DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN PRINS BERNHARD 29ste Jaargang WOENSDAG 8 DECEMBER 1937 No. 8899 3)e Geidócfte (Boivïmü OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl| vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent Der weekt 2.50 per kwartaal Bü onze Agenten 20 cent per week 1 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad la voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bjj vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT Gewone Advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt - het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 1 0.50 V De gehuwde vrouw De Regeering wil den arbeid van de ge huwde vrouw beperken. Men heeft er in de twee voorafgaande nummers van onze courant over kunnen lezen. Dit streven moet ons aller hartelijke in stemming hebben! De Minister zoo heeft htf in de toe lichting tot het voor-ontwerp uiteengezet „ziet dit vraagstuk vooral als een vraag van beginsel". „Zijns inziens" aldus de Minister „behoort de overheid zich open lijk te scharen aan de zijde van hen, die meenen, dat de gehuwde vrouw, door het enkele feit, dat ze gehuwde vrouw is, haar levenstaak heeft in haar gezin en dat het gezin beschermd verdient te worden, zoo veel mogelijk, tegen het verrichten van be roepswerkzaamheden door de gehuwde vrouw". En hij zet uiteen, dat hij het, in het algemeen, als een „misstand" ziet, „wan neer de vrouw zich aan die taak (in het gezin) onttrekt". Het uitgangspunt van den Minister aldus de toelichting tot het voor-ontwerp is niet het verbieden van bepaalden ar beid of arbeid in een bepaald milieu, maar een verbod van arbeid van de gehuwde vrouw als zoodanig, terwille van de be scherming van het gezin. Dit standpunt van den Minister moet eigenlijk door allen worden aanvaard! Zeker, er zullen uitzonderingen moeten zijn. Wij denken speciaal aan het geval van kostwinnerschap. Beter of liever: minder slecht dat de echtgenoo- te en moeder buitenshuis werkt, dan dat het gezin aan armoede ten onder gaat. Maar er zijn zeer vele gevallen, dat de gehuw de vrouw buitenshuis werkt, terwijl er niet de minste noodzaak daarvoor kan worden aangevoerd. Méér willen hebben, als men reeds een normaal inkomen heeft, is geen noodzaak! En de hier bedoelde gevallen bedoelt de Regeering met haar wetsont werp onmogelijk te maken. Dit wetsontwerp kan zegenrijk zijn voor het gezinsleven. En ook: dit wetsontwerp zal meer werk brengen aan mannen en kostwinners, welk werk nu wordt verricht door gehuwde vrouwen, die geen kostwin- ster zijn DE WERELD IN VOGELVLUCHT Voor het eerst in haar eeuwen-oude his torie staat de stad Nanking op het punt in vreemde handen te vallen. Tsjang Kai Sjek is per vliegtuig gevlucht en de ver dediging van de Chineezen zal waarschijn lijk uitsluitend ten doel hebben, de af tocht der troepen te dekken. In de voor steden van Nanking wordt reeds gevoch ten. De historie van China staat thans op een keerpunt. Zal de regeering van Tsjang Kai Sjek nu ten val worden gebracht en worden vervangen door een regeering die vrede wil sluiten met de Japanners? In Hopeh heeft zich reeds een nieuwe regee ring gevormd, die breken wil met het „wanbeheer" van Tsjai Kai Sjek en van Hopeh een autonoom land wil maken in denzelfden trant als Mandsjoekwo. Deze onafhankelijke regeering wil op de meest hartelijke wijze samenwerken met de Ja panners, die zoo vriendelijk geweest zijn hen te bevrijden van het Nanking-bewind. Alles verloopt dus in China geheel vol gens de plannen der Japanneezen. Overigens zijn nog van belang de rei zen van den Franschen minister Delbos, die thans in Roemenië is aangekomen, en van den Joego-Slavischen