De spaarregeling van Minister Romme Critiek van Katholieke zijde Wat voor de groote gezinnen wordt gedaan Minister acht spaarregeling niet fout RECHTZAKEN DONDERDAG 2 DECEMBER 1937 DE LEIDlCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 Tweede Kamer Vergadering van gisteren. SOCIALE ZAKEN. Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting van sociale zaken afd. VI (werkverschaffing en steunverleening). WERKVERSCHAFFING EN STEUNVERLEENING. De heer VAN HOUTEN (C.D.) zegt, dat de verruiming van den Bijsteun onvol doende is. Spr. bepleit een duurtebijslag voor alle ondersteunden. De achtste en zevende klasse der steunregeling zou spr. willen laten vervallen, maar aangezien hy daar van weinig verwacht, zal hij voor de mo- tie-Kupers stemmen tenzij de minister bevredigende toezeggingen doet. Voor de ongehuwde werkloozen die kostwinners zijn is verhooging van het steunbedrag ge- wenscht. De loonbijslagregeling is niet bevredi gend. Wat is de minister voornemens te doen ten opzichte van de gemeenten wel ke zich bij de loonbijslagregeling hebben aangesloten? De spaarregeling keurt spr. af. Ondanks zijn goede bedoeling heeft deze minister zich met de spaarregeling vergist. Geen bewondering voor de spaarregeling. De heer STEINMETZ (R.K.) heeft geen bewondering voor de spaarregeling. Het is psychologisch onjuist het woord „spa ren" tegenover de werkloozen te gebrui ken. De spaarregeling draagt iets in zich wat voor de werkloozen moeilijk verteer baar is. In de spaarregeling ziet spr. een stu wing naar de armenzorg. Nu de spaarre geling er eenmaal is, moet men er het beste van maken. Spr. stelt voor dat een bijslag wordt gegeven niet van 25 ct., maar van 10 ct. per kind en per week. Hoewel de minister bezwaar heeft om tot een algeheele verhooging van de steun regeling te komen, kan misschien toch eenige verbetering in de regeling worden aangebracht. Is de minister bereid de mo gelijkheid van het bereiken van 00 pet. van het laatst verdiende loon op te voeren tot een hoogere grens dan 19. Over de motie-Kupers en derzelver considerans is spr. niet enthousiast. Deze motie onderscheidt niet tusschen de werk loozen naar den toestand waarin zij ver- keeren. hetgeen onbillijke verhoudingen zou kunnen scheppen. Indien de minister aan bovengenoemde wenschen zou kun nen tegemoet komen zal spr. niet- voor de motie stemmen. De heer HILGENGA (S.D.) juicht het toe, dat omtrent een gewijzigde loonbij slagregeling in land- en tuinbouw overleg zal worden gepleegd met bedrijfsraden, doch wijst er op, dat er slechts twee van deze bestaan in den land- en tuinbouw; daarom wenscht spr. ook overleg met de besturen van de landarbeidersorganisaties. Waardeering voor de spaarregeling. De heer AMELINK (A.R.) waardeert de pogingen der regeering om verbetering aan te brengen in den toestand der werk loozen. Met vertrouwen wacht spr. het verdere beleid van den minister af. De motie-Kupers zal de A.R. fractie niet steu nen. Spr. prijst de spaarregeling. Het is niet duidelijk, of de inzamelingsactie van des ministers departement is geslaagd. Spr. betreurt het, dat ons volk niet diep in de beurs heeft getast. Ook het aantal deel nemers aan de spaarregeling schijnt niet groot te zijn, gezien de geringe deelne ming te Rotterdam. Spr. zou gaarne ver nemen wat daarvan de oorzaak is. Mevr. DE VRIES—BRUINS (S.D.) keurt de spoedopleiding van dienstboden af. Zulk een opleiding kan slechts onvolwaar dige arbeidsters voortbrengen. De