RIJNSTREEK OMGEVING HET BETOOVERDE BOSCH DINSDAG 23 NOVEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 HILLEGOM. Opgepast. Bij een bakker aan den Stationsweg hebben twee Zigeunervrou wen geld ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. LEIDSCHENDAM. Boerenleenbank. Gisteravond kwam de Boerenleenbank in buitengewone vergade ring bijeen in het Patronaatsgebouw ter bespreking van de rentewijziging. Op de gebruikelijke wijze werd deze slecht bezochte vergadering geopend door den directeur, den heer C. Weerdenburg. Na goedkeuring der notulen kwam in be spreking de wijziging der rente. Voorgesteld werd een rentevergoeding voor spaargelden, welke direct opvorder- baar zijn, vast te stellen op 2 3/4 pet., de rente der voorschotten op 4 pet. en de ren te van de gelden in loopende rekening op 4 1/4 pet., terwijl de rente voor spaargel den, welke voor minstens 1 jaar worden vastgezet reeds is vastgesteld op 3 1/8 pet. Deze nieuwe wijziging zal ingaan op 1 Ja nuari 1938. Na enkele besprekingen en toelichting door den directeur wordt het voorstel zon der op- of aanmerkingen met algemeene stemmen aangenomen. Enkele vragen worden door den direc teur beantwoord, waarop deze vlot afge werkte' bijeenkomst op de gebruikelijke wijze werd gesloten. K. J. M. V. Gisteravond hield de K. J. M. V. wederom een alleszins geslaagde bijeen komst, waarop de heer Frans Schneiders uit Leiden een keurig verzorgde en leer zame lezing hield over „Land en Volk van Hongarije", welke lezing door schitteren de lichtbeelden en door muzikale illustra tie werd toegelicht. Na een kort openings -en een hartelijk welkomstwoord van den voorzitter, den heer Wim Bleijs, verkreeg de heer Schnei ders het woord. Na een korte inleiding, waarin spreker uiteenzet, hoe hij de aanwezigen Honga rije zal laten zien, n.l. door lichtbeelden, door de muziek en door het -Voorlezen van enkele hoofdstukken uit zijn nieuwe boek „Hongarije, het lied van den Donau", geeft spreker ons allereerst ter verduidelijking een stukje geschiedenis van Honga rije. Wij krijgen dan een 30-tal keurige plaatjes, welke allen een aardige kijk ga ven op het mooie land, terwijl we tezelf- der tijd door de muzikael illustratie een indruk kregen van de Hongaarsche mu ziek "Uit enkele hoofdstukken uit zijn boek o.m. over de Poesta, de kleederdracht, enz. welke spreker voorlas, kregen wij een nog duidelijker beeld, wat Hongarije is, terwijl na de pauze door mooie lichtbeelden ons deze kleederdracht werd getoond. Ten slot te besprak de heer Schneiders het onrecht wat na den wereldoorlog Hongarije is aan gedaan, waarbij spreker een hoofdstuk uit zijn boek las, waarin zoo duidelijk uit kwam, wat door het verdrag van Trianon onrechtvaardig aan Hongarije was ontno men, en hoe dit prachtige land van den Donau alles doet om zijn rechtmatig eigen dom terug te krijgen. Met een hartelijk dankwoord werd deze mooie avond gesloten. STOMP WIJK—VEUR. DE SAMENVOEGING DER GEMEENTEN. Behandeling in de Tweede Kamer. Morgen zal de Tweede Kamer behande len het wetsontwerp tot samenvoeging van de gemeenten Stompwijk en Veur tot één gemeente Leidschendam en toevoeging van den Veenweg bij de gemeente Nootdorp. STOMPWIJK. Uitvoering. De Tooneelver. „St. Ge- nesius" en het Fanfarecorps „Juliana" ge ven op Woensdag 24 en Donderdag 25 Nov. een uitvoering in de zaal van „Het Blesse- paard". Opgevoerd wordt „De Roode Ade laar", een oorlogsspel in 4 bedr., betrek king hebbende op den hedendaagschen Spaanschen strijd. Diefstal. Bij de politie te Stompwijk werd gisteren door v. d. A. uit Stompwijk aangifte gedaan, dat zijn rijwiel, dat hij bij een bezoek in