Japanners rukken op Nanking aan DE SPAANSCHE BURGEROORLOG BUITENLAND BINNENLAND MAANDAG 22 NOVEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 DE STAD WORDT ONTRUIMD. De Japansche opmarsch De Japansche strijdkrachten rukken on danks den aanhoudenden regen op langs het geheele front, nadat zij Foetsjau, Soets- jau, Foesjan en Sjangsjoe hebben bezet. De operaties ten Zuiden van het Tai-meer doen vermoeden, dat de Japanneezen voorne mens zyn op te trekken naar Woehoe om dan van twee kanten aanvallen te doen op Nanking. Zoo leeg als een eierschaal. In de officieele mededeeling, waarin ken nis gegeven wordt van de verplaatsing der regeering naar Tsjoenkiang, wordt gezegd, dat China standvastig blijft tegenover den dwang, de vernederende voorwaarden te aanvaarden, welke het doel vormen van den Japanschen opmarsch naar het Wes ten. Onderwerping aan Japan kan niet in overeenstemming gebracht worden met het nationale bestaan, noch met de eer, noch met de handhaving van internationale ge rechtigheid en vrede. Wanneer Nanking in genomen zal worden, zal het zoo leeg zijn als een eierschaal. Alles van waarde wordt verwijderd en de evacuatie der regeerings- bureaux is bijna voltooid. De uittocht is zeer vlot verloopen, aan gezien de zware regenval de Japansche bombardementsvliegtuigen verre gehou den heeft. Het Britsche gezantschap is vandaag uit Nanking vertrokken. De gezant der Ver enigde Staten en het grootste deel van het gezantschapspersoneel eveneens. De beide gezantschappen worden naar Hankau ver plaatst. Behalve de Duitsche, zyn thans alle am bassades te Nanking ontruimd. Twaalf divisies rond de hoofdstad. Van Chineesche zijde wordt medege deeld, dat meer dan twaalf divisies zijn sa mengetrokken rond Nanking, om de hoofd stad te verdedigen. Naar het Chineesche blad „Takoeng Pau" bericht, zijn Chineesche troepen uit de pro vincie Sjaengtoeng de Geele rivier opge trokken. Zij rukken op in Noordelijke rich ting en zouden met hulp van troepenafdee- lingen, die reeds in deze streek opereerden, Tsjiang bezet hebben. JAPANSCHE EISCHEN TE SJANGHAI. Japan is thans overgegaan tot de reeds eenigen tijd geleden aangekondigde drasti sche stappen, teneinde verandering te bren gen in de situatie in de buitenlandsche con cessies te Sjanghai. Het is van oordeel, dat de Chineezen van het bestaan van deze concessies- op onbehoorlijke wijze profijt trekken. In verband hiermede hebben generaal- majoor Koemau Harada en de consul-ge neraal Katsoeo Igazaki een bezoek ge bracht aan den secretaris-generaal van den gemeenteraad van de interntionle neder zetting. Zij hebben aan dezen functionaris een aantal eischen gesteld, aldus meldt Do mei. Ten eerste: strenge onderdrukking door de gemeentelijke autoriteiten van de roode beweging, de anti-Japansche cam pagne en alle soorten van acties, welke ten doel hebben de militaire operaties van de Japanners te hinderen en door de Chinee zen op het internationale territorium onder nomen worden. Ten tweede: de Japanners behouden zich voor hun militaire strijdkrachten het recht van vrij en onafhankelijk handelen voor, wanneer optreden noodzakelijk wordt ge acht om het hierboven omschreven optre den der Chineezen tegen te gaan, in geval de maatregelen der autoriteiten van de in ternationale nederzetting onbevredigend zouden blijken. Volgens persberichten heeft de secreta ris-generaal beloofd, er naar te zullen streven, dat met de Japansche eischen re kening wordt gehouden. Verder heeft Ha rada volgens dze berichten van den secre taris geëischt, dat deze vrijen doortocht door de internationale nederzetting voor militaire doeleinden aan Japansche troe pen zou toestaan. De functionaris heeft hiertegen geen be zwaren ingebracht. Inmiddels meldt Havas ten aanzien van de door de Japanners gestelde eischen, die ook werden voorgelegd aan den consul- generaal van Frankrijk, Baudez, nog nadere bijzonderheden: De Japanners eischen wat de anti-Ja pansche propaganda aangaat