DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND 29ste Jaargang VRIJDAG 26 NOVEMBER 1937 No. 8889 S)e ÊeidóeJieSou/to/rit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi] vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent Der weekt 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935. REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT t Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN LEIDEN EN DELFT. De Maasbode schrijft onder boven- staanden titel: In het V. V. van de begrooting van On derwijs wordt gevraagd, waarom de psy chiatrie nie in beschikbare lokalen op het Boerhaave-kwartier van de Leidsche uni versiteit wordt ondergebracht, maar op ,.Rhijngeest" gevestigd blijft. Vergissen wij ons niet, dan wees minister Marchant het laatste, nu goedgekeurde voorstel der hee- ren curatoren af, terwijl, als wij goed in gelicht zijn, de medische faculteit van Leiden dit standpunt van mr. Marchant, zelf discipel van die hoogeschool, deelt, omdat zij de psychiatrie in het Boerhaa ve-kwartier wenscht (De „Maasbode" is inderdaad goed ingelicht! Red. L. Crt.). Buitenstaanders begrijpen zeker niet, waarom die kostelijke gebouwen te Lei den ongebruikt staan, zooals zij zich ook afvragen, waarom de besmettelijke ziek ten niet de afdeeling krijgen, die daarvoor is neergezet. Iets soortgelijks heeft men met de bom- menfabriek, die men in een van de prach tige laboratoria van de Technische Hoo- genschool te Delft heeft ingericht. Behalve niet te onderschatten gevaren, waarop wel niet uitdrukkelijk behoeft te worden gewezen, is daar nog het kosten- bézwaar dat redelijkerwijze te maken is tegen hetgeen men nu te Delft onder neemt. Men grijpt in in vroeger goed over dachte plannen, besteedt daar meer dan tien ton gouds aan en bereikt toch geen goede oplossing, terwijl men een groot gebouw doelloos laat staan. Kunnen de Delftsche ingenieurs, die ïn de Kamer zitten, deze zaak niet eens be kijken? Konnersreuth de wereld in De strijd in China vogelvlucht Gevaar Voor honger in Sjanghai geweken. Men zou te Parijs thans den leider van de geheime organisatie „Csar" te pakken hebben. Het is een ingenieur ook al een ingenieur! Eugène Deloncle geheeten. Voorts wordt generaal Duseigneur beschul digd in verbinding te hebben gestaan met de „Csar". Voor de rest weten wij nog on geveer niets van de personen, die van deze, volgens de Fransche regeering, zoo gevaar lijke organisatie deel moeten hebben uit gemaakt. De zaak blijft mysterieus. Voorts is de Parijsche Expo, zooals de Wereldtentoonstelling bij verkorting van „Exposition" werd genoemd, gisteren ge sloten. Er zijn veel mooie woorden gesproken, maar de exposanten vragen zich af, hoe het nu zit met de heropening. Het exposeeren is de Franschen zoo goed bevallen, dat zij de tentoonstelling volgend jaar weer wil len heropenen. Waarschijnlijk komt dit be sluit er wel door. Het wachten is op de re geering, die een wetsontwerp bij het par lement moet indienen, voor het verleenen van de noodige subsidie. Wie dus dit jaar geen gelegenheid heeft gehad om naar Pa rijs te gaan kan waarschijnlijk volgend jaar de tentoonstelling ook nog wel zien. Het „Korrespondenzblatt für den katho- lischen Klerus" van Oostenrijk, nr. 18 be vat een interessant artikel van een katho lieken arts uit Lippstatt, lid van het Lukas- gilde, vereeniging voor katholieke artsen. De „Tijd" ontleent een en ander aan dit artikel. Th. Neumann moet aldus de medische schrijver naar een ziekenhuis, weg van haar familie en van haar omgeving; min stens drie weken. Houdt zij stand, dan ge schieden in Konnersreuth dingen, die de. krachten der natuur overtreffen. Dan moet een