de Tedingstraat 24 voor de woning had geplaatst, tijdens dit bezoek was ontvreemd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Geboren: Johanna Magdalena, d. van C. A. van Santen en A. Overdevest Ge- rardina Margaretha Maria, d. van Th. C. Ammerlaan en P. J. Onderwater Wilhel mus Gerardus, z. van A. A. van Es en A. van Bemmelen. G e h u w d: P. M. Zuiderwijk en H. L. S. v. Maren. VEUR. Verbetering trottoir Damlaan. Ten ein de het aspect voor de woning Damlaan No. 10 door egaliseering van het trottoir te verbeteren, hebben B. en W. van Veur zich in verbinding gesteld met de eigenaressen van dit perceel, welke thans bereid zijn de stoep voor hun woning ter grootte van 10 1/2 M2 af te staan, indien door de Ge meente de zak in het trottoir voor hun per ceel wordt weggenomen. De kosten hiervan bedragen plm. 65. B. en W. achten het van belang, dat deze verbetering tot stand komt en stellen den Raad voor: 1. „om niet" in eigendom te aanvaarden overeenkomstig het ontwerp besluit een gedeelte van het kadastrale per ceel, groot plm. 10 M2 en 2. de noodige gel den op de begrooting uit te trekken. Aflossing hypothecair crediet. B. en W. van Veur deelen den Raad mede, dat mevr. Palmen, geb. van Dijk, niet in staat zal zijn de door haar per 31 December 1937 verschuldigde aflossing ad 666 op het haar door de gemeente onder hypothecair verband verstrekte crediet te voldoen, waarvan de hooge onderhoudskosten der woningen de oorzaak zijn. Echter zegt schuldenares per 1 Maart 1938 een aflossing toe van de helft van het op 31 Dec. a.s. verschuldigde bedrag, tevens wordt ver zocht te bevorderen, dat in het vervolg eventueel met een minimum aflossing van 1 pet. genoegen wordt genomen. Hoewel bij een eventueel beroep op de toepassing van de Crisis Hypotheek aflossingswet de Gemeente waarschijnlijk met een aflossing van 1 pet. van de hoofdsom oorspronkelijk groot 20.424.genoegen zou moeten ne men, wenschen B. en W. er zooveel moge lijk op te blijven aandringen, dat per 31 December 1938 weer de normale aflossing van 666.wordt betaald en zij stellen den Raad voor met intrekking van het raadsbesluit van 8 Juni 1937 te besluiten, dat op bovenbedoeld crediet per 1 Maart 1938 wordt afgelost 333.en dat verder, voor het eerst op 31 December 1938, weer de normale aflossingen verschuldigd zijn. NOORDWIJKERHOUT. Uitvoering St. Victor Parochie. In het patronaat van de St. Victor Parochie gaf de Tooneelvereeniging een uitvoering ten bate van het jeugdwerk. De zaal was goed bezet toen de hoogeerw. heer Pastoor Westerwoudt de avond opende met den Chr. groet en allen een hartelijk welkom toeriep, inzonderheid de nieuwe kapelaan, die reeds tegenwoordig was. Spr. richtte zich in zijn kort openingswoord vooral tot de aanwezige jongens en zeide, dat zij de rol van Gert jen in het tooneeLtuk, dat opgevoerd zou worden, goed moesten vol gen en moesten letten op de bezorgdheid welke deze Gertjen aan den dag legde voor zijn moeder. Hierna werd begonnen met het tooneelstuk „Vlammende Vleu gels" van W. v. d. Berg De jeugdige too- neelspelers hebben hun best gedaan om hun verschillende rollen goed te vertolken, wat hun spel betreft zijn zij in een jaar tijd heel ver gevorderd We kregen in dit stuk mooie pakkende momenten te zien. Onder de pauze beval de kapelaan de ver loting aan, waarna met het spel werd voortgegaan. Het publiek applaudisseerde luid na elk bedrijf en was zeer ingeno men met wat ten beste werd gegeven. Na het laatste bedrijf werd de verloting ge houden. NOORDWIJK. Zilveren bestaansfeest R.K. Landarbeiders- bond „St. Deus Dedit". Woensdagavond 24 November wordt In Hotel „Royal" het