HET DRINKWATER IN DE OOSTHOEK DER PROVINCIE Beieening van effecten FAILLISSEMENTEN HET BETOOVERDE BOSCH WOENSDAG 24 NOVEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 Een weldaad, die met gemor werd ontvangen Velen onzer zullen zich nog herinneren, hoe in Broek in Waterland de strijd over de oprichting van een drinkwaterleiding werd gestreden; ik herinner me een rijm vers daarover, waarin de dichter staande aan den kant der tegenstanders als zijn meening uitsprak, dat in Waterland toch geen water meer gebracht behoefde te wor den; ook herinner ik me, dat in onze omge ving er waren, die het daarmede roerend eens waren; het was immers zoo simpel: regenwater valt er in doorsnee in ons land genoeg, je behoeft het maar op te vangen in regenton of put en het heele proces kost je geen cent; verder zijn er zooveel slooten en vaarten, dat je naar hartelust met wa ter kunt knoeien, ook al weer zonder dat het een cent kost. Toen dan ook in begin 1926 de idee wa terleiding in de Oosthoek van Zuid-Hol land doordrong, stonden men daar vrij af- keerig tegenover; er kwam bij, dat het weer iets nieuws was, en de doorsnee-Hol landers is eerder geneigd te doen wat vader en grootvader deden dan nieuwe ideeën enthousiast te ontvangen. Geen wonder, dat er uit eigen boezem geen stemmen opkwamen, om tot een be hoorlijke drinkwatervoorziening te komen, en men vond de putten-bepaling in de bouw-verordenmg al erg genoeg; dat had de menschen indertijd op kosten gejaagd. Zou er iets nieuws komen, dan kostte dat natuurlijk weer geld. Nieuwkoop besloot in begin 1924 vanuit Bodegraven water te gaan betrekken; Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland keur den dat besluit niet goed; het bestuur dier gemeente gaf den moed niet op en ver zocht een bespreking te doen plaats heb ben met Ter Aar, Nieuwveen en deze ge meente; deze werd in Mei 1926 aldaar on der leiding van prof. ir. K. Visser te Delft, gehouden. „Ik ben er teugen!" Een der tegenstanders gaf wel zeer dui delijk de hierboven aangegeven heerschen- de meening weer door te zeggen: „ik zelf ben oud, mijn vader is dat ook geworden, ik heb nooit anders dan uit de plassen ge dronken; dat water is bovendien smakelijk en niet zoo flauw als regen- en leidingwa ter; ik ben er dus teugen!" Prof. Visser verklaarde de smakelijkheid van het water met de opmerking „dat komt omdat er nog al eens een kreng in drijft"; dat vermocht de meening van het kren gen water-drinkend gemeentebestuurslid echter niet te veranderen, en hij bleef „teu gen". Gelukkig dachten niet allen er zoo over; nadat men langen tijd nergens meer van hoorde, stelde Nieuwkoop voor een be sluit te doen nemen door de Raden der vier gemeenten, die de bespreking hadden bij gewoond, om gezamenlijk van Bodegraven water te gaan betrekken, waarbij werd uit gegaan van de gedachte, de toevoerleiding te doen leggen door het Meije-pad aldaar. Een dergelijk raadsbesluit kwam inder daad tot stand, maar weer besliste den Haag anders; weer werd de goedkeuring niet ver kregen; er werd toegezegd binnen korten tijd een elf-gemeentenplan te doen ontwer pen; dit geschiedde inderdaad, en een veer tien-gemeenteplan werd er op den koop toe bygevoegd, en dit omdat in den Zuid-Hol- landschen hoek de gemeenten Alkemade, Leimuiden en Rijnsaterwoude ook nog on verzorgd waren. Zooveel hoofden, zooveel zinnen. Eerst nu stond men aan het begin van den langen lijdensweg, want hoe meer hoofden hoe meer zinnen gold hier voor de volle honderd procent; daarbij kwam, dat er verschillende mogelijkheden voor de waterwinning of waterinkoop