met name ontbinding van de plaatselijke afdeelin- gen van de Kwomintang Zij verlangen voorts, dat de Chineesche bewindslicha men zullen ophouden te functionneeren en dat de vertegenwordigers van de plaatse lijke en centrale Chineesche autoriteiten uit de openbare organen gezet zullen worden. Zij wenschen speciaal toezicht op die per sonen, die in relatie staan tot de Chinee sche regeering of tot de Kwomintang en op de vluchtelingen in de concessies. De Japanners wenschen voorts de Chi neesche censuur op de posterijen en de te legraaf opgeheven te zien, evenals de Chi neesche censuur op Chineesche persoganen en -agentschappen. Ten slotte eischen de Japanners nog het tegengaan van alle clan destine radio-uitzendingen. Ook de autoriteiten van de Fransche ne derzetting hebben volgens Havas toege zegd, dat zij alles zullen doen om aan deze eischen tegemoet te komen. ZAL POLEN FRANCO ERKENNEN? Politieke kringen te Warschau verwach ten, dat Polen binnenkort de junta van Franco zal erkennen, hoewel bevoegde kringen te dezer zake een volkomen ge heimhouding in acht nemen. Naar Havas verneemt, worden thans te Salamanca on derhandelingen gevoerd over de benoeming van 'n Poolschen consulairen agent, die bij de rechtsche Spaansche regeering zal wor den geaccrediteerd. Alicante gebombardeerd. Uit Alicante wordt gemeld, dat gister nacht een vliegtuig der rechtschen drie maal over de stad gevlogen is en verschei dene bommen heeft laten vallen. Hierbij werden 22 personen gedood en talrijke ge wond. De linksche minister van alndsverdedi- ging deelt mede: Kort na middernacht heb ben vijandelijke van de basis Palma de Ma jorca afkomstige vliegtuigen een nieuwen aanval op de stad Alicante ondernomen, zonder dat zij daarvoor eenige veront schuldiging hadden, daar de zoover van het front gelegen stad geen enkel militair doel vormt. Dit bombardement heeft materieele scha de veroorzaakt. Er zijn eenige slachtoffers te betreuren, die allen tot de burgerbevol king behooren. Tot de slachtoffers behoo- ren heel kleine kinderen. VAN HET VATICAAN DE TOESTAND VAN DEN H. VADER. Twee dagen absolute rust per week voorgeschreven. K. W. P. verneemt, naar het aangeeft uit Vaticaansche kringen, dat de gezond heidstoestand van den H. Vader weer zorgwekkender is geworden. De geest van den Paus is altijd nog even frisch en levendig. Nog onlangs hield de H. Vader een toespraak tot een groep pelgrims in vier verschillende talen, zon der dat de Paus hierbij zijn redevoering van het papier voorlas. Echter hebben de geneesheeren geconstateerd, dat het hart niet meer zoo goed functionneert. Tenge volge van de geneeskundige behandeling kan de H. Vader loopen, doch slechts zeer moeilijk. Daarom wordt de Paus steeds in zijn „sedia gestatoria" gedragen. De H. Vader is zich volkomen bewust van den ernst van zijn toestand en daar om heeft Z. H. zich ook neergelegd bij den maatregel dien de behandelende genees heer heeft voorgeschreven, n.l. twee da gen per week absolute rust. Deze dagen brengt de H. Vader meestal door in zijn particuliere bibliotheek, waar Hij stu deert en kranten leest. De H. Vader stelt buitengewoon veel belang in de positie der katholieken in Spanj-e, Rusland, Palestina en Duitsch- land. De Kardinaal-staatssecretaris heeft uitdrukkelijk opdracht ontvangen om den H. Vader niets te verbloemen bij het ver strekken van de berichten over deze moeilijke problemen. Behalve op de beide voorgeschreven rustdagen komt Kardinaal Pacelli iederen dag den H. Vader rapport uitbrengen over de verschillende dienstzaken en over den toestand der katholieken in de verschillende landen. BELGIË DE EEUWIGE KABINETSCRISIS. Ook Janson kan niet slagen. Zaterdagavond, na vier weken regee- ringscrisis, heeft de heer Paul Emile Jan son zich naar den Koning begeven, om hem mede te deelen, dat hij er niet in was geslaagd, een regeering samen te stel len. De koning heeft hem voor zijn moei te bedankt en hem van zijn opdracht ont heven. De