De nood der Missie in China BUITENLAND Be crisis geëntllgtï De ontdekte samenzwering WOENSDAG 24 NOVEMBER 1937 OE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 NOG EEN SLACHTOFFER DER CH1NEESCHE BANDIETEN. BELGIË Pater Leonardelli vermoord. De moord op de Nederlandsche Missio narissen is geen op zichzelf staand geval. En zijn tallooze gevallen, waarin Katho lieke Missionarissen en zendelingen wor den ontvoerd en gedood. Op 18 October j.l. is het lyk gevonden van den Italiaan- schen Missionaris Gratianus Leonardelli, die op 17 Juli 1937 door een Communisti sche bende in de Missie van Kichoff ge vangen was genomen, tegelijk met zijn knecht, die later by een poging om te ontvluchten met steen en werd doodge gooid. Ondanks alle pogingen, die door de Chi- neesche autoriteiten en mede door den Italiaanschen consul te Hangkau in het werk werden gesteld om de verblijfplaats van den gevangen Missionaris, te ontdek ken, bleven alle nasporingen vruchteloos. In de eerste dagen van Augustus ontving Mgr. Cazzanelli, Apostolisch Vivaris van Kichoff, een brief van den leider der des betreffende bandietenbende, waarin een bedrag van 80.000 dollar, kleeren en le vensmiddelen werden gevraagd als los prijs voor Pater Leonardelli. Tevens was daarbij ingesloten een ongedateerd schrij ven van Pater Leonardelli zelf, waarin deze mededeeling deed dat zijn knecht bij een poging om te ontvluchten gesteenigd was. Een der Missionarissen, Pater Panizza, vroeg aan den bisschop om toestemming om met de bandieten te mogen gaan on derhandelen, maar een Chineesch Man darijn wist hem te weerhouden, daar dit veel te gevaarlijk was. Derhalve werd er een schrijven gericht tot de Communis ten, dat vergezeld ging van geschenken. Nadien werd vernomen, dat Pater Leonar delli intusschen reeds te Mosiho aan de grens van Hopei en Honan was doodge schoten. Pater Panizza schreef opnieuw naar de Communisten, zond hem opnieuw ge schenken. Tenslotte ging hij hen persoon lijk opzoeken: hij bleef een week bij hen om de juiste plaats te vernemen waar de Missionaris begraven was. Zelf heeft hij toen het lijk van zijn confrater opgegra ven, in een kist gedaan "en naar Kichoff overgebracht. Pater Leonardelli was afkomstig uit Trente en 25 jaar oud. Hij werd in Ki choff begraven juist op den eersten ver jaardag van zijn vertrek uit Trente naar de Missie. Hoe de Broeders Marisrten bevrijd werden. NIEUWE REGEERING GEVORMD. Janson slaagde ditmaal. Nadat de Belgische koning de kabinets formatie aan eenige Belgische politieke persoonlijkheden had aangeboden, die voor de opdracht bedannkt hadden, heeft hij tenslotte Janson voor de tweede maal belast met het vormen van een regeering. Deze kon thans de opdracht aanvaarden, daar het struikelblok Jaspar zich had te ruggetrokken. Naar hedenmorgen bericht werd, is Janson er inderdaad in geslaagd een nieu we regeering samen te stellen. De nieuwe ministers werden hedenochtend half elf be- eedigd. De Minlsterlijst. De nieuwe Belgische regeering is als volgt samengesteld: Minister-president en minister zonder portefeuille: Janson (liberaal); Minister van buitenlandsche zaken: Spaak (socialistisch kamerlid); Minister van P, T. T.: Bouchery (socia listisch kamerlid); Minister van openbare werken: Merlot (socialistisch kamerlid); Minister van arbeid en sociale zaken: Delattre (socialistisch kamerlid); Minister van openbare gezondheid: Wau- ters (socialistisch senator); Minister van financiën: De Man (socia listisch senator); Minister van justitie: Du Bus de War- naffe (katholiek kamerlid); Minister van economische zaken: Van Isarker (katholiek kamerlid); Minister van landbouw: Pierlot (katho liek kamerlid); Minister van transoort: Marck (christen democratisch kamerlid); Minister van koloniën: Rubbesns (chris ten-democratisch kamerlid): Minister van onderwijs: Hoste (liberaal); Minister van binnenlandsche zaken: Dierckx (liberaal senator); Minister van landsverdediging: luite nant-generaal