RIJNSTREEK Letteren en Kunst WOENSDAG 1 DECEMBER 1937 DE LOTSCHE COURANT TWEEDE Bi AD - PAG. 7 SASSENHEIM. Begrooting. De aan den Raad aangebo den gemeentebegrooting voor 1938 sluit, voor den gewonen dienst, aan inkomsten en uitgaven met een bedrag van 338395.74 waaronder 2643.55 voor onvoorziene uit gaven en 3644.01 als te kort over 1936. Om deze begrooting sluitend te maken was de hulp van het Rijk noodig. Onze ge meente ontvangt b.v. van hei Rijk 99 pCt. in de kosten van steunverleening en werk verschaffing Daarboven nog een bedrag van 22 mille als uitkeering uit het werkloos- heidssubsidiefonds. De sociale lasten vorderen in totaal een bedrag van 101219.61 is bijna 30 pet. van al de gemeentelijke uitgaven en pl.m. 16.85 per inwoner. Voor steunverleening werkloozen wordt geraamd 65 0000, tegen 80 duizend gulden voor 1937, en 83405.94 uitgegeven in 1936 De subsidie aan de werkloozenkassen vor dert 7.000.— 6.5000.—). Voor het burgelijk armbestuur wordt f 18.000.16.500.aangevraagd. Krankzinnigenverpleging vraagt ruim 11.400.Hierin wordt slecht met 750. door particulieren bijgedragen. Het openbaar lager onderwijs vraagt 975.02. Voor bijzonder onderwijs wordt 27.358.uitgegeven, waarvan bijna 11.000.terugkomt, o.m. 6.000.uit schoolgelden. Het u.l. onderwijs vordert f 9254.48 aan uitgaven; inkomsten: 6.000.schoolgeld; 1 150.aan uitkeeringen van gemeenten waaruit kinderen onze scholen bezoeken. Voor de „Vermakelijkheidsbelasting" wordt 300.geraamd (v.j. 400.De straatbelasting zal 7.500.7000.de ■havengelden 1000.900.moeten op brengen De schuld der gemeente zal per 1 Januari 1938 bedragen 1.614.063.87, hieronder be grepen de leeningei. aangegaan ten behoeve der bedrijven in de Woningbouwvereeniging „Vooruitgang". Voor rente en aflossing zal in 1938 niet minder dan f 100.529.57 noodig zijn. De bedrijvan kosten de gemeente 2 123.11. Het waterbedrijf hoopt f 3.675.39 op te brengen, het badbedrijf zal 3.736.63 vragen. B.V.L. Een schitterende avond is de viering van het eerste lustrum der Bijzon der Vrijwillige Landstorm gisteravond in de groote zaal van het K.S.A.-gebouw ge- wodren. Niet door de schittering van de vele sterren op de kragen van .generaals, kolonels en andere hoofd- en subalterne of ficieren, die in groote getale aanwezig wa ren, maar door den geest van saamhoorig- heid, die uit alle redevoeringen sprak, zoo wel uit die van Pater Borromaeus de Greeve als die van de Chr. Gereformeerde predi kant ds. I. de Bruyne en van Lt. Generaal Kiès. Alle redevoeringen in het kort opnemen zou te veel plaats vragen; om kwart voor 12 werd de bijeenkomst eerst gesloten; wij volstaan met eenige korte uittreksels. Pater Borromaeus de Greeve behandelde de waarde van de B.V.L. als waarborg voor 's lands veiligheid, de stuwing tot saam-, hoorigheid, en de bron van idealisme. Aan het slot van zijn rede wees hy de B.V.L. op de ernst van hun verbintenis: zij zullen geroepen kunnen worden om in het vuur te gaan en raadde hen aan nooit te vergeten dat: heel Nederland op u bouwt, van u houdt en op u vertrouwt. De voorzitter der Gewestelijke Land stormcommissie, de heer Rooyaards, instal leerde ds. de Bruyne als commissielid en wees hem op de beteekenis van de B.V.L. Ds. de Bruyne, een zeer vlotte spreker, be antwoordde met een keurige rede en ein digde met woorden van Nic. Beets, waaron duidelijk tot uiting kwam, dat men niet alleen helden is