oorzaak van zijn mislukking is toe te schrijven aan het verzet dér socialisten tegen de opneming in het kabinet van den katholieken oud-minister Henri Jas- par. Hiermede gaat reeds de vierde kabinets formateur met de kous op z'n kop naar huis. DUITSCHLAND DE REIS VAN LORD HALIFAX HET RESULTAAT DER BESPREKINGEN Een tegenbezoek van von Neurath? Lord Halifax is gisteravond na een be zoek van vijf dagen wederom uit Berlijn naar Engeland vertrokken. Hij heeft te genover de pers verklaard, dat zijn be sprekingen met Hitier, Goering en von Neurath „vrij, openhartig, informeel en vertrouwelijk" zijn geweest. Lord Halifax zeide te hopen, dat als resultaat der be sprekingen de deur een beetje open is gekomen voor een opklaring van de at mosfeer tusschen Groot-Brittannië en Duitschland en voor een beter weder- zijdsch begrip tusschen de beide landen. Op de vraag of tot van Neurath een niet formeele uitnoodiging is gericht voor een bezoek aan Londen, zeide Halifax, dat hetgeen later zal gebeuren, zal moe ten afhangen van de beraadslagingen te Berlijn en Londen over deze besprekin- Wanneer deze beraadslagingen zich derhalve gunstig ontwikkelen, is te ver wachten, dat von Neurath zich naar Lon den zal begeven voor het brengen van een tegenbezoek. Naar aanleiding van de gissingen in buitenlandsche bladen over de resultaten van Halifax' bezoek schrijft de „Voelki- scher Beobachter" echter, dat de berich ten over een bezoek van von Neurath aan Londen slechts verzinsels zijn. Voor een dergelijke reis bestaat geen dringende noodzakelijkheid en zij wordt, naar het blad meent te mogen aannemen, dan ook in het geheel niet overwogen. Ook de „Berliner Lolakanzeiger" ge looft niet, dat von Neurath naar Engeland zal gaan, terwijl de „Boersenzeitung" schrijft: „Voorzoover wij meenen te we ten, is het thans nog niet juist over de mogelijkheid van een reis van von Neu rath te spreken". De „National Zeitung" uit Essen schrijft, dat het contact van de afgeloopen week als grondslag dienst kan doen voor ver dere besprekingen over de middelen tot het opheffen van de internationale moei lijkheden. Dit is in ieder geval reeds een succes, zegt het blad. De richting der Duitsche politiek is niet anti-Engelsch. Niettemin is de politieke wereldtoestand nog zóó onrijp en onoverzichtelijk, dat eerst een zekere opheldering moet wor den afgewacht, alvorens een der beide staten het verlangen naar nieuwe bespre kingen te kennen geeft. ITALIË BELANGRIJKE MUTATIES HERTOG VAN AOSTA ONDER KONING VAN OOST-AFRIKA Mussolini neemt zelf portefeuille van Italiaansch-Afrika Op voorstel van Mussolini is de hertog van Aosta benoemd tot onderkoning van Italiaansch Oost-Afrika. De hertog van Oasta zal begin December in Addis Abe ba aankomen, waar maarschalk Graziani hem zijn functie zal overdragen. Mussolini heeft den maarschalk een eigenhandig schrijven gezonden, waarin hij hem dank zegt voor het door hem ge richte pacificatiewerk in Oost-Afrika. Voorts wordt medegedeeld, dat Mussoli ni persoonlijk de portefeuille van Itali aansch-Afrika op zich zal nemen. Tot dus verre werd de portefeuille beheerd door Lessona. Tot ondersecretaris van het de partement is de vroegere gouverneur van Cyrenaica, Teruzzi, benoemd. Tevens wordt bekend gemaakt, dat het ondersecretariaat voor wisselkoersen en deviezen tot den rang van ministerie wordt verheven. De ondersecretaris, Guarnieri, wordt be noemd tot minister. Tenslotte werdt medegedeeld, dat de vroegere ondersecretaris voor lichamelijke opvoeding benoemd is tot ondersecretaris van het ministerie der corporaties. De beteebenls dezer mutaties. De ministerieele wijziging inzake het bestuur der Italiaansche kolonies is van groote beteekenis, seint men uit Rome. Het feit, dat het hoofd der regeering zelf de portefeuille van Italiaansch-Afrika op zich neemt, toont aan, dat een nieuwe impuls noodig is geworden, en dat de exploitatie der pas verworven gebieden met kracht ter hand zal worden genomen. De