Dc Wedstrijd Euwe-AljecMn AGENDA KERKNIEUWS Academlenieuws FAILLISSEMENTEN MAANDAG 6 DECEMBER 1937 DE IEFDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING. De Bilt seint i Verwachting: Matige tot Zwakke wind uit Westelijke richtingen, zwaar bewolkt tot betrokken, tijdelijk opklarend, enkele regen- of sneeuwbuien, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 766.8 te Abisko en Ingö. Laagste barometerst.: 740.3 te Groningen. De luchtdrukverdeeling blijft in groote trekken dezelfde. Een lang gerekt gebied van lagen luchtdruk, met een as van West- Noord-West naar Oost-Zuid-Oost gericht, ligt tusschen een gebied van hoogen lucht druk binnen den Poolcirkel en een, dat reikt van de Azoren tot benoorden Afrika. De hoofdminima liggen ten Westen van Schotland en ten Noord-Oosten van ons land. De laatste beweegt zich langzaam naar het Oostzeegebied. In Scandinavië, Finland en in Oost-Europa vriest het over al matig tot streng. Vooral in het Zuiden van Noorwegen komen temperaturen ver onder normaal voor. In Ierland en Enge land komt lichte vorst voort, in Centraal- Europa alleen in Zwitserland. In de bo venlucht worden zeer lage temperaturen waargenomen en de neerslag valt op vele plaatsen in den vorm van sneeuw. De Al penstations melden eveneens zeer lage temperaturen (Santis min 14 graden: Jungfraujoch min. 18 graden) met sneeuw en sterken wind uit Noord-West. Het bin nenland van Scandinavië en verder Fin land en de Baltische Staten, zijn bedekt met een gesloten sneeuwdek. Centraal- Europa is echter nog sneeuwvrij, behou dens enkele plaatsen in Noord-West Duitschland en op de Belgisch-Fransche grens. Aan de kust van de Golf van Bis- caye vielen zeer zware reeens, evenzoo op enkele plaatsen om de Noordzee (te Vlisringen in den nacht 26 m.m.). Het is. te verwachten, dat ln het weertype nog weinig verandering zal komen en dat tijden van regen en sneeuw, zullen afwisselen met opklaringen. De temneratuur blijft slechts enkele graden boven het vriespunt, d^ch zal bij opklaring in den nacht tot enkele graden onder het vriespunt dalen. LUCHTTEMPERATUUR. - 4.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 4.19 uur tot Dinsdagmorgen 7.25 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 7 Dec. voorm. 5.04 en nam. 5.13 uur. Maan op 10.12 en onder 19.10 uur. (Nieuwe maan 11 Dec. a.s. eerste kwar tier). UNIFORME STAMKAARTEN VOOR STEUNTREKKENDEN. Tot nog toe werd vanwege het depar tement van sociale zaken geen model stamkaart voor steuntrekkenden voorge schreven. Sedert langen tijd begint de be hoefte aan een uniformt stamkaart zich echter meer en meer te doen gevoelen, al dus zegt de minister van sociale zaken in een circulaire, welke hij aan de gemeente besturen heeft gezorden. Dit is ook hierin tot uiting gekomen, dat van verschillende zijden het verzoek tot den minister is ge komen een uniforme stamkaart voor alle gemeenten voor te schrijven. Gelet op de vele hieraan verbonden voor- deelen met name de mogelijkheid op deze wijze behoorlijk, goed gedocumen teerd statistisch materiaal te kunnen ver zamelen over de werkloozenzorg in het ge- heele land heeft de minister besloten een stamkaart te doen ontwerpen, welke zoo beknopt mogelijk de noodige gege vens bevat. Deze stamkaart moet met in gang van 3 Januari 1938 in alle gemeenten worden gebruikt. Aangezien aan het invoe ren van de stamkaart voor de gemeenten extra-kosten zijn verbonden, verklaart de minister zich bereid ƒ0.10 per stamkaart voor rekening van het departement te ne men. De vergoeding per stamkaart zal voorts worden berekend op basis van het aantal zorggevallen, hetwelk op den laatsten Za terdag der maand November 1937 in de on derscheidene gemeenten werd geregistreerd volgens de gebruikelijke opgave betref fende periodieke gegevens werkloozenzorg op den laatsten Zaterdag an iedere maand. Het ligt in het voornemen van den minis ter binnenkort ter kennis van de gemeen tebesturen te brengen in welke vorm hij zich de verzameling van de verdere be- noodigde statistische gegevens heeft ge dacht. Oillcieële Crisispublicaties STEUN KOOLZAAD OOGST 1937 De Nederlandsche Akkerbouwcentra:le maakt bekend, dat de steun voor koolzaad van oogst 1937, dat in het tijdvak 3 Octo ber 1937 tot en met 27 November 1937 met inachtneming van de gestelde voorschriften is verkocht 0.50 per 100 kg. zal bedra gen. 