RECHTZAKEN STADS NIEUWS De bondsvergadering der Haarlemsche K.J. M. V. in 1937 Academsenieuws FAILLISSEMENTEN AGENDA DINSDAG 23 NOVEMBER 1937 EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING. De BUI selnl: Verwachting: Zwakke tot matige Z.-O. tot Zuidelijke wind, nevelig tot half be- wolkt, weinig of geen regen, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag wei nig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 768.3 te Riga. Laagste barometerst.: 751.3 te Janmayen. De hooge drukking is op het vasteland blijven toenemen en de depressie in het Zuid-Westen nam sinds gisteren sterk af, na in West-frankrijk en Zuid-Engeland zware regen te hebben gebracht. In IJs land blijft de barometer dalen. In West- ïrrankrijk, Engeland en Zuid-Ierland houdt de regen aan, ook in Zuid-Scandina- vië en plaatselijk aan de Noorsche kust valt regen. In DuitschUnd en Oost-Frank rijk is overal mist, in Noori-Duitschland met vorst tct min vier graden, bij uiterst zwakken wind. Op IJsland is de tempera tuur sterk gestegen. In Zwitserland zijn de toppen vrij van wolken, met acht tot vijftien graden vorst. Voor onze omgeving is rustig weer met ochtendmist en tempe ratuur om het vriespunt des nachts te wachten, overdag zal de tempe ratuur weinig van die van heden verschillen. LUCHTTEMPERATUUR. 6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Dinsdagnamiddag 4.29 uur tot Woensdagmorgen 7.05 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 24 Nov. voorm. 7.uur en nam. 7.22 uur. ZESDE NEDERLANDSCHE RECLAME CONGRES. Hedenmorgen om half elf werd in de „Industrieele club" te Amsterdam het zesde Nederlandsche Reclamecongres door jhr. dr. J. C. Mollerus, voorzitter van het Genootschap voor Reclame, geopend. Verschillende sprekers voerden het woord over dit onderwerp. De heer J. W. Henny, voorzitter van de „Nederlandsche Dagbladpers" gaf als eer ste conclusie, dat een algemeene kwali teitscampagne een reclamemiddel eischt, dat iedereen bereikt. Het aantal betalende abonné's van de dagbladen, aangesloten bij de N. D. P. be draagt circa 1.980.000 tegenover het aan tal abonné's, dat meerdere bladen leest, stelt de spreker de medelezers, zoodat er evenveel betalende abonné's zijn als het aantal gezinnen in Nederland beslaat. Men moet zich bij het propageeren van kwaliteit niet beperken tot de propa ganda onder de beter-gesitueerden, daar 90 pet. van de markt in Nederland wordt gevormd door gezinnen met inkomens be neden 3000. Het veronachtzamen van kwaliteit bij aankoop is voor een groot deel gewoonte geworden. Het ligt dus voor de hand, dat men voor het veranderen van die gewoon te, gebruik maakt van een reclameme dium, dat evenzeer op de dagelijksche ge woonte berust. Het dagelijks lezen van de krant is een behoefte, waaraan man of vrouw zich niet wil en niet kan onttrekken. De Nederlander, die zoo op een zelf standig oordeel is gesteld, laat zich on gaarne een idee (hier de kwaliteitsidee) opdringen. Vandaar, dat een publiciteitsmiddel ge bruikt moet worden, waar het publiek zelf naar zoekt. Iedereen kan dagelijks constateeren, dat een courant niet alleen gelezen wordt, maar dat men er gegevens in zoekt. Een courant zonder advertenties is geen courant. Wil de kwaliteitscampagne slagen, dan moet zij in de eerste plaats .vertrouwen wekken. Men abonneert zich op een be paalde courant, omdat men daar vertrou wen in stelt. Wordt de abonné in zijn ver trouwen teleurgesteld, dan zegt hij zijn abonnement op. De uitgever stelt alles in het werk om het vertrouwen van den