NIEUWS AGENDA VRIJDAG 26 NOVEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. i HOE WORDT HET WEER? KANS OP NATTE SNEEUW. De Bill seint: Verwachting: Zwakke tot matige Wes telijke tot Noord-Westelijke wind, nevelig tot half of zwaar bewolkt, weinig of geen regen iets kouder. Hoogste barometerst.: 773.6 te München. Laagste barometerst.: 739.1 te Ingö. De depressie heeft zich vooral over Duitschland uitgebreid en is ten Noorden van Noorwegen nog diep, in het Noord- Westen stijgt de barometer sterk. De hoo- ge drukking verplaatst zich naar Midden- Europa, in het Zuid-Westen daalt de ba rometer vrij sterk. In Scandinavië is de vorst bijna verdwenen, in Noorwegen en Noord-Zweden is zware regen gevallen, thans valt plaatselijk sneeuw met Noord wester storm. Ook in de Oostzee waaien stormachtige Zuid-Westelijke tot Noord- Westelijke winden met regen en sneeuw, die zich tot Oost- en midden-Duitschland uitstrekt met temperaturen even boven het vriespunt. In Zuid-Duitschland, Zwit serland en Frankrijk komt thans lichte vorst voor met vrij veel mist. De Alpen toppen zijn vrij van wolken bij matige vorst. Ook in Engeland is plaatselijk vorst voorgekomen, de Britsche Eilanden heb ben vrij kalm weer met plaatselijk mist of zwaar bewolkte lucht. Voorloopig is in onze omgeving Westelijke tot Noord-Westelijke wind te wachten met eenige daling van temperatuur, waarbij lichte buien van regen of natte sneeuw kunnen vallen. LUCHTTEMPERATUUR. >2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.! Van Vrijdagnamiddag 4.26 uur tot Zaterdagmorgen 7.10 uur, HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 27 Nov, voorm. 10.29 en nam. 11.02 uur. Uw ^kindje verkouden? bij 't naar bed gaan rug en borstje I nwrIJvn m,t QampO J Wonderlijk zoo als dit helpt I PRINS BERNHARD EN DE PADVINDERS R. K. Verkenners begroeten den Kon. Commissaris en brengen hulde aan afgetreden hoofdverkenner. De diverse periodieken van de Katho- lielieke Verkennerij in Nederland hebben met groote vreugde en hartelijkheid Prins Bernhard begroet aLs Koninklijk Commis saris der Nederlandsche Padvindersbewe ging. Naar buiten uitte zich deze vreugde o.a. J.L Maandag 22 November, toen in geheel het land van de „padvindershuizen" de na tionale driekleur woei. In de zoo juist verschenen aflevering van „De Katholieke Verkennersleider" vin den wij geïllustreerd met de beeltenissen van Prins Bernhard en staatsraad Rambon- net een begroeting en een afscheid. Aller eerst een afscheidsschrjjven van excellen tie J. J Rambonnet, als hoofdverkenner en de reeds eerder gepubliceerde mededeeling, dat Z. K. H. Prins Bernhard heeft goedge vonden met ingang van 22 November als Koninklijk Commissaris verbonden te wor den aan de Padvindersbeweging. Daarop volgt in het Leidersblad onder het op schrift: „Met groote vreugde en dankbaar heid" de begroeting van prins Bernhard. De hoofdverkenner-Commissaris der Ka tholieke Verkenners, mr. René Höppener, vertolkt dit in het volgend schrijven: „Met groote vreugde en dankbaarheid vernemen we het besluh, van Z. K. H. Als oprechte vaderlanders verheugt het ons, dat Z. K. H. bereid is als Koninklijk Commis saris tot onze Beweging toe te treden en zoodoende nog sterker met ons wordt ver bonden. In zijn nieuwe functie wenschen we Z. K. H. van ganscher harte een zonnig en gezegend spoor tot heil van de geheele Pad vindersbeweging in Nederland. De mededeeling van het aftreden van Exc. Rambonnet mag ik niet laten zonder een oprecht woord van dank voor al hetgeen Exc. Rambonnet in de lange jaren van zijn hoofdverkennerschap voor de Beweging in ons vaderland heeft gedaan. Wij vergeten niet, dat het was onder het hoofdverkenner schap van