. Indien gevraagd. Wie denkt dat te ver is gegaan, de regeerine niet vrijuit zou kunnen spre- j beseffe dat het gaat om de allerhoogste ken, zou spr. wenschen dat vertrouwelijke belangen van ons volk. Het evenwicht van mededeelingen aan de Kamer worden ge- West-Europa laat ook geen zwakke plek daan. De crisisvoorzieningen zijn dikwijls j toe. Als Nederland het slachtoffer wordt schadelijk geweest voor de voorraadsvor- ming voor oorlogstijd. Op het gebied der tarwevoorziening, noch op dat der tarwe- verwerking, kan Nederland zichzelf voor zien, terwijl de meelfabrieken zeer kwets baar zijn „Iedere ketter". De heer KERSTEN (S.G.) bestrijdt den heer van Houten, die den oorlog onver- eenigbaar met het christendom heeft ver klaard. De Schriftuurteksten, door den heer van Houten aangehaald, moet men anders verklaren. Het lijkt, of de roomsche bondgenooten de weermacht zoo zwak mogelijk willen houden. Het roomsche spelletje begint al weer. Nauwelijks is het ministerie gevormd, of zij spannen met de sociaal-democraten samen. De roomschen gaven door een nu weer ingetrokken, en nu handig door de socialis ten weer ingediend amendement, te ken nen, dat zij in staat zyn het ministerie openlyk af te vallen. Spr. kan zich zeer wel vereenigen met des ministers voorstellen tot versterking van het leger. Spr. wenscht de defensieplannen los te maken van de belastingplannen, welke laatste aan het volk nieuwe lasten opleggen ten einde meer geld naar de kloosters te doen vloeien. Ten slotte zegt spr., dat de vrede alleen kan worden gehandhaafd door aan de zon de te verzaken. De heer WIJNKOOP (Comm.) vraagt hulp voor de mobilisatie-slachtoffers. Spr. wenscht land en volk te verdedigen tegen aanvallen, of ze komen van fascisten van hier of elders. De communisten komen overal ter wereld als eersten op voor de belangen van de volksverdediging. Een motie-Wijnkoop door N.S.B. ers ondersteund! De. heer WIJNKOOP dient een motie in waarin hij aan de regeering de behartiging der door hem genoemde belangen vroeg. Deze motie is slechts door de drie com munisten onderteekend. De VOORZITTER: wordt deze motie on dersteund? De heer DE MARCHANT ET D'ANSEM- BOURG (N.S.B.)Ja! van agressie, zou het sociale en oecono mische leven geheel te gronde gaan. Daar om moet het mogelijke gedaan worden. Moge de preventie nog tijdig tot stand worden gebracht. De vereischte werk zaamheden komen grootendeels de Neder- landsche industrie ten goede en dus de werkverruiming. Door de grootere Ach ting wordt de werkloosheid sterk geïn fluenceerd. De opmerking van den heer Van Poll over een noodoffer zal spr. overbrengen aan zijn ambtgenoot van financiën. Er wordt niet gestreefd, buitenlandsche weermachten te evennaren, doch om te ver krijgen, wat ons land voor zijn eigen de fensie op eigen grondgebied noodig heeft. Na het opvangen van den eersten stoot zullen wij op den duur niet alleen staan, maar we zullen zoolang moeten volhou den dat anderen, naast de noodige machts organisatie voor eigen verdediging ons te hulp kunnen komen We moeten niet alleen willen, doch ook kunnen, om voor onze defensie de noodige preventie te ver krijgen. Wat betreft de in de dienstplichtwet ge noemde contingentuitbreiding, ernstige stemmen zijn daar niet tegen opgegaan. Door de voorstellen is in een vyftal jaren de vereischte sterkte te bereiken. Alleen daardoor is de nieuwe organisatie binnen betrekkelijk korten tijd efficient te maken. Er is 8000 man meer noodig om achterstand in te halen en 4600' man voor nieuwe wa pens. Een amendement als dat van den heer IJsselmuiden zou echter niet destruc tief zijn. Ja, dat is wel merk waardig! Spr. streeft naar zooveel mogelijk den druk van de dienstplichtwet te verlichten. Geen kazerneruimte zal ongebruikt wor den