abonné te behou den. Dat, v/at opgesloten ligt in het een voudige zinnetje: „Het staat in de krant'', is een der pijlers, waarop de reclame- waarde en de beteekenis van de krant rusten. De krant brengt zoowel de natio nale, de regionale als de locale adver teerders op haar pagina's bijeen. Alle kunnen op deze pagina's aansluiten op de hoofd-campagne en zoodoende het effect verveelvoudigen. HAAGSCHE RECHTBANK. Een eindelooze reeks stelers en helers voor hun rechters. Voor de Haagsche rechtbank werd hedeh- morgen behandeld de zaak tegen een groot aantal stelers en helers, die te zamen een groote bende vormden. Allereerst kwam voor het hekje de 25- jarige Haagsche glazenwasscher J. B. Deze had op 11 September in de Bilderstraat een groote hoeveelheid zilveren voorwerpen ontvreemd, zooals lepels, vorken, zilveren munten enz. Hij was binnen gekomen door een paneel uit een deur te snijden. De Officier van Justitie, mr. S. Hoekstra, eischte een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden. Dezelfde verdachte moest nogmaals ver schijnen voor nog twee inbraken, beide ge pleegd door middel van braak. De eene was gepleegd bij de chemische wasscherij van Antoon den Engelsen te Voorburg en de tweede bij de wasscherij van de firma Lips te den Haag. Hierbij waren een groot aan tal colbertcostuums, jassen, broeken, en vesten buit gemaakt. Verder had deze ver dachte nog een bezoek gebracht aan een drogisterij in de van den Boschstraat en aldaar een aantal rollen pepermunt en drop ontvreemd. Voor deze feiten werd B. nog maals veroordeeld thans voor den tijd van 10 maanden. De „maat" van den vorigen verdachte, de 21-jarige J. S. B., eveneens glazenwasscher, had aan deze inbraken meegeholpen. Voor1 deze hulp hoorde hij een totale gevange nisstraf tegen zich eischen van twee jaar. Als heler van de kleedingstukken ver scheen de 43-jarige Haagsche koopman P. J. K. in het beklaagdebankje. Vast kwam te staan, dat deze verdachte in totaal 9.50 heeft betaald voor den stapel goederen, ont vreemd bij Antoon den Engelsen en 14 voor het gestolene bij Lips. Wegens heling hoorde hij een eisch tegen zich van 10 maanden. Dezelfde verdachte stond nogmaals te recht voor diefstal van een bakfiets. Voor dit feit was de eisch acht maanden gevan genisstraf. Voor de derde maal moest verdachte te recht staan, thans voor heling van het ge stolen zilver uit de Bilderstraat. Verdachte zeide het zilver in een weiland gevonden te hebben op aanwijzing van een derde, ze keren K. Voor deze moeite had hij een be drag van 6 gekregen. Ook voor dit feit was de eisch een ge vangenisstraf van acht maanden. De volgende was S. H., koopman te den Haag, die hetzelfde zilver weer gekocht en verkocht had voor een bedrag van f 10. Deze verdachte, die er betrekkelijk ingeloo- pen was. hoorde een eisch tegen zich van twee weken. Maar het gestolen zilver had haar weg vervolgd en was in handen gekomen van den Haagschen loodgieter G. W. v. d. S.. die lont geroken had en het dadelijk weeT verder verkocht had, waardoor ook hij zich aan heling had schuldig gemaakt. Eisch voor hem een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden. Een Haagsche slager had toen geprobeerd om het zelfde zilver weer te verkoopen. maar ook hij had het geen zuivere koffie gevonden en had het maar gauw weer te rug gegeven. Dit redde hem van de gevan genis, want hij werd vrijgesproken. J. C. L. had daarna geprobeerd het zil ver te verkoopen en was daarin geslaagd. En omdat hij wist, dat het van diefstal af komstig was, werd een