STADS KERKNIEUWS De wedstrijd Euwe-AIjechin NIEUWS ZWANENBERG AGENDA MAANDAG 22 NOVEMBER 1937 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? REGENKANS. De Bilt seint: Verwachting: Zwakke tot matige Zuid- Oostelijke tot Zuidelijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt, later eenige kans op regen, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag iets zachter. Hoogste barometerst.: 768. 6 te Vestmanoer. Laagste barometerst.: 752.9 te Valentia. Sinds Zaterdag is de beteekeenis der de pressies wel afgenomen, maar die in het Zuid-Westen groeit weer en de rug van hooge drukking die zich, na de zware re gen van Zaterdagmiddag, over ons land en Duitschland vormde, trekt Noord-Oost- waarts. In die rug is de bovenlucht opge helderd, zoodat in Duitschland tot 5 graden vorst voorkwam, op tal van plaatsen van mist vergezeld, die alleen van Keulen tot het Oosten van ons land ontbreekt. Ook in het binnenland van de Britsche Eilanden konai vorst en mist voor, in het Zuiden valt hier en daar regen. In Frankrijk komt in het Oosten en Zuiden ook veel mist voor. Aan het Kanaal valt eenige regen. In Scandinavië is de vorst in het Zuiden wat toegenomen maar toch slechts matig, in het Noorden nam de vorst af. In Zwitserland zijn de middelbare toppen in mist met 5 graden vorst, de hoogste vrij met 10 gra den vorst. Ofschoon de rug van hoogedrak- king aanvankelijk nog mist met lichte vorst in het Noorden hier te lande kan veroorzaken, nadert uit het Zuid-Westen een warmere en vochtiger strooming, die later kans op regen en stijging vu*i tem peratuur geeft. LUCHTTEMPERATUUR. 0.7 gr. C. boven nul. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 4.30 uur tot Dinsdagmorgen 7.03 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 23 Nov. voorm. 6.04 en nam. 6.23 uur. PATER VERDWAALT EN ZWERFT 22 DAGEN ROND. Ten gevolge van ontbering gestorven. Pater D. J. van Rossum van de missie statie te Tering is verdwaald en heeft ge durende 22 dagen in de omgeving van Tering (Borneo) rondgezworven. Eindelijk is hij op 1 November terug gevonden. Thans is de pater te Bandjer- masin in een ziekenhuis aan de gevolgen van ontberingen overleden. EM.-PASTOOR F. W. DE ROOT. t Een zeer verdienstelijk priester overleden. Zaterdagmiddag is na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden in den ouderdom van 77 jaren in huize Duinrust te Overveen overleden de hoog- eerw. heer F. W. de Rooy, rustend pastoor der parochie van St. Willibrordus buiten de Veste te Amsterdam en eerekanunnik van het kathedraal kapittel te Haarlem. De nu overledene werd 4 October 1860 te Oegstgeest geboren en 17 Decem ber 1887 priester gewijd. Een week later begon hij zijn werk in de practische ziel zorg als kapelaan te Boskoop, welke standplaats hij 17 Augustus 1889 wisselde met de parochie van St. Antonius Abt te Delfshaven. Den 19en Februari 1894 kwam hij voor de eerste maal in de hoofdstad en wel als kapelaan aan de parochie van O. L. Vrouw onbevl. Ontvangen. Elf jaren werk te hij hier tot zijn bisschop hem uitkoos om in Wijkeroog-Velsen een nieuwe parochie te stichten, welker pastoor hij werd vijf maanden nadien, den 6den Juli 1905. Vier jaren heeft hij hier het herdersambt ver vuld; toen kwam zijn tweede Amsterdam- sche periode met zijn benoeming tot pas toor der St. Annaparochie den 30sten Juli 1909, terwijl hij 15 Augustus 1917 belast werd met het bestuur der groote parochie van St. Willibrordus buiten de Veste, een functie, welke hij eerst op 1 Mei van ver leden jaar neerlegde. In al die jaren van zijn actief priester schap