ongun stige positie der dienstboden wordt dan nog ongunstiger. De heer WIJNKOOP (Comm.) consta teert, dat de ellende der werkloozen nog is vergroot door depreciatie en prijsstijging. Noodig is directe hulp door bijslag of verhooging van den steun, De klassenin- deeling van de steunverleening is onjuist. Aan de werkloozen zal een uitkeering in eens moeten worden verstrekt om den achterstand in te halen. De heer JOEKES (V.D.) zegt, dat men bij de beoordeeling van den nood der werkloozen zich niet te veel door zijn ge moed moet laten leiden. Het is nu eenmaal een harde noodzakelijkheid, dat de normen der steunverleening een afstand bewaren tot het loonpeil. Nu echter de loonen eenigs- zins stijgen, moeten de steunnormen deze ontwikkeling volgen. De motie-Kupers houdt onvoldoende rekening met den re gel, dat de steun het loon niet te veel mag benaderen. Hoewel overtuigd, dat verhoo ging van den steun geen weelde zou zijn, wil spreker zich zijn houding tegenover de motie-Kupers voorbehouden. De heer EBELS (V.-D.) behandelt de werkverschaffing ten plattelande. Het is aan te bevelen de werkloozen normalen arbeid onder de gewone voorwaarden te la ten verrichten. De heer WOUDENBERG (N.S.B.) merkt op, dat de spaarregeling is gespeend van werkelijkheidszin, hetgeen niet te verwon deren valt van dezen minister, die de werk loosheid niet van ervaring kent. Het Duit- sche systeem, dat eiken ambtenaar een tijd lang in de financieele positie van een werk- looze stelt, heeft een goede psychologische uitwerking. De werkkampen in ons land zijn half slachtig en een teeken van verscheurdheid van ons volk. Om de jeugd eerbied voor den arbeid bij te brengen bepleit spr. in voering van een verplichten arbeidsdienst. De heer KUIPER (R.K.) zegt, dat de langdurige werkloosheid tot grooten nood heeft geleid. In tal van plattelandsgemeen ten wordt hevige armoede geleden. Tegen uitvoering in werkverschaffing van pro ductieve objecten (o.a. het pand Almen van het Twente-Rijnkanaal) verzet spr. zich. De gemeenschap brengt offers voor de werkverschaffing, maar de arbeiders bren gen dat ook. Men mag niet meer offers van de arbeiders vragen. DE MINISTER AAN HET WOORD. De MINISTER VAN SOCIALE ZAKEN, de heer ROMME, beantwoordt de sprekers. Aangaande den verplichten arbeidsdienst zegt spreker, dat degenen, die op het "ge bied der opvoeding der jeugd na het ver laten der school een nieuwen schoolstrijd willen openen, door af te dingen op het opvoedingsrecht der ouders, deze regee ring tegen zich zullen vinden. De werkverschaffing. Op de werkverschaffingsterreinen zijn overal verplaatsbare schuilkeeten. Ver warmde keeten zijn alleen mogelijk, waar groote werken op één geconcentreerd punt worden uitgevoerd. Ook absoluut gesproken is het aantal personen, in werkverschaffing arbeidend, 4200 meer dan verleden jaar April. Bij de werkverschaffing wordt op eiken gulden loon 50 cent aan bijkomende kosten uitge geven. De werkverschaffing werkt dus wel con j unctuur-stimuleerend De opmerkingen over de regeling I.z. den loonbijslag zal de minister overbrengen aan de bedrijfsraden en eventueel aan de organisaties, ten einde te laten nagaan of werkverruiming mogelijk is. Overleg met den minister van oecono- mische zaken heeft ertoe geleid, dat alle faciliteiten van de steunregeling van toe passing zullen zijn voor de kleine boeren. Aan de ernstigste bezwaren is hiermede teeemoet gekomen. Wanneer men tegen werk nemen in het buitenland