minister-presi dent Stojadinowitsj, die te Rome verblijft en binnenkort naar Berlijn vertrekt. De resultaten van hun besprekingen zullen nog moeten worden afgewacht. DE ONRUST IN PALESTINA. Aanslag op een trein mislukt. JERUSALEM, 8 Dec. (A.N.P.) Door het goede uitkijken van den machinist is een aanslag op den trein JerusalemLydda mislukt. Hij merkte, dat een barricade van steenen op de rails was geworpen. Hierin werd hij het opruimen een bom gevonden. Op denzelfden trein werden schoten ge lost, doch niemand werd getroffen. Een journalist in gijzeling. Moet het persgeheim worden erkend? Gisterochtend is de heer C. L. Hansen, verslaggever van het „Vaderland", die door den rechter-commissaris te Den Haag als getuige werd gehoord in een strafzaak, in gijzeling gesteld omdat hij weigerde de bron van zijn berichten te noemen. Naar wij vernemen zou deze zaak zich als volgt hebben toegedragen: Op 26 September is er een geheime ver gadering van den Haagschen gemeenteraad gehouden. Over de in deze geheime ver gadering behandelde kwesties zou de heer Hansen inlichtingen hebben gekregen, wel ke hij in het blad, waaraan hij verbonden is, heeft gepubliceerd. Volgens deze publi catie zou in bedoelde geheime vergadering critiek zijn uitgeoefend op het beleid van den directeur van het gemeentelijk elec- trisch bedrijf en voorts ter sprake zijn ge komen de kwestie van het stroomleverings- contract met Rotterdam en het contract met de gemeente Rijswijk. De burgemeester wenschte te weten van wien deze inlichtingen uit de geheime ver gadering afkomstig waren. De heer Hansen weigerde echter elke in lichting daaromtrent te geven. De burgemeester heeft daarop in een volgende geheime raadsvergadering aan de leden, die aanwezig waren, de vraag ge steld of zij inlichtingen over het in de vo rige vergadering behandelde hadden ver- strékt. Allen gaven een ontkennend ant woord. Aan de niet-aanwezige leden van den raad heeft de burgemeester dezelfde vraag schriftelijk gesteld. Ook van dezen kwam een verklaring in, dat zij niet de be doelde inlichtingen hadden verstrekt. De burgemeester heeft toen een aan klacht bij de justitie ingediend tegen het onbekende raadslid, dat zijn ambtsgeheim geschonden zou hebben, door mededeein- gen uit de geheime vergadering te doen. Deze kwestie bevindt zich thans in het stadium van gerechtelijk vooronderzoek. De heer Hansen is eenige malen als getuige door den rechter-commissaris gehoord, doch heeft zich steeds op het standpunt gesteld, dat h(j zijn zegsman niet wenschte te noe men. Ook Dinsdagochtend werd hij door den rechter-commissaris verhoord en na dit verhoor werd hem medegedeeld, dat hij, in verband met zijn weigering om als getuige in een strafzaak inlichtingen te verstrek ken, in gijzeling werd gesteld. Het standpunt van den Journalistenkring. Het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring heeft het volgende tele gram aan dé* arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage gezonden: De Nederlandsche Journalistenkring, met leedwezen kennis genomen hebbende van het feit, dat de journalist C. L. Hansen, wegens het zich verschoon en van getuige nis omtrent de bron van een mededeeling in zijn blad, door uw college in gijzeling is gesteld, brengt eerbiedig onder de aan dacht van uw college, dat naar de opvat ting van den Nederlandschen Journalisten kring de journalist, die de eer van zijn be roep wil hoog houden, uit hoofde van dat beroep tot geheimhouding van den naam van zijn zegsman verplicht is. Derhalve verzoekt de Nederlandsche Journalistenkring u eerbiedig bij uwe ver dere overwegingen een voor den betrokke ne gunstige beschikking te willen nemen. Door het