aan de hand waren gedaan of tijdens de besprekingen j nog gedaan werden. Eigen waterwinning was mogelijk; leve- j ring door Bodegraven en Woerden ook; la- j ter kwamen Alphen aan den Rijn en Bos- j koop nog aan bod. Het liep al heel eigenaardig en zeker niet zooals in den beginne werd verwacht; de drie later aan het elf-gemeentenplan toe- I gevoegde gemeenten in den Noord-Oost hoek vielen af, en deze zouden op eigen kracht gaan varen; bleef dus het oor spronkelijke plan, omvattende met onze gemeenten, Nieuwkoop, Ter Aar, Nieuw veen, Papekop, L. R. Weide, Waarder, Bar- woutswaarder, Rietveld en de twee Utrecht- sche gemeenten Kamerik en Zegveld. Beide plannen waren van prof. Visser, en bij beide was rekening gehouden met een distributiebedrijf, zonder eigen prise d'eau dus. Het getal: elf. Door de elf gemeenten moest daarover een beslissing worden genomen; eer het echter zoo ver was, moesten de elf ge meenteraden er aan te pas komen. Dat vlotte vrij wel; Ter Aar's Raad was de eenige, die het „voor wat hoort wat" toepastte en eerst na enkele gedane conces sies van de zijde van den planontwerper in den vorm van een grootere gebiedsvoor- ziening in die gemeente, tot den aanleg kon besluiten, en zoo ontstond in Septem ber 1930 een gemeenschappelijk raadsbe sluit, waarbij krachtens de overweging „dal het wenschelijk is om een regeling aan te gaan, betreffende den aanleg en de ex ploitatie eener gemeenschappelijke drink waterleiding en het in het leven roepen van een Stichting tot dat ^oel", werd be sloten: eerstens een dergelijke regeling aan te gaan; ten tweede de bestuursleden voo>. vijf jaren aan te wijzen, en ten derde aan de begrooting een post van 50 toe te voe gen als betaling in het Stichtingskapitaal. En omdat er nu eenmaal veel geld voor noodig was, besloot men tevens ..zich als borg te stellen voor de richtige beta'ing van rente en aflossing van de door die Stichting te sluiten leenincen tot een maximum be drag van 1.400.000". Het geld speelde geen rol. Wij herinneren ons, dat onze gemeente raad voor al deze besluiten slechts enkele minuten noodig had; de overtuiging 'om mede te werken aan een betere en zeker noodige watervoorziening, gaf den doorslag en misschien was men onder den invloed gekomen van het juist in dien tijd opge voerde tooneelstuk ..geld speelt geen rol"; hier althans speelde het bij de beslissing geen rol; bovendien sprak het gemeen schapsgevoel sterk. Thans was men een eind op den goeden weg; in de constitueerende vergadering van het Algemeen Stichtingsbestuur, staande onder leiding van den tegenwoordigen Mi nister van Binnenlandsche Zaken, den heer van Boeijen later opgevolgd door den Burgemeester van Zevenhoven werd het Dagelijksch bestuur gekozen en ontstond de naam „Drinkwaterleiding de elf gemeen ten" met als zetel Woerden. Wij verklappen geen geheim als we zeg gen, dat de vier hier liggende gemeenten streden voor Nieuwkoop, omdat men in de plaats-keuze vele gevolgen zag. welke men gaarne daar zag, zooals vestiging van kan toor, woonplaats van Directeur en tech nisch en ander administratief personeel: gebleken is. dat men juist heeft gezien, want van den beginne af is het kantoor te Woerden gevestigd en woont de Directeur daar. In de statuten is bepaald, dat uit elke gemeente de Burgemeester ambtshalve lid is van het algemeen bestuur, terwijl voorts is bepaald, dat voor elke 1500 inwoners nog één gewoon lid zitting heeft; voor gemeen ten beneden de 1500 zielen is er één ge woon lid: uit dit algemeen bestuur wordt het dagelijksch bestuur gekozen. Verdere statuaire bepalingen