Vreeselijk auto-ongeluk onder Nederweert No. 888S DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHI 32, LEIDEN Madrid gebombardeerd Auto met vier inzittenden in de Zuid- Willemsvaart gereden Dc Wedstrijd Euwe-Aljectiin 29ste Jaargang DONDERDAG 25 NOVEMBER 1937 CddódxeSou/Kmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent Der week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnè's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, oy vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003. POSTBUS No. U DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT I Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V Aankweeken van anti-paplsme *t Is onzinnig, te beweren, dat de N.S.B. •het spook van het anti-papisme oproept aldus het „Nationaal Dagblad". De N.S.B. keert zich alleen tegen het „politiek-katho- licisme"! Als men katholieken in hun politieke actie bestrijdt, is men dan per se anti-pa pist? Zeker niet! Men kan héélemaal niet vyandig staan tegenover het katholicisme en tóch b.v. de politiek der R. K. Staatspartij bestrijden Wy moeten dat onvoorwaarde- 1 ij k erkennen. Dit vooropgesteld, herhalen wü, wat wij gisteren schreven naar aanleiding van de rede, door den heer Rost van Tonningén, jd. Vrijdag in de Tweede Kamer gehouden: „Als iemand zich ten doel stelt, een anti katholieken geest in ons volk op te stoken zou hij dan anders, voor 2yn doel beter, doeltreffender kunnen spreken?" De N.S.B. moge bedoelen, te bestrijden dat, wat zij noemt het „politiek-katholicis- me" feitelijk wordt door haar een anti katholieke geest, een anti-papisme gekweekt of bevorderd. En wij herhalen ook dit, wat wij gisteren schreven: „Wij begrijpen niet, dat er Katholieken zijn, die dit wil len ontkennen! Waarom wordt speciaal voor katholieke minister gewaarschuwd, als waren juist de katholieke ministers, als zoodanig, als katholieke ministers, staatsgevaarlijke lie den? Vanwege hun „politiek-katholicisme"? Maar ze zijn 't dan toch maar! En al wat anti-paapsch is kan smullen van de sug gestie, dat protestantsche ministers van wege hun politiek-protestantisme niet ge vaarlijk zijn, of althans véél minder gevaar- lijk, dan katholieke ministers vanwege hun politiek-katholicisme! Neen, als men zoo zakelijk en objectief als maar mogelijk is wil oordeel en, moet men erkennen, dat het bedoelde optreden van den heer Rost van Tonningen wat het' effect, dat de mogelijke uitwerking betreft, kan en moet worden gesteld op één lijn met het optreden van 'n Kersten en 'n Zandt! MEER DAN 2000 GRANATEN OP DE STAD NEERKOMEN. Madrid Is gedurende meer dan een uur gebombardeerd. Meer dan tweeduizend granaten zijn op de stad terecht gekomen. Men weet nog niet hoeveel slachtoffers er te betreuren zijn. STRIJD BIJ DE UNIVERSITEITS WIJK. In de laatste avonduren ls een vrij he vig gevecht geleverd in den sector van de universiteitswijk. De vijand probeerde deze wijk te verla ten en slaagde er in de linies der regee- ringstroepen te naderen. Een hevig vuur, dat de regeeringstroe- pen onmiddellijK ontketenden dwong den opstandelingen zich snel terug te trekken en veroorzaakte vele dooden en gewonden Om half elf gisteravond zijn de recht- schen overgegaan tot het bovenvermelde bombardement van de hoofdstad, waarbij zij gebruik maakte van granaten, voor het meerendeel van het kaliber 77 m.m. en 155 m.m. Te middernacht zijn nog eenige gra naten op de stad neergekomen. Drie hunner, pastoor P. de Fauwe, rector F. Wevers en het Statenlid P. P. Kessets om gekomen Gisteravond tegen zes uur heeft zich even vóór de Hoogbrug te Neder weert, een ernstig auto-ongeluk voor gedaan, waarbij drie personen het le ven verloren. Het zijn de