Voldoening over de Londensche besprekingen ^ÉPPUROL Een officieel communiqué Dames- en Meisjeshanden De toestand in liet Verre Oosten DE SPAANSCHE BURGEROORLOG BUITENLAND WOENSDAG 1 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 De Fransche ministers vertrokken blijven ondanks alle huishoudelijke arbeid zach* en blank door Purol (geel en wit) beiden In doozen van 30 en 60 ct., tube 45 ct Verkrijgb. bij Apoth. en Drogisten. VERLAGING DOUANERECHTEN TEN GUNSTE VAN JAPANSCHE GOEDEREN? Einde van de open-deur politiek. Het Amerikaansche staatsdepartement heeft den consulairen vertegenwoordigers der Vereenigde Staten in China nadere in lichtingen gevraagd betreffende de berich ten, volgens welke de douanetarieven te Tientsin in grooten omvang verlaagd zou den zijn ten gunste van Japansche produc ten. Mocht deze verlaging bevestigd worden, dan zal dit naar men meent het einde *be- teekenen van de open-deur politiek der commercieele gelijkheid. „Japan is onkwetsbaar". In de „Popoio d'Italia" is een artikel opgenomen, dat vermoedelijk afkomstig is van Mussolini. In dit artikel wordt op ironische wijze commentaar geleverd op de resultaten van de conferentie van Brussel en op het mis lukken van de gemeenschappelijke actie. „De gemeenschappelijke actie heeft te Brussel een volkomen mislukkig geboekt, welke bijna de omvang van een fiasco aan neemt. Wij zouden huichelaars zijn, wanneer wij niet zeiden, dat bij ons, die nooit ge loofd hebben in de werken van den Vol kenbond, dit een groote voldoening heeft gewekt". Vervolgens wijst de schrijver van het ar tikel erop, dat men veel verwachtte van het ingrijpen van de Vereenigde Staten en hij I stelt vast, dat Norman Davis met stille trom is verdwenen. „De eerste interventie van de Vereenigde Staten in een Europeesche conferentie had dus een ongelukkig slot". De beste oplossing zou schrijver het vin den, wanneer de geheele zaak stilzwijgend zou worden „begraven". Schrijver is van imeening, dat tegen Japan, dat onkwets baar is, niets gedaan kan worden. Economische maatregelen zouden zich ook keeren tegen hen, die ze toepassen. Het ar tikel wordt besloten met de volgende woor den: „Aangezien de collectieve actie is mis lukt, blijft China niets anders over dan aan Japan zijn vredesvoorwaarden te vragen. Het is niet onmogelijk, dat deze voorwaar den niet zoo hard zullen zijn, als men wel zou denken". De schrijver merkt nog op, dat het denk beeld, dat men den drang welke in een volk leeft, zou kunnen onderdrukken, belache lijk is. Het is niet prettig voor de humani taire oude jongejuffrouwen, doch iedereen weet, dat in het vervolg het kanon, dat in het Verre Oosten buldert, krachtiger te hooren zal zijn dan de huidige en toe komstige dagorders van Genève of elders. WEDERZIJDSCHE ERKENNINGEN. Tokio erkent Franco. De Japansche minister van Buitenland- sche Zaken, Hirota, heeft den voormaligen consul van Spanje te Kobe, José del Castil lo, mededeeling gedaan van het besluit der Japansche regeering, generaal Franco met ingang van 1 December te erkennen. Naar men gelooft zal Del Castillo de eerste zaak gelastigde zijn, dien Franco te Tokio be noemt. Franco zla Mandsjoekwo erkennen. Het blad „Asahi Sjimboen" verneemt uit Salamanca, dat Franco binnenkort Mand sjoekwo zal erkennen uit erkentelijkheid, dat de regeering te Tokio zijn regeering heeft erkend. De Japansche regeering heeft besloten Takaoka, die op het oogenblik secretaris van de Japansche legatie te Praag is, te benoemen tot zaakgelastigde van Japan te Salamanca. Mandspoekwo zal Franco erkennen. De regeering van