Denis. DUITSCHLAND EEN BEROEP Dr R EVANGELISCHE KERK. Ten gunste van een harer bisschoppen. De inbeslag genomen documenten toonen aan, dat de schuldigen zich ten doel hadden gesteld den republikein- sehen vorm, welke het land zich vrije lijk had gegeven, te vervangen door een regiem van dictatuur, dat een herstel der monarchie zou moeten voorafgaan. Dit plan een opstand te ontketenen was nauwgezet voorbereid. Bij de huiszoekingen heeft men mot name materiaal ontdekt, dat bestemd was om valsche identiteitsstukken te vervaar digen, een instructie voor het vervoer van wapens, inlichtingen over de openbare macht in het departement van Seine-el- Marne, met de namen der officieren en net materiaal van regimenten, blanco formu lieren voor dienstorders, welke van de mi litaire bureaux ontvreemd waren, nauw keurige gegevens over de riolen van Parijs met daarop aangegeven de wegen, welke leiden naar de Kamer van Afgevaardigden platte gronden der redactie-bureaux van linksche bladen en van de woningen van socialistische afgevaardigden, lijsten met namen van ministers en parlementsleden, die op het eerste sein zouden moeten wor den gearresteerd; een dossier, dat gegevens bevatte om zich meester te maken van de remises der openbare vervoermiddelen enz. Deze voorbereidingen zyn mislukt dank zy de waakzaamheid der regeering, welke vertrouwen heeft in het land. De republikeinsche instellingen hebben niets te vreezen van de opstandige onder nemingen. Het onderzoek heeft reeds te waardeeren resultaten opgeleverd. Het zal zonder onderbreking worden voortgezet. De handelwijzen der schuldigen zullen gestreng worden gestraft, Te dien einde zal het niet noodig zyn, uitzonderingwetten te vragen: daar de re publikeinsche wetten voldoende zijn om de veiligheid van het regiem te verzekeren. De regeering is zeker van zich zelf. Zij is in staat iedere misdadige actie, welke tegen de republiek gericht is, weg te vagen en zij acht de Fransche democratie goed verzekerd". ER WORDT GEEN OFFICIEEL COMMENTAAR OP GELEVERD. Het communiqué werd door geen com mentaar gevolgd. De nationale veiligheidspolitie moest de namen geven, doch deed dat niet. Op de vragen van vele journalisten ver school de directeur van het kabinet zich achter de directeuren der nationale veilig heidspolitie en der justitioneele politie. Hij zeide slechts: „De minister heeft zich er toe bepaald een kijk te geven op het geheel en op de politieke zijde van deze zaak. De nationale veiligheidspolitie en de justitioneele poli tie nemen een groote geheimhouding in acht. De komende dag zal ongetwijfeld inte ressante en nauwkeurigeer onthullingen brengen". NIEUWE HUISZOEKINGEN. Het blad „Le Soir" bericht, dat te Louve- ciennes een huiszoeking is verricht in een kasteel, dat heeijt toebehoord aan Francois Coty, die eigenaar-directeur was van het blad „Ami du Peuple". Deze huiszoeking maakt deel uit van het algemeene onder zoek inzake de Cagoulards. Het blad ver klaart, dat op zestien meter onder den grond gepantserde ruimten zijn ontdekt alsmede onderaardsche gangen ter lengte van honderden meters. De „Paris Soir" schrijft: In het begin van den middag werden pertinente mededeelin- gen gedaan omtrent vijf arrestaties, die de politie in het grootste geheim in de zaak der Cagoulards heeft verricht. De namens der in hechtenis genomen personen zijn niet bekend gemaakt, doch men vraagt zich af, of onder hen niet de architecten en aanne mers voorkomen, die de verdachte onder- grondschetwerken onder een groot pand in de Vendome-wijk zouden hebben uitge voerd. ENGELAND FRANSCHE STAATSLIEDEN NAAR LONDEN. Chautemps en Delbos uitgenoodigd. In politieke kringen te Londen heeft men gisteravond te verstaan gegeven, dat bin nenkort een bespreking zou worden gehou den tusschen de eerste ministers en de mi nisters van buitenlandsche zaken van Frankrijk en Groot Brit'annië. De Britsche minister-president zou, naar men zegt, er verlangend naar zijn, persoon lijk