STADS ÊJ NIEUWS r Laatste berichten TELEGRAMMEN Bisrgerilfke Stand MARKTBERICHTEN MAANDAG 6 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 R.K. ZWEMVEREENIGING. Mag ik voor een goede regeling aan alle liefhebbers van de zwemsport vragen, zich voor het lidmaatschap der zwemvereeniging op te geven voor Dinsdagmiddag vijf uur, dat is dus morgenmiddag? Zooals bekend: kunnen meisjes en jon gens beneden de zeventien jaar zich bij deze katholieke vereeniging aansluiten te gen contributie van twaalf cents per week en mogen dan om de veertien dagen een uur in de overdekte zwemmen. Hetzelfde verzoek, om de opgave te doen voor morgenmiddag vijf uur, moge ik ook richten tot leiders en leidsters op school en in jeugdvereeniging, bij wie zich meisjes of jongens gemeld hebben. Opgave moet geschieden uiteindelijk: Zoeterwoudsche Singel 33. L. BEUNE. Pr. MAATSCHAPPIJ DER NEDERL. LETTERKUNDE. Voordracht mr. J. C. Bloem over Albert Verwey. In de maandelijksche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde sprak mr. J. C. Bloem over Albert Verwey. Spreker ving aan met een verklaring van de betrekkelijke onbekendheid van een toch zoo beroemd dichter als Albert Verwey. Die onbekendheid ligt voor een deel aan de on gelijke waarde van zijn dichterlijke pro ductie, maar voor een veel grooter deel aan de suggestie van Kloos uitgegaan, en door Verwey's tijdgenooten voortgezegd, dat de ze dichter, toen hij zijn eigen weg ging, hopeloos in de verstandelijkheid en het on poëtische is geraakt. Verwey's medestan ders en velen der jongeren zien in de Nieu we Gids-periode van Verwey een tijdperk, waarin hij als het ware verdwaald was in een richting, die hem au fond niet lag en waarin hij zijn beteekenis pas heeft ge kregen, toen hij er aan ontkomen was. Deze meening is veel juister, maar toch niet ge heel juist. Verwey hij zou de eerste zijn om het te erkennen is wel degelijk een echte Nieuwe-Gidser geweest. Zijn verzen behooren tot het beste wat die beweging ons heeft opgeleverd, maar het is waar. dat zijn later werk persoonlijker dus belang rijker is. Nieuwe Gidser is Verwey ook op een minder goede wijze gebleven, namelijk door de vaak eigenmachtige be handeling van taal en rijm, die hem zijn geheele leven is bijgebleven. Het ergst was dit in den bundel „Aarde", de eerste van den zoogenaamden „nieuwen" Verwey. De dichter moest door het leelijke en stroeve heen om zich te bevrijden van de langza merhand overdreven geworden schoon- beidsaanbidding van de Nieuwe Gidsers.. Verwey's veranderde werkwijze, waar van de Nieuwe Tuin de eerste schoone uit drukking is, kwam hieruit voort, dat Ver wey in plaats van een dichter voor zich zelf, een dichter van zich zelf geworden is. De nieuwe „Tuin" heeft een symbolischen zin: het dorp Noordwijk, waar zijn huis stond en waaraan hij zijn leven lang trouw is gebleven, daar is hij tot een steeds die per en helderder expressie van zich zelf gekomen, maar hij bleef een ongelijk dichter. Van essentieel belang voor zijn wereld beschouwing is zijn verdediging van het dichterschap. Ten onrechte zag men ijdel- heid daarin. Verwey doorschouwde het leven tegelijk verstandelijk en bovenver- standelijk en nam als schepper deel aan de werking van het leven. Als Shelley zag hij in den dichter den erkenden wetgever van het- leven.Met persoonlijke ijdelheid heeft dat niets te maken. Tallooze malen heeft hij uitgesproken, dat hij zich als dienaar van het leven beschouwde. Het levenswerk van Verwey moet in dit licht