door te vechten met het geweer, maar ook door te knielen voor den Almachtigen God. Mooi deed het aan, in zulk gemengd ge zelschap, dat alle sprekers God noemden en Hem eerden en baden, o.m. om herstel van Prins Bernhard. Het oud-Volksraadlid, de gepensionneer- de Indisch Generaal Kiès, wees op de ba- langrijke positie van het Koninkrijk der Nederlanden in de 3 werelddeelen en in de geheele wereld, en gaf daarna nog een kor te maar zeer inte -essante beschouwing over ons Indië, waarbij hij vooral hulde bracht aan den arbeid der missionarissen en zen delingen. Overste Boots, Commandant van het Landstormkorps Z.-Holland West, beloofde een wisselbeker, en reikte daarna aan 2 koningsschutters (de heeren P. Benschop en J. de Zwart) en aan 12 scherpschutters de brevetten uit. Hij dankte en huldigde de plaatselijke leider, de heer M. Driessen. Het woord werd ook nog gevoerd door den Burgemeester, Generaal Zeeman, Kapt. Karres en vanzelf sprekend meerdere ma len door den voorzitter dr. P. Ie Grand. Onder de aanwezigen merkten wij nog op Pastoor de Haan, Kapelaan Schmidt, Pater v. Resteren, ds. Kuiper, ds., Vermaal (de Kaag), secretaris Los e.a. De mondharmonicaclub „Excelsior" heeft schitterend gespeeld: vaderlandsche en an dere liederen. Een collecte voor den aanleg van eigen schietbaan bracht f 55.60 op. Biljarten om het Pers. Kamp. Gis terenavond had, onder zeer groote belang stelling, de ontmoeting plaats tusschen Dui venvoord en Diederiks, die Diederiks met flink verschil won in een goedgespeelde partij. Hij beëindigde de partij in 12 brt., en behaalde een gemiddelde van 10.41. In den stand is nu eenige verandering gekomen en is nu als volgt: gesp.gew.gel. hs. pnt. J. Diederiks 7 7 14 P. Duivenvoorde 8 7 41 14 Gr. Zandbergen 7 6 12 J. v. Reisen 7 4 8 C. Guldemond 7 4 8 A. J. v. d. Wiel 7 3 6 B. Schreuder 6 2 4 Th. Landweer *82 4 B. de Zwart 5 1 2 Jac. Dannys 7 0 0 De hoogste serie en het hoogst moyenne staan nog steeds op naam van Duivenvoor de, resp. met 41 en 11.36. De stand in afd. II is nu: Joh. Wolvers H. Schoo R. Haver J. Hoogervorst Jac. Karremans Chr. Zandbergen L. Guldemond Ant. Hoogervorst 5 4 1—9 4 4 24 8 5 4 8 4 2 1—5 4 11—3 5 0 1—1 3 0 0 —0 4 0 0 —0 Voor de Nederlaagwedstrijden speelt a.s. Donderdag Luto II uit Lisse tegen Oude Post n. ALPHEN AAN DEN RIJN. KOKEND WATER OVER HET LICHAAM. Moeder en kind ernstig gewond. Ten huize van V. aan de Aarkade had gisteren een ongeval plaats, waar bij de vrouw des huizes en een twee jarig kind ernstige brandwonden be kwamen. De oorzaak van het ongeval is te wijten aan het omvallen van een teil met kokend sop die op het aanrecht stond, terwijl de vrouw en het kind zich in de onmiddellijke nabijheid daar van bevonden. Beiden kregen het kokende nat over het lichaam. De vrouw kreeg brandwonden aan beide beenen, terwijl het kind over het ge heele lichaam werd gewond. De toe stand der kleine is zorgelijk. Diamanten bruiloft. Op 13 December hoopt het echtpaar P. van der Neut, wonende Raadhuisstraat, zijn 60- jarig huwelijksfeest te herdénken. Fiets terug. Door de politie alhier werd gisteren te Leimuiden het rijwiel opge spoord, dat 18 October j.l. ten nadeele van D. de J. alhier werd ontvreemd. Sint Nicolaasfeest. Het traditioneele Sint Nicolaasfeest voor de kinderen der leden an den R. K. V.Jksbond zal plaats hebben op Woensdag 8 December, des na middags half drie, in de zaal van de St. Jo- sephvereenigmg. BOSKOOP. Gemeenteraad. Maandag 6 December nam. 7 uur zal de Raad dezer gemeente ten gemeentehuize bijeen komen. De agenda luidt als volgt: 1. Opening, trekxing van nummer voor stemming en rondvraag; 2. Vaststelling van de notulen der vergadering van 20 Oct. 1937; 3. Inge komen stukktn; 4. Mededeelingen; 5. Voor stel tot verlenging van d« verhuring van de perceelen C. en D. aan de Zuidkade. 