doen hier niets terzake, omdat deze de huishouding van het bedrijf betreffen. Eén artikel is echter wel vermeldenswaard, n.l. dat, waar in wordt bepaald, dat er zal zijn een Colle ge van Toezicht, bestaande uit drie leden waarvan Gedep. Staten van Zuid-Holland twee leden en van Utrecht één lid uit hun midden aanwijzen. Aan dat College zijn verschillende be voegdheden toegekend, alle in dat artikel nader omschreven. Is deze stichting wettig? Om het inter-provinciale karakter van de Stichting was een bepaalde vorm noodig, een echter in den zin, als nu gekozen, was nieuw in de administratieve wereld en ik meen, dat deze tot heden nog niet is na gevolgd; over de al- of niet wettigheid zouden vele dissertatiën geschreven kun nen worden. Om terug te keeren van den afgedwaal- den weg. beide besturen kregen de handen vol werk, om de naam van de Stichting „drinkwaterleiding" werkelijkheid te doen worden; eerste zorg was wel uit te ma ken, hoe men aan het water zou komen; om van de vele besprekingen enz. maar niet te gewagen, zij enkel vermeld, dat uit eindelijk werd besloten geen eigen water winning te stichten, doch het water in te koopen van een door de Bodegraafsche Wa terleiding-Mij. opgerichte zuster-Maat- schappij „de Bowadi" (Bodegr. Waterdistri butie-Mij), die haar prise d'eau stichtte op Kamerik's grondgebied langs de Greft, vormende de grens tusschen die gemeente en Zegveld; een contract kwam tot stand en daarmede was de waterinkoop alvast verzekerd. De distributie langs het 125 K.M. lange buizennet was nu nog slechts een kwestie van uitvoering. Na de plannen van prof. Visser werd met den bouw belast het Technisch adviesbureau der Vereeniging van Nederl. Gemeenten, onder leiding van den heer ir. Verheij te Amersfoort; mede op diens advies werd besloten voor het hoofdbuizennet z.g. Mannesmann-buizen te nemen, een gietijzeren buis, zeer behoor lijk gebitumeerd; een experiment nieuw in onzen veengrond. De looden dienstleidingen werden in drie groepen aanbesteed en door verschillende firma's uitgevoerd. Bij een goede watervoorziening behoort nu eenmaal een watertoren; deze to ren, uren ver in den omtrek te zien, is ge heel van gewapend beton; hij is gebouwd op Nieuwkoopsch grondgebied aan het ein de van het Meyepad bij Meye-Zegveld; de totale hoogte is 65 Meter; tot aan het re servoir ongeveer 45 M.; dat reservoir-zelf is 10 M. hoog en heeft een inhoud van 500 M3. Niet minder dan 360 heipalen ter lengte van ongeveer 12 M. waren noodig om hem vaste grónd onder de voeten te geven. Buiten de heifundeering, ramen, deuren en trappen is de geheele toren en het re servoir van gewapend beton; deze beton werken zijn uitgevoerd in geschaafde, ge oliede bekisting; met cementsaus is later het betonwerk gesausd. In den toren zijn ingebouwd 24 ramen: er bevinden zich niet minder dan zeven trappen in, n.l. één naar den kelder, en drie naar den z.g. lekvloer, met in totaal 156 schreden; verder een van die lekvloer naar het reservoir en twee van de vloer hiervan naar de bovenste omloop. Wie geen last van duizeligheid heeft, kan daar dus naar hartelust klimmen; dat loont in ieder geval de moeite en het buitenge woon mooie uitzicht, speciaal over dc Nieuwkoopsche plassen, aan welker boor den de toren zich bevindt, doet alle klim- leed direct vergeten. Aangenomen voor ongeveer /60.Q00 was de bouw ervan in ruim zes maanden vo1- tooid; met den aleeheelen bouw van het net, den toren inbegrepen, was f 823.000 gemoeid: daarvoor verkreeg men dan ook o.a. zooals hierboven gezegd, een 125 K M. buizennet met een totaal-inhoud van 