benoeming van generaal Attilio Serruzi, den vroegeren chef van den staf der fascistische militie, tot onderstaatssecretaris in het ministerie van Italiaansch-Afrika, waarvan Mussoli ni thans de portefuille in handen neemt, legt de dagelijksche leiding der koloniale aangelegenheden practisch in militaire handen. Tevens is van beteekenis op te merken, dat de nieuwe onderkoning van Ethiopië lid is van het huis van Savoje. Hij krijgt een burger- en een militair gouver neur naast zich. DE „TRIBUNA" IN BESLAG GENOMEN Een artikel was te verzoenend De Fransche bladen wijden 'aandacht aan een artikel van den correspondent te Parijs van 't Italiaansche dagblad „La Tribuna", waarin hij ontkent, dat Italië de „hechte overeenstemming tusschen Frankrijk en Engeland" wil verbreken. De correspondent merkt op. dat „Enge land de Franschen vergeten dit te vaak Frankrijk meer noodig heeft dan Frank rijk Engeland". „Frankrijk en Italië wil len, kunnen en moeten in vrede leven, niet cmdat de internationale rhetoriek dit eischt, maar omdat de Franschen en Ita lianen alles te verliezen hebben in een on- derlingen oorlog". De correspondent besluit: „Aangezien Italië niet in gebreke is gebleven jegens de Latijnsche solidariteit, noch jegens de so lidariteit van het vasteland, noch jegens de vriendschap, zou het aan Frankrijk moeten zijn het woord uit te spreken en het ge baar te maken, dat den weg zou voorbe reiden voor een phase van normale betrek kingen". Naar echter, volgens het D.N.B. te Ro me, officieel medegedeeld wordt, heeft de Italiaansche minister voor Volkscultuur het nummer van de „Tribuna", wegens den in houd en wegens eenige zinsneden in een Parijsche correspondentie van het blad over de Fransch-Italiaansche betrekkingen" in beslag laten nemen. NIEUWE HAvn^T soyr^EENKOMST MET JAPAN Naar gemeld wordt, zal tusschen Japan en Italië half December een nieuwe han delsovereenkomst worden gesloten, waar door het bestaande handels- en scheepvaart- verdrag zal worden uitgebreid tot de Ita liaansche bezittingen in Afrika. Men verwacht, dat als gevolg van deze nieuwe overeenkomst de Japansche uit- BELANGRIJKE GIFT VAN H. M. DE KONINGIN. Tot steun aan het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden. Het dagelyksch bestuur van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden deelt met groote dankbaarheid mede, dat het na de reeds gepubliceerde gift van Hare Konink lijke Hoogheid Prinses Juliana, ook van Hare Majesteit de Koningin een belangrijke bijdrage heeft ontvangen in verband met de inzamelingsactie, welke het fonds orga niseert. Voor hen, wien dit koninklijk voor beeld tot navolging zou kunnen strekken, zij nogmaals vermeld, dat het eironu»r"v,Qr van het fonds is: 272727. Hofbericht H. M. de Koningin is hedenochtend met de Prinses van het Loo naar Soestdijk vertrokken. Het ligt in het voornemen van de Ko ningin om Woensdag naar 's-Gravenhage te komen om het winterverblijf in het paleis Noordeinde te betrekken. DE WERKTIJD IN DE KALKZAND- STEEN-INDUSTRIE. De regeeringseprsdienst meldt: De Minister van Sociale Zaken heeft tot den directeur-generaal van den arbeid d.d. 19 November j.l., inzake den werktijd in de kalkzandsteen-industrie het volgende schrijven gericht. „Met groote belangstelling heb ik uw rapport van 1 November j.l. betreffende den werktyd in de kalkzandsteen-industrie gelezen. Ik meen te mogen zeggen, dat ik thans heb kennis genomen van alles, wat om trent dit vraagstuk naar voren te brengen is. Overweging van een en ander leidt mij tot de conclusie, dat in dit bedrijf onder normale omstandigheden het één-ploegen- stelsel dient te gelden. Onder normale om standigheden versta ik hier den toestand, waarbij de kalkzandsteenindustrie in haar geheel genomen afzetmogelijkheid en productie-capaciteit elkaar naderen en de verkoopprijzen loonend kunnen zijn. Dit standpunt brengt met zich mede, dat bij de behandeling van eventueele verzoe ken om overwerk (al dan. niet in den