gevangenisstraf te- I gen hem geëischt van acht maanden. De voorlaatste verkooper van nog steeds hetzelfde zilver, H. G. K., had eerst een ge deelte ervan gesmolten en het daarna door zijn broer laten verkoopen. Gezien het blanco strafregister was de eisch tegen hem een gevangenisstraf van twee maanden. De laatste verkooper was G. J. K., die tevens de eindelooze reeks helers besloot. Tegen hem werd een gevangenisstraf ge- eischt van acht maanden. In al deze zaken zal de uitspraak ge schieden over 14 dagen. De Haagsche rechtbank deed hedenmor gen uitspraak in de zaak tegen H. F. uit Leiden, die in zijn functie van spoeljon- gen in dienstbetrekking in den Haag, een hoeveelheid levensmiddelen ontvreemd had uit het hotel het „Gouden Hoofd". De Officier van Justitie had een gevan genisstraf geëischt van acht maanden. De rechtbank veroordeelde verdachte conform den eisch. Rede Moderator R. van Dael LEIDEN Geslaagd: Doctoraal examen Geneeskunde: de hee- ren J. Kweekei, Heenvliet, P. K. de Haas, Den Haag. Uitgesproken: C. P. G. Boots, zonder beroep, Amster dam, J. P. Heyestraat 162a, cur. mr. F. B. Bozy. J. M. Goppel, fabrikant in verlichtings artikelen, Haarlemmermeerstraat 140 hs., zaak Sloterweg 210, Amsterdam, cur. als voren. W. van der Ploeg, zonder beroep, Am sterdam, Transvaalkade 133 I; cur. mr. J W. I. M. Swane. In den ochtend van de Zondag 1.1. ge houden Bondsvergadering der K.J.M.V Bisdom Haarlem gaf de Amsterdamsche Moderator R. van Dael een keurig ver zorgde causerie, waaraan hij den titel ge geven had van: Mogelijkheden en onmogelijk heden in de K.J.M.V. Zijn bedoeling was om redeneerend uit de psychologiscn waar te nemen eigen schappen van den jongmannelijken leef tijd te komen tot het aangeven van en kele adviezen en wenschelijkheden in den uitbouw en in de leiding der K.J.M.V. De adolescentie schijnt nog weinig ob ject van studie te zijn geweest en toch verschilt z\j van den puoerteitsleeftijd. Deze jongmannelijke leeftijd kenmerkt zich door een uiterlijke rust, maar deze is er grootendeeis maar in schijn; van bin nen kan het er bruisen en gisten. De persoonlijkheid heeft een begin van vorming aangenomen, het karakter gaat zich zetten; er komt meer een be wust zich instellen op de levenswaarden of wat hij daarvoor houdt; hij heeft steeds meer een eigen meening: de jongen wordt geleefd, de jongeman leeft meer zich zelf. Het ruwe in zijn leven verdwijnt en er breekt meer belangstelling baan voor het fijne en schoone en teere; hij gaat ook meer aandacht krijgen voor het sociale leven. De jongeman kent de weelde van een zekere veroverde vrijheid en zelfstandig heid, maar die weelde wordt vooral in den tegenwoordigen tijd omkneld door de zor gen, die hij vaak weer geneigd is te zwaar te tellen. Uit een en ander komen conclusies voort: De K.J.M.V. is een jeugdbeweging en zal als zoodanig zich jeugdig moeten hou den, niet het minst ook in de ontspanning, waarin men liever de jeugd moet trachten te volgen dan de uitingen van de naoor- logsche decadentie. Zou het niet goed zijn, wanneer de K.J. M.V. door groepsindeeling onderscheid maakte tusschen boven en beneden de een en twintig jaar? Wij moeten zorgen vóór fijne clubbescha ving, voor gevoel en uiting van ware schoonheid. Ons program moet zeer gevarieerd zijn en getracht moet worden naar gelegenhe den, waarin een elk zijn liefhebberijen kan uitvieren; zoo zouden de onderlinge be sprekingen beter in kleine groepen kun nen worden gehouden. Onze godsdienstige plechtigheden moeten minder traditioneel zijn, niet opgelegd en te nadrukkelijk, maar spontaan en frisch. Actueele documentatie van de fundamen- teele waarheden van het geloof en onze opvattingen omtrent de zedelijkheid. Ver meden dient te worden een louter nega tief verketteren van toestanden en denk beelden, omdat waarheden in de dwaling erkenning verdienen. Het spreekt van zelf, dat op deze eerlij ke en actueele causerie een frisch debat volgde, dat jammer genoeg niet genoeg zaam tijd kon vinden. Na de adoratie in de kapel en een zeer korte pauze werden de K.J.M.V.