zilveren bestaan van „St. Hyacinthus" herdacht in een feestelijke bij eenkomst, waarbij de Bondsvoorz., de heer A. J. Loerakker, een feestrede zal uitspre ken .terwijl het verdere gedeelte met een film-programma zal worden aangevuld. Deze afdeeling van „St. Deus Dedit" werd op 14 October 1912 opgericht in een bijeen komst in Café „Fortuin", welke door wij len den Zeereerw. heer Pastoor Th. Sarter, destijds algemeen G. Adv. van den R.K. Volksbond en haar onderafd. werd gepresi deerd. Op deze vergadering werd als eersle voorzitter gekozen wijlen den heer G. v. d. Weijden Lzn., die bij zijn benoeming reeds direct blijk gaf een goed organisatie-in zicht te hebben, want reeds op deze eerste vergadering wees hij er op, dat ieder Volks bondlid verplicht was, zich aan te sluiten aan de vakafdeeling, waar hij krachtens zijn vak toe behoort, een aansporing welke wel goede vruchten heeft afgeworpen, a's wij zien tot welk een krachtige organisatie deze afdeeling is uitgegroeid. Om gezond heids-redenen had Pastoor al spoedig ont slag verkregen als G. Adv. en in de verga dering van 27 December 1912 werd in het zaaltje van de R.K. Jongelingsvereen. de nieuwe G. Adv., Kap. Hermans, geïnstal leerd. De afd. koos tot patroonheilige „St. Hyacinthus". Op deze vergadering werd te vens het huish. reglement vastgesteld en 4 leden werden benoemd, welke op zich na men gratis de contributie bij de leden te innen en het vakblad „St. Deus Dedit" thuis te doen bezorgen, een prachtuiting met welk een geestdrift men de organisatie toen ter hand nam, doch uit deze prijzenswaardige opoffering spreekt ook, dat men toen goed aanvoelde de noodzakelijkheid van de or ganisatie. Het voorbeeld gegeven door onze pioniers in de vakvereenigingen, moge ook thans nog velen ten voorbeeld worden ge steld, want door het streven en de opoffe ring der organisatie-mannen is veel zegen rijk werk, zoowel op sociaal als principieel gebied, tot stand gekomen. Moge het gege ven zijn, dat het volijverige bestuur van thans „St. Hyacinthus" moge zien groeien en bloeien tot heil van de leden en van onze katholieke maatschappij. WASSENAAR. ERNSTIGE AUTOBOTSING. Twee gewonden. Gisteravond heeft op de rijksstraatweg nabij het benzine-station v. d. Heyden een ernstige aanrijding plaats gehad. Te circa 11 uur naderde uit de richting Den Haag een groote vracht-truc met treiler, be stuurd door IJ. uit Amsterdam. Deze wilde links afslaan en het benzine-station bin nen rijden, teneinde benzine te laden. Op dat moment naderde uit de richting Lei den een personenauto, bestuurd door den B. uit Wassenaar, die waarschijnlijk de truc te laat heeft gezien en er met groote snelheid tegenop vloog. De inzittenden van de luxe auto, den B. en diens vader, wer den gewond. Den B. jr. had een ernstige hoofdwond, den B. Sr. een hersenschud ding. Beiden werden op last van dr. X., die de eerste hulp verleende, naar het Bro- novo-ziekenhuis in Den Haag vervoerd. De auto van den B. werd zwaar beschadigd opgesleept naar het politiebureau aan de van Zuylen v. Nijeveltstraat. De treiler, die tengevolge van de hevige botsing was omgevallen, kon na te zijn opgezet, op eigen kracht verder rijden. Door de po litie is proces-verbaal opgemaakt tegen den B. Jr. Nog een aanrijding. Op den rijksstraat weg heeft nabij de Kerkeboschlaan heden morgen een aanrijding plaats gehad, welke gezien de ernstige beschadigingen wonder boven wonder zonder persoonlijke onge lukken is afgeloopen. Te circa 11 uur kwam uit Den Haag een vrachtauto, be stuurd door R. uit Den Haag, welke de Kerkeboschlaan wilde inrijden en dus links moest afslaan. Op dat moment na derde uit de