worden be schouwd. Spreker las verzen uit verschillende bundels van den dichter voor en eindigde zijn lezing met „De dichter en het derde rijk", het afscheid van Verwey van de wereld, waarin hij de waardigheid van den geest hoog houdt. WERKKAMP TE EGMOND. Naar het centraal-bureau te Amsterdam mededeelt, zal door velerlei omstandighe den het nieuwe kamp niet op 13 Dec. aan vangen, doch pas na alle feestdagen op Maandag 3 Januari. Daar in de Kerstweek het kamp gesloten zou zijn geweest en de twee daaraan voor afgaande weken benut moeten worden voor ander werk, moest bovenstaande be slissing genomen worden. Ongetwijfeld een kleine teleurstelling, maar Maandag 3 Jan. kunnen de deelne mers zeker zijn van de startl Concert voor de Blinden-werkinrichting. Door de Sinterklaas-drukte is het concert ten bate van de blindenwerkinrichting op Dinsdag 7 Dec. as. eenigszins op den ach tergrond geraakt. Wij mogen daarom dit concert, waaraan medewerking verleenen Suze Luger, Jaap Stotijn, Hans Franco Men- des en het Leidsch capella-koor, nog eens met aandrang in uwe belangstelling aan bevelen, zoowel om het sociale doel, als om hetgeen op muzikaal gebied geboden wordt. Voor de Blindenwerkinrichting alssur- prise: een volle concertzaal. Ter berei king van dit doel is echter ieders medewer king noodig. ZILVEREN JUBILEUM WONING- EOUWVEREEN. „DE EENDRACHT" Veel belangstelling ondervonden. Ter gelegenheid van haar zilveren jubi leum heeft de woningbouwvereeniging „De Eendracht" van vele zijden tal van blijken van belangstelling mogen ondervin den. De herdenking werd reeds Vrijdagavond ingezet met een muzikale wandeling door de stad. Ted eere van het in de eerste plaats feestvierende bestuur, had Zaterdagmiddag in de Atjehstraat de onthulling plaats van een gedenk-lichtzuil, door de leden het be stuur aangeboden. Burgemeester van de Sande Bakhuyzen, die deze plechtigheid met zijn tegenwoor digheid vereerde, hield hierbij een toe spraak, waarin hij eraan herinnerde hoe de oudste der Leidsche woningbouwvereeni- gingen in de 25 jaar van haar bestaan veel gceds heeft weten tot stand te brengen. De frissche woonwijken, die onder „De Een dracht" ressorteeren, zijn daarvan een spre kend bewijs. Na gewezen te hebben op de symbolische beteekenis van dezen lichtzuil, sprak de burgemeester de beste wenschen voor de vereeniging uit bij haar zoo belangrijk werk voor de volkshuisvesting. Hierna werd de zuil bij monde van Jen voorzitter der jubileumcommissie, den heer L Rombout, met eenige toepasselijke woorden aan het bestuur overgedragen. Daarbij bracht spr. ook dank aan den ont werper, architect Vrijenhoek, alsmede aan de werklooze bouwvakarbeiders, die den zuil hadden geplaatst onder leiding van den heer Valk. De heer J. Poelijoe, voorzitter der ver., aanvaardde dit geschenk der leden met hartelijke woorden, hij dankt het gemeen tebestuur voor zijn medeleven en eindigde met den wensch, dat de jongeren de voet stappen der ouderen mogen drukken. De receptie. Des middags van 35.30 uur hield het bestuur in de receptiekamers der Stadsge hoorzaal een zeer druk bezochte receptie. Daar waren o.m. aanwezig de gemeente secretaris, mr. dr. C. E. van Strijen, de wethouders, de heeren Jac. Wilbrink, J. J. van Stralen en M. Verweij, de heer G. R. E. Kiers, inspecteur van de Volksgezond heid, afd. Volkshuisvesting, de heer Wes- tra van het bureau van Gemeentewerken, architect Vrijenhoek. afgevaardigden van woningraad en zustervereenigingen. dr. M. D. Horst, directeur