29ste ^ang WOENSDAG 24 NOVEMBER 1937 No. 8887 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACH'I 32, LEIDEN Dc wedstrijd Euwe-Alfechin BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent Der week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week t 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonne's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal. Dij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103093, POSTBUS No. U DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT I Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uil vier bladen. Be N. S. B. en de Katholieken Niemand kan ontkennen helaas! dat in de N.S.B. met bijzondere voorkeur èn met bittere vijandschap aanvallen wor den gericht op de R.K. Staatspartij. En een feit is 't ook, dat door die spe ciaal op Katholieken gerichte aanvallen de N.S.B. een anti-katholieke geest, een anti-papisme wordt gekweekt of be vorderd. Wij begrijpen niet, hoe er Ka tholieken zijn, die dit willen ontkennen! Een voorbeeld. In de Tweede-Kamerzitting van j.l. Vrij dag waarschuwde de N.S.B.-afgevaardigde, de heer Rost van Tonningen, speciaal voor Katholieke ministers. Wij herinne ren aan het gepubliceerde verslag der be doelde redevoering. Zoowel ten aanzien van het bedrijfs- een beroepsrecht als ten aanzien van het arbeidsrecht wordt de-procedure der machtsvorming der Staatsgreep- partij (de voorzitter" hamert en het woord wordt teruggenomen) zichtbaar. Het kan nauwelijks vrijmoediger. Het bedrijtsrecht zal zich in collectieve richting ontwikkelen. De minister zegt overleg te, zullen plegen met zijn ka tholieke collega's, die spreker's fractie juist wantrouwt. Met klem moet wor den betoogd, dat de overdracht van machtsvolkomenheden op het gebied der oeconomische politiek aan katho lieke ministers gevaarlijk is voor ons volk. Ons geheele oeconomische leven is uitgeleverd aan de R.K.S.P. De boe ren, arbeiders en visschers vinden den weg naar het recht door katholieke ministers geblokkeerd. Als iemand zich ten doel stelt, een anti katholieken geest in ons volk op te stoken zou hy dan anders, voor zijn doel beter, doeltreffender kunnen spreken! In de gisteren gehouden vergadering der Tweede Kamer is op deze „hetze" kort en krachtig gereageerd. Wij verwijzen naar het verslag. Wij citeeren hier verder uit het Kamer overzicht van een tweetal liberale bladen. Uit het „Handelsblad": „In het Kamerdebat van gisteren heeft zich een ongewone gebeurtenis voorgedaan. De heer Kortenhorst (R.K.) beklom namelijk het spreekgestoelte, om namens de R.K. Staatspartij en de Roomsch-Katholieke be volking van Nederland een fel protest aan te teekenen tegen de inderdaad zeer uit zonderlijke rede, welke mr. Rost von Ton ningen (N.S.B.) den laatsten Vrijdag ge houden heeft. De R.K.-fractie aldus mr. Kortenhorst heeft aanvankelijk getwij feld, of zij deze poging, ons volk uiteen te scheuren, met welsprekend stilzwijgen zou voorbij gaan, of dat een protest op zijn plaats zou zijn. Maar de N.S B.-woord voer der heeft met zijn grove, onbewezen be schuldigingen omtrent dictatuur-voorne mens van de R.K. Staatsparty de grenzen tusschen rede en fantasie dermate uitge- wischt, dat ditmaal nadrukkelijke afwij zing niet achterwege kan blijven. De Roomsch-Katholieken zijn goede vaderlan ders en hebben reeds in 1830 de zijde van den Koning gekozen. Niet alleen tegen het anti-papisme, maar ook tegen het anti-se- mitisme stelt mr. Kortenhorst zich in dit vlijmscherpe protest te weer. Het laatste moet reeds uit een oogpunt van christelijke naastenliefde worden veroordeeld. Het dient in het parlement te worden uitgespro ken, dat het Nederlandsche volk van geen openlijk, maar nog minder van geniepig anti-semitisme is gediend. Aldus mr. Kor tenhorst, wiens rede in de muisstille Ka mer sterken indruk heeft gemaakt. Ook van de regeeringstafel heeft de N.S. B.-woord voerder enkele volzinnen moeten aanhooren. In den aanvang van zijn rede van 1.1. Vrijdag had namelijk die afgevaar- 'igde verklaard, dat de N.S.B.