hierboven vermelde feit, is weer actueel geworden de vraag, of de wet niet het persgeheim moet erkennen. De wet doet zulks niet „Het persgeheim moet beschouwd worden als een der vor men van het beroepsgeheim, dat in onze strafwetgeving in zijn algemeenheid is er kend" aldus D Hans in zijn werk „Jour nalistiek". En hij vervolgt: „Hij" zegt art. 272 Wetboek van Straf recht, „die opzettelijk eenig geheim, het welk hij, uit hoofde van zijn hetzij tegen woordig hetzij vroeger ambt of beroep, ver plicht is te bewaren, bekend gemaakt, wordt gestraft.enz. Dit is dus de sanctie op het beroepsgeheim, dat op deze wijze uitdruk kelijk in de wet is erkend. Het bestaat om enkele groepen te noemen voor den medicus, voor den advocaat, voor den amb tenaar. Zij zijn aan het beroepsgeheim on derworpen. Het is hun plicht, om te zwij gen en wanneer ze dezen plicht schenden, kunnen ze vervolgd worden. Dus voor den journalist bestaat het niet. Er is geen jour nalistiek beroepsgeheim. Toen de zaak des tijds bij de behandeling van het Wetboek van Strafvordering ter sprake kwam, heeft de Regeering het persgeheim niet willen er kennen. Wordt er dan in de kringen der journa listiek om zulk een beroepsgeheim ge vraagd? Neen. Maar wat wél herhaaldelijk, nationaal en internationaal, door journalisten werd verlangd, is de erkenning in de wet van het verschooningsrecht. Wat Is het verschil? Dit: het beroepsge heim is de plicht om te zwijgen; het ver- schoonigsrecht is de bevoegdheid om te zwijgen. Wij hadden het in. een vorig hoofdstuk over de (beweerde) toezending van een be paald stuk door een ambtenaar aan een journalist. Stel dat dit gebeurt; dat de journalist het stuk publiceert; dat de jus titie, in het vermoeden van een strafbaar feit, een onderzoek instelt; dat de jus- journalist vraagt: van wien hebt gij dat stuk ontvangen?? dan moet die journalist antwoorden, en antwoordt hij niet (en een behoorlijk, fatsoenlijk journalist zal niet antwoorden) dan kan de justitie tegen dien journalist optreden en hem b.v. in gijze ling laten stellen, wat dan ook meer dan eens is gebeurd. Beroept de journalist zich op zijn „beroepsgeheim", dan zal de rech ter antwoorden: dat ken ik niet, althans dat erken ik niet. Welnu, wat vele journalis ten vragen is het recht, om in dergelijke gevallen niet te antwoorden, het recht zich daarvan te verschoonen: het verschoo ningsrecht. De journalist wenscht dus niet, dat hem de plicht tot zwijgen zal worden opgelegd, evenmin wil hij zich aan de eventueele strafrechtelijke verantwoordelijkheid voor een bepaalde publicatie onttrekken, hij vraagt alleen hem de bevoegdheid te geven, om niet te antwoorden op vragen b.v naar de herkomst van een bepaald stuk. Deze bevoegdheid, dit verschoonings recht zegt de bekende strafrechtkenner Noyon „berust op het vertrouwen, dat voor de richtige uitoefening van sommige ambten en beroepen noodzakelijk is". Welnu, dat vertrouwen hebben zeker al lereerst journalisten noodig. Het kan in het algemeen belang volstrekt noodzakelijk zijn, bepaalde feiten of beschouwingen te publiceeren, waarvan de wetenschap, óf spontaan óf bij informatie, van anderen verkregen is. Die anderen echter dienen de zekerheid te hebben, dat hun naam veilig is. en dat ze zonder schade voor hun positie de betrokken inlichtingen moeten kunnen geven. Voor de publicatie is en blijft de journalist verantwoordelijk. Is hij straf baar, men straffe hem; hij zal den moed hebben de gevolgen van zijn handeling te dragen. Maar men dwinge hem niet (zoo als thans geschieden kan) tot het noemen van zijn bron. PATER DR. C. KOLFSCHOTEN S.J. NAAR LETLAND. P. v. Rijckevorsel S.J. Superiora.i. van Katwijk. Naar wy