heeft hij zich bijzonder groote ver diensten verworven als zielzorger. Ontzag lijk veel heeft hij ook in de negentien ja ren, dat hij aan het hoofd der St. Willibror- dusparochie stond, verricht. Hij heeft er het Katholieke vereenigingsleven gestimu leerd en het godsdienstig leven op een voortdurend hooger peil gebracht. Voor de verfraaiing van de kerk heeft hij zooveel gedaan, dat zijn naam voor altijd verbon den zal zijn aan de geschiedenis van deze grootste kerk van Amsterdam. Niet alleen heeft hy de kerk inwendig verfraaid, maar aan zijn streven was het ook te danken, dat het bouwwerk van Cuypers bekroond werd met den majestueusen koepel. Ook voor het Katholieke onderwijs heeft pastoor De Rooy groote verdiensten, ter- wijk in het bijzonder zijn zorg voor de priesterstudenten genoemd moet worden Als erkenning van zijn verdiensten be noemde Mgr. Huibers hem tot eereka nunnik van het Haarlemsch kapittel, van welke onderscheiding Mgr. hem op 24 Fe bruari van verleden jaar persoonlijk mede- deeling kwam doen. „Maasbode". KI2-I3 was de hervattingszet van dc 19e partij. Bij loting werd het bedrag van f 5.toegewezen aan onze abonné Ph. de Vries, Hooge Rijndijk 49^ Leiden. Dit bedrag deden wij hem inmid dels toekomen. Audiëntie Bisschop van Haarlem Wegens de Pontificale Uitvaart van den Hoogeerw. Heer F. W. de Rooy, zal Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem a.s. Woens dag geen audiëntie verleenen. AAN DE KATHOLIEKEN VAN LEIDEN. Aan u allen wordt dezen winter gebo den een R.K. winterprogram, bestaande uit drie schoone avonden. Sinds het bestaan der Vereeniging „Ka tholiek-Leiden" had deze vereeniging steeds de sympathie van Leidens Katholie ken. Om deze sympathie te blijven genie ten, besloot het bestuur, dit jaar voer het eerst uit te komen met een winterprogram. De werkzaamheden daaraan verbonden, zijn onnoemly'k veel geweest. Van personen, die tot oordeelen bevoegd zyn, mochten wij vernemen, dat dit eerste winterprogram er zijn mag. Ook de „Leid- sche Courant" van Vrijdag 1.1. schreef o.a „Wij wenschen „Katholiek-Leiden" en „katholiek Leiden geluk met zulk 'n win terprogram. Voor een klein bedrag kan „men drie avonden van hoog-staande kunst „genieten". De openingsavond van het winterpro gram heeft plaats, a.s. Zondag 28 November in de groote Stadsgehoorzaal om 8.15 uur en zal beginnen met een grootsche Chris tus-Koning Herdenking. De Vereeniging „Katholiek-Leiden" is ge-, reed om u dien avond te ontvangen. Thans aan u de daad. Het complete programmaboek met toe gangsbewijzen voor drie avonden is ver krijgbaar voor /l.totaal bij: fa. Huibers, Haarlstraat 123, fa. Geijer, Botermarkt 26 en bij W. van Kesteren, Kam. Onneslaan 6. „HERWONNEN LEVENSKRACHT" Goedgeslaagde gezellige bijeenkomst. Het was een goede gedachte van het comité „Herwonnen Levenskracht" een gezelligen avond aan te bieden aan hen, die het comité hadden terzijde gestaan bij den gehouden bloempjesdag op 26 September 1.1. De groote zaal van het Volksbondge- gebouw was geheel gevuld toen de waar nemend voorz., de heer W. Overdijk, gis teravond de bijeenkomst opende op de ge bruikelijke wijze, waarna hij den aanwezi gen een hartelijk welkom toeriep. Het stemde spr. verheugend, dat allen gevolg hadden gegeven aan den oproep van het bestuur, waaruit wij, aldus spr., mogen concludeeren dat Herw. Levenskracht aller sympathie heeft. Spr. zegde dank voor dit meeleven, maar bovenal voor den arbeid bij de laatst gehouden collecte verricht. In dezen tijd waarin zooveel gevraagd wordt, is de taak der collectanten niet ge makkelijk