contact te hebben met zijn Fr&nschen collega. Chautemps en Delbos zouden zich einde der week naar Londen begeven. De staatslieden zouden de volgende kwes ties moeten onderzoeken: 1) de Duitsche eischen, die Hitier aan lord Halifax heeft uiteengezet ter gelegen heid van diens bezoek aan Duitschland; 2) het Spaansche conflict; 3) de houding van Italië, en 4) de Chineesch-Japansche vijandelijk heden Dit bericht heeft te Londen levendige be langstelling gewekt. Tengevolge van het late uur kon geen officieele bevestiging meer worden verkregen, doch in welinge lichte kringen wordt niet getwijfeld aan de juistheid. Men acht de beslissing van den minister-president zeer belangrijk en brengt deze in verband met het bezoek van lord Halifax aan Berlijn. Verder merkt men op, dat Eden reeds eenige malen minister Delbos heeft ont moet, doch Chamberlain heeft nog nooit de gelegenheid gehad Chautemps te ontmoeten. RAPPORT VAN LORD HALIFAX. De indruk pessönistisch. Heden komt het kabinet bijeen om ken nis te nemen van het rapport van lord Hali fax over zyn besprekingen met de Duitsche leiders. Na overleg in den kabinetsraad zal de minister-president in de Kamer een ver klaring afleggen over de te Berlijn gevoer de besprekingen. Er is reden voor de veronderstelling, dat deze verklaring kort zal zyn en waarschijn lijk in algemeene termen zal zijn vervat. Het schijnt niet, dat de minister-president zal uitweiden over den aard en de resul taten der besprekingen Volgens in parlementaire kringen verkre gen inlichtingen zou de voornaamste reden voor deze geheimhouding zijn, dat de be sprekingen van Halifax niet veel verwach tingen wettigen. Men betwijfelt dan ook, of zij onmiddel lijk gevolgd zullen worden door nieuwe be raadslagingen waarbij het echtpaar zoowel als de kin deren ?ijn bezweken. De plaatselijke autoriteiten hebben krachtige maatregelen getroffen om te voorkomen, dat zonder voldoende kennis van zaken nog meer wilde paddestoelen gegeten worden. BRITSCH SCHIP IN NOOD. Het radio-station van de Amerikaan- sche marine heeft S.O.S.-seinen opgevan gen van het Britsche stoomschip „Mol- lington Court", waarin wordt medege deeld, dat het schip in de Machori-straat bij de Bahama-eilanden op een klip is ge- loo'pen en hulp noodig heeft. Het Britsche schip „Chagres" en een vaartuig van de kustkacht zijn op weg naar de „Mollington Court". De drie Broeders van de Congregatie der Paters Maristen die te Heishanhu door Chineesche bandieten werden gear resteerd zijn 17 October 1937 in vrijheid gesteld. De namen dezer drie Broeders luiden als volgt: Broeder Bragon uit La Lozère, Broeder Koenraad uit Santurdo (Spanje) en Broeder Bauer uit Hermau (Duitsch land). Gedurende de geheele tijd van hun gevangenschap werden de Missionarissen met goedheid en onderscheiding behan deld. Wel moesten zij hun ontvoerders volgen op de lange en vermoeiende mar- schen: nu eens trokken de bandieten vooruit, dan weer achteruit, soms in on afgebroken marschen van 11 uur aan één stuk. De gevangenen werden in vrijheid gesteld zonder dat een losprijs werd ge vraagd. De bandieten begeleidden de Missionarissen tot op ongeveer 15 KM. van Heishanhu, vanwaar zij gemakkelijk hun standplaats konden bereiken. Nadere bijzonderheden over den dood van Pater Kellner. De Chineesche Generaal Tchang, de be velhebber van -het Chineesche leger in de Provincie Honan, die 11 Januari van het vorig jaar door de Communisten werd ge vangen genomen tegelijk" met Ds. M. Boss- hardt, een Protestantsch zendeling en pa ter Kellner van de Missionarissen van het H. Hart, is thans in vrijheid gesteld. Vol gens mededeeling van den Chineeschen generaal is pater Kellner gestorven in de week na de bevrijding van ds. Bosshardt; deze laatste werd op Paasch-Zaterdag in vrijheid gesteld. Pater Kellner is dus ge storven in de week na Paschen. „Toen wij in Yoagan of Yoachoff in Yunan arriveerden, enkele dagen na de vrijlating van dominé Bosshardt, zoo ver telt thans