richting Leiden een perso nenauto, bestuurd door W. uit Naarden. Door tot nu toe onbekende oorzaak kwa men deze auto's met elkaar in botsing, met het gevolg, dat beide aan de linker voor zijde ernstig werden beschadigd en door de kraanwagen van de garage „Nieuw Wassenaar" moesten worden weggesleept. Proces-verbaal is opgemaakt. De schuld vraag wordt nog nader door de politie on derzocht. WARMOND „St. Matthias". =- Onder zeer groote be- langsteing gaf de R.K. Muziek-, Zang- en Tooneelvereeniging „St. Matthias" in hotel „De Zon" haar eerste uitvoering van dit sei zoen. De afwerking van het programma was dit maal geheel overgelaten aan de afdeeling tooneel, die voor deze gelegen heid met een tweetal bekende tooneel- stukken voor het voetlicht kwam. Het was ruim acht uur ttoen de voorzitter, de heer C. Zwetsloot, de feestelijke bijeenkomst opende met een woord van welkom tot de aanwezigen Een bijzonder woord van wel kom had in ontvangst te nemen de Pastoor, die nimmer op de uitvoeringen van „Matthias" ontbreekt Het ueed spreker een genoegen dat zoovelen aanwezig waren, hetgeen voor hem 'n bewijs is, dat Matthias nog zeer vele vrienden heeft, Hierna werd overgegaan tot opvoering van het too- neelspel in drie bedrijven getiteld „Haat" van Bob Bertina. Het toeval wilde, dat Jozef Brander die voor een delict in de strafgevangenis zit, kennis maakt met een jong kapelaan, genaamd Clemens de Jong, bij wiens vader Jozef Brander vroeger in betrekking was geweest als tuinman en door wiens toedoen hij thans een straf moest uitzitten. Geen wonder dat Jozef Brander vol van haat was ten opzichte van de familie de Jong. Met medewerking van kapelaan de Jong wist het pleegkind van de Jong, het hart van Jozef te vermurven en als happy end kwam alles weer in het reine. Het stuk werd vlot gespeeld en de spelers waren rolvast hetgeen het spel zeer aantrekkelijk maakte. Na de pauze werd opgevoerd „De man met het lit- teeken" een detecitve spel in twee bedrij ven van Wim van Balkum Dit stuk was met recht een detective roman en was zeer goed in elkaar gezet zoodat de aanwezigen tot het laatst in span ning werden gehouden. Ook hier viel het te loven te meer waar van verschillende personen de rol niet gemakkelijk was. Een woorde van dank komt dan ook toe aan den regisseur, den heer J. Sikking, onder wiens bekwame leiding beide stukken zijn ingestudeerd. Hij kan met voldoening op dezen avond terug zien. Tijdens de pauze had een groote verloting plaats ten bate van de kas der vereniging welke de som- ALPHEN AAN DEN RIJN. Botsing. Gisterenmiddag is dokter Wermeskerken op den Oudshoornschen weg met zijn auto in botsing gekomen met een auto, waarvan de bestuurder het erf af reed van den notaris B. Door de botsing, die vrij hevig was, werden beide wagens be langrijk beschadigd. De auto van den dok ter werd door een kraanwagen uit de ga rage „Boot" weggesleept. De bestuurders kwamen met den schrik vrij. NOORDEN. Tooneelver. „St. Cecilia". Op Zondag 21 November hield de R. K. Tooneelver eeniging „St. Cecilia" te Noorden haar eerste groote jaarlijksche uitvoering op de St. Franciscuszaal alhier Om goed ze ven uur opende de weleerw. heer C. Stet, kapelaan van de parochie, deze bijeen komst. De zaal was vrij goed bezet. Opge voerd werd Samson en Moot in de poli tiek, klucht in drie bedrijven. Het stuk werd vlot gespeeld en de rollen, vooral de hoofdrollen, waren in goede handen, en er is dan ook werkelijk van het stuk genoten. De verschillende in het stuk voorkomende verwikkelingen waren wer kelijk kluchtig en natuurlijk ontbrak niet de in de stukken van Samson en Moot zou bekende Juffrouw