gelaten. Merkwaardig is, dat 45 pet. der het vorig jaar vrijgestelden wegens broederdienst zich voor vrijwillige dienst neming aanmeldde. Door de defensie-voorstellen is, worden ze aanvaard, de geoefendheid en de bevei liging zooveel mogelijk bereikt. Daar is de eerste oefentijd, als voorgesteld, ook voor noodig. De oefentijd. De eerste vijf maanden zijn voor de eer ste opleiding noodig. Spr. schetst, wat in dien tijd geleerd moet worden. Iemand in vijf maanden voor een vak op te leiden, zou belachelijk wor den gevonden. Onze grensbeveiliging is bekend. Spr. be hoeft het stelsel niet meer uiteen te zet ten verwijst naar de memorie van ant woord. De snelheid van gemotoriseerde af- deelingen mag men niet onderschatten, het gevaar moet zooveel mogelijk worden ge keerd. Daarvoor zijn de materieele en per soonlijke offers noodig. Wat er gevraagd is, blijft matig. Daar voor is noodig, een contingent van 32.000 man en elf maanden eerste oefening; daar van kan niets afgenomen worden. Spr. hoopt, dat ieder overtuigd is, hoe de nood dringt, hoe de gevaren dreigen, hoe noodig het is, de veiligheid des lands zoo goed mogelijk te maken. Moge de pre ventie tijdig bereikt worden. Welk een kracht, welk een waarschuwend gebaar zou ten deze van eensgezindheid der Kamer uitgaan, Het zou een daad zijn tegen ieder die de hand zou willen uitsteken naar wat ons lief en dierbaar is. Over de motie-Wijnkoop wordt Donder dagmiddag bij den aanvang der vergadering gestemd. De algemeene beraadslagingen worden gesloten. Bij art. I der defensie-begrooting ver dedigt de heer SCHILTHUIS (V. D.) een amendement om geen eersten termijn uit te trekken voor een nieuwen, vervangen- den kruiser. De MINISTER zegt, dat er op dit oogen blik niet meer getalmd mag worden met het op stapel zetten van den kruiser, wat spr.'s ambtsvoorganger ook gezegd moge hebben; temeer door den snellen aanbouw van andere landen en omdat een nieuwe kruiser zooveel meer waarde heeft dan een oudere. Spr. kan het amendement niet aan vaarden. Over het amendement wordt Donderdag gestemd na de motie-Wijnkoop. Vliegtuigbouw ln eigen land. By art. 11 zegt de heer VAN POLL (R. K.), betreffende de aanschaffing van vliegtuigen, dat het uiterst gewenscht zou zijn als we zelf in den aanbouw konden voorzien. Alles moet worden gedaan om zooveel mogelijk orders te plaatsen bij de eigen industrie. De voorziening met moto ren is moeilijk. Men trachte de fabricage ervan hier te lande mogelijk te maken. De MINISTER zegt, dat alles wordt ge daan om de Nederlandsche industrie or ders te geven. Er is een samenwerking tot stand gekomen tusschen de Nederlandsche vliegtuigindustrieën; een accoord met de regeering is zoo goed als tot stand geko men. Er wordt zooveel mogelijk gehan deld, alsof het er al is. Doch niet alles kan uit het binnenland komen. Voor de land macht zijn er alle belangrijke bestellingen hier te lande geplaatst. Spr. zou het toe juichen als hier te landen een motor-vlieg tuigenindustrie komen kon, maar spr is niet optimist. Andere, met het eerste verband houden de amendementen van den heer Schilthuis, komen ook Donderdag a.s. in stemming. De artikelsgewijze behandeling is gevor derd tot art. 143, als de Voorzitter om twaalf uur de vergadering verdaagt tot a.s. Donderdag één uur. PRIESTERJUBILEA OP „HAGEVELD". Op het Seminarie Hageveld werd door twee leeraren, de Weleerw. heeren A. C. D. Andreoli en J. H. A. Everts, het 12 1/2-jarig priesterjubileum gevierd. Om 9 uur droeg de Weleerw. Heer An- oreoli een plechtige H. Mis op in de Zuilen kapel, daarbij geassisteerd door de Zeer- eerw. heeren pastoors C. van Mierlo van de St. Bavoparochie te Heemstede als dia ken en B. Terra uit Vogelenzang als sub diaken, terwijl de Weleerw. Heer C. P. M. Holtkamp, eveneens