generaal Tchang, „is pater Kell ner ziek geworden; eerst klaagde hij over maagpijn, later begonnen zijn beenen te verstijven en hij stierf in enkele uren tijds. De Rooden t\ebben zijn lijk in een kist gedaan en eerbiedig begraven". De Missionarissen van Shitsien hopen aan de hand van de aanwijzingen van ge neraal Tchang, de plaats te ontdekken waar hun medebroeder begraven ligt. VAN HET OORLOGSFRONT. Kanton gebombardeerd. Japansch 1 bombardementsvliegtuigen hebben gisteren Kanton tweemaal ge bombardeerd. Men raamt dat ongeveer honderd burgers hierbij om het leven zyn gekomen. Het Roode Kruis is op het oOgenblik druk bezig de dooden en gewonden te bergen. De materieele schade is zeer aan zienlijk. Óok lieten de Japansche vliegtuigen een aantal bommen vallen op het eindpunt van den KantonKauloen spoorweg en, op Toengsjan. Een hiervan kwam bij het Italiaansche consulaat terecht. Woesjing gevallen. Van Japansche zijde wordt medege deeld, dat Woesjing in Japansche handen is gevallen. Men verwacht, dat de troepen De Evangelische kerk van Würtemberg heeft een beroep op Hitier gedaan haar leider, bisschop Wurm, in bescherming te nemen tegen minister Kerrl, die den bis schop op 22 October ernstig heeft berispt. Bisschop Wurm had zijn kerk verboden samen te werken met de Methodistische Kerk van bisschop Melle, nadat deze ter kerkelijke conferentie te Oxford had ver klaard, dat de activiteit der kerk in Duitschland niet door den staat wordt be lemmerd. Wurm had gezegd, dat deze verklaring niet in overeenstemming met de feiten was. Wurm zou door de berisping van Kerrl op een lijn worden gesteld met verraders. FRANKRIJK „EEN WAAR COMPLOT TEGEN DE REPUBLIKEINSCHE INSTELLINGEN". Communiqué van „binnenlandsche zaken". Gisteravond heeft het Fransche ministe rie van binnenlandsche zaken het volgende communiqué gepubliceerd: „Er is een waar complot tegen de repu blikeinsche instellingen ontdekt. Het on derzoek, dat is ingesteld door de nationale veiligheidspolitie en de prefectuur van po litie, welke sinds weken een lofwaardige activiteit ontplooien, heeft voor het oogen- blik geleid tot de in beslagneming van een belangrijke hoeveelheid militair materiaal, dat voor een groot deel van buitenland- schen oorsprong was: geweer-mitrailleurs, geweren, mitraillettes, revolvers, granaten, patronen, ontplofbare stoffen enz. Het onderzoek, dat verricht is in den zetel van de Hypotheekbank voor de Bin nenscheepvaart, welker gedelegeerde ad ministrateur de 1'OncIe heet, een ingenieur van de scheepswerven Penhoet, heeft aan het licht gebracht, dat men stond tegenover een geheime op militaire leest geschoeide organisatie, die een volkomen navolging was van het leger. Zij omvatte een staf met zijn bureaux en een geneeskundigen dienst. De verdeeling der effectieven in divisies, brigades, regimenten, bataljons e.d., wijst er op, dat deze organisatie onbe twistbaar berekend was op een burgeroor log. thans op zullen rukken naar Woehoe met het doel Nanking in te sluiten. Besprekingen over vorming van een nieuwe regeering in Noord-China. De laatste dagen wordt in berichten uit Chineesche bron melding gemaakt van talrijke Chineesch-Japansche besprekin gen over de vorming eener nieuwe regee ring in Noord-China. De leden van de oude regeering te Peiping en leden van de oude partij van Tsjihli nemen aan deze besprekingen deel. De indruk te Westminster. De gisteravond te Westminster verkregen indrukken kunnen volgens Havas als volgt worden samengesteld: Het schynt wel, dat de aanknooping van oeconomische onderhandelingen met de Vereeniged Staten te Berlijn wordt uitge legd als een politieke „daad" die een be treurenswaardig voorspel vormt van de be sprekingen van Halifax. Overigens schynt het niet, dat de leiders van het Rijk aan een oeconomische oplos sing der Europeesche vraagstukken het be lang toekennen, dat men er te Londen aan hecht. Ten aanzien van de koloniale kwestie is gebleken althans volgens de inlichtingen