werkelijk principieele bezwa- heeft, moeten deze worden geëerbiedigd. Doch het moeten werkelijke principieele bezwaren zijn. De groote gezinnen. De steunregeling houdt rekening met de behoeften van het groote en het kleine gezin. Over de onderlinge verhouding der normen wordt niet geklaagd. Is deze ver houding goed, dan wordt daaraan afbreuk gedaan door het loonplafond. dat met het kindertal geen rekening houdt. Twee oplossingen zijn mogelijk: het loslaten der genoemde verhouding, ofwel het corrigeeren van het loon plafond, m.a.w. het invoeren van een loonregeling, welke met het kindertal re kening houdt. Op de laatste wijze kan een afstand tusschen loon voor groote ge zinnen en steun voor groote gezinnen wor den bewaard. Het zou onrechtvaardig zijn de huisvaders van groote gezinnen, die werken, minder te steunen, dan die niet werken. De hoofdschuldige aan het probleem is de loonsitua- tie, welke geen rekening houdt met het behoeft e-e 1 e- m e n t. Spr. heeft echter gezocht naar een noodoplossing. Drie maatregelen zijn genomen: het volgen van de loonsverhoo- gingen in het vrije bedrijf en de steunnor men en werkverschaffingsloonen; het vol gen der arbitraal vastgestelde loonen; de verhooging van den bijslag aan oudere in wonende kinderen; ten slotte neemt de minister in overweging de eischen voor dien bijslag te verruimen. Voorts is een ontwerp „kindergeldverzekering" in voor bereiding. De Kamer heeft het in de hand de aanneming en invoering van het ont werp te bespoedigen. Uitgetrokkenen en dubbel- uitgetrokkenen. De gelijkstelling van uitgetrokkenen en dubbel-uitgetrokkenen behoort in de Staatscommissie-Steunverleening te worden bestudeerd. Bij gelijkstelling zouden klei ne gezinnen en hooge loonen profiteeren. De oplossing zal wel liggen in de richting van verhooging der percentages. Bindend kan spr. zich niet uitlaten. De spaarregeling acht de Minister niet fout. Tegenover de critiek op de spaarrege ling zegt de minister, dat de werkloozen voor het aankoopen van grootere stuk ken ofwel zullen moetensparen, of wel zullen moeten afbetalen. Spr. heeft misschien een fout gemaakt door bij de publicatie niet te overwegen, dat eenige voorlichting noodig was geweest om het publiek aan het denkbeeld te wennen. De regeling is op zichzelf niet fout. Er zijn spaarkaarten in omloop gebracht naar aanleiding van het twintig-jarige bestaan der Sowjetunie, waarbij de werkloozen worden uitgenoodigd telkens voor een dubbeltje te plak leen, tot een bedrag van 1.05, ten einde een nachtfeest in het Concertgebouw te kunnen bijwonen. Een dergelijke kaart is in omloop gebracht voor een bijeenkomst, waar de heer Snee vliet zou spreken. Spr. betoogt, dat de gezinnen wel moe ten sparen. Spr. beschikt over rappor ten, waaruit blijkt, dat werkloozen sparen ofwel schulden wegens aankoop van huis raad enz. afbetalen, hetgeen op hetzelfde neerkomt. Van gevallen, waarin het spa ren onmogelijk is, heeft de minister niet gehoord. Hij zal een nader onderzoek in stellen. Waarom vele arbeiders afzijdig bleven. De deelneming aan de spaarregeling ls in verschillende gemeenten 100 pet. De spaarregeling was geen misgreep. Het was een misgreep, dat een deel van het Ne- derlandsche volk een z.g. blanco-houding heeft aangenomen, welke den arbeiders geen voordeel heeft gebracht. Het was een misgreep, dat een deel der arbeiders afzijdig bleef, uit een vrees, voortkomend uit het infame praatje, dat de spaarrege ling een middel zou