's Gravenhage, 4 Dec. 1937. 8114 DE OPHEFFING VAN STOPPLAATSEN EN STATIONS. Voornamelijk in Groningen, Friesland en Gelderland. Bij de voorgenomen opheffing van onge veer 150 stopplaatsen en stations der Ne derlandsche spoorwegen zijn voornamelijk de provincies Groningen, Friesland en Gel derland betrokken. In de beide eerstge noemde provincies zullen buiten de groote stations haast geen stopplaatsen meer over blijven en in Gelderland zullen met ingang van 15 Mei 1938 o.a. alle stations en stop plaatsen aan de lijn Amersfoort Zwolle vervallen. Aan de lijn Utrecht A r n h e m zouden verder alleen de sta tions Driebergen en Ede gehandhaafd blij ven. Ook van andere lijnen zullen verschil lende stopplaatsen vervallen. Bij deze rigoureuse maatregelen zal het evenwel, naar wy nader vernemen, niet blijven. De directie der Nederlandsche spoorwegen zou namelijk met den minister van waterstaat in onderhandeling zijn over de opheffing van nog een 70-tal stations er. stopplaatsen, bij welke plannen ook het Westenen het centrum van ons land zou den zijn betrokken. NATIONAAL JONGEREN VERBOND. Voor katholieke jongeren blijft lidmaatschap ongewenscht. In „St. Jansklokken van 4 December 1937 publiceert Z. H. Exc. de Bisschop van 's Hertogenbosch Mgr. A. F. Diepen, het volgende: „Het hoofdbestuur van het Nationaal Jon geren Verbond heeft bij schrijven van 14 Sept. 1937 tot het Hoogwaardig Episco paat het verzoek gericht, de destijds uitge vaardigde ongewenschtheidsverklaring van het lidmaatschap van het Nationaal Jonge ren Verbond voor Roomsch Katholieke Jon geren te willen intrekken. De Hoogwaardige Bisschoppen hebben echter gemeend, aan dat verzoek niet te kunnen voldoen. Bovenbedoelde ongewenschtheidsverkla ring blijft dus gehandhaafd. Het Hoog waardig Episcopaat heeft deze ongewenscht heidsverklaring aan de Interdiocesane Jeugdcommissie kenbaar gemaakt in een schrijven van 11 Januari 1933, waarin wordt meegedeld, dat aansluiting of lidmaatschap van het Nationaal Jongeren Verbond voor Katholieke jongeren ongewenscht is om de volgende redenen: 1. Het Nationaal Jongeren Verbond is een neutrale organisatie, die als zoodanig zeker voor katholieke jongeren niet te aanvaarden is. 2. Het sluit iedere politieke en gods dienstige richting uit, een standpunt dat om wille van de neutraliteit aangenomen, op jongeren zeker een ongunstigen invloed moet hebben. 3. Het geeft een orgaan uit en belegt vergaderingen waarin zij het indirect politieke en sociale kwesties worden be sproken en vorlichting op dat terrein aan jongeren wordt gegeven. 4. Het streeft krachtens zijn program naar doeleinden handhaving van het wettig gezag, bestrijding van communis me enz. die in onze katholieke organi saties afdoende worden behartigd en voor onze katholieke jongeren geen afzonderlij ke organisatie noodig maken. 5. Het lidmaatschap van dit Verbond kan gemakelyk een aanleiding zijn voor onze jongeren om het lidmaatschap van eigen organisatie te verwaarloozen." DE OMVANG VAN DE NEDERLANDSCHE BRIEFPOST. In ae Mercuur geeft de heer J. G. Pater éen overzicht van den P.T.T.-dienst in het derde kwartaal van J 937. In September 1936 en 1937 is gedurende één week het aantal in het binnenlandsch verkeer ontvangen poststukken geteld. De aldus verkregen aantallen geven door ver menigvuldiging met 52 de volgende jaar cijfers: Toen. 1936 1937 in Int.loc. brieven 233.888.668 249.869.464 6.83 Locale brieven 42.645.668 51.774.060 21.41 In terloc. briefk. 70.572.736 73.127.704 3.62 Locale briefk. 