Radder, thans Mevr. Pelikaan. Na de pauze werd nog opgevoerd het versche kadetje, klucht in één bedrijf en ook dit slotstukje werd goed gesneeld. Om half twaalf uur was alles afgeloopen en NIEUWKOOP. Zilveren Jubilé. Op Donderdag, 25 dezer viert de Eerw. Zuster Bartholomeus, in de wereld mej. Cornelia P. Nieuwenhuizen van hier in het St. Gerardus Majella-gesticht te Amster dam van de Congregatie der Zusters van het Liefdegesticht alhier, haar 25-jarig kloosterfeest. ROELOFARENDSVEEN. Vondelherdenking. Donderdagavond om 8 uur zal in de St. Pancratius-zaal op feestelijke wijze het feit worden herdacht, dat Vondel vóór 350 jaren geboren werd. De heer Böckling uit Alphen aan den Rijn, zal deze avond vertellen van Vondel vóór en na diens bekeering geillustreerd met verzen uit die tijdperken. Stemmige mu ziek zal voorts deze kunstzinnige avond omlijsten. Reeds zijn vele uitnoodigingen verzonden. Iedereen, zoowel dames als heeren, is van harte welkom; ook zij na tuurlijk die niet een speciale uitnoodiging daartoe ontvingen: entree vrij! Veertig jaren geleden, toen R'veen in deze streek een brandpunt was van sterk vereenigingsleven, stroomden zeer velen uit onze plaats en omliggende dorpen reeds binnen de poorte.. van de St. Pan- cratiuszaal om te komen genieten van voor treffelijke zang- en tooneelbespeling. In die dagen was R'veen haar gansche omge ving een stap vooruit op het gebied der Tooneelkunst. De jonge kapelaan Enge- ring bracht de opkomende Vondel-ver- eering, welke in die dagen vanuit „Hage- veld" zich over heel Nederland uitbreidde, in het hart van de opkomende tooneelver eeniging van Roélofarpndsveen. De heer Hendriks verzorgde het muzikale gedeelte van de rei-zangen met groot talent, en zoo werden vóór 40 jaren de meest bekende Vondel-spelen met groot succes opgevoerd: Jozef in Dothan, Lucifer, Noah, en later nog eens Lucifer. Zeer vele ouderen zul len zich nog met genoegen „die goede oude tijd" herinneren en ongetwijfeld zullen zQ Donderdag-avond naar de zaal komen om zich nog eens te kunnen ver plaatsen 'n de verheven sfeer van de mooie spelen van ,,'sLands grootste Poëet". Roelof arendsveen heeft ten opzichte van Vondel een eere-plicht te vervullen. ma van f 25.opbracht Na afloop dankte de Voorzitters de spelers voor hetgeen zij de aanwezigen dezen avond hadden doen genieten, terwijl mr. J. Walenkamp nog een propagandistische woordtje sprak voor den a.s. Bontenavond. Een aardig strijkje zorgde voor afwisseling tusschen de bedrijven en verzorgde ook het on ontbeerlijke dansje. Zangvereeniging. De heer Chr. Moer kerk en mej. C. Hekker zijn afgetreden respectievelijk als secretaris en penning- meesteresse van de zangvereeniging alhier, terwijl als zoodanig zijn benoemd de heer A. Duynhoven en mej. W. Endrödy. WOERDEN. Gemeenteraad. De Raad dezer ge- mente vergedert op Vrijdag 26 November des namiddags 3 uur ten Stadhuize. Agen da: 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling capitulantenverordening. 3. Stemming adres J. Versloot. 4. Geldleening. 5. Vaststelling exploitatieverordening. 6. Verkoop stukje grond aan den Singel. 7. Aankoop grond. 8. Beschikbaarstellen van gelden ing. art. 72 der L. O. wet (leermiddelen Wilh. U.L.O. en banken Wilh. L.O. en Emmaschool). 9. Verhooging subsidie Burgerlijk Armbe stuur. 10. Voorstel tot intrekking van het besluit betreffende de gunning van druk werk aan georganiseerde drukkers. 11. Gra tificatie Keuringsveeartsen voor overuren. 12. Verlaging pacht sluis en verpachting brug Woerdens Verlaat. 13. Gratificatie Se cretaris-Penningmeester Burgerlijk Arm bestuur. 14. Kohier precariorechten. 