OMGEVING HASSELMAN PANDER DONDERDAG 2 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 HILLEGOM. DE BOERDERIJBRAND. Nasporingen naar de daders. Thans kunnen we pas zeggen, dat de groote brand, die de boerderij van de we duwe Zeestraten aan de Leidschestraat al hier vernietigde, tot staan is gekomen. Gistermiddag te 4 uur zag men nog steeds rookwolken en vlammen vanuit de hooi berg komen Met deze boerderij is ook een stuk oud-Hillegom verdwenen. De woning dateerde van 1645, was dus bijna 3 eeuwen oud. In den gevel stond het Latijn: „Wacht u voor den booze", doch de booze is gekomen. Dat hier hetzij wraak, hetzij ander opzet in het spel is, staat va Dit op zet is een buitengewoon kras staaltje van brutaliteit. De vorige week is een begin van brand ontstaan, doch de Wind was toen blijkbaar niet gunstig genoeg, om vonken te doen o- aan. De brand is aangestoken op een plaats, waar men vanaf den drukken Rijks straatweg niet kon worden gezien. Het is vrij zeker, dat de politie haar on derzoek zal moeten doen in richting van de Haarlemmermeer. Zeer waar schijnlijk hebben de daders een bootje gehad en zijn door het land achter op het erf gekomen. Reeds vroeger heeft men tot tweemaal toe een schaap op die wijze uit het land gestolen, doch de daders zijn nog onvind baar. Hopen we, dat de justitie er in moge slagen, spoedig de daders te vinden. Een nieuw ongeluk ir de „Moordhoek"! Gisteravond had weder op 't onverlichte gedeelte der laarlemmerstraat een auto botsing plaats. Een luxe-wagen reed op dit donkere weggedeelte tegen een vrachtauto op. De chauffeur van de luxe-auto be kwam doordat er glasscherven in 't ge zicht kwamen verwondingen, die door E. H. B. O. werden verbonden en niet ernstig bleken. Na behandeling kon de man met een anderen wagen verder gaan. De luxe-wagen zelf werd grootendeels ver nield. Dit is in dit gedeelte der gemeente de moordhoek geheeten in enkele da gen het vierde auto-ongeluk, waartoe de duisternis het hare heeft bijgedragen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Hanze. Gisteravond hield de R. K. middenstandsvereeniging „De Hanze" een ledenvergadering in het Parochiehuis. De opkomst was buitengewoon. Na opening door den voorzitter de heer W. Caspers, las de secretaris, de heer A. Mulder, de notulen. De heer W. J. van Leeuwen bracht als afgevaardigde naar de Centr. Raadsvergadering een uitgebreid jaarver slag dit. Dan kwam in bespreking de rege ling voor de z.g. B-steun. De voorzitter deed enkele mededeelingen hieromtrent. Alhoewel soms gebruikelijk is, dat voor deze aangelegenheid een commissie be noemd wordt die op de ^uitvoering van een en ander heeft toe te zien, was de verga dering van oordeel, dat dit bij B. en W. in goede handen is. De aankoop van de be- noodigheden zal volgens toezegging .van B. en W. bij den plaatselijken middenstand met gebruikmaking van bonnen geschieden. De middenstand kan over deze regeling uiterst tevreden zijn. Na bespreking werd besloten in de week voor Kerstmis een etalage-wedstrijd te or- ganiseeren. De Hanze stelde hiervoor een medaille beschikbaai. Besturen van de Han ze uit andere plaatseri zullen als juryleden fungeeren. De uitslag zal Donderdag voor Kerstmis plaats hebben. Alle winkeliers in de plaats zullen aangezocht worden hier aan mee te doen. Dan hield pastoor Hesp een lezing over dp Kerkelijke toestanden In Duitschland. Deze lezing werd met volle aandacht gevolgd. Nog werd besloten in Januari a.s. een feestavond te organiseeren. Een feestcom missie werd hiervoor benoemd bestaande uit de heeren F. J. Luyten, Jac. P. Rietveld en G. Vreeburg. Dan volgde og mededee lingen uit de vergadering van de Federa tie. Na rondvraag sluiting en verder ge zellig samenzijn. KATWIJK AAN ZEE. Jubileum. De heer R. P. Tjebbes her dacht gisteren den dag, dat hij vóór 40 jaar by hot onderwijs werd aangesteld en bij die gelegenheid is de heer Tjebbes op har telijke wijze gehuldigd. Het eerst waren het de schoolkinderen, voornamelijk uit zyn klas die door bloemen uiting gaven aan het meeleven