14.964.456 16.061.500 7.33 DE STRAATBELASTING TE DEN HAAG. Kroon onthoudt goedkeuring. De Haagsche gemeenteraad heeft in zijn zitting van 24 Juni j.l. de verordening tot heffing van een straatbelasting gewijzigd in dezen zin, dat hoofdelijk belastingplich tig zouden zijn zoowel de aangeslagene als degenen, die hem in den loop van het be lastingjaar in den eigendom opvolgde. Had de eerste de belasting niet betaald, dan rnoest de tweede voor zijn voorganger be talen. Naar wij vernemen heeft de Kroon aan deze wijziging goedkeuring onthouden. HANDELSVERDRAG NEDERLAND—SPANJE? Un. Press seint uit Burgos, dat aldaar wordt bevestigd, dat een handelsverdrag tusschen Nederland en Spanje is geslo ten. Van Spaansch nationalistische zyde ont- Welke zet is afgegeven? De vijf-en-twintigste partij werd afgebroken met den volgenden stand: Zwart: dr. Aljechin 4 4 4 -fii 4 ABCÜEtGH Wit: dr. Euwe. Opgaven moeten vóór de hervat ting der partij of bekendmaking van den afgegeven zet in ons bezit zijn. De partij wordt voortgezet Dins dagavond te 7 uur. Hij of zij, abonné van De Leidsche Courant, die den zet raadt, kennen wij een bedrag van f 5.(vijf gul den) toe. Bij meerdere goede oplossingen be slist het lot. Men mag niet meer dan één zet opgeven. breekt alleen nog de officieele goedkeuring van Franco. Het verdrag is aan het initia tief van de Burgos-autoriteiten en aan den onlangs benoemden semi-officieelen Neder- landschen vertegenwoordiger in het natio nalistisch Spanje, den heer Schroeder, te danken. Te Burgos verluidt, dat wanneer het ver drag eenmaal is geratificeerd, soortgelijke overeenkomsten zouden worden gesloten met Zweden, Noorwegen en Denemarken, wier ontwerp-verdragen reeds door de Bur gos-autoriteiten worden bestudeerd. NA DÉ WERELDJAMBOREE. Vele onderscheidingen toegekend. Tot ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw is bij K. B. benoemd de heer H. Behrens, waarnemend voorzitter van de stichting Wereld-Jamboree 1937, te 's-Gravenhage; in de Orde van Oranje-Nassau: tot officier: C. W. Becking, voorzitter van de financi- eele commissie der stichting Wereld-Jam boree 1937; te 's-Gravenhage en E. J. Kools voorzitter van de voedingscommissie der stichting Wereld-Jamboree te 's-Graven- bage; tot ridder: Mr. R. G. A. Höppener, voorzitter van het bestuur der Roomsch-Katholieke ver kenners en waarnemend hoofdkwartiers- commissaris der Roomsch-Katholieke ver kenners-groepen bij de Nederlandsche pad- vinders-vereeniging, te Roermond; A. H. v. Leeuwen, hoofdkwartiercomn.issaris der Nederlandsche padvindersvereeniging. ar chitect van de stichting Wereld-Jamboree 1937, te 's-Gravenhage. HUMANITAIRE HULP AAN CHINA. Wetsontwerp binnenkort te verwachten. De ministers van Buitenlandsche Zaken, van Economische Zaken en van Koloniën hebben geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid den heer Ef- fendi, in verband met de Japansche krijgs verrichtingen in China. In de vraag, of de regeering niet van oor deel is, dat de Japansche krijgsoperaties in China reeds groote nadeelige gevolgen heb ben gehad voor en nog grootere schade zul len kunnen berokkenen aan de Nederland sche en Nederlandsch-Indische handelsbe langen in dat land, luidt het antwoord be vestigend. Op de vraagt of de regeering niet van meening is, dat de oorlogvoering voor den aanvaller onmogelijk kan worden gemaakt en daarmede het dreigende gevaar voor In donesia belangrijk kan worden verkleind duor het verbreken van alle handelsbetrek kingen met Japan en in het Lijzonder door een onmiddellijke stopzetting van de leve ring van olie en andere voor den oorlog dienstige grondstoffen aan den aanvaller, antwoorden de ministers, dat indien be doelde maatregelen slechts door een- of door een beperkt aantal staten zouden worden genomen het antwoord, naar de ervaring heeft getoond, ontkennend zou moeten lui den. Ten aanzien van de laatste vraag merken de ministers op, dat gelijk reeds is- mede gedeeld, de Kamer zeer binnenkort een wetsontwerp zal bereiken, strekkende tot het bieden van humanitaire hulp aan China. Particulier initiatief