vernemen, is de zeereerw. pa ter dr. C. Kolfschoten S.J., Superior van Huize Katwijk te 's-Gravenhage, door zijn Overheid aangesteld, om een nieuwe Missie te beginnen in Letland. Eind dezer week hoopt hij naar zijn nieuwe standplaats Riga te vertrekken. Tot zijn opvolger ais Supe rior van Huize Katwijk is voorloopig be noemd de zeereerw pater J. A. v. Rijcke vorsel S.J. leeraar aan hetzelfde College. Zi|n toestand hedenmorgen ER ZAL GEEN DAGELIJKSCH COMMUNIQUé MEER WORDEN VERSTREKT De particuliere secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel, verstrekte ons hedenmiddag het volgende commu niqué: De nacht van Dinsdag op Woensdag is door Prins Bernhard rustig doorge bracht Vanmorgen heeft hij zijn ont bijt met smaak genuttigd. De hoofdpijn gaat in matigen graad op en neer. De hoofdwond van den hof jager Spek is genezen. De operatie-wond geneest op normale wijze. De toestand blijft gunstig. Er zal geen dagelijksch communiqué meer worden uitgegeven. De Wedstrijd Euwe-Aljechin K13-C4 was de hervattingszet van de 25ste partij. Bij loting werd het bedrag van 5. toegewezen aan onzen abonnè A. Cas- telein, Oude Rijn 30, Leiden. Dit bedrag deden wij hem inmiddels toekomen. De zes en twintigste partij wordt hedenavond in Den Haag gespeeld. Wij herinneren onze abonné's er aan, dat bij eventueel afbreken der partij wij 5.(vijf gulden) beschik baar stellen voor hem of haar, die ons de in couvert afgegeven zet opgeeft. Bij meerdere goede opgaven beslist het lot. Deze opgave moet ons bereikt heb ben voor de hervatting der partij. Men mag niet meer dan één zet op geven. Op de enveloppe te vermelden: EUWE-ALJECHIN. Dit nummer bestaat alt vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS MISDADIGE OUDERS. Een onderwijzeres aan een openbare Mu- loschool te Amsterdam klaagt over het deelnemen van nog jonge kinderen aan bioscoopbezoek, revues enz., waardoor ze overdag zoo prikkelbaar zijn, niet oplet ten en dus veel minder nut hebben van de lessen. Op een Maandagmorgen, omdat de leer lingen zoo hangerig waren informeerend hoe laat ze naar bed waren gegaan, ver nam ze dat van de twintig kinderen er vier om halftien in bed lagen, terwijl voor de overigen het uur van r.aar bed gaan lag tusschen één uur en zes uur 's nachts! Tusschen één uur en zes uur 's nachts! Moet hier niet van misdadige ouders ge sproken worden? Is het geen schandelijk vergrijp aan lichaam en ziel om kinderen van 12 tot 16 jaar mee te sleepen naar bios copen, cabarets, dancings en God weet waarheen nog meer, zoodat ze niet vóór 1 uur 's nachts in bed komen? Er is een Engelsch rijmpje: „Early, to bed and early to rise Makes a man healthy, wealthy and wise; vroeg naar bed en vroeg op maakt gezond, rijk en verstandig. Voor kinderen geldt dit in dubbele mate. „Geld." SLUITING VAN EEN MEEL FABRIEK TE VOORBURG Het lot van de arbeiders Vragen aan de regeering De heer Loerakker stelde aan de ministers van economische en sociale zaken de vol gende vragen: 1. Is het den ministers bekend, dat de meelfabriek N.V. Koechlin te Voorburg gesloten is wegens opneming van dit bedrijf in het hoofdbedrijf van de N.V. Meelfabriek „de Sleutels" te Leiden en dat het per soneel van eerstgenoemde fabriek bijna ge- aeel is ontslagen? 2. Is het den ministers bekend, dat de arbeiders daarbij zjjn ontslagen met een opzeggingstermijn van twee weken, waarbij meerdere arbeiders zijn, die gedurende vele jaren in die onderneming werkzaam waren, dat slechts een beneden iedere rede lijke verwachting blijvende vergoeding in liet vooruitzicht is gesteld en dat deze ar beiders voorts geheel ten laste van de ge meenschap worden gebracht? 