rector van de landbouwhuishoudschool te Poster- holt, de heer F. H. Wevers, Pastoor P. J. de Pauwe uit Leveroy en het lid van de Provinciale Staten vair Limburg, de heer P. J. Kessels uit Heythuizen. De vierde inzittende, de heer Derks, eveneens uit Heythuizen, kon worden gered. Het gezelschap kwam van een vergade ring van jonge boeren te Weert en was op weg naar Leveroy. Rector Wevers zat aan het stuur. Na de bocht, welke de weg met de ernaast loopende Zuid-Willems vaart achter Nederweert maakt, te hebben genomen, heeft de bestuurder, misschien in de meening, dat hij reeds zoo ver was gevorderd, dat hij rechts af kon slaan, om in de richting Heythuizen te rijden, het stuur krachtig naar rechts omgegooid, met het gevolg, dat de wagen van den meer dan zeven meter hoogen walkant de Zuid- Willemsvaart inreed. Op het geschreeuw van de inzittenden kwamen verschillende dorpsbewoners toe gesneld. Luttele minuten later was ook een agent van politie, die gewaarschuwd was, ter plaatse. De politieman begaf zich onmid dellijk te water. Inmiddels hadden de inzittenden van den auto kans gezien het portier te openen en uit den wagen te klimmen. Alleen de heer Derks was de zwem kunst machtig. Hij zwom naar den kant en werd met behulp van een touw opgehaald. De andere drenkelingen zijn, nog voordat de agent van politie hen had bereikt, verdronken. De slachtoffers werden door den sterken stroom, welke op dat oogen- blik in het kanaal stond, meegesleurd. Personen, die in roeibootjes te hulp wa ren gekomen, vonden de drie slachtoffers op grooten afstand van elkaar. Zij brach ten de drenkelingen aan boord en voeren er ijlings mee naar den wal. Gedurende anderhalf uur hebben daar dokter Van der Wouw uit Nederweert, die de eerste hulp verleende, en een genees heer van het St. Jansziekenhuis te Weert, die na gewaarschuwd te zijn, met een ver pleegster ter plaatse verscheen, kunstma tige ademhaling toegepast, waarbij ook nog van een zuurstofapparaat gebruik werd gemaakt. Dit alles heeft echter niet mogen baten. Kapelaan P. Geraets verleende geeste lijken bijstand en diende den slachtoffers het H. Oliesel toe. De lijken zijn per ziekenauto naar het St. Jans-ziekenhuis te Weert overge bracht. De heer Derks, die zèer overstuur was, werd bij omwonenden binnengebracht, waar men hem van droge kleeren heeft voorzien en onmiddellijk onder de wol heeft gestopt. De auto, welke geheel onder water was verdwenen, heeft nen gisteravond opge haald. De remmen van den wagen zaten vast, zoodat men vermoedt, dat de be stuurder op het laatste oogenblik nog ge tracht heeft het ongeluk door krachtig remmen te voorkomen. Rector Wevers stond bekend als een zeer bezadigd rijder. Niet onmogelijk is, dat hij de kazemat ten, welke aan het kanaal in aanbouw zijn, heeft aangezien voor de brug. De slachtoffers. De zoo jammerlijk om het leven geko men Pastoor P. J. de Fauwe, werd gebo- Dfo8xa7 was de hervattingszet van de 20ste partij. Bij loting werd het bedrag van 5. toegewezen aan onzen abonné H. A. Simons, Heerenweg 448a, Lisse. Dit bedrag deden wij hem inmiddels toekomen. De een en twintigste partij wordt hedenavond in Amsterdam gespeeld. Wij herinneren onze abonnè's er aan, dat bij eventueel afbreken der partij wij 5.