vorm van een tweeploegenstelsel), bij welke ver zoeken de vraag naar de capaciteit der be trokken fabriek ter sprake komt, als capa citeit der fabriek valt aan te merken die, welke zij heeft bij het werken in één ploeg. Voorts ben ik van meening, dat bij de beslissing op een overwerk-aanvraag de economische en sociale belangen van de kalkzandsteen-industrie als geheel een overwegende rol behooren te spelen. Ik verzoek u, de districtshoofden der ar beidsinspectie met mijn zienswijze in deze bekend te maken". De „Vooruit" brengt in herinnering, dat de kalkzandsteenfabriek „Arnoud" te H i 11 e g o m vele jaren lang in de bevoor rechte positie heeft verkeerd, dat zij in twee-ploegendienst mocht laten werken. Daar zij dit. ook deed in tijden, dat de pro ductie-capaciteit der gezamenlijke fabrie ken de afzetmogelijkheden ver overtrof, werd hierdoor van tijd tot tijd en markt overvoerd, daalden de prijzen beneden de productie-kosten en ontstond werkloos heid. Minister Slingenberg heeft verleden jaar overeenkomstig het advies van de Hoge Raad van Arbeid en op verzoek van alle werkgevers- en werknemers-organi saties aan deze wantoestand een einde ge maakt door wijziging van het Werktijden besluit. De directeur-generaal van den Arbeid, de heer Hacke, doorkruisten deze regeerings maatregel door toekenning \ran een ver gunning om in twee ploegen te werken aan de „Arnoud". Prijsdaling, sluiting van andere fabrieken en werkloosheid waren daarvan het gevolg. Want het werken in dag- en nachtploegen bij de „Arnoud" had weer een overvoering van de markt ten gevolge. Aan deze toestand heeft minister Romme door zijn brief aan den heer Hacke een ein de gemaakt en tevens zijn den directeur- generaal van den Arbeid nu zoodanige voor schriften gegeven, dat het uitreiken van overwerkvergunnigen onder omstandig heden als die van de laatste jaren onmo gelijk wordt. HET SPEKEXPORTMONOPOLIE. Overdracht aan de centrale landbouw organisaties? Het college van agrarische Regeerings- commissarisen heeft, naar het „Handels blad" verneemt, aan de drie Centrale Landbouworganisaties aangeboden, dat deze drie een lichaam zullen vormen, dat den monopolistischen spekexport van de Veehouderijcentrale zal overnemen. Den georganiseerden handel is hiervan, naar het blad meent te weten, nog niets be kend. WIJZIGING VAN DE TARIEFWET MET BETREKKING TOT SIERAARDEWERK EN -PORCELEIN. Een nota van wijziging is bij de Tweede Kamer ingediend op het wetsontwerp tot wijziging der Tariefwet 1934. In de toelichting wordt o.m. opgemerkt: De door de importeurs van en handela- voer naar Italië en Ethiopië van 5 tot 10 millioen yen zal stijgen, voor welk bedrag Japan in Italië industrieele producten in Somaliland zout en in Ethiopië huiden en granen zal koopen. ren in sieraardewerk en sierporcelein naar voren gebrachte bezwaren hebben er toe geleid, nader te overwegen of en in hoe verre, met behoud van den oorspronkely- ken opzet 't in verhouding tot de gemid delde waarde op een ongeveer gelijk niveau brengen van het invoerrecht op sieraarde werk en op eet-, drink- en tafelgerei van aardewerk daaraan kon worden tege moet gekomen. Het hiertoe ingestelde on derzoek, waarbij zoowel met den handel als met de binnenlandsche fabrikanten overleg is gepleegd, leidde tot de conclu sie, dat door de groote verscheidenheid van goederen en door de verschillende zeer uiteenloopende prijsklassen, waartoe ge lijksoortige goederen kunnen behooren een enkel minimum invoerrecht voor alle als sieraardewerk en -porselein te belasten, in derdaad tot niet gewenschte gevolgen leidde. Het splitsen van den post in verschillen de onderdeelen, nar prijsklassen, bracht naast moeilijkheden voor de visitatie, nog mede, dat voor het vaststellen van het mi nimum invoerrecht een onderzoek naar de quantitatieve verhoudingen in de verschil lende prijsklassen noodig zou zijn geweest, een onderzoek, dat, afgezien van de vraag of wel aanvaardbare en bruikbare resulta ten