uit parlementaire kringen dat geen en kele oeconomische transactie het Rijk zou kunnen voldoen. In feite zou een koloniale eisch met kracht zyn geformuleerd. Ten aanzien van de Europeesche kwes ties, die Londen bezorgdheid blijven inboe zemen met name de kwestie der minder heden schijnt Halifax niet veel ophelde ring te hebben ontvangen. Veeleer zou men van Duitsche zijde van opvatting zyn, dat deze kwesties niet in de eerste plaats En geland aangaan. Ongetwijfeld heeft men den minister eenige geruststellingen kunnen geven ten aanzien van de Duitsche bedoelingen in Midden-Europa, maar deze geruststellingen zouden gevolgd zijn door aanwijzingen, welke er tamelijk duidelijk op wijzen, dat het Rijk voornemens is met iederen staat te onderhandelen over de aangelegenheden, welke zich voor Duitschland tegenover dat land voordoen. Het is om deze reden waarschijnlijk, dat daar het in het oog vallende vraagstuk tus schen Engeland en Duitschland het kolo- biale vraagstuk is, de Duitsche leiders dit in het bijzonder naar voren hebben ge bracht Onder deze omstandigheden schijnen de indrukken, welke Halifax uit Berlijn heeft kunnen meenemen, indien men bedoelde parlementaire krnigen mag gelooven, niet de hoop op directe onderhandelingen aan te moedigen. Zeaer is het, dat het kabinet, dat er over zal beraadslagen, zich er over zal moeten uitspreken aleer men zal kunnen zeggen of de pessimistische indruk, welken men gis teravond heeft verkregen, gerechtvaar digd is. RUSLAND DE KERK ONDER DE „FASCISTISCHE SABOTEURS"? Zes bisschoppen in de Sovjet-Unie gearresteerd. De actie der Sovjet-Unie tegen „fascisti sche saboteurs", zoo meldt de correspondent van de „Daily Telegraph", strekt zich thans ook, en met groote kracht, uit tot de Kerk. De officieele „Izwestia" publiceert de ini tialen van één aartsbisschop en vijf bis schoppen, die als „spionnen en terroristen" zijn gearresteerd. De correspondent van de „News Chro nicle" legt verband tusschen deze arresta ties en de a.s. verkiezingen. De regeering zou er op uit zijn, de geestelijken in dis- crediet te brengen, die nog werkzaam zyn in 30.000 parochies der Unie. Buitenlandsche Berichten DE EEKSTE SNEEUWSTORM IN AMERIKA. Acht menschenlevens verloren. In Nieuw Engeland heeft de eerste zwa re sneeuwstorm van dezen winter acht menschen het leven gekost. Op de met ijs bedekte wegen liep het verkeer in de war, terwijl ook overigens aanzienlijke schade is aangericht. Ook in den staat New York is veel sneeuw gevallen. Volgens een bericht uit Ottawa zijn de wegen in Ontario door den zwaren sneeuw val onbegaanbaar geworden. Over een groote uitgestrektheid zijn de verbindin gen verbroken. Op sommige plaatsen daalde de temperatuur tot 14 graden on der nul. NEGEN PERSONEN DOOR VERGIFTIGE PADDENSTOELEN GESTORVEN. In het Portugeesche dorpje Cazarelos bij Braganza zijn een boer, zijn vrouw en vier jonge kinderen overleden tengevolge van het eten van vergiftigde paddestoe len, die de boer en zijn vader in de na bijheid van de boerderij hadden geplukt. De oude man, die ook aan het maal aan zat, heeft hiervan echter geen nadeelige gevolgen ondervonden, hoewel hij meer paddestoelen schijnt te hebben gegeten dan eenig ander lid van het gezin. Dienzelfden avond is in een naburig dorp nog een familie het slachtoffer ge worden van vergiftigde paddestoelen, EEN DOODE KEERT TERUG. Na een afwezigheid van 23 jaar is Al- fons Bientz, een bewoner van den Elzas, bij zijn familie, die hem reeds dood ge waand had, teruggekeerd. Bientz, die ingelijfd was bij het Duit sche leger, werd bij het uitbreken van den wereldoorlog uit zijn woonplaats Riedes- heim naar het Russische front gezonden, waar hij heeft meegevochten, totdat hij met een hoofdwonde als dood op het slag veld werd achtergelaten. Zijn papieren werden ingeleverd bij den bevelvoerenden officier, en, toen Elzas-Lotharingen na den oorlog weer in het bezit kwam van Frankrijk, werd Bientz officieel op de doodenlijst