van den Gem. Genees kundigen Dienst, de heer Jonker, opzichter der Gem. Plantsoenen enz. Hen allen heette de voorz., de heer Poeli joe, hartelijk welkom en ging hierna in den breede -de oprichting en de ontwikkeling der vereeniging na. Uitvoerig schetste spr. hoe het eene na het andere bouwplan ver rees en hoe thans niet minder dan 671 wo ningen in het werk der vereeniging ziin. Dat er voor d» vereeniging in dat tijdsbe stek heel wat werk te doen is geweest, laat zich begrijpen, doch het bestuur is daarme de neg niet te/reden. Ware het dit wel. dan zou het gevaai bestaan in groote zelfge noegzaamheid te gaan rusten en daarmee zou het belang der volkshuisvesting aller minst gediend zijn. Nog meer werk wacht op uitvoering. Spr. hoopt, dat allereerst het plan van 358 woningen (sinds 1932 in ge deeltelijke uitvoering en op één plan na pereed) geheel wordt afgewerkt en dat daarna gelegenheid wordt gebeden om hpt negende plan in te dienen. Dze verwachting stelt het bestuur in staat met groot vertrouwen den mijlpaal, thans bereikt, voorbij te gaan en de toekomst te gemoet te treden. Hier voerde wethouder Jac. Wilbrink als eerste in de rij der sprekers het woord, om namens het gemeentebestuur dank te zeggen voor wat de opeenvolgende bestu ren van „De Eendracht" voor de volkshuis vesting hebben gedaan. Daarmee hebben zij veler dank verdiend. Natuurlijk blijft er rog veel te wenschen over, doch ware dit niet het geval, dan zou er geen reden zijn tot voortwerken. Spr. hoopt, dat het i. ■*- meentebestuur in staat mag zijn aan de verlangens der vereeniging te kunnen vol doen en dat daarna nieuwe wenschen het voortbestaan en ijverig voortarbeiden der vereeniging mogen verzekeren. Wat de hierna volgende sprekers naar vo ren hébben gebracht, kunnen we niet al lemaal vertellen. Daarvoor was de rij van sprekers te groot. Achtereenvolgens spra ken: de heer van Weizen namens den Raad van Commissarissen der Vereeniging, de heer Bommer, secretaris van den Nationa- len Woningraad, de heer Arnold namens den Z. Holl. Wcningraad.de heer de Tom be, accountant der ver., de heer de Jong, voorz. van de Federatie van Woningbouw ver. te Leiden en Omstreken, de heer L. Rombout, namens de Jubileum-commissie en het Solidariteitsfonds, de heer F. Kooi- stra namens Tuinstadwijk, de heer Gerritse namens Ons Belang, de heer Noteboom na mens Ons Doel, de heer Vijlbrief namens ae Speeltuinvereeniging Oosterkwartier, de heer Galjaard namens de Bloemist- en Tui- niersvereeniging D.E.V., de heer Jonker, opzichter der Plantsoenen, de heer v. d. Zeeuw, als oud-voorzitter van den Raad van Commissarissen, de heer Zandbergen na mens Spinoza ie Rijnsburg, de heer de Hol lander namens Buitenlust te Oegstgeest, de heer A. Zaalberg namens de Volkstuinver. Ons Genoegen en de heer Vrijenhoek, ar chitect der ver., waarna de voorzitter allen hartelijk dankzegde voor hun woorden van sympathie en aangeboden geschenken. Ve len hadden n.l. hun felicitaties vergezeld doen gaan van bloemstukken, terwijl de heer Galjaard ^en wisselbeker had aangebo den als prijs voor de versiering der voor tuintjes, om daardoor het aanzien der tuin tjes en de woningen meer te stimuleeren. De receptie, welke tot vijf uur was aan gekondigd, was eerst te ruim half zes be ëindigd en onafgebroken had de rij van sprekers in welsprekendheid gewedijverd om het bestuur lof toe te zwaaien. De feestavond. De herdenking van het zilveren jubi leum werd besloten met een avondfeest in de Stadszaal welke tot in de