Mandsjoekwo zal van daag de regeering van Franco formeel er kennen. DE STRIJD IN ASTURIë GEëINDIGD. De zuivering van het bergachtige gebied, waarheen de regeeringstroepen na den val van Asturië zijn gevlucht, is geëindigd. De troepen van Franco hebben den leider van de regeeringstroepen Moran, in het Moreda- gebergte gedood, terwijl in de Teverga- bergen twee andere leiders en een veertigtal miliciens zijn gesneuveld. Alcala de Henares gebombardeerd. Volgens een officieel bericht is Alcala de Henares, op 30 K.M. van Madrid, gistermid dag zwaar gebombardeerd. Verscheidene inwoners werden gewond. Eenige gebouwen werden verwoest. Nauwkeurige gegevens zijn nog niet bekend. Een vliegtuig werd neergehaald. BELGIË De nieuwe regeering STELT ZICH AAN HET PARLEMENT VOOR De regeeringsverklaring De regeeringsverklaring, die gistermiddag ir. de Kamer en in den Senaat is voorge lezen, behandelt achtereenvolgens de voor- uilgang cp sociaal gebied, de economische politiek, het cultureele vraagstuk, het openbaar onderwijs, geestelijke en gezind- vraagstukken, de buitenlandsche politiek en de landsverdediging, de koloniale poli tiek en tenslotte de begrootingspolitiek. De verklaring vangt aldus aan: De regeering, die zich aan u voorstelt, is gevormd in het teeken van gemeenschappe lijke bezorgdheid, voor het verdedigen vae het erfdel der grondwettelijke vrijheden, het langs ordelijken weg verwezenlijken van een billijke en vooruitziende sociale politiek, en het voorbereiden van alle wen- schelijk geachte maatregelen, teneinde in de omraming van den onaantastbaren Bel gischen staat de cultureele ontwikkeling te verzekeren van de beide taalgemeenschap pen, en de eerbiedignig van de rechten, door elk harer leden verworven, De wezenlijke taak dezer regeering is de voortzetting en de voleinding van de uit voering van het programma, dat uitgestip peld is in de verklaring van 24 Juni 1936, en waarmede een aanzienlijke meerder heid zich voortdurend accoord verklaard heeft. De regeering wil het vraagstuk der be trekkingen tusschen Vlamingen en Walen oplossen in den geest van eenheid en ver sterking van de nationale gedachte door eendracht. In het ministerie van onderwijs zullen twee cultureele raden worden inge steld, die consultatieve bevoegdheid vcor het onderzoek van onderwijs- en bescha vingsproblemen zullen hebben. Op het stuk der Academiën zal een hervorming tot stand worden gebracht, die het den ge leerden van de twee groote nationale cul tuurstromingen mogelijk zal maken hun werkzaamheden te ontwikkelen in het ka der van autonomie. De regeering wil de eenheid van het le ger handhaven en zal een wetsont werp indienen, waarbij het leger een defi nitief taalkundig statuut wordt gegeven, berustend op de volgende beginselen: 1. De soldaat wordt volledig opgeleid in zijn moedertaal. 2. Te dien einde worden de soldaten ingedeeld in eentalige eenheden, waarbij men in bepaalde gevallen tot de eentalige divisie zou kunnen opklimmen. 3. De toekomstige officieren worden vol ledig opgeleid in hun moedertaal, doch moeten een behoorlijke kennis van de an dere taal hebben. De of icier moet de taal van de eenheid, die hem is aangewezen, be hoorlijk meester zijn. Debatten over de regeeringsverklaring Na de voorlezing van de regeeringsver klaring vingen de debatten in de Kamer aan. Van der Velde verklaarde dat de so cialisten zonder aarzelen steun zullen ver- leenen aan het ministerie-Janson, aange zien dit er naar zal streven het programma van het vorige kabinet ten uitvoer te leg gen. Ten aanzien van China zeide Vander- velde