geweest, maar met liefde voor het doel, om door de daad verzachting te brengen in het lijden der medemenschen, werd deze verricht. En het succes, evenre dig aan de gebrachte offers, stemde tot tevredenheid. Het niet onbelangrijke be drag van pl.m. f 425.heeft het Comité door aller volle medewerking, aan het Hoofdbestuur kunnen afdragen. Om den band tusschen medewerksters en medewer kers nauwer toe te halen is deze avond belegd, en daarom achtte spr. het hier op zijn plaats een algemeen dankwoord tot allen te richten. Weest er van overtuigd, aldus spreker, dat het bestuur aller mede werking op hoogen prijs stelt. De toe komst gaan wij hoopvol tegemoet met de- .zen kern. maar toch dient opgemerkt, dat meerdere hulp zeer welkom zal zijn. Spr. spoort de aanwezigen aan om jij een eerst volgende collecte daartoe mede te wer ken. Daartoe bestaan reeds plannen, wel ke zeer binnenkort zullen moeten worden uitgevoerd, n.l. bij de ophanden zijnde blij de gebeurtenis in ons dierbaar Vorsten huis. Dat dan aller onmisbare medewer king spontaan zij. Spreker deelde hierna mede, dat de tijd niet ver meer is, dat hij de aanwezigen een kijkje kan geven, door middel van de film, van het Sanatorium „Berg en Bosch". Daartoe is men in staat op Vrijdag 28 Ja nuari a.s. Dan zal ir de groote zaal van de Stadsgehoorzaal een filmavond gegeven worden, waartoe alle aanwezigen werden uitgenoodigd en waarvan meerdere gege vens zullen worden verstrekt. Na nog ge wezen te hebben op de Stuiversactie en de loterij verklaarde hij de bijeenkomst geopend. Het aangename gedeelte van den avond verzorgde het duo Mank en v. Ooijen, die zich goed van hun taak kweten, een vroo- lijke stemming er in brachten en er in wist te houden. Jan Gordijn had het muzikale gedeelte voor zijn rekening, dat bij hem in goede handen was. Het comité kan op een geslaagden avond terugzien en deze zal zeker aan het doel, waarvoor hij was belegd, beantwoorden. R.K. VEREENIGING VAN GEZINS HOOFDEN. De tweede voordracht van professor Cleophas over de Encycliek „Casti Connu- bii" zal gehouden worden op Donderdag 25 November a.s., des avonds 8.15 uur, dit maal en de derde voordracht op 16 Decem ber eveneens, in de zaal van het St. Anto- niusclubhuis aan- de Mare, alhier. Mochten er nog personen zijn, boven 18 jaar, die toegang wenschen, dan zijn er nog enkele plaatsen te bekomen, Heerensin gel 2a. WERKKAMP EGMOND. Vermoedelijk Maandag 13 Dec. begint een nieuw werkkamp van 8 weken, in het werkkamp „Vredesteyn" te Egmond. We brengen in herinnering dat: a. per week 1.75 zakgeld wordt gegeven; b. reis geld gedeeltelijk vergoed wordt; c. men, om deel te kunnen nemen, geen lid van stands- of vakorganisatie behoeft te zyn. Alle inlichtingen worden gaarne ver strekt. Laat nu een ieder meewerken, zoowel jongere werkloozen als ouders, om weder om een flink getal deelnemers te krijgen. Het is van zoo groot belang, godsdienstig en sociaal. Aanmelden in deze week uitsluitend Dinsdag, Vrijdag en Zaterdag tusschen 8 en 9 uur, Rapenburg 52. BIJ HET TOETREDEN VAN DEN KONINKLIJKEN PADVINDERS COMMISSARIS. Ter gelegenheid van het toetreden op heden van Z. K. H. Prins Bernhard als Koninklijk Commissaris van de Neder- landsche Padvinders waait vandaag van de verschillende padvindershuizen in onze stad de driekleur. Onderteekend door den heer Chr. Stok- huyzen, districts-commissaris, is het vol gend telegram aan Prins Bernhard gezon den: „Padvinders uit district Rijnland willen uiting geven aan hun groote blijdschap bij Uw toetreden tot de Nederlandsche Padvinders als Koninklijk Commissaris". Tevens