1J4 millioen M3. Zevenhoven bezit er 5 K.M. van, Ter- Aar het meeste, n.l. 23 K.M. Bleef nog de aansluiting der perceelen. Er waren voor het verkrijgen van een ren dabel bedrijf twee mogelijkheden: verplich te aansluiting voor allen, of garantie door de gemeenten tot een zeker percentage voor alle aansluitbare perceelen, waarbij zou werden verkregen een opbrengst indien de verplichte aansluiting zou bestaan. Alle gemeenten besloten tot de verplich te aansluiting; dat dit raadsbesluit in en kele gemeenten verzet uitlokte, is missch'en te begrijpen; in Ter-Aar was dit speciaal het geval; en-bloc rees er verzet; de Hooge Raad besliste echter, dat een dergelijke verplichting kon worden opgelegd en toer. men het pleit verloren had, ging het met de aansluitingen beter. In de gemeente Zevenhoven besloot de Raad als doekje voor het bloeden, aan elke aangeslotenen binnen een bepaalden tijd. uit te keeren een bedrag van ten hoogste f 10 en 11 voor bedrijven, voor het meter- putje, kraan en één Meter binnenleiding; gevolg van dat besluit was, dat alle aan sluitbare perceelen op vijf na vóór 1 Maart 1932 waren aangesloten. De aanleg vorderde snel en op 30 De cember 1931 had de plechtige opening door den Commissaris der Koningin in Zuid- Holland plaats; tal van genoodigden en autoriteiten waren aanwezig; menige goede wensch werd uitgesproken. Boeren, die geen prijsverschil zagen tusschen water en melk. Op 1 Januari 1932 vloeiden bij ongeveer 1000 aangeslotenen het leidingwater door het kraantje, en menige Hollandsche koe, die zich steeds met slootwater had moeten tevree stellen, likte een keer extra zijn neusgaten na het drinken van het heldere water; er waren er zelfs, die uit dankbaar heid een enkele Liter melk méér gaven! Jammer, dat deze beesten onwetend wa ren van de meening van hun baas over de prijs van hun heerlijk water, want dan hadden zij zeker nog meer melk gegeven, want als wij sommige veehouders moch ten gelooven kostte het water bijna evenveel per Liter als de melk; eensdeels doordat de melkprijs toen zeer laag was, anderdeels omdat de waterprijs te hoog werd geacht. De tarieven waren ingesteld voor de be drijven op het aantal stuks vee, dat ge houden werd; voor de overigen bestond een abonnementstarief, gebaseerd op hel gemiddelde der huurwaarde van grond en personeele belasting, terwijl voor elke klasse een maximum aantal M3. water werd toegestaan. Toen na het eerste geheel nog niet volledige bedrijfsjaar met 't oog op het te geringe aantal aansluitingen het be drijf een verlies had, en dit in het tweede In Leiden gevestigd. F. C. Th. Adèr, St. Ryn 8. W. G. Al- dershoff, Lorentkade 26. N. Bakker, Rapenburg 122. J. Boonstra, zaalbeamb te museum, Tib. Siegenbeekstr. 10. Ch. v. Braam Houckgeest, St. Rijn 8. P. Buijs, techn., ambtenaar, Zeemanl. 28. H. J. Colenbrander, J. v. Goyenkade 19. F. H. Cozijn, Sumatrastraat 96a. M. C. P. De- sirant, ass. universiteit, J. v. Houtkade 41a. Th. O. M. Dieben, Zoeterw. Singel 18. H. Ph. Dissevelt, verkoopster, Utr. Veer la. L. Dorsman, Schelpenkade 43. H. El zenaar, winkelbediende, Wasstraat 27. E. Exalto, Garenmarkt 19. E. Goethart Faseur en fam., Koolstraat 8. W. C. Fransen v. d. Putte, Rijnsb.weg 18. W. P. v. Galen, dienstbode, v. Hogendorpstr. 15. W. M. v. Geer, J. v. Goyenkade 7. W. J. KoldermanGeijtenbeek, v. Baerle- straat 10. C. M. A. Goslinga, Thorbecke- straat 52. D. H. E. Grijzen, Groenhoven- straat 25. P. Gulikers, serg. capt., Groen- hazengr. 