Exc. Rambonnet en mede door diens bemoeiingen, dat het spel van verken nen voor onze jongens mogelijk werd. Nu de Jamboree als het ware de kroon op het werk van den hoofd verkenner gezet heeft en Z.Exc. meent zijn functie te moeten neer leggen, zijn vele woorden hier wellicht niet op hun plaats. De hoofdverkenner moge zich echter overtuigd houden, dat de Kath. Ver kenners van Nederland hem bij dit afscheid ten oprecht dank-saluut brengen". DE BISSCHOP VAN BREDA VEROOR DEELT EEN „VERDERFELIJK PROPAGANDA-GESCHRIFT". In het jongste nummer van „Sancta Maria" lezen we het volgende: Waarschuwing. Naar ons ter oore komt, wordt in ons Bisdom en met name in de stad Breda door de N.S.B. huis aan huis een brochure verspreid, getiteld „Pastoor Leonards en de Nederlandsche R. K. Pers". Hoewel het allereerst op den weg van de Nederlandsche R. K. Dagbladpers ligt stelling te nemen tegen dit misleidend ge schrijf, achten wij ons toch verplicht te kennen te geven, dat wij de uitgave van deze N.S.B.-propaganda-brochure van de hand van een R. K. Priester in functie diep betreuren, vanwege de verwarrende inzichten en onjuistheden, welke daarin verkondigd worden. Dit verderfelijke propaganda-geschrift blijve dus uit handen van onze katholieke bevolking. w.g. De Bisschop van Breda, t P. HOPMANS. MR. DR. J. R. M. v. ANGEREN Benoemd tot secretaris-generaal van Justitie. Mr. Dr. J. R. M. van Angeren, admi nistrateur, hoofd der vijfde afdeeling Rijkspolitie van het departement van Jus titie, is benoemd tot secretaris-generaal van dit departement. De „Msbd." geeft de volgende levensbij- zonderdheden van dezen nieuwen functio naris. Mr. Dr. J. R. M. van Angeren is geboren te Utrecht 9 Mei 1894. Hij studeerde aan het St. Willibrorduscollege te Katwijk en aan de Rijks-universiteit te Utrecht. Daar promoveerde hij tot doctor in de rechts- wetenschap op een dissertatie over „Ad- ministratie in judicieele vormen" in 1921. I Eenige dagen vóór zijn promotie werd mr. v. Angeren uitgenoodigd, werkzaam- heden te verrichten op het departement van Justitie, waar toen mr. Th. Heems kerk minister was. Daar was hij werkzaam aan de afdeeling Justitie, waaronder toen cok nog de rijkspolitie ressorteerde, totdat in 1934 een speciale afdeeling politie werd gesticht, waarvan mr. Van Angeren, toen nog referendaris, het hoofd werd. In 1936 werd hij benoemd tot adminis trateur, hoofd der vijfde afdeeling. Als zoodanig was zijn taak o.a. de leiding van den minister van Justitie over de Rijks politie en de Rijkspolitiezorg (samenstel ling en uitvoering van het Rijkspolitiebe- sluit, dat steunt op art. 45 G.W. en art, 223 Gemeentewet) te verzekeren. In 1933 was mr. van Angeren nummer één op de voordracht van B. en W. van 's Gravenhage, om secretaris te worden van die gemeente, doch met één stem meerderheid wees de gemeenteraad, den heer mr. J. Boasson voor die functie aan. GEBRUIK VAN DE NEDERLANDSCHE TAAL IN DIPLOMATIEK VERKEER MET BELGIë. Aan de memorie van antwoord op de be grooting van buitenlandsche zaken ontlee- nen we: In het diplomatieke verkeer met België wordt thans dezerszijds als regel de Neder landsche taal gebruikt. Slechts bij uitzon dering bijvoorbeeld in het geval van ook voor andere regeeringen of derzelver ver tegenwoordigers bestemde algemeene cir culaire in een andere taal wordt daarvan afgeweken. Op de vraag of het waar is, dat ter ge legenheid van de voorbereiding van de aan wijzing van een nieuwen Belgischen gezant te 's-Gravenhage de Nederlandsche regee ring te Brussel ie kennen heeft gegeven, dat zij op de benoeming ^an dezen post van een vooraanstaanden Vlaamschen politicus geen prijs stelde, past een volstrekt ontken nend antwoord. DIENSTVOORWAARDEN