is, met dezelfde onderteekening. aan Z. Exc. generaal J. J. Rambonnet een telegram gezonden van den volgenden inhoud: „Padvinders uit district Rijnland willen bij Uw aftreden als hoofd verkenner niet nalaten uiting te geven van hun groote dankbaarheid voor alles wat gij voor onze beweging deed". KRUISVAART COHORT „ST. PETRUS" Een ouderavond in „de Burcht" De groote zaal van „de Burcht" was gis teravond tot de laatste plaats bezet met ouders en verdere belangstellenden die naar een Kruisvaartavond kwamen zier. en hooren, welke avond gepresenteerd werd onder den naam „Film en beeld". Nadat de Kruisvaart op het podium was aangetreden droeg een der Kruisvaarders een fragment voor uit Stroomen van een Nieuw Getij" van Albert Kuyle. Daarna volgde de officieele opening door den di recteur van de Kruisvaart der St. Petrus- parochie, den weleerw. heer A. J. Leenders. De eerw. spr. riep allereerst allen een har telijk welkom toe en wel in het bijzonder aan den pastoor der parochie, den zeereer- waarden heer Th. Beukers. Spr. schetste pastoor Beukers als iemand, die bekend staat om zijn liefde voor de jeugd Ook dezen avond geeft hij daar opnieuw blijk van. Verdér heette spr. welkom de ge- heele geestelijkheid der parochie en an dere heeren geestelijken, de afgevaardig den van de Graal, in grooten getale ver tegenwoordigd was, leidsters en leiders van verkenners en Kruisvaart en tot slot de vele ouders en weldoeners. Deze avond, aldus spr zal geen avond worden van groote kunst, maar het zal worden een laten zien en hooren van het leven van de Kruisvaart. Wij zullen u la ten zien, de blijheid maar ook de ernst. Het groote doel van dezen avond is om u te doen kennen het werk en de beweging van uw jongens. Wij vragen uw sympa thie voor ons werk. Hebben wij die. dan zijn wij rijkelijk tevreden, want dan we ten wij, dat de geheele parochie achter ons staat. Nadat spr. allen een genoeglijken avond had toegewenscht, kon begonnen worden met het eerste deel van het programma. Als eerste nummer werd het „Kruislied" van Guido Gezelle gedeclameerd, hetgeen en aandachtig gehoor en een dankbaar ap plaus vond. Het verdere' gedeelte werd gevuld met spel en dans o.a. de bekende zwaarddans. Nadat de afdeeling E.H.B.O. haar ver bindkunst had laten zien werd het geheel besloten met een kampvuur, waarbij me nig aardig liedje ten gehoore werd gebracht. De tweede helft werd geheel in beslag genomen door de vertooning van de Kruis vaartfilm. Deze film die pas kort geleden vervaardigd is, geeft een duidelijk beeld van het werk en streven van de Kruis vaart. Het geheel is een aaneengesloten se rie van flitsen en closs ups Een bijzonder woord van lof komt hier toe aan de ca meraman Goof Bloemen, die heeft getoond iemand te zijn die het filmen aanvoelt. Hoe lijntjes heeft hij o.m. naar voren ge bracht het blindeman-spelletje, dat tasten er zoeken naai de waarheid Alles cp te semmen wat er voor goeds in deze film is, zou te ver voerena Zoowel aan den ma ker van het draaiboek, den heer J. D. van Oosten, als aan den cineast P. v. d. Ham, komt een woord van hulde toe voor het maken van deze propagandafilm. De mu ziekbegeleiding was ook gced verzorgd in handen van den heer J. A. Dienske. Dat een en ander in den smaak viel be wees duidelijk het opklaterende applaus. Met eenige hartelijke woorden door den directeur gesproken, en den groet der Kruisvaarders, werd deze goed geslaagde avond besloten en de ouders gingen zeer zeker met het idee naar huis, dat zij hun jongens best kunnen toevertrouwen aan de Kruisvaart van de St. Petrus-parochie. Dit is in dubbel opzicht prettig zoowel vcor de ouders der jongens als voor de leiders der Kruisvaart met den bezielenden directeur aan het hoofd. Moge dezen avond door meerdere gevolgd worden, dan wordt de band nog steviger aangehaald. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. In de collegezaal van het Kamerlingh On- neslaboratorium hield Zaterdag j.l. de Ver eeniging van Mathesianen, als inzet van het winterseizoen, een filmavond. De voorzitter, de heer J. S. Göbel, open de deze drukbezochte bijeenkomst met een woord van welkom en dankte de directie der S.L.F., die door het bereidwillig be schikbaarstellen van apparaat en film, het slagen van dezen avond mogelijk maakte. Vooraf werd een kort smalfilmpje ver toond over de voorwereldlijke dieren, het welk als 't ware een interessante recon structie weergaf van de wereld in den oer- tijd. Bijzonder in dens maak viel de geluids film „Het wonder der bloemen", waarin het groeiproces van verschillende planten op duidelijke wijze aangetoond werd. Na de pauze vormde de technische film „Hoe ontstaat een geluidsfilm" een waardig slot. Met zuiver klinked'se muzikale illustra- tie's werd het ontstaan van het transver saal geluidssysteem verklaard. Na de aandacht der bezoekers op de eerst volgende lezing, 18 Dec., te hebben geves tigd, sloot de voorzitter dezen leerzamen en actueelen avond. maakt icat smaakt LEIDEN. Maandag, Accordeon-demonstratie der fa. Guldemond, Zomerzorg, 8.30 uur. Woensdag, Feestavond R.K.H.B.S Ver. „St. Bonaventura", R.K.H.B.S., 8.15 uur. Woensdag: Bridge-cursus en Bridge-club voor meer geoefenden in den Burcht, onder ausp. van de Ned. Reisver. v. Kath. Voor iedereen toegankelijk, 8.15 uur. Donderdag, R. K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië", de Har monie, Breestraat. 8.30 uur. Donderdag: Ledenvergadering R. K. Trans- portarb., R. K. Volksbond, 8 uur. Donderdag: R. K. Vereen, van Gezinshoof den. 2e voordracht van Prof. Cleo phas over de encycliek „Casti Con- nubii", St. Antoniuspatronaat Ma re, 8.15 uur, alléén voor personen boven 18 jaar. Donderdag: Leidsche Kunstkring „Voor Allen", Maurice Maréchal, Stads gehoorzaal, 8.15 uur. Vrijdag: Mij voor Toonkunst, le gewoon concert, Leidsche Schouwburg, 8.15 uur Vrijdag: „St. Christoffel", Ledenvergade ring in „De Harmonie", 8.30 uur. Zondag: le Avond R. K. Winterprogram. Christus Koning-herdenking, Stads gehoorzaal, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 20 tot en met Vrijdag 26 Nov. a.s. waargeno men door de apotheken: C. B. Duijster, N. Rijn 18, tel. 523 en J. Doedens, Wilhelmi- napark 8, Oegstgeest tel. 274. DR. FAUST IN DE STADSGEHOORZAAL Gistermiddag en -avond is de toovenaar. die zich Dr. Faust neemt, beide malen voor een uitverkocht huis in de Stadsgehoorzaal opgetreden. Zondagavond moesten zelfs heel wat menschen onverrichter zake huis waarts keeren, omdat er niet één plaats meer te krijgen was. Men kan het optreden van dezen Dr. Faust in twee phasen onderscheiden n.l. vóór de pauze en daarna. Zondert men het verbluffende staaltje vóór de pauze van de zwevende dame, die daarna in de lucht scheen opgelost, uit, dan j bleven er over de bekende goocheltoeren i met drank, zakdoeken, dobbelsteenen en i ballen. Wel waren er eenige bij, die weer j boven het „gewone genre" uitgingen als de brandende lampen, die van plaats werden verwisseld en eenige andere.. Maar het aantal goocheltoeren dat door Dr. Faust werd vertoond en de vaart waarmede dit geschiedde, maakt het onmogelijk, deze te releveeren. De stampvolle zaal, waarvan er verscheidene