met dit jubilé. Vervol gens kwamen eenige persmenschen (ook de heer Tjebbes behoort tot dit gilde) den heer Tjetbes in de school feliciteeren en ook zij deden dit vergezeld gaan van een bloemenschat. Vervolgens de commissie van toezicht op het L. O. In den avond was tegelijk met de huldiging een ouderavond belegd. Ook daar werd door velen het v/oord gevoerd. Van B. en W. en den ge- men te-secretaris waren schriftelijke feli citaties ingekomen. Evenzoo van tientallen vrienden. Het was voor den heer Tjebbes een mooien dag die hem nog lang zal heugen. NOORDWIJKERHOUT. Staatspartij. In hotel Gouwenberg ver gaderde Woensdagavond de afdeeling Noordwijkerhout van de R.K. Staatspartij, in welke vergadering als spreker optrad prof. Alph. Steger, die een rede hield over het communisme. Het koortje van de K.J. M.V. verleende medewerking om den avond op te luisteren. Geopend werd met den Chr. groet door voorzitter van der Klauw, die de aanwezigen een hartelijk welkom toeriep, in het bijzonder den spre ker van den avond. De voorzitter zeide, dat de opkomst niet groot genoemd kon worden wat, gezien den bekenden spreker, jammer te noemen is. Voornamelijk viel het tegen dat zoo weinig jongeren in de zaal aanwe zig waren. Het moet echter gezegd zijn, dat de leden, die aanwezig waren een honderdtal een aandachtig gehoor vorm den. Na de opening gaf het zangkoortje een mooi nummer ten beste, waarna onder ap plaus de begaafde spreker zijn rede aan ving. Hij begon met te zeggen, dat het com munisme eigenlijk in opzet een economisch stelsel is. Marx heeft dit in zijn communis tisch manifest uiteengezet. Het stelsel heeft tot grondslag de gedachte dat de produc tie-middelen niet in het bezit mogen zijn van personen maar de gemeenschap toebe- hooren. Spreker gaf hierna een uiteenzet ting wat onder gemeenschap dient verstaan te worden en waarvoor zij dienen moet. Volgens de katholieke leer is de gemeen schap er voor de menschen, maar het com munisme leert het egenovergestelde n.L dat de menschen er zijn voor de gemeen schap, dat is het eerste valsche punt van deze leer. In het communistische stelsel heeft de mensch absoluut geen waarde, ver volgde spreker, is slechts een nummer. Als het stelsel op zich zelf genomen maar niet faalt, dat is hoofdzaak, de slachtoffers die er voor moeten vallen, al zijn het er dui zenden en duizenden, worden niet geteld. De gemeenschap moet op den troon, is ko ning, de menschen moeten knielen aan de voeten van dien vorst, men ziet dus de ver derfelijkheid van het communisme duide lijk m. Recht op bezit heeft een mensch in den communistischen heilstaat niet, in te genstelling wat de pausen in hun encyclie ken voorgehouden hebben, hierin wordt wel duidelijk gezegd, dat een mensch recht op bezit heeft; Leo XHI en Paus Pius XI zeggen in hun encyclieken, dat alleen een geordende maatschappij verkregen wordt als de bezitloosheid van de massa opgehe ven wordt. Daarom gaat onze R.K. Staats partij uit van de gedachte, dat er ordening moet komen. Hierna liet spreker in duidelijke bewoor dingen uitkomen, dat in het communisme de klassenstrijd voorop staat en zette uit een wat onder klassenstrijd verstaan moet worden. Arbeid en kapitaal staan bij het communisme tegen elkaar, weer het tegen gestelde wat de Paus ons voorhoudt n.l., dat deze twee samen moeten werken. De twee zuilen waarop de nieuwe maatschap pij steunen moet zijn de sociale rechtvaar digheid en de sociale liefde. Na 18 jaren communisme in Rusland zijn niet allen pro letariërs, doch ook zijn er rijken z.g. rij ke communisten; niet het eenige punt waarop het stelsel heeft gefaald, aldus de hooggeleerde spreker. Hierna werd een kleine pauze gehouden waarin het koortje wederom een nummer tje ten gehoore bracht. In het tweede gedeelte van zijn rede sprak de spreker voornamelijk over de toe passing van het communisme. In deze toe passing wordt voorop gezet de leuze: weg met God en Godsdienst, weg met de wet ten van God, en wanneer Gods wetten niet meer in acht genomen worden is de zeden wet