voorts, dat hij hoopt, dat de groote mogendheden zullen optreden om hierin het laatste woord te hebben. Spr. stelt de roofzuchtige politiek van zekere regeerin gen aan de kaak. De liberaal Devèze zegde de regeering don onvoorwaardelijken steun van de li berale linkerzijde toe. Van Cauwelaert spreekt als zijn meening uit, dat de regeeringsverklaring een sym pathieken kant heeft (levendige protesten van de Vlaamsche Nationalistische ban ken). Namens de Rexisten deelt Daye mede, dat hij niet zal stemmen voor de motie van vertrouwen. Ook Borginon, sprekende na mens de Vlaamsche Natoinalisten, zegt zfjn stem niet te kunnen geven aan de motie van vertrouwen, aangezien hij de regee- ring-Janson niet in staat acht de hervor mingen, die door de Vlamingen geëischt den, ten uitvoer te leggen. Nadat deze sprekers het woord hadden gevoerd werd de zitting verdaagd. Van daag worden de debatten voortgezet. FRANKRIJK DE ORGANISATIE VAN DE „CSAR" L'Oeuvre deelt bijzonderheden mee over de straffe organisatie van de „Csar". Ge neraal Duseigneur moet er het hoofd van zijn. Allen dragen schilderachtige namen gelijk de padvinders. De commandant heeft eenige bureaux onder zich voor materiaal, voorlichting enz. De indeeling moet van het legre afgekeken zijn, elke divisie omvat ongeveer duizend man en bestaat uit twee brigades. Elk brigade uit twee regimenten, elk regiment uit twee bataljons, elk batal jon uit eenheden en elke eenheid uit drie cellen van elf man. Ieder lid draagt een mobilisatiebevel bij zich en de uniform moet veel gelijken op die van de maré chaussee met het doel verwarring te stich ten. Elke graad wordt aangeduid door een gallon op de mouw. Alleen de chefs ken nen de geheime wapen-bewaarplaatsen. In bet gebied van Parijs zouden ongeveer zes tig bajaljons zijn. Het aanvalsplan moet het in de eerste plaats op de ministeries, elec- trische centrales, telefooncentrale en Bank van Frankrijk gemunt hebben. De eed, dien de leden moeten afleggen, betreft vol komen geheimhouding en in elk geval van verraad den dood, dit alles volgens L'Oeuvre. Eerste LeidscEie Begrafenisonderneming voor Roomsch Katholieken GEVESTIGD 1882 Gp HL E1LEBNHANS Pieter oe >a Counstraa. 22 TRANSPORT TELEFOON 1455 Opnieuw wapenen gevonden. Aan den kant van den weg bij Kamerijk zijn wapenen gevonden, welke nog uit den wereldoorlog afkomstig zijn, n.l. een Mauser-geweer, 250 mitrailleur-patronen, een pistool voor lichtpatronen, twintig s;gnaalpatronen, een kist met zestig pa tronen en tien gevulde patroonhouders. OOSTENRIJK VEEMMOORD IN HET BURGENLAND? Een misdaad, welke naar de omstandig heden te oordeelen een veemmoord moet zijn, is te Neustift in de provincie Burgen- land ontdekt. Een jenge boer, zekere Veischelbergerf, werd dood langs den weg gevonden. Zijn lichaam was door vier kogels doorboord. Vijftien personen zijn gearresteerd, van wie vier rechtstreeks betrokken zouden zijn bij den moord. Het slachtoffer, dat uit de nationaal-socia- listische beweging was getreden, nadat hij er vroeger een actieve rol in had gespeeld, had er zich onlangs tegenover zijn vader over uitgelaten, te gelooven, dat hij op tra gische wijze zijn leven zou verliezen. POLEN HET ONDERZOEK IN DE SOVJET-RUSSISCHE AMBASSADE Naar aanleiding van de in de Poolsche pers verschenen berichten over een onder zoek, dat in de ambassade der Sovjet-Unie te Warschau zou zijn ingesteld, verklaren gezaghebbende Sovjet-kringen, dat deze berichten van iederen grond untblcot zijn. Van Poolsche zijde geeft men dezelfde tegenspraak. Men preciseert dat dit be richt ongetwijfeld op een