tot leniging van nood zal de regeering, naar wel nauwelijks be hoeft te worden vastgesteld, geenszins in den weg staan. Burgemeester W. Wolters t Te Gennep is 63 jaar oud na een kort- ongesteldheid overleden de heer W. C. M. J. Wolters, sedert 1913 burgemeester al daar. DE ARBEID VAN GEHUWDE VROUWEN Bij den Hoogen Raad van Arbeid heeft de minister van Sociale Zaken een voor ontwerp aanhangig gemaakt van een wet, houdende beperkende bepalingen inzake ar beid van gehuwde vrouwen. Aan de toelichting op dit voorontwerp ontleen en wij: Naar natuurlijk bestel dient de man de kostwinner van het gezin te zijn en heeft de vrouw tot raak de verzorging van het gezin. Het is in het algemeen een misstand, wanneer de vrouw zich aan die taak ont trekt en zich een anderen werkkring zoekt. Het gezin is een zoo waardevol element in ae maatschappij, dat, wsar mogelijk, in het algemeen belang tegen ongezonde gezins verhoudingen moet worden opgetreden. In het feit, dat de vrouw door beroeps bezigheden verhinderd wordt de gezins- belangen naar behooren te behartigen, ziet de minister een sociaal euvel van zoodanige beteekenis, dat hij optreden daartegen van overheidswege volkomen op zyn plaats acht. Wel is het hem niet onbekend dat het aan tal vrouwen, dat loonarbeid verricht, be trekkelijk klein is. Hij zou daartegenover kunnen aanvoeren, dat oy het huidige nog steeds zeer hooge percentage van manne lijk*; werkloosheid het in elk geval de moeite waard is de gehuwde vrouw te be letten zich op de arbeidsmarkt mede een plaats te veroveren. Een gewichtiger rol speelt hier misschien nog de psychologische factor Maar de minister ziet dit vraagstuk vooral als een zaak van beginsel. Zijns in ziens behoort de overheid zich openlijk te scharen aan de zyde van hen die méenen, dat de gehuwdt* vrouw door het enkele feit, dat ze gehuwde vrouw is, haar levens taak heeft in haar gezin en dat het gezin beschermd dient te worden, zooveel moge lijk, tegen het verrichten van beroepswerk zaamheden doo; de gehuwde vrouw. De minister wil zich niet tot een verbod van fabrieksarbeid beperken. Zijn uitgangs punt is niet het verbieden van bepaalden arbeid of arbeid in een bepaald milieu, maar een verbod van arbeid van de gehuw de vrouw als zoodanig terwille van de be scherming van het gezin (Wordt vervlogd). OVERBRUGGING VAN DEN OUDEN RIJN. Pannerden en Herwen uit isolement verlost Op 10 December zal, ten Provinciale hui ze de aanbesteding plaats hebben voor den bouw van een brug van beton over den Ouden Rijn tusschen Aerdt en Babberich, ter lengte van 185 M. en van den aanleg van de naar de brug leidende weggedeel ten. DE SPEKEXPORT. Handel wordt niet uitgeschakeld. In verschillende bladen zijn berichten verschenen, die den indruk vestigen, dat van regeeringswege pogingen worden aan gewend om den spekexport, met uitscha keling van den handel, door den landbouw te doen overnemen. Naar wij van bevoegde zeijde vernemen, is deze indruk onjuist. De juiste toedracht is als volgt: Op het oogenblik is de spekexport in handen van een crisis-orgaan, de veehou derij-centrale. De minister van Economi- sche Zaken streeft er naar, de bemoeienis sen der centrales, voorzoover deze niet kunnen worden gemist, zooveel mogelijk naar de organisaties der belanghebbenden over te brengen. Belanghebbenden bij den spekexport zijn de landbouw en de handel. Vandaar, dat van regeeringswege met de landbouworganisaties contract is gezocht, met de bedoeling, daarna het overleg met den handel te openen. Ontworpen plannen zullen dan ook alleen in vervulling gaan, wanneer ook de handel daarmede instemt. Voor ongerustheid bij den handel is dus -niet de minste reden. STUDIECLUB VOOR SOCIALE WERKERS (STERS). Oprichting van een landelijk verband. In een korten tijd geleden te Utrecht ge houden vergadering van sociale werkers- (sters) werkzaam in overheidsdienst, werd een commissie benoemd, welke opdracht kreeg om over de vakstudie voor dezen kring nader te beraadslagen en het