uiterste hoe ken bezet was. Onder de -:eer talrijke aan wezigen merkten wij o.m. op: de wethou ders van Stralen en Verwey, architect Vrijenhoek, den heer G. F. E. Kiers, in specteur der Vokshuisvesting in de provin cie Zuid-Holland en ver'egenwoordigers van alle Leidsche woningbouwverenigin gen en van vele uit de naaste omgeving. De voorzitter, de heer Poeliejoe, heette allen welkom en wees er op, hoe op de he denmiddag gehouden receptie de groole waardeering, welke de leden jegens het be stuur koesteren, op treffende wijze tot uiting is gekomen. Wij leven thans, aldus spr., in een tijd van depressie, doch niet temin zal deze demonstratie voor het be stuur een stimulans zyn voor verderen nuttigen arbeid op het gebied der volks huisvesting. Spr. besloot met allen een genoeglijken avond toe te wenschen, een wensch, die, de voortreffelijke stemming in de zaal getuigde ervan volledig in vervulling is gegaan. De eer zulks te heb ben bewerkstelligd komt toe aan het uit stekende variëté-gezelschap, optredende onder de auspiciën van het concert- en theaterbureau Max van Gelder met de be proefde muzikale medewerking van Ho- fenk's Melody Makers. De muzikale clown Fantasio ontketende al direct daverende lachsalvo's en daarna kwamen achtereenvolgens parterre-acro baten, equilibristen, een goochelaar, ac cordeon-virtuozen, een danspaar en een diabolo-jongleur de aandacht gespannen houden. Bartoes als humorist-conférencier vulde de entreactes en oogstte ook met zijn liedjes en kwinkslagen groot succes. Men behoefde waarlijk niet te vragen of het gebodene in den smaak viel; de groote bijval na elk onderdeel en de gulle vocale medewerking bij den refreinzang lieten geen ruimte aan twijfel te dien aan zien. In de pauze deelde de voorzitter nog mede, dat een dertigtal in de zaal aan wezige werkloozen,' daartoe door het lot aangewezen, in aanmerking kwam voor een waardebon van 2.50, waarvoor de geluk kigen bij de Coöperatie levensmiddelen konden koopen Tot besluit van deze zeer geslaagde feest viering werd nog eenige uren gedanst. „De Eendracht" kan met groote voldoe ning op de herdenking van haar 25-jarig bestaan terugzien! De volgende week wordt hetzelfde pro gramma herhaald, daar het groote con tingent Eendrachtleden niet op één avond kon worden toegelaten. SINTERKLAASFEESTEN. Leidsche Speeltuin vereeniging „Zuiderkwartier". Vrijdagavond gaf bovengenoemde ver eeniging in de zaal van Zomerlust voor de kinderen van haar leden hetjaarlijksche St. Nicolaasfeest, welke als zeer geslaagd beschouwd mag worden. Toen de voorzitter, de heer Metselaar om 5 uur met een toe passelijk woord dezen feestavond opende v/as de zaal geheel gevuld, met een schare kinderen en ouderen, met vol verwachting kloppende hartjes en harten, want niet alleen de kleintjes ook de grooteren en ouders hebben dezen avond in de vreugde gedeeld. Na de opvoering van eenige pop penkast-vertooningen, welke onder leiding van den heer B. Develing zeer in den smaak vielen, kregen de kinderen verschillende versnaperingen, en werden de keeltjes ge smeerd, wat wel noodig bleek, door het zingen van diverse St. Nic.