-leiders fijn vergast op enkele mooie zangnummers van de St. Odoknapen onder leiding van den Leidschen Moderator E, Paap. Wij kunnen hier geen critische beschouwing geven, maar het gebodene was een fijne en verfrisschende opbeuring in het zware program van dezen dag. Aan den Leidschen K.J.M.V.-Moderator met zijn jongens een woord van welgemeende hulde!! Hierna begon het tweede gedeelte van den dag; terwijl des morgens de aandacht bijzonder gevestigd was op de practische vorm en werkmethode der K.J.M.V., was de middag bijzonder gewijd aan den idee- ëlen inhoud van het jaarprngram der K.J. M.V. Niemand minder dan Professor Kors van de Nijmeegsche Universiteit kwam spreken over: De Katholieke Actie en het Gezins program der K.J.M.V. Prof. Kors gaf eerst een zeer pakkend inzicht in het wezen der Katholieke Actie, Als leiddraad van het eerste gedeelte van zijn speech vroeg hü zich af: wat is het be leven der moderne wereld van de tien ge boden? Ik ben de Heer uw God! en de wereld toont een strijd tegen God. De mepschheid is reeds zoover gekomen, dat er een groep is in onze samenleving, die zich religieus atheisme noemt. De Zondag is een dag van spel en sport en ieder zoekt op dien dag naar genoegen en genot in plaats van naar den dienst van God. Het leven is bij velen niet meer een eigendom van God, maar een eigen bezit, waarover men vrij beschikken kan vol gens de methodes van duel, sterilisatie en het dooden van de ongeboren vrucht. De kuischheid moet vervallen, wanneer het doel der sexueele krachten, het kind, niet meer erkend mag worden als vrucht van het eene en onverbreekbare huwelijk. Het zevende gebod wordt verkracht doordat eigendom diefstal genoemd gaat worden. Welnu de Katholieke Actie heeft tot i doel de geboden van God weer richtlijn te doen worden van het individueele en sociale leven, j Het program der K.J.M.V. verstevigt de basis voor dit Katholieke Actie-doel door de beginselen van het gezinsleven te stel- 1 len in de aandacht der jongeren. Hier wijdde de spreker uit over de ver plichtingen der jongeren als leden van hun gezin van nu en als bouwers aan hun gezin van de toekomst, daarbij wijzend op het Katholieke Actie-doel en den Ka tholieke Actiegeest in het K.J.M.V. ge zinsprogram. Na deze rijke rede volgde een interes sante onderlinge bespreking, waarin prof. Kors gelegenheid kreeg zijn meening ten beste te geven omtrent het verband van de economische moeilijkheden en het stichten van een gezin, omtrent het „reli gieus atheisme" als blijk van een nog die per verval of als teeken van een begin nende terugkeer. Uit het slotwoord van Bondsmoderator L. Beune en Bondsvoorzitter W. Dijssel- bloem stippen wij nog aan: de groote vooruiteang in drie jaren tijd van 700 leden op 1700, van 25 afdeelingen op 50; welhaast alle afdeelingen volgen het nationaal gezinsprogram; verdieping van doelstelling en gezonde groei van onderling contact. Dit alles deed het einde der bijeen komst overvloeien van dank en nieuwe stuwing. LEIDSCHE IJSCLUB. Onder