VOOR HET SPOORWEGPERSONEEL Voorbereiding van een nieuw reglement Woensdag j.L kwam de paritaire com- missie bijeen, die door de directie en den personeelraad der Ned. Spoorwegen in gemeen overleg is aangewezen ter voorbe reiding van een t.z.t, in te voeren nieuw reglement dienstvoorwaarden voor het spoorwegpersoneel. Tot voorzitter werd gekozen dr. Ch. F. P. Bodemeljer, hoofdinspecteur, adjunct- chef van den algemeenen dienst, en tot plaatsvervangend voorzitter de heer P. Moltmaker, voorzitter van den personeel raad. De voorzitter installeerde de commissie met een toespraak, waarin hjj de leden aanspoorde hun krachten te geven om haar werk te doen slagen, welke toespraak door den heer P. Moltmaker in denzelf den geest werd beantwoord. Met algemeen stemmen werd de aan vankelijk ingestelde kleine commissie, be staande uit de heeren dr. Ch. F. P. Bode meljer, ir. J. P. Boezaardt, P. Moltmaker en H. F. Timmermans, aangewezen om het voorbereiodend werk te verrichten. BOTER De heffing en de steunuitkeering op bo ter is, behoudens tussehentijdsche wijzi ging, voor de week van 25 November tot 2 December vastgestled op zestig cent per K.G. EEN INTERNATIONAAL „FIETS-BEWUS". De rijwiel-voorschriften in verschillende landen. Te Parijs is een vergadering gehouden van de commissie voor rij wiel toerisme uit de Alliance Internationale de Tourisme, in welke vergadering aanwezig waren ver tegenwoordigers van een 15-tal clubs uit 10 verschillende landen. Besloten werd tot definitieve instelling van een „Carnet de passages en douanes" voor rijwielen (volgens voorbeeld van het reeds lang bestaande auto-carnet) voor die landen, welke rijwielen van toeristen nog niet vrij toelaten. Reeds is door een 8-tal landen erkenning toegezegd van dit nieuwe carnet, dat in den zomer van 1938 verkrijgbaar zal zijn. Uitvoerige discussie werd gevoerd over de weinige internationale overeenstemming op het gebied van beveiliging van het rij wiel by duisternis. Eenige landen hebben een reflector, met of zonder wit spatbord, voorgeschreven, andere een achterlicht, Duitschland neemt thans een proef met re flectoren aan pedalen. In Nederland is, zoo als men weet, met ingang van 1 Januari 1938 een rood achterlicht op wit spatbord voorgeschreven en nog wel met rijksmerk. Dit laatste is natuurlijk in het buitenland niet te krijgen en daarom heeft de A.N.W.B. reeds eerder aan den Minister van Water straat gevraagd, dat buitenlanders kunnen volstaan met een rood achterlicht, zonder meer. De vergadering ondersteunde dit ver zoek. In verband met den achterstand in andere landen inzake rijwielpaden en rijwielbewaarplaatsen, werd besloten, de volgende vergadering in Nederland te houden, om daar ter plaatse ken nis te kunnen nemen van hetgeen hier te lande reeds bestaat en dat, naar het eenparig oordeel der aanwezigen, beter dan in eenig ander land Is. Deze vergadering zal in Maart 1938 wor den gehouden, waarna de commissie einde Mei te Berlijn zal bijeenkomen. UIT DE TYPOGRAFIE. Verbindend-verklaring der collectieve arbeidsovereenkomst. Op 2 October j.l. is door de vereenigde typografenbonden bij den minister van so ciale zaken een verzoek ingediend tot ver bindend-verklaring van de collectieve ar beidsovereenkomst voor de typografie, van welke indiening in de Nederlandsche staats courant mededeeling is gedaap, onder ver melding dat binnèn een termijn van veer tien dagen bezwaren tegen inwilliging van het verzoek bij den minister van zouden kunnen worden ingebrcaht. Het bestuur der vereeniging van uitgevers van nieuwsbladen en-tijdschriften „De Ne derlandsche periodie.ke pers" heeft thans een schrijven gericht tot den minister waar in het zich beklaagt