6. Voor stel tot verhuring van kweekerijland aan de Zuidkade aan A. C. Schoemaker. 7. Voorstel tot verhuring van groenteland aan de Zuid kade aan G. Belt en J. Otterloo. 8. Voorstel tot nadere vaststelling van grondprijzen van het bouwterrein der gemeente. 9. Voorstel tot vaststelling van een aanvullingskohier der hondenbelasting voor het jaar 1937. 10. Voorstel tot verlenging van den termijn voor ontruiming van de woningen Zijde 218 en 228. 11. Voorstel tot aanvulling van de ver ordening regelende de oezoldiging van de ambtenaren en werklieden. 12. Aanbieding van de ontwerp-begrootingen van gemeente, gemeentebedrijven en burgelijk armbestuur. 13. Voorstel tot opheffing van den gemeen telijken waarschuwingsdienst bij de onbe waakte spoorwegovergang in de Zijdeweg. 14. Voorstel tot wijziging van de gemeente begrooting, dienst 1937. 15. Rondvraag. Kruisvaart. Door deze afdeeling van de K. J. C. in het Bisdom Haarlem, welke in Boskoop momenteel belangrijk verte genwoordigd is, zal ongeveer 6 Jan. een ouderavond worden georganiseerd. Het programma van dezen avond, hetwelk ge heel door de jongens zal worden verzorgd, bestaat uit een 1. Kerstspel van R. Machts. 2 Een declamatie getiteld: „St. Jozef had wat geld op zak". 3. De Torenklok van Bethlehem, idem. 4. Gedicht van Guido Gezelle Viva Maria. Onder de eminente leiding van hun directeur wordt door d? jongens „full speed" gerepeteerd en o ïge- twijfeld belooft het een waar succes te worden. Aan belangstelling van de respectieve lijke ouders zal het hopeiijk. evenals vo rige malen niet ontbreken. De Kruisvaart .ran en mag er zijn. KOUDEKERK. Burgerwacht. Den leden van de Bur gerwacht alhier wordt bekend gemaakt, dat de schietoefening deze week in plaats van morgenavond gehouden zal worden op Vrij dagavond a.s. van half J tot half 10 uur. Aan deze oefening zal tevens een St. Ni- colaaswedstryd verbonden zijn. Tevens wordt verzocht, in verband met een door kapitein Snijders te houden wa pen-inspectie, om zooveel mogelijk op te komen en de in bezit zijnde geweren dien avond mede te brengen. NIEUWKOOP. Propaganda-avond van „St. Odilia". De Nederlandsche R. K. Blindenbond „St. Odi lia" gezeteld te Amsterdam en opgericht in 1919, werd op 15 September j.l. verrijkt met een nieuwe afdeeling „Leiden en omstre ken". Het Bestuur van deze afdeeling had nu alhier gisteravond een propaganda-ver- gadering belegd voor de organisatie, waar bij mede tegenv/oordig waren de voorzitter en secretaris van den Bond, de heeren Van Breda en Coppes uit den Haag. De zaal van „Het Vliegende Paard", die door een inwendige verbouwing thans ^uimte biedt voor minstens 'n 150 zitplaat sen, was flink bezet, toen Pastoor Th. P. Blom om half acht de bijeenkomst opende met een welkom en er zijn voldoening over uitsprak, dat Nieuwkoop mocht kennis ma ken met het werk der blinden. De R. K. Meisjeszangvereeniging trad nu onder pianobegeleiding van Nico van den Haak naar voren en gaf eenige meerstem