STADS AGENDA NIEUWS WOENSDAG 1 DECEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? SOMBER. De Bill selnl: Verwachting: Matige tot krachtige wind uit Westelijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken met nog re gen, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 771.8 te Ingö Laagste barometerst.: 750.1 te Valentia. Het gebied van hoogen luchtdruk in hec Zuid-Oosten van het waarnemingogebied, trok zich verder naar het Zuid-Oosten te rug en nam aanzienlijk in beteekenis af. Er ligt daar nog maar een klem gebied van stil weer. De temperatuur steeg zeer belangrijk in Frankrijk, er is nog slechts een klein gebied overgebleven, waar de temperatuur onder het vriespunt gedaald is. De hooge drukking in Noord-Scandina- vië hield stand, ook hier ligt een gebied met zwakken wind en gedeeltelijk bewolk te lucht. De temperatuur daalde hier aan zienlijk, plaatselijk tot minus 24 graden. Het geheele overige waarnemingsgebied ondervindt den invloed van de depressie. Deze trok nog iets naar het Zuiden, doch breidde zich aanzienlijk naar het Noorden uit, zoodat zich over het Noorden van de Noordzee een afzonderlijke kern ontwik kelde. Ds hoofdkern ligt nog beweeten de Britsche Eilanden. Op deze eilanden zelf, tusschen de twee kernen in, is de lucht verbroken. Overigens heerscht in het ge heele depressiegebied zomerweer met re gen of in het Noorden sneeuw. Voor onze omgeving is voorloo- pig weinig verandering in den weerstoestand te verwachten, zoo dat nog op aanhouding van het sombere regenachtige weer gere kend moeten worden. LUCHTTEMPERATUUR. 6.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.ï Van Woensdagnamiddag 4.22 uur tot Donderdagmorgen 7.17 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 2 Dec. voorm. 2.14 uur en nam. 2.28 uur. Maan op: 6.21; maan onder: 14.48 uur. (2 Dec. nieuwe maan). 11 1 AMENDEMENTEN OP DE DEFENSIE- BEGROOTING. De Tweede Kamerleden Schilthuis, Oud, Joekes, mevrouw BakkerNort en Ebels hebben een aantal amendementen op de begrooting van defensie ingediend, waar van de bedoeling is, vooralsnog geen gel den uit te trekken voor den eersten termijn van aanbouw van een vervangen kruiser. HET TWEEDE ESCADRON PANTSERWAGENS. Aanbesteding van een garage en werkplaats te Amersfoort. Dinsdag heeft de eerst-aanwezend inge nieur van de genie aanbesteed: het bou wen van een kazernement voor het 2de es- cadron pantserwagens op een terrein op de Vlasakkers te Amersfoort, le gedeelte „het bouwen van een garage met werkplaats", raming 104.500. Laagste inschrijver: L. van de Hoek en Znae Brielle, voor 102.200. DE ONDERWIJZERSSALARISSEN. Een oud-onderwijzer schrijft ons: Jarenlang heb ik in gezelschappen het gesprek soms gaande gehouden met te ver tellen, hoe gering nu 50 jaar geleden mijn aanvangssalaris was. Ik liet raden, doch bijna nooit kwam men tot het juiste bedrag. Als ik dan ten slotte zeide: 450 per jaar, wel, dan sloeg men een gat in de lucht! En voor die 9 per week tegen woordig heeft een loopknecht meer had ik nogwel een klas van grooter getalsterk te dan thans wordt gedoogd. En nu krijgen zoowaar onderwijzers nog minder! Ik hoorde zelfs van een onderwij zeres geen eerstbeginnende, hoor! die voor het beheeren van een behoorlijke klas de somma van ƒ300 per jaar krijgt, zegge ƒ25 per maand, 't Is in een der randge meenten van Den Haag, dus niet op de Moo- kerhei of in de Peel. Nu zal men zeggen: maar dat is zeker ook geen onderwijzeres; 't zal een kweeke- linge-met-acte zijn. Met uw verlof: kweekelingen-met-acte bestaan niet. Wie zijn onderwijzers-acte heeft behaald is van dat oogenblik af geen kweekeling meer, doch onderwijzer, hoe men hem zuinigheidshalve ook belieft te