misverstand be rust en zijn oorsprong vindt in het feit, dat onlangs een onderzoek is ingesteld in een bij de Sovjet-ambassade te Warschau gelegen gebouw. PALESTINA DE TERREUR IN PALESTINA Een bende in de buurt van Nazareth De politie zoekt ijverig naar een bende terrositen, die aanslagen in Noord-Palesti- na gepleegd hebben. Te Nazareth heeft men in een huis bommen en munitie gevonden: de huiseigenaar is in hechtenis g.enomen. In een dorp bij Nazareth zijn eveneens wapenen en munitie gevonden. Uit Jerusa lem wordt gemeld, dat de Arabische leden van den gemeenteraad hebben geweigerd san de werkzaamheden van den raad deel te nemen, omdat de Britsche Hooge Com missaris besloten heeft, het salaris van den vroegren burgemeester Khalidi, die gede porteerd is, in te houden. Een politieagent, die deel uitmaakte van een patrouille, welke in de omstreken /an Nazareth, was verdwenen, is vannacht te Haifa aangekomen. Hij rapporteerde dat de patrouille werd aangevallen door een ge wapende bende, welke zijn beide metge zellen doodde4 Politie en militairen zoeken thans naar de aanvallers. Men schat de sterkte der bende op veertig man. VOOR KOLONIALE KWESTIE WORDT DIEPGAANDER STUDIE VEREISCHT. Te half vijf zijn gistermiddag Chautemps en Delbos van Londen vertrokken. Cham berlain en Eden namen aan het Victoria- station afscheid van de Fransche ministers. Voor zijn vertrek zeide Chautemps met nadruk te willen verklaren, dat de Fran sche vertegenwoordigers zeer voldaan zijn over de besprekingen en diep vereerd, dat de koning en koningin hen op het noen maal hebben willen uitnoodigen. HET COMMÜNIQUé. In het Lagerhuis heeft Chamberlain het communique voorgelezen, dat na afloop van de Britsch-Fra'nsche besprekingen is uitgegeven. In het communiqué wordt ge zegd, dat de Fransche ministers een uit eenzetting van lord Halifax hebben aange hoord over zijn besprekingen in Duitsch- land. Zij constateerden met vreugde dat, terwijl van het bezoek van Halitax, dat van particulieren en on-officieelen aard was, niet verwacht kon woruen, dat het tot directe resultaten zou leiden, het toch had bijgedragen tot het wegnemen van de oorzaken der internationale oneenigheid en tot een verbetering der atmosfeer zou kunnen leiden. De Europeesche vraagstuk ken in hun geheel en de vooruitzichten op kalmeering en ontwapening zijn aan een gedachtenwisseling onderworpen. Op deze belangrijke punten constateerden de Britsche en Fransche ministers nieuwe be wijzen van de overeenstemming van hou ding en zienswijze, die de betrekkingen tusschen de beide landen kenmerkt. Het koloniale vraagstuk werd van alle kanten aan een voorloopige bestudeering onderworpen. De conclusie was, dat deze kwestie niet afzonderlijk kon worden be handeld, en dat hierin een aantal andere landen zou moeten worden gekend, en men was het er over eens, dat dit onderwerp een veel diepergaande studie noodig maakt. Op hun beurt spraken de Fransche mi nisters over het a.s. bezoek van Delbos aan bepaalde landen van Midden- en Oost- Europa. Zij stelden met voldoening vast, dat de beide regeeringen gemeenschappelijk be langen hebben bij de handhaving van den vrede in die deelen van Europaa Ten aanzien van de niet-inmenging, was men het er over eens, dat deze politiek ten volle juist was gebleken, en besloten werd dan ook, haar voort te zetten. De Britsche en Fransche ministers behan delden eveneens den toestand in het Verre Oosten, over den ernst, waarvan zij het ten volle eens waren. Zij bleken eensge zind te zijn in hun bereidheid samen te werken met andere, in gelijke omstandig