leeraar van het se minarie, als ceremoniarius fungeerde. De Weleerw. Heer J. H. A. Evers celebreerde een plechtige H. Mis in de groote kapel en werd geassisteerd door den Zeereerw. pas toor S. Willemse van de parochie Gerardus Majella te Amsterdam als diaken, kapelaan Roel vink als subdiaken en de Weleerw. Heer B. Verbeem, leeraar van „Hageveld", als ceremoniarius. Om kwart voor 12 had in de met groen en tioemen versierde aula de receptie plaats. Toen de beide jubilarissen met hun familie ïe aula binnenkwamen, zongen de aanwe zigen hun welkomstlied toe. Nadat het Symphonie-orkest op zeer ver dienstelijke wijze had uitgevoerd „Tran scription über das Ave Verum van W. A. Mozart", arr. L. Weniger, sprak een der studenten namens allen een gelukwensch u't, waarna de Schola Cantorum den Psalm Laetatus sum" op muziek van Orlando di Lasso zong. Een der studenten droeg een gedicht voor, terwijl deze receptie werd be sloten met de romance uit „Eine kleine Nachtmusik" van W. A. Mozart door het symphonieorkest. 's Avonds werd in de aula een opvoering gegeven van het middeleeuwsche spel „Het Mirakel van Theophiel" uit het oud-Fransch vertaald door J. Babeliowsky. De feestdag werd besloten met een plech tig Lof, gecelebreerd door den Weleerw. Heer Andreoli. „Msb." Vraag: Welke is de kortste weg van Voorhout naar Münster? Hoeveel k.m.? Waar is ongeveer de helft der reis? Antwoord: Voorhout, Leiden, Al phen, Woerden, Utrecht, de Bildt, Soester- berg, Amersfoort, Hoevelaken, Voorthui zen, Millingen, 't Loo, Apeldoorn, Teuge, Twello, Deventer, Colmschate, Bathmen, Holten, Markeloo, Goor, Delden, Hengelo, Enschedé, Gronau, Burgersteinfurt, Borg- horst, Altenberge, Münster. Afstand 260 km. Deventer is 128 km. van Leiden. Vraag inzake loon van een minderja rige dienstbode. Antwoord: Hoewel de ouders geen wettelijk recht hebben op hetgeen de kin deren dor eigen arbeid verdienen, brengt de verhouding van ouders tot kind mee, dat het kind de verdiende gelden ter be schikking stelt, wanneer het thuis woont. Dat percentage van 30 pet. heeft waar schijnlijk hierop betrekking dat van de ge zinsinkomsten bij ondersteuning 2/3 wordt afgehouden. Bij meerderjarigheid hebben de ouders geen zeggingskracht over het loon. Wel bestaat er een onderhoudsplicht van behoeftige ouders. Vraag inzake loonbeslag. Antwoord: Beslag op een gedeelte van het loon is mogelijk. Hoe hoog in een bepaald geval het percentage mag zijn, stelt de rechtbank vast. Failliet geven helpt absoluut niets. 476ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 2de Klasse, 3e Lijst Trekking van Woensdag 8 December 1931 HOOGE PRIJZEN 20.000.— 6350 1000.— 18857 200.— 350 Prijxen van 30.— 90 269 377 465 529 766 1339 1658 2280 2553 2773 2841 2941 3000 3158 3563 3797 3948 4037 4052 4336 5250 5803 6683 6816 6819 6C29 7180 7229 7605 7765 7800 80S2 8247 8600 8727 8882 9036 9687 10326 10374 10561 11046 11181 11230 11269 11667 11739 12078 12218 12474 12577 12693 12787 13174 13490 13547 13G13 13622 13776 13979 14003 14029 14056 14091 14272 14534 14588 15000 15361 15380 15411 15618 15674 16400 16770 16817 17030 17051 17236 17500 17530 17591 17607 17846 18032 18216 18797 19174 19454 19932 20056 20106 20304 20552 20588 20826 Verbetering: 2e klasse 2e lijst* 14014 mi. 14017 (SPROOKJE) 105. Ook studeert kabouter Eenzaam veel. Hy zit dan met heel dikke boeken over de maan en de sterren, voor zijn huisje, en is vreeselyk knap. Wij zijn dan ook erg trotsch op hem." 106. „Zelfs de dieren in het bosch weten, dat ze altijd hulp kunnen vinden bij kabouter Eenzaam. Hebben ze zich bezeerd of hebben ze ergens pijn, dan weet Eenzaam er altijd wel raad op. Daarom noemen ze hem ook de ka bouterdokter.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9