zouden zijn verkregen, zeer veel tijd ge vorderd zou hebben. Het thans gedane voorstel om sieraarde werk met een waarderecht van 20 pet. te belasten is, naar gemeend wordt, voor alle partijen het meest bevredigend en voldoet tevens het béste aan den in het vorig lid aangegeven opzet. Met betrekking tot een andere wijziging wordt opgemerkt, dat daarmede wordt be oogd afzonderlijk ingevoerde deelen van stellen dus b.v. afzonderlijk ingevoerde schoteltjes of bakjes kennelijk tot bedoelde stellen behoorende als die stellen te be lasten. Wat sierporselein betreft zou een uni form waarderecht voor de duurdere prijs klassen een verhooging van invoerrecht be- teekend hebben, welke onvereenigbaar zou zijn met de op 28 Mei j.l. met de zooge naamde Oslo-staten gemaakte tariefafspra ken. Daar voorts gebleken is, dat aan een speciale heffing voor sierporselein ook wei nig behoefte bestaat, wordt dit product aan de ontworpen heffing onttrokken. Door een in de wijziging opgenomen re geling wordt bereikt, dat goederen, welke volgens post No. 142, onderdeel V, belast met 20 pet. van de waarde, doch welke te vens bv. onder post no. 39, inderdeel 1-a, vallen, belast zullen worden met het mi nimum invoerrecht van 7.20 per 100 K. G. netto volgens laatstgenoemden post, in dien dit minimum meer is dan 20 pet. van de waarde. VERKEERSSTREMMING IN DEN RIJKSWEG UTRECHT—HARMELEN De afdeeling Wegen en Verkeer van den B.B.N. deelt mede, dat het verkeer over de draaiburug over het Merwedekanaal te Utrecht in den Rijksweg UtrechtHarme ien, in verband met aan die brug te ver richten herstellingen, zal zijn gestremd op 8 December 1937 en gedurende de nachten tusschen 7 December en 24 December 1937, telkens van 9 uur n.m. tot 7 uur v.m. of zooveel korter of langer als de werkzaam heden zullen duren. Gedurende deze stremming zal het ver keer worden omgeleid zooals door aanwijs borden zal worden kenbaar gemaakt. TOT LIQUIDATIE VAN DE „WERELD JAMBOREE 1937" BESLOTEN. HOE HET VOORDEELIG SALDO BESTEED ZAL WORDEN. Vrijdag en Zaterdag heeft de hoofdver kenner van de Nederlandsche Padvinders afscheid genomen. Officieel is het ontslag Zaterdag inge gaan en heden is de benoeming van Z. K. H. Prins Bernhard tot koninklijk commis saris van de Nederlandsche Padvinders van kracht geworden. Voor zijn afscheid heeft vice-admiraal Rambonnet, in zijn hoedanigheid van hoofd verkenner, de vergadering van de stich ting wereldjamboree 1937 gepresideerd. Het voordeelig saldo, dat de Jamboree heeft opgeleverd en welk bedrag nog niet is vastgesteld, zal besteed worden voor de herstelling van het Rambonnet-fonds en zoo mogelijk voor de aanschaffing van een kampeercentrum in het westen des lands, hetzij in Noord- hetzij in Zuid-Holland. Het afscheid van den hoofdverkenner van commissarissen had, naar reeds is gemeld, Vrijdag op het bureau in de Alexander- straat plaats. In boerderij „De Hoogwerf" in Marlot hebben de hoofdverkenner en de commis sarissen van de N. P. V. Zaterdag een maal tijd aangeboden aan de commissarissen der Jamboree en de hoofden van afdeeling de zer organisatie. De hoofdcommissaris, de heer Oosterlee, heeft den scheidenden hoofdverkenner bij deze gelegenheid een album aangeboden met foto's van de Jamboree. Commissaris van Leeuwen, het woord overnemende, heeft vervolgens, namens al le Nederlandsche padvinders, medegedeeld, dat besloten was aan vice-admiraal Ram bonnet een auto met chauffeur ten geschen ke te geven. Voorzitter R.-K. Staatsparty. Op een vergadering van den kring Am sterdam der R.-K. Staatspartij deelde de voorzitter, de heer Kuyper mede, dat als voorzitter van de R.-K. Staatspartij reeds iemand genoemd was, die niet in aanmer king wenschte komen. Het was hem ech ter bekend, dat thans dr. Cornelissen, bi bliothecaris aan de R.-K. Universiteit te Nijmegen, zou gepolst worden omtrent zijn bereidheid tot het aanvaarden van het par tij-voorzitterschap.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6