voorzitterschap van den heer J. W. Henny werd gisteravond de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de Leidsche IJsclub. De hear Henny zeide, dat de heer S'lle- vis voor de functie van voorzitter had be dankt en dat spr. door het bestuur be noemd was tot voorzitter. De heer Sillevis zal als vice-voorzitter aanblijven. Spr. bracht den heer Sillevis, die we gens droeve familie omstandigheden niet aanwezig kon zijn, dank voor het vele, dat hij voor de Leidsche IJsclub had ge daan. Dg notulen der vorige vergadering wor den na lezing onveranderd goedgekeurd. Aan het hierna, door den heer de Kos ter uitgebrachte jaarverslag ontleenen wij, dat de ijsbaan in den afgeloopen winter slechts één dag geopend was. Het financieel verslag, uitgebracht door den heer W. Harmsen, deelde mede, dat het ledental in het afgeloopen jaar weer daalde van 482 tot 393 op 1 October j.l. De oorzaak hiervan ligt voornamelijk wel in het zwakke winter-iisweer. Desondanks geeft het finantieel verslag toch nog een batig saldo van f 343.74 bij een totaal bedrav aan inkomsten en uitga ven van 3229.01. De grootste post der uitgaven is die van landhuur ad f 1127Aan contributie werd ontvangen f 1704.van 426 leden en f 382 van 143 studenten-leden. Aan dames- en "kinderkaarten werd voor 821.50 verkocht. Van het saldo zal een bedrag van f 300 bij het reserve-fonds worden gevoegd. Nadat de kascommissie bij monde van den heer Noordman gunstig rapport over de finantiën had u;igebracht, werden bei de jaarverslagen onder dank aan de func tionarissen goedgekeurd. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende leden, de heeren ir. F. Stokhuijzen en J. Plmjer werden herko zen. Beiden namen hun herbenoeming aan, met welk besluit „de voorz. hen geluk- wenschte. De voorz. Sï-acht hierna als volgend punt der agenda in bospreking het aan gaan van een nieuw contract met de spoorwegen ten aanzien van de ijsbaan. De voorz. deelde mede, dat van de spoor wegen bericht was ingekomen, dat de ijs baan voor den duur van tien jaar weer ingehuurd kan worden voor den prijs van 1100.per jaar. Het vorig contact was aangegaan voor f 1000.doch thans heeft de IJsclub er de strook grond bij welke tuschen de Ijsbaan en den spoorweg ge legen is. Het bestuur had inmiddels dit contract aangegaan, omdat het noodig was nog een ophooging langs het nieuwe gedeelte te maken en hiermede met het oog op een mogelijk vorstperiode niet gewacht kon worden. Moch voordat deze nieuwe dijk is aan gelegd een vorst-perlode intreden, dan zal op de oude baan gereden kunnen worden. Het voorstel werd zonder aanmerkingen goedgekeurd. De voorz. deelde verder mede, dat met de N V. Wernink een nieuw contract is aanvegaan om de Junior-leden te laten rijden op de banen van Wemink's Ten- nisDark. Daarna bracht de voorz. de plannen ter tafel ter viering van het gouden bestaans- feest der vereeniging. Deze bestaan in de eerste plaats uit het verrijden van drie kampioenschappen: het provinciaal kampioenschap sehoonrij- den voor dames en het nationaal kam pioenschap schoonrijden voor heeren en dames. Verder bestaan er plannen voor een ijs- feest. IJs of niet, toch zal getracht wor den een feest in elkaar te zetten. Deze plannen zijn echter nog in verren staat van voorbereiding. De voorz. wilde hier over verder niet uitweiden, omdat zij, wanneer de kosten te groot blijken te zijn, toch geen doorgang kunnen vinden. Nadat de vergadering het bestuur blanco crediet had gegeven werd de uitvoering der plannen aan het beleid van het be stuur overgelaten. Een