uitgebannen en om de Tien Geboden wordt niet meer gedacht. De godsdienstig- zedelijke gronden dus, moeten wij het com munisme verwerpen. Spreker wees op de actie van het communisme in andere lan den, van Spanje is het al overgeslagen naar Frankrijk via het Volksfront en in België zegt spreker, is een heel groot gedeelte van de bevolking communistisch of er rijp voor. Laten wy waakzaam zijn, dat het in ons dierbaar vaderland niet voortschrijdt, want de activiteit van de communistische centra le is groot, riep spreker aan het einde van zijn rede uit. Ons volk in de lage landen aan de zee is altijd waakzaam moeten zijn tegen het water, laat het dat blijven tegen de vloedgolf van het communisme. Een luid applaus beloonde den spreker voor zijn leerzaam en aandachtig gevolgd betoog. De voorzitter dankte hem namens de vergade ring. Medegedeeld werd, dat de collecte voor de vereenigingskas het mooie bedrag je van 7.24 had opgebracht. Hierna slui ting met den chr. groet. Zij nog vermeld, dat het opluisteren van den avond door het K.J.M.V.-koortje in goede aarde viel by het publiek. St. Nicolaas-actie Middenstand. De St. Nicolaas-actie, uitgaande van den Midden stand alhier, wordt een waar succes. In de afgeloopen week zijn niet minder dan 15 w irdevolle prijzen gevallen. Een bewijs, dat het koopend publiek interesse heeft voor deze actie. ZILK. Duim afgekneld. De 23-jarige bloe- mistkhecht v. d. Drift alhier had het onge luk met een zijner duimen bekneld te ra ken tusschen twee schuiten, was door dat lichaamsdeel zoo goed als brak. v. d. D. zal nu eenigen tijd gedwongen rust moeten houden. Bouwen. Voor rekening van den heer v. d. P. wordt in de St. Jacobstraat een bloembollenschuur met toebehooren ge bouwd. Vooral in het bouwvakbedrijf is hier veel opleving te bespeuren. OEGSTGEEST. St Joseph-Gezellen. Aan de leden der St. Joseph Gezellen en al haar vrienden! In het Winterprogramma, hetgeen jullie allen nu wel zult hebben ontvangen, staat te lezen, dat hedenavond wordt gegeven een bonte St. Nicolaasavond. Een avond met dampende chocolade en oliebollen, een avond met prijsspelen, een avond met voordrachten, met surprises en tenslotte met een echteNaar ik hoop zullen alle leden hedenavond om half negen uiterlijk aanwezig zijn, maar niet alleen de leden, doch ook de vele vrienden der St. Joseph- Gezellen, alsook de Aspirantleden. Maak er een echte ouderwetsche Hol- landsche St. Nicolaasavond van. Kom in de beste stemming en neem vrienden mee, die misschien hierdoor goede en trouwe leden onzer Gezellenvereeniging zullen worden. Er zijn er nog veel te weinig lid! Laat dat onze surprise zijn: een flinke toe name van het ledentaL Met e beste groe ten van St. Nicolaas en tot ziens je Vice- Praeses. SASSENHEEVI. Geboren: Martha Jacoba, d. van J. A. Zomer en C. L. Moerkens Cornelis, z. van K. Hobo en H. Groenenberg Henk, z. van H. J. Schmohi en R. F. van Bensber- gen Jacobus Johannes, z. van W. Hoo- geveen en C. J. van der Linden. Ondertrouwd: G. J. Vos 29 j. en E de Kwaasteniet 26 j. Overleden: Th. van der Berg 68 j., echtgenoote- van C. Homan M. C. van Duijm 48 j., echtgenoot van C. van de Bruijn. Gevestigd: A. Stans van Maasland K. van der Klooster van Barsingerhorn C. Hoogenboom van Alkemade G. C. du Croix van Bussum F. Cammenga en ge zin van Zaandam C. A. van Beveren van Noord wijk Chr. van Koert van Nieuw koop G. van Dijk van Den Haag -- H van Ruiten van Lisse M. J. A. Meijer en gezin van Noordwyk H. J. Venneman van Boxmeer. Vertrokken: J. P. Verdegaal naar Lisse. STOMPWIJK. Handelscursus. De door de R. K. Middenstandsvereeniging „de Hanze" ge- organiseerden cursus zou hedenavond, 2 December, aanvangen. Door onvoorziene omstandigheden is dit niet mogelijk. De aanvangsdatum wordt nader bekend ge maakt. Geschenken voor de feestdagen Een sierlijk schemerlampje Kleuterfauteuiltjes in gelakt staal f 4 75 BREESTRAAI145 BOTERMARKT LEIDEN VEUR. Goede raad. De burgemeester van Veur raadt den bestuurder van de auto, die op 23 Nov. des middags om 1.45 uur op den Veurschen