noemen. En een onderwijzer mag men niet met een fooi afschepen. Men kan een Newfoundlander wel een schoothondje noemen, doch daarmede is hij dat nog niet. DE CRISISREGELING VOOR CONSUMPTIE-MELK. Vragen van den heer dr. Vos. Het Twede Kamerlid dr. Vos heeft aan den minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: Wil de minister mededeelen, of het juist is. dat de crisisregeling voor consumptie- melk in het zoogenaamde buitenwettelijk gebied met ingang van 1 December 1937 zal worden opgeheven? Wil de minister mededeelen, of de be langhebbenden voldoenden tijd en gelegen heid hebben gehad om nieuwe particuliere regelingen te ontwerpen? Wil de minister mededeelen, of deze re gelingen reeds zijn goedgekeurd? Vreest de minister niet, dat, voor het ge val het antwoord op vorenstaande vraag ontkennend mocht luiden, met ingang van 1 December een niet voldoende geregelde toestand zal ontstaan? Vreest de minister niet, dat onder die omstandigheden de bona fide handel en veehouders nadeelige gevolgen zullen on dervinden? Is de minister niet van meening, dat de ze nadeelen alleen kunnen worden voor komen door het vaststellen van een over gangsperiode, waarin de oude voorschrif ten nog zullen gelden? Wil de minister bevorderen, dat zooda nige maatregelen worden getroffen, dat moeilijkheden en schadelijke gevolgen voor de bona fide belanghebbenden worden voorkomen? INVOERRECHT OP VEEKOEKEN. Te vervangen door laag invoerrecht? In het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regeling van den in voer van veekoeken merkten enkele leden op, dat zij aan de nuttigheid van de ver lenging van deze contingenteering twijfel den. Huns inziens is dit een typisch voor beeld van een contingenteering, die door een invoerrecht zou kunnen worden ver vangen, gelet op den omvang van den in voer en den afezet in het binnenland.. Naar de meening van deze leden staat wel vast, dat een klein invoerrecht voldoende zou zijn om de gewenschte bescherming te ver- leenen. Andere leden betwijfelden, of met be hulp van een invoerrecht dezelfde bescher ming zou kunnen worden bereikt en ook of opheffing van de contingenteering uit een oogpunt van handelspolitiek wel verstan dig zou zijn. Gaarne zouden zij echter over de vraag, of vervanging door een invoer recht mogelijk en wenschelijk is, het oor deel van den minister vernemen. VEEL AANBOD VAN LADING NAAR AMERIKA. Vrachtvloot van de H.A.L. kan het alleen niet af. Het aanbod van lading naar Amerika blijft nog steeds zoo groot, dat niet alleen de bedrijvigheid bij de schepen van de Holland—Amerika-Lijn daarvan een ge trouwe afspiegeling geeft, maar tevens doet het groote aanbod zich gelden ten aanzien van de voorhanden scheepsruimte. De vrachtvloot van de H.A.L. kan de la ding niet verwerken en in verband daar mede is het noodzakelijk gebleken, dat de „London Exchange" wederom gecharterd moest worden. Op 31 December van dit jaar zou eerst de „Maasdam" vertrekken, deze afvaart is uitgesteld en in de plaats daar van zal de „London Exchange" naar Ame rika vertrekken. »,Tel." EEN BURGEMEESTERSBENOEMING. Vragen van den heer Wendelaar. Het Tweede Kamerlid, mr. W. C. Wende- laar heeft aan den minister van binnenland- sche zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat dezer dagen iemand tot burgemeester is benoemd, die twee da gen te voren wegens verandering in de inrichting van het dienstvak, waarbij hij werkzaam was, eervol ontslagen werd als ambtenaar bij een der departementen van algemeen bestuur? 2. Zoo ja, wil de minister dan mede deelen of aan dien ambtenaar een wacht geld is of zal worden toegekend en of dit wachtgeld hooger is dan de aan het ambt van burgemeester in de betrokken ge meente verbonden wedde? 