-versjes onder leiding van „The Blue Rythm Boys". Het hoogtepunt van dezen avond was echter, toen St. Nicolaas met beide knechts, voor afgegaan door den voorzitter de zaal bin nenkwam, en na een welkom aan de kin deren, mededeelde, dat buiten al hetgeen zij dezen avond al genoten hadden, hen nog een grootte verrassing wachtte. Nauwelijks had hij dit gezegd, of het scherm opende zich, en op het tooneel vertoonde zich een I ware speelgoedwinkel. Een hooge stelling en tafels waren overdekt met allerhande cadeau's, wat met luid applaus en bewon dering begroet werd. We kunnen ons dan ook ten volle vereenigen met de woorden van den voorzitter, als hij na uitdeeling der cadeau's en extra pakket, de aanwezige leden bij brengt, wat een arbeid aan voor bereiding voor zoo'n avond van bestuur, helpers (sters) geëisch wordt. Toen hij dan om half negen met een woord van dank aan al degenen, die heb ben medegewerkt tot welslagen van dezen avond, sloot, keerden allen welvoldaan huiswaarts. Het bestuur kan zeker met vol doening op dezen avond terugzien. I Buurtverceniging „Eensgezindheid'. I Bovengenoemde vereeniging heeft het St. Nicolaasfeest gevierd in het kantoorgebouw der bouwvereeniging „Eensgezindheid", voor kinderen der leden van den leeftijd tot en met 7 jaar. Daar het kantoorgebouw niet toelaat om de ruim 180 kinderen met hun ouders on der te brengen, werden dezen groepsge wijze toegelaten tot St. Nicolaas en zijn knecht. Nadat de kinderen verschillende liederen gezongen hadden ter eere van den heiligen ma'n, werden zij onthaald op versnaperingen en kreeg ieder kind een mooi prentenboek. Een aardige verrassing bereikte St. Nico laas doordat twee jongens van den eere voorzitter der Buurtvereeniging „Eensge- I zindheid" een gedicht opzegden, en dit ge- Van onze Adverteerders VOOR HEN. DIE MET EEN VULPEN SCHRIJVEN! Talens is altijd bezig ook de ongeuite wenschen van het publiek te vervullen. Thans is er weer een probleem opgelost: het vullen van de vulpen. Het tankstation in den hals van Talen's Elite flacon is het „ei van Columbus". Het resultaat? Alle tot nu toe bestaande ongemakken zijn totaal weggevaagd. U behoeft nergens meer op te letten. Laat de vulpen op den daarvoor bestemden rand rusten en vul de pen. Dat is alles! U voorkomt automatisch, dat uw handen met inkt besmeurd worden; ook de vulpen blijft volkomen schoon. Het kan niet ge beuren, dat u de vulpen hard op den bo dem van de flesch stoot en u de dure pen als een vischhaak krombuigt. U behoeft geen „diepzeeduik" meer te doen, zoodat èn uw pen èn uw handen van het onaange name inktbad verschoond blijven. Natuurlijk wordt door dit nieuwe ver beterde vulsysteem de inkt tot den laat- sten druppel opgebruikt. Dus deze „Elite"-flacon is bovendien nog zuinig ook, en een sieraad op kantoor en bij u thuis. dicht op schrift overhandigden met bloemen wat St. Nicolaas zeer op prijs stelde. Deze middag werd ook bijgewoond door den eere-voorzitter der Buurtvereeniging „Eensgezindheid", den heer v. d. Broek, en de beide hoofden der Christelijke Scholen Ooster- en Munnikenstraat, wat door het bestuur op hoogen prijs werd gesteld. De voorzitter der Buurtvereeniging. de beer Zwart, leidde dit feest op uitstekende wijze. Het bestuur heeft den kinderen een prachtigen middag bezorgd. Begin van brand. Zaterdagmiddag is een begin Van brand ontstaan in het nerceel Levendaal 191, ten huize van J H. De vrouw des huizes zag in de achterkamer een vlam uit een schoor steennis schieten en waarschuwde een buurman, die met behulp van een emmer water het vuur wist te dooven. De politie- brandweer, die met de motorspuit uitgerukt was, behoefde geen dienst te doen. Zondagmorgen te 8 uur ontstond een be gin van brand ten huize van mr. N. J. R., Hugo de Grootstraat 8. Twee kleine kin deren hadden in de voorkamer op de eer ste etage met een brandende kaars een stuk