wonder aangenomen worden, grooter dan de opwekking van een doode. Als arts moet men extra kritisch tegen over Therese Neumann staan. Therese Neu mann was hysterisch en is 't nog. Blijkens haar ziektegeschiedenis van 1918 tot 1923 valt hieraan niet te twijfelen en twijfelt men hieraan ook niet. Ook verklaringen van artsen uit lateren tijd zijn welsprekend. Overigens een kern-hysterie, zooals die bij j Th. Neumann van 1918 tot 1923 geobser veerd werd, geneest heelemaal niet. Th. Neumann werd nooit onder de abso luut noodzakelijke voorzorgsmaatregelen onderzocht. Ziekenhuis werd geweigerd, zelfs de ambulante Röntgen-onderzoeking van handen en wervelkolom. Wel merk waardig is het, dat de afscheidingen, die vroeger bestonden, juist dan beweerd wer den opgehouden te hebben, toen de artsen uit urine-onderzoek dingen ontdekten, die de familie verrasten. Op verder verzoek naar urine kwam dan uit het huis Neu mann het bescheid: afscheidingen hebben heelemaal opgehouden! Dus geen zweem van wetenschappelijk onderzoek, ondanks herhaalde aanzoeken, ook van kerkelijke zyde. De eigen bisschop van Therese Neumann, dr. Buchberger, tracht sinds jaren Therese Neumann te bewegen, zich in een zieken huis wetenschappelijk te laten onderzoeken. En hij heeft dit beproefd, zooals ik met ze kerheid weet, tot in den laatsten tijd. Het Beiersche episcopaat heeft zich bij den bis schop van Therese Neumann aangesloten. Toen alles niets hielp, gaf men, begin van het loopende jaar, de aangelegenheid Kon nersreuth over aan het heilig Officie te Rome. En sindsdien? Ook het H. Officie verlangt onderzoek in een ziekenhuis. Noch Therese Neumann, noch haar familieleden gaan in op dit kategorisch verzoek. Zoolang er geen wetenschappelijke ob servatie bestaat omtrent het al of niet ar- tificieele der stigmatisatie van Therese Neumann, noch omtrent de afwezigheid van voedselopname en afwezigheid van afschei dingen, ontbreekt aan de theologische con clusie het wetenschappelijke fundament. VERMOEDELIJK GEVAL VAN VOEDSELVERGIFTIGING TE DORDRECHT Twee kinderen uil een gezin overleden In het uit acht kinderen bestaande gezin van den koopman J. van der Hoek aan de Kolfstraat te Dordrecht hebben zich gisteren plotseling twee sterfgevallen voorgedaan. Het vierjari ge dochtertje Wilhelmina en de tien jarige zoon Jan zijn kort na elkaar over leden. Men heeft hier vermoedelijk met voedselvergiftiging te doen. Bij den zesjarigen Nico doen zich eveneens dezelfde verschijnselen voor, doch men heeft hem tot nu toe in het leven kun nen houden. Hoewel aanvankelijk de wildste geruch ten de ronde deden, wees het politie-on- derzoek uit, dat van misdaad geen sprake is. De kinderen hebben waarschijnlijk iets gegeten dat beschimmeld of bedorven was, waardoor zij een ernstige voedselvergifti ging hebben opgeloopen. Dokter Hulst uit Leiden zal vanmiddag sectie op de lijkjes verrichten. IN MEMORIAM PROF. VAN ROOY. Naar aanleiding van het overlijden van Prof. van Rooy, hoogleeraar in de verlos kunde en gynaecologie aan de universiteit te Amsterdam, schrijft dr. Joh. G. Salo- monson een artikel' in het „Handelsbl.". Hieraan ontleenen we deze passage: „Zijn colleges, die om 8 uur 's morgens aanvingen, werden veelal gevolgd door langdurige rondgangen op zaal, of onder zoekingen en behandelingen van allerlei aard, die hem tot ver in den middag be zighielden,terwijl, eenige malen per week, tal van operaties, schijnbaar zonder vermoeienis, en vooral ook zonder de by andere operateurs zoo vaak waargenomen nerveuze spanning en prikkelbaarheid, dikwijls met verrassende vaardigheid door hem tot een einde gebracht werden. Zijn stralend optimisme, ook in de zeer