(vijf gulden) beschik baar stellen voor hem of haar, die ons de in couvert afgegeven zet opgeeft. Bij meerdere goede opgaven beslist het lot. Deze opgave moet ons bereikt heb ben voor de hervatting der partij. Men mag niet meer dan één zet op geven. Op de enveloppe te vermelden: EUWEALJECHIN. ren in 1874, ontving de H. priesterwijding in 1898 en was van 1921 af herder der parochie Leveroy (L.). Rector Wevers werd geboren in 1893 en priester gewijd «in 1918, waarna hij zich vooral aan de belangen der boeren wijdde. Vooral bij de jonge boeren was rector We vers zeer geliefd. Hij hield lezingen, orga niseerde studiedagen en gaf vele retraites. Ook gisteren had rector Wevers nog ge sproken over de zelfopvoeding van den jongen boer. Als een treffende bijzonderheid kan nog worden medegedeeld, dat rector Wevers erover sprak, dat de mensch zich steeds moet weten te beheerschen en tijdig moet remmen als hij dreigt te ver of verkeerd te gaan. Hij vergeleek dit met zichzelf, als hij straks met enkele van de aanwezi gen met zijn auto naar huis zou gaan en de wagen zou dreigen verkeerd te rijden, dan moest hij weten te remmen om een ongeluk te voorkomen. Helaas heeft dit laatste niet meer mo gen zijn. Vóór de rem haar reddende kracht kon doen gelden, was de wagen reeds in het water verdwenen. De heer Kessels was vader van een groot gezin. Als Statenlid kwam hij vooral op voor de kleine boeren. De geredde heer Derks is wethouder van de gemeente Heythuizen. HIERBOVEN DE PLAATS WAAR DE AUTO IN DE ZUID-WILLEMSVAART REED. Inzet de drie slachtoffers. V. 1. n. r.t Rector P. H. Wevers; P. J. Kessels en pastoor P. J. de Pauwe. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De Negenmogendhedenconferentie voor onbepaalden tijd verdaagd. (2de blad). De geheimzinnige samenzweering in Frankrijk. (2de blad). De internationale besprekingen te Lon den. (2de blad). Binnenland Gisteravond Is bij Nederweert een auto met vier inzittenden in de Zuid-Willems vaart gereden. Drie van hen, waaronder twee geestelijken, verdronken. De vierde redde zich zwemmend. (1ste blad). PROF. VAN ROOT t Naar wij vernemen zal de begrafenis van wijlen prof. dr. A. H. M. J. van Rooy, rector- magnificus van de Amsterdamsche Univer siteit, Zaterdag 27 November geschieden. De uitvaart wordt des morgens te half tien in de parochiekerk van O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans gehouden. De „Tijd" besluit een „in memoriam": „Zoo heeft deze hoogleeraar een ryk en welbesteed leven achter zich en nog zooveel werd van zyn kunde en werkkracht ver hoopt. Want niemand heeft kunnen ver moeden, toen hij begin dezer week naar Nij megen reisde, om de Vondelherdenking bij te wonen, dat hij niet levend zou keeren naar de stad van zijn levenstaak. Amsterdam en zijn Universiteit rouwen thans. Aan de Universiteitsgebouwen hangt ae vlag halfstok en op den dag zijner be grafenis zullen geen colleges worden ge geven. Katholiek Amsterdam rouwt in het bij zonder. Telkens wanneer 't katholieke leven, hetzij bij een jubileeren van den Deken in het Concertgebouw, hetzij bij an dere gelegenheden, zyn hulp noodig had, riep men hem niet tevergeefs. Dezen nobe- len mensch zal de hoofdstad nimmer ver geten. Hij ruste in vrede". A. v. D. besluit een artikel in de „Tijd": „Prof. van Rooy was een goed en vurig katholiek, een man van vast karakter, die goed wist wat hij deed, en een man met een fijngevoelig wetenschappelijk geweten". DE JAPANSCHE OPMARSCH. SJANGHAI, 25 Nov. (A. N. P.). Van Ja- pansche zijde wordt verklaard, dat de te genaanval van de Chineezen is gestuit en dat de Japansche opmarsch naar Nanking wordt voortgezet. Japansche oorlogsbodems in de Jangtse en in de Hangtsjau-baai heb ben de vleugels van het Chineesche leger bestookt en de Japansche luchtmacht heeft bommen geworpen op de verbindingswe gen van de Chineezen en op de wegen waarlangs zij versterkingen en materieel ontvangen. Van Japansche zijde wordt verder ver klaard, dat Woesjing geheel is bezet en dat een afdeeling ten Noorden van het Tai Hoe-meer is aangekomen op vier km. van Woesjing.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1