12. M. Haagens, Witte Singel 89. P. A. Hacquébard, Oude Varken markt 2. A. N. Harders, Witte Singel 97. Wed. A. H. G. de BlauwHermse, Oude Rijn 13. H. M. Herruer, dienst bode, Marislaan 3. W. F. L. Heijloo, hor logemaker, H. Morschweg 76. N. J. Ho- gendoorn, dienstbode, de L. de Kanterstr. 15. D. L. Ie, R. en Schiekade 115e. C. P. v. Kempen, hulp in de huish., Da Cos- tastr 41. Wed. C. J. BakkerKleine en fam., Schelpenkade 44. J. F. H. Kiene en fam., bedrijfsleider, Zoeterw.weg 98. J Kolderman. tuinder, Haarl.weg 53. G. A. Kolmus, J. de Wittstr. 43. N. Kools- bergen, Leeuwerikstraat 14. A. E. Kruif, Haagweg 31. P. J. L. Leenen, winke lier, Steenstraat 33. G. C. v. Leer, wachtm. capt., Groenhazengr. 12. P. M. Luca, Papengr. 8. F. M. Manceau, Steenstraat 33 M. J. Manceau S'.een- straat 33. J. E. Marks, H. Rijndijk 155. M. H. Middendorf, Apoth.dijk 25a. C. Modi., huishoudster, Morschweg 44. J. de Neef, reiziger, Rapenburg 110. J. L. Noordermeer en fam., electricien, Hase- broekstr. 4. E. A. Nothoven v. Goor, Witte Singel 96. W. Nout, Oude Singel 42. J. C. Noijen en fam., kleermaker, Schelpenkade 31. A. E. Orken, Breestr. 121. J. H. F. Putman en fam., winkelchef, v 't Hoffstr. 54. J. Ravensbergen, kok, Brederostr. 36. J. Rensink, verpleegster, J. de Wittstr. 43. C. D. H. v. d. Sar, contr. L C. W., Morschweg 5a. E. Schuurman, Gerecht 10. J. M. v. d. Sman, dienst bode, Morschweg 30a. C. Steenbergen en fam. smid, Mauritsstr. 51.. T. S. Tan. Morschsingel 9. Tan Twan Ing, R. en Schiekade 115e. F Teleng en fam., brrodbezorger, Waardstr. 10. M. L. v. jaar weer zoo bleek te gaan, had een ta riefswijziging plaats. Dze wijziging echter lokte nog grooter verzet uit, zelfs kwam het tot protest ver gaderingen, o.a. te Nieuwkoop en Ter-Aar; dat de te groote fantasie van velen en de onwetendheid ten opzichte van de interne aangelegenheden van het bedrijf, hieraan voor een groot deel debet waren, is te be grijpen en dat verklaart het verzet; ern stige klachten bestonden niet; toen men zich later langs organ isatorischen weg tot het bestuur wendde, was er dan ook geen enkele aanleiding om het tarief te herzien. Eerst enkele jaren later, toen het bedrijf winst afwierp, is aan den wensch van ve len tegemoet gekomen, speciaal voor de kleinere bedrijven, doordat uitbreiding werd gegeven aan de klassen naar het aan tal stuks vee. De toestand is thans zoo, dat het be drijf winst geeft, zijn kinderjaren over groeid is, de aansluitingen tot ruim 3300 zijn gestegen en men. in 't algemeen geno men .tevree is en zich aangepast heeft aan den nieuwen toestand; dat de slechte eco nomische omstandigheden nog remmend werken, is begrijpelijk, doch als, naar ge dane toezegging, het tarief voor 1939 zal zijn herzien (in den vorm van een verla ging over de geheele linie) stellen wij ons voor, dat men niet anders dan zeer ver heugd zal zijn over de drinkwatervoorzie ning vooral daar vaststaat, dat het poel en slootwater steeds slechter wordt; afge zien dan nog van de hygiënische zijde der voorziening en het zoo goed als niet meer voorkomen van besmettelijke ziekten, wel ke (vooral typhus) hier veelvuldig heersch- ten. Dit laatste vergeet men maar al te graag, en portemonnaie-belang laat men dikwijls zwaarder wegen dan gezondheidsbelang. W. J. BOCXE. Temmen, Witte Singel 97. K. Vaandra ger, semi-arts, Mariënpoelstraat la. A. Vaneman, dienstbode, Doezastraat 23. A. M. Vastenaouw, Weddesteeg la. W. B. v. d. Velden, Fagelstraat 38. E. H. Veld man, Rnsb.weg 130. A. M. L. v. Leeu wenVerdegaal, Zoeterw. weg 68. M. A. Verhage, dienstbode, Heerenstraat 2. A. H. Vermeulen, Rapenburg 65. G. Ket Vermeij, Formosastraat 2. A. Vinke- stijn en fam., electr. rijkstel., Tulpenstr. 