ernstige en schier hopelooze gevallen, die, in een kliniek als de zijne, maar al te vaak werden aangevoerd, werkte aanste kelijk op zijn geheele omgeving en vooral ook op zijn patiënten, voor wie zijn har telijk woord en menschelijk begrip een slechten dag goed maakten. Zijn visites op de zalen of zijn polikli nische werkzaamheid in de vaak trooste- looze en druilerige sfeer van wachtende, door dagelijksche zorgen niet minder dan door ziekte gekwelde vrouwen, waren een moment van zonlicht en verademing in de verbeten spanning van de verbeide beslis sing betreffende de verdere behandeling. Zijn woord kon wonderen doen, waar wij, zijn assistenten, niets vermochten. Zijn hart was vol medelijden en de zorgen over het lot van de hem toevertrouwde patiën ten verlieten hem nooit. Slechts de zeker heid zich steeds ten volle gegeven te heb ben, ook daar, waar hij ten slotte faalde, kon hem de kracht verleenen verder te gaan met de blijmoedigheid en de ver kwikkende bonhommie, die hem tot den laatsten dag van zijn leven gekenmerkt hebben." SJANGHAI, 26 Nov. (A. N. P.). Voor het oogenblik is het gevaar voor hongers dood geweken door de aankomst van scheepsladingen rijst uit Poetoeng. De Japansche autoriteiten staan de Chinee- sche boeren thans toe, hun voorraden hier vandaan té halen. Toch is het voeden van de duizenden Chineesche vluchtelingen in de stad niet gemakkelijk, aangezien zij allen afhankelijk zijn van de liefdadigheid. Verder wordt vernoenen, dat de Duitsche leden van de internationale commissie, welke poogt een veiligheidszone in Nan king te scheppen, aan Hitier telegrafisch zou hebben verzocht zijn invloed te willen aanwenden, terwijl de Japansche autori teiten overwegen om de prachtige mee- rensta'd Hangtsjau, beroemd door de toe risten, buiten het oorlogsterrein te hou den. Het voorstel is den Japanschen auto riteiten gedaan door den Amerikaanschen consul-generaal namens de buitenlandsche bewoners van Hangtsjau. Japansche journalisten gesneuveld. SJANGHAI, 26 November. (A. N. P.) Twee Japansche oorlogscorrespondenten, die de Japansche troepen bij hun op- marsch naar Woesih begeleidden, zijn gis termiddag door vijandelijke kogels getrof fen en gedood. Het waren de correspon dent van de „Jomioeri Sjimboen", Mineo genaamd, en de filmreporter van de „Asa- hi Sjimboen", Tsoene Maeda. Bommen op een bruidstoet. HANKAU, 26 Nov. (A. N. P.). Volgens hier uit Chineesche bron ontvangen be richten hebben Woensdag te Tsjangsja. de hoofdstad van de provincie Hoenan, een bruid en bruidegom en 200 personen, die de huwelijksplechtigheid bijwoonden, den dood vonden, toen plo+ieling Japansche vliegtuigen boven de stad verschenen, en een hevig bombardement openden. Hevige strijd bij het Tai-meer. LONDEN, 26 Nov. (A. N. P.). Het ant- Chineesche zijde wordt medegedeeld, dat hevig wordt gestreden bij het Tai-meer. De Japansche aanval op de forten van Kiangjin tegenover de eerste versperring van de Chineezen in de Jangtse is bijzon der hevig. De forten worden sedert enkele dagen door verscheidene Japansche oor logsbodems bestookt. Niettegenstaande de groote verliezen van de Chineezen houden zij stand en ten Zuiden van het Tai-meer stieten de Japan sche troepen op ernstigen tegenstand. In de provincie Sjangtoeng hebben de Chineesche troepen drie dijken van de Gele Rivier doorgestoken, waardoor een Japansch kamp is overstroomd, zoodat verscheidene soldaten zijn verdronken. In de provincie Sjansi hebben de Chineezen een tegenaanval gedaan, zoodat de vijand naar het Noorden terug moest trekken. Dit nummer bestaat uit vijf bladen. HET ANTWOORD VAN FRANCO. LONDEN, 26 Nov. (A N. P. Het ant woord van generaal Franco