een en ander eerst te hebben aangenomen, nadat de genoemde termijn was verstreken. Het maakt dan ook bezwaar tegen de wijze van publicatie terwijl het den ge noemden termijn onvoldoende acht. Het bestuur verzoekt den minister dan ook, in den vervolge maatregelen te willen nemen, welke er toe kunnen leiden, dat in derdaad alle belanghebbenden voldoende gelegenheid krijgen van hun meening om trent de wensehelijkheid van een verbin dend-verklaring of onverbindend-verklaring te doen blijken. Voorts zou het bestuur hét hoogelijk waardeeren, indien alsnog terzake van het onderhavige verzoek de gelegenheid zou worden geopend eventueele bezwaren of opmerkingen bij den minister in te dienen. TEELTREGELING VOOR DE PLUIMVEEHOUDERIJ. Verruiming der broedvergunningen met 10 pet Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de minister van Economische Za ken een beslissing genomen omtrent de regeling, welke in 1938 voor de pluim veehouderij zal gelden. Het tijdvak waarin het machinaal uit broeden van eieren zal zijn toegestaan, is vastgesteld van 1 Januari tot en met 7 Mei 1938. In deze periode zullen de kuikenbroe- dera, aan wie een broedvergunning is uit gereikt, een aantal pluimvee-eieren in hun broedmachine(s) mogen inleggen, overeenkomende met 110 pet. van het aan tal, dat zij in 1937, mochten uitbroeden. De kuikenbroeders zullen zich wat den afzet van kuikens betreft moeten houden aan de aanwijzingen van de Nederland sche Centrale voor eieren en pluimvee. Het voorschrift, dat de broedvergun ning bestaat uit twee gedeelten, n.l. een gedeelte waarbij men vrij is in de keuze der te gebruiken broedeieren en een an der gedeelte, krachtens hetwelk men ver plicht U tot het Inleggen van eieren van fok en/of vermeerderingsbedrijven, is vervallen. Ook in 1938 zal overdracht van broed vergunningen niet mogelijk zijn, tenzij onder bepaalde voorwaarden. onderling. Maar nog niet alle verbindingen zijn volmaakt. Vooral over het ontbreken van een be hoorlijke verbinding tussch «n de dorpen Zwanenburg en Hoofddorp werd meerma len geklaagd. Vandaar, dat ei al eens werd aangedrongen op het inrich an van een hulpsecretarie in dit belangr jke dorp. De directie van het reisbu-eau Noord- Holland-Express te Edam heeft een paar weken geleden het initiatief willen nemen en een geregelden dienst ingesteld tusschen de dorpen Zwanenburg en Sloten. Wij vernemen, dat daarvan een zoodanig gebruik wordt gemaakt, dat bij blijvende medewerking van het reizend publiek de kans zeer groot is, dat deze autobusdienst in stand zal kunnen blijven. De genoemde directie wil echter nog ver der gaan en ook een proef nemen of er vol doende belangstelling is voor een recht- streeksche verbinding tusschen Zwanen burg en Hoofddorp. Vanaf Maandag 29 November a.s. zul len op eiken werkdag drie autobussen van af de brug over de ringvaart nabij het oude dorp Sloten (Badhoevedorp) vertrekken naar Zwanenburg en vandaar verder door rijden naar Hoofddorp. De dienstregeling is nog tijdelijk en zeer voorloopig. HET OVERLIJDEN VAN PROF. VAN ROOY. Vanmiddag om twee uur zal het stoffe lijk overschot van prof. dr. A. H. M. J. van Rooy in allen eenvoud van het St. Canisius- ziekenhuis te Nijmegen naar Amsterdam woredn overgebracht. Bij de plechtige uitvaart zal de R.K. Uni versiteit vertegenwoordigd worden door den rector-magnificus, prof. K. L. Bellon en prof. dr. Molkenboer. SlNTtRMAAS 8UJFT MMRKRAS... LEIDEN. Vrijdag: Mij voor Toonkunst, le gewoon concert, Leidsche Schouwburg, 8.15 uur Vrijdag: „St. Christoffel", Ledenvergade ring in „De Harmonie", 8.30 uur. Zondag: le Avond R.