zijn om de steunrege ling te knijpen. De begrooting van het departement van Sociale Zaken werd z. h. s. aangenomen. De stemming over de motie-Kupers is bepaald op Donderdagochtend. Boerenvakbond L.T.B. De algemeene vergadering van den Boe renvakbond van den L.T.B. werd gisteren te Haarlem voortgezet. Late aardappelen. De vergadering aanvaardde ten aanzien van de late aardappelen het volgende: een neffing van 50.per H.A., met daarnaast een denaturatie-vergoeding van 2 cent per K.G., van die aardappelen, welke consump tiewaardig zijn. De maat ware daarbij weer te stellen op 35Vooral voor de kleine telers is dit van belang Verder dient de mogelijkheid om te denatureeren tegen de volle denaturatie-toeslag opengesteld te worden vanaf 1 December. Erwten. De Kring 'Kennemerland merk'te op, dat men in sommige streken ontstemd is over het vrijgeven door de regeering van de erwten aan den landbouw, waardoor aan den tuinbouw een groote schade is toege bracht. Is het bestuur geraadpleegd? De voorzitter zeide, dat anderen ex veel voordeel van hadden. De afgevaardigde van Houtrakpolder: het plukken was dit jaar niet loonend. De afgevaardigde van Obdam achtte het goed, dat ook de conservenfabrieken aan het draaien kunnen blijven. Kennemerland wenschte een minimum prijs voor de eerste klas erwt. Men neme geen maatregelen, die de akkerbouw een klein voordeeltje geven en den tuinbouw veel nadeel. De voorzitter zegde het verkrijgen van een minimumprijs toe. De vergadering verklaarde zich accoord met hét verhoogen van den richtprijs der veldboonen van 9.25 tot 10. Tarwe. Voor de tarwe zal het bestuur voorstaan: oogst 1938, richtprijs van 11.per 100 K.G. en wel per 1 September 1938, plus een bewaarloon van drie cent per week. Eenige afgevaardigden bleven aandrin gen op 12.omdat de prijs absoluut te laag is. Het is niet alleen een boerenbelang, maar een nationaal belang, omdat ons land bij onverhoopt uitbreken van een oorlog, zonder voldoende tarwe zou komen. Anderen waarschuwden tegen te veel eischen en vroegen een minderen eisch voor de standaardmonsters, opdat ze te berei ken en „doorsnee" zullen zijn. Velen wezen er op, dat de tarwe-uitzaai zeer weinig is, door de slechte prijzen. Komt er meer tarwe, dan zullen de erwten ook betere prijzen maken. Het bestuur tracht voor de oogst van dit jaar ook nog 11.— te verkrijgen. Dit kan via de Tweede Kamer. Het bestuursvoor stel werd aanvaard, met het verlangen voor de standaardmonsters en vroegere bekend making van den prijs. Suikerbieten. Het hoofdbestuur stelde voor den richt prijs voor de bieten oogst 1938 vast te stel len op 11.— bij gemiddeld suiker gehalte. Houtrakpolder stelde voor niet van een gemiddeld gehalte, maar van een basis van 16% te gewagen. De vergadering ging hier mede accoord. Opgemerkt werd, dat de suikerfabriek Halfweg door de regeering is toegemeten 90 millioen K.G. Men heeft daar echter verwerkt 104 millioen K.G. Een deskundige antwoordde, dat de ge zamenlijke fabrieken het toegemeten kwan tum beslist niet te boven gaan. Het bestuur werd verzocht moeite te doen om de kleine boeren in den Wierin germ eer- polder betere gelegenheid te geven om te kunnen beginnen. De secretaris antwoordde, dat er een overvloed van aanvragen is, zoodat de bes ten er uit gezocht worden. De eischen kun nen dan ook bezwaarlijk gemakkelijker ge maakt worden. Eenige afgevaardigden wezen er op, dat alleen de kapitaalkrachtige boeren een kans krijgen voor hun kinderen. De organisatie moet voor de zwakkeren strijden. De voorzitter zeide, dat de vraag in een algemeene vergadering gébracht kan wor den. Er werd op gewezen, dat het heele huis gezin zwaar gekeurd moet worden. Een soort agrarisch paradijs wil men daar schep pen. Veehouderij. Aarlanderveen wenschte dat de regeering verzocht zou worden dat alle fourage-han- delaren zich moeten aansluiten bij de C.L.O.