3. Indien dit laatste het geval is, zal dan aan den nieuwbenoemden burgemees ter boven zijn wedde van burgemeester een aanvuling tot het bedrag van het wacht geld worden uitbetaald? 4. Indien ook dit het geval is, acht de minister een dergelijk samenstel van maat regelen dan niet in het algemeen onnoodig en ongewenscht, en zoo ja, welke motieven hebben hem er dan toe gebracht in casu zoodanig samenstel niettemin te bevorde ren? COMMISSARIS DER KONINGIN IN OVERIJSSEL. 12 1/2 jaar in functie. In de openingsvergadering van de win- terzitting van de Provinciale Staten van Overijssel is mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in Overijssel, gisteravond gehuldigd in ver band met het feit, dat hij vandaag, 1 De cember, twaalf en een half jaar als zooda nig in functie is. Ir. M. H. DAMME. Doctor honoris causa aan Techn. Hoogeschool. De Senaat der Technische Hoogeschool heeft gisteren benoemd tot doctor honoris causa in de technische wetenschappen den heer ir. M. H. Damme, directeur-generaal 1 der P.T.T. RAAD VAN AFGEVAARDIGDEN VAN „ST. RAPHAëL". Lidmaatschap van de K. D. P. besproken. In de Dinsdag, onder leiding van den heer Wigman, voortgezette vergadering van den Raad van Afgevaardigden van „St. Ra- phaël" kwam allereerst aan de orde een bespreking van het Verbondsbesluit, strek kende tot het onvereenigbaar verklaren van het lidmaatschap van de Kath. Dem. Par tij en/of het regelmatig lezen van het or gaan dier partij „Onze Vaan" met dat van bij het R. K. W. V. aangesloten bonden. De voorzitter stelde voor, deze zaak ge heel in handen van het H. B. te stellen, zoo dat dit alle gevallen steeds kan bekijken en naar aanleiding daarvan beslissingen kan nemen. Op verzoek van den voorziter werd aan het uitvoerig debat een huishoudelijk ka rakter gegeven. Ten slotte ging de vergadering accoord met het standpunt van de afd. Amersfoort, waarin deze het Hoofdbestuur adviseert, het gevallen besluit beleidvol en omzichtig uit te voeren, ieder geval op zich te beoor- deelen en een ruim genomen termijn in acht te nemen. In den breede werd besproken het voor stel, het H. B. te machtigen, een bedrag van maximum 2000 uit de bondskas beschik baar te stelien tot aanschaffing van vlag gen. Dit voorstel houdt verband met de plan nen tot moderniseering van den optocht op den Bondsdag, welke zou kunnen bereikt worden door aanschaffing van b.v. een honderdtal kleurige vlaggen, die tusschen de afdeelingsvaandels en -vlaggen in den stoet worden meegedragen. Bij de beantwoording van diverse vra gen bleek, dat de eventueel aan te schaf fen vlaggen ter beschikking zullen blij ven van het hoofdbestuur. Het voorstel werd goedgekeurd. Terloops kon worden medegedeeld, dat het wel niet zoo heel lang meer zal duren, dat aanneming van nieuw en jong personeel bij de Spoorwegen zal kunnen plaats hebben. De heer Jos. Veldman richtte, namens het R.-K. Werkliedenverbond, een woord van gelukwensch tot het hoofdbestuur, in verband met het aannemen van zijn voor stel betreffende de K. D. P.-kwestie. Standsorganisatie en royement Aan het H. B. had de R. v. A opgedra gen, het daarheen te leiden, dat alle leden, die zich opzettelijk tegen de statutaire be paling betreffende het lidmaatschap van de standsorganisatiet verzetten, ingaande 1 Januari 1938 Worden geroyeerd. Eveneens werd verzocht het noodige te doen dat met ingang van 1 Januari 1938 al le leden die daartoe verplicht zijn, aange sloten zijn bij de standsorganisatie. Naar aanleiding van eenige besprekin gen zegde het H. B. toe, in den loop van het komende jaar gegevens hieromtrent te verzamelen en daarna met een voorstel te zullen komen. Voorts werd besloten, het door de orga nisatie ingenomen standpunt i. z. het vraag stuk van verhooging van inkomsten voor het Spoor- en tramwegpersoneel, alsme de betreffende 't Z. en O.