~K. Winterprogram. Christus Koning-herdenking, Stade gehoorzaal, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 20 tot en met Vrijdag 26 Nov. a.s. waargeno men door de apotheken: C. B. Duijster, N. Rijn 18, tel. 523 en J. Doedens, Wilhelmi- napark 8, Oegstgeest tel. 274. GEEN VERLAGING VAN DE HEFFING j OP SPIJSOLIE Het Nederlandsch Weekblad voor krui-* denierswaren verneemt van welingelichte zijde, dat voorloopig niet op een verlaging van de heffing op spijsolie kan worden gerekend. BUSDIENSTEN IN DE HAARLEMMERMEER. Uitbreiding met ingang van Maandag. In de Haarlemmermeer in de onmiddel lijke nabijheid van Amsterdam bestaan ver schillende autobusdiensten tusschen de stad en de dorpen èn tusschen de dorpen R. K. VEREENIGING VAN GEZINSHOOFDEN. Tweede voordracht van prof. A. Cleophas, In de tweede voordracht over de Pause lijke Encycliek „Casti Connubii", door de R. K. Ver. van Gezinshoofden in het „St. Antonius Clubhuis" georganiseerd, behan delde prof. Cleophas allereerst de Dwalingen over het Huwelijk. „Daarom kunnen wij, hoewel Wij deze „laagheden liever zelfs niet zouden noemen „zooals dit heiligen betaamt", om wille van „het welzijn en het heil der zielen er niet „geheel over zwijgen". Dit woord van den Paus in de Ene. Casti Connubii is ook voor ons excuus genoeg om te spreken over zaken, die wij zoo ver afschuwen, dat het spreken er over reeds walging wekt in onze ziel. De Paus is in zijn uiteenzetting uitge gaan van de leer, dat het huwelijk als in stelling van goddelijken oorsprong is, Wan neer men dit loslaat, wordt het een instel ling, die is overgeleverd aan de willekeur van den mensch. Dit hebben zij bewezen, die de grondslag hebben losgelaten: deze heilige instelling, die moest dienen tot wel zijn van de gemeenschap, hebben zij weten te maken tot een bron van de ergste ver deeldheid en tot verlaging van den mensch. De voortplantingsdrang, niet meer onder worpen aan de Wet Gods, vindt de mensch te zeer beperkt door het instituut van het huwelijk, zij strekt zich verder uit dan het huwelijk. Daarom moet de mensch de vrij heid hebben, ook buiten het huwelijk voor deze natuurlijke drang voldoening te vin den. Zoo komen deze voorstanders van een huwelijk zonder God tot verbintenissen, die de Paus niet minder dan monsterachtige practijken gelieft te noemen: het huwelijk voor een tijd, het huwelijk op proef, het huwelijk in kameraadschap, terwijl er nog andere „aposielen" zijn, die hun zorgen ook uitstrekken over de voorbereiding tot het huwelijk en voor den jongen en het meisje de vrijheid tot sexueel leven opeischen: zoo Leon Blum in Frankrijk en de Wibauts in ons land in het beruchte werk: „Het wor dende huwelijk". Een wereld, die voor zulk een huwelijk getuigt, moet dan ook de gehuwde moeder gelijk stellen met de publieke vrouw, wat dan ook in politieke debatten van verschil lende landen maar al te duidelijk uitkomt: men wil gelijkberechtiging van wettige en onwettige kinderen, deze zijn nu een maal de vrucht van een daad, die, volgens hen in alle omstandigheden een natuurlijke en dus geoorloofde daad is. Onder de gevaren voor het huwelijk noemt de Paus de voornaamste: gevaar voor het kind door de anti-conceptioneele kinder beperking en door de abortus en de sterili satie; gevaren voor de huwelijkstrouw door verbintenissen, die men buiten het huwelijk wil, aan welk verschijnsel de moderne emancipatiebeweging niet vreemd is; ge varen voor het sacramenteel karakter van het huwelijk: de Paus bespreekt daar voor al de echtscheiding en de bezwaren, aan het gemengde huwelijk verbonden. Kinderbeperking. Wat men van de andere zijde op cul- tureele en andere gronden ook aanvoert ter verdediging van de anti-conceptioneele kinderbeperking, de leer der Kath. Kerk is en blijft, dat deze daad zwaar zondig