papier in brand gestoken en dit in de vensterbank gelegd. Daardoor vatten de gordijnen vlam. Mr. R. heeft met behulp van dekens het vuur uitgeslagen. Hij kreeg daarbij eenige niet-ernstige brandwonden aan de handen. De politie-brandweer. die met de motor-spuit uitgerukt was, verricht te de nablussching. Vernieling en diefstal. Gisteravond is bij den winkelier J. K. in de Haarlemmerstraat de ruit van een eta lage-kastje stuk geslagen en zijn uit het kastje eenige goederen van niet hooge waarde ontvreemd. In verband hiermede is aangehouden de 34-jarige J. L.f die in de omgeving werd aangetroffen en die onder den invloed van rterken drank verkeerde. Hij is naar het politie-bureau gebracht, om, nadat hij zijn roes uitgeslapen heeft, aan de tand gevoeld te worden. De Conferentie van de H Maria der St. Vincentius Vereeniging dankt den milden gever, die onbekend wenschte te blijven, voor zijn gave voor onze armen. God loo- ne U. DE VERDWENEN SPANJAARDEN. Hebben hun eerewoord gebroken. Thans staat vast, dat de zes Spanjaarden, die te Zeist in Hotel Figi. verbleven hun eerewoord verbroken hebben en naar het buitenland gevlucht zijn. met de bedoeling naar hei vaderland terug te keeren. De Zeistei politie heeft, nadat zij zich heden morgen tusschen tien en twaalf uur niet op het bureau hadden gemeld proces-verbaal opgemaakt van hun verdwijning. De rijksvreemdelingendienst zal deze zaak nu verder onderzoeken. Vermoed wordt, dat de uit Eindhoven verdwenen Spanjaarden in contact hebben gestaan met hun lotge- nooten uit Zeist en gezamenlijk de ontvluch ting hebben besproken en uitgevoerd. De drie te Zeist achtergebleven Span jaarden ontkennen iets geweten te hebben van de plannen van hun lotgenooien. CHINEESCHE KATHOLIEKE MISSIE STATIE GEBOMBARDEERD. SJANGHAI, 6 December. (A.N.P.) Uit Hankau wordt gemeld, dat de Japansche luchtmacht bij een aanval op Kwangte ten Zuidwesten van het Tai-meer bommen heeft geworpen op een Katholieke missiestatie, welke ernstig werd beschadigd. Oehan maakt zich gereed het hoofd te bieden aan aanvallen van de Japansche luchtmacht. In allerijl zijn schuilplaatsen ingericht, de bevolking blijft kalm. Het schijnt, dat de bevolking niet voornemens is gevolg te geven aan de opdracht de stad te ontruimen, ten minste voor het oogen- blik nog niet. LEIDEN. Ondertrouwd: A. C. S. van Soest jm. 24 jaar en R. Rehmann jd. 2l jaar J. J. C. Bronsgeest jm. 21 jaar en J. Kou wen jd. 24 jaar A. Springer jm. 27 jaar en G. Doesburg Lanooij jd. 21 jaar. NANKING STEEDS MEER IN HET NAUW TOKIO, 6 Dec. A.N.P.) Het keizerlijk hoofdkwartier heeft m een communique o.a. het volgende medegedeeld: De door de Japanneezen rondom Nanking getrokken cirkel wordt steeds verder aan gehaald. De Japansche troepen zijn Zondag getrokken door het gebied van Noord-Koe- joeng en Sosjoetsjan, 20 K.M. ten Zuidoos ten van Nanking, en vervolgden den vluch tenden vijand. Nu de laatste verdedigings linie van Nanking gebroken is, en Koe- joeng en Lisjoei gevallen zijn, is het lot van Nanking, volgens de militaire waarnemers, beslist. Men verwacht, dat Nanking over eenige dagen wordt ingenomen. Men be richt uit Sjangha.i dat het artillerie vuur thans duidelijk in Nanking hoorbaar is en dat de stad bijna geheel door de bur gers verlaten is. Inmiddels stoomen de Ja pansche oorlogsschepen de Jangtse op naar Nanking. SJANGHAI, 6 Dec. (A.N.P.) Volgens nog niet bevestigde berichten in de Japansche pers zouden de Japansche troepen tot op vijf kilometer van Nanking