commissie uit het bestuur zal zich hiermede belasten. Na rondvraag volgde sluiting der ver gadering. Laat ons toch ver standig zijn en bij een opkomende verkoudheid zónder aarzelen direct ASPIRIN nemen. Aspirin is een -flay*- product: Oranjeband en »flaye*«-kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid LEIDEN. Woensdag, Feestavond R.K.H.B.S. Ver. „St. Bonaventura", R.K.H.B.S., 8.15 uur. Woensdag: Bridge-cursus en Bridge-club voor meer geoefenden in den Burcht, onder ausp. van de Ned. Reisver. v. K&th. Voor iedereen toegankelijk, 8.15 uur. Donderdag, R. K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië", de Har monie, Breestraat. 8.30 uur. Donderdag: Ledenvergadering R. K. Trans- portarb., R. K. Volksbond, 8 uur. Donderdag: R. K. Vereen, van Gezinshoof den. 2e voordracht van Prof. Cleo- phas over de encycliek „Casti Con- nubii", St. Antoniuspatronaat Ma re, 8.15 uur, alléén voor personen boven 18 jaar. Donderdag: Leidsche Kunstkring „Voor Allen", Maurice Maréchal, Stads gehoorzaal, 8.15 uur. Donderdag, R. K. Vrouwenbond. Ledenver gadering. Demonstratie Veneti- aansch kunstglasblazen. Foyer Den Burcht, 8 uur. Vrijdag: Mij voor Toonkunst, le gewoon concert, Leidsche Schouwburg, 8.15 uur Vrijdag: „St. Christoffel", Ledenvergade ring in „De Harmonie", 8.30 uur. Zondag: le Avond R. K. Winterprogram. Christus Koning-herdenking, Stads gehoorzaal, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 20 tot en met Vrijdag 26 Nov. a.s. waargeno men door de apotheken: C. B. Duijster, N. Rijn 18, tel. 523 en J. Doedens, Wilhelmi- napark 8, Oegstgeest tel. 274. VERDUBBELEN, INZET VERHOOGEN komen blijkbaar niet alleen bij het spel voor. Wij bemerken dit ook wat de bijdragen voor het Carillon betreft. Een goed verstaander enz. Wij zijn er nog lang niet, Zooals U bekend, kunnen bijdragen op postrekening No. 302400 ten name Penning meester Carillon Comité Stadhuis Leiden worden overgeschreven. MUSEUM DE LAKENHAL. De nieuwe directeur. Zooals gisteren gemeld, is door den ge meenteraad aan den heer A. Coerx wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als directeur van het stedelijk mu seum De Lakenhal. In zijn plaats werd tot directeur benoemd de heer E. Pelinck, doctorandus in de kunstgeschiedenis te Am sterdam. De heer Pelinck is in 1907 geboren. Hij studeerde aan de Rijksuniversiteit te Lei den m de kunstgeschiedenis en archaeolo- gie. In 1934 slaagde hij voor het doctoraal examen in deze vakken. Daarna was hij gedurende een jaar ver bonden als wetenschappelijk assistent aan het gemeente-museum te 's-Gravenhage en verleende daar tevens zijn medewerking aan de inrichting van dit nieuwe museurn. Voorts was hij toen werkzaam als secreta ris van de Internationale tentoonstelling in het Rijksmuseum te Amsterdam, welke was georganiseerd door de Vereeniging van han delaren in oude kunst. Aan de beschrijving van de geschilderde portretten der hoogleeraren is de senaats kamer d-er Leidsche Universiteit heeft hij een belangrijk aandeel gehad. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 2467. N.V. Fabriek van Suikerwerken v/h Gebroeders Pel. Leiden, Morschweg 50/58. De procuratie van G. A. Uperlaan is ingetrokken, d.d. 30 Oct. 1937. 4214. N.V. Pension Mare Vista, Katwijk aan Zee, van Wassenaerkade 25. De zaak is met ingang van 1 Jan. 1937 in liquidatie ge treden. Liq.: K. Haasnoot Jr., Katwijk aan Zee. Het bedrijf wordt voortgezet door K. Haasnoot Jr., als eenig eigenaar onder den ouden naam.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2