mige nummers ten beste, en nadien nog een paar malen, wat de aangename sfeer van den avond niet weinig verhoogde. De heer Robert Coppers uit den Haag, Bondssecretaris en zelf blind, hield nu een interessante inleiding. Spr. zet uiteen het doel van de organisa tie, le verplicht lager onderwijs voor het blinde kind, 2e vakopleiding voor de blin den, 3e collectieve werkzaamheden voor hen en 4e steun voor de ouden van dagen en voor hen die op later leeftijd blind worden en niet meer in staat zyn voor het bestaan te zorgen. Op elke 2500 Nederlanders is er één blind. De gevolgen van de blindheid wordt meestal sterker gevoeld,, dan de blindheid zelf. Ook voor de blinden is er eer. bestaansmogelijk heid en ook zij kunnen in hun staat een apostolaat vervullen. Het medeleven kan meer dan het medelijden. Men moet hen als gewone menschen behandelen. Bij Phi lips in Eindhoven zijn 7 blinden in het be drijf werkzaam en sommigen bereiken een capaciteit van 100%. Ook in het hoog- ovenbedrijf zijn er werkzaam. De R. K. Bond bestaat thans uit 9 afdee- lingen en 375 leden terwijl op federatieven grondslag een intense samenwerking be staat met den Protestantschen en Neutralen bond. Nog ontzaglijk veel meer zou te bereiken zijn tot verheffing van de blinden in het algemeen meer bizonder door arbeidsver- schaffing indien een ieder zich wilde in denken, dat ook hij of zy blind kon zijn en uit dankbaarheid en tevens uit medeleven donateur wilde worden voor 2.50 per jaar of begunstiger voor tenminste 0.50. Vervolgens werd een film vertoond, ver klaard door den heer Van Breda, waarin aanschouwelijk wordt voorgesteld van het geen men de blinden tegenwoordig aan leert. Wij zagen hoe in de gestichten man nelijke en vrouwelijke blinden te Grave lager onderwijs wordt aangeleerd, hoe hen allerlei vakken worden bijgebracht en hoe vaak een groote kunstvaardigheid te berei ken is. Daarna hield de heer Jac. Meijer uit Lisse. oprichter en voorzitter van de afdeeling Leiden en omstreken, een korte toespraak, waarin hij het nieuwe arbeidsveld in deze streek op sociaal en cultureel gebied be lichtte om meer vreugde te brengen in het donker bestaan van de blinden, wat in hoofdzaak te bereiken is door geldelijke steun. Spr. beveelt aan het invullen en tee- ker.en van' de rondgegeven biljetten voor een donatie, wijst er op, dat ook in de pa rochie Nieuwkoop alleen reeds 4 blinden zijn, dankt Mej. de Wed. Van den Bosch voor het gratis beschikbaar stellen van een lokaal, de pers voor haar aanwezigheid, kortom allen, die hebben medegewerkt tot het welslagen van dezen avond, zeer bizon der de dames, die dcor haar zang de ver gadering opluisterden en bood haar namens de afdeeling een aangename surprise aan, welke zeer in den smaak viel. Als plaatselijk agent van de afdeeling is aangesteld de heer W. Klein, die steeds be reid is gaven voor het mooie liefdewerk 'te aanvaarden en over te maken. Nadien werd nog een teeken-film ver toond, waarna de heer Van Breda het slot woord sprak. NEEUWERBRUG Damwedstrijd. Maandagavond vertrok het le tiental der damclub „Vooruit" al hier naar Bodegraven om een competitie wedstrijd te spelen in den dambond „De Rijnstreek" tegen het le tiental van de damclub „Ons Genoegen" aldaar. Na afloop bleek, dat beide tientallen even sterk wa< ren, daar de einduitslag onbeslist was, n.l. 1010. De navolgende partijen werden gespeeld: Ons Genoegen