heden verkeerende mogendheden, om de rechten en belangen te beschermen en aan de verplichtigen te voldoen, die uit de in ternationale verdragen, betrekking heb bende op dat gedeelte van de wereld, voortvloeien. Zij lieten eveneens, in een geest van wederzijdsch vertrouwen, andere aspecten van de internationale aangelegenheden van gemeenschappelijk belang de revue passeeren. Terwijl zij in geen enkel opzicht willen afwijken van hun reeds eerder tot uitdruk king gebrachte opvatting van internatio nale samenwerking, hebben zij nogmaals den nadruk gelegd op den wensch hunner regeeringen, met alle landen samen te werken in de gemeenschappelijke taak, door methode van vrije en vreedzame on derhandelingen de internationale kalmee ring te bevorderen. Vragen in het Lagerhuis. Op een vraag van Attlee of het de be doeling was, deze besprekingen uit te brei den tot andere landen, teneinde tot een algemeene regeling te geraken, antwoord de Chamberlain: „Zooals gij weet, is het uiteindelijk doel waarnaar wij streven, een algemeene regeling. Het ligt voor de hand, dat een algemeene regeling niet al leen door besprekingen tusschen twee, of zelfs drie landen bereikt kan worden. Daarom moeten wij er tenslotte rekening mede houden, dat andere landen in de be sprekingen worden betrokken. Tegelijker tijd zou ik erop willen wijzen, dat wij naar mijn meening nog niet zoover zijn geko men, dat onmiddellijk uitbreiding der be sprekingen gewenscht is, ofschoon het in een later stadium zoover zou kunnen ko men." I Rome is sceptisch. Men is te Rome van meening, dat het uitgegeven communiqué het scepticisme, waarmede de besprekingen gevolgd zijn, rechtvaardigt en niet de diepe bedoelingen van Engeland en Frankrijk te raden geeft. Wetenschappel. berichten TRANSFUSIE VAN EIGEN BLOED Het A.N.P. verneemt uit Londen: Binnenkort hoopt een vrouw het zieken huis van Croydon te verlaten, die, na schijndood te zijn geweest, door een trans fusie van haar eigen bloed tot nieuw leven is gewekt. De vrouw was wegens een inwendige verbloeding naar het ziekenhuis vervoerd. Toen men haar begon te operereeren, bleek haar ademhaling te zijn opgehouden. De cperatie werd voortgezet, daarbij bleek, dat ongeveer anderhalve liter van haar bloed in haar buikholte was gesijpeld. In dien de verbloeding nog korten tijd had voortgeduurd, zou het leven uit het lichaam geweken zijn. Het weggeloopen bloed werd verzameld en voor een trans fusie gebruikt, waarna de operatie werd voltooid. - - - Had men moeten wachten tot iemand voor een bloedtransfusie beschikbaar was, dan zou de vrouw zekér overleden zijn. NED. MISSIONARIS LEERAAR AAN MOHAMMEDAANSCHE H.B.S. Naar de „Msbd." verneemt, is de zeer- eerw. pater L. Kengen S.M.A., uit Rothem- Meerssen (L.) door de mohammedaansche regeering van Egypte aangezocht om als leeraar in de Fransche taal verbonden te worden aan de H.B.S. van Charibel. Pater Kengen is reeds jarenlang werkzaam in Egypte en heeft zich buitengewoon ver dienstelijk gemaakt als promotor van het onderwijs aan armen en minvermogenden. Niet enkel zijn verdiensten, doch ook zijn wetenschappelijke bekwaamheid wordt door deze (voor Egypte althans) zeldzame uitverkiezing wel onbetwistbaar erkend. Met verlof van zijn Overheid heeft pater Kengen besloten het voorstel der regeering te aanvaarden. Koopt bl| hen, die In Uw Dagblad adverteeren 1 Minister prol. dr. J. R. Slotemaker de Bruïne heeft Dinsdag het nieuwe Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden geopend. De minister in een der zalen

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5