3. Achten de ministers, mede in verband met het feit, dat de Nederlandsche maal- i? dustrie door de werking van de landbouw- crisiswet, welke den import van bloem vrij wel geheel afsluit, een in feite beschermde er uit dien hoofde geenszins noodlijdende oedrijfstak is, sluiting van de fabriek te Voorburg en de wijze waarop de arbeiders zijn ontslagen, in overeenstemming met wat van een door regeeringsmaatregelen toch in bloei gehouden onderneming mag worden verwacht? 4. Indien vraag 3. ontkennend moet wor den beantwoord, zijn de ministers dan be reid het noodige te verrichten opdat de fa briek te Voorburg wederom in bedrijf wordt gesteld of, indien zulks niet mogelijk blijkt, betere voorzieningen door genoemde onder neming ten behoeve van het ontslagen per soneel worden getroffen? Buitenland Weinig kans dat de Parijsche tentoon stelling heropend wordt. (2de blad). De Joego-SIavische premier bij den H. Vader. (2de blad). Een terroristische organisatie in Polen ontdekt. (2de blad). De Japanners reeds in de voorsteden van Nanking. (2de blad). De non-interventie-commiseie zet haar werkzaamheden voort. (2de blad). Binnenland Te Heerden is een plafond van een bios coop bij herstel werkzaamheden ingestort; één arbeider werd gedood, zeven gewond. (éde blad). De scheepvaart op den Nieuwen Water weg ondervond veel hinder van den wind. (éde blad). Opruiming onder de inbrekers in d«n lande, (éde blad). Een journalist in gijzeling. (1ste blad). Het incident tijdens de Jamboree-wan deltocht te Bloemendaal. (1ste blad). Omgeving De gemeente Katwijk protesteert tegen de aanleg van een nieuw kanaal door de Leidsche Duinwater Mij. (2de blad). Voorloopig verslag over het wetsont werp tot vereeniging van Stompwijk en Veur. (2de blad). Sport en Wedstrijden Aljechin herovert het wereldschaakkam pioenschap: de schaakloopbaan van den grootmeester. Flohr rekent op een strijd tegen den nieuwen kampioen, (éde blad). BINNENLAND EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp: waarnemingen rolzittingen door één rech ter aangenomen. GRAFSTEDEN VAN DE NASSAU'S ONTDEKT. In de Lieve Vrouwe-kerk te Breda, Gisteren hebben de opperceremoniemees- *r van H.M. de Konnigin, J. H. F. graaf ou Monceau, de directeur van het Konink lijk Huisarchief, dr. N. Japikse en de bur gemeester van Breda, de heer B. W. T. van Slobbe, een bezoek gebracht aan de groote kerk te Breda. Dit bezoek gold een graf kelder, die men onlangs onder de z.g. Prin- i-enkapel en het grafmonument van graaf Fngelbreoht II van Nassau in de Groote Kerk heeft ontdekt, en waarin men vier kisten heeft gevonden, welke vermoedelijk de stoffelijke resten van de graven van Nas sau bevatten. Thans heeft men daarnaar een onderzoek ingesteld, omtrent de resul taten waarvan de meest strikte geheimhou ding wordt bewaard. De kisten zijn gedeeltelijk op een Ijzeren raam geplaatst, dat in de muur van den kel der is aangebracht, en gedeeltelijk in nis sen in den wand. Twee ervan zijn geopend een hiervan bevat het stoffelijk overschot van een vrouw, de andere dat van een kind van naar schatting 2 of 3 jaar. Dat de an dere twee kisten nog niet zijn geopend wordt toegeschreven aan het verlangen om .Ie antecedenten van de beide onderzochte geraamten eerst in de koninklijke archieven op hun juistheid na te gaan, want de ver onderstelling is, dat men te doen heeft met het gebeente van de eerste graven van Nas sau, waarvan de laatste rustplaats tot op heden niet met zekerheid bekend was. H.M. de Koningin was met de ontdek king op de hoogte gebracht, zoodat het on derzoek dan ook geschiedde in overleg met het Koninklijk Huis. Binnen enkele dagen zal het worden voortgezet.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1