I Vooruit I M. BakkerJ. Nap 20 A. ScheerH. de Vlieg 11 C. ScheerJ. J. de Vlieg 1- A. SterkA. v. Velsen 0 1' C. ScheerP. Bos 11 B. BatelaanC. Kok 11 E. KeddemanM. P. A. v. Velsen 20 M. ScheerT. Sluyk 20 J. de GrootJ. v. d. Berg 02 C. StoppelenburgA. v. Mourik 02 WOUBRÜGGE Opening winkelweek Onder, ondanks het druilerige weer, dat over Woubrugge hing, groote belangrtel- 1 ling van de zijde der bevolking, vond gis- j teravond de opening plaats van de vierde Woubrugsche winkelweek, i Vanaf het bordes van hotel Swama sprak de voorzitter der vereenigng „Ons Belang", de heer Chr. v. d. Nagel, de aanwezigen 1 toe. Spr. spoorde de ingezetenen aan zoo veel mogelijk gedurende de komende da- gen der winkelweek in eigen plaats te koo- pen. Men zou hierdoor zeer zeker tot de overtuiging komen, dat het koopen in eigen plaats niet alleen voordeeliger kan zijn dan elders, doch dat men zich heusch niet tot andere plaatsen behoeft te wenden om goe de waar te krijgen. Het devies van de winkelweek is juist den kooper te toonen, wat de winkelstand kan presteeren. Het opwekkend woord was kort, doch in verband met het slechte weer werd het buitenprogramma vlug afgewerkt. Na deze opening werd met zeven kanon schoten bekend gemaakt, dat de winkel week geopend was. Het bestuur der vereeniging had een muziekcorps uit Nieuwkoop weten te en» gageeren dat van 7 tot 8 uur vroolijke mu ziek maakte tijdens den rondgang door het dorp. Dit corps van Johnny Eys and his Boys verdient wel een woordje van hulde voor ae verhoogde gezelligheid, welke het bij deze opening wist te brengen. In hotel Swama werd daarna het muziek voortgezet. De vele étalages, overigens keurig ver zorgd, bevatten alle een of meer letters, welke bijeen verzameld een slagzin moeten vormen, verband houdende met de winkel week. Eveneens zullen den koopers gedu rende de winkelweek bonnen worden ver strekt, waardoor zij deelnemen aan een vanwege het gemeentebestuur goedgekeur de loterij ten bate van het B-comité. De op dezen wedstrijd en loterij betrek king hebbende prijzen zijn tentoongesteld in de étalages van den heer Zandstra. De sluiting der winkelweek zal op 7 De cember plaats vinden. De idee van het houden van een winkel week begint allerwege ingang te vinden. Vooral ten plattelande is zulk een organi- seeren van groot belang, omdat er nog ve len zijn, die meenen, dat men op het plat teland niet voordeeliger koopen kan. Niets is echter minder waar. De geperfectioneer de inkcopcentrales hebben hun armen uit gestrekt over alle plaatsen van ons land en door uniforme prijsvoorwaarden kan een ieder zich tevoren van de prijzen, welke bedongen worden, op de hoogte stellen. In dit verband met het houden van win kelweken op het platteland in stand ge houden en bevorderd worden. ZOETERWOITDE (H.R.). IJsclub. Gisteravond hield de IJsclub Leiderdorp-Zoeterwoude de jaarlijksche al- gemeene vergadering in het café ,,'t Witte Huis" onder leiding van den voorzitter, den heer J. P. v d. Stoel. Aan de nagedachtenis van het overleden bestuurslid wijlen G Groenendijk werden door den voorzitter eenige waardeerende woorden gewijd, welke door de vergadering staande werden aangehoord. Door den secretaris, den heer W. J. van Beveren, werden de notulen gelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. De penningmeester, de heer Jac. Lem merzaal, gaf voor de 26ste maal het finan- tieele jaarverslag. Inkomsten 