25. J. C. Vonk, Pieterskerkgr. 16. W. J. v d. Vorm, Rijnsb.weg 9a. F. M. de Vos, Witte Singel 97. P. M. de Vries, J. v Goyenkade 2. E. P. v. Wetten, dienst bode, Haagweg 37. L. M. F. v. d. Wil ligen, Witte Singel 97. P. v. Zalinge, Groenhovenstr. 24. P. J. v. d. Zanden, winkelbediende, Breestraat 141. C. v. 't Zelfde en fam., electricien, Parkstraat 17. W. v. d. Zijden en fam., koopman, 4de Binnenvestgracht 36. Uit Leiden vertrokken. C. C. v. d- Baan, Petten, kinderh. Trein 8 29. H. J. Beem, ass. kookster, Brink laan C 196. J. E. Bleijerveld en fam., Voorschoten, Hofweg 27. F. RomanBo- denstaff, Valkenburg Z.-H., Valkenb.weg 108. A. Borst, Oegstgeest, Warmonder- weg 12. P. v. d. Bosch, Amsterdam, le J. v. d. Heydenstr. 144bel. G. C. Boshom, Nijmegen, Waalkade 10. Th. J. W. Bots, Brussel, Ch. de Mons 43. P. E. E. Briët, Den Haag, Denneweg 15. EL. Candoux, Wassenaar, Bloemcamplaan 29. A. v. Eeuwen, Bishoop, Laag Boskoop 81. H. J J. v. d. Eshof, Haarlemmermeer, Zwa- nsnburgerdijk 472. N. Hederikv. d. Eijk, Avereest, J. v. Marlelaan F53a. D. Feikema, Zeist, Utr.straatw. 11. H. G. Filippo, Delft, Oude Delft 211, A. Grahe, Amsterdam, Koninginneweg 197. H. E. J. Hanenberg, Amsterdam, v. Baerlestr. 4SII M. P. v. Hardeveld, Rotterdam, Berg weg 81. J. v. Iterson, Oegstgeest, War- monderw. 80. H. F. Jagerman, Amster dam," v. d. Helstplein 1III. A. Jansen, Oegstgeest, Wilhelminapark 9. G. Jonge- breur. Meppel, Zuideinde 64. J. Kooi man, Balik Papan N O.I. J. L. A. M. Kortmann, Utrecht, Burg. Reigerstr. 53bis. M. J. A. de Koster, Amsterdam, Hac- quartstr. 6. J. M. E. v. d. Linden, Zoe- terwoude, H. Rijndijk F7. L. v. Gessel v. d. Linden, Leiderdorp, Hoofdstraat 148. A. B. v. d. Meer, Den Haag, Miquelstr. 83. E. Mchrengs, Hilversum, Badhuis laan 15. E. A. Mollers, Alkemade, N. Wetering C30. H. den Os, Rotterdam, Delftschestr. 19. P. J. Otto, Emmastad N.W.I. H. MulderPlu, Leeuwarden, Kammingastr. 54. M. M. J. Rademacher, Leipzig. B. G. J. Rooijakkers, Delft, Westplansoen 38. M. P. Maas-Rijnart, Oegstgeest, H. Morschweg 67. J. Sin- teur en fam., Eindhoven, Edelwciszstraat 85. J. Snip, Bussum, Gen. de la Reij- laan 49. Wed. R. BlitzSpeelman, Den Haag, J. v. Stolbergl. 28. E. J. Schrij vers—de Vreugd, Rotterdam, J. v. Avenne- straat 28a. E. J. M. de Vries, Den Haag, Statenl. 14. I. Westerdijk Bosdijk, Haar lem, Gasthuisvest 47. L. Dijkde Witte, Groningen, Frieschestr.weg 24/3a. P. W. I Zandvliet, Voorschoten, Haagweg 3. Uitgesproken: F. J. Fransen, koopman, Den Haag, Pe renstraat 281. Cur.: mr. G. A. Vos. H. W. Groen, winkelier, Den Haag, Chas- séstraat 16. Cur.: mr. W. K. N. Hengeveld, Voorburg. De N.Venn. Woninginrichting en Meu belindustrie Delft te Delft, Hippolytus- buurt 14. Cur.: mr. M. G. J. Bevers, Delft. Th. van der Hoogen, vroeger wonende te Bussum, Zwarteweg 54, thans in Duitsch- land. Cut.: mr. Th. F. Boerlage, Amster dam. Opgeheven: H. M. Vestdijk, boekhandelaar, Den Haag. F. J. van Herck, Den Haag. C. A. J. Steffen, Den Haag. K. Moermond, Den Haag. (SPROOKJE! 81. Er ging zoowat een jaar voorbü. Niemand, die meer aan het gebeurde dacht tot op heden, nu de prins ver dwenen «is. Ieder herinnert zich thans de vreeselijke be dreiging, destijds door de heks uitgesproken. Doch er is niemand, die in het betooverde bosch durft te gaan. 82. En de heks zit in haar slot en wrijft zich in de han den. Vreeselijk is haar wraak op den koning. Niemand weet waar het prinsje is dan alleen zij. En ze lacht, dat al haar leelijke tanden zichtbaar worden.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10