menschen telkens cp het too- neel genoodigd werden, werd herhaaldelijk bij de neus genomen en bedankte den goochelaar dan ook met een hartelijk ap plaus. Het meest was dit het geval na de pauze, toen de goocheltoeren werkelijk myste rieus werden. De dame, rustend op de punten van drie zwaarden, waarvan er twee werden weg genomen, waarna het heele geval door een hoepel ging om te bewijzen, dat het geheel vrij hing, was nog maar een begin. De dame, die werd doorgezaagd, was er erger aan toe. Zij werd op een bank gelegd, die uit twee deelen bestond, er werd een kastje om gebouwd, zóó dat aan weerszijden hoefd en voeten eruit staken en daarna werd het heele geval in tweeën gezaagd. Het ergste kwam echter nog. De twee helften werden I van elkaar geschoven en voor het verbaas- j de publiek vertoonde zich aan het eene ein- En het slotnummer was, dat hij 10 a 15 menschen uit de zaal op het tooneel liet komen en liet verdwijnen. Natuurlijk allemaal doodeenvoudig, zooals alles wat men weet en kent, doodeenvoudig is. j Maar van de meest „gewone" tot de j meest ingewikkelde toeren heeft Dr. Faust ze allen met succes volbracht, •j Hedenavond herhaling en, zooals Dr. Faus mededeelde, met een nieuw pro gramma. AUTOBOTSING OP DEN WEG ARNHEM—EDE. Stadgenoote het slachtoffer. Vanmorgen heeft op den weg Arnhem- Ede ter hoogte van de uitspanning „Lee- ren Doedel" een botsing plaats gehad tus schen een bus van de Geldersche Tram weg Maatschappij en een auto, bestuurd door dr. Timmers uit Leiden. Dr. Timmers trachtte een voor hem rij dende auto te passeeren, doch kwam in botsing met de hem tegemoetkomende bus uit Ede. Mevrouw Timmers werd ernstig gewond, voornamelijk aan het hoofd, terwijl zij ook een pols gebroken had. Zij is naar het gemeenteziekenhuis te Arnhem overgebracht. De bus werd zoo zwaar beschadigd dat zij de reis niet kon voortzetten. De passa giers die in de bus zaten, kwamen er evenals dr. Timmers zonder verwondin gen af. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 5767. Technisch Bu reau H. Swaak, Leiden, Rijn- en Schie- kade 68. Oph. fil.: Leiden, Steenstraat 53, d.d. 12 Nov. 1937. I 5817. van Wijk's Bloembollen Maat schappij (van Wijk's Bulb Company), Sassenheim, Hoofdstraat 345. De zaak is verplaatst naar: Muiderberg, Ruiskade 92. de het hoofd der dame, aan het einde der andere helft haar voeten. Alles werd weer san elkaar gepast en de juffrouw kdam le vend te voorschijn. Dezelfde juffrouw werd nog in een ander kastje, dat eerst leeg ge toond werd, met een twintigtal zwaarden doorstoken en kwam eveneens levend weer te voorschijn. Als bijzondere attractie trok Dr. Faust nog bij twee der helpers, die uit het pu bliek waren komen opdagen en bij een uit de zaal, die protesteerde, met één ruk boord, das en overhemd uit, zonder dat deze menschen zich eerst van jas en vest hadden behoeven te ontdoen. En nu kan men wel spreken van doorgestoken kaart, niemand begreep er toch maar iets van en iedereen was hoogelijk verbaasd. Zaterdag slaagden alhier voor het exa men „Machineschrijven" afgenomen door den Ned. R. K. Bond „St. Genesius" de dames: A. Boekenstein, M. Cuppen, T. v. Hartevelt, B. Lit, D. Luijendijk, M. Pen seel, M. Schalks en T. Secrève, allen leer- I lingen van de Mariaschaal, Haarlemmer- I straat. Voor het notarieel examen 3e gedeelte is geslaagd den heer J. M. Demenint. Zaterdag slaagde te Rotterdam mej. A. Warnecke alhier als hoofdleidster Montes sorischool. Mej. Warnecke is werkzaam aan de Montessorischool aan de Haarlem- i merstraat.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2