-fonds naar de commissies te verwijzen. In verband hiermede werd medegedeeld, dat des morgens bij een bespreking van den Personeelsraad met de Directie der Ned. Spoorwegen was goedgevonden, dat ambtenaren van schaal 11 lid blijven van het Z. en O.-fonds. De aangelegenheid van het vrij vervoer werd overgelaten aan het H. B. en den Personeelsraad. De rapporten betreffende dienst- en rusttijden alsmede pensioen werden goed gekeurd. Het H. B. ging accoord met een voorstel, stappen te doen bij de bevoegde instan ties der tramwegen, om een kindertoeslag regeling te doen invoeren. Eveneens verklaarde het H. B. zich be reid, te ijveren voor een verbetering van de bevorderingskansen, o.m. voor geslaag den voor een hooger^ functie. Daarna hield de geestelijke adviseur, de zeereerw. heer pastoor Mutsaerts een toe spraak. Besloten werd nog, aan het Koninklijk Huis een telegram te zenden, waarin deze R.-K. organisatie uiting geeft aan haar groote ontroering over het aan Z. K. H. Prins Bemhard overkomen ongeluk, haar innige deelneming betuigt en verklaart van God en spoedig en algeheel herstel af te smeeken. Na rondvraag, waarbij de eere-voorzitter, de heer J. Hellemons, nog het woord voer de, werd de bijeenkomst met den chr. groet gesloten. HET WEER IN NOVEMBER. Het Kon. Ned. Met. Inst, in de Bilt meldt: Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de ochtendtemperatuur 1/2 graad be neden normaal, in de eerste decade 1 graad boven, in de tweede en derde resp. 1 1/2 en 1/2 graad beneden normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 9den en den 18den, resp. drie graden bo ven en zes graden beneden normaal. De gemiddelde maximum-temperatuur beneden het vriespunt bedroeg in de Bilt negen tegen tien normaal. De neerslag was in het Westen en Noorden van het land vrijwel normaal, in Utrecht, Drente en de provincies ten Zuiden daarvan, 20 tot 60 pet. beneden normaal. Het aantal uren zon neschijn bedroeg te de Bilt 53 tegen 59 uren normaal. N. J. M. DRESCH f Archivaris van Alkmaar. Gisterenmiddag is na een korte onge steldheid plotseling overleden de heer N. J. M. Dresch, sinds 1922 archivaris der gemeente Alkmaar. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN MR. DR. DECKERS FRACTIE VOORZITTER. De „R. K. Staatspartij" schrijft over de verkiezing van mr. dr. L. N. Deckers tot fractie-voorzitter o.m. het volgende: „Wanneer wij volgens goed gebruik op deze plaats van deze verkiezing melding maken, stellen wij nog weer eens voorop, gelijk wij in onze Sep- tember-aflevering deden naar aanlei ding van de verkiezing van mr. van Schaik, dat de verantwoordelijkheid ook voor deze keuze ligt en behoort te liggen bij de Kamerfractie, het or gaan onzer vertrouwensmannen in de Tweede Kamer, welks gewetensvolle beslissingen op eerbiediging aanspraak maken, juist wegens dat geschonken vertrouwen. Daarnaast verhelen wij niet, de werkelijkheid is steeds grondslag onzer voorlichting in dit blad dat de ver kiezing van mr. Deckers in onzen kring éenige onrust en politieke prikkeling heeft teweeg gebracht tengevolge van het feit, dat velen er maar uiterst moeilijk in konden slagen deze aanwij zing in het politieke beeld onzer Par tij sedert de Mei-verkiezingen en het optreden van het nieuw Kabinet, te passen. Daarbij kwam dan als van zelf in het geding hetgeen wij zouden willen noemen, de logica der openbare meening, die zich ten aanzien van de vervulling van de taak der „algemee- ne" leiding van den staatkundigen ar beid der Partij op den grondslag en ter uitvoering van