straatweg de lichtpaal omver heeft gereden in zijn eigen belang aan, zich zoo spoedig mogelijk te wenden tot het politiebureau te Leidschendam. Biljartwedstrijd. Gisteravond speelde het le vijftal van K.D.O. in het café van den heer J. Al voor de nederlaagwed strijden tegen het vijftal van O.N.A. uit Voorburg. Laatstgenoemde wist den wed strijd te winnen met 64. VOORSCHOTEN Een zangersjubilé. Den 22sten No vember, den feestdag van St. Caecilia, was het 25 paar geleden, dat de heer F. van Vliet, als lid toetrad tot het R.K. pa rochiale zangkoor alhier. Dit jubileum werd Dinsdagavond feestelijk herdacht. In het vereenigngsebouw hield het R.K. zangkoor de gewone jaarlijksche vergade ring des avonds te 8 uur onder leiding van den zeereerw. heer P. Meijer, voorzitter van het zangkoor, waarin de gebruikelijke jaarverslagen en bestuursverkiezingen plaats hadden. Deze vergadering werd te ongeveer 9 uur gesloten, waarna de fees telijke huldigng van den zilveren jubila ris plaats had. Te negen uur werd de zil veren jubilaris, de heer F. van Vliet, met zijn echtgenoote per auto van hun woning afgehaald en onder het zingen van een welkomstlied in de feestzaal binnengeleid. De zeereerw. heer pastoor P. Meijer sprak een woord van welkom tot den jubileeren den zanger en zijn echtgenoote en compli menteerde den jubilaris met de herdenking van zijn 25-jarig lidmaatschap van het parochiale zangkoor. Met den wensch, dat dt jubilaris nog lange jaren een sieraad mag zijn van het zangkoor, eindigde de eerw. spreker zijn rede. Daarna sprak de heer Th. Lamboo, voorzitter der feestcom missie, den jubilaris, namens het zang koor toe en bood hem en zijn echtgenoote een mooie klok aan als blijk van waardee ring. Nog verschillende sprekers voerden hier na het woord gedurende het gezellig sa menzijn. De avond werd aangevuld met pianomuziek, harmonica en trommelslag door een drietal jongelieden, die de gezel ligheid verhoogden. Het was reeds laat, toen allen wel voldaan huiswaarts keerden WARMOND. Ned. Blindenbond. Voor de eerste maal is Warmond in direct contact ge weest met het werk, doel en streven van den Nederlandschen Blindenbond. Deze in stelling had hiervoor in hotel „De Zon" een bijeenkomst belegd, waartoe allen die belang in dit mooie werk stelden, welkom waren. De goed bezochte bijeenkomst werd geopend door ds. G. de Bel met een woord van welkom tot de aanwezigen. Hierna was het woord aan den heer J. v. d. Berg, propagandistisch leider van den Bond, die op eenvoudige doch niettemin ontroerende wijze van zijn eigen blindheid mededeeling deed. Op boeiende wijze werd door hem gedeclameerd het bekende ge dicht „De Zaaier" gemaakt door zijn blin den lotgenoot Fritz Tingen. De heer v. d. Berg zette hierna uiteen den moeilijken strijd die de blinden in den hedendaagsche maatschappij te voeren hebben. Gelukkig, aldus spreker, heeft men zich in de groote steden het lot der blinden aangetrokken, hetgeen hij met cijfers en getallen aan toonde. Wij willen, aldus spr., in ons leed niet ten onder gaan noch ons leed in doffe berusting aanvaarden. Wat wij willen is, dat men ons opheft uit onze diepe afhan kelijkheid en dat men ons maakt tot maat schappelijke volwaardigheid. Wij willen geen aanhangsel maar normale menschen zyn, die opgewekt door het leven gaan en die op de medewerking en de steun van hun medemenschen kunnen rekenen. Dan zal aan het lot een zegen ontworsteld wor den. Na deze met overtuiging voorgedragen rede werd de film vertoond „Wakende oogen", welke film op ontroerende wyze weergaf het leven van een blind kantoor meisje met haar geleidehond. Na de pauze De vierir.%, 'an be; ze-ericJe njitium de; 'ndo'_,en- vereeniging werd te Leiden ingezet met den intocht der reünisten Ir. M. H Damme herdacht Woensdag rijn 121/ jarig jubileum als directeur-generaal van het Staatsbedrijf der P.T.T., bij welke gelegenheid den jubilaris voor het hoofdgebouw der P.T.T. te Den Haag een muzikale hulde werd gebracht door de Postharmonie

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5