noo dige te doen ter bevordering van een spoe dige oprichting van een landelijk verband van studieclubs. Deze commissie bestaat uit mevr. F. Bar- biershSeelemeeyr (Velden), J. van Keu len, secretaris, Bergweg 60, Rotterdam, P. Koen, (Haarlem) en M. I. Smit, voorzitter (Leiden). Blijkens een dezer dagen op ruime schaal onder het personeel van de gem. diensten voor maatschappelijk hulpbetoon, arbeidsbeurzen, burgerl. armbestuur, dien sten voor sociale zaken, armenraden, enz., verspreide circulaire, wordt op Zaterdag 11 December e.k., des midags om 3.30 uur in een der zalen van het Jaarbeurs-Restau rant te Utrecht, de constitueerende verga dering gehouden van bovenbedoeld lande lijk verband. Een aantal studieclubs heeft zich reeds voor aansluiting gemeld. Diner In Ned. Gezantschap te Berlijn In het Nederlandsch gezantschap te Ber lijn heeft de gezant mr. C. Ridder van Rap- pard aan de te Berlijn geaccrediteerde di plomaten een diner aangeboden, waaraan onder anderen de Italiaansche ambassadeur en mevrouw Attolico, de Belgische gezant en Vicomtesse Davignon, de chef van het protocol in het ministerie van Buitenland sche Zaken en mevrouw von Bülow- Schwante, de politiepresident van Potsdam en mevrouw van Wedel, de Braziliaansche LEIDEN. Woensdag: Bridge-cursus der Ned. Reisv. v. Kath. in Restaurant „Zarse", Stationsweg 2, 8.30 uur. Donderdag, K.J.M.V. „St. Peter Kanis", Eigen Huis, Mare 8.30 uur. Donderdag: Bridge-drive Ned. Reisver. v. Kath. in Restaurant „In den Ver- guldgn Turk, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Z a t e r d a g 4 tot en met Vrijdag 10 Dec. a.s. v/aargenomen door de apotheken: M. Boek wijt, Visch- markt 4, tel. 552 en J. Doedens, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, tel. 274. -"ZACHT VAN SMAAK - PRUS 70 et legatieraad en mevrouw da Graca Aranha, de Zwitsersche legatiesecretaris en mevr. Kappeler, de vroegere staatssecretaris von Keudell en Z. D. Prins Aschwin zu L i p p e-B iesterfeld, de jongere broer van Z. K. H. Prins Bernhard, hebben deel genomen. Geen audiëntie. De gewone audiëntie van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal op Donderdag 9 December e.k. niet plaats hebben. Loonen en arbeidsvoorwaarden in het bakersbedrijf. De samenwerkende bakkersgezellenbon- den, t.w. de algemeene, Christelijke, R.K. en neutrale bonden, hebben zich met een brief tot de werkgevers- en patroonorgani saties gewend, waarin zij vaststellen dat er in de tijd waarin loonen en arbeidsvoor waarden in het bakkersbedrijf niet bij col lectieve arbeidsovereenkomst worden vast gelegd, verschillende ongewenschte toestan den ingeslopen zijn, die de arbeiders, maar ook de bonafide bedrijven schade betrokke nen. Teneinde tot herstel der arbeidsovereen komst te geraken, verzoeken de bonden een bespreking op korten termijn. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den weleerw. heer P. L. C. van der Meer benoemd tot pastoor te Rotterdam (H.H. Martelaren van Gorcum), en den weleerw. heer A. J. M. van der Horst, die kapelaan was te Rotterdam (H. Antonius Abt) tot pastoor te Schermer. H.H. Wijdingen. Op 8 December a.s. zal Z. H. Exc. mgr. Mennechet in de kapel van het groot-semi narie te Soissons (Aisne) de H.H. Wij dingen toedienen o.a. aan enkele Neder landsche priesterstudenten. De laatste twee kleine wijdingen zal ontvangen de eerw. heer Martin Mariens (Nijmegen): de ton suur de eerw. heeren Thend. van den Berg (Rotterdam), Jos. Gribling (Delft) en Jos. Kockx (Lutterade). Voorbereidend kerkelijk examen de heer W. van Bergen, Boskoop. k>JL WATERPOLO ZiJL III—H.U.S. I. Morgenavond kwart vóór 10 speelt de Zijl III in de „Overdekte" aan de Haarlemmer straat voor de competitie van den kring Den Haag tegen H.U.S. I Den Haag. Uitgesproken: J. Kolsteeg, zonder beroep, Vlaardingen, Hoogstraat 199; cur. mr. W. A. Schippers. Binnen 8 me straathoeken Is staan met auto's et t voertuigen te genwoordig verboden!

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2