-contróle, ter voorkoming van het geknoei met mengvoeders. Een deskundigie antwoordde, dat dit niet gaat. Men zou dan een rijkscontrole moeten vragen. De secretaris antwoordde weer, dat een rijkscontrole is afgestuit op de mededeeling, dat er „fabrieksgeheimen" zijn. De organisa ties zouden ze echter gaarne wenschen. De deskundige: de C.L.O.-contróle is voor de coöperatie, maar bespreek de zaak eens met de directie. Verschillende sprekers waren met het bestuur van meening dat de teeltregeling voor de kalveren afgeschaft dient te wor den, vooral in verband met de huidige epidemie van mond- en klauwzeer. De secretaris gaf een algemeen overzicht vanaf 1870 van de veehouderij. Het aantal koeien steeg in Nederland doorloopend maar plotseling heel sterk in 1933 door den toen ontstane crisis in den akkerbouw. Het vleeschgebruik bleef echter gemiddeld 92.5 K.G. per hoofd per jaar. Om de te groote veestapel terug te brengen tot het normale aantal van 1.250.000 koeien, 350 000 vaarskalveren en 60.000 stierkal veren werden de afslachtingen en teeltbe perking ingevoerd, die het doel bereikten. Mede hadden die maatregelen de bedoe ling om de melkproductie en de varkenspo sitie veilig te stellen. Dit is echter door de buitenlandscne aankoopen gebeurd en niet door de afslachting en teeltbeperking der kalveren. Thans wil men de teeltbeperking hand haven om de vleeschpositie veilig te stel len. Maar dat is niet noodig want de vleeschpositie zal als het buitenland veel vleesch noodig heeft, al veilig zijn. De teeltregeling kan dus verdwijnen mits de regeering zorgt dat de landbouwers kun nen leven. Anders zullen die zich weer op de veehouderij werpen en krijgt men het zelfde geval als in 1933. De afd. Heiloo vreesde dat door de teelt- regeling Nederland niet zal kunnen vol doen aan de vraag als het buitenland hier veel vleesch gaat koopen. De voorzitter betreurde het dat de mi- nistei zich niet gehouden heeft aan de ad viezen van de organisaties en toch de teelt regeling heeft gehandhaafd. Een der sprekers wees er op, dat als die regeling blijft gehandhaafd de boeren frau duleus kalveren gaan aanhouden. Een bestuurslid pleitte voor de toewij zing van 1 kalf op 4 koeien, ook in Noord en Zuid-Holland, waar i op 16 geldt. Kan het bestuur niet probeerer. di', te bereiken? De voorzitter zegde het toe. De Geestelijk Adviseur prof. Cleophas hield hierna een korte toespraak, waarin hij allen opwekte toch het vertrouwen in de leiding te bewaren en een sterke,, aan sporing gaf tot meer deelneming aan de retraite te Bergen en te Noordwljkerhout. De eerste retratie te Noord wij ker hout was geen succes, die te Bergen wel. Laat men een flinke actie voor deelneming voeren en zorgen dat alle retraites (3 te Bergen en 2 te Noordwljkerhout) volgeboekt zul len worden. T.b.c.-bestrijding. Een spreker wees op het hopelooze van de t.b.c.-bestrijding van de dieren. De meeste stallen zijn niet geschikt voor af scheiding van reactie-dieren. Friesland brengt voortdurend reactie-dieren op de markt en sommige veeartsen zijn ruim van opvatting. De vertegenwoordiger van den L.T.B. in de Prov. Ver. voor de t.b.c.