219.50- en uitgaven 76.63 alzoo een batig saldo van 142.47, namens de kascommissie werd door den heer Joh. Tijssen medegedeeld dat boeken en bescheiden in orde waren be vonden. Hierna volgde verkiezing van bestuurs leden; aftredend de heer Jac. Lemmer- zaal; en ter voorziening in de vacature G Groenendijk en wegens bedanken van den voorzitter, den heer J. P. v. d. StoeL Bij de eerste stemming werd herkozen de heer Jac. Lemmerzaal en in de vacature G. Groenendijk werd gekozen de heer H. v. Osnabrugge en bij de tweede vrije stem ming werd gekozen de heer Chr. Kluiters, terwijl als baan-commissarissen werden herkozen de heeren J. M. de Koning en A. C. Hendriksen. Vooral had de voorzitter duidelijk uiteengezet, dat zijn drukke werk zaamheden de eenige reden was, waarom hij meende te moeten bedanken. Op voorstel van den heer Hendrikse werd besloten aan den heer J, M. de Ko ning een schrijven te richten, waarin zijn herbenoeming als baan-commissaris wordt medegedeeld en waarbij de wensch wordt uitgesproken, dat hij spoedig van zijn ziekte hersteld zal mogen zijn. Door den heer A. C. Hendrikse werd op bevattelijke wijze verslag uitgebracht van de algemeene vergadering van den Zuid- Hollandschen Ijsbond, waarbij een breed voerige beschouwing werd gewijd aan de op die vergadering plaats gehad hebbende huldiging van ons medebestuurslid den heer Jac. Lemmerzaal, waarbij hem de zilveren eere-medaille werd aangeboden. Op voorstel van het bestuur werd na eenige discussie besloten de contributie van 2.50 per jaar te brengen op 1.50 per jaar. Het loon van de baanvegers werd weder om vastgesteld op 2.— per dag. Tenslotte werd nog besloten aan de com missie van samenwerking voor bijzondere nooden, naar aanleiding van het ingekomen verzoek, een bedrag van 5.— beschikbaar te stellen. Bij de rondvraag sprak de heer A. C. Hendrikse namens de leden woorden van dank tot den voorzitter bij zijn aftreden na een 20-jarige vervulling van deze functie. De voorzitter dankte den heer Hendrikse voor zijn waardeerende woorden, dankte ook het bestuur en leden voor de aange name samenwerking. Op voorstel van den heer Viervant-Tuk- ker werd de afgetreden voorzitter met volle instemming der vergadering tot eere-lid benoemd. De heer v d. Stoel, zeer erken telijk hiervoor, dankte nogmaals de ver gadering en hoopte dat de goede samen werking op dezelfde aangename wyze zal worden voortgezet. Hierna volgde sluiting der vergadering. In de daarna gehouden bestuursvergade ring werd tot voorzitter gekozen de heer C. de Graaf Wz. VERDWAALD IN HET OERWOUD Het tragisch wedervaren van Pater van Rossum Een telegram heeft reeds melding ge maakt van het tragische overlijden van pa ter Van Rossum, nadat hij in het oerwoud van Zuid-Borneo bij Tering was verdwaald geweest. Het „N. v. d. D, v. N. I." geeft er nog de volgende bijzonderheden over: Toen hij ongeveer 50 K.M. in het oer-< woud had geloopen wilde hij terugkeeren, doch hij kon reeds toen den weg niet terug vinden. Hij heeft daarop op een boomstam overnacht in de moerassige streek. Van zijn wijkplaats in den boom hoor de de pater een gong in de verte en het lawaai van het gefluit der booten op de rivier. Maar ondanks de gelui den, welke van niet verren afstand tot hem doordrongen, slaagde pater Van Rossum er ook later niet in den weg uit het oerwoud naar de bewoonde we reld terug te vinden. En zoo bracht