is en om. geen enkele reden, ook niet de zwaar- wichtlgste ooit kan worden toegestaan. De daad ls tegennatuurlijk; welke rampen men ook te vreezen mocht hebben van de na- tuurlijke geslachtsdaad, dit onheil weegt I nooit op tegen het andere onheil: een tegen natuurlijke zonde. Dat tijdelijke of levenslange onvrucht baarheid, die verhindert, dat de huwe lijksdaad gevolgen heeft, niet is gelijk te stellen met een moedwillig bewerkte on vruchtbaarheid, is duidelijk genoeg. In het eerste geval schiet de natuur te kort en doet de mensch- wat mogelijk is, in het tweede geval schiet de menschelijke wil te kort. Blijkbaar denkt de Paus In dezen passus met weemoed aan de opvattingen, die in den laatsten tijd ook in christelijke krin gen verkondigd zijn en die afwijken van de christelijke traditie. Kort voor de afkon diging van deze encycliek hebben de pre laten der Anglicaansche kerk in de Lam- bath-conferentie zich over deze materie uitgesproken. De uitspraak, daar gegeven en door de meerderheid aanvaard, neemt een halfslachtige houding aan tegenover dit kwaad en durft blijkbaar niet er voor uit te komen, dat dit kwaad onder alle om standigheden te verwerpen is. Tegenover deze zwakke houding, ver kondigt de Paus nog eens, en wel, met het hoogste gezag, de leer der Kerk: iedere anti- conceptioneele daad is in strijd met de wet Gods en de wet der natuur, is dus misda dig. En in zijn zorg voor het welzijn der zie len geeft Hij,'wederom met het Hoogste Gezag, een vermaning aan de priesters: zij, die in de biechtstoel of zielzorg de ge- loovigen zouden hebben gebracht tot deze practijken, of door zwak en „diplo matiek" stilzwijgen er goedkeuring aan hechten, staan grootelij ks schuldig voor God. Het betreft hier een groot gevaar voor de zielen, dat alleen door streng optreden kan geweerd worden van die zielen, die er nog niet mede besmet zijn. En het is een dwaasheid, hen te gelooven, die zeggen, dat zij van de Kerk zijn afge vallen door de gedragingen van een pries ter, die hen in de biechtstoel zoo afschu welijke dingen gezegd heeft, dat zij zijn. weggevlucht. De waarheid van deze berichten is een voudig: de bedoelde priester heeft hun de waarheid gezegd, zooals zijn plicht was en werkelijk niet voor zijn eigen pleizier. Abortus. Even onverzettelijk is de Paus in de uit eenzetting over den abortus: in geen enkele omstandigheid geoorloofd! Is het leven van de moeder in gevaar, dan mogen alle mo gelijke middelen gebruikt worden, maar dit middel nooit. Medische, sociale en euge netische indicaties zijn hier geen voldoende reden, om een in zich groot kwaad, te dul den. Volgens de leer der Kerk is de abortus doodslag en dan nog wel van een onschul dige. Datgene, wat van het leven wordt be roofd, is een mensch en wezen, al is het nog onvoldragen. Paus Innocentius XI veroor deelde in 1679 reeds de leer, dat de vrucht, zoolang zij in de moederschoot verblijft, geen ziel heeft. De voorstanders van deze leer achtten dan ook abortus niet steeds voor ongeoorloofd. Iedere behandeling, die rechtstreeks be oogt, het ontijdig verwijderen van de vrucht, is doodslag. Waaruit volgt, dat er behandelingen zijn, die misschien zijdelings en ongewild dit verooi zaken; deze zijn niet op één lijn te stellen met het genoemde kwaad. Sterilisatie. In dit verband betrekt de Paus ook de wettelijke sterilisatie. Al waren in de dagen, toen de Encycliek verscheen, de beruchte Duitsche sterüisa- tlewetten nog onbekend, de wettelijke re geling van de sterilisatie was in verschil lende landen geen onbekendheid en mins tens werd van verschillende kanten drang uitgeoefend op de regeeringen, maatregelen

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2