-fractie den inister „elk vertrouwen" moest ontzeg- n. Redenen waarom Zyne Excellentie DE WERELD IN VOGELVLUCHT Ofschoon het seizoen niet bepaald tot reizen uitlokt, heeft een ware reiswoede de ministers aangegrepen. Na de reis van lord Halifax naar Duitschland, zijn thans de Fransche ministers Chautemps en Delbos uitgenoodigd om naar Londen te komen. Vermoedelijk zullen de Fransche staats lieden Maandag a.s. komen en natuurlijk zullen internationale vraagstukken, welke van belang zijn voor beide mogendheden, besproken worden. Zonder twijfel zullen de Fransche staatslieden ook gaarne de indruk vernemen, welke de besprekingen van lord Halifax te Berlijn op de Britsche ministers heeft gemaakt. Er worden natuurlijk allerlei gissingen en combinaties gemaakt, maar niemand kent met zekerheid den inhoud van de be sprekingen van lord Halifax. Vandaag is er te Londen een vergadering van den Britschen ministerraad en in die vergade ring zal lord Halifax rapport uitbrengen van zijn besprekingen met de Duitsche autoriteiten. Daarna zal mededeeling wor den gedaan in het Britsche parlement en wij zullen deze mededeeling hebben af te wachten. In Frankrijk blijken de huiszoekingen wapenvondsten en arrestaties verband te houden met de ontdekking van een samen zwering, welke gericht was tegen den de- mocratischen staatsvorm. Er werd een fascistische staatsgreep voorbereid. Een communiqué van het ministerie van bin- nenlandsche zaken geeft daarover uitvoe rig opheldering. Dat Chautemps en Del- bos op dit moment Frankrijk durven ver laten is een bewijs, dat de regeering zich tegenover dezen aanslag veilig genoeg voelt. Welke zet is afgegeven? De twintigste partij werd afge broken met den volgenden stand: Zwart dr. Euwe Onze Weermacht A BCDE F G H Wit dr. Aljechin. Opgaven moeten vóór de hervat ting der partij of bekendmaking van den afgegeven zet in ons bezit zijn. Hij of zij, abonné van De Leidsche Courant, die den zet raadt, kennen wij een bedrag van f 5.(vijf gul den) toe. Bij meerdere goede oplossingen be slist bet lot. Men mag niet meer dan één zet opgeven. verklaart, dat hij niet nader in zal gaan op een betoog, geuit „in een vorm en op een toon, waarbij hij zich van qualificaties zal onthouden". De „N.R.Crt." constateert, dat de heer Rost van Tonningen „reeds thans alle ge zag in de Tweede Kamer verspeeld schijnt te hebben. De ongenadige afstraffing, hem achtereenvolgens door de heeren Korten horst en Goseling toegediend, het vurige protest van eerstgenoemde tegen anti-pa pisme en anti-semitisme, het waardige be scheid van den minister op een onwaardige bestrijding en een even voorbarige als on gemotiveerde opzegging van vertrouwen uit den nat.-socialistischen hoek, sloe gen in". Aan de Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp tot wijziging van de dienstplichtwet wordt het volgende ont leend: EERSTE OEFENING. Met leedwezen heeft de Regeering er kennis van genomen, dat zeer vele leden verklaarden met een eersten oefentijd van 11 maanden niet te kunnen instemmen. De regeering is tot de overtuiging ge komen, dat onder de huidige omstandig heden mede in verband met de grens- beveiliging met geen Korteren duur'dan 11 maanden kan volstaan worden. GROOTE GEZINNEN EN DIENSTPLICHTWET. Niet meer dan drie zoons uit één gezin onder de wapenen. Naar de minister meedeelt, is ook de re geering wat het getal zonen betreft, die in een gezin tot dienstvervulling in vredes tijd kunnen worden opgeroepen, van. oor deel, dat dit aan een maximum behoort te worden gebonden. Voorhands lijkt de re geering het getal 3 hiervoor wel aanvaard baar. HERHALINGSOEFENINGEN IN 1938. De minister van defensie heeft ter ken nis gebracht, dat het in zijn voornemen ligt om, indien hem althans de noodig gelden woredn toegestaan, 'in 1938 de lichtingen 1927, 1928, 1932 en 1934 voor herhalings oefeningen onder de wapenen te doen ko men. Dit wordt dan voor wat betreft de lichtingen 1927 en 1928 de in uitzicht ge stelde, in 1937 voor het eerst weer toege paste. derde herhalingsoefening. Van deze lichtingen nemen niet