het program" (art. 17. Alg. Regl.) gewis nie* had voorbereid op de aanwijzing van den oud-minis ter van Defensie, resp. van Landbouw en Visscherij uit de voorgaande Kabi- netten-Colijn. Zonder schroom geven wij als onze meening, dat zij, die aan de hand van zakelijke en objectieve gronden in een beheerschte verklaring van deze „lo gica der openbare meening" slaagden, aan de psychologie recht hebben doen wedervaren. Met dat al heeft en behoudt die openbare meening, de meening van de in onze Partij georganiseerde kiezers, het recht maar ook den plicht om haar oordeel op een behoorlijk gevormd, dus bezadigd inzicht te doen steunen Om die reden herhalen wij, dat de keuze van een fractievoorzitter de taak WIE HELPT? Vorige week heb ik een beroep gedaan op alle Katholieken van Leiden om onze jeug dige werkeloozènzorg te steunen. Als wij het goed willen aanpakken, en dat is ons plan, dan kost dat natuurlijk geld. Om te be ginnen hebben wij wel iets, maar.... dat zal heel spoedig op zijn. Op mijn vorige op roep kwam niets binnen: ik kan mij dat le vendig indenken, in den tegenwoordigen tijd wordt er zooveel gevraagd en 't een is al noodzakelijker dan het ander. Ook dit werk, daar zullen wij het wel over eens zijn is voornaam, heel voornaam. Mag ik dus nogmaals een beroep doen op U allen. Ik zou voor Sint Nicoiaas of op den dag van St." Nicoiaas wel alle woningen langs willen gaan om.iets te vragen, ik ben heel gauw tevreden, waar er zooveel komen vra gen, begrijp ik dat groote giften voor de meesten zijn uitgesloten bij zeer velen zou ik probeeren 10 of 25 cent los te krijgen, ik zou een goeden dag hebben en zeer te vreden zijn, ik weet zeker niemand zou mij weg sturen. U ziet wel in dat dat onmogelijk is, maar weet u wat niet onmogelijk is wat voor u dan wel wat meer moeite inhoudt aan mijn adres in deze dagen iets te doen toe komen. Mijn gironummer is 314325. U kunt mij dat ook persoonlijk overhandi gen; een andere mogelijkheid? Uw dubbel tje, Uw kwartje sluit U in een envelop en laat deze even bezorgen aan het adres van ondergeteekende, Lorentzkade 16, R.K. Pas torie. H. SCHRAMA, pr. FILMAVOND voor R. K Jeugdige werkloozen. Donderdagavond a.s. worden alle R. K. werkloozen van 1725 jaar verwacht in de zaal van de St. Joseph s-Gezellen, Rapen burg 52, 's avonds om half negen, dien avond is de zaal dus voor de leden van de Gezel len gesloten. Wij verwachten een geweldige belang stelling, en dat is noodig willen wij in onze opzet slagen, dien avond gelegenheid om van gedachten te wisselen. Nogmaals wij rekenen op de komst van alle Katholieke jonge werkloozen. GELUKKIG ZIJ, DIE BEZITTEN. Zoover is het met het Carillon Comité nog lang niet. Hebt Gij Uwe bijdragen al op de postre kening No. 302400 ten name van den Pen ningmeester Carillon Comité Stadhuis Lei den overgeschreven? LEIDEN. Woensdag, 8.15 uur bridge-cursus In Restau rant „Zarse" Stationsweg No. 2. Onder ausp. Ned. Reisvereen v. Kath. Donderdag, R. K. Reclasseeringsvereenl- ging. afd. Leiden zitting gebouw St. Vinc.-Vereeniging, Hoogl. Kerk- gracht, 32, 89 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 27 Nov. a.s. t. m. V r ij d a g 3 Dec. a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807 en J. Doe- dens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. is en tot de uitsluitende bevoegdheid behoort van de Katholieke Kamerfrac tie. Haar leden zonder uitzonde ring, zijn afgevaardigd op den grond slag van ons Program-van-Actie-1937. Op dienzelfden grondslag heeft de Fractie haar instemming betuigd met het optreden van een Kabinet onder •leiding van denzelfden dr. Colijn, die in de periode 19331937 voorzitter van den Raad van Ministers was. Zij deed