-bestrijding in Noord-Holland zeide dat deze ver. doet wat ze kan. De financiën zijn echter beperkt. De regeering dient de t.b.c.-bestrijding uit te breiden. Dat is zeer noodig. Wellicht zou men aan de boeren, die aan t.b.c.-bestrij- dinig doen, kunnen toestaan, dat zij vrij kalveren mogen houden. Een bestuurslid herinnerde eraan dat dr. 'x Hooft, inspecteur van den Veeartsenij-/ kundigen Dienst, zelf erkend heeft dat de t.b.c.-bestrijding vrij hopeloos is. Hij heeft toegezegd verbetering trachten te bereiken. Consumptiemelk. De praeadviezen van het bestuur Inzake de varkens, de melk en de zuivel, werden goedgekeurd. De heer Mee kei deelde vele bijzonder heden mede over de nieuwe consumptie regeling. Wij hebben rocht, aldus spr., op verbetering van den melkprijs in rekening- courant. Laat men trachten den huidigen melkprijs zoo lang mogelijk door te voeren. Spr. verzette zich tegen een afschaffing van de consumptiemelkregeling want de concurrentie zou te scherp worden. De Friesche boeren willen graag melk aan de groote steden leveren. Inzake het consumptie-melkbedrijf is wel eenige verbetering bereikt maar er zijn toch vele grieven tegen de crisiszuivelcen- trale. Waarschijnlijk zal de nieuwe regeling op 1 April op werking treden als de boeren- organisaties het eens kunnen worden met den melkhandel. Het doel is een loonenden prijs te bereiken en daarvoor is het noodig met den handel eens te worden. Bij de nieuwe vereeniging zullen alle consumptiemelkers zich moeten aansluiten willen ze van de contractrechten gebruik kunnen maken. De vereeniging zal ook van voorlichting dienen voor de hygiënische behandeling van melk, optreden voor de prijsregeling en trachten te bereiken dat de melkonderzoekstations ook bestuurd zul len worden voor boerenvertegenwoordi- gers enz. Leden zyn de organisaties, aan- DE ROOFMOORD TE LEEK. De vonnissen. Het gerechtshof te Leeuwarden deed van ochtend uitspraak in de roofmoordzaak te Leek, waarbij C. T., 41 jaar, W. D. B., 41 jaar, beiden exploitant van een waschin- richting te Groningen, N. W. van D., 30 jaar, betonwerker te Hoogkerk, door de rechtbank te Groningen veroordeeld zijn tot respectievelijk tien, en acht jaar gevan genisstraf. De procureur-generaal had, met vernieti ging van het vonnis, wegens diefstal met geweldpleging, den dood tengevolge heb bend, en wegens medeplichtigheid daar aan, tegen ieder der verdachten vijftien jaar gevangenisstraf geëischt. Heden werden C. T. en W. D. B. elk ver oordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf; N. W. van D. tot tien jaar gevangenisstraf, allen met aftrek van voorarrest. HAARLEMSCHE RECHTBANK. De Haarlemsche Rechtbank deed uit spraak in de zaak tegen den 18-jarigen chauffeur H. M. uit Lisse, die terecht heeft gestaan, dat hij op den Heereweg te Lisse, den 41-jarigen wielrijder P. J. J. uit Noordwijkerhout met zijn vrachtauto heeft aangereden, waardoor deze verschillende verwondingen kreeg. De Officier van Justitie had tegen ver dachte geëischt 2 weken hechtenis en in trekking van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar. De verdediger van verdachte mr, J. v. d. Hoeven, uit Haarlem, had clementie ge vraagd. De Rechtbank uitspraak doende, veroor deelde verd. tot een geldboete van ƒ25. subs. 15 dagen hechtenis en ontzegging om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 3 maanden. ARREST IN DE REVISIEZAAK. Vonnis