geplaatst en ontving zijn moe der een staatspensioen. Met uitzondering van een getrouwde zuster zijn alle familieleden in den loop der jaren overleden. Door bemiddeling van den Franschen consul-generaal te Leipzig vernam zijn zuster tot haar ver bazing, dat haar broeder nog in leven was. Nadat aan verschillende formalitei ten voldaan was, is Bientz nu weer „le vend verklaard" en naar zijn woonplaats teruggekeerd. Bientz heeft zyn leven te danken aan doodgravers, die bemerkten, dat hij nog in leven was en hem naar een hos pitaal lieten vervoeren, waar hij een ope ratie onderging aan den schedel. Na her steld te zijn trachtte hij tweemaal tever geefs te ontvluchten en werd veroordeeld tot twintig jaar dwangarbeid. Na een hon gerstaking in de gevangenis te Leipzig lichtte een hem behandelend geneesheer eindelijk den Franschen consul-generaal omtrent het geval in, en werd Bientz vrijgelaten. DE OVERWINTERAARS AAN DE NOORDPOOL. Een half jaar op een ijsschots. De marconist van het Russische Pool- station „Noordpool" heeft in een radio gram het volgende bericht: Op 21 November bevonden wij ons een half jaar op onze drijvende ijsschots, waarop wy thans het Noorden van Groen land reeds gepasseerd zijn. Onze woning heeft veel weg van een met glazuur overtrokken ronde koek, waaruit een kleine top omhoog steekt: de zwarte isolator van onze antenne. Het voorvertrek wordt met een drievoudige deur tegen de scherpe koude beschermd, en wordt geheel ingenomen door vier paar pantoffels, die groot genoeg zouden zijn om een baby in te baden. Om onze hut heen loopt een breede gang, waarin het tijdens sneeuwstormen niet al te aangenaam is, aangezien de fijne sneeuw zelfs door de dikste kleeding heendringt. Onze verblijfplaats wordt dikwijls ten onrechte een tent genoemd. Het is echter een stevig huis, waarvan alleen het dak uit huiden is vervaardigd. Verder is het geheel uit vast materiaal opgetrokken. 's Zomers worden niet veel voorwerpen binnenshuis bewaard, maar in den win ter moet alles binnen worden opgestapeld, waardoor niet veel plaats voor de leden der expeditie overblijft. Toch zijn wij zoo aan deze beperkfe ruimte gewend ge raakt, dat wij het verblijf bijna ruim zou den -noemen, al bestaat het woonopper- vlak slechts uit drie vierkante meter, na dat wij al onze benoodigdheden hebben ondergebracht. Als men binnenkomt staat rechts van den ingang de radiotafel, be laden met de benoodigde instrumenten. Links hangt aan de wand ons „buffet" en daaronder zijn de kisten met wetenschap pelijke instrumenten geplaatst, terwijl op deze kisten het „keukenmateriaal" is ge deponeerd. Verder zijn langs de muren in twee rijen boven elkaar de slaapplaat sen aangebracht. Ook hangt aan den muur, bevestigd aan een stevig touw, een oude actetasch, die door allen angstvallig beschermd wordt. Liever het leven laten dan deze actetasch te verliezen. Want hierin worden de gege vens bewaard omtrent de geheimen der Noordpool, de in vervulling gebrachte droomen der menschheid. Voor ons be- teekent deze tasch een half jaar van moei zaam leven en lange uren van hard wer ken. Tusschen de slaapplaatsen staat een ta fel, die ingeruimd is voor het laborato rium. Hierboven is een metalen plaat aangebracht, die de dakbedekking tegen de warmte van het lamplicht beschermt. Een groot voordeel hiervan is, dat hard- bevroren worstjes op deze plaat ontdooid kunnen worden. Overdag staan de lampen midden in het huis en hurken de mannen er om heen. Het is echter streng verboden den lamp- cylinder aan te raken, waartoe alleen de „opperpriester" Papanin gerechtigd is. Het is ook overbodig te vragen, hoeveel cylinders nog aanwezig zyn, daar de spaarzame huishouder „tien" zou zeggen, ook al waren er nog vijftien. Glashelder glinsteren de met rijp be dekte hutmuren, de lampen branden j zwak, maar onze gesloten gemeenschap is j vol werklust, goede verstandhouding en levensvreugde.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9