op de nota van de Britsche regeering is aan de leden van de niet inmengings-commissie overhandigd Men meent, dat Franco zekere opheldering verzoekt over de beperkingen, welke zul len worden aangebracht bij het toekennen van de rechten van oorlogvoerenden. Hij stelt verder voor, dat deze rechten zullen worden toegekend wanneer aan beide zij den drie duizend vrijwilligers teruggetrok ken zullen zijn. Bovendien is hij van mee ning, dat de mededeeling van de commis sie reeds een erkenning inhoudt. De „Daily Telegraph" bericht, dat het antwoord is gedateerd „Salamanca twin tig November van het jaar twee van de bevrijding". FOOLSCH VERKEERSVLIEGTUIG NOG STEEDS NIET GEVONDEN SOFIA, 26 Nov. (ANP) Gisteren zijn zes Bulgaarsche en twee Poolsche vliegtui gen naar Bulgaarsch-Macedonië gezonden om te zoeken naar het sedert Dinsdagmid dag vermiste verkeersvliegtuig. Zij moes ten echter wegens den sneeuwstorm het zoeken staken. Meer dan zestig jagers, bergbeklimmers en houtvestersbeambten, zoeken het moeilijk toegankelijke hoogge bergte van den Pirym af. De inzittende van het vermiste vliegtuig beschouwt men ais verloren, daar de laatste dagen overal in den Pirym zware sneeuwstormen heb ben gewoed. INRICHTING VAN ZEVENDE LEERJAAR Toevoeging huishoudelijke vakken? De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de commissie, aan welke is opgedragen te onderzoeken hoe het zevende leerjaar en de eventueel hoo- gere leerjaren van de school voor gewoon lager onderwijs kunnen worden inge richt, in het bijzonder ook in verband met de hier en daar opgekomen neiging om door toevoeging van huishoudelijke vakken aan het onderwijs in die leerjaren een speciaal karakter te geven, geinstal- leerd. DE LOONEN IN DE TEXTIELINDUSTRIE Het antwoord van de fabrikanten verenigingen. In October hebben de textielarbeiders- organisaties aan de vier fabrikantenver- eenigingen in Twente en den Gelderschen achterhoek verzocht te willen overgaan tot het treffen van een uniforme regeling voor de minimumloonen, terwijl voorts verhooging van de laagste loonen werd gevraagd. Hierop hebben de fafcrikantenvereeni- gingen thans geantwoord, dat zij daartoe in verband met de moeilijkheden, waaronder de industrie nog steeds gebukt gaat, niet kunnen overgaan. Zij wijzen daarbij op de in dezen Zomer ingevoerde verbete ringen, waarbij o.m. een vacantieregeling tot stand kwam. Verder wordt betoogd, dat sinds de devaluatie, de loonen in de tex tielindustrie hooger zijn geworden. Ter wijl veel meer arbeiders in deze industrie te werk werden gesteld. Totaal ongeveer zevenduizend meer dan voor de devalu atie, waarvan het grootste deel volwassen werkkrachten. Na de groote bedrijvigheid is hans een inzinking gekomen. De binnenlandsche markt is overvoerd met goederen, terwijl de door de Indische contingenteeringen te weeggebrachte bedrijvigheid zich nog maar tot een soort producten beperkt. De werkgevers zijn niettemin bereid, tot het houden van een conferentie, welke toch noodig i£ voor een definitieve regeling van j de vacantie. NOG GEEN OVEREENSTEMMING OVER DE C.A.O. IN HET BOUWBEDRIJF De besprekingen over het nieuwe con tract in de bouwbedrijven zijn voortgezet in een conferentie tusschen vertegenwoor digers van patroons en arbeiders, die spe ciaal gewijd was aan de collectieve over- eeenkomst voor de water-, spoor- en we genbouw. De vertegenwoordigers der arbeiders verdedigden hun eischen tot verhooging de loonen en verkorting der werktijden. Deze verlangens werden echter door de werkgevers met vrij groote beslistheid be streden. Zij betoogden, dat dit deel van het bouwbedrijf zich in het geheel niet leent voor een verkorting van den