hij 22 dagen in het .moerassige bosch door, zonder etgn en zonder drinken. Toen de missionaris vermist werd, zijn de bewoners van de pastorie, de schoolkinde ren, de menschen uit de kampongs en mi litairen op zoek gegaan. Doch hoe ook ge zocht werd, zij slaagden er niet in, den ver dwaalde te vinden. Tot eindelijk den eersten November twee Dajaks den missionaris vonden. Hij was zwak en uitgeput na de vele ontbeeringen, doch hij kon den Dajaks nog aanwijzin gen geven over de plaats, waar hij van daan kwam en hun vragen, hem thuis te brengen Met behulp van de beide Dajaks kwam pater Van Rossum na 22 dagen weer op de missie-statie Tering. Toen hij daar zijn krachten eenigszins had herkregen, werd het noodig geoordeeld hem naar de kust te brengen. Den lOden November vertrok hij van Te ring en arriveerde 17 November te Bandjer- masin, waar hij zou verblijven om zich on- I der behandeling van een dokter \e stellen en om weer op krachten te komen. De dokter echter constateerde malaria tropica en vermoedelijk typhus. Twee dagen later is hij dooreen acuten aanval van ma laria tropica en typhus overleden, nadat hem de H.H. Sacramenten der Stervenden waren toegediend. Op zijn ziekbed had de pater nog een brief over zijn vreeselijken dooltocht gedic teerd, die als volgt luidt: Zondag 10 October, toen ik, dicht bij huis in het bosch mijn brevier bidden de, wilde terugkeeren langs denzelfden weg, waarlangs ik gegaan was, ben ik van den weg afgeweken en in de mod der gekomen. Voor mij lag 'n hieuw rijstveld en ik meende binnen vijf minuten thuis te zijn langs een nieuwen weg, welken ik echter niet kon vinden. De moerassen noodzaakten mij af te dwalen. Nergens vond ik een uitweg. Toen het avond begon te worden en ik niet wist waar ik was en niemand zich nog zorg maakte om mij, omdat zy zou den meenen, dat ik Katholieken aan het bezoeken was in den kampong, heb ik overnacht in een boomstam, met mijn voeten in het moeras. Ik droomde, bevelende mij gauw te komen halen. Den volgenden morgen bad ik myn breviergebed en poogde naar huis te rug te keéren. Doch ik had geen suc ces. Tot 1 November heb ik geen voedsel gehad en ik heb slechts een paar maal kunnen drinken uit een riviertje of een modderpoel. Ik lig nu thuis, krachteloos, doch ik ben niet ziek en eet weer en ben goed. Omtrent de richting ben ik steeds bedrogen door geluiden in den kam pong, meenende dat deze dichtbij was, doch de geluiden schenen plotseling van richting te veranderen, vermoede lijk door de schrielheid of de dicht heid van het bosch. Ik kwam 1 November aan een ri viertje waarop zich twee visschende Dajaks bevonden, die mij langs 'n om weg met hun prauw in twee uur thuis brachten. Gegroet! Zijn optimisme over zijn toestand is he laas niet bewaarheid. Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Maar bij (NfejlWj go km per uur is die remweg niet 32, maar 64 meter! PROF. MENGELBERG LICHT GEKWETST Naar wij vernemen, heeft professor dr. Willem Mengelberg bij een val in zijn badkamer lichte kwetsuren aan het hoofd opgeloopen, tengevolge waarvan hij eeni ge dagen zijn werkzaamheden heeft moe ten onderbreken. De donateursmatinée van het Caecilia- concert werd gistermiddag geleid door Eduard van Beinum, die mocht prof. Mengelberg Donderdag a.s. nog niet her steld zijn ook het concert van Donder dagavond zal leiden.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7