zijn genaderd en zouden zij begonnen zijn de stad te bom bardeeren. Eigenmachtig optreden van de Japansche politie te Sjanghai. SJANGHAI, 6 Dec. (A.N.P.) Hedenoch tend zijn twaalf agenten van de Japansche consulaire politie, gewapend met geweren en pistolen, zonder voorafgaande waarschu wing doorgedrongen in de internationale nederzetting. Zij reden in twee auto's in volle vaart over de Bund, zonder op de verkeerssignalen te letten en doorzochten hst Britsche Great Eastern Hotel. Drie man nen en een vrouw, allen Chineezen, wer den gearresteerd en naar Hangkioe ge voerd. Na een streng verhoor, dat een uur duurde, werden zij weer vrijgelaten, men weet niet wat hun ten laste werd gelegd. Men beschouwt dit optreden als een aan duiding, dat de Japansche autoriteiten voornemens zijn onafhankelijk maatregelen te nemen in de internationale nederzetting, wanneer zij dit noodig achten. FRANSCHMAN DOOR SPAANSCHE POLITIE DOODGESCHOTEN. PERPIGNAN, 6 Dec. (A. N. P.). Uit Saint Lauret de Cerdagne wordt gemeld, dat een jonge boer, Sebastian Juanole gis teravond omstreeks zeven uur met zijn zuster en een neef op een twintigtal meter van de grens door drie Spaansche carabi- niers werd aangehouden. De neef was een gevlucht Spanjaard en werd door de po litiemannen herkend. Hij vluchtte onmid dellijk verder op Fransch gebied, terwijl een woordenwisseling ontstond tusschen Juanole en de Spanjaarden. Deze schoten op hem, waardoor hij op slag gedood werd. De carabiniers vertrokken, doch lieten een bajonet achter. Het parket van Ceret heeft een onder zoek ingesteld, waaruit reeds is gebleken, dat Juanole op Fransch gebied is gedood. NOORSCH SCHIP IN NOOD. MARSEILLE, 6 Dec. (A. N. P.). Het radiostation alhier heeft een bericht opge vangen van het Noorsche stoomschip „Birk", waarin werd medegedeeld, dat een storm het schip naar de kust dreef op veer tig mijl benoorden Bayonne. OVERSTROOMINGEN IN SERVIE. BELGRADO, 6 Dec. (A. N. P.). Zuid- Servië wordt door hevige overstroomir.gen geteisterd, vooral het gebied van Skop- lie Bitalj en Kosovskamitrovitsa. Verschei dene dorpen staan geheel onder water. BRITSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. LONDEN, 0 December. (A.N.P.) Heden ochtend is te Kirkdale een vliegtuig om laag gestort en in een tuin terecht geko men. Het toestel vloog in brand. Een der inzittenden is omgekomen, de tweede is levensgevaarlijk gewond. DELFT, 4 Dec. Kaas. Aanvoer: 6 stapels komijne kaas, 958 kg. 4647 cent per kg. Handel kalm. AMSTERDAM, 6 Dec. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 324 vette koeien, waarvan de prijzen waren 7280, 6270 en 5260 cent per kg. slachtgewicht 80 melk- en kalfkoeien 180250, 65 vette kalveren 2e kwal. 6066 en ?e kwal. 52 53 cent per kg. levend gewicht; 65 nuch tere kalveren 813. 80 schapen 1933 per stuk, 457 varkens: vleeschvarkens, we gende van 90110 kg. 7374 cent, zware en vette 7273 cent per kg. slachtgewicht; 10 paarden 100160 per stuk. Aange voerd 3 wagons geslachte runderen uit De nemarken. ROTTERDAM, 6 Dec. Vee. Aanvoer: 2127 totaal, 584 vette runderen, 156 vette kal veren, 3 nuchtere kalveren, 900 schapen en lammeren, 433 varkens, 1 bok. Prijzen per kg. vette koeien 76, 63 en 5054 cent, vette ossen 72, 66 en 5054 cent, vette kalveren 115, 100 en 7580 cent; varkens (levend gewicht) 63, 62 en 61 cent, scha pen 54, 49 en 44 cent, lammeren 62, 58 en 53 cent, Prijzen per stuk: schapen 29 2623, lammeren 19.50—1715.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3