werktijd, terwijl loonsverhooging in deze takken van het bedrijf eveneens uitgesloten moet worden geacht. De werkgevers zetten uiteen, dat som mige ondernemers groote werken hadden aangenomen tegen bedragen, gebaseerd cp de tegenwoordige loonen, werken, die soms nog een of twee jaar in beslag ne men. Zouden de loonen verhoogd worden, dan zou dit voor deze ondernemers een verlies beteekenen. De arbeidersvertegen woordigers voerden hier tegenover aan, dat in tijden van loonsverlaging en daling van de materiaalprijzen de voordeelen ook ten bate der wergevers komen. Men moet nu ook het tegengestelde aanvaarden Overeenstemming werd niet verkregen. De arbeidersvertegenwoordigers hand- baafden hun verlangens en de patroons deelen mede, daarover in eigen kring na der te zullen beraadslagen. Tegen de gevraagde verlenging van de vacantie stonden de werkgevers niet zoo afwijzend. De indruk bestaat, dat tege moetkoming aan dit verlangen niet op te groote bezwaren zal stuiten. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De leider van de geheime organisatie Csar te Parijs gearresteerd. (2de blad). De Parijsche wereldtentoonstelling giste ren gesloten. (3de blda). Binnenland Teeltregeling voor de pluimveehouderij. (lste blad). Nadat de P.T.T.-begrooting was afge handeld, is de Tweede Kamer begonnen met de behandeling der begrooting van Sociale Zaken. (2de blad). Bij een brand welke hedennacht te Heerlen een manufacturenmagazijn ver woestte, is een 16-jarig dienstmeisje om het leven gekomen, terwijl de vrouw des huizes, die uit het raam sprong, ernstig Gewond werd. (5de blad). Te Dordrecht zijn vermoedelijk ten ge volge van voedselvergiftiging twee kin deren uit een gezin overleden, (lste blad). Geldtasch met 4500 uit auto verdwe nen. (5de en lste blad). Sport en Wedslrl|den Dr. Aljechin wint de 21ste partij en heeft weer een voorsprong van drie pun ten. (3de blad). De heer t. Helmck, doctorandus in de kunstgeschiedenis te Amsterdam, die benoemd is tot directeur van het stede lijk museum «De Lakenhal- te Leiden De plaatsing van gemeenten in andere loonklassen, werd, zooals de arbeiders- organisaties hadden voorgesteld, naar een commissie verwezen. De patroons zullen Woensdag 1 Decem ber in eigen kring bijeenkomen, om nadere beslissing te nemen, waarna op 2 Decem ber weer. een conferentie tusschen de bei de partijen zal worden gehouden, waarop de besprekingen weer zullen loopen over het contract in den burgerlijken en uti liteitsbouw zoowel als over het contract I voor den water-, spoor- en wegenbouw. CENTRALE PROPAGANDA-COMMISSIE VOOR DE WELDADIGHEIDS POSTZEGELS De Centrale Propaganda-Commissie voor de Weldadigheidspostzegels „voor het kind" verzoekt ons opname van onderstaande aanbeveling, welke zij mocht ontvangen van het Hoogwaardig Episcopaat: De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland brengen door deze ter kennis, dat zij hun instemming betuigen met de jaariijksche actie der Weldadigheidspost zegels en Prentbriefkaarten „voor het kind", waarvan de opbrengst strekt ten bate van alle vereenigingen, welke zorgen voor het bescherming- en hulpbehoevende kind. Zij wekken hun geloovigen op, om in den geest der christelijke liefde naar ver mogen deze actie te steunen. Namens het Hoogwaardig Episcopaat van Nederland, w.g. t Dr. J. DE JONG, Aartsbisschop van Utrecht. November 1937. De Weldadigheidspostzegels en Prent briefkaarten „voor het kind" zijn verkrijg baar van 1 Dec. t.m. 5 Jan. a.s. Prins Bernhard beschermheer van de K.N.A.C. Z.K.H. Prins Bernhard heeft het be schermheerschap van de Kon. Ned. Auto mobielclub aanvaard.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1