dit, omdat zij in het program van dit Kabinet en in de personen zij ner leden een redelijke zekerheid aan wezig acht voor een beleid in den geest en in de richting van de door onze Partij voorgestane politiek; een zorg vuldig oordeel, dat onder bijkomende, ongetwijfeld moeilijke omstandigheden op het gebied der defensie-voorzienin gen, niet behoeft te lijden. Reeds daaruit kan volgen, dat onder 't verleden, voorzoover dit herinnert aan richting en geest van het beleid van het vorige Kabinet een streep is gezet. Geheel nieuwe omstandigheden en ten deele nieuwe, althans gewijzigde in zichten, hebben nieuwe verhoudingen geschapen. Alléén denieuwesitua- tie kon uitgangspunt en grondslag zijn bij de herhaalde keuze van een nieuwen fractievoorzitter. Het vertrou wen dat onze 31 niet luchthartig zul len dragen, staat er borg voor, dat bij de keuze van mr. Deckers slechts is acht gegeven op de toekomst, zonder „na te kaarten" over het verleden. Zoo bezien bestaat er dus geen enkele reden om in den persoon van den nieuwen frac tie-voorzitter het element van de con tinueering van een bepaald beleid op den voorgrond te stellen." VER. Sa. YERONICA. Blijkens een kL adv. in dit blad wordt morgenmiddag weder de maandelijksche zitting gehouden van deze Ver. Het be stuur hoopt van harte, dat 't weder zoo druk zal loopen als op de vorige zitting in November. In de afgeloopen weken is er bijna da gelijks uit de voorraadkast genomen en zijn minstens honderd stuks onder- kleeding uitgegeven! 't Is te hopen, dat morgen weer veel stuks zullen worden in gebracht, welke door ijverige handen thuis voor ons zijn gemaakt. Ook ligt er weer veel materiaal gereed, wachtend op dames die dit voor ons willen verwerken tot nuttige onderkleeding. 't Is morgen onze „Sinterklaas-zitting" er is 't geheele jaar hard gewerkt ieder heeft haar best gedaan mogen wij daar mor gen voor beloond worden! Daadwerkelijk door uwe onmis bare hulp bij 't gratis vervaardigen. Financieel gronummer 260700 opdat wij ons werk onverminderd kunnen voortzetten deze winter! Van verwachting klopt ons hart! Tevens hartelijk dank voor 't vele mooie goed o.a. manteltjes welke wij van onbe kenden mochten ontvangen. Nog steeds is er echter gebrek aan jongensjasjes. Wie heeft er nog één voor ons? 't Komt ten goe de aan uw eigen stad- en geloosfgenooten. Bij voorbaat dank voor alles! HET BESTUUR. UITBREIDINGSPLAN VAN LEIDEN. Bij Kon. besluit is ongegrond verklaard een beroep van de firma gebr. Mulder al hier tegen het besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland tot goedkeuring van een wij ziging van het uitbreidingsplan van Leiden. Ten aanzien van de door de appellante aangevoerde bezwaren tegen de bestem ming, welke aan haar terrein gegeven is, overweegt het Kon. besluit, dat deze be stemming uit een stedebouwkundig oog punt aanvaardbaar is, omdat in een zich uitbreidende stad aan sport- en speelter reinen behoefte bestaat, terwijl bij de ge ringe behoefte aan woningbouw ter plaatse niet gezegd kan worden, dat de appellante onredelijk zou worden bezwaard te minder omdat, zoo ten bate van het thans uitge oefende bedrijf behoefte mocht bestaan aan oprichting, vernieuwing of uitbreiding van gebouwen, hieraan niets in den weg staat. De politiebrandweer heeft hedenmorgen omstreeks half tien een schoorsteenbrand gebluscht ten huize van den heer N., Presi dent Steijnstraat 4 A. Naar wij vernemen, is door houders van 5% Obligatiën ten laste van de N.V. Ko ninklijke Nederlandsche Grofsmederij tot zoodanig bedrag van hei recht van voorkeur gebruik gemaakt, dat de toewijzing op de vrije inschrijving zeer gering zal zijn.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2