van de rechtbank bekrachtigd. Het Amsterdamsche Hof heeft vandaag arrest gewezen in de revisiezaak tegen den scheikundige G. L. H., Nederlander van ge boorte, die geruimen tijd in het buitenland vertoefde. Het Hof handhaafde het vonnis der recht bank te den Haag, waarbij deze verdachte wegens het vervaardigen van valsche post wissels werd veroordeeld tot vijf jaar ge vangenisstraf. Het Hof bracht de voorloopi- ge hechtenis, ondergaan na het schorsen van de gevangenisstraf in mindering. Door het arrest van het Hof is de revisie dus op niets uitgeloopen en zal de schei kundige zyn straf, waarvan hij reeds twee jaar heeft ondergaan, geheel moeten uit zitten. TE ZWAAR GESTRAFT. De rechtbank te Utrecht had een inwoner van Baarn wegens diefstal van een eend ter waarde van vijftig cent tot drie maan den gevangenisstraf veroordeeld. In hooger beroep vond de procureur-ge neraal de straf te hoog, hij eischte een maand voorwaardelijk en 10 boete. Het Hof was van meening, dat alleen 10 boete voldoende straf was en veroor deelde den jongen man hiertoe. geslotenen de toegelaten boeren. Spr. deel de nog meer uit de statuten van de nieuwe melicverkoopcentrale mede. Er komen 10 melkverkoopbureaux en een Raad van Be roep. Door deze regeling zullen zooveel mo gelijk de grieven worden weggewerkt. De boeren hebben niet den melkprijs gehad die hun was toegestaan. Dat is voor hen een geweldige schadepost geweest. Dit zal door de regeling gelukkig veranderen. Aan den heer Meekel werd door den voorzitter dank gebracht voor zijn be- bemoeiingen in dezen. De heer v. d. Zwaan sprak vervolgens over de collect, arbeidscontracten. De land- arbeioers vragen hooger loon omdat het levensonderhoud duurder is geworden. Maar, aldus spr., dat geldt ook voor de boeren. Wanneer nu gezamenlijke organi saties om een betere prijs voor de producten van land- en veeteelt aan de regeering vragen, dan kunnen de boeren ook hoogere loonen aan hun armeiders geven. De afd. Castricum wees op het conflict aldaar in deze kwestie De landarbeiders vragen hooger loonen maar de boeren kun nen geen hooger loon betalen omdat ze zelf te weinig verdienen. En geven de tuinders niet meer loon dan dreigt een staking. De Geestel. Adviseur beloofde een on derzoek in te stellen. Ook het bestuur be loofde met het bestuur van „St. Deus Dedit" te overleggen. De afd. Zoeterwoude verzocht bij de Ged. Staten erop aan te dringen dat de keuring van vee en vleesch op het platteland niet ondergebracht wordt bij de keurings diensten der steden. Die diensten, zooals te Leiden, probeeren ni. winst voor hun stad te maken op de z.g. „buiten-gemeenten", dus op de boeren. Strenge keuring is goed maar de veehouders worden er de dupe van. De voorzitter gaf de afd. Zoeterwoude volkomen gelijk op grond van zijn eigen ervaring. Spr zegde toe hierover een adres aan Ged. Staten te richten. Bij de rondvraag werd er over geklaagd dat de wegen in de polders stukgereden worden ook door andere auto's dan die van de polderbewoners. Toch moeten de pol ders het wegenonderhoud betalen. Ver zocht werd te bevorderen dat het Wegen fonds bijdragen in het onderhoud van de polderwegen zal geven. De afd. Weesperkarspel dankte het be stuur voor de stappen die het gedaan heeft voor de nieuwe consumptiemelkregeling. Ook werd bij de rondvraag aangespoord dat de polderbesturen meer werk laten uit voeren ter bestrijding van de werkloosheid.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10