15. Voorloopige vaststelling Gemeente-reke ning 1936. 16. Verhuur teelland. 17. Be- grootmgswijziging 1937. ZWAMMERDAM. IJsclub. De Zwammerdamsche IJsclub hield in het hotel „De Rustende Arend" al hier haar 50ste jaarvergadering. De voorz., de heer J. A. Hoogendijk, heette de talrijk opgekomen leden welkom en herinnerde er aan, dat dit de 50e jaarvergadering is, dus een kroon- en jubileumjaar. De Ver- eeniging werd 18 Januari 1887 opgericht, doch in Januari 1.1. is dit feit niet herdacht in verband met de feestelijkheden wegens het prinselijk huwelijk. In den loop der vergadering zal nog een belangrijk be stuursvoorstel volgen. Was vorig jaar, zeide de voorz., de heer van Wijngaarden ons als baan-commissaris ontvallen, dit jaar is tot ons leedwezen de heer J. Splinter Sr. overleden, die vele ja ren een trouw lid en uitstekend baan-com- missaris is geweest. Zijn persoon en arbeid zal niet licht vergeten worden. Eert 50-jarig bestaan is voor een vereeni- ging zeker belangrijk en nog heeft zij, dank zij den grooten steun te dezer plaatse en het medeleven, een flink ledental. Spr. be- sluit met den wensch, dat de vereeniging nog tal van jaren zal blijven voortgaan op den goeden weg van werkverschaffing op het ijs. De secretaris, dat heer B. Spreij, leest hierna de uitvoerige notulen der vorige vergadering, waarvoor hem een woord van dank wordt gebracht voor de keurige sa menstelling en duidelijkheid. Hierna doet de penningmeester, de heer L. Spreij J.J.B.zn. rekening en verantwoor ding, waaruit blijkt, dat het saldo in kas thans 748.34 bedraagt, waarvan 746.25 is belegd op de Nutsspaarbank. Namens de Commissie, die de rekening heeft nagezien, rapporteert de heer J. Rij- ninks, dat alles in de beste orde is bevon den. Tot commissieleden voor het loopende jaar worden aangewezen de heeren C. v. Dam Kzn.; L. v. Bommel en G. Hoos beek Jr. De heer Jac. Boeijenga geeft als resul taat van het werk der propaganda-commis- sie een paar nieuwe leden op; als er sterk ijs komt zulen er nog meerdere volgen. De heer J. A. M. v. Niekerk heeft het materiaal nagezien en alles compleet en in goeden staat bevonden. Spr. geeft in overweging de beitels al vast te slijpen, daar hij een strenge winter verwacht. Bij de hierna volgende bestuursverkie zing, worden de aftredende leden, de hee ren M. A. Hoogendijk, B. Spreij en L. Spreij J.J.B.zn. met groote meerderheid herkozen; in de vacature wegens vertrek van den heer P. Speelman wordt gekozen de heer J. Vos. Hierna volgt het voorstel van het bestuur om het 50-jarig bestaan op eenigszins fees telijke wijze te herdenken, door het orga- niseeren van een gezelligen avond voor de leden met hunne dames. Reeds is daarvoor uit het bestuur een kleine commissie ge vormd om een en ander nader uit te wer ken, voor den in December te houden avond. Met volle instemming en applaus werd deze mededeeling door de leden ont vangen. Tot besluit volgde nog de gebruikelijke verloting van haas, tulband, sigaren en en kele doosjes speculaas en bonbons, waarna de voorz. met een woord van dank voor het prettige verloop van dezen avond met een spoedig tot weerziens de vergadering sloot. (SPROOKJEV 79. Intusschen woonde de heks eenzaam in het groote oude slot. Haar eenig gezelschap waren de ratten en mui zen, die er in overvloed woonden. Doch daar stoorde zjj zich niet aan. Dagen lang zat zij te peinzen en te denken, tot ze een plan bedacht had. i. Eerst ging zij het slot beter bewoonbaar maken. Als zij iets begeerde, zwaaide ze maar even met haar toover- staf, prevelde eenige woorden en.... een, twee, drie.... het stond er.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6