aan de herhalingsoefeningen deel de dienstplich tigen die behooren tot legeronderdeelen waarvan het personeel is bestemd voor bui tengewone oproeping uitwendige veilig heid endie in 1937 verplicht waren herha lingsoefeningen te volbrengen. De lichtingen 1927 en 1928 zullen van 5 tot en met 14 September 1938 (niet admi nistratief kader een week vroeger) onder de wapenen komen. De lichtingen 1932 en 1934 van 15 September tot en met 1 Octo ber 1938 (niet administratief kader een week vroeger). SCHOUT-BIJ-NACHT H. FERWERDA BENOEMD TOT VICE-ADMIRAAL. Naar wij vernemen zal de commandant der zeemacht in Ned.-Indië, schout-bij nacht H. Ferwerda, met ingang van 1 Ja nuari a.s. bevorderd worden tot vice-admi- raal. HET DAGHET IN HET OOSTEN. Kinderbijslagen. De Memorie van Antwoord op de Alge- meene Beschouwingen der Tweede Kamer van de Rijksbegrooting voor 1938 (Hoofd stuk I) bevat, zooals wij reeds mededeelden, een belangrijke passage. Zij luidt als volgt: „Met de wettelijke regeling tot het rekening houden met de gezinslasten bij het arbeidsinkomen is meer bepaalde lijk bedoeld een wet inzake het doen geven van kinderbijslagen aan perso nen, die in loondienst werkzaam zijn". Over deze mededeeling toont de heer Van Meegeren, voorzitter van den R.K. Bond voor groote gezinnen, zich ir. het orgaan van den bond zeer verheugd. Wel, zoo schrijft hij, gaven we persoonlijk de voor keur aan het kinderrentestelsel, waarbij aan alle vaders van groote gezinnen al of niet in loondienst een kinderrente werd ver zekerd, maar in ieder geval wil de Regee ring thans een begin maken en heeft ze gekozen voor het stelsel der kindertoesla gen, daarbij beginnend met hen, die in loondienst zijn. Laten we ons er op verheugen. De voor keur is gegeven aan het Belgische systeem, waarbij men ook begonnen is met kinder toeslag te geven aan de loontrekkers. Thans krijgen daar ook de niet-loontrekkenden de gezinsvergoedingen. In ieder geval gaan we in Nederland thans een betere toekomst voor het groote gezin tegemoet. We zijn dankbaar dat het begin er is. En zooals bij alles is ook hier het begin het moeilijkst. Het daghet in het Oosten! Het wordt nu toch tijd om eens naar V. en D. te gaan om daar geschenken uit te zoeken. Sint Nicolaas zetelt dage lijks van 3 tot 6 uur op de 2e etage. Vanaf Donderdag 25 November, zijn onze Magazijnen geopend tot des avonds 10 uur. Ook de Lunchroom, waar U alle vermoeidheid van de Sint Nicolaas-drukte vergeet, staat dagelijks tot 10 uur voor U open. VROOM DREESMANN Leiden. VOORNAAMSTE NIEUWS H. M. DE KONINGIN IN DE RESIDENTIE. H. M. de Koningin is hedenochtend per auto uit Soestdijk naar 's-Gravenhage ver trokken, waar H. M. vergezeld van de hof dame. jkvr. H. barones Schimmelpenninck van der Oye, om kwart voor tien is aange komen. KERSTGAVE AAN DE WERKLOOZEN. Ook dit jaar weer 25% van de uitkeering. De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen bericht, dat ook dit jaar weer aan de steuntrekkende werkloo- zen een Kerstgave kan worden verstrekt. Deze gave kan bedragen 25% van het be drag, dat de betrokkene ontvangt aan uit keering over de week van 12 tot 18 Decem ber. De Kerstgave kan ook worden toegekend aan de werkloozen, die uitkeering ontvan gen uit hun werkloozenkas, wanneer de kasuitkeering eventueel kasuitkeering plus kastoeslag minder bedraagt dan de steun plus de Kerstgave zou bedragen heb ben, indien ze niet kastrekkend waren. WESTLANDSCHE TEELTEN. Praktijkschool te Naaldwijk geopend. Dinsdagmiddag heeft de directeur-gene raal van den landbouw, ir. A. Roebroek, on der groote belangstelling de eerste praktijk school voor Westlandsche teelten te Naald wijk geopend. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. ir. A. v. d. Plasse, inspecteur van het tuin- bouwonderwijs, de heer Th. P. J. Eisen, burgemeester van Naaldwijk, de heer W. W. Kampschöer, burgemeester van Monster, en tal van bestuursleden van tuinbouwor ganisaties en veilingen. De heer Q. Nederpelt, bestuurslid van den proeftuin, heette de aanwezigen wel kom, in het bijzonder den heer Roebroek en ir. v. d. Plasse, die de geestelijke vader van deze praktijkschool is. Hierna wees ir. Roebroek er op, dat niets zoo zeer de rationalisatie in den tuinbouw bevordert als gedegen vakkennis. Met de verzekering, dat de directie van den land bouw steeds zooveel mogelijk zal mede werken tot het doen bloeien van dezen proeftuin en praktijkschool verklaarde ir. Roebroek de school voor geopend. Vervolgens sprak de burgemeester van Naaldwijk, de heer Th. P. J. Eisen, den wensch uit, dat het geheele glasdistrict Zuid-Holland van deze praktijkschool zou mogen profiteeren. De heer G. W. Kampschöer sprak na mens den R.K. Land- en Tuinbouwbond en Buitenland De nood der Missie in China. (3de blad). Janson slaagt erin, een nieuwe Belgi sche regeering te vormen. (3de blad). De in Frankrijk ontdekte samenzwering. (3de blad). Chautemps en Delbos uitgenoodigd om naar Londen te komen. (3de blad). Binnenland Overleden Is prof. dr. A. van Rooij, rec- tor-magnificus der Amsterdamsche Uni versiteit. (1ste blad). Opheffing van 150 stations en halten. (lste blad). Memorie van Antwoord inzake het wets ontwerp tot wijziging van de dienstplicht wet. (lste blad). wees er op, dat deze opening een teeken was, dat tuinbouwend Nederland, ondanks de moeilijke tijden, niet bij de pakken neer zit. De heer Kampschöer besloot zijn rede met den wensch, dat deze instelling moge uitbloeien tot heil van den tuinbouw. Nadat nog verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, dankte ir. Riemens voor de belangstelling en werd de ope ningsplechtigheid met een openbare les over „Het randen van sla" besloten. GROOTE WERKEN IN ONS LAND. Waardeerend Duitsch oordeel. De Deutsche „Bergwerks Zeitung" be vat een hoogst waardeerend artikel over de groote openbare werken in Nederland, van de hand van Oberregierungsrat dr. Muenz, die onlangs met den Duitschen mi nister van Arbeid, Seldte, een bezoek aan ons land heeft gebracht. Dr. Muenz herinnert er aan, dat Neder land van oudsher voortdurend tegen het water heeft moeten strijden. Overal, schrijft hij, komt de opbouwende, doch ook de vernielende kracht van het water tot uiting. Geen wonder dan ook, dat de Hollanders meesters geworden zijn op het gebied van bodembewerking, bruggenbouw en alle daarmede samenhangende werk zaamheden. Schrijver geeft dan een uitvoerige be schrijving van de werkzaamheden tot drooglegging van de Zuiderzee. Ook be handelt hij o.a. de Maas-normalisatiewer- ken. Wat Nederland op het gebied van arbei derswoningen te zien geeft, schrijft dr. Muenz verder .verdient de bewondering van iederen objectieven bezoeker. Dit geldt ook voor Amsterdam. Hier werkt men aan den aanleg van het zoogenaamde Boschplan, een project waar van de voordeelen voor de gezondheid der arbeiders en der opgroeiende generatie niet hoog genoeg aangeslagen kunnen worden. Met een toespeling op het opschrift van het monument op den afsluitdijk: „Een volk, dat arbeidt, bouwt aan zijg toekomst", waarmede hg zijn artikel aanvangt, besluit dr. Muenz: De werkzaamheden, die wij in oogen- schouw hebben kunnen nemen, hebben zulk een grooten ondernemingsgeest en levens kracht van het Nederlandsche volk laten zien, dat wij er eerlijk van overtuigd zijn, dat het daarmede inderdaad zijn toekomst bouwt. „Msbd." Goedgekeurd rijwielachterlicht. De minister van waterstaat heeft tot we deropzegging goedgekeurd het door de N.V. Nederlandsche Metaalwarenfabriek Record, te Velp (G.), op 10 November 1937 inge- zonden type van rijwielachterlicht met re flector, voorzien van het ingeschreven han delsmerk: Record, type-aanduiding: 4, on der bepaling, dat achterlichten van dit ty- i pe voorzien moeten zijn van het Rijksmerk- I teeken Rijkskeur 28D en dat het handels merk, de type-aanduiding en het Rijks- merkteeken moeten zijn aangebracht ge heel